Kunst Het eeuwfeest van Babe De moderne barok van Borek Sipek Tentoonstelling over schrijver Willem Brakman in Den Haag Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 23 Als Amerikanen het over Babe hebben kunnen ze maar over twee personen spreken. Baseballfanaten zullen Babe Ruth bedoelen, de beste, de grootste en de beroemdste aller baseballspelers. Filmfanaten hebben het over een persoon van gelijk gewicht en betekenis in de wereld van de filmkomedie: Oliver Hardy. Allebei vestigden ze hun naam in de jaren twintig en dertig met, gezien hun om vang, onverwacht gracieuze meesterschap op hun ter- rein. Ruth had nog acht andere spelers en een tegenpartij nodig om aan een wedstrijd te beginnen, maar de andere Babe had aan één man genoeg, Stan. Verenigde Staten. Hij nam de voornaam van zijn vader Oliver aan toen deze overleed. In 1910 startte hij in de filmbusiness en opende het eerste filmtheater i Ingewijden noemen het duo The Boys, desnoods worden hun echte namen gebruikt met Laurel Hardy, maar slechts Z\\n toenmalige woonplaats niet-kenners nemen Ollie Stan of de Dikke de Dunne in de mond. Vandaag is het pre cies 100 jaar geleden dat Norvell Hardy, in Harlem, Georgia, werd geboren. Dat feit wordt vanavond (en op 25 januari) door kenners en niet-kenners met veel plezier, in het Amster damse Tuschinski, herdacht. Belangwekkendste onderdeel van het programma is de verto ning van de door het Neder lands Filmmuseum teruggevon den film The Snow Hawk, een film met Stan Laurel, maar zon der de jarige. Dit om aan te to nen, dat ze niet zonder elkaar kunnen. Over filmkunst kan heel ge wichtig gedaan worden en over 'moeilijke' filmers kunnen boe ken vol geschreven worden zonder precies te kunnen aan geven wat ze nu laten zien. Het- van The Boys. Om Laurel Hardy films werd altijd gela chen en zal altijd gelachen wor den om hele eenvoudige rede nen die niet uit te leggen zijn. Dat is de magie van film, je moet het eerst zien om het te kunnen geloven. In het feest programma zitten naast zang en dans drie voorbeelden van de kunst van The Boys, Below Zero (1930), Towed In A Hole (1932) en de lange film Way Out West (1937). Onnozele hals Dat film een kunst is van sa menwerkende talenten wordt ook in het geval van The Boys bewezen. Wie kan er naast The Snow Hawk nog een andere film noemen waarin alleen Stan speelt? Of een waarin alleen Ba be te zien is? Samen maakten ze 105 films die de kenners beeld voor beeld kunnen dromen en waarvan de niet-kenners ook het grootste gedeelte wel eens gezien hebben. De vorsers hou den heel nauwkeurig de lijsten van filmtitels bij waarin een van de twee zijn gezicht laat zien. Voor Stan zijn dat meer dan 75 titels zonder Babe, voor Babe bijna 250 zonder Stan en toch zijn alleen die films waarin ze samen spelen echt interessant. Het is die wonderlijke symbiose van de twee personages met quasi-gewichtige bolhoed die ze voor het witte doek ontworpen hadden, de zuidelijke heer met de pompeuze maniertjes en de onnozele hals die onbedoeld onheil over zijn partner en zich zelf brengt. Babe was als Norvell Hardy geboren in het zuiden van de Milledgeville. Hardy werkte voor verschillende studio's in Florida en New York om zich tenslotte definitief in Californië te vestigen. In 1917 is hij al heel kort in een filmkader met Stan Laurel te zien, maar het zou nog 10 jaar duren voordat ze elkaar als duo zouden vinden. Heavy Ollie speelde vooral in het begin van zijn carrière de 'heavy', de boef met grote