fllDDELHOEK'S REISBUR0 Een mysterieus eiland Zeilen langs en tussen de Griekse eilanden Koornbrugsteeg (Stadhuisplein) Leiden, 071-14064 - 1 AH De hele wereld Kreta: een ontdekkingstocht buiten de platgetreden paden VRIJDAG 17 JANUAR11992 Zal Griekenland de komende zomer dan echt onder de voet worden gelopen door Neder landse toeristenpelotons? Het lijkt erop. Toch blijven er in de Griekse archipel nog voldoende rustige plekjes over. Zelfs op Kreta, dat myste rieuze, maar bovenal bloedmooie Kreta. En waarom niet eens een zeiltocht gemaakt langs en tussen de eilanden? In de van ochtendnevel dampende baai van Spartaghori is het goed ontbijten. foto leon klein schiphorst. e oude vissers t van Paleros 1 hebben geen aandacht voor de glanzen de zeiljachten, die keurig in het gelid liggen te dob beren aan de kade van het dromerige havenplaatsje. De door de zon getekende mannen repareren hun netten om met het vangen van vis in hun levenson derhoud te kunnen voor zien. Aan de toeristen, die hier een paar weken ko men zeilen, zullen ze geen droog brood verdienen. LEON KLEIN SCHIPHORST» Paleros is de thuisbasis van OCC Yathing, een puur Neder lands bedrijf dat zich heeft ge specialiseerd in het zeezeilen rond de tientallen vaak onbe woonde eilanden voor de be schutte Griekse westkust. Sinds 1984 zitten ze er al. Een com plete Hollandse kolonie. En de Grieken vinden het allemaal best, maar ze zullen zich er ook niet mee bemoeien. Vanaf het overdekte terras bij café Takis op de hoek bij de ha ven kijken ze verveeld en licht verwonderd naar de drukte rond de gfoep bedrijvige vakan tiegangers, die zich op de kop van de pier inscheept om hier vandaan met een aantal ge huurde schepen een zwerftocht over de Ionische Zee te maken. Nog wat onwennig verdringen de kersverse deelnemers zich op de kade, waar bij het krieken van de dag de dagelijkse 'briefing' plaatsheeft. Het blijft vandaag 25 graden dooien, grapt de Nederlandse flottielje leider om het ijs in de groep enigszins te breken. Hij geeft een uitgebreid weerbericht, komt met bijzonderheden over de windverwachting, wijst op een kaart de route aan en be schrijft de eindbestemming. „De rest staat in het logboek". Een collega-instructeur, met onvervalste Amsterdamse tong val, springt lenig op het dek van de Vaona en geeft tekst en uit leg over het gebruik van de schepen. Hoe het anker te lich ten, de motor te starten, de zei len te hijsén en de marifoon te hanteren. Het avontuur kan be ginnen. De deelnemers aan het zogeheten flottielje-zeilen varen een van te voren bepaalde be stemming toe. Ze bepalen naar eigen inzicht de koers en maken ook zelf uit hoe lang ze over de tocht willen doen. Als de avond valt, worden de schepen op het eindpunt voor die dag ver wacht. Gaat er onderweg wat mis, kan dan telefonisch de hulp van de Nederlandse flot tieljeleider worden ingeroepen. Niet goedkoop Evenementsreizen vliegt inmid dels jaarlijks zo'n duizend va kantiegangers naar de OCC-ba- sis toe. De belangstelling groeit nog steeds en zo'n driekwart van de deelnemers komt één of meer keer terug. Goedkoop is het niet, maar voor het zelfde geld kun je veel minder leuke dingen doen. De arrangemen ten liggen voor veertien dagen varen zo rond de tweeduizend gulden per persoon. Ondanks het sportieve karakter ontbreekt het de deelnemers aan niets aan boord. De sche pen -de Aloha 27 en de Cornet 1050- vallen op door hun ruim te. Rondlopen kan ook binnen zonder je hoofd te stoten. Keu ken, toilet en badkamer met douche behoren tot de stan daarduitrusting. Op het dek kun je lekker languit in de zon liggen en op de achterspiegel zit een trappetje met opstap zodat je vanuit het water zonder hals brekende toeren weer aan boord kunt klimmen. Bouganvillea De tocht voert de vakantiegan gers langs de meest idyllische eilanden. In de van ochtendne vel nog dampende baai van Spartaghori is het goed ontbij ten. Je stapt zo van de boot het terras van het verlaten restau rant op. Geurige koffie, verse jus d'orange en gebakken eieren met spek en worstjes. Genoeg om de wandeling van enkele honderden meters naar het dorpje boven op de berg aan te kunnen. Het uitzicht is als een ansichtkaart. De melkwit gepleisterde huisjes liggen in het verlengde