Leiden Lastenverhogingen voor WBL-huurders 92 landb^>w rP' I I I I Burgemeester Rijswijk 'gekrenkt' door De la Mar Compostprofeten hebben nog heel wat uit te leggen vertrokken Eigenaar Caesar met noorderzon Kameel verstoorde 3 oktoberoptocht; niet gasten Kruik Cronesteijn mag toch uitbreiden Leids kinderkoor bij manifestatie Kinderkoor 'De Regenboogjes' uit de Merenwijk neemt op 25 januari deel aan een landelijke manifestatie van de gezamenlij ke Kindertelefoons in Utrecht. De Kindertelefoons organiseren dan voor kinderen van 11 tot en met 15 jaar een programma. De VPRO-televisie maakt op die dag opnamen voor het pro gramma 'Achterwerk in de kast'. Hogere Omzet! Welke ondernemer wil dat niet! Maar daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig. Van Advertising Workshop dus. Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP Dagelijks geopend van 9-17 uur. Toegang 25, Trein *Toegongbil|eHen bi| NS-stolions. Gratis Pendelbus volg borden Q RAL I II I 20 21 22 januari 23 24 25 14 9 2 II I I Amsterdam raK Leiden wil exotische kwekerij Leiden krijgt mogelijk een kwekerij voor uitheemse groenten en fruitsoorten binnen zijn grenzen. De gemeente wil er alles aan doen om de kwekerij 'Xotus' naar Leiden te halen, zo zei wet houder H. de la Mar gisteravond tijdens een commissievergade ring. De kwekerij was gevestigd op het terrein bij Ypenburg die is gereserveerd voor de nieuwe vuilverbranding. Het bedrijfje, ont staan uit een werkgelegenheidsproject voor buitenlanders, heeft nog geen nieuwe vestigingsplek gevonden. Debat over minderheden De Tweede Kamerleden Groenman (D66), Krajenbrink (CDA) en Willems (Groen Links) verlenen maandag 20 januari medewer king aan een debat over het Nederlandse minderhedenbeleid. De avond wordt georganiseerd door Leidse politieke jongerenor ganisaties. Aanvang 20.00 uur in het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125. Geus bezoekt Anne Frankschool De Leidse Anne Frankschool aan de Zr. Meyboomstraat krijgt op 6 februari een oud-Geus op bezoek. De verzetsstrijder vertelt dan over zijn ervaringen tijdens de tweede wereldoorlog. De An ne Frank Stichting wordt in februari onderscheiden met de Geu zenpenning. Daarom worden de komenfle weken alle scholen die de naam van Anne Frank dragen bezocht door oud-Geuzen en medewerkers van de stichting. De scholen doen ook mee aan een opstel-, dicht- en tekenwedstrijd over de oorlog. Katholieken scholen samen De Mavo Johannes XXIII in Roelofarendsveen is toegetreden tot de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden, die al een groot aantal basisscholen onder de hoede heeft. Het Leidse Bonaventura-col- lege gaat met ingang van 1 april waarschijnlijk ook deel uitma ken van de stichting, terwijl het Leidse Agnescollege en De Leid se al eerder zijn toegetreden. In feite krijgen deze scholen voor voortgezet onderwijs met de basisscholen één groot bestuur voor katholiek onderwijs. Dat is van belang omdat de scholen in de toekomst hun financiële zaakjes zelf moeten gaan beheren, wat alleen mogelijk is met een grote organisatie en administra tie. Burgemeester P. Roscam Abbing van Rijswijk voelt zich gekwetst door uitlatingen die de Leid se milieu-wethouder Hans de la Mar (Groen Links) onlangs deed in een interview met deze krant. De la Mar zei toen dat het Roscam Ab bing 'helemaal niets uitmaakt waar het vuil te rechtkomt, als het maar uit de buurt blijft van de Rijswijkse villaatjes." Die opmerking is de Rijswijkse burgemeester flink in het verkeerde keelgat geschoten. In een boze brief aan De la Mar noemt hij de uitspraak 'laatdunkend' en zelfs ronduit krenkend'. De la Mar legde in het interview uit, waarom hij nu tegen een nieuwe vuilverbranding in Leidschendam is. De burgemeester, die van WD-huize is, keerde zich vanaf het begin tegen een vuilverbranding in die plaats. Volgens De la Mar heeft