Leiden 'Het blijft onzeker of ik straks de haven in kan' Stemming Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCAAANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 15 de boegschroef er in een ander tijdstip op kunnen worden aan gebracht. Hebt u vertrouwen in de boeg schroef? „Voor mij is het allemaal nog een vraag, het is een hele in greep. Als het stil weer is heb je geen probleem. Maar als het waait is het onzeker of ik met mijn schip, ook met die tweede schroef, wel de haven in kan. Dat heb je als je als gemeente op de zaak vooruit loopt. Daar om had ik ze gevraagd om eerst te oefenen en dan pas met de aanleg van de passantenhaven de beginnen. Dus voor mij is het afwachten, ik moet straks voor en achter sturen, dat heb ik niet eerder gedaan. Je moet niet vergeten dat een passa giersschip iets anders is dan een strontschuit waarmee je tegen de kade stoot. Als het bij het be sturen van een passagierschip fout gaat en je botst voortdu rend, kan de rechter zeggen: die man beheerst het varen niet. Met passagiers varen is iets an ders dan met cement." Parkeren is voortaan voor heren en voor dames, maar niet voor snotapen. Om van de Leidse binnenstad een open luchtmuseum te maken, krijgen jongeren niet langer een parkeervergunning. Op je 18de mag je een rijbewijs halen en een gemeenteraad kiezen en op je 27ste mag je het eigen autootje voor de deur zetten. Zo blijft er altijd iets om naar te verlangen tot de vut- leeftijd van 55 jaar. Dit smalle fietspad door het leven werd deze week geplaveid door de Leidse gemeenteraad, die zich weken suf heeft gepiekerd over de vraag wie wel en wie geen parkeervergunning krijgt. Het gemeentebestuur had eerst bedacht dat mensen met een openbaar vervoer kaart geen parkeerplaats zouden krijgen met als argument dat die tenminste nog de trein kunnen pakken. SP-raadslid Tim van Houten hoonde daarop: „Straks is het van belang hoeveel fietsen je thuis hebt staan." Maar het kan natuurlijk nog veel erger als je de redenering van het college van B en W volgt. Kinderen met stepjes, skelters, skateboarden, rolschaatsen en zelfs wandelwagens laten wij maar buiten beschouwing, want die hebben toch nog geen rijbewijs. En het zou natuurlijk erg flauw zijn om zoals de WD mompelde wijwaterwethouder Joop Walenkamp een parkeerplaats te onthouden, omdat hij nu toevallig een boot voor de deur heeft liggen. Maar de enkele binnenstadsbewoner die zich met een racefiets waagt op renbaan De Bult raakt onherroepelijk zijn parkeerplaats kwijt die kan wel gaan fietsen. Tijdens de vorst wordt er ook scherp op gelet wie de schaatsen onderbindt voor een tochtje over de grachten die heeft in elk geval geen auto nodig als het erg koud is. En mensen met een elektrische rolstoel raken in elk geval hun parkeerplek kwijt hoe durven zij auto te rijden, terwijl zij zo'n prachtig vervoermiddel tot hun beschikking hebben. Wethouder Hans de la Mar lijkt een beetje op Napoleon Bonaparte. In zijn goede jaren maakte de Franse militair perfect gebruik van zijn intelligentie, creatieve verbeelding, doorzettingsvermogen en strategisch inzicht. Dat doet de Leidse wethouder ook en daardoor kreeg hij het bijvoorbeeld voor elkaar dat op dit moment onderzoek wordt gedaan naar alternatieven voor de grote en dure Reder Slingerland krijgt boegschroef voor 'Olympia' De gemeente Leiden heeft de onderhandelingen met re derij Slingerland over de aanleg van een passantenhaven definitief afgesloten. De gemeente neemt de kosten van een boegschroef voor de 'Olympia', het passagiersschip voor cruises van Slingerland, voor haar rekening. De re der had dit geëist, omdat door de aanleg van de passan tenhaven de manoeuvreerruimte van de 'Olympia' in de Haven kleiner wordt. den kwamen ze al bij me, maar toen hebben ze niet door gezet, het is een hele tijd stil geweest. Pas sinds mei vorig jaar is er vaart achter de onderhandelin gen gezet. Waarom moet die passanten haven eigenlijk in de Haven