m Dolgedraaide prijzen op het Meubelplein Leiderdorp. Kunst Schilder Edouard Vuillard ten onrechte in schaduw ■jf: Koenen moet meer naar sterke kanten zoeken Dendy Dance maakt er geen diepgraverij van Amateurpopgroepen hebben bijna overal problemen mee Vrtjdag 17 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIER FAAS Vormgeving: HENK BUIS 21 Jazzmusicus Ronnie Ross overleden LONDEN De Engelse baritonsaxofonist Ronnie Ross is op 58- jarige leeftijd in zijn woonplaats Londen aan kanker overleden. Hij stierf vorige maand, maar zijn overleden werd pas gisteren bekend. Hoewel Ross een jazzmusicus was in hart en nieren, moest hij in zijn levensonderhoud voorzien door te werken als studiomusicus. Verschillende malen deden de Beatles een beroep op hem. Later was zijn baritonsax te horen op platen van Simply Red, Curiosity Killed the Cat en Matt Bianco. Zijn 34 seconden durende saxsolo in Lou Reed's wereldhit Walk on the wild Side (1972) werd zo bekend, dat sommige discjockeys de plaat achterstevoren draai den. Ronnie Ross werkte met befaamde jazzmusici: Sarah Vaug- han, Billie Holiday, Frank Sinatra, Dizzy Gillespie, Cannonball Adderley, JJ Johnson, Clark Terry, Wes Montgomery en Art Far- Film van Sluizer haalt festival Berlijn UTRECHT Utz, de film die George Sluizer geregisseerd heeft op basis van een door Bruce Chatwin geschreven roman, zal zijn wereldpremière beleven tijdens het Filmfestival van Berlijn. Het festival, dat half februari begint, vertoont Utz in competitie. Het is acht jaar geleden dat een door een Nederlander geregisseerde film naar de Gouden Beer heeft meegedongen. In 1984 viel die eer te beurt aan De Stille Oceaan, van Digna Sin- ke. Utz is het verhaal van de speurtdchnaar een legendarische collectie Meissen-porcelijn, tegen de achtergrond van tumulteu- ze periodes uit de recente geschiedenis van Tsjechoslowakije. De film is een Brits-Duitse co-productie met hoofdrollen van in ternationaal prominente acteurs als Armin Mueller-Stahl, Paul Scofield, Brenda Fricker en Peter Riegert. De film werd vorig jaar in Praag opgenomen. Yvonne Keuls in Noordwijk NOORDW1JK De schrijfster Yvonne Keuls brengt zondagmid dag (14.15 uur) haar vertelling 'Het Land van mijn Moeder' in restaurant-hofstede 'De Cleyburgh' aan de Herenweg 225 in Noordwijk. De vertelling is een mozaïek van herinneringen en fantasieën die naadloos in elkaar overgaan. Wat is waar en wat is niet waar, wanneer een schrijfster terugreist naar haar eerste le vensjaren die zij doorbracht in Indonesië. Niets is zeker behalve dat het huis van haar grootmoeder nog steeds in Indonesië staat, temidden van wuivende koningspalmen. Yvonne Keuls keerde in. 1989 terug naar dat huis. Het werd een confrontatie die haar inspireerde tot deze vertelling. B.B. King naar Nederland AMSTERDAM - Blueszanger/gitarist B.B. King komt in het kader van zijn Europese tournee ook naar Nederland. Hij zal optreden in Leeuwarden (6 maart), Maastricht (7 maart), Den Haag (8 maart) en Amsterdam (10 maart). Een zeven man tellende band begeleidt Riley 'Blues Boy' King. MEUBELPLEIN LEIDERDORP Informatie: 071 -4165 85 ÉÉN RONDJE AAEUBELPLEIN, NEGEN RONDJES W00NIDEEËN A4, afslag Leiderdorp Rectificatie 'Proefstrepen' In de berichtgeving dichtenbundel 'Proefstrepen' deze krant van maandag 13 en donderdag 9 januari zijn per ongeluk de namen van betrok kenen verwisseld. Niet Leo Helms is directeur van de Leid- se drukkerij Nautilus, maar Bert Lever. Deze laatste was het dus die burgemeester Goekoop de bundel, waarvan Leo Helms de vorgeving verzorgde, overhan digde. Expositie in het Van Gogh-museum NIEUWSLIJN Een foto van Vuillard: Madame Hessel in een leunstoel. fotogpo Madame Hessel op sofa (olieverf) van Edourd Vuillard. RECENSIE .KEN VOS De Chris Koenen Blues Band met ir voorprogramma het Els Voorhoeve'K ,Ar7 der Wiel het meest tot de ver beelding door zijn fraaie bottle neck-werk. Vanaf de tweede set werd het concert in een elektrische be zetting voortgezet. Mondhar monica-speler John Lagrand werd met drummer Andrew Speaker aan het trio toegevoegd zonder dat het kwalitatief direct