opgeplakte snor, die 'de held of heldin kwam be dreigen en zei over die periode dat hij zich kostelijk amuseerde en zichzelf erg geloofwaardig vond. In 1926 stond hij onder langdurig contract bij de Hal Roach studio's, waar in dat jaar de Britse komiek Stan Laurel zijn eerste langdurige contract tekende. Het is onder meer aan regisseur Leo McCarey te dan ken dat Stan en Laurel bij elkaar kwamen. Geleidelijk aan ont wikkelde hun komisch duo zich van bijfiguren in films tot de sterren van de studio. Hal Roach is de producent van al hun gedenkwaardige films en is op 14 januari 100 jaar oud geworden. Dat zal door kenners en niet-kenners ook wel gevierd worden en terecht, maar The Boys hadden, net als elke andere filmster, altijd moeilijkheden met hun' produ cent. Dat draaide net als altijd om geld. Ze werden heel goed betaald, maar gebruikten in hun latere films altijd hun eigen naam om hun filmpersonage te beschermen tegen overname na hun eventueel vertrek door an dere acteurs. Waardering Een van de hardnekkige mythes over The Boys is dat Stan het creatieve genie achter het duo is en Ollie na gedane arbeid graag ging golfen. Dat is natuurlijk niet helemaal onwaar, maar daarbij wordt over het hoofd gezien dat Ollie zijn personage al vroeg in de samenwerking tot in de perfectie in zijn vingers had. En wat voor vingers! De charmante hoffelijkheid en ui terste beleefdheid waren hem letterlijk in het spreekwoordelijk galante zuiden aangeboren. Stan moest zijn personage cre ëren uit de grote massa van de Atlantische Oceaan waar hij in 1912 overheen gestoken was. Altijd erg onzeker van aard, bleef Stan schaven aan zijn per sonage en scènes. Babe bracht zeker in het begin eigen ideeën aan, waarnaar ook geluisterd werd. De echte waardering voor het duo kwam helaas pas na hun dood, zodat ze ook niet mee konden profiteren van de op brengsten van alle merchan dising die er nu van hun perso nages bestaat. Oliver Hardy overleed na een reeks hartaan vallen en beroertes op 7 augus tus 1957 en Stan Laurel, die na de dood van zijn partner door bleef werken aan scènes voor hun tweeën, maar nooit meer optrad, overleed op 23 februari 1965. Op 18 en 25 januari is het genieten van de meester van de 'double take', van het recht in de camera kijken met een toe nemend verdriet in zijn blik, van het gewriemel met vingers en das en vooral van de mooie, trotse, melodieuze stem waar mee hij zijn eigen naam uit spreekt, Oliver Norvell Hardy. MUZIEK MONICA SCHIKS Porgy and Bess' Gershwin uitgevoerd door Joe B Band Frits Landesbergen en de Sprinter Singers. Voorprogramma: Ash Stan Laurel en Oliver Hardy in de film 'Jitterbugs'. NIEUWSLIJN Geld voor archeologisch erfgoed VALETTA Minister D'Ancona van cultuur geeft 15.000 gulden extra aan de European Heritage Days Foundation, de organisatie van de Europese Monumentendag. De bewindsvrouw maakte de extra subsidie bekend op de conferentie over archeologisch erfgoed op Malta. Van het geld van D'Ancona moet een samen werkingsproject op archeologisch gebied tot stand komen tus sen een Nederlandse en Oosteuropese stad. Er is nog geen stad gekozen. Een groot aantal cultuurministers ondertekende op Malta de nieuwe Europese conventie voor de bescherming van het archeologisch erfgoed. De "conventie maakt duidelijk wat de landen minimaal moeten doen om genoemd erfgoed in stand te houden. Jimi Hendrix staat in Hall of Fame NEW YORK Jimi Hendrix heeft als één van de gitaristen die een belangrijke invloed heeft