ko men? De haven was tientallen jaren de plaats voor grote sche pen, van oudsher. Je kunt het vergelijken met een fabriek die al vijftig jaar ergens staat en dan worden er huizen omheen ge bouwd. Dan kan een van de be woners zodanig bezwaar ma ken. dat die fabriek verdwijnt. Zo gaat het tegenwoordig. Als de boegschroef me niet was toegezegd, dan was ik niet ak koord gegaan. Dat had ik de aanleg van de haven aange vochten. Ik betaal al jaren scheepsgelden en dan heb je rechten en plichten. Klopt het dat uw financiële ei sen in de onderhandelingen ge durende de jaren omhoog gin- LEIDEN» EMIEL FANGMANN De boot kan straks niet meer aan de lange zijde van de haven aanleggen, omdat daar op dit moment steigers voor middel grote boten worden gemaakt. De 'Olympia' moet naar het ha venhoofd. Met een tweede schroefonder de boeg kan het schip de nodige kleine draaien maken om die plek te bereiken. De eerste paal voor de pas santenhaven, die in het voorjaar klaar moet zijn, werd al een maand geleden geslagen. Lei den was aan rijk en provincie verplicht, om uiterlijk in 1991 met de aanleg te beginnen, om dat ze anders niet meer in aan merking voor subsidie kwam. Slingerland mocht evenwel niet de dupe worden, vond wet houder Walenkamp. De wet houder, zelf bezitter van een sloep, hecht misschien wat meer dan zijn voorgangers aan het watertoerisme en zette vaart achter de onderhandelingen met de reder. Maar hoewel Jac. M. Slinger land akkoord ging, is hij toch niet onverdeeld gelukkig met de oplossing. „Blij ben ik er niet mee, het is geen goed alterna tief. Het liefst was ik op mijn oude plaats blijven liggen", ver zucht de reder. Maar u sloeg met wethouder Walenkamp zelf een maand ge leden de eerste paal voor de ha ven, toen de onderhandelingen bijna waren afgerond? „De gemeente had er plotseling haast mee, het moest gebeuren. En al ben ik er niet blij mee, ik kan me er zo mee verenigen. De gemeente en ik zijn als vrienden uit elkaar gegaan." Waarom hebben de onderhan delingen bijna vijf jaar geduurd? „je begrijpt dat ik er zelf nooit haast mee heb gehad, want ik had het liever niet. Vijf jaar gele- „Dat is logisch want alle kosten stijgentoch. Ik bepaal trouwens de kosten van de aanpassingen aan de boot niet. Loonkosten stijgen, materiaalkosten stijgen. Een offerte van vijf jaar terug is anders dan die van vandaag". Aanbrengen en kosten van de boegschroef zouden een halve ton kosten? „Dan kom je in de buurt, maar ik moet er evengoed geld op toeleggen. De waarde van je boot stijgt, zeggen ze dan. Je bent er natuurlijk nog niet. Mijn boot ligt nu op een werf in Ter Aar, maar je moet nu wachten. Het duurt tot maart eer die boegschroef is aangebracht, er moet een buiksteven onder de boeg worden gezet. De gemeen te is eigenlijk veel te laat met de beslissing gekomen. Ik had ge zegd dat ik in augustus jongstle den al wilde weten hoe de ge meente er over dacht. Dan had Jac. Slingerland: „Blij ben ik er niet mee. Het is geen goed alternatief. Het liefst was ik op mijn oude plaats blijven liggen". foto loekzuyder- AGENDA ZATERDAG 18 JANUARI Leiden Volksdansinstuif bij FETA, Middelstegracht 8, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 19 JANUARI Leiden Vogelbeurs bij vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorschoterweg, van 10 - 14 uur. Ziekenomroep AZL maakt ra dio en tv opnamen die open zijn voor het publiek, Antho- nius Clubhuis, Lange Mare 43, aanvang 14.00 uur. Auditie's Vara's Cabaret-Festi val bij de Droomfabriek, toe- VRIJE TIJD Cursussen De gemeente organiseert vanaf 10 februari cursussen voor mensen zonder betaald werk. Men kan onder meer kiezen uit Spaans, Engels en Frans, elek tra/programmeren, EHBO, fo tografie. popmuziek, keramiek, spinnen/weven, sieraden ma ken, tekenen/schilderen. In schrijving van 20 tot en met 24 januari dagelijks tussen 10.00 en 11.30, di. en wo. ook van 14.00 tot 15.30 bij de directie Welzijn in het Stadhuis. Kosten 25 gulden