'We moeten laatste vier kunnen halen' Het Koss-complex is afgeschud Speelschema voor het Europees Kampioenschap Kortsjnoi: giftig mengsel van zwendel en bluf McEnroe machtig als in zijn beste dagen Feyenoord komt niet tot scoren tegen Roda JC fsfafe 19 NIEUWSLIJN Van der Krogt trainer bij SVLV VOORSCHOTEN Joop van der Krogt wordt de nieuwe trainer van SVLV. De Voorschotense vierdeklasser trok hem aan als op volger van Simon Venema die aan het eind van het seizoen de club zal verlaten. Venema is momenteel bezig aan zijn vierde seizoen. Van der Krogt is geen onbekende voor SVLV. De gebo ren en getogen Voorschotenaar kwam in het verleden geduren de twaalf jaar uit voor de hoofdmacht. Eind jaren zeventig ver trok hij naar HPSV, haalde het trainersdiploma en werkte ach tereenvolgens bij Wilhelmus, Unitas Leiden en GDS. Bij die laatste club werkt hij tot het einde van het lopende j Leids jeugdelftal tegen Haarlem LEIDEN Het Leids jeugdteam onder de 15 jaar speelt op maandag 3 februari tegen de vertegenwoordigende ploeg van de Afdeling Haarlem. Plaats van handeling is het veld van Hoofd dorp. Het duel begint om 19.00 uur. De selectie van Leiden wordt aangevoerd door Mario van Hei ningen, jeugdspeler van Ajax. Verder kiest coach Korenhoff uit de volgende spelers: TJ\ksoy (Alp.Boys), S.Tupamahu (ARC), D.Zeldenthuis, M.Smakman (Lisse), D.de Ridder (Katwijk), H.Lek (Kickers), P.Kromhout (Quick Boys), R.van Egmond (Rijns.Boys), M.Chrispijn, R.Bennekers (Roodenburg), LAalber- berg, M.de Roode (UVS). Noordwijk krijgt mogelijk Tour-start ROTTERDAM De organisatie van de Ronde van Noordwijk heeft van de directie van de Tour de France het verzoek gekre gen zich kandidaat te stellen voor de start van de Tour de France in 1995. Noordwijk wilde de Tour ook al dit jaar naar de Noord zeekust halen, maar in het Tourschema van 1992 paste slechts een ritaankomst in Valkenburg. Den Haag en Den Bosch vielen om die reden ook af. In hun brief aan de Noordwijkse organisatie schrijven de Tour directeuren Carenso en Leblanc, dat ze met de Tour deze eeuw graag nog een keer naar Nederland komen, maar dat het weinig zin heeft een kandidatuur in te dienen voorde eerstekomende twee jaar. In 1993 start de Tour in de Vendee, in 1994 wil men ook vanuit Frankrijk beginnen. „Maar voor 1995 zijn wij bereid Noordwijk zeker in onze plannen op te nemen", aldus de direc tie van 's wereld grootste wielerevenement. Noordwijk zou zich kunnen kandideren voor de presentatie, de proloog en de start van de eerste etappe. Er zou een bedrag van 1,3 miljoen gulden met de organisatie zijn gemoeid. Kaapstad ook volgend jaar eindstation KAAPSTAD De marathonrally Parijs - Kaapstad zal geen een malige gebeurtenis blijven. Ook in 1993 hoopt organisator Gil bert Sabine in Parijs te beginnen en in aan de punt van Zuidafri- ka te eindigen. Hij maakte dat gisteren bekend. „Volgend jaar gaan we door Zaire, Burundi, Tanzanië en Zimbabwe, zoals we dit jaar aanvankelijk ook van plan waren.". Dat voornemen werd gedwarsboomd door de onrustige politieke situatie in Zaire, waardoor de karavaan een gedeelte van het parkoers per schip aflegde. „Deze eerste rally dwars door Afrika was niet zo interes sant als we hadden gehoopt, maar je leert van je fouten", aldus Sabine. Eryvas dit jaar veel kritiek op het parkoers. Na de tocht door de woestijn was op de smalle wegen van centraal en zuide lijk Afrika nauwelijks gelegenheid tot inhalen. Ook de gevaren, traan de deelnemers bloot stonden, werden niet door ieder- als vanzelfsprekend geaccepteerd. Dit jaar vonden drie deel de dood en werden drie anderen ernstig gewond. Bart Veldkamp heeft reden tot juichen. Hij reed gisteren in Heerenveen een voortreffelijke vijf kilometer. Ft, HEERENVEEN COVERT WISSE GPD—VERSLAGGEVER De Nederlandse schaatsploeg heeft drie weken voor het begin van de Olympische