gehad op de ontwikkeling van de popmuziek een plaats gekregen in de Newyorkse Rock and Roll Hall of Fame. Behalve de in 1970 overleden Hendrix werden ook bluesgitarist Elmore James, gitaarbouwer Leo Fender en The Yardbirds, de Britse popgroep uit de jaren '60 waarin de gitaris ten Eric Clapton, Jeff Beck en Jimmy Page hun carrière begon nen, opgenomen in de Hall of Fame. „Je zou kunnen zeggen dat zij de uitvinders zijn van datgene wat we nu een rockband noe men", zei U2-gitarist The Edge over Clapton, Beck en Page. Wegens groot succes Za. 8 februari HET GROOT NIETTE VERMIJDEN DANS/SHOWORKEST "Een superieure feestband" Ma. 24 februari "BOUDEWIJN DE GROOT schittert in musical" TSJECHOV Telefonisch plaatsbespreken 131943/131944 LEIPSE SCHOUWBURG, Oude Vest 43, Leiden. De opmerkelijke voorwerpen van Borek Sipek lijken in de handen van zigeuners op magische wapens uit ver geten tijden. foto stedelijk museum De al jaren in Neder land woonachtige en werkende Tsjech Borek Sipek ontwierp enkele ja ren geleden een glas zonder voet, dat niet kon staan. Op het eerste gezicht lijkt het het te gendeel van een functioneel ontwerp. Een grapje van de ont werper, misschien? Maar, nee... geen grap! Sipek zal de eerste zijn om toe te geven dat het ontwerp niet multifunc tioneel is, maar bruikbaar is het wel. Een glas zonder voet is im mers heel geschikt voor staande recepties! Borek Sipek is de afgelopen ja ren uitgegroeid tot één van de meest opmerkelijke vormgevers in Nederland die op heel eigen wijze uitleg geeft aan de begrip pen 'stijl' en 'functie'. Het glas zonder voet is maar één van de vele buitennissige voorwerpen waarmee hij de afgelopen jaren velen heeft verrast of zelfs over donderd. Zijn uitzonderlijke, sierlijke en grillige objecten ont lokken steeds heftige reacties. Dee 5, de ander afschuwelijk. Iets er tus sen lijkt niet mogelijk. Het deert Sipek niet. De ontwerper toont zich tevreden met het feit dat zijn werk tenminste niemand onberoerd laat. Het Stedelijk Museum in Am sterdam laat tot en met 2 febru ari recent werk zien van Borek Sipek, voornamelijk meubels, glas- en gebruiksvoorwerpen. Zijn vaak volgens traditionele, ambachtelijke methodes ge maakte objecten kenmerken zich door een verleidelijke spanning tussen functie en or nament. Zo zijn de glazen vazen die hij ontwierp niet gewoon een gebruiksvoorwerp, geschikt om bloemen in te zetten, maar kunstige objecten met druppel vormige uitstulpingen of punti ge stekels. De meubels van Sipek vallen eveneens op door de verrassen de vormen, maar ook door de uitzonderlijke materiaalcombi naties en invloeden uit andere tijdperken en culturen. „Ik ben een vagebond", antwoordt Si pek, in de begeleidende catalo gus, op de vraag in hoeverre zijn. werk Tsjechisch is. „Ik laat me door culturen uit de hele wereld beïnvloeden, al 20 jaar lang." Bewondering De tentoonstelling van het werk van Sipek is gekoppeld aan een eerdere tentoonstelling met werk van het Leidse ontwerpbu reau Ninaber/Peters/Krouwel. Met hun sobere, strakke stijl van ontwerpen is het Leidse bu reau toonaangevend voor het (inter)nationale industriële pro- dukt. De twee tentoonstellingen vertegenwoordigen dan ook twee uitersten in de Nederland se ontwerpraktijk maar beogen tevens een zeker onderling ver band in beeld te brengen. Onmiskenbaar is dat de strakke ontwerpen van het Ninaber/Pe ters/Krouwel de eigen tijd weer spiegelen. Maar dat doen Sipeks ontwerpen ook. Toch staan de twee ontwerpvisies haaks op el