Regio 'Zwak stijging van reinigingsrecht af Lokale omroep gaat de ether in 'Voorkeur nieuwbouw raadhuis Oegstgeest' Eerste chemobox in Zoeterwoude Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vomigeving: RON VAN HAASTREGT 14 LEIDEN Van der Reijden verduidelijkt standpunt De Oegstgeester wethouder ambtelijke huisvesting J. van der Reijden (CDA) is niet duide lijk overgekomen. Dachten raadsleden als A. Kuntze (WD) en G. van Eisen (WD) uit zijn woorden in de raadscommissie bestuurlijke zaken te hebben begrepen dat alle opties voor het Oegstgeester gemeentehuis wederom op tafel liggen, gister avond in de raadsvergadering tapte de wethouder uit weer een heel ander vat. Hij wees erop dat in het verle den niet één van de varianten waarbij 'iets wordt gedaan in het Wilhelminapark of iets met de Jelgersmakliniek' op een raadsmeerderheid kon rekenen. „In zoverre ligt niet alles open." „We hebben reeds besloten om de nieuwbouw van het ge meentehuis mee te nemen in de discussie over het centrum. Als uit het onderzoek blijkt dat de problemen bij nieuwbouw groter zijn dan voorzien, bij voorbeeld als een nieuw