Rijswijk echter geheel andere motie ven. „Roscam Abbing maakt het namelijk hele maal niets uit waar het vuil terechtkomt. Al ver dwijnt het in een diepe put of gaat het naar Po len, hét maakt hem niets uit'', zo sprak hij in het interview. Volgens de burgemeester van Rijswijk, dat met Leiden en andere gemeenten binnen de SAVA de afvalproblemen in deze regio probeert op te lossen, heeft Rijswijk 'tijdens het gehele proces van besluitvorming op een eerlijke en openhartige manier oppositie gevoerd'. De bur gemeester schrijft dat hij zich bij die oppositie niet louter 'door psychologische motieven' ge steund voelde. De la Mar moet een beetje lachen om de boosheid van de Rijswijkse burgemeester: „Wat ik heb gezegd is dat het zogeheten not-in-my- back)>ard-effect (niet in mijn eigen tuintje) dui delijk zichtbaar was in de opstelling van Rijs wijk. Zeker, Rijswijk heeft gewerkt aan alterna tieven voor de vuilverbranding in Leidschen dam, maar dat waren wel allemaal pogingen om de vuilverbranding een eind uit de regio neer te zetten, zoals bij de Moerdijk of op de Maasvlak te. Nooit hebben zij bij voorbeeld de manier van verwerking ter discussie gesteld". LEIDEN «KAREL BERKHOUT Na de wanhopige pogingen om bij Leidschendam een vuilver brandingsinstallatie uit de grond te stampen, is nu de composteringsinstallatie de gro te troef bij het oplossen van de gigantische afvalproblemen in Leiden en Zuid-Holland. „Als wij ons best doen om te schei den, dan kan de afvalberg ook flink worden verkleind", beleed de Leidse wethouder H. de la Mar gisteravond zijn nieuwe ge loof bij een sceptische PvdA-le- denvergadering. De nieuw te bouwen vuilver brandingvan 1,4 miljard gulden is vorige maand op de tocht ko men te staan, nadat nog ver trouwelijke cijfers van het Afval stoffen Overleg Orgaan aanga ven dat er in de toekomst te weinig, afval' zou zijn voor de enorme ovens. De la Mar, be stuurder van de 35 Zuidhol landse SAVA-gemeenten die de, verbranding - laten i'bouvyen, en de Zuidhoflahdse milieudepu-, teerde H. Vamder Vlist gooiden daarop h,et roer radicaal om. Op Ypenburg moet nu een com posteringsinstallatie komen en het afval dat overblijft kan wor den verbrand bij de AVR in Rot terdam. De beide heren die zich tot dan toe nogal sterk hadden gemaakt voor een vuilverbran ding hadden de PvdA-leden nogal wat uit te leggen. De PvdA'er Van dér Vlist was daar bij minder hoopvol, dan De la Mar: „Aan discussies in de trant van laten we ons best doen dan lukt het wel, heb ik een broertje dood. Want wat als het niet lukt? De opmerking van De la Mar vind ik daarom een beetje goedkoop, Maar het is wel zo dat zelfs al werkt de Scheiding niet echt, dan nog is er genoeg capaciteit bij de AVR." De PvdA-leden waren terughou dend over het nieuwe geloof van beide bewindslieden. „Toen wij de vuilverbranding in Lei den sloten hadden wij ook geen idee van de problemen die dat zou geven met de afvoer en de prijzen. Toen hadden wij ook nog geen oplossing voor de pro blemen zoals die nu ter tafel ko men", zei bestuurlid G. van de Berg. Uiteindelijk was iedereen het er schoorvoetend over eens dat Leiden en de andere ge meenten weinig andere oplos- sirigen hadden dan een com- postinstallatie. „Als wij verbran dingscapaciteit blijven bouwen, zitten wij straks met een over schot aan ovens die pas in 2023 zijn afgeschreven. Zie dan nog maar eens iemand te laten scheiden", zei De la Mar. Een PvdA-lid concludeerde knorrig: .„Mooi, prachtig, dan zijn we het dus eens doe je best jon gens." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Café de Vergulde Kruik was op geen enkele manier schuldig aan het oponthoud van de op tocht op drie oktober. Dat is vast komen te staan uit een on derzoek dat de 3 October-Ver- eeniging zelf heeft ingesteld. Wel overweegt het bestuur om de Haarlemmerstraat uit de route te schrappen. Dat de op tocht hopeloos vast kwam te zitten kwam door: „Een samen loop van verschillende elemen ten met vervelend vervolg", zo schrijft bestuurslid L Heruer in een brief. Berichten in met na me deze krant en afkomstig van de Leidse politie, suggereerden begin oktober dat opdringerig publiek bij De Kruik een van de veroorzakers van het opont houd zou zijn. Vooral de stam gasten van de Kruik namen het in de dagen na de Leidse feest dag op voor de goede naam van hun kroeg. Het onderzoek heeft hen in het gelijk gesteld. „We hebben vastgesteld dat optocht verschillende keren stokte aan de kop van de Haarlemmer straat. Verder weigerde verder op een kameel alle medewer king om verder te lopen en kreeg een van de deelnemende wagens een slee van een auto die vroeger van de Joegoslavi sche president Tito was geweest panne", licht Heruer toe. Het verloop van de optocht heeft de laatste jaren om ver schillende redenen problemen opgeleverd. Het publiek stoorde zich vooral aan de flinke gaten die een aantal keren vielen. Daarom speelt de optochtcom missie die onder leiding staat van Heruer, met de gedachte aan een nieuwe opzet. Wat er gaat veranderen, bijvoorbeeld het niet meer 'nemen' van de Haarlemmerstraat, wordt vol gende week bekend na afloop van een bestuursvergadering van de 3 October-Vereeniging: „Mocht dit leiden tot grondige wijzigingen, dan zal dit dus niet geschieden door of om De Kruik en het daar voor de optocht weliswaar lastige, maar vooral feestvierende publiek", aldus Heruer in zijn brief. Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Huur duurdere woningen omhoog Woningbouwvereniging Leiden gaat kosten berekenen voor diensten aan huurders die nu nog gratis zijn. Verder gaat de huur voor duurdere woningen omhoog. Deze maatregelen zijn volgens WBL-directeur J. Boggia onont koombaar vanwege de slechte financiële positie. Welke activiteiten in de toekomst worden doorberekend aan de bewoners is nog niet bekend. Boggia kondigt de lastenver zwaringen voor huurders aan in het Contactblad voor Bewoners. „In het verleden zijn wat extraa tjes ontstaan, dingen die we voor de huurders doen zonder dat men daarvoor hoeft te beta len. Daar gaat iets aan verande- Boggia ziet in dat deze nieu we lastenverzwaring problemen kan opleveren voor huurders. Die klagen toch al steen en been vanwege huurverhogingen van vijf procent die nog enige tijd aanhouden. „Ik besef heel goed hoe schrijnend de situatie kan zijn voor mensen met een minimum-inkomen. Zit je in de bijstand of in de AOW, dan kan je behoorlijk in de knel komen". Boggia meent dat dit probleem kan worden opgelost door deze mensen goedkopere woningen aan te bieden. De WBL wil nog niet kwijt welke kosten aan de huurders worden doorberekend. Eerst moet de zaak volgens woord voerster E. 't Jong worden door gesproken met de Algemene Vergadering van leden. De eer ste vergadering staat in maart op het programma. Op voor hand verwacht ze dat de voor stellen hier zeer gevoelig liggen. „Dat doen kostenverhogingen altijd. Daarom wil ik er nu ook nog niets over zeggen". Te goedkoop Boggia kondigt in het contact blad ook nog huurverhogingen aan voor duurdere woningen. „Een aantal woningen uit ons bestand is gewoon te goedkoop voor de kwaliteit die ze te bie den hebbén". Boggia zegt de extra inkomsten uit de huurver hoging hard nodig te hebben om bijvoorbeeld het onderhoud op peil te houden. In de organisatie zelf kan wei nig meer worden bezuinigd, zo beweert de directeur.' „Vergele ken met andere woningbouw verenigingen hebben wij al erg weinig mensen in dienst die zijn betrokken bij het algemeen beheer", aldus Boggia. Hij spreekt van een 'behoorlijk effi ciënte bedrijfsvoering'. Voorzitter J. Bekkering van de overkoepelend orgaan bewo- LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een Leidse groenteleverancier en een Katwijkse vishandelaar hebben aangifte