Feiten Bosnië wacht op burgeroorlog Macedonië brengt Grieken en Serviërs weer tot elkaar Belgisch bier met zwart randje Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJ AAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vomigeving: JAKEUEN PAULUS Het handtasje van Amira Kapitanovic puilt uit Ze heeft alvast een salami van een paar pond ge kocht. Als begin van een noodvoorraad voor de winter. Kapitanovic ver taalde gedurende enkele dagen als tolk de menin gen van de leidende politi ci in haar land Bosnië- Hercegovina, een van de Joegoslavische republie ken. Na elk gesprek werd zij somberder over de ko mende weken en maan den. Het is tijd de voor raadkamer te vullen, con cludeerde zij. In gebieden waar een meerder heid aan Serviërs woont, moe ten moslims en Kroaten maar verhuizen. Zo onstaan raszuive re kantons voor de Serviërs, die al zo lang in de verdrukking hebben gezeten. Aldus psychia ter en kindersprookjesschrijver dr. Radovan Karadzic, voorzitter van de Servische SDS-fractie in het parlement. Ook professor dr. Vojislav Maksimovic, zijn fractie-woordvoerder, vindt dat volksverhuizingen voor niet- Servische Bosniërs noodzakelijk zijn om de Serviërs 'eindelijk rust, vrede en democratie' te bieden. Hierdoor dreigt, na Slovenië en Kroatië, ook oorlog in Bosnië. Volgens sommigen is de burger oorlog al begonnen, doordat in enkele delen van het land (Ser vische) dorpen zich autonoom hebben verklaard. De Bosnische minister van de fensie, Jerko Doko (Kroaat, HDZ-patfij), beschikt niet over een leger om daar iets tegen te ondernemen. De eigen republi keinse strijdmacht moet nog Bosnië-Hercegovina is de ze week nog door de EG niet erkend als zelfstandige republiek. De verdeeldheid tussen de drie bevolkings groepen van Bosnië is daarvoor te groot, zo oor deelde de Europese onder zoekscommissie,die de aanvragen om erkenning van vier Joegoslavische re publieken toetste aan de uitgangspunten van de EG. Moslims (in Bosnië gezien als etnische groep) en Kroaten zijn voor het op breken van de federatie Joegoslavië. De Serviërs in Bosnië willen per se de ou de relatie met de Servische republiek handhaven. Zo groot is de verdeeldheid, dat de Servische inwoners van Bosnië in december vorig jaar grote delen van de republiek onafhankelijk van de regering in Sarajevo hebben verklaard. De politieke en geestelijke leiders van het land zijn beducht voor een burger oorlog. worden opgebouwd, uit onder delen van de vroegere territoria le verdediging. Die is vorig jaar door het Joegoslavische leger ontwapend. Dat was het sein voor groepen Servische, Kroati sche en moslim-burgers zich te bewapenen. „Ik zit intussen nog met lege handen", zegt Doko. Want zeggenschap over het fe derale leger heeft hij niet. De defensieminister sluit niet uit dat ook Bosnië uiteindelijk ka zernes zal belegeren'om wa pens op het leger te veroveren, zoals eerder in Kroatië gebeur- Premier Pelivan. foto ap de. Doko wil dat het parlement hem militaire bevoegdheden geeft. Een parlement overigens dat al maanden niet meer vol tallig bijeen is geweest. De Ser vische vertegenwoordigers boy cotten het parlement, omdat het buiten hun aanwezigheid heeft besloten te streven naar soevereiniteit. „Dat was in we zen slechts een herbevestiging van al eerder in de wet vastge legde zaken", licht premier Jure Pelivan (Kroaat, HDZ-partij) de ze parlementaire stap toe. Bosnië-Hercegovina gold tot voor kort als schoolvoorbeeld van harmonieus samenleven tussen etnisch verschillende be volkingsgroepen. „Heel vaak wisten we van elkaar niet welke nationaliteit we hadden, er zijn hier heel veel gemengde huwe lijken", zegt tolk Kapitanovic. In dit land wonen moslims (met 40 procent de grootste bevol kingsgroep), Serviërs (32 pro