kaar. Ninaber en consorten hangen de filosofie aan dat een goed produkt geen versiering behoeft Sipek kiest daarente gen voor een rijke vormentaal maar ook hij houdt staande dat, hoewel zijn meubels en ge bruiksvoorwerpen grillige en soms absurde vormen hebben, wel degelijk voor het dagelijkse gebruik bestemd zijn. De func tie is voor hem slechts 'het ver trekpunt'. Hij begint bij de tra ditionele vorm, maar daarna begint zijn echte verhaal pas. „Klopt het verhaal nog wanneer het ontwerp af is, dan klopt ook het design," aldus Sipek een nieuwe dimensie toevoegend aan het begrip functioneel ont werpen. Borek Sipek steekt niet onder stoelen of banken dat hij een enorme bewondering heeft voor de barok, met zijn rijkdom aan vormen. Wat hem daarin onder meer aantrekt is de luxe. 'Niet het materiële bezit van de din gen, maar de luxe om je te kun nen ontwikkelen en ontplooien. „Je moet je leven persoonlijk vormgeven, niet volgens vast staande normen. Niet de recht hoek en niet de doos moet de maat van alle dingen zijn," zegt Sipek in de catalogus. Tegenstellingen Tegelijk met de tentoonstelling van Sipek toont het Stedelijk Museum ook foto's van diens werk, gemaakt door de Amster damse fotograaf Erwin Olaf. De combinatie Sipek-Olaf mag geen verbazing wekken. Beider werk wordt gekenmerkt door een hang naar extravagantie, naar humorvolle liefde voor het fantastische en het absurde. Sipek en Olaf kwamen zelf op het idee om het werk van Sipek te fotograferen tussen de zigeu ners, boeren en dorpsbewoners die leven in het oosten van Slo wakije. Soms worden de voor werpen nadrukkelijk getoond, soms maken ze gewoon deel uit van de omgeving. De veelal na vrante tegenstellingen zijn ver warrend maar oprecht. Olaf is er in geslaagd een integere foto serie te maken, zonder maske rade. Dat heeft zijn herkenbare benadering niet in de weg ge staan maar hem wel behoed voor valse betrokkenheid of makkelijke contrasten. 'Borek Sipelc, Stijl vormt Func tie', te zien t/m 2 februari in het Stedelijk Museum te Am sterdam (Paulus Potterstraat 13). i de Als je naar de opera gaat, ook al is het een negeropera in con- certvorm, dan verwacht je géén voorprogramma. Zeker geen Amerikaans schoolkoor dat ver legen, want amper de pubertijd ontgroeid, enkele gospels ten gehore brengt. En dan begint het echt, denk je. De Big Band leden nemen plaats op het po dium. Daarachter staat het om vangrijke Sprinter Singers-koor opgesteld. Reeds na enkele lijkt het of de sfeer van school koor en braafheid niet van het podium is geweken. In de Porgy and Bess suite moet de band concentratie opbouwen en toonhoogte en klankverhouding nog op elkaar afstemmen. In feite zat de Band er de hele avond nogal ontspannen en niet al te alert bij alsof men zich niet teveel hoefde in te span nen. 'Méér peper in de kont!' zou mijn goede conservatori umleraar destijds gezegd heb ben. Aarzelend Zeker in de langzame gevoelige nummers was de stemming soms aarzelend of ronduit vals. Pas als er recht-toe-recht-aan blaaswerk werd verlangd, voel de de Band zich in zijn sas. De arrangementen waren ook niet altijd even dankbaar. Het koor de 'Sprinter Singers' deed zijn uiterste best om over de sound van de Band heen te komen, wat een hele opgaaf was. Ook hier was de sfeer van school- en kerkkoor overheersend. Het leek wel of Band en koor aangevers waren voor Joe Bour ne. Pas in hèm kwam Gershwin tot leven. Zijn eerste solo 'I got plenty o' nuttin' was het eerste werkelijk swingende