Heeft U ze eigenlijk al gehaald? Onze Zomergidsen met zon-, zee-, strand- en avontuurlijke vakanties? REISBURO LEIDEN Heksen en stokoude Hollanders Texas: de 'Lone Star State' ANVR Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071 )-132222-132422 De hele wereld bij u om de hoek VRIJDAG 17 JANUAR11992 Go West Young Man. Als er een vakantiebe stemming de laatste jaren enorm in de belang stelling is gekomen, dan is het wel Amerika. Alleen New York, Florida en Californië al, trek ken meer dan tweehonderdduizend Neder landse toeristen per jaar. Maar er is meer in de USA. Wel eens walvissen bekeken bij Salem bijvoorbeeld? Of Pilgrim Village onder Boston bezocht? En waar is Amerika Amerikaanser dan in Texas? Een pagina-lange tocht langs onder meer de plek waar John F. Kennedy werd vermoord, het museum waar hij wordt herdacht en de bibliotheek waar hij per film om het half uur zijn befaamde inaugurale rede begint: „But let us begin." In Massachusetts is meer te zien dan alleen maar gloeiend lover Massachusetts, 't Laat zich wat moeilijk uit de mond wringen. Maar daarom hoef je het nog niet te mijden? Of het - meteen na de landing op Boston - als de wiede weerga te verlaten op weg naar andere, beroemdere oorden? Misschien is juist dat Boston nog wel veel aardiger dan San Francis co waarvan iedereen vindt dat het 'de leukste stad' is van Amerika. En mischien ook behoort Massachu setts wel tot de mooiste staten van de USA. Zeker als je er de rest van New England, zoals de noord oost-hoek van Amerika wordt genoemd, erbij be trekt. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN» Als Massachusetts in Nederland al ergens om bekend staat, dan is het slechts om een ding: om de Indian Summer die hier elke herfst oplaait. Nergens ter we reld kleurt het lover zich in de laatste maanden van het-jaar in zoveel tinten goud. Nergens laaien de kleuren zo zinsbegoo- chelend van de bomen. Leaf Peeping, blaadjes kijken, de Amerikanen zijn er verzot op. En rijden joelend van plezier en met open monden van bewon dering stapvoets door de gloei ende heuvels als de Europeanen al lang weer naar huis zijn. Want die weten niet dat er naast boompjes kijken in okto ber en november nog veel meer is te doen in Massachusetts. Pikbroek Vraag maar aan Captain Bill en zijn wakkere zonen. Met hun pijlsnelle pieremachochels, door Bill zelve omschreven als Brand New Luxurious Vessels, trekken ze het zeegat uit om op de rede van Gloucester walvis sen te bekijken. „The thrill of seeing a 45 foot, 30 ton hump back whale is something you will never forget", beweert de stoere pikbroek op de kade en eerlijk is eerlijk, hij belooft niets teveel. Trouwens Gloucester zelf is al een plaatje. Net als niet veel verderop Salem. Nu zou je Salem nog zonder al teveel bezwaren links kunnen laten liggen. Zelfs in de stille tijd is het er behoorlijk druk. In 1692 werden hier op aanwijzing van een domineesdochter en haar nichtje, binnen drie maan den twintig 'heksen' geëexecu- teerd en ja, dat hoefje Amerika nen geen twee keer te vertellen. Genoeglijk griezelend, gilletjes slakend en de hand voortdu rend voor het dikwijls zwaar ge- blankette gezicht slaand, kuie ren ze van 'historische plaats' naar 'historische plaats' en nooit zullen ze vergeten te vra gen hoe zich de executie van Bridget Bishop, Sarah Good, Eli zabeth How en die andere ze ventien ongelukkigen precies heeft voltrokken. „Aan de galg, dear", fluistert de rondleider met rollende ogen. En weer Pilgrim Village: „Artelijke welkom ggggoede vriend." zucht de menigte zwaar. I mis gemaakt iets wat je van Pli- The Witchcraft Hysteria van moth Plantation nog niet kunt 1692 heeft van Salem een ker- zeggen. Het plaatsje - ook wel FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN. I aangeduid als Plymouth - ligt I van de Mayflower, het lekkende ten zuiden van Boston en dien- scheepje dat 101 psalmen zin- de in 1620 als landingsplaats gende Europeanen vanuit Enge- Bertie (links) en Piet Palenstijn uit Hoorn mogen in Pilgrim Village nooit uit hun rol vallen. