Regio Bouw van nieuwe afdeling Curium begint deze maand Oude doktershuis terug in plan Hoogvliet 'Rekening tuincentrum ging naar gemeentehuis Warmond' Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Gratis volleybalcursus voor de jeugd LEIDERDORP De Leiderdorpse volleybalvereniging Leython houdt de komende zes weken een volleybalcursus voor jeugd tussen acht en vijftien jaar. De zes lessen, die een uur duren, zijn gratis. De cursus wordt gehouden in sporthal De Does aan de I loogmadeseweg in Leiderdorp, vanaf 22 januari elke woensdag van 17.00 tot 18.00 uur. Tijdens de cursus wordt aandacht be steed aan elementaire volleybaltechnieken, ook is er tijd gereser veerd voor het spelen van wedstrijden. Aanmeldingen woensdag om 17.00 uur bij de sporthal. Nadere informatie bij: Arine van Vliet: 071-417607. Nachtelijke schietoefening WASSENAAR/KATWIJK Zonder toestemming te vragen aan de eigenaar van het terrein heeft de landmacht deze week een nachtelijke oefening gehouden in de duinen bij Wassenaar. In de loop van de week werden in het gebied Berkheide, tussen de Wassenaarseslag en Katwijk, een groot aantal hulzen van oefen munitie gevonden. Eigenaar van het gebied is staatsbosbeheer, dat bij monde van boswachter E. Huge verklaart geen toestem ming te hpbben gegeven. „Dat zouden we ook nooit gedaan hebben", meldt hij verder. „Twee jaar geleden gebeurde er iets dergelijks en toen hebben we het laten zitten. Deze keer gaan we er wel werk van maken." Ook de gemeente Wassenaar en de plaatselijke politie waren door defensie niet op de hoogte ge bracht van de voorgenomen schietpartij. Poppentheater in Voorschoten VOORSCHOTEN Het Voorschotense poppentheater 'Wellus Nietus' geeft op woensdag 22 januari een trv-out van de voor stelling 't Hebbeding. Het stuk begint pm 14.30 uur in het ge bouw aan de Prins Marijkelaan 4 en bezoekers vanaf vijf jaar zijn van harte welkom. Reserveringen via nummer 071-618361 Buren gemeentesecretaris handhaven beschuldiging WARMOND WIM KOEVOET De buurman van de Warmond- se gemeentesecretaris neemt geen genoegen met diens uitleg van de 'tuinaffaire' in de Gan- zenwei. Voor buurman Hoefna gel is op dit moment een verkla ring van een medewerker van het plaatselijke tuincentrum van veel groter belang. Van zijn bron heeft Hoefnagel begrepen dat de eerste ambtenaar, I. Lau- tenbach, de rekening voor biel zen en tuinaarde naar het ge meentehuis zou hebben laten opsturen. Lautenbach was gisteren niet bereikbaar voor commentaar, maar de Warmondse gemeen tesecretaris heeft eerder in deze krant Hoefnagels beschuldigin gen getracht te weerleggen. De eerste ambtenaar zei bij die ge legenheid dat als hij zou willen, hij alle door hem betaalde no ta's kan overleggen. In de eerst volgende raadsvergadering zal het college van burgemeester en wethouders de duidelijkheid creëren waar vooral Progressief Warmond om heeft gevraagd. De twee bewoners van de Ganzen wei ruziën over de aan koop door Lautenbach van een stukje voormalig openbaar groen. De rel beleefde een tijdje geleden een nieuw hoogtepunt toen Hoefnagel in een open brief in het plaatselijke huis- aan-huis-blad liet weten dat Lautenbach ambtenaren van gemeentewerken zijn nieuwe stukje tuin zou hebben laten opknappen. Bovendien zou de gemeentesecretaris zich 'een in teressant aantal vierkante me ters extra tuin' hebben toegeëi gend dat hem helemaal niet toekomt, door een bielzenrij (loor te trekken. Met de vorige eigenaar van Lautenbachs perceel was Hoef nagel overeengekomen geen gebruik te maken van het aan bod van de gemeente Warmond openbaar groen aan te kopen dat aan de erven grenst. Op deze wijze voorkwamen partij en dat uitbreiding