Vrije tijd De zoete wraak van Toetanchamon Monddouche Spiegelbeeld goed verlicht Handige tasjes Forbidden I en II Vrijdag 17januan1992 31 Rectificatie In het telefoonnummer van de leverancier van Fon- tana (Ladrak Agenturen) is een fout geslopen. Dit nummer moet zijn 01807- 1 17 20. De prijs van Fon- tana (zonder spiegel) is 1796 gulden. Brievenbus van Deens design De Lampas brievenbus is een tijdloos ontwerp en kan weer en wind doorstaan, want hij is uitgevoerd in ge galvaniseerd staalplaat. Er zijn drie uitvoeringen: ge moffeld in zwart of wit of 'warmgegalvaniseerd'. Men kan kiezen uit een muurbevestiging of vrijstaand op een statief van buizen. De brievenbus wordt standaard geleverd met een cilinderslot, op verzoek ook mogelijk met een systeemslot. De bus is er in twee afmetingen: 325 x 430 x 110 millimeter, prijs 408.80 en 400 x 600 x 130 millimeter, prijs 752,50. Meer informatie: Select Form, telefoon 020-691 76 11. Turbodent is de monddouche die past bij de kranenserie Arco. De set bestaat uit vier verschil lend gekleurde mondouches. Aangesloten op de bijpassende kraan kan het gebit met deze set optimaal worden verzorgd. Prijs van kraan en monddouche ligt rond de 525 gulden. Meer informatie Hans Grohe BV, tele foon 023-31 91 14. Spiegel met spots. Deze fraaie strak vormgegeven spie gel kan worden opgehangen in bad- en slaapkamer. De spots zijn uitgevoerd in chroom. De afmetingen zijn 62 bij 62 centimeter. De spiegel met 2 spots kost 484,75 en geleverd met stopcontact en dimmer 635,35. Meer informatie: Geesa BV, 033-63 32 14. DINGEN Speels en licht zijn deze handi ge tassen uit de collectie van Kipling. Op de foto links de tas die de naam superbody, kreeg. In de klep van de tas kan een routekaart worden geschoven. Prijs van deze tas 79,-. Het kleine tasje, alleen voor heren fietsen, heet Beauty en kost 35,-. Meer informatie Kipling Nederland BV tel. 020- 688 14 23. Het warenhuis Metz Co intro duceerde ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan een eigen geur Forbidden I en Forbidden II. De geuren zijn ontwikkeld door Martin G. Heidenreich en zijn team. De Parijse 'neus' schiep ook geuren voor Fendi, Armani en Calvin Klein. Forbid den I is een frisse lichte geur; II heeft een meer bloemig-oriën taals karakter. De prijs van de fraaie 100 ml flacon met goud kleurig dop is 79,-. Meer infor matie: tel. 020-624 88 10. NIEUWE VIDEO'S De laatste jaren lijkt menig producent en regisseur een voorliefde te hebben voor films waarin iemand na overlijden terug mag naar de aarde om een en ander goed te maken, recht te zetten of af te werken. Re gisseur Blake Edwards leverde zijn aandeel aan het golfje 'lekker leven na de dood'- films middels 'Switch'. Een onsympathiek stuk macho-verdriet wordt om zeep geholpen door drie ex- vriendinnen. Hij mag een poosje terug naar de aarde op voorwaarde dat hij een vrouw zoekt die hem aardig vindt. Om het moeilijk te maken krijgt hij de gedaante van Ellen Barkin en dat is een actrice die je niet snel voor een man aanziet. Edwards maakte van Switch een mooie hutspot vol ingewikkelde en vaak humoris tische man-vrouwrelaties en al zijn veel grappen duidelijk bedacht, er valt heel wat af te grinniken (CNR) Tim Burton, de regisseur van Batman, maakte met 'Edward Scissorhands' een sprookje over een robot die liefde wil geven en ontvangen in een saaie Amerikaanse buitenwijk. De robot, gespeeld door Johnny Depp, heeft een hart van koekjesdeeg en hij wordt verliefd op Winona Ryder. Die liefde is voorstelbaar, maar moeilijker is te gelo ven dat Ryder op haar beurt verliefd wordt op een robot Aardig is de kritiek van Bur ton op het leven in een buitenwijk waarin iedereen hetzelfde wil (Fox). 