Binnenland Onderzoek naar kosten van zorg Wapenstilstand op het premiefront Bank moet 'geld met luchtje' melden De Vries wil sigaret uit bedrijf Senatoren: Verdachtmaking Wöltgens is goedkope truc D66: Welvaart omlaag voor redding milieu Procureur-generaal wil 'dichte' gevangenis Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 023-1» D FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Cel voor misbruik baby Voor de rechtbank van Leeuwarden is gisteren tegen een 44-jari- ge man uit die stad twee jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist wegens ontucht met een baby van een maand oud. De man zou ook zijn twee andere dochters van ne gen en tien jaar hebben misbruikt. De verdachte zei tot het mis bruik te zijn gekomen uit boosheid over de huidige zedelijk heidswetgeving, die seksuele contacten tussen kinderen en vol wassenen verbiedt. De man hield zijn kinderen ook van school, omdat ze daar geestelijk mishandeld zouden worden. Marinier bekent vijf aanrandingen Een 21-jarige marinier heeft gisteren bekend dat hij vijf vrouwen heeft aangerand in de trein. De marinier zocht zijn slachtoffers op allen van ongeveer zijn eigen leeftijd als hij zag dat ze alleen in een coupé reisden. Met lichamelijk geweld dwong de marinier de vrouwen zich te laten betasten. De Marechausee verdenkt de man ervan meer vrouwen te hebben aangerand en verwacht meer aangiften binnen te krijgen. Slagroomtaart in gezicht rechter Een aantal krakers heeft gisteren tijdens een kort geding de Am sterdamse rechtbankpresident Vrakking met een slagroomtaart bekogeld. In kort geding eiste bouwmaatschappij Heijne de ont ruiming van een in 1990 gekraakt pand aan de Hobbemakade. Heijne kocht het gebouw ongeveer een jaar na de kraak en ver plichtte zich daarbij tot herstel en herbouw voor 1 augustus 1993. De Amsterdammer wil in het pand vier luxe appartemen ten in de vrije huursector maken. De krakers volstonden met het voorlezen van een verklaring, omdat hun anonieme dagvaarding verdediging onmogelijk maakt. Hun betoog probeerden ze kracht bij te zetten met de slagroomtaart. Vrakking dook weg, maar kreeg toch wat slagroom op zijn toga. Hij nam er goedkeu rend een hapje van. EG: Glifanan moet snel uit de handel Pijnstillers met de stof glafenine, waaronder Glifanan, moeten gezien de bijwerkingen uit de handel worden genomen. Dat heeft het geneesmiddelenregistratiecomité van de Europese Ge meenschap geadviseerd. Hoewel fabrikant Roussel op een hoor zitting nog zijn mening mag laten horen, wil het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen dat advies opvol gen. Uit eigen onderzoek is gebleken dat na gebruik van glafeni ne ernstige overgevoeligheidsreacties, zoals grote bloeddrukda ling en bewustzijnsverlies, dertig keer vaket-voorkomen dan bij andere pijnstillers. In 1990 zijn in Nederland zes miljoen tablet ten met de stof verkocht Vorig jaar werden de verkoopvoor waarden al aangescherpt. Wet tegen witwassen crimineel geld DEN HAAG GPD Banken worden vanaf 1 januari 1994 wettelijk verplicht bij de overheid te melden wie met meer dan 25.000 gulden van verdachte herkomst aan het lo ket komt. Ambtenaren van Fi nanciën en Justitie makèn hier voor een wetsvoorstel (de Wet Ongebruikelijke Transacties). De wet moet het witwassen van onder meer drugsgelden tegen gaan. Het voorstel komt voort uit een EG-richtlijn van vorig jaar, die de lidstaten maatregelen voorschrijft tegen het witwassen van criminele winst. Ons land moet de richtlijnen formeel voor 1 janauri 1993 uitvoeren. Dat wordt echter niet gehaald. Banken en andere financiële instellingen moeten straks'aan Justitie melden wanneer bij voorbeeld mensen die geen re kening hebben, regelmatig geld storten. Andere voorbeelden van 'ver dachte' handelingen die in de nieuwe wet worden opgenomen zijn: Meer dan 25.000 gulden Simons en KLOZ sluiten voorlopig vrede Een onafhankelijk instituut gaat onderzoek doen naar de kostenstijgingen