nummer. Boume is een theatermens: als hij In het publiek kon kruipen, zou hij het gedaan hebben, zó gericht was hij met zijn aan dacht op de zaal. Hij leek iedere toeschouwer persoonlijk te wil len toezingen. Zo'n volledige persoonlijke inzet waardeer je enorm als publiek. Bovendien was hij gewoon goed! Soepele, beweeglijke stem, enerverend, boeiend. Pas in 'It ain't necessa rily so' kreeg hij het koor zover dat de zangers los kwamen van het notenbeeld (ook al zongen ze uit het hoofd). Rillingen JAN RIJSDAM Gelukkig kreeg Joe Boume aan het eind de kans zich een hele maal te laten gaan in een super- langzaam begonnen 'Summer time' waar de rillingen je van over de mg liepen. Het strakke, snelle vervolg met meedeinend en meeklappend koor werkte eindelijk in de op de zaal, die tot dan toe lauw had gerea- Waarschijnlijk is de swingen de uitvoering van deze muziek niet bedoeld voor brave kerkko ren en behoudende Big Bands. Een vrouw, haar nagels in de rouw, met een porseleinen kopje van Si pek in de hand. Design, anno 1992, in een kamer in de 19de eeuw. foto stedelijk museum Programma Leidse Jazzweek weekeinde: zaterdag 13.30 uur De Waag finale lSW-Dbde- Swing Concours; 20.00 uur Funky Erik van de Luit; 22.00 uur Advanced Warning; 21.30 uur The Duke winnaar tweede prijs ISW-concours; 20.30 uur Stadsgehoorzaal Key Town Jazz Festival. Zondag: Gospel concert Milly Scott 14.00 uur Hartebrugkerk. De schrijfster Christine Kok, sinds kort ook redac tiesecretaris van het literaire tijdschrift De Revi sor,-stelt een tentoonstelling samen over leven en werk van Willem Brakman. De tentoonstelling 2al op 13 juni, de dag dat de Boekelose P.C. Hooft- prijswinnaar 70 jaar hoopt te worden, in het Let terkundig Museum in Den Haag worden ge opend. Dan ziet ook een nieuw nummer van De Revisor het licht, dat aan Brakman zal zijn gewijd. Met de expositie en het themanummer van De Revisor zijn dan twee van de doelstellingen van de Brakmankring realiteit geworden. Voorzitter van de kring is de fameuze taalkundige Piet Paar- dekooper, een Brakman-fanaat in hart en nieren. Hij was het ook die vorig jaar de aanstoot gaf tot de oprichting van de Brakmankring, die op 28 no vember jl. in Leiden een officiële status kreeg. De schrijver zelf schijnt welwillend tegenover het initiatief te staan, al heeft hij laten weten ze ker niet bij elke bijeenkomst aanwezig te zullen zijn. Want dat is toch een van de hoofddoelen van de Brakmankring: het beleggen van bijeen komsten waarbij het werk van de schrijver cen traal zal staan. Kennis van het werk van Brakman bevorderen, was vooraf al een van de voornaam ste doelstellingen. De ervaring leert dat literaire bijeenkomsten het drukst worden bezocht als de schrijver over wie het gaat, ook zelf aanwezig is. Brakman houdt echter een beperkt aantal lezin gen per jaar, ook al gezien zijn leeftijd. Paarde- kooper: „Hij wordt ieder jaar een dagje ouder". De Brakmankring is een stichting, heeft dus geen leden, maar kan goed donateurs gebruiken. Er is inmiddels een aantal liefhebbers dat dona teur is geworden, maar bijeenkomsten met Brak man in den lande zullen het aantal moeten op schroeven, wil de Brakman-kring de andere doel stellingen weten te realiseren. Belangstellenden en donateurs kunnen zich wenden tot secretaris Albert Megens, Sint jansstraat 1. 5171 CJ Kaats heuvel. VORMGEVING Oliver Hardy honderd jaar geleden geboren Gershwin komt tot leven in Joe Bourne

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23