van de grillige rotsformaties. Een dool hof van kleine straatjes en door kijkjes. De contrastrijke pastel kleuren op de deurkozijnen, ra men en luiken lijken op aanwij zingen van Kodak te zijn aange bracht. Boven waranda's bloei en dekens zachtrose bouganvil lea. Rode en witte orleanders, die thuis in de tuin maar niet willen aanslaan, staan hier als onkruid langs de weg. De ci troenen zijn nog groen. De tros sen bijna rijpe druiven worden door oude in het zwart geklede vrouwtjes aan de ranken in plastic verpakt om ze er straks met zak en al af te kunnen ha len. Op de rug van een ezeltje wordt gesprokkeld hout naar het achterplaatsje van de wo ning gebracht om er op een tak- kenvuurtje in de open lucht vis te kunnen bakken. De winkels ogen middeleeuws, maar rekenen prijzen van van daag. Voor hetzelfde geld kun je in een restaurant gaan eten. Bij chicken Billy bijvoorbeeld, die op zijn dakterras al jaren gegril de kippen serveert aan flottielje zeilers op doortocht. Authentie ker zijn natuurlijk de salades met olijven, de laioflook-yo- ghurt, de gemalen aubergines, dikke plakken rode bietjes, gro te witte bonen of zure inktvis ringen. De Grieken schenken daar graag een halve liter Am- stel bij. De adem van Aeolus Het zeilen blijft de hoofdzaak. De adem van Aeolus, ooit een bekwaam zeeman, en door de goden benoemd tot beheerder van de wind, blaast een be schaafde drie tot vier Beaufort tussen de eilanden door. De windkracht kan er 's middags oplopen tot vier vijf, maar stormen doet het er zelden of nooit. De zeezeiler van vandaag kan hooguit worden verrast door onverwachte windwendin- gen. Het is geen uitzondering, dat je in de verte een tegenlig ger ziet aankomen die net als jij pal voor de wind zeilt. Ineens klappert dan de fok en moet de koers worden aangepast. Wonderlijk genoeg gaat de wind op het heetst van de dag een paar uurtjes liggen. Een mooi moment om zelf ook een mid dagslaapje te doen. Het jachtige leven van thuis lijkt dan veel verder weg dan tweeënhalf uur vliegen. Nadere informatie: OCC Yach ting Nederland, Onderwal 6, 1411 LV Naarden, telefoon 0 21 59-5 02 44. foto willem schrama. merkt wordt door onderlinge verdeeldheid, een ijzingwek kende trots en zeer hechte fa milie- en bloedverwantschap pen. Dat leidt niet zelden tot onderlinge gevoeligheden, en soms zelfs tot vendetta's. Schande, de familie aangedaan, wordt nog steeds met bloed ge wroken. Huwbaar Maar geen toerist zal hier ooit iets van merken, laat staan dat deze tragedies normalerwijs de buitenwereld bereiken. Ze ho ren net zo bij het eiland als de grillige bergketens en dreigende kloven, waartegen grazende krikri (klimgeiten) zich als ware acrobaten bijna verticaal op waarts een weg banen. Als de bloemenpracht, de olijfbomen en de wijngaarden. Als de tien duizenden heiligdommetjes langs de wegen, die meestal aangeven dat een Kretenzer zich ter plekke in het ravijn heeft doodgereden. Als de oog- verblindende fresco's en ikonen in de bijna 800 kerken en kapel len. Als de groen geschilderde deuren die verraden dat er nog een huwbaar meisje in de aan bieding is. Als de bezems met de steel omlaag, die aangeven dat je niet welkom bent. Kortom, een prachtig eiland vol mysteries die het één voor één waard zijn ontdekt te worden. Een auto huren op Kreta kan het best tevoren in Nederland via het reisbureau worden ge regeld, liefst bij een gerenom meerd internationaal autover huurbedrijf. Vanwege de taal barrière en ingewikkelde plaatselijke wetten verdient het de voorkeur het eigen risi co tegen een gering bedrag af te kopen. Ze is de dochter van een Neder landse moeder en een volbloed Kretenzische vader, opgegroeid in Ne derland, maar sinds haar achttiende eigenlijk al door met één been op Kreta levend. In de zo mermaanden resideert ze in de hoofdstad Herak- lion, als hostess van Eve- nements Reizen. Dat doet ze nu alweer vijf jaar, en ze kent het eiland intus sen op haar duimpje. Dus wie zou me beter het 'hart van Kreta' kunnen tonen dan An astasia Kolovos? Want er is naast de drukke toe ristencentra in het noorden zo veel meer, zoals op die mooie junidag zal blijken. Vanuit de havenstad Rethymnon rijden 3 per jeep zuidwaarts naar de restanten van het indrukwek kende