in de gezondheidszorg. Het onderzoek moet binnen zes weken klaar zijn. Daarna worden, in dien mogelijk, beleidsconclusies getrokken. Dat hebben staatssecretaris Simons van volksgezondheid en de orga nisatie van particuliere verzekeraars in de gezondheids zorg KLOZ gisteren na een urenlang beraad afgesproken. Het besluit tot het onderzoek betekent niet dat Simons en de KLOZ het nu eens zijn over de premiehoogte voor particulier verzekerden. Simons blijft bij zijn mening dat de premie min stens 15 procent omlaag kan. De KLOZ bestrijdt dat. Na afloop van het beraad rep te KLOZ-onderhandelaar Boors- ma wel voor het eerst openlijk over een premiedaling per 1 april. Boorsma zei daarop te ho- Staatssecretaris Simons staat de pers te woord na de lange vergadering met het KLOZ. Het gesprek leverde niet De Tweede Kamer juichte gis teravond in een informatief overleg met Simons de beslui ten toe, maar vroeg wqI om het onderzoek zo snel mogelijk af te ronden. Volgende week wordt bepaald wie het onderzoek gaat doen. Simons denkt aan de Al gemene Rekenkamer, de onaf hankelijke en kritische contro leur van de overheidsfinanciën. pen, al is het nu te vroeg om gen van medicijnen naar de daartoe te besluiten. „Indien er awbz, en de gevolgen van de in- enige ruimte voor premiedaling voering van de standaardpolis is, zal dat gebeuren", zei de voor veel meer particulier ver- KLOZ-man. Hij zei dat de pre- zekerden dan toe nu toe. Si- mies in elk geval niet omhoog mons en KLOZ hebben zich niet volking op te vangen, kunnen zullen gaan. van tevoren gebonden aan de afbouwen. Ze krijgen deze extra Drie dingen worden onder- uitkomsten, zocht: de kostenstijging in de Ambtenaren van WVC ën Fi- gezondheidszorg, het overbren- nanciën en medewerkers van de KLOZ gaan tevens bezien of het mogelijk is dat de particulie re verzekeraars de financiële re serve om extra hoge kosten we gens de vergrijzing van de be kosten via een heffing 1 particulier verzekerden toch al terug. De Tweede Kamer toonde zich verheugd over de uitkom sten van het beraad. Wel zal volgende week nog een gesprek tussen Kamer en KLOZ plaats vinden. Daarna moeten er in een kamerdebat conclusies worden getrokken. DEN HAAG ANP Driekwart van de Nederlandse bedrij\ heeft schermen tegen hun rokende collega's. Minister De Vries van sociale zaken wil daar verandering in brengen. Hij heeft werkgevers en vakbeweging gisteren gevraagd om een advies over de juiste aanpak daarvan. De minister vindt dat er afspra ken kunnen worden gemaakt in de cao's of per onderneming. Hij wijst erop dat werkgevers ver plicht zijn op grond van de Arbeidsomstandighe denwet om hun personeel zo goed mogelijk te beschermen tegen ongezonde situaties op het werk, zowel in de fabriek als op kantoor. Het gaat de bewindsman niet alleen om de gezondheid van werknemers in het algemeen, maar vooral ook om kwetsbare mensen zoals hartpatiënten en astmalijders te behoeden voor extra risico's. Rookvrije werkplekken is voor hen het parool, vindt De Vries. In de openbare gedeelten van overheidsgebouwen is roken als sinds twee jaar verboden. Een anti-rookcampagne in het be drijfsleven heeft tot nu toe opgeleverd dat een kwart van de ondernemingen initiatieven heeft genomen om het roken terug te dringen. Drie kwart heeft niets gedaan. 'Een politicus moet banden onderhouden met maatschappij' DEN HAAG HARM HARKEAAA storten in kleine coupures of vreemde valuta, geld ongeteld aanleveren, geld storten op een buitenlandse rekening, bij het afleveren van geld telkens ver gezeld zijn van een tweede per soon (een 'waakhond'), het aan leveren van geld in ongewone verpakking en problemen met de identificatie. Banken en andere financiële instellingen die geen melding doen zijn strafbaar. Ook moeten banken inde toekomst klanten voor meer dsan 25.000 guldne om een identiteitsbewijs vra gen. Dit betekent overigens niet dat wie zich met zijn bejaarde moeder en 25.000 gulden in