'Blood Red' van Peter Masterson is een Italiaans mafiaverhaal dat is overgeplant naar de VS. In Amerika is Giancarlo Gianni- ni een wijnboer die met rust gelaten wil worden. Dennis Hopper is een spoorweg magnaat die Giannini's land wil en Eric Ro berts is een losbollige Italiaanse zoon die tot inkeer komt en pa een handje gaat hel pen tegen de schoften die door Hopper worden gestuurd. Het is een combinatie van maffia en cowboyfilm geworden en na een kwartier weet je precies wat er gaat ko men (RCA). Robert Wagner doet het de laatste jaren kalm aan. Hij sukkelt rustig mee in tv-films waarin hij vooral zichzelf mag zijn. In This gun is for hire' van Lou Antonio speelt hij een huurmoordenaar. In plaats van een gangster knalt hij een congreslid neer. Het blijkt niet helemaal een vergissing en hij komt alleen te staan tegenover de hele we reld. Voor Wagner is dat niet zo'n punt. Geef hem de tijd en alles komt goed (Esselte CIC). Steven Seagal is een karatefiguur die hard schopt en snel schiet. Elke film met hem lijkt gewelddadiger dan de voorgaande en in 'Marked for death' spat het bloed weer vrijelijk rond. Dwight H. Little regis seerde hem en reken maar dat de liefheb ber van het genre geniet van Seagal als drugsbestrijder (Fox). NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJ ES Jolanda Oukes POP/POPULAIR Diverse artiesten 'Until the end of the world' (Wamer) Untü The E^£(Khe World Oepeche Mode üvisCastelfu REM. Talking Heads - Éjji Rejjd Julee Cruise T-Bone Burag^S*1%*d Lanois NrckC^tfftSeéds Jane Sibe^^pi Neneli Cherry GraemrRi mengt schijnbaar moeiteloos muziek van alle uithoeken op de aardbol door elkaar. Alles past in en op elkaar: disco, isla mitische gezangen, chansons, Russische(l) rap, Satie, Afrika en Japanse percussie. Een unieke en geniale cd. (WK) Esther Tuely idem (RCA) Vijftien acts leverden teriaal aan voor de soundtrack van Wim Wenders' nieuwe film 'Until the End of the world'. Al leen U2 leverde een reeds be staand nummer in. De opdracht aan de deelnemers was hun ei gen muziek in 1999 te projecte ren. Dat heeft een interessante cd (speelduur 70 minuten) op geleverd met niet één zwak nummer. Klaarblijkelijk zijn al leen The Talking Heads van plan rond de eeuwwisseling uit bundig te klinken. REM, Elvis Costello, Nick Cave, T-Bone Burnett, Daniel Lanois en Can leverden namelijk ingetogen, melancholieke liedjes. Ook de anders zo zwoel swingende Ne- neh Cherry voelt de sfeer van deze cd goed aan. Haar 'Move with me' klinkt niet als een aan trekkelijk voorstel maar als een hulpkreet. Lou Reed gaat drie stappen verder. Zijn 'What's good', het absolute hoogtepunt, wordt ingeluid en afgesloten met ijzingwekkend gitaarwerk. Daartussen gebeuren dingen om bang van te worden, zo be klemmend is de directheid er van. (WK) Ryuichi Sakamoto 'Heartbeat' (Virgin) Het tekstboekje bij deze cd is lang niet zo toegankelijk als de muziek die er op staat. Onder getekende is er niet in geslaagd dit staaltje van Japanse vouw- kunst (origami) zonder schaar te decoderen. Voor de elf zeer verfijnde werkjes op 'Heartbeat' hoeven geen puzzels te worden opgelost. Dat heeft Ryuichi Sa kamoto namelijk al voor de luis teraar gedaan. De muzikant Esther Tuely heeft als zangeres van de Zeister Novoband in de loop der jaren heel wat ervaring opgedaan. Dat is tenminste goed te horen op haar solode- buut-cd, waaraan ze van RCA Nederland een jaar mocht wer ken. Ze heeft die periode benut - om in het diepe te gaan en paarde knap tekstwerk aan 12 solide composities van broer Ernst Tuely (keyboards) en gita rist Ruud Voerman. Het eindre sultaat gaat de kant op van Wilson Phillips en doet er soms in het geheel niet voor onder. Vooral vocaal gebeurt er erg veel goeds op dit album, al blijft het met behulp van al die mix technieken natuurlijk maar één stem. Ook de afhankelijkheid van haar twee vaste componis ten zou op den duur een pro bleem kunnen worden, maar zo ver zijn we nog niet. Voorlopig rouleert er een dijk van een hit ('Incredibly Red'), en staat er nog veel méér fraais op dit al bum. (WS) Magna Carta 'Old Masters New Horizons (Vertigo) Hoewel al lang en breed uit beeld, heeft de Britse formatie Magna Carta z'n akoestische gi taren nooit echt aan de wilgen gehangen. Sedert de succesja ren na de oprichting in 1969 heeft