per cursus. Volksdansen In de zaal van FETA (Middelste gracht 8) wordt 18 januari een volksdansinstuif gehouden, aanvang 20.00 uur. Jazz Jazzliefhebbers kunnen na Key Town 'uitswingen' bij Jazz on Sunday. Zondag 19 januari treedt vanaf 15.45 uur Ronald Douglas op in café Cheers aan de Doelensteeg 11. Ziekenomroep De ziekenomroep van het Aca demisch Ziekenhuis maakt zon dag 19 januari opnamen voor het radio- en tv-programma Su per Trio in het Antonius Club huis (Lange Mare 43). De opna men zijn voor publiek bij te wo nen (14.00 tot 16.15 uur). Emilie Knappert De afdelingen 'Vak Opleiding Kappen' (VOK) en 'Uiterlijke Verzorging' (UV) van de scho lengemeenschap Emilie Knap- gang gratis, aanvang 14.00 uur. Spelletjesmiddag bij de Spons, aanvang 15.00 uur. Noordwijk Yvonne Keuls vertelt 'het land van mijn moeder'. Aanvang 14.15 uur in cultureel cen trum De Rank, Golfbaan. Strandhengelwedstrijd van Vereniging De Sportvisser van 08.15 tot 12.15 uur. MAANDAG 20 JANUARI Leiden Vrij Kunstzinnig Centrum De Zonneboom: Lezing (Rem brandt Kunstenaar van de be- wustzijnsziel) door Rinke Vis ser. aanvang 20.15 uur. pert houden open huis op don derdag 16 januari. Tussen 18.30 en 21.30 uur kan in het school gebouw aan de Storm Buysing- straat informatie over deze op leidingen worden ingewonnen. Meditatie In de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden wordt vanaf aanstaande zondag 26 ja nuari een cursus meditatie en zelfbeheersing gegeven. Voor informatie: 070-3824646. Koopjesmarkt Carnavalsvereniging De Spoor- bumpersorganiseren zondag 19 januari een koopjesmarkt in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40 (9.30 tot 15.30 uur). Particulieren verkopen ge bruikte spullen als kleding, boe ken, platen en huishoudelijke apparaten. Brandpreventie In het dienstencentrum Meren- wijk geeft H. Waagenmans aan staande maandag (20 januari) brandpreventie. De voorlich tingsmiddag voor ouderen be gint om 14.00 uur. Racisme Het Leidse anti-racisme-plat- form-in-oprichting houdt dins dag 21 januari in samenwerking met de Boycot Outspan Aktie een discussie over racisme. D. van Arkel, emeritus hoogleraar sociale geschiedenis, houdt een inleiding. De discussie begint om 20.00 uur in openbare ba sisschool Lucas van Leyden aan de Vliet 20. De Olympia krijgt een boegschroef, zodat het schip naar zijn nieuwe, moeilijker bereikbare ligplaats kan manoeuvreren. foto jan holvast MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiénten van de artsen.- Groep 1 - Baars. Groeneveld, Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter. Van Schie. Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: Janssen, Ros molen 2, tel: 155010. zo 8 uur tot 24 uur: M. van Sch.e, Rijnsburgerweg 96, tel. 177100. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus enTaytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur:J. Rus, Middel ste Gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur:G. Nering Bögel. tel. 124403. Groep 3 - Boels. J. de Bruyne, W. de Bruyne. Fogelberg, Huibers. Jurgens. Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: F.M.M. Hui bers. Burggravenlaan 102,tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens. Burggravenlaan 102. tel: 125820. Groep 4 - Bémt. Horn, de Kanter. Lahr, Lodder. Nieuwenhuis. Pauhdes. Van Rijn. Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R E. Zaa.ier: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Win gerden, Boshuizerkade 31. tel. 310047. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Crul, A. Hammerstem, D. Hammerstein. De Lorm, De Jong, KoQijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: Godrie, tel. 144676 zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Von dellaan 58. tel. 761754. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg4l. tel: 315900: via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp J.v d. Leden en U.Arndt. tel. 