een schoenendoos aan het banklo ket meldt, meteen verdacht is. Veel wordt overgelaten aan de inschatting van de bankbedien de. Zijn melding kan Justitie ge bruiken om illegaal handelen te achterhalen. Het meldpunt voor de onge bruikelijk transacties komt waarschijnlijk in het kantoor van de Centrale Informatie dienst. In vele boekwinkels ligt de nieuwe uitgave van het Burgerlijk Wetboek klaar voor de verkoop. Sinds 1 januari zijn er veel regels veranderd om de rechtspositie van de burger te verbeteren. Volgende week worden er vele activiteiten georganiseerd om de vernieuwingen onder de aandacht van het grote publiek te brengen, •foto anp hans steinmeier PvdA-ftactieleider in de Tweede Kamer Thijs Wöltgens zei het net niet recht voor zijn raap, maar zijn suggestie was wel heel duidelijk: nogal wat CDA- en WD-senatoren hebben een 'nevenfuntie' bij een verzeke ringsmaatschappij en hebben dat laten meespelen in hun ver zet tegen het plan-Simons. Veel indruk hebben die sug gesties niet gemaakt in de Se naat, ze hebben hooguit erger nis gewekt. Bijvoorbeeld over zijn stelling dat er „nogal wat" leden rondlopen die zakelijke banden hebben met de ziekte kostenverzekeraars. Dat zijn er namelijk slechts vier. De CDA'er Van Leeuwen is voorzitter van de raad van bestuur van Stad Rotterdam. Dan zijn er de CDA'er Coenemans en de W- D'er Luteijn, die beiden een commissariaat hebben bij Inter polis. CDA-senator Glasz is commissaris bij Amev. Hebben deze mensen in de Senaat op slinkse wijze invloed uitgeoefend op de discusie over de ziektekosten? Glasz heeft zich geërgerd aan die suggestie, die hijv belachelijk en onder maats noemt: „Blijkbaar gaat hier het spreekwoord op: zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten". Glasz vervolgt: „U denkt toch niet dat twee of drie fractieleden die betrokken zijn bij verzeke ringsmaatschappijen, van een grote CDA-ffactie met 27 man de ruimte zouden krijgen in de Eerste Kamer hun zakelijke be langen veilig te stellen? Dat is ook nu niet gebeurd. Van Leeu wen, die voorzitter is van de Raad van Bestuur van Stad Rot terdam, heeft zich in de ziekte kostendiscussie zeer terughou dend opgesteld". Glasz vindt de uitspraken van Wöltgens ook vervelend, omdat „je je er niet tegen kunt verde digen". Kwalijk noemt hij het, dat Wöltgens blijkbaar geen vertrouwen op kan brengen je gens de coalitiepratner. En goedkoop, „omdat Wöltgens blijkbaar geen zakelijke argu menten meer heeft". Zijn collega en partijgenoot Zijlstra heeft vele functies gehad in met name de zuivelwereld. Tot vorig jaar was hij bovendien lid van de raad van commissa rissen van Nationale Nederlan den. Hij zegt: „In de Eerste Ka mer weet men zeer goed welke gevoeligheden er op dit terrein zijn. Daar wordt ook met zeer grote zorgvuldigheid mee om gegaan. Voor vermenging van belangen wordt zeer gewaakt". Zijltra vindt het een voordeel dat politici veel bindingen in de samenleving hebben. „In de ja ren zeventig is men helemaal doorgeslagen. Een politicus moest helemaal clean zijn en mocht geen banden met welke club dan ook hebben. Dat heeft ertoe geleid dat de politiek toch enigszins vervreemd is geraakt van de maatschappij. Ik pleit dan ook voor een herstel van de relatie tusssen enerziids een praktische functie in ae maat schappij en anderszins het lid maatschap van de Tweede Ka mer". Jan Vis is hoogleraar staats recht en Eerste-Kamerlid voor D66. Hij heeft evenmin een ho ge pet op van de opmerkingen van Wöltgens. „Ik ben hoogle raar en meet mij in de Senaat wel eens een oordeel aan over het onderwijs. In die zin is er sprake van belangenverstrenge ling", zegt hij licht spottend. „Laat Wöltgens dan duidelijk zijn. Laat hem bijvoorbeeld een lijstje overleggen met de namen van degenen op wie hij doelt Of hij moet een pleidooi houden voor een Eerste Kamer met lou ter full-time politici zonder eni ge binding". Zelf heeft Vis nooit gemerkt dat er in de Senaat sprake zou zijn