leider en inspirator Chris Simpson altijd weer kans gezien het voortbestaan van de groep te rekken door telkens nieuwe muzikanten aan te trekken, die voor kortere of langere tijd met de groep meetrokken. In een vijfmansformatie is Magna Car ta de2e maand weer aan het toeren gegaan, met in haar ach terzak deze cd met 16 oude en 4 nieuwe songs, die andermaal een brug probeert te slaan naar een nieuwe toekomst. Of dat zal lukken is een tweede, maar als document voor MC-liefhebbers mag dit album er zijn. (WS) JAZZ -'We Tl Shall Hep Ya' (Timeless). De debuut-cd van de Neder landse band Jump 'n Jive houdt zich bezig met de rhytm blues zoals die tot wasdom kwam in het begin van de jaren veertig en tóen voorbehouden was aan het zwarte publiek. De groep van basist Leo van der Giessen heeft als grote voorbeeld Louis Jordan, die met zijn Tympani Five een sterk door de jazz be ïnvloede bluesvorm populair maakte. De lakmoestest is in hoeverre de musici een eigen identiteit en kwaliteit weten te creëren binnen een genre dat vooral nostalgische waarde heeft. Gelukkig heeft Jump 'n Ji ve in de persoon van Bert Vrie- ling een goed intonerende en swingende zanger in huis die helemaal niet typisch 'Euro pees' klinkt. Hoewel het solo- werk niet vlekkeloos is, zijn de blazers in staat de goede arran gementen strak en met verve te spelen. Ook recentere nummers eigen composities zijn op de ze cd niet te horen worden in een aannemelijk ouderwetse vorm gegoten. Natuurlijk maakt Jump 'n Jive al die oude Louis Jordan-opnamen niet overbo dig, maar stijlvaste rhythm blues is tegenwoordig wel zeld zaam. (KV) KLASSIEK Masur (Teldec) De Öostduitse muziekwereld is in beweging. Dat blijkt onder meer uit het feit dat Kurt Masur, die na het vallen van de Muur er even voor in aanmerking kwam de eerste president van een vrije DDR te worden, kort daarop benoemd werd tot chef dirigent van de New York Phil harmonic. Op 13 september j.l. begon de samenwerking met een concert dat door Teldec werd vastgelegd en dat lijkt te getuigen van een geslaagd mu zikaal huwelijk. Masur is een van de laatste groten uit de ou de Duitse school, zijn Bruckner bezit alle grandeur die daaruit voortvloeit en het orkest laat een klankcultuur achter die Amerikaanse perfectie paart aan een Europese stijl en warm te, ongetwijfeld mede dank zij Bernstein, die zo lang de scep ter zwaaide over dit ensemble. Een grootse verklanking met een uiterst rustig publiek en ho pelijk het begin van een lange reeks niet minder mooie opna- men.(PK) Joanna MacGregor on Broadway; The Gershwin Songbook en ande re arrangementen (Collins) Ook de Britse pianiste Joanna MacGregor toog naar New York, maar dan in figuurlijke zin, met een schitterende cd vol arrange menten van bekende Broad- way-songs. Het 'Gershwin Songbook' werd reeds door de componist zelf samengesteld, maar zal zelden met zo veel brille op de plaat zijn gezet. Niet minder dan superieur vertolkt zij arrangementen van songs van Cole Porter, Jerome Kerns, Richard Rogers en anderen, componisten die terecht steeds meer in de 'klassieke hoek' te rechtkomen. Entertainment van het allerhoogste niveau van een jonge pianiste die we beslist in de gaten moeten houden. (PK) Graafwerk valt vooral bij jonge spelers in de smaak Een groep archeologen is in Egypte op zoek naar de schatten van farao Toetan chamon. Nauwkeurig bekijken ze elk om gewoeld laagje grond. De schatten die zij naar boven halen kunnen geluk of onge luk brengen. Het meest fatale kleinood is het gouden dodenmasker van de fara Degene die dit opgraaft, komt er met zware boete van af. Tenminste als hij ge luk heeft. Want heel wat archeologen hebben het openen van het graf met de dood moeten bekopen. Voor een dergelijk avontuur hoeven we te genwoordig niet meer af te reizen naar het verre Egypte. De zoektocht naar de schatten van Toetanchamon kan gewoon in de huis kamer plaatsvinden. Daar is één belangrijk voordeel aan verbonden: je krijgt geen zand in je schoenen. Het archeologenspel is