Regio noort Europdonor zet gevers beenmerg in het zonnetje Vakbond somber gestemd over Olivetti 'Aviodome ondergaat gedaantewisseling' Huiseigenaars willen tonnen aan BTW-terug JL295T 950,- 45SO,- 3750,- 2445,- 1950,- 1750,- 3Q80T 1495,- Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 15 Unieke bijeenkomst in Voorschoten Verdwijnen van 20 tot 30 arbeidsplaatsen VOORSCHOTEN JAN WESTERLAKEN „Dit is een historisch moment. Vijftig Nederlanders bij elkaar die beenmerg hebben afgestaan voor iemand die geen familie is. Meer zijn er niet. U deed dat niet alleen voor landgenoten, maar ook voor Europeanen en Amerikanen. U bent allemaal helden. Nu en in de toekomst." Met die woorden richtte prof. dr. J. van Rood van Europdonor zich gisteravond tot de been- mergdonors, die naar Voor schoten waren gekomen om bij te praten. Helden, omdat de do nors een risico durfden te ne men. Het beenmerg wordt on der narcose weggezogen. De ge ver moet daarna nog eens drie dagen in het ziekenhuis blijven. Van Rood vertelde, dat in de eerste drie jaar van het bestaan van Europdonor bij acht donors beenmerg werd afgenomen. In 1990 gebeurde dat 14 keer en het jaar erop, 1991, 28 keer. On geveer de helft van de been mergtransplantaties slaagt. „We werken hard om de resultaten te verbeteren." Niet ouder dan 45 jaar Voor donor en ontvanger is een maximum-leeftijd van kracht. De gever van beenmerg mag niet ouder zijn dan 45 jaar, de ontvanger niet boven de 50. Een beenmergtransplantatie wordt toegepast bij patiënten die lij den aan de ziekte van Hodgkin (lymfeklierkanker), ziekte van Kahler (kwaadaardige woeke ring in de cellen van het been merg) en leukemie (bloedkan- ker). Waarom staat iemand been merg af voor een onbekende? De Woubruggenaar G. Schijf zegt dit: „Je kunt er wat van missen, omdat je er genoeg van hebt. Nou, dan mogen ze van mij wel wat hebben. En die paar dagen ziekenhuis, ach, dat is toch niet zo erg?" Schijf heeft een keer gegeven. Daar blijft het normaal gespro ken bij. Maar de man uit Wou- brugge is een bijzonder geval. Op nieuwjaarsdag werd hem gevraagd of hij mogelijk nog een keer wilde geven. En dat, bevestigde prof. Van Rood, komt hoogstzeldet) voor. Zeker als het gaat om het geven van beenmerg dat bestemd is voor een niet-familielid. De Leidenaar H. Ooijendijk behoorde bij de eerste lichting Bij het Leidse bedrijf Olivetti Office zal 25 tot 40 procent van de werknemers moeten verdwijnen. Het in ernstige moeilijkheden verkerende bedrijf kan alleen blijven voortbestaan als het flink kleiner wordt. Dit verwacht de vakbond Unie BLHP na een gesprek gistermiddag met de bedrijfsleiding van Olivetti Office. Bij het bedrijf dat kan toormachines verkoopt, werken 76 mensen. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Ik vrees dat er behoorlijk zal worden ingegrepen. Na het ge sprek heb ik geen hoop meer dat de afslanking tot een klein aantal mensen beperkt zal blij ven.", aldus bestuurder J. Ver baan. „Het zullen harde, lang durige onderhandelingen wor den." De vakbonden zijn gisteren door Oivetti Office ingelicht over de reorganisatie. Het be drijf, onderdeel van het Italiaan se computerconcem Olivetti, verkeert in grote moeilijkheden. De onderneming met een om zet van 60 miljoen per jaar, leed vorig jaar een verlies van enkele miljoenen guldens. De bedrijfs leiding heeft vorige week aange kondigd dat een nog onbekend aantal banen moet verdwijnen. Unie-bestuurder Verbaan vindt dat Olivetti de plicht heeft voor de overtollige werknemers van Office een goed heenkomen te zoeken. Voor hem