gedaan van op lichting. De aanklacht is gericht tegen de eigenaar van visrestaurant Caesar aan de Kaiserstraat, die al enkele dagen spoorloos is. Het restaurant is gesloten. Het vermoeden bestaat dat de man naar het buitenland is vertrok ken. Beide leveranciers vrezen dat ze naar hun uitstaande geld 'kunnen fluiten'. Afgelopen dinsdag ontdekte de groenteman dat er iets niet in de haak was. Hij kwam met een bestelling bij Caesar, maar werd opgewacht door de eige naar van het pand. Deze vertel de dat zijn huurder met de noorderzon was vertrokken. Verwacht wordt dat ook andere leveranciers in de komende da gen aangifte zullen doen. Merkwaardig Volgens politievoorlichter D. Graveland moet eerst worden bekeken of er sprake is van een strafbare handeling of oplich ting: „Hij zou kunnen zijn dat de betalingen bij voorbeeld morgen binnenkomen. Maar het vermoeden bestaat dat dit niet gebeurt", aldus Graveland. De visrestaurateur zal in ieder geval gehoord worden, mocht hij weer voet op Nederlandse bodem zetten: „Maar er bestaan geen uitleveringsverdragen voor een kist groente", zegt Grave land over de merkwaardige si tuatie. „Het is verdrietig. Het was een mooie en leuke zaak om in te werken. Wij vinden allemaal wel ander werk maar ja, Caesar bestaat niet meer", reageert J. Groote, een van de perso neelsleden. Zij werd begin deze week sa men met de andere werkne mers ingelicht over de verras sende ontwikkeling: „We zaten in het donker bij elkaar, het leek wel een wake. Na het nieuws hebben we daar drie, vier uur gezeten", zegt Groote die de eigenaar als een goeie vriend blijft beschouwen. Aandelen Naast de leveranciers en het personeel zijn ook een aantal kennissen de dupe geworden van de 'vlucht' van de restau rant-eigenaar. Hij had namelijk bij de opening van Caesar, deze maand precies drie jaar gele den, obligaties uitgegeven. In totaal betaalden 120 mensen een bedrag van 500 gulden zo dat de eigenaar wat 'cash' geld had om zijn zaak te kunnen be ginnen. Jaarlijks werden een aantal van deze aandelen uitgeloot en de aandeelhouders mochten eenmaal per jaar als vorm van rente, gratis komen eten. J. Boggia: „Lastenverzwaring onontkoombaar." FOTO ELLEN MARTENS „Vorig jaar werd al gesteld dat ontstoppingen, onderhoud van dakgoten en brievenbussen in de openbare hallen op kosten van bewoners zouden worden uitgevoerd. Pure zottigheid. Dat is toen niet doorgegaan, dus hebben we er ons verder niet in verdiept. Maar blijkbaar is dit opnieuw aan de i de WBL (OOBK) was niet voor commen- tar bereikbaar. In de Slaaghwijk, waar al jaren wordt geklaagd over te hoge woonlasten, wil woordvoerder H. Schfeuder van de gezamelijke commissies in deze buurt wel iets kwijt. Hij is! hij al eerder geconfronteerd met de WBL-wens om diensten aan onderwerp huurders door te berekenen, orde" LH DEN» Café-restaurant Cronesteijn aan de Vlietweg mag uitbreiden. Burgemeester en wethouders wilden geen toestemming ge ven voor het bouwplan. Alle po litieke partijen hebben echter de kant van de ondernemer ge kozen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat de eer ste paal de grond in kan omdat er nog een wijziging van het be stemmingsplan nodig is. Deze procedure neemt al gauw an derhalf jaar in beslag. Het college van B en W vindt dat een groter restaurant niet past in de landelijke omgeving. De raadsfracties denken daar anders over omdat het restau rant staat aan de drukke Euro- paweg, in de buurt van andere grote gebouwen. Raadsleden hebben kritiek op het feit dat het zo lang heeft ge duurd voordat een besluit is ge nomen over het uitbreidings plan. In april vorig jaar advi seerde de commissie voor be roep- en bezwaarschriften het bouwplan goed te keuren. Het afwijkende besluit van het college viel pas deze week. Leveranciers doen aangifte van oplichting

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13