cent) en Kroaten (18 procent), plus nog kleine groepjes andere nationaliteiten. Moslim- en Kroatische politici zeggen inmiddels openlijk dat de Servische milities worden bewapend door het federale le ger. De moslims en de Servische groepen melden voorts dat de Kroaten in Bosnië wapens gele verd krijgen uit Kroatië. Alleen de moslims zitten nog zonder vaste leverancier. Dr. Nairn Ka- dic, woordvoerder van de mos limpartij SDA: „Er is, voor zover ik weet, nog geen islam-con- nectie. Wel zijn we benaderd door wapenhandelaren uit ver schillende landen. Ik heb ze mijn kantoor uit geschopt". Kadie vindt het „verschrikkelijk om de vroeger zo goede onder linge verstandhoudingen te zien afbrokkelen. Wij proberen nog steeds als brug te fungeren tus sen Kroatië en Servië". De geestelijk leider van alle isla mieten in Joegoslavië, de rais Jakub Selimoski, wijt het woe kerende nationalisme aan de incompetentie van de federale politici. Die veroorzaakte een kettingreactie in heel Joegosla vië. Het nationalisme komt be slist niet voort uit godsdienstige hoek, is zijn oordeel. „De mos lim-gelovigen in Joegoslavië zijn Europeanen, liberaal. Wij stre ven ook naar een modem, wes ters leven. Er is absoluut geen sprake van dat een moslimstaat De Kroatische Nationale Garde blies in september 1991 in het dorpje Bosanska Dubica een brug tussen Kroatië en Bosnië op om te voorko men dat Serviërs zich vanuit Bosnië in de burgeroorlog zouden mengen. foto epa robert rajtic Mijnwerkers demonstreerden in november vorig jaar in Sarajevo met de strijdkreet Wij willen werk, geen OOrlogl'. foto tanjuo •hidajetdeuc in Bosnië, laat staan een funda mentalistische staat, kans van slagen zou hebben. Wat ik bij de gewone mensen hoor, is dat ze normaal willen leven. Het nationalisme leeft alleen in de hoofden van de politici." Fascistisch Dr. Karadzic (Servisch, SDS) be grijpt al het tumult over de Ser vische bedoelingen niet. De Ser viërs doen niets verkeerd, en toch worden ze door de hele wereld op de kop gezeten en krijgen ze overal de schuld van. Karadzic weet bijvoorbeeld ze ker dat de Kroaten in Zagreb streven naar een Groot-Kroatië. „Dat regime daar is even erg als de fascistische regering van 1941-1945. De Servische inwo ners van Kroatië moesten zich daartegen uiteraard verdedigen. Dat was ons goed recht. Net als het instellen van de vier auto nome (Servische) gebieden in Bosnië." „Het gevaar in dit land komt vooral van de moslim-funda mentalisten", gaat hij verder. „Die doen maar van alles. Bo vendien: over tien, vijftien jaar hebben de moslims in Bosnië door het bijzonder hoge ge boorte-overschot de absolute meerderheid." De sprookjes schrijver vertelt hoe tientallen jaren lang honderdduizenden Albanezen 'zomaar' de grens met Joegoslavië konden passe ren. Niemand zou de vluchten den uit het toen volledig geïso leerde Balkanstaatje een stro- beerd in de weg hebben gelegd. Voordat het gevreesde funda mentalisme de kop opsteekt, willen de Serviërs hun eigen, 'schone' gebieden hebben. Een kaart aan de wand moet de hui dige versnippering van de Bosnische bevolkingsgroepen over het grondgebied verduide lijken. Die kaart lijkt nog het meest op een willekeurig in el kaar gezette kleurige puzzel. „Verhuizing van hele bevol kingsgroepen is de enige oplos sing", aldus Karadzic. „Tenslot te is alles beter dan oorlog. En de volksverhuizing kan heel eer lijk gebeuren, in vijfjaar tijd. Onder internationaal toezicht". De Serviërs verhuizen niet mee. „Wij als Servische natie in Bos nië hebben al te lang moeten lijden en hebben al te veel rondgereisd. Daarom willen we niet nog eens verhuizen. Dus moeten we nu de gebieden leegmaken waar zich anderen hebben gevestigd", verklaard Maksimovic. Isolement Intussen