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. van Overvest. Terweeweg 152. tel. 173994. Voorschoten za: J. Baars. R. Wagnerlaan 63. tel. 612520; zo: F. Koopmans. Churchill- weg 19. tel. 616352. Warmond Huisartsenpraktijk 'Oosthout', Amjs- weg 38, Voorhout, tel. 02522- 30697. Wassenaar za E. Op 't Land. Middelweg 21, tel: 13056. zo M.H. van Tolmgen. Hof- campweg 7. tel: 15939. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Zuiderapotheek. Lammen- schansweg 7. Leiden, tel. 123553; Lmnaeus Apotheek. Kempenaerstraat 31Oegstgeest. tel. 173330; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 612525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hel der. Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder. Hermehjnvlinder 36. Leiden, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23. tel: 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of O.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer straat 21Oegstgeest. tel: 071 - 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R.P. Snoep. Rijnsburgerweg 94, Lei den, tel. 175636; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar J. Sauerbier Couveé, Van Beethoven laan 69b, Voorschoten, tel: 071 - 614252. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17 00 uur en .n het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland", werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurt.jden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. sommige steden en dorpen willen gewoon dat 'dat ding' er komt. Grommend zijn ze akkoord gegaan met het onderzoek. DOOR KAREL BERKHOUT EN JANET VAN DIJK vuilverbrandingsinstallatie die bij Leidschendam zou worden gebouwd. Die installatie is een project van 34 gemeenten en regenten van langer kent, verwacht eigenlijk ook niet anders. Hij weet als geen ander wat hij wil. hoe hij dat kan bereiken en wie hij daarvoor op welk moment moet inschakelen. Hij verbaasde dan ook vriend en vijand, toen hij woensdagavond tijdens een vergadering van zijn raadscommissie milieu vreselijk dom en onhandig opereerde. In zijn eigen vertrouwde omgeving, tussen Leidse raadsleden die hij al jaren kent en die hem zeker niet vijandig gezind zijn, liet hij zich door SP- raadslid Cor Vergeer bijna verleiden tot een in zijn eigen ogen onzinnige maatregel. Vergeer wil de wandelpaden op het recreatie-eiland Strengen en Tengnagel afsluiten omdat daar asbest is gevonden. De la Mar vindt dat niet nodig omdat er geen sprake is van gevaar voor de volksgezondheid. Alle partijen waren het met de Wethouder eens, behalve uiteraard Vergeer die nogmaals aandrong op afsluiting omdat 'een vezel asbest al kanker kan veroorzaken'. Dat 'gegoochel met kanker' irriteerde De la Mar zodanig, dat hij zei dat er de volgende dag een hek geplaatst zou worden. Wat een rare vertoning is dit, verwoordde PvdA- raadsiid Paul Bordewijk het gevoel van alle aanwezigen. De wethouder keerde beduusd op zijn schreden terug. De la Mar die tientallen gemeenten in Zuid-Holland al dan niet tegen hun zin laat meewerken aan een onderzoek naar alternatieven voor de nieuwe vuilverbranding is bang voor Vergeer. Wat raar is dat, een groot bestuurder die gehandicapt wordt door een dergelijke fobie. Maar ach, Napoleon Bonaparte die zijn tienduizenden versloeg was bang voor katten. 'De la Mar heeft het spel slim gespeeld en wie hem al wat Straks hangt de stad vol met keurige pos ters om 'meiden' tus sen de 12 en 21 jaar bewust over hun toe komst te laten naden ken. Wethouder Hen- nie Koek gaf deze week op de 'meiden zolder' van 't Bree- huys het startsein voor de campagne, die ertoe moet leiden dat jonge vrouwen zich 'later' zelf kun nen redden. V-ia een leuke baan met een eigen inkomen. Man nen spelen in het ver haal van de gemeente totaal geen rol. In het leven van de meiden wél, zoals duidelijk is te zien aan deze pos ter die op de meiden zolder hangt tussen de brave affiches van de gemeente. fo to jan holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15