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN. Het land van Lyndon B. Johnson, Carl Lewis en Willy Nelson De Keukenhof valt in het niet bij de kilome terslange wilde flora langs de Texaanse snelwegen. Tierig welen de sleutel bloemen en madeliefjes. Maar dan moet je wel in de lente komen. Qua tem peratuur sowieso de aan genaamste tijd van het jaar om Texas te door kruisen. Texas is groot. Dit is het land van Lyndon B. Johnson, Carl Lewis en Willy Nelson. HANS KOTTMANN» De country western schalt uit de vele pick-up trucks, een ge liefde tweede auto, naar buiten. Ik laat me vertellen dat de in grediënten voor een goeie country western song bestaan uit: a mama, a prison, a pick-up truck, rain and a damned old train. Toch is de beroemdste Texaan ongetwijfeld Nolan Ryan, de 44-jarige superpit- cher, die speelt voor de Texas Rangers uit Dallas. Downtown Houston is vergeven van de spiegelglazen wolken krabbers, die giganten als Penn- zoil, Compacq en de Texas Commerce Bank (met panora ma op de 60e etage) herbergen. Voor menige kolos pronkt een kunstwerk. De gebeeldhouwde cellist voor het muziekcentrum heb ik voor altijd in m'n armen gesloten, (de Virtuoso van Da vid Adickes) In vrijwel elk ge bouw bevindt zich een roltrap naar beneden. Deze leidt naar een compleet ondergronds stadje met winkels, bars en res taurants, alles uiteraard lucht- gekoeld. Facelift De lokale beroemdheid hier is televisie-ombudsman Marvin Zindler, een gewezen sheriff die de sluiting van The chickenfarm (beter bekend als The greatest little whorehouse in Texas) op z'n geweten heeft. Z'n levens lang contract met Channel 13 garandeert'm een miljoen dol lar per jaar. Vermaard om z'n faceliften en het doorlichten van restaurants. Zijn luidkeelse verkondiging 'we found slime in the ice-machine' is onderhand gemeengoed. Twee attracties van formaat zijn gratis: het NASA-complex en een haventoer Aan het begin van het Johnson Space Centre (NASA) ligt een gestrekte Apollo in delen uitgestald. Een krank zinnig lang gevaarte. M'n hoofd verdwijnt met gemak in een van de vele uitlaten van de ontste- kings-trap. De folder jubelt over zoveel technologie en acht een ontmoeting met een heuse as tronaut, van wie er hier legio werken en wonen, niet uitgeslo ten. Teleurstelling; de meeste bouwen zijn niet open voor t publiek vanwege een ver bouwing. De zeeschepen komen Houston binnen via de badplaats Galves ton, aan de Golf van Mexico. In dit Zandvoort van Houston bakt op hoogtij dagen zo'n half mil joen zonaanbidders bruin vanaf beschermingsfactor 25. In som mige visrestaurantjes hangen polaroids van cowboyhoeden en honkbalpetjes, trots pose rend met hun kilovangsten. Hun geheim: duimdikke leven de garnalen als aas. Op twee au to-uren van Houston ligt San Antonio, dat de meeste bezoe kers per jaar incasseert. Vooral dankzij de Alamo en de River- walk. Bloedige oorlog De Alamo was oorspronkelijk een missiepost, maar dient nu ter herdenking van een bloedige oorlog die Mexicanen en Texa- nen in 1836 uitvochten. EenTi-, viertje slingert zich twee kilo meter door het centrum en hal veert daarbij de lobby van het Hyatt-hotel. Aan beide oevers wemelt het van de bars en res taurantjes. Voor zeven dollar eet je je ongans aan de taco's en enchillades, (uit de zo genoem de Tex-mex keuken) wegge spoeld met een Corona (Mex- caans bier) of Marguerita. Met of zonder traditionele serenade. In het vliegtuig naar Dallas maakt de piloot ons attent op een echte Texaanse donder- storm aan de linkerkant. Ik zie wat krioelende kringen in de verte. Het internationale vlieg veld ligt halverwege Dallas en Forth Worth. Er rijden maar liefst drie geautomatiseerde treintjes in verschillende lussen naar de vele terminals. Geen overbodige luxe: dit vliegveld heeft dezelfde oppervlakte als heel Manhattan. Helaas rijdt er (nog) geen bus naar Dallas. De stad is op een treurige ma nier beroemd geworden. Ieder een moet de plek gezien heb ben waar president Kennedy is neergeschoten, maar verder is Dallas geen echte toeristenknal ler. Wie echt iets van de sfeer van het Wilde Westen wil proe ven moet naar het dichtbij gele gen Arlington. Hier hangen de doeken van Frederic Reming- kwam, had ik dolgraag even ge woon met u willen praten, hele maal toen ik begreep dat u uit West-Friesland kwam. Daar kon ik namelijk ook vandaan; mijn moeder woont zelfs nog in Alkmaar. Maar ja, dat mag ik