positieve gevolgen had. Lagrand deed weliswaar met zijn spel op prettige wijze aan de Chicago- stilisten denken, maar de ritme sectie had het soms moeilijk met de regelmaat. Wat spannender werd het in de derde, wederom korte, set, toen Chris Koenen de beste so lo-partijen van de avond kon spelen in het langzame 'Will You Love Me Tomorrow' in een voor deze avond zeldzame combinatie van subtiele fra sering en natuurlijke intonatie, die veel deed denken aan de grote Amerikaanse gitaristen in de traditie van B.B. King. Een ander hoogtepunt was Van der Wals slide-solo in 'Goin' Down', die niet zou misstaan in een All- man Brothers-opname. Naarmate de avond vorderde, werd het roek-gehalte van het optreden groter en in de laatste, vierde set werden weliswaar bluesschema's gespeeld, maar dan toch te veel in de ongenu anceerde atmosfeer van een jam session. Chris Koenen heeft het nodige aan talent in huis, maar zou meer van zijn sterke kanten moeten laten horen. Leiden Tijdens de zesde dag van de Jazzmarathon in de Waag be leefde de publieke belangstel ling een kleine inzinking, hoe wel daar wat programmering betreft geen bijzondere reden voor was. Geopend werd de avond door een kwintet van de tenor- en sopraansaxofoniste Voorhoeve dat zich een weg baande door het woud van be kende standards, bij jazzmusici bekend als 'de real book-stuk- ken'. Helaas moest de pianist worstelen met een hevig ont stemde piano en liepen enkele langzamere stukken vast in een drijfzand van kleine misverstan den, maar in de modernere, up tempo stukken bleek het vijftal wel degelijk enige affiniteit te hebben met het mainstream- jazzrepertoire. Ontegenzeggelij ke uitblinker was de vloeiend solerende gitarist Martijn van Iterson. De blues band van de Leidse gitarist Koenen begon de eerste set onverwachts als akoestisch trio met bassist Aad van Pijlen en gitarist Willem van der Wiel, bekend van de Free Lance Band en Livin' Blues. Chris Koenen bezit geen stem met bijzonder veel zeggingskracht, hoewel hij bij lagere volumes geen proble men heeft met de timing en toonzuiverheid. Zijn zang klonk daarom het beste tijdens de eer ste, op traditionele leest ge schoeide nummers van die set. Solistisch sprak de dobro (gitaar met metalen klankkast) van Van Programma vanavond: 21.00 uur in De Waag De Ambassa dors en vanaf 01.00 uur Jamm Session; 20.15 uur Leidse schouwburg Joe Bourne zingt uit de negeropera Porgy en Bess; 21.30 uur The Duke Blue Friends Jazz Band. De Franse schilder Edouard Vuillard (1868-1940) staat minder in de belangstelling dan tijdgenoten als Toulou se-Lautrec en Bonnard. Een expositie in het Van Gogh- museum laat nu zien dat zijn werk het verdient uit deze schaduw te worden gehaald. Met name door zijn bijzon dere kleurenpalet en subtiele weergave van licht kan Vuillard elke kwalitatieve vergelijking met de grote schil ders van zijn tijd moeiteloos weerstaan. FRANCOISE LED EB OER Edouard was het derde kind van de belastinginspecteur Joseph Honoré Vuillard en zijn veel jongere nicht Marie Michaud. De vader overleed al in 1884, maar Marie is tot haar dood in 1928 een stimulerende rol blij ven spelen in het leven van haar zoon. Vuillard bleef zelfs bij haar wonen en heeft haar tallo ze malen op liefdevolle wijze geportretteerd. Julian in Parijs. Dank zij Mauri ce Denis kwam hij daar in aan raking met de ideeën van de Nabis, een kunstenaarsgroep die in 1888 werd opgericht op initiatief van Paul Sérusier. (Na bis is de vertaling van het He breeuwse woord voor profeten). Sérusier bracht zijn medestu denten op de hoogte van het gedachtengoed van Paul Gau guin, die stelde dat kunstenaars niet naar de natuur moesten werken, maar vanuit hun herin nering de emotie van een on derwerp weergeven. Kenmerkend voor de schil- RECENSIE Voorstelling: 'Rock', •Drum'. 