van ongeoorloofde belan genverstrengeling. Verder haalt hij zijn schouders op over de kwestie: „Het meest interessant vind ik nog om te zien hoe de leden van de regeringscoalitie elkaar bejegenen". SITTARD/HAARLEM DEN HAAG ANP D66 denkt dat de maatregelen die nodig zijn om het milieu te redden zo ingrijpend zijn, dat het huidige welvaartsniveau omlaag gaat. Het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) van het kabinet gaat lang niet ver genoeg. Het bevat „nuttige ver beteringen, maar de plannen beperkén zich tot correcties van de lopende ontwikkeling zonder die ontwikkeling wezenlijk te buigen", aldus e verschenen rapport. D66 wil zich niet alleen rich ten op het tegengaan van scha delijke milieu-effecten. Ook de uitputting van grondstoffen, het verdwijnen van bossen en land schappen en het uitsterven van diersoorten moet volgens D66 worden tegengegaan om te ko men tot een duurzame ontwik- principe „de vervuiler betaalt" ook het principe van „dè ge bruiker betaalt" invoeren. Ener gie. water, grond eri ruimte moeten meer gaan kosten. Bo vendien moet er een extra hef fing komen op produkten waar voor een milieuvriendelijk alter natief is. Deze maatregelen kunnen de hoogste inkomens vijf procent koopkracht kosten, terwijl die voor de laagste inko mens op peil kan blijven. Als maatregelen die al op kor te termijn kunnen worden ge nomen, noemt het D66-rapport het extra belasten van het auto gebruik ten bate van uitbreiding van het openbaar vervoer. Ver der moet het thuis werken en vanuit huis vergaderen via elek tronische apparatuur goedko per en dus aantrekkelijker wor den gemaakt. Bovendien zou er direct een serie maatregelen genomen moeten worden om het gebruik van verontreinigende kunststof materialen drastisch terug te dringen en herverwerking ervan mogelijk te maken. Als concreet voorbeeld noemt men in dit verband een verbod binnen twee jaar op wegwerp-bood- schappentasjes. CARELGOSEUNG De laatste weken hebben ze elkaar zo onge veer voor rotte vis uitgemaakt, staatssecre taris Simons en de particuliere ziektekos tenverzekeraars. Inzet vormde de premie voor particulier verzekerden. Waar Simons beweerde dat die minstens 15 procent om laag kon, sprak de KLOZ van een verhoging. Gisteren zaten ze dan eindelijk om de ta fel. Niet de voorziene anderhalf uur, maar dik drieëneenhalf uur. Er was, en dat had hem verrast, verheugend openhartig en za kelijk gesproken, aldus Simons na het be raad. Mes dus 'pais en vree'? Nou, nee. Een onafhankelijk instituut, maar welk kon men niet beslissen, gaat de kosten eens even op een rijtje zetten. Zes weken zijn daarvoor uitgetrokken. En daarna? Niets eigenlijk. „Op basis van de feitelijke resultaten die het onderzoek moet opleveren, streven WVC en KLOZ er vervolgens naar tot be leidsconclusies te komen". Aldus de tekst in een, gezamenlijke verklaring over het be raad. Let vooral op het woord 'streven'. Veel meer dan het uitspreken van vage teksten restte Simons en KLOZ-voorman Boorsma dan ook niet. „Ik hoop dat wij er samen uitkomen", zei Boorsma, om even later nog eens aan te geven dat de KLOZ en meer zijn over de 1 te geven dat hij gen daling met 15 Simons het over geen enkel cijfer eens zijn, De staatssecretaris was al even vaag. Hij zei „aan te nemen" dat er na het onderzoek geen meningsverschillen cijfers. Om vervolgens aai zelf nog steeds denkt dat procent mogelijk is. Nu kunnen er drie dingen gebeuren. Eén: het onafhankelijke onderzoek geeft aan dat de kosten in de zorg meevallen, waarmee er ruimte zou zijn voor een premiedaling. Twee: het onderzoek geeft een kostenstij ging aan die kan leiden tot een hoging. Drie: de cijfers zijn zo dat je er alle kanten mee op kunt. In het eerste geval kunnen de particuliere verzekeraars door de knieën gaan, mede vanwege de publieke opinie die tegen hen is. De verzekeraars kunnen de resultaten van het onderzoek echter ook aanvechten, en de premies niet verlagen. In dat