dus beslist niet doen." Ontploffing Uiteindelijk vindt Bertie ja ren geleden naar Amerika geë migreerd dat ook niet echt erg. Evenmin als haar eveneens uit Hoom afkomstige man Piet Palenstijn die in zijn vrije tijd op de in de haven van Plimoth af gemeerde replica van de May flower werkt en dezelfde consig nes heeft meegekregen. Zelfs de jonge Citta Paans (Fear Elling ton in Pilgrim Village) uit Lei den geeft geen krimp als ze merkt dat Nederlanders haar hut binnenkomen. Strikvragen over de tachtig-jarige oorlog, de gerestaureerde Pieterskerk en 'die verschrikkelijke ontploffing' van een kruitschip (1807) 'weet je nog wel' brengen haar geen ogenblik uit haar evenwicht. Bertie Palenstijn: „We worden enorm goed getraind voordat we aan de bak komen. Histrori- ci hebben alles tot in de puntjes uitgezocht. Dat kunnen ze goed hier." Dat blijkt eens te meer uit de JFK Library iets buiten Boston. De Amerikanen eren er John F. Kennedy en doen dat zoals ze dat gewoon zijn: op uiterst spectaculaire wijze. Niet alle strapatzen van de vermoorde president worden in het reus achtige gebouw uit de doeken gedaan, natuurlijk niet, maar met wat overblijft in het muse um aan de baai van Boston kan de bezoeker zonder enige pro bleem een ochtendje vullen. En nog wel meer zelfs. JFK behoudt zijn charisma zelfs op de hon derden foto's aan de muren. Om over de indrukwekkende film, waarmee elke rondleiding wordt ingeluid, maar te zwijgen. Je hoort het 'm voor de zoveel ste keer zéggen maar je raakt opnieuw onder de indruk:All this will not be finished in the first 100 days. Nor will it be fi nished in the first 1000 days, nor in the life of this admini stration, nor even perhaps in our lifetime on this planet. But let us begin." John F. Kennedy in zijn eerste rede als president van Amerika. land naar Amerika bracht. The Pilgrim Fathers worden de godsvruchtige pioniers ge noemd en ze zijn in de Verenig de Staten niet zo'n klein beetje beroemd. Vandaar de bouw van Pilgrim Village, een kopie van de eerste nederzetting van de pionierende dames en heren van wie een flink deel de Neder landse nationaliteit droeg. Pot vieze brij Vermakelijk, dat Pilgrim Village. Temeer daar er nog Nederlands wordt gesproken ook. Of beter gezegd: een soort Vondeliaans. Zo praatte Gijsbrecht van Am- stel vroeger op 1 januari in de Amsterdamse schouwburg eveneens. Aanvankelijk is er sprake van enige hilariteit als we in een van de stinkende hut ten worden begroet met een 'ar- telijk welkom ggggoede vriend'. Een Amerikaanse die Neder lands spreekt? Het wordt niet duidelijk. Het in een pot vieze brij roerende mens doet alsof we nog steeds in het jaar des Heeren 1627 leven en lijkt maar niet te begrijpen dat het onder hand 1991 is geworden. Later wordt duidelijk waarom. Het is Bertie Palenstijn uit Hoom strikt verboden uit haar rol te vallen van Hester Mahieu, de echtgenote van Francis Co oke. „Ik speel de rol van een vrouw die echt heeft geleefd. Dat maakt Pilgrim Village zo aardig. Alle bewoners die je ziet, hebben echt bestaan en leven zoals hun voorvaderen leefden. Soms is dat wel eens moeilijk. Toen u vanmiddag in mijn hut Het diverse, maar vooral moderne 1 ton, de schilder van the Ameri can West, in het gelijknamige museum. Woeste landschappen en Indianen op hun vervaar- lijkst. Texas opsnuiven in het wild doe je met de auto. Geen garage houder kijkt ervan op als er bij aflevering 3000 mijl op de teller staat. Misschien vang je wel een glimp op van de Armadillo, een staats symbool in Texas. Dit ge pantserde gordeldier staat mo del voor de gehardheid van de Texaan. Wie op een ongezadeld paard wil springen, een ratel slanggevecht wil meemaken of ontbijten op een ranch tussen ixas. FOTO HANS KOTTMANN. de cowboys en de Longhoms: ook dat kan allemaal in de 'Lo ne Star State.' De KLM vliegt rechtstreeks naar Houston. Een andere mo gelijkheid is een vlucht naar New York of Boston met een Amerikaanse maatschappij en vandaar verder met een air pass. Een enkeltje Houston- -Dallas is er al voor 25 dollar. Verdere informatie: United States Travel and Tourism Adm. Museumplein 19, 1071 DJ Amsterdam, telefoon: 020 - 6 64 77 46. REIS ADVIESBURO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27