van Jumbo en heet De Wraak van Toetanchamon. Het is de bedoeling dat de spelers met behulp van het schopje zo veel mogelijk waardevolle schatten proberen bloot te leggen. Alle schatten vertegenwoordigen een bepaalde waarde. Wie aan het eind van het spel de meeste punten heeft, is de winnaar. In de doos zitten een speelbord, 6x16 speelkaarten, 12 kaarten met een scarabee, 6 barricadekaartjes, 1 schop (eigenlijk een zuignapje), 50 zilveren munten en 20 gou den munten (1 goudstuk is 5 zilverstukken). Voordat het spel kan beginnen, worden de speelkaarten gesorteerd op kleur. Van elke kleur zijn er 16. Elke speler ontvangt 2 kaartjes met een scarabee, 1 kaartje met een deksel (blokkadekaartje), 1 gouden munt en 5 zilveren munten. Het speelbord wordt open op tafel gelegd met de kaarten bak er naast. De spelers beslissen wie de eerste laag kaar ten (grond) legt. De volgende laag wordt door de volgende speler links daarvan ge legd. Zo gaat het verder totdat de kaarten op zijn. De eerste speler legt de kaartjes, met de donkerste kleur, willekeurig op de bodem van de kaartenbak. De speler na hem doet het zelfde met de wat lichtere gekleurde kaartjes. Hoe hoger de laag hoe lichter de kleur. Deze tweede laag moet echter aan een paar voorwaarden voldoen. De twee obelisken en de slang moeten in tact blij ven. Ze mogen echter wel horizontaal of ondersteboven worden gelegd. De rest van de kaartjes mag je leggen waar je maar wilt. Voor de volgende lagen geldt precies het zelfde: de afbeelding altijd naar boven en de slang en obelisken intact houden. Als alle afbeeldingenkaartjes zijn weggelegd, wordt het geheel afgedekt met de toplaag die lou ter uit grond bestaat. De kaartenbak wordt dan enkele keren gedraaid zodat niemand meer weet waar wat precies ligt Tot «lot wordt het speelbord over de kaartenbak ge legd. Met het schopje (zuignapje) worden de kaarten opgetild. Dat is het eigenlijke graaf werk. De speler mag graven waar hij wil. Dus na de toplaag mag hij in dezelfde beurt tot in de diepere grondlagen spitten. Alle schatten die hij daarbij tegenkomt, mag hij houden. Hij mag stoppen als hij dat ver standiger vindt en moet stoppen als hij een kaartje met minpunten blootlegt. Een spe ler is niet verplicht te graven. Een beurt overslaan, kost hem echter wel drie zilver stukken. Alle schatten met pluspunten albasten vaas, borstsieraad, armband, Faience-vaas, ketting horusvalk leveren zilverstukken op. Als de speler een afbeelding met min punten cobra, muskiet, schorpioen en dodenmasker blootlegt, is zijn beurt voorbij, vervallen alle in die beurt verzamel- Vooral leuk met niet te veel spelers. FOTO PR de munten en moet hij zelfs de minpunten betalen. De spelers kunnen met behulp van scara bee- en blokkadekaarten hun rivalen be hoorlijk dwarszitten. Met de scarabee (kaar ten met een dikke zwarte kever er op) ver dubbelt de speler zijn in die beurt te beha len pluspunten. De verdubbeling geldt ech ter ook voor de minpunten. Dus als je on verhoopt op het dodenmasker van Toetan chamon stuit, kost je dat 2 x 10 punten, dus 20 zilverstukken. Met de blokkadekaart kun je een vakje naar keuze afdekken. Op die plaats rust dan ee^ graafverbod totdat je weer aan de beurt bent. Het kaartje verdwijnt dan uit het spel en de blokkade is opgeheven. De Wraak van Toetanchamon is minder op windend dan de naam doet vermoeden. Het spel is weliswaar zeer fraai en gedetail leerd uitgevoerd, maar is wellicht voor wat oudere spelers te eenvoudig. Het komt re gelmatig voor dat je moeiteloos de ene na de andere schat naar boven haalt. De jongere spelers echter vermaken zich best. Elke keer als zij het schopje ter hand nemen en een laagje aarde wegscheppen, kijken ze gespannen naar hetgeen er onder ligt. Het wordt pas echt griezelen als ze de mde dodenmasker van de fa rao. Het spel is vooral leuk met niet al te veel spelers. De Wraak van Toetanchamon van Jumbo. Speelduur 30 tot 60 minuten. Richtprijs: 40 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31