geval zitten Simons en de politiek voor het blok. Zoals de bewindsman gisteren na ziin on deronsje met de KLOZ-delegatie stelae, zijn particuliere verzekeraars zelf verantwoorde lijk voor hun premies. De KLOZ, noch de overheid heeft bevoegdheden om hande lend op te treden richting verzekeraars. Op zijn vroegst per 1 januari 1993 zou er iets kunnen gebeuren. Bijvoorbeeld door verzekeraars aan vaste budgetten te binden of aan te geven binnen welke marges zij hun premies mogen vaststellen. Dat duurt echter nog lang. En, mochten de opties twee of drie uit het onderzoek komen, waarschijnlijk nog langer. Voorlopig maakt echter iedereen pas op de plaats. Het wapengekletter van de laatste weken kan even verstommen. Tijd voor na der .beraad in eigen kring. Vrede is het ech ter nog lang niet. Zeker niet als Simons nu al stelt dat het onafhankelijke onderzoek hoe dan ook een test is voor het sociale ge drag van de particuliere verzekeraars. Want één ding staat voor hem vast: een situatie als nu mag niet meer voorkomen. Verzeke raars mogen door hun gedrag 'zijn' plannen niet meer frustreren. „Deze ervaring noopt ertoe te zijner tijd nadere afspraken te ma ken bij verdere stappen in de stelselherzie ning gezondheidszorg. Dat moeten we nog beter doen. Die les trek ik hier wel uit". De reactie had ook een andere kunnen zijn: ik heroverweeg mijn voornemens. Mijn plannen leiden kennelijk niet tot meer kostenbeheersing en een eerlijker verdeling van lasten. Maar die weg wil Simons, ge steund door de PvdA, niet inslaan. Ook al weet hij dat de spanning met coalitiegenoot CDA steeds groter wordt. 'Ontsnapping Colombiaan ontoelaatbaar' erop dat de Colombiaan tot kringen behoort waar men er vaak een lieve duit voor over heeft om 'vrienden' achter de tralies vandaan te halen. Vorig jaar werd in Arnhem al een bij na geslaagde poging gedaan de man te bevrijden. Volgens Man schot zouden de justitiële auto riteiten moeten inspelen op dergelijke bijzondere omstan digheden. Een woordvoerster van het ministerie van justitie wilde vanmorgen nog niet reageren op het pleidooi van Manschot. Ze wees er daarbij op dat de Werkgroep Herijking Beveili ging twee dagen, gisteren en vandaag, aan het vergaderen is. „Het kan best zijn dat daar wat uit komt." Intussen hebben de drie mannen die dinsdagavond bij De Geerhorst werden aange houden, bekend te hebben ge holpen bij de ontsnapping. De arrestanten zwegen eerst als het graf, maar konden volgens de politie onder een bekentenis vrijwel niet meer uit, omdat er harde bewijzen waren. Zo ziin voetsporen van de drie verdacn- ten aangetroffen op het terrein achter ae buitenmuur van de gevangenis. Ook is in de auto van het drietal de kassabon ge vonden van een Sittardse win kel, waar de helpers de bii de vlucht gebruikte ladders hadden gekocht. ARTHUR MAANDAG Er moet in Nederland voor zwa re criminelen één zeer zwaar bewaakte gevangenis komen, met bijvoorbeeld wachttorens en bewakers die met honden buiten de gevangenismuren pa trouilleren. Dit zegt de Amster damse procureur-generaal Manschot in reactie op de ont snapping dinsdagavond van een 40-jarige topman van de Colombiaanse drugsmaffia uit de gevangenis De Geerhorst in Sittard. Met de Colombiaan ontkwam ook een 28-jarige Ier, die samen met zijn broer twee overvallen had gepleegd. „Er is geen ge vangenis ter wereld waar niet uit ontsnapt kan worden", zegt Manschot. „Maar de manier waarop de twee gedetineerden in Sittard wisten te ontkomen, is te gemakkelijk. Je moet er als maatschappij vanuit kunnen gaan dat dergelijke zware crimi nelen na hun veroordeling hun straf uitzitten." De 40-jarige Co lombiaan was betrokken bij Eu ropa's grootste cocaïnevangst, 3000 küo in februari 1990 in IJmuiden. De man kreeg in ho ger beroep zestien jaar gevange nisstraf. Manschot behandelde de zaak als aanklager bij het Amsterdamse hof. De procureur-generaal wijst

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3