Winterspe len het Koss-complex onder lei ding van Falko Zandstra en Bart Veldkamp van zich afgeschud. De 'gespierde spijker' uit Heerenveen diende zich op de eerste dag van het Europees Kampioenschap in zijn thuis wedstrijd aan als belangrijkste kandidaat voor de titel. Veld kamp liet de Noorse wereldre cordhouder op de vijf kilometer achter zich en ontnam toe schouwer Leo Visser en passant diens nationaal record. Vorig jaar nog was Johann Olav Koss op dezelfde Friese ijs» piste een klasse apart. Hij frus treerde de Oranje-concurrentie tijdens het WK met een giganti sche voqrsprong in het klasse ment en drie wereldrecords. Ro berto Sighel, de nummer twee, verzuchtte toen: „Koss komt volgens mij van een andere pla neet." Amper twaalf maanden later blijkt de Noorse wonderboy met de magische kracht in dit olym pisch seizoen wel degelijk een doodnormale bewoner van deze aarde en dus ook een te kloppen man. Dat werd al dui delijk tijdens de eerste World Cups van dit seizoen, waarin Koss slechts eenmaal een af stand wist te winnen. Die lijn werd voortgezet tijdens het EK, hoewel daarbij meteen dient te worden aangetekend, dat Koss' koers niet op Heerenveen, maar op Albertville is afgestemd. De Viking, die in de ochtend uren met landgenoot Geir Karl stad nog getuige was geweest bij een huwelijk van twee Ne derlandse schaatsfans, leverde al meteen driekwart punt in bij Zandstra door zijn sprint te ver prutsen. De Friese EK-debutant bleef met zijn 38.00 (vijfde plaats) slechts eenhonderdste verwijderd van zijn vorig jaar in Calgary gevestigde persoonlijk record. Op de vijf kilometer dook Zandstra met 6.46,10 zelfs een seconde onder zijn beste resultaat tot nog toe. Koss ging even later wel bijna drie secon den harder (6.43,46), maar dat was te weinig om zijn drie jaar jongere concurrent van de eer ste plaats in het tussenklasse- ment te verdrijven. Voor Bart Veldkamp is het een uitgemaakte zaak, dat zijn ploeggenoot de Europese titel weer naar Nederland haalt. Veldkamp: „Zandstra wordt de nieuwe kampioen. De kansen van Koss worden steeds kleiner. Hij is niet zo sterk als vorig jaar tijdens het WK, hoewel je het bij hem nooit precies weet. Tijdens de Olympische Spelen blijft hij toch de favoriet." De Hagenaar reed gisteren na een matige sprint een voortref felijke vijf kilometer. Met 6.42,03 bleef hij maar drietiende boven het wereldrecord van Koss. Hoofdrol Sandra Voetelink is dit seizoen niet klein te krijgen. De ranke studente uit Heerhugowaard glimlacht in haar revanchejaar om de tegenslag, waarmee ze telkens wordt geconfronteerd. Amper hersteld van een aanval van bronchitis eiste de vrolijke schaatster gistermiddag in Heerenveen bij het openings nummer van de Europese titel strijd voor vrouwen een hoofd rol op. Ze eindigde op de 500 meter verrassend op de tweede plaats, achter de sterke winnares Eme- se Hunyady uit Oostenrijk die 41,19 reed. De 21-jarige Noord hollandse kwam in de sfeervolle Thialf-hal uit op 41,37 en hield met die tijd titelverdedigster Gunda Niemann (41,51) knap achter zich. Yvonne van Gennip hield met een respectabele 42,19, goed voor de zevende plaats, het ver lies beperkt. Stayer. Lia van Schie, vijftiende in 42,89, pres teerde boven verwachting. De robuuste schaatster uit Stomp- wijk reed haar snelste tijd op Nederlands ijs. Oranje is tevreden met de loting Rinus Michels kan bij het EK in Zweden bijna niet om Pieter Huistra heen. Al was het alleen als informatiebron voor de twee eerste wedstrijden van het toernooi, tegen Schotland en de GOS, de voormalige Sovjetunie. Bij Glas gow Rangers, de werkgever van de linkerspits, spelen vier basisspelers van het Schotse nationale elftal plus de Rus sische internationals Michailitsjenko en Koetsnetzov. breken". Doelman Goran, ver dediger en aanvoerder Gough, middenvelder McCall en lea gue-topscorer