probeert de regering in Sarajevo zo goed en zo kwaad het kan te regeren. „Ons land is in een isolement geraakt", zegt premier Pelivan. „Onze invoer haven is geblokkeerd door de federale marine. We kunnen geen kolen voor onze centrales importeren, de olie-aanvoer vanuit Rijeka ligt al maanden stil. Treinverkeer is er niet meer. Onze staalfabriek is tijdeljk ge sloten, waardoor tienduizenden arbeiders zonder werk zitten." Maar net als alle overige betrok kenen in de Bosnische smelt kroes zegt hij: „Als de oorlog ons wordt opgedrongen zullen we ons verdedigen. Natuurlijk. We kunnen toch niet toestaan i tegen hun wil moe ten verhuizen?" EN MENINGEN TOM JANSSEN Servische leiders: Verhuizing van hele bevolkingsgroepen is de enige oplossing BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Belgisch bier en jenever worden ook in Nederland steeds popu lairder. Het stevige bier wordt algemeen als lekkerder be schouwd dan het slappe Hol landse pilsje, de Belgische jene ver is juist weer in trek omdat zij wat lichter is. Geen wonder dat onze zuiderburen in rep en roer zijn nu vanuit Nederland campagne wordt gevoerd tegen twee pareltjes van de Belgische brouw- en stookkunst. Een campagne die overigens niets met de smaak van de drankjes te maken heeft, maar met de 'kleur' van hun makers. In een aantal muurkranten en pamfletten in onder meer Utrecht, Nijmegen en Tilburg is de laatste tijd namelijk beweerd dat de jeneverstokerij van De Koninck uit Antwerpen en de Breendonkse brouwerij Moort- gat (van het Duvel-bier) banden zouden hebben met het ex treem-rechtse Vlaams Blok. De familie Moortgat zou zelfs een 'zwart' verleden hebben. In de pamfletten wordt de Nederlan der opgeroepen geen bier of je never van deze merken meer te drinken. „Geef geen steun aan neo-nazi's, drink geen Duvel- bier", zo luidt het in een folder, waarin een Duvel-glas wordt af gebeeld met daarop een doods kop getekend. Cafés die de Belgische drankjes verkopen zouden zijn gebeld met het verzoek daarmee op te houden. De anonieme tegen standers, die zich verschuilen achter een postbusnummer in Tilburg, richten zich vooral te gen de familie Moortgat. Be weerd wordt dat de oprichter van de fabriek, Albert Moortgat, in de oorlog met de Duitsers zou hebben geheuld toen hij burgemeester van Breendonk (bij Mechelen) was. In Breendonk was een Duits con centratiekamp. Moortgat bleef, zoals zovele bestuurders, op zijn post'. Na de oorlog is hij daarover enige tijd onder vuur genomen. Ruim 20 jaar later werd hij in ere hersteld en zelfs tot ere-bur- ger van Breendonk benoemd. De brouwerij wordt, net als De Koninck, verweten dat zij adver teert in het blad 't Pallieterke, een van de spreekbuizen van uiterst rechts in België. De twee bedrijven verdedigen zich met commerciële argumenten. Zij adverteren in allerlei tijdschrif ten, onder andere die van de so cialistische beweging. „Maar daarom zijn wij nog geen socia listen." Moortgat wordt ook aangeval len omdat nij een kunstkring heeft opgericht waarvan ex treem-rechtse figuren lid zou den zijn. Maar de kring De Mei- vis telt leden van allerlei pluimage, links en rechts. De beschuldigingen aan het adres van De Koninckonder meer Nijmeegse Stichting Doorn roosje zijn ook niet nader omschreven. De oude directeur De Grave vocht in de oorlog als vrijwilliger vanuit Engeland mee met de geallieerden en deed mee aan de bevrijding van Roermond. De Belgische kranten hebben de afgelopen dagen uitgebreid aandacht besteed aan deze ge beurtenissen, die aan het licht kwamen door een artikel in een Nederlands horeca-tijdschrift. Belgische bierbrouwers en jene verstokers maken zich des te meer zorgen omdat de verkoop van hun produkten in Neder land net zo lekker begon te lo pen. Een