'Back Back', 'Wave' en Beat' door Mark Dendy Dendy Dance. Gezien: 16/1, Leidse Schouwburg, Leiden De komst van Mark Dendy en Dendy Dance uit New York is een ongewone gebeurtenis in Europa. Dendy Dance is één van de meest vooraanstaande moderne dansgezelschappen in de USA en heeft dan ook een ty pisch Amerikaanse stijl: vrolijke, energieke dans met veel humor, geen diepgraverij en dit alles uitgevoerd met bewonderens waardige bewegingsprestaties. Het belangrijkste onderdeel van het programma is 'Back Back', een gloednieuwe choreo grafie van Mark Dendy. Hierin wordt de dans veelvuldig met tekst gecombineerd. Het onder werp van deze teksten blijkt in de loop van het stuk ernstig van aard te zijn: ziekte, AIDS en de slachtoffers hiervan. De vraag die de choreografie gaat be heersen is: hoe kan men dans bewegingen maken die op onze tijd aansluiten? De klassieke gebaren worden kort in hun versletenheid ge toond. Wat ervoor in de plaats komt is een reeks opgewonden, zwoegende bewegingen, voor een belangrijk deel in achter waartse (defensieve?) richting, en voorts het tellen, het gehijg en gekreun waarmee het dan sen gepaard gaat. De moeilijk heid van dit dansstuk is, dat de hilariteit waarmee de bewegin gen uitgevoerd en de teksten worden uitgesproken aan het zicht onttrekken wat de dansers nu eigenlijk vinden van het pro bleem dat zij aan de orde stel len. De overige vier choreografie ën zijn in dit opzicht geslaagder. In 'Rock' wordt fraai uitgebeeld hoe de mens evolueert, de zwaartekracht ontdekt en zijn bewegingen ontwikkelt. De dansers slagen erin bewegingen te maken die twee dingen tege lijk suggereren: zweven én vast gekleefd zijn aan de aarde. Een speels detail is een korte passa ge waarin de dansers achter el kaar lopen, zich steeds verder oprichtend, als op plaatjes van de stadia die de mens in de evo lutie heeft doorlopen. 'Drum' is een solo van Mark Dendy zelf, die een grote lichaamsbeheer- sing aan de dag legde in de Behalve de intieme huiska merscènes maakte Vuillard ook veel landelijke taferelen waarop hij zijn familie en vriendenkring vastlegde. Idyllische voorbeel den zijn 'Morgen in de boom gaard' uit 1910 en 'Vrouw en kind in tuin' uit 1919. Ook zijn landschappen ervaar je als een zelfde feest van kleur en licht Vrouwen Rode draad in zijn werk zijn vooral de vrouwen geweest die hij vereerde: behalve zijn moe der waren dat onder meer Misia Natanson en Lucie Hessel. Vuil lard moet een verlegen, aardige man zijn geweest met een altijd luisterend oor voor de vrouwen van zijn wereldse vrienden. Ge trouwd is hij nooit. Dat hij het huwelijk niet aandurfde in een periode waarin huwelijkstrouw in de welgestelde kringen waar in hij verkeerde niet in hoog aanzien stond, is voor een ge voelige natuur als de zijne ech ter niet verwonderlijk. Vuillard ontving in de loop van zijn leven grote opdrachten voor openbare gebouwen en ontving veel eerbewijzen en on derscheidingen. Hij werd al rond 1910 geplaatst in de rij van historisch belangrijke schilders als Chardin, Corot en Cézanne. Het is slechts gissen waarom zijn werk langzaam op de ach tergrond raakte, maar te laat voor een herontdekking is het tenslotte nooit, zo blijkt uit deze expositie. Deze kwam tot stand in samenwerking met The South Bank Centre in Londen en was eerder te zien in Glas gow en Sheffield. De expositie in het Van Gogh- museum (Paulus Potterstraat) duurt tot en met 8 maart. De openingstijden van het muse um zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 Het dag gesloten. „Het publiek telt liever 50 gul den neer voor het bijwonen van een show van een popster dan 5 gulden voor dat van een lokale band." Zo luidt één van de con clusies in het rapport Popmu ziek in Zuid-Holland dat van daag in de Erasmusuniversiteit in Rotterdam is gepresenteerd. Eigenlijk hebben de amateur popgroepen in Zuid-Holland zo'n beetje overal problemen mee, behalve met het muziek- maken zelf, is de teneur van het rapport dat werd opgesteld door drs. Michael Christianen. Het rapport is gebaseerd op een enquête onder 154 pop groepen met in totaal 698 muzi kanten. De respons viel de on derzoeker flink tegen omdat 600 popgroepen waren aangeschre ven. Deze bands staan geregi streerd bij de Zuidhollandse Pop-unie. Christianen wijt de matige respons onder meer aan de begeleiders van de groepen die de formulieren niet zouden hebben doorgespeeld aan de Christianen signaleert