McCoist (23 tref fers) van de Rangers behoran tot de kem van het Schotse elf tal. „Vanmorgen (vrijdagoch tend) hebben we samen een proefloting gedaan. Die kwam i de Met Huistra voorop ware internationals gisteravond loting in Stockholm bijna hun oordeel: het had voetballen. Veel spelers zitten ligt Nederland wel. Het is vooral gebasseerd op vechtlust, ze stropen in elke wedstrijd de mouwen op. Ze kunnen daar naast natuurlijk ook aardig Duitsland, de derde tegenstander in poule twee, is voor aardig uit. We hadden alleen Michels en de spelers een open boek. Engeland in plaats van Duits land in de poule." Voor een duidelijke afwijken de mening zorgt Hans van Breukelen. De doelman van PSV en Oranje kijkt liever naar het Nederlands elftal dan naar de tegenstanders in Zweden. „Bij het WK In Italië leek het ook een hele redelijke poule, maar je hebt gezien wat het resultaat was. We speelden daar met de zelfde jongens als twee jaar eer der bij het EK in Duitsland, toch bëstond er een hemelsbreed verschil tussen die twee toer- een stuk slechter gekund. „Ze ker als je naar de loting kijkt", denkt bijvoorbeeld PSV'er Ge rald Vanenburg, „moeten we normaal gesproken de laatste vier kunnen halen". De spelers beschouwen het bijna zonder uitzondering als een voordeel dat Duitsland de laatste tegen stander in de poule is. „Als het een beetje meezit", kijkt Huistra vooruit, „zijn beide landen op dat moment al zeker van een plaats in de halve finale." Het optimisme bij de rege rend Europees kampioen straalt er vanaf. Ook bij Huistra, die het Schotse voetbal inmiddels kent als z'n broekzak. „Dat spel bij Engelse topclubs en zijn ge wend op een hoog niveau te spelen. Als iedereen fit is, kan Schotland een heel aardig team op de been brengen." Voordeel Huistra beschouwt het als een voordeel voor Oranje dat de in Engeland spelende internatio nals nauwelijks Europa Cup-er varing hebben. „Als je interna tionaal speelt, moet je de stijl van spelen kunnen aanpassen. Dat zijn ze hier niet gewend, ze kennen maar één stijl van voet ballen. Dat zou Schotland in Zweden wel eens op kunnen „Vanaf het EK zijn er zoveel dingen gebeurd", kijkt Van Breukelen in mineur terug, „dat we onszelf naar de Filistijnen hebben geholpen. We zijn met het Nederlands elftal nu in een wat rustiger vaarwater geko men. Sinds de wedstrijden te gen Portugal en Griekenland heb ik het gevoel dat de bereid- Rinus Michels heeft Berti Vogts, zijn Duitse collega, de rug toegekeerd. Straks bij het EK kan hij echter niet meer om hem heen. foto ai heid om het samen te doen weer aanwezig is. Als er rust in de tent blijft en er heerst straks weer eenzelfde sfeer als in Duitsland maken we een hele den er zes kanshebber zijn voor de titel. .Alleen Zweden en Schotland zijn kwalitatief mis schien wat minder en die lan den zijn keurig verdeeld over goede kans. Dan maakt het ook beide poules. In onze groep is niet uit of we tegen Schotland of Duitsland favoriet. Dat plaatst Frankrijk spelen of tegen Duits land of Engeland." Voor Danny Blind is het moeilijk aan te geven 'of we het nu gunstig hebben getroffen of fen zjjn minimaal" juist ongunstig'. Hij denkt dat De verdediger zich op elk toernooi bijna altijd bij de laatste vier. Het wordt dus zaak om Rusland en Schotland achter ons te houden. Onmoge lijk is dat niet, maar de verschil- i de acht deelnemende lan- Indeling groepen: Groep 1: Zweden, Frankrijk, Joegoslavië, Engeland. Groep 2: Nederjand, Schot land, GOS, Duitsland. Het speelschema Groep 1: 10 juni, Stockholm: vië. Zweden-Frankrijk; 11 juni, Mal- Groep 2: 12 juni. Göteborg: mö Joegoslavië-Engeland: 14 Nederland-Schotland; 12 juni, juni, Stockholm: Zweden-Joe- Norrköping: GOS-Duitsland; 15 goslavië, 14 juni, Malmö: Frank- juni, Göteborg: Nederland-GOS; rijk-Engeland; 17 juni, Stock- 15 juni, Norrköping: Schotland- holm: Zweden-Engeland; 17 ju- Duitsland; 18 juni, Göteborg: ni, Malmö: Frankrijk-Joegosla- Nederland-Duitsland; 18 juni. Norrköping: Schotland-GOS. Halve finales: 21 juni, Stock holm: winnaar groep 1 - num mer twee groep 2; 22 juni, Göte borg: winnaar groep 2 - num mer twee groep 1. Finale: 26 juni in Goeteborg. Ajax, die als enige alle kwalificatieduels van begin tot eind meemaakte, vindt het niet ongunstig dat Oranje de Duitsers als laatste treft. „Ik denk dat je beter met Duitsland kunt eindigen dan er mee kunt beginnen. Aan de an dere kant, als je die laatste wed strijd per se moet winnen, wordt dat natuurlijk ook een loodzwaar karwei. Geheimen heeft Duitsland in elk geval niet voor ons. Datzelfde geldt voor Schotland. Dat wordt ongetwij feld een zware fysieke slag. En wat Rusland betreft, dat vind ik De oudste deelnemer in de hoofdgroep van het 54ste Hoog ovens toernooi heeft zich niet in de luren laten leggen door de jongste. Viktor Kortsjnoi, inmid dels de zes kruisjes gepasseerd, toonde zich gisteren tegen de verrassende 19-jarige koploper Loek van Wely de sluwe vos, die hij zijn hele schaakleven is ge weest. Het giftig mengsel van zwendel en "bluf, dat in vliegen de tijdnood het kookpunt be reikte, leverde Kortsjnoi zijn eerste zege op en confronteerde Van Wely met de eerste nul. Door deze uitslag schoof het hele veld in elkaar. Van Wely kreeg aan de kop gezelschap van de Rus Valeri Salov, die re miseerde met de Witrus Boris Gelfand en ook op vier punten kwam. Daarna komen vier spe lers met een half punt achter stand (Gelfand, Kortsjnoi, Hüb- ner en Seirawan) en maar liefst vijf op een marge van een punt. Bij dat laatste peloton, dat een score van vijftig procent bezit, voegden zich Jeroen Piket en John van der Wiel. Zij wonnen voor het eerst, respectievelijk van Joris Brenninkmeijer en de Spanjaard Romero Holmes. Kortsjnoi keek zijn jeugdige opponent bij het begin van de partij eens aan met een blik, die zo veel leek te zeggen als: „Ik, Viktor Kortsjnoi, laat me door zo'n jochie toch zeker niet te grazen nemen?" Van Wely, als nieuwe nationale schaakheid op de rustdag in beslag genomen door interviews en opnamen voor het televisieprogramma Servicesalon, reageerde 'ge woon'. Dat wil zeggen, vooral nuchter en zeer sterk schakend. Handig manoeuvrerend schoof de Brabander naar een perspec tief biedende stand. Toen Kortsjnoi zich de ontwikkelin gen realiseerde, besloot hij een beproefd middel te gebruiken. Hij liet het op de tijdnoodfase aankomen en hoopte, dat de onervaren Van Wely dan in de fout zou gaan. Zo gebeurde het precies. Het houthakken ging Kortsjnoi aan zienlijk beter af. Zoals in de analyse bleek maakte Van Wely, die twee pionnen voor stond, op de 33ste zet (Tc7) de beslis sende fout. Hij verloor de kwali teit en belandde in een inferieur eindspel. Ta4 zou Van Wely mo gelijk zelfs winstkansen gegeven hebben. Nu klaarde Kortsjnoi het technische klusje. Piket koos tegen Brennink meijer voor de zeer populaire Konings-Indische verdediging. Heel lang bleef het evenwicht gehandhaafd. Ook na de eerste tijdcontrole mocht de Gronin ger hopen op remise. Piket, die over de 43ste zet een uur na dacht, sloeg echter na bijna zes uur toe in de tweede tijdnood- fase. Hij won een stuk en een pion en dat was te veel voor Brenninkmeijer. voor het laatst - van de toen 17- jarige Boris Becker had gewon nen. „Wanneer je van Becker wilt winnen, moet je ongekend vlug kunnen denken." McEnroe dacht niet alleen snel hij handelde even vlug. Hij durfde aan te vallen op de ser vice van Becker, die pas na een uur sensationeel tennis zijn eer ste ace sloeg. McEnroe ging voor iedere kans, was af en toe niet in staat het geweld van de Duitser te weerstaan, maar groeide in zijn verzet toen dui delijk werd dat Becker niet op zijn best was en dat vrijwel het hele stadion achter hem stond. Onder