Prévelï-klooster aan de Lybische Zee, jarenlang een schuilplaats voor het Kretenzi sche verzet tijdens de Turkse en Duitse bezetting. De weg er naartoe is een weelderig corso van gele brem en rode klapro zen, van uitbundige bougainvil les en zoet geurende jasmijn, overal witte en rode oleander, vijgebomen, agaves, prikbeer- cactussen, orchideeën, johan- nesbroodbomen, en hier en daar zelfs een 'vleesetende' dra- kenkelk. Om nog maar te zwij gen over het alom aanwezige aroma van thijm (die de honing op dit eiland zo voortreffelijk doet smaken), zee-ajuinen, la vendel en niet te vergeten het Het Arka'di-klooster herinnert aan geneeskrachtige essekruid, waarvan de eilanders in combi natie met het pluizige salie thee trekken die maagkrampen als sneeuw voor de zon doet ver dwijnen. Is het niet wonderlijk dat dit Kreta nog zo goed als ongerept is?, oordelen we eensgezind, en drinken koffie met bougatsa (kaas in bladerdeeg) in een van bloedige dag in de strijd tegen de Turkse overheersing. Duizenden heiligdommetjes langs de wegen markeren doorgaans de plaatsen waar Kretenzers met hun auto in het ravijn zijn gestort. de prachtige gehuchten die de zuidkust omzomen. Ook hier houdt de bloemenpracht maar niet op: er is geen balustrade zonder een wirwar van emmers, potten en olijfolieblikken vol uitbundig bloeiende zinnia's, geraniums en chrysanten. Eet verse galatoboüreko (custardgebak) in het bergdorp Anógia, de geboorteplaats van de beroemde Kretenzische volkszanger Nikos Xilouris, en de serene rust op het plein doet je beseffen hoe nodeloos inge wikkeld onze Westeuropese sa menleving soms kan zijn. Littekens De gedachte dat dit eiland ooit de bakermat van de Europese beschaving moet zijn geweest, maakt de stilte in deze gehuch ten alleen maar spannender. De Minoïsche cultuur van welvaart en vredelievendheid, die hier tussen 3000 en 1400 vóór Chris tus haar hoogtepunt beleefde, telde enkele miljoenen onder danen. Veel meer althans dan de 400.000 stervelingen die van daag de dag Kreta bevolken. Overigens verdween dat myste rieuze Minoïsche rijk nadien onder nooit opgehelderde om standigheden, maar na zo'n 3000 jaar in de Kretenzische bo dem te zijn ingekapseld ge weest, werden de restanten er van rond de eeuwwisseling één voor één blootgelegd: Knossós, Phaistós, Malia, en hoe al die eeuwenlang ondergedoken ruï nes ook maar mogen heten. Maar daarmee is de nog altijd tastbare geschiedenis van Kreta nog lang niet verteld. Door z'n centrale ligging ten opzichte van Afrika, Europa en het Mid den-Oosten is het eiland in de loop der eeuwen door tal van volkeren overheerst geweest voordat het in 1913 bij Grieken land werd ingelijfd: Doriërs, Ro meinen, Saracenen, Venetianen en niet te vergeten de Turken. Vooral de bloedige Turkse over heersing (1669-1898) heeft in de Kretenzische samenleving van vandaag grove littekens nagela ten. Elk dorp kent wel een plaatselijke held die in het ver zet tegen de Turken sneuvelde dan wel een sleutelrol vervulde, maar nergens sneden de won den dieper dan in het Arkédi- klooster in het centraal gelegen Idi-gebergte. Met een Turkse le gereenheid voor de poorten, die voornemens was het aldaar on dergedoken Kretenzische verzet massaal uit te moorden, besloot de abt er op 9 november 1866 - indachtig de Kretenzische leuze 'Vrijheid of Dood' - de lont in de kruitkamer aan te steken, waar door de hele boel ontplofte en zo'n duizend mensen er het le ven lieten. De negende novem ber is sindsdien een nationale feest- en herdenkingsdag op Kreta. Trots Hoe dan ook, die eeuwenlange overheersing heeft een onuit wisbaar stempel gedrukt op de bevolking. Veel meer nog dan de véle Venetiaanse huizen en Turkse moskeeën, herinnert de sterke onafhankelijkheidsdrang van de koppige Kretenzers aan hun ruige verleden. Een Grieks spreekwoord luidt: Twee Kre tenzers is ruzie, behalve als de onafhankelijkheid in het geding is. Hoewel de bevolking in door snee uitermate eerlijk en vrien delijk is, ontbreekt op Kreta de spreekwoordelijke Griekse openheid. Geen vreemdeling, zelfs geen Griek, wordt een in dringende blik gegund achter de voordeur van deze gesloten samenleving. Een samenleving die geken-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28