drie probleemgebieden in de ama teurpopwereld: te weinig oefen ruimte, te weinig mogelijkhe den om op te treden en te wei nig mogelijkheden voor de mu sici om zich te laten scholen. Het minste moeite, zo bleek uit de antwoorden, hadden de mu sici met het componeren van hun muziek. Eén van de conclusies is dat de publieke belangstelling voor vooral lokale groepen de laatste tijd behoorlijk is afgenomen. De groepen moeten het afleggen tegen buitenlandse top-optre- dens en nationale groepen met naam. Het publiek stelt hogere eisen aan zowel de geboden show als aan de ambiance waarin het optreden plaats vindt. Zaalhouders in het clubcircuit (het onderzoek richtte zich op niet-commerciële instellingen) hebben het financieel ook niet gemakkelijk en zijn geneigd al leen publiekstrekkers in huis te halen. Christianen adviseert de zaalhouders om verscheidene lokale bands op één avond te la ten optreden. Daarmee haal je een groter publiek binnen en kunnen de groepen optreden in een technisch goed uitgeruste zaal. Sociaal-culturele centra noemt Christianen „het zorgen kindje Deze instellingen, dé plek bij uitstek voor de lokale groepen, komen niet in aan merking voor (extra) subsidie voor optredens en moeten con certen dus zelf bekostigen. Voor de groepen geldt dat de aanwe zige apparatuur vaak tekort schiet. Christianen roept ge meenten op de sociaal-culturele centra met meer geld te steu nen willen deze instellingen de concurrentie met andere uit gaansgelegenheden het hoofd kunnen bieden. derwijze van onder anderen Valloton, Bonnard, Ranson, Sé rusier en Denis was hun keur behandeling, die tot omstreeks 1905 als de meest vooruitstre vende van Parijs werd be schouwd. Tegenover de in vele kleine vlekjes opgeloste kleuren van de impressionisten stelden zij kleurvlakken die vaak duide lijk door lijnen van elkaar waren gescheiden en een vlakke, twee dimensionale vormgeving. Be halve door Gauguin lieten de Nabis zich inspireren door de middeleeuwse primitieven en de Japanse prentkunst. Dichtbij huis De 'echte' Nabis kozen vooral religieuze en 'primitieve' onder werpen, maar Vuillard bleef het liefst in en dichtbij huis. De ver wantschap met hun schilderwij ze is vooral de eerste jaren na 1888 echter onmiskenbaar aan wezig. We zien dat bij voorbeeld aan de felkleurige en bijna ab stracte vlakken op 'Het groene diner' uit 1891 en 'Figuren te gen een rode achtergrond' uit 1890-1892, beide familietafe reeltjes die duidelijk maken hoezeer Vuillard op huiselijk le ven was gesteld Rond 1900 sloeg de kunste naar een eigen weg in. 'Modieu ze' ontwikkelingen als het fau- visme, cubisme en expressio nisme uit het eerste kwart van deze eeuw waren niet aan hem besteed en hij ontwikkelde een kleurgebruik en penseelvoering die associaties oproept met het 'vlekkige' impressionisme. Tref fende voorbeelden zijn het tafe reel 'Mevrouw Vuillard in bed verlicht door een kaars' geschil derd omstreeks 1900, en 'Me vrouw Vuillard aan een naai werkje in de Rue Truffaut' uit dezelfde periode. Zij zit vredig voor het geopende raam met uitzicht op het teer oplichtende geel-groen van de bomen in de tuin. vloeiende manier waarop hij uit rustige gebaren virtuoze caprio len tevoorschijn bracht. Minder overtuigend is 'Wa ves', een parodie op de klassie ke dans, waarin vier dansers in poeslieve witte jurkjes bewegen op een prelude voor cello solo van Bach. Door kleine grapjes èn enkele overdreven gebaartjes wordt dit fraaie schouwspel op de korrel genomen. Helaas werd dit stuk niet feilloos uitge voerd (ongelijkheden en soms evenwichtsproblemen), wat ei genlijk een vereiste is om het rake humoristische effect te be reiken. Het laatste stuk, 'Beat', is een aanstekelijke parodie op de jogging-cultuun dans als zware gymnastiek met dril-ach- tige uitroepen. De spanning wordt niet in alle passages in stand gehouden, waardoor sommige zeer knappe bewegin gen er wel eens wat eenzaam uitspringen. Mark Dendy (tweede van links) en Dendy Dance: een van de meest vooraanstaande moderne dansgezelschappen in de USA. foto pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21