zijn ge dwongen ontslagen onbe spreekbaar. „Het staat inmid dels als een paal boven water dat er slachtoffers zullen vallen. Maar we gaan er van uit dat we overeenstemming bereiken over een goed sociaal plan, waarbij niemand op straat komt te staan. De reorganisatie mag niet ten koste gaan van indivi duen. Maar het zal wel 'a hell of a job'zijn." De aandeelhouders van Oli vetti Office moeten eerst nog beslissen of er daadwerkelijk met de bonden mag worden onderhandeld over een sociaal plan. Verbaan: Verbaan: „De aandeelhouders moeten die on derhandelingen nog goedkeu ren. Bij grote Nederlandse on dernemingen zijn onderhande lingen met de bonden vanzelf sprekend, bij Italiaanse bedrij ven ligt dat blijkbaar anders. Maar ik voel er niets voor om al leen als adviseur op te treden. Het bedrijf zal de bonden als volwaardige gesprekspartner moeten accepteren." Volgens Verbaan zal het zus terbedrijf Olivetti Systems Networks dat vlak naast Office is gehuisvest, eventuele overtol lige werknemers van Office moeten overnemen. „Daar wer ken enige honderden mensen en er wordt winst gemaakt. Oli vetti is dat verplicht aan zijn werknemers. Je kunt mensen die al tientallen jaren bij het be drijf werken, niet zomaar op straat zetten." Het is nog niet zeker dat het Leidse bedrijf Olivetti Office sa mengaat met Olivetti Systems Networks. Volgens interim manager N. van Batenburg be staat de kans dat het bedrijf zelfstandig blijft voortbestaan. „Olivetti Office moet dan wel kleiner worden." Van Baten burg houdt zich nog op de vlak te over het aantal banen dat moet verdwijnen. Volgens hem zijn er wel dege lijk overlevingskansen als Office zelfstandig blijft. „Er is weinig overeenkomst tussen beide be drijven: wij werken op een an dere markt en hebben andere klanten. Het is voor Office ook belangrijk dat het herkenbaar blijft voor de klanten." Van Batenburg over het over leg met de bonden: „Het ge sprek verliep in een goede sfeer. Voor ons was het vooral belang rijk om duidelijk te maken dat we de bonden wel degelijk seri eus nemen." Vorige week dreig de de Unie BLHP nog met een werkonderbreking omdat het bedrijf de bond buiten de deur zou houden. Donderdag praten bonden en bedrijfsleiding opnieuw met el kaar over de toekomst van Oli vetti Office. Vakbondsman Ver baan: „In deze situatie is haast geboden. Ik verwacht dat don derdag de kogel door de kerk Al veel claims bij Noorlander Beheer donors die beenmerg afstond. Beatrix, heeft een heel andere In 1982 gaf hij zich op, zeven reden om beenmerg af te staan, jaar later werd het merg in het Haar zoontje van tien jaar over- Academisch Ziekenhuis leiden leed drie jaar geleden aan leu- afgenomen. Zijn motivatie: „Ik kemie. Ze treedt op als 'vorstin' heb gegeven om iemand te hel- daar waar Beatrix zou kunnen pen. Kijk, mijn kinderen kan dit worden verwacht. Haar man, ook overkomen. Dan hoop ik eveneens kandidaat-donor, fun- 'Je kunt er wat van missen, omdat je er genoeg van hebt. Nou, dan mogen ze van mij wel wat hebben geert in die gevallen als lijf- wacht. Het geld dat zij voor een 'optreden' krijgt gaat recht streeks naar Europdonor. Drie jaar doet ze dat inmiddels. Het heeft de Europdonor al zo'n 60.000 gulden opgeleverd. Daar komt nog wat bij. Want me vrouw Baaij figureerde onlangs als koningin Beatrix in een film van Theo en Thea. iemand klaar staat om te helpen. Die drie da gen ziekenhuis? Als je daar een mensenleven mee kunt redden, dan praat je daar niet over. Ik kreeg voor het geven van m'n beenmerg honderd gulden aan cadeaubonnen." De