van hun tui nen ten koste van eikaars priva cy zou gaan. Hoefnagel erkent dat Lauten bach niet kan worden verweten dat hij deze overeenkomst niet heeft willen voortzetten. „Maar al die geheimzinnigheid die 1,5 jaar is betracht over welk stukje Lautènbach nu eigenlijk wilde kopen, geeft te denken." De Warmonder wil niets af doen aan de stelling van Lau tenbach dat het bewuste hoekje voorheen een rommeltje was. „Ineens is hij nu de weldoener van de buurt. Het was er wel een rommeltje, maar dat had hij vooral aan zichzelf te danken. Hij had dat stukje al ingepikt voor opslag van vlonders en dergelijke." „De schijn van bevoordeling is gewekt en Lautenbachs ver weer doet daar tot dusverre Het huis en de garage van gemeentesecretaris I. Lautenbach in de Ganzen wei. Volgens zijn buurman had hij de bielzenrij voor de 'anti-voetbalstrook' bij zijn garage niet mogen doortrekken tot voorbij het raam van zijn woonhuis. foto wim dijkman niets aan af. Ook zijn verhaal dat iedere burger kan rekenen op hulp van de gemeente bij het inrichten van aangekocht voor malig groen, deugt niet. In de Ganzenwei heeft de gemeente nooit een vinger uitgestoken bij anderen. Voor Lautenbach is de hele dag door twee medewekers gewerkt." „Ik wil geen hetze voeren te gen Lautenbach. Een muggezif- ter ben ik ook niet, maar het gaat om het hele pakket, om ge accumuleerde ergernis. Bij hem is nu alles net even mooier dan bij een ander, met die rechtop gezette bielzen." Als het aan Hoefnagel ligt wordt alles weer in de oude staat teruggebracht. Vooral de bielzenrij langs de anti-voetbal strook voor Lautenbachs garage steekt Hoefnagel in dit verband. Deze afscheiding loopt nu door tot voor Lautenbachs huis („Kan ik eindelijk m'n ramen zemen", zei de gemeentesecre taris eerder daarover in deze krant), maar had volgens Hoef nagel bij de garage moeten stoppen. „Het zou heel redelijk zijn als Lautenbach het stuk zou krijgen waarvoor hij heeft be taald. Hetzelfde geldt voor de tuinaarde en andere spullen." Onderkomen voor dove patiëntjes in Oegstgeest De eerste paal voor de nieuwe afdeling van het acade misch centrum kinder- en jeugdpsychiatrie Curium in Oegstgeest gaat op 27 januari de grond in. In het nieuwe pand komt een afdeling speciaal voor dove kinderen. Dit onderkomen, dat vooralsnog zal worden geleid door hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie Ph.D.A. Treffers, bestaat uit een woon- en leefruimte voor in totaal 10 pa tiëntjes. OEGSTGEEST» ERIK BASSEUER Volgens directeur J.W. Waltz is psychiatrische hulp aan dove kinderen hard nodig. „Er be staat in ons land een gering, maar telbaar aantal dove kinde ren met psychiatrische proble men. Gemiddeld komen deze problemen bij dove kinderen vier keer zo vaak voor als bij ho rende kinderen. In de vijf doveninstituten die ons land telt, kan die groep niet terecht. We hebben hier in het verleden wel eens de vraag gehad om een doof kind op te nemen, maar het bleek voor onze medewer kers niet mogelijk met zo'n kind te communiceren", vertelt Waltz. In de nog te bouwen afdeling bij Curium in Oegstgeest wor den woon- en slaapkamers aan gebracht voor de kinderen en voor de groepsleiding. Ook komt er een logeerkamer voor ouders. Dat laatste hangt samen met de landelijke functie die de afdeling krijgt. Het is de bedoe ling dat dove kinderen uit heel Nederland op de afdeling te recht kunnen. Voor de afdeling zal nieuw personeel worden aangetrokken, maar ook bestaat de mogelijkheid dat personeel van Curium op de afdeling gaat werken. Die medewerkers zul len dan wel eerst de doventaal moeten leren. Ambulante hulp Curium zal onder meer kinde ren plaatsen van doveninstituut Effatha, een