die omstandigheden voelt McEnroe de pijn niet. Net als woensdag verscheen hij met een pak ijs op de knie bij de persconferentie. „Twijfel groeit als je weinig grote wedstrijden wint, maar niets was uitgeslo ten. Het ging geweldig. Wat ik wilde kon ik uitvoeren ook. Voor het eerst sinds zeven jaar heb ik niet achter hem, maar hij achter mij aangelopen. Het is lang geleden dat ik zo goed heb gespeeld." John McEnroe is terug in Mel bourne. Machtig als in zijn bes te dagen. Met zijn overwinning in drie sets op Boris Becker (6-4, 6-3, 7-5) nog één keer de grote triomfator, die het perfectionis me nastreeft. Rustiger dan ooit. Umpire Richard Kaufmann hoorde niet één opmerking van de Amerikaan. John Patrick McEnroe had iets goed te maken op Flinders Park. In 1990 werd hij in de vierde ronde gediskwalificeerd, wegens wangedrag in zijn partij tegen Mikael Pemfors, vorig jaar sloeg hij zijn beurt over. Nauwelijks een maand nadat hij bekend maakte dit jaar zijn af scheid te overwegen, overtuigde hij 14.500 toeschouwers in Mel bourne dat het tennis hem nog niet kan missen. Bijna 33, zijn rechter-knie in gepakt omdat het lichaam in de tweede ronde, tegen Andrej Tsjerkasov opspeelde, maar niet stuk te krijgen. Zijn reacties wa ren ongelooflijk. Zijn voldoe ning terecht. „Ik heb deze wed strijd zonder angst gespeeld. Als ik zou verliezen, was het niets bijzonders, gewoon een volgen de nederlaag na een jaar waarin ik niet één speler van de top tien heb verslagen Het realisme van de man, die- in 1984 zijn laatste Grand-Slam- toemooien (Wimbledon en New York) had gewonnen, die een jaar later voor het eerst - en De onbuigzaamheid van McEnroe bleek al in het begin van de partij, met een vroege doorbraak, in het vierde spel, op de service van Becker. Die voor sprong werd overigens in de volgende game al ingeleverd, maar de zekerheid dat niets on mogelijk was, bleef bij de Ame rikaan. een hele goede ploeg met indi vidueel een aantal sterke spe lers. Veel zal afhangen van de eerste wedstrijd. Kom je daar goed doorheen, dan groei je in het toernooi." Favoriet Ook Dennis Bergkamp denkt dat Oranje het gunstig getroffen heeft. .Althans in zoverre dat Frankrijk tenminste niet in onze groep zit. Frankrijk heeft in de kwalificatiewedstrijden heel goed voetbal gespeeld. Ik vind het de voornaamste favoriet voor de titel. Ik schat de Fran sen ook hoger in dan de Duit sers, al is Duitsland in de grote toernooien altijd enorm sterk. Ik had Schotland liever als laatste wedstrijd gehad. We krijgen de Schotten nu als eerste; ik vind dat niet gunstig, want dan zijn ze nog fris. Van de Russen weet ik vrij weinig. Voor mij zijn ze de onzekere factor van het toernooi." volgende nederlaag wilde voor komen. De Limburgers kozen daarbij voor veel zekerheid in de defensie. Feyenoord speelde voor rust in aanvallend opzicht te kramp achtig. Verdedigend ging de ploeg uiterst voortvarend te werk. Na de pauze kwam er meer lijn en discipline in het spel van de Rotterdammers. Maar Kiprich noch Taument, die kort voor tijd met een lobje probeerde Bolesta te verschal ken, konden Feyenoord tij delijk aan kop van de eredivi sie brengen. Nog niet zo heel lang geleden was men bij Feyenoord zielsge lukkig met een puntje in Kerk- rade. Maar nu Feyenoord zich nadrukkelijk in de strijd om de landstitel heeft gemengd met PSV, wordt een gelijkspel (0-0) in een uitwedstrijd door menige speler en de technische staf als een teleurstellend resultaat be schouwd. Feyenoord had de pech dat Roda JC voor eigen publiek wat had goed te maken en ten koste van alles een derde achtereen- TPAftK "KIKKERPOLDER' ZONDAG A S. AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE UVS-UNITAS Crab assurantiën BV. tel. 224700 Crab makelaardij og BV. tel 225135. Rtinsburgersingel 61 Le«Jen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19