Zalig niets-doen, dat kost even moeite Een stevig 'stukkie sturen' door een mooi ansichtenland Nu is er nog volop keuze in bestemmingen en... prijzen! /toerkoop VRIJDAG 17 JANUAR11992 .30 Griekenland? Turkije? Of Spanje, toch maar weer. Of nu maar eens echt heel iets anders? Mogelijkheden voldoende natuurlijk. In het hoge noorden bijvoorbeeld lokt Noorwegen. Duur, maar nog niet overlopen door toeristen. Je moet er alleen wel een 'stevig stukje stu ren'. Hetgeen voor Chateau Limelette bij Brus sel veel minder geldt. Ook prijzig welliswaar, maar na zalig niets doen, puffen in een algen- verpakking en baden en een droge massage, vallen je ogen wel zomaar dicht. „Wat voel ik me verwend." Een verwen-weekeinde in kuurhotel met gelig bubbelend water Welgestelde vrouwen uit de Zwitserse stad Zürich lieten tijdens de reformatie in hun hu welijkscontract opnemen dat ze drie weken konden kuren in het nabij gelegen Baden. Ze hadden voor die gelegenheid ook een kist vol fraaie, wufte kle ding, die ze in de stad niet mochten dragen. En er gaat ook het verhaal dat nonnen van de paus toe stemming 'kochten' om in burgerkleding een kuur oord te mogen bezoeken, om zo in de anonimiteit nog beter te kunnen ont spannen. HENRIETTE VAN DER HOEVEN* Hoe hard wij 20ste-eeuwers, ondanks onze reizen naar de costa's en trektochten door Amerika een dergelijke 'eenvou dige' manier van ontspanning nodig hebben, blijkt pas als we de scepsis van ons af gooien en een weekeindje kuurhotel of be auty-farm 'doen'. De Haarlemse reisorganisatie Beau Voyage is gespecialiseerd in dit soort trips. En zo blijkt uit de fraaie brochu re, je hoeft er - zelfs als je naar het buitenland wilt - niet echt ver voor van huis. Op zo'n twee uurtjes rijden bij voorbeeld ligt in het Waalse ge deelte van België, het uit 1871 daterende, in in Engels-Nor- mandische stijl gebouwde Cha teau de Limelette. Dit luxueuze vier sterren hotel heeft sinds vo rig jaar een centrum voor Thal- go-therapie. Basis voor deze therapie zijn zeewater en algen. De heilzame rustgevende en reinigende werking van het zee water wordt gecombineerd met uitgekiende massages, algen- pakkingen en verantwoord lek ker eten. Vooral de Fransen - oud wielrenner Louison Bobet heeft zich met de ontwikkeling van deze therapie bezig gehou den - zijn er dol op. Onder lei ding van artsen en therapeuten kun je er afslanken; stress kwijt raken; het roken afleren; voor of na de bevalling nieuwe krach ten opdoen; je pijnlijk rug laten behandelen of gewoon je alge hele conditie op peil brengen. Lekker ontspannen Limelette-directeur M. Delcroix zegt dan ook met enige trots: „Ons centrum is het grootste in Je een weekeinde laten verwennen... België en Luxemburg en kan qua faciliteiten wedijveren met een van de beroemdste centra in Frankrijk: dat in la Baule. Wij zitten hier op een prachtige plek; midden in de bossen en op nog een 20 minuten rijden van Brussel. Dat maakt het ook aantrekkelijk om hier voor een weekeindje te komen. Niet om echt te kuren maar gewoon om te ontspannen. Ideaal voor risen die niet lang met va kantie willen of kunnen. Hier kun je echt helemaal tot rust komen". teem de proef op de som. Een half uurtje na aankomst meldt de receptioniste van het thalgo-centrum, ze spreekt ook een charmant soort Nederlands, dat mijn programma klaar is. Ik „Toch wel lekker niets te hoeven." daal de marmeren trappen af, inderdaad zoals in de Romeinse baden, voor de eerste fase: een half uurtje watergymnastiek. Hoewel de instructie in het Frans is levert dat, met af en toe een blik op de buren, geen pro blemen op. En daarna gaat het echt beginnen. In een afgeslo ten kabine staat een bad met bubbelend gelig water klaar. Bijster aangenaam ruikt het niet, het blijft toch een imitatie zeetje, maar het went en de stralen die je hele lichaam mas seren hebben een aangenaam effect. Na een minuut of tien komt mijn gastvrouw informeren of alles goed gaat; niet te warm? En na afloop of ik het leuk vond?. Ja zeg ik wat aarzelend want ik heb een probleem: ik wordt er een beetje ongedurig van. Ik