instelling met vesti gingen in Den Haag en Zoeter- meer. „Dat is geen* psychia trisch centrum", legt Waltz uit. „Maar ze kunnen er wel veel problemen aan op dat gebied, in de toekomst zal de samen werking met Effatha nauwer worden. Kinderen kunnen dan bij ons tijdelijk behandeld wor den. Maar op dit moment blijft het nog bij adviseren en soms een ambulante behandeling." Behalve met een afdeling voor doven, wordt Curium uit gebreid met een nieuwe afde ling voor dagbehandeling. Op deze afdeling kunnen psychia trische patiënten terecht waar bij ambulante hulp tekort schiet, maar permanente opna me niet nodig is. Het centrum zal 12 'stoelen' tellen en hulp bieden van 9.00 uur tot 16.00 uur. Volgens directeur Waltz biedt dagbehandeling veel voordelen boven opname. „Je moet bedenken dat opname voor kinderen een zeer ingrij pende gebeurtenis is. Wanneer ze met dagbehandeling kunnen worden geholpen, is dat een grote verbetering." Het nieuwe centrum maakt deel uit van een tot^lproject voor dagbehande ling in de regio's Midden Hol land en Leiden. In Gouda zal in de jaren '94/'95 een centrum voor dagbehandeling worden geopend. Curium verwacht dat de afde ling voor doven en het centrum voor dagbehandeling in het vroege voorjaar van 1993 klaar zullen zijn. mÊÊÊmÊÊÊSÊ^mm Directeur J.W. Waltz (links) en hoogleraar Ph.D.A. Treffers bij de plek waar de bouw van de nieuwe afdeling deze maand begint foto hielco kuipers Kopie van beeldbepalend pand op hoek Papelaan/Veurseweg in Voorschoten De nieuwbouw van grootgrutter Hoogvliet en, daaraan gekop peld. de herbouw van het dok tershuis op de hoek Papelaan- /Veurseweg in Voorschoten zal medio volgend voorjaar kunnen beginnen. Hoogvliet krijgt di rect aan de Veurseweg een nieuwe supermarkt: de oude wordt afgebroken: En het beeld- oepalende pand, enkele jaren geleden illegaal gesloopt, wordt 3en kopie van het doktershuis jat bijna een eeuw lang op het toekje stond. Aan de herbouw is een jaren- ange strijd vooraf gegaan, doogvliet kocht het inmiddels eeggekomen doktershuis mid- ien jaren tachtig met de bedoe- ing het te slopen om meer win kelruimte te krijgen. De ge- neente Voorschoten kreeg ucht van die plannen en zette iet hoekpand ijlings op de mo- ïumentenlijst. Hoogvliet pro- esteerde via advocaten: afbraak :ou de enige oplossing zijn voor iet in slechte staat verkerende >and, dat de laatste jaren ook log was gekraakt. En ineens, we preken over mei 1990. bleek de ritte villa veranderd in een ruï- ie omdat Hoogvliet, twee mi- luten nadat de krakers de sleu- els hadden ingeleverd, tot ille- ale sloop bleek te zijn overge- aan. Een boze briefwisseling jssen gemeente en eigenaar Ioogvliet volgde. Uiteindelijk eloofde Hoogvliet op de be- aiste plek weer eenzelfde pand De voormalige dokterswoning die twee jaar geleden illegaal werd ge sloopt. Binnenkort wordt het beeldbepalende pand herbouwd. Haast leek hij er echter niet mee te maken, want de kaalslag bleef en de plek waar ooit het 'huis van dr. Swen' stond, werd ge ruisloos in gebruik genomen als parkeerruimte. Eigenaar L.J. Hoogvliet, nu terugkijkend op de hele kwestie, zegt niet te vin den dat één en ander (te) lang op zich heeft laten wachten. „Dergelijke zaken vragen ge woon een aanloop van jaren, je moet onderhandelen, je moet een plan ontwikkelen.... en de komst van de krakers heeft één en ander natuurlijk niet bespoe digd", aldus Hoogvliet. „Maar wat er nu komt te staan, kan zó weer 100 jaar mee. Als we het hadden gerestaureerd, was dat hooguit voor 25 jaar geweest." Zijn woorden worden beves tigd door de architect die zich over het doktershuis heeft gebo gen. Woordvoerder Van der Wal van bet bewuste