Zoetermeerse mevrouw Baaij, kandidaat-donor en de dubbelganger van koningin LEIDEN/LEIDERDORP» WILLEM SPIERDUK Bij de Leiderdorpse projectont wikkelaar Noorlander Beheer zijn voor enkele tonnen claims ingediend door huiseigenaren. Het gaat om teveel betaalde BTW op de prijs van de bouw grond. De Hoge Raad bepaalde onlangs dat er geen BTW mag worden gerekend wanneer grond wordt verkocht die nog niet bouwrijp is. Directeur Vis van Noorlander maakt zich weinig zorgen over de claims, die uit heel Zuid- Holland komen. „Het gaat ons natuurlijk geen geld kosten. In dien wij BTW moeten terugge ven, kunnen wij dat weer terug eisen van de belastingdienst". Ook bij enkele gemeenten in de regio hebben huiseigenaren ge ïnformeerd naar de mogelijkhe den om BTW terug te krijgen. Voor premiewoningen gaat het om bedragen van zo'n 4000 gul den die terug te vorderen zijn. De zaak is gaan spelen toen de Hoge Raad in een arrest van november 1990 een andere in terpretatie gaf aan het woord 'bouwrijp'. Bepaalde grond die door gemeenten en projectont- "aars eerst als bouwrijp werd beschouwd, is dat volgens de nieuwe richtlijn van de Hoge Raad niet. Dat betekent dat er bij de overdracht van die grond geen BTW moet worden bere kend. Bij Noorlander zijn al vele verzoeken voor terugstortingen binnengekomen. Directeur Vis verwacht overigens niet dat alle claims worden gehonoreerd, omdat in een aantal gevallen de grond die werd gekocht, ook volgens de nieuwe regels als 'bouwrijp' moet worden be schouwd. Het Rotterdamse bouwbedrijf Eurowoningen, dat veel wonin gen in Alphen aan den Rijn heeft gerealiseerd, zegt vele tientallen telefoontjes binnen te hebben gekregen. Het bedrijf bekijkt intussen ook zelf of de BTW van de gemeente kan wor den teruggekregen. Ook bij gemeenten in de regio zijn al vragen over deze kwestie gesteld. Een woordvoerder van de gemeente Noordwijk zegt dat er twee mensen zijn ge weest die om teruggave hebben gevraagd. Bij de gemeente Kat wijk heeft zich nog niemand ge meld. „Logisch, want wij heb ben alleen bouwrijpe grond ver kocht", zegt een woordvoerster. Nieuwe commerciële directeur Jan Willem de Wijn: Het luchtvaartmuseum de Avio dome ondergaat de komende maanden een ingrijpende ge daantewisseling. De expositie wordt gemoderniseerd en uitge breid. Het is de bedoeling dat het museum zichzelf gaat be druipen en op die manier onaf hankelijk wordt van subsidies van overheid en bedrijfsleven. Daarom wordt er aan het muse um een vergaderruimte ge bouwd waar bedrijven tegen betaling terecht kunnen. De man die de Aviodome op de nieuw ingeslagen weg moet be geleiden, is Jan Willem de Wijn. De Wijn is in oktober aange trokken als commercieel direc teur van het luchtvaartmuseum. Een nieuwe functie, waarvoor hij door het bestuur van het museum is gevraagd. De afgelo pen drie jaar was hij werkzaam als hoofd in- en externe betrek kingen van de N.V. Luchthaven Schiphol. In die hoedanigheid heeft hij tal van connecties op gebouwd met het op Schiphol gevestigde bedrijfsleven. Dat kan hem en zijn nieuwe werk gever straks goed van pas ko- De Wijn: „Mijn functie vloeit voort uit het business-plan voor de toekomst van het museum. Daarin staat dat de Aviodome binnen een periode van vijf jaar de inkomsten dusdanig moet verhogen dat het museum zich zelf goeddeels kan bedruipen. Ik zal de grootste deel van mijn tijd hieraan besteden." Er zijn volgens Dei Wijn ver schillende manieren om de in komsten van het museum te vergroten. Enerzijds door de Jan Willem de Wijn: „Wij willen onze bezoekers meer bieden". vaste