ben niet gewend 20 mi nuten, want zolang duurt een behandeling gemiddeld, echt niets te doen. Dat gevoel wordt minder naarmate de middag vordert. En als ik na een praatje met medebezoekers, een paar baantjes zwem en na een vluch tige kennismaking met de whirlpool in mijn algenpakking lig te puffen, begin ik ervan te genieten. Toch wel lekker niets te hoe ven... Zelfs het fitness-centrum met de modernste apparatuur begint z'n aantrekkingskracht te verliezen en ook de hammam kan nog wel even wachten. Ik heb per slot van rekening nog twee dagen. En als ik na de FOTO'S PR. (droge) massage in de serre nog even bij lig te komen, vallen m'n ogen vanzelf dicht. Zelfs de luchtige roman moet wachten tot een uurtje voor het heerlijke vier-gangen diner van Patrick Quisenaire en zijn staf in St. Jean de Bois, het restaurant van het hotel. Morgen ga ik naar Brussel, neem ik mij voor; van avond maar even de bar in voor een verfrissende Hoegaarden. Wandelen Maar na opnieuw massage- baden (nu speciaal voor armen en benen) het half uurtje op de hydro-jet (zeg maar een bewe gend waterbed) en gymnastiek lokt na de lunch in het speciale dieetrestaurant een forse wan deling me meer. Ruim 200 ha bossen, dus dan kun je wel even vooruit. Omdat je toch eigenlijk veel binnen in een warme ruimte doorbrengt, is zo'n uurtje naar buiten heerlijk. En wie niet van wandelen houdt, kan rond Li melette paardrijden, golfen (ook voor echte beginners) of tennis sen. En dan moet ik warmpel nog opschieten voor de af spraak in de schoonheidssalon. Want bij al die baden gericht op lijf en leden komt het gezicht er bekaaid af. Als extraatje kun je zelf daarom tracteren op een behandeling in een van de vier schoonheidssalons, waar uiter aard ook met thalgo-produkten wordt gewerkt.. De laatste dag van het weekein de - er zijn dan geen behande lingen - ben je helemaal vrij om nog eens te genieten van de sauna, de whirlpool en het zwembad of om toch nog dat bezoekje aan Brussel te bren gen. Maar echt nodig heb ik dat laatste niet. Ik voel me al ge noeg verwend. Chateau de Limelette, Rue Charles Dubois 87,1342 Lime lette. Snelweg Breda-Antwer- pen (A16); snelweg Brussel (via Mechelen (E19) voor Brussel snelweg richting Namen (E4I1) afrit Wavre (afrit 6) richting Ottignies, afrit Lime lette, daarna borden Chateau Limelette volgen. Prijs voor een lang weekeinde Tricure' op basis van half pension (2 persoonskamer) per persoon ongeveer 835 gulden. Een dag je verlening (alleen hotel) 250 gulden. Meer informatie Beau Voyage, Kruisstraat 2, Haarlem, tel. 023-34 30 90. Het is adembene mend mooi, rustig, ongerept, redelijk dichtbij en het ligt er al jaééren. Alleen, je moet het even weten: Noorwegen. Voor mij was het het langgerekte Scan dinavische koninkrijk tot voor kort terra incognita. Iets met bergen, fjorden, trollen en astronomische drankprijzen. Iets voor al ternatieve wandelaars met van die rugzakjes en berg schoenen. Ik kende de ansichtkaarten en de enthousiaste verhalen van de ontdekkingsreizigers die me voorgingen, maar vermoedde dat ze achteraf ingekleurd wa ren. Dat deed ik tenslotte zelf ook, als een vakantiebestem ming ter plekke wat was tegen gevallen. Zo van: de vakantie is betaald en voorbij, dus laten we alsjeblièft vinden dat we lol ge had hebben. Dat was dit keer niet nodig. In tegendeel, Noorwegen is schit terend. De natuur is er van een overweldigende pracht. De mooiste Ardennen-taferelen in het kwadraat, fraaie meren, ein deloze bossen, donderende wa tervallen, ruige toendra-achtige landschappen en, natuurlijk, de peilloos diepe en door hoge bergen omzoomde fjorden, met hun verstilde schoonheid. Overal waar je kijkt zie je een ansichtkaart. Vlaggeschepen Om al dat relatief onbekende schoons aan de man te brengen introduceerde Buro Scandina via, een volle dochter van rede rij Stena Line, onlangs een 9 daagse auto-vakantiereis door Zuidwest-Noorwegen. Voor 499 gulden per persoon kunnen nieuwsgierigen in voor- en na seizoen (tot eind oktober en vanaf begin juni) met het Scan dinavische koninkrijk kennis maken. Men