architectenbu reau, Van Vliet Partners in Leidschendam: „Het wordt echt weer net zo. Heus, het bestaan de was gewoon niet meer te res taureren." De gemeente heeft zich altijd sterk gemaakt voor behoud van het pand omdat het beeldbepa lend is voor de entree van de Papelaan. „Het is èen kloek wit huis dat de grens aangeeft van de vroeg-20ste eeuwse bebou wing", aldus de omschrijving van de voormalige dokterswo ning in de voordracht voor de monumentenlijst. Maar volgens Hoogvliet 'ligt' het pand ook zo 'emotioneel' omdat het een voormalige dokterswoning be treft. „En iedereen er dus wel eens is geweest." Hoe het ook zij: het komt te rug. Naast de verrezen dokters villa komt de entree van de nieuwe supermarkt. Die ligt daar nu nog schuin achter, maar Hoogvliet wil een nieuw, 1200 vierkante meter groot ge bouw plus een entree aan de Veurseweg-kant. Via glas wordt de nieuwbouw visueel geschei den van het oude/nieuwe dok tershuis. De huidige super marktruimte wordt afgebroken om plaats te maken voor par keerruimte. De ingang aan de Papelaan-kant blijft overigens gehandhaafd. Aan de achter kant van de villa komt een gla zen serre, waar het winkelend publiek wat kan drinken. Ze hebben dan het uitzicht over de aloude villatuin, die in de oude luister wordt hersteld. Hoogvliet vindt dat niet meer dan logisch: „Overal waar we dit soort pro jecten realiseren en dat dóen we tegenwoordig vaak hou den we terdege rekening met groen. Bovendien is die tuin het eerste aanzicht. Ik bedoel: de supermarkt begint daar." Vijf miljoen In totaal is een slordige vijf mil joen gulden met het plan ge moeid. Hoogvliet loopt er al sinds jaar en dag mee in zijn hoofd. „Eigenlijk wil ik al vijf tien jaar een verkooppunt aan de straat zelf hebben. Niet eens zozeer om de supermarkt groter te maken, want qua aantallen meters ga ik er niet revolutio De Hoogvliet-enclave in Voorschoten, gezien vanaf de Veurseweg. Op de plek waar nu betonnen platen fun geren als parkeerterrein, stond bijna een eeuw lang het 'huis van dr. Swen'. De achtergelegen supermarkt wordt naar voren gehaald en geïntegreerd met de voormalige dokterswoning. foto hielco kuipers nair op vooruit, maar voor het aangezicht." Ooit was Hoogvliet de Voorschotense vestiging was de De nieuwbouw, gezien vanaf de Veurseweg. Links het n de te verhuren bovenwoningen. v opgetrokken doktershuis, daarnaast de r e supermarkt v tweede in een rij i I teel 22 stuks niet groter dan 400 meter. Dat was 22 jaar gele den. De oppervlakte van de su permarkt kon worden verdub beld door de afbraak van een lijmfabriekje, een gymlokaal en een bibliotheek. Momenteel is de supermarkt 1000 meter groot. Nog onbekend is wanneer het plan ter inzage wordt gelegd. De welstandscommissie heeft er al wel 'ja' tegen gezegd. Een stede bouwkundig bureau is momen teel bezig met de wijziging van het bestemmingsplan, waarvoor dit bouwplan als 'onderlegger' dient. Ook de provincie Zuid- Holland moet haar blikken er nog over laten gaan. Hoogvliet verwacht medio volgend voor jaar te kunnen beginnen. Het project kan een jaar later wor den opgeleverd. Hoogvliet, tot slot, over zijn geesteskind: „Het wordt in z n totaliteit echt leuk. Ik kan nu het enthousiasme van bewoners en gemeente al pei len. En geloof me. de gemeente zou zoiets financieel nooit kun nen opbrengen." De ondernemer voegt er wel direct aan toe dat het.miljoenen verslindende plan niet de eind fase van de bouwperikelen in Voorschoten hoeft te zijn. „Als dit is gerealiseerd, hebben we wel weer een nieuw idee voor over, pakweg, acht jaar. Welk idee? Dat hangt er vanaf hoe Voorschoten zich ontwikkelt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17