campagne als deze komt dan op het verkeétde mo ment. ATHENE FRANS VAN HASSELT MARC CHAMPION THE INDEPENDENT De Servische president Slo- vodan Milosevic heeft gisteren een bliksembezoek aan Athene gebracht, twee dagen nadat de Griekse premier Konstandinos Mitsotakis dat had gedaan aan Belgrado. Aanleiding was het bericht dat Bulgarije als eerste de republiek Macedonië erkent, samen met Bosnië-Hercegovi na, Kroatië en Slovenië. Deze tijding heeft grote woede ge wekt in Athene en Belgrado. Omgekeerd ziet Bulgarije met ongenoegen de perspectieven op het ontstaan van een groot- Servië (oftewel klein-Joegosla- vië) met Montenegro, eventueel Macedonië en veroverde stuk ken van Kroatië. Minister van buitenlandse zaken Stojan Ga- nev zei in een vraaggesprek met de Duitse krant Frankfurter All- gemeine bevreesd te zijn voor een Grieks-Servisch streven om te komen tot een gemeenschap pelijke grens, met liquidatie dus van het tussenliggende Mace donië. De dag van gisteren ver streek met geruchten over troe penbewegingen in drie landen, geruchten waarvan Skopje waarschijnlijk de bron was en die vanuit drie hoofdsteden werden ontkend. President Zjelu Zjelev van Bul garije heeft Mitsotakis herhaal delijk gezegd dat, in Bulgaarse ogen, 'Macedonië' slechts een geografische term is en dat de Macedonische natie niet be staat. Maar dit was een dubbel zinnige verzekering, omdat So fia de Joegoslavische Macedo- niërs als Bulgaren beschouwt. Griekenland vreest dat dezelfde Joegoslavische Macedoniërs van Bulgarije steun zullen krij gen voor hun aanspraak op de noordelijke Griekse provincie van dezelfde naam. Griekenland probeerde daarom de EG-partners ertoe over te ha len speciale eisen te stellen aan de erkenning van Macedonië. Er zouden in de grondwet ga ranties moeten worden opgeno men „dat het geen territoriale aanspraken kan maken op een buurland uit de Gemeenschap" en zich zou moeten onthouden van „een naamgeving die terri toriale aanspraken inhoudt". Griekenland zegt dat Macedo nië niet aan deze voorwaarden heeft voldaan en dat zij het land nooit onder die naam zal erken- Voordat Macedonië, als gevolg van twee Balkanoorlogen in 1912 en 1913, werd opgedeeld tussen Bulgarije, Griekenland en Servië, stretae het land zich uit tot diep in het huidige Grie kenland, tot aan Thessaloniki toe. In het gebied woont nog een aanzienlijk aantal Slaven, die Griekenland weigert als Ma cedoniërs te erkennen. In antwoord op de Griekse reac tie herinnerde de Bulgaarse mi nister Ganev eraan dat Bulgarije haar eigen Macedonische min derheid heeft om zich zorgen over te maken, maar dat hij niet bevreesd is voor erkenning. Hij zei graag te willen dat er een overeenkomst wordt getekend tussen Bulgarije en Grieken land. Er zijn al onderhandelin gen op komst voor het instellen van een 16 km brede bufferzone langs de grens, waarbinnen bei de landen elkaar zouden moe ten informeren over militaire troepenbewegingen. President Zjelev noemde zijn besluit om alle vier republieken te erkennen woensdag voor de televisie een principiële zaak. Maar zijn besluit werd niet ver welkomd door de oppositionele Socialistische Partij (de ex-com munisten) en tenminste een krant, Demokratsia 91, beschul digde hem ervan toe te geven aan nationalistische aspiraties om Macedonië als deel van Bul garije op te nemen. Generaal Stoyan Andree v, advi seur van Zjelev op het gebied van nationale veiligheid, gaf de kwestie een militaire draai: „Wij kunnen niet met onze armen over elkaar blijven zitten, terwijl Servië bezig is met de opbouw van een militaire macht. Dat is een veel ernstiger probleem dan onze relatie met Turkije, Grie kenland en de andere landen waaraan ons land grenst"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2