reist van hotel naar hotel (halfpension) aan de hand van een gedetailleerde routebeschijving die zoveel be zienswaardigheden opsomt, dat je het rondje drie keer zou moe ten maken om alles te zien. De reis begint pas echt in de Noordduitse havenstad Kiel, na een saaie 500 kilometer Auto bahn. Daar wacht een van de vlaggeschepen van Stena Line, de Stena Scandinavica of de Stena Germanica, voor de over tocht naar het Zweedse Göte- borg. Aan boord van de luxueu ze veerboten is het goed toeven, mits men over voldoende pecu nia beschikt. Wie snel van zijn kronen af wil kan, in internatio nale wateren, terecht in het ca sino of bij een van de vele tien tallen fruitautomaten. De overtocht van Kiel naar Gö- teborg is bij de basisprijs van de reis inbegrepen en de auto mag, mits er minimaal twee inzitten den zijn, gratis mee. Niet inbe grepen is de prijs van een hut (vanaf 45,- per persoon). Abso luut doen, want een goede nachtrust is onontbeerlijk voor de eerste etappe op Scandinavi sche bodem. Die eerste rit voert van het Zweedse Göteborg via de Noorse hoofdstad Oslo naar het toeristenplaatsje Al in het Hallingdal. Het is een lange rit, eigenlijk te lang. De 525 kilometers door bergachtig gebied en over twee- baans wegen vergen 8 tot 9 uur. Wie voor het avondeten in het stops veroorloven. Maar het is verreweg de langste etappe van de reis en die kan je maar beter meteen afwerken. Bovendien maakt het Noorse landschap veel goed, evenals de luxe en de keuken van het Hallingdal Ho tel. De volgende dagtocht, naar Op- pheim, gaat langs het ruige Har- dangervidda bergplateau (bo ven de boomgrens, langs eeuwi ge sneeuwvelden) en over het Eidjord (een boottochtje van 10 minuten). Oppheim zelf, fraai gelegen aan een meertje, be staat uit niet meer dan wat hui zen, een kerkje en het sobere maar alleszins acceptabele Tu- risthotel. Na een rustdag in Oppheim wordt de reis vervolgd naar Gudvangen, waar een pontje wacht voor een twee uur duren de tocht over de drie mooiste fjorden van Noorwegen, de Sog- ne Fjord, de Auraldn Fjord en de Naeroy Fjord (denkt u aan een extra filmrolletje?). De boot legt aan in Revsnes, waarvan daan het nog een stevige rit is naar Fagemes. Daar begint een soort ralley van een uur door bossen en bergen over onver harde wegen naar Nord Torpa, dat pas op het allerlaatste mo ment op de schaarse bordjes verschijnt. In de Synnseter Fjell- stue, een soort herberg in the middle of nowhere, mogen auto en chauffeur(s) een dagje bijko men van alle beproevingen. De omgeving, 's winters een be kend skigebied, is een paradijs voor de wandelliefhebber. Curieus De zevende dag staat een rustig ritje naar Oslo op het program. De Noorse hoofdstad komt be hoorlijk werelds over na al die landelijke omzwervingen. Een curieuze mix met de allure van een hoofdstad (regeringscen trum, koninklijk paleis, natio naal theater) en het overzichte lijke van een Nederlandse pro vinciestad, met een gezellig centrum en dito havengebied, alles op loopafstand van het laatste onroerende ovemach- tingsoord, het Anker-hotel. De achtste dag is bestemd voor de terugreis naar Göteborg langs dezelfde route als op de heenreis, dit keer echter met wat meer tijd voor rustpauzes en uitstapjes. Als de auto de vol gende dag de Duitse Autobahn achter zich heeft gelaten, staat de teller 2800 kilometer verder dan bij vertrek. Deelnemers moeten dus wel van een stukkie sturen houden en voldoende marken en kronen meebrengen voor zo'n 200 liter benzine. De tolwegen rond Oslo en de veer ponten over de fjorden kosten bij elkaar nog eens eep dikke 100 gulden. Voor lunches en kopjes koffie onderweg moet zeker 30 gulden per persoon per dag worden uitgetrokken. Drankjes laten we maar even buiten beschouwing. Die kan men beter zelf meenemen. Niet echt goedkoop dus, dat Noorwegen. Maar dat was tevo ren bekend. Inlichtingen: Buro Scandina via, Vijzelgracht 17, 1017 HM Amsterdam. Telefoon: 020 - 6229105 Noorwegen is adembenemend mooi. Doezastraat 30, 2311 HB Leiden Telefoon: 071-133941

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30