tentoonstelling meer aan te passen aan de eisen van de hedendaagse museumbezoe kers, en anderzijds door neven activiteiten te ontwikkelen die geld in het laatje brengen. Ook een lichte verhoging van de (zeer bescheiden) toegangsprij zen moet de kas spekken. „Willen wij meer bezoekers trekken, dan zullen wij onze ex positie op een ander leest moe ten schoeien. De bezoeker meer bieden. Dat willen wij doen door het aanbrengen van een rode draad in de expositie. Nu staan de vliegtuigen kriskras door elkaar. In de toekomst zal de chronologie de indeling van de expositie bepalen. Verder verdwijnen enkele vliegtuigen om plaats de maken voor nieu we. Welke types dat zijn, wil ik nu nog niet verklappen. Dat maken wij in februari bekend tijdens een perspresentatie. Maar er zit een aantal gen bij." De tweede manier om commerciële doelstelling te verwezenlijken is om nieuwe activiteiten te ont plooien. „Binnenkort gaat de eerste paal de grond in voor een vergaderzaal annex congres ruimte. Die krijgt een capaciteit van zo'n 250 personen. Op het ogenblik bestaat een tekort aan vergaderruimte op de luchtha ven, waardoor tal van bedrijven naar elders uitwijken. Daar kun nen wij van profiteren." Maar ook in het museum zelf komt meer ruimte voor recep ties en bijeenkomsten. „Van daag zijn wij gastheer van de Taiwanese autofabrikant Yue Loong, die de nieuwe 'Feeling' aan de dealers presenteert. Dit soort bijeenkomsten willen wij meer in huis halen. De tentoon gestelde vliegtuigen scheppen een bijzondere omgeving voor dergelijke presentaties. Ook wil len wij meer ruimte bieden aan kunstexposities." Zakelijk hoopt de Aviodome rond oktober klaar te zijn. De Wijn: „Dan is onze filmzaal ver bouwd en de nieuwe vergader ruimte klaar. Dan ook kunnen wij bedrijven laten zien wat wij te bieden hebben. Onze nieuwe expositie willen wij begin 1992 aan het publiek presenteren." De facelift van de Aviodome moet het voortbestaan van het museum op lange termijn ga randeren. De Wijn: „Enige jaren geleden was sprake van een ver huizing van het museum naar een terrein buiten Schiphol. Dat zou desastreus zijn geweest voor de bezoekersaantallen. Want wij moeten het toch voor al hebben van de mensen die de wandelpromenade bezoeken of vrienden en familie afhalen of wegbrengen. Zij maken er vaak een dagje van, waarbij ook een bezoek aan het museum vastzit. Op de hei kunnen wij die be langrijke groep bezoekers wel vaarwel zeggen." De Wijn benadrukt dat niet alleen hij zich inspant voor de Aviodome. „Wij werken met een team van acht mensen aan de toekomst van het museum. De potentie is aanwezig om er iets van te maken. Het wordt weliswaar een hele klus, maar ik ben er van overtuigd dat wij in onze opzet zullen slagen." SPECIALE AANBIEDING 2 3 zitsbank bekleed met zwarte stof 2990,- 2250,- LEOLUX Cyclo tafel Gelderland banken model 1110 2 banken 2'/> bekleed met zwarte ploegstof £760^" samen Hennie de Jong eethoek 4 stoelen met alcantara bekleding kompleet met esdoorn uitschuiftafel CAKEWALK «aac draaibare kolomkast -245ÜT It»,' Gelderland fauteuil 0_ bekleding zwart leder -2-295^ Hennie de Jong eethoek 4 eetkarrierstoelen met vierkante tafel Pastoe A'dammer rolluikkast 2200^ zwarte stippellak 1190,- TONON eethoek 4 hoge stoelen kompleet met zwart essen uitschuiftafel 59G0,- koopje ROSET 2 zitsbankje Nog diversen halogeen lampen en salontafels met hoge korting HARVINK eethoek 5 banken stoelen kompleet met tafel tèstoot 74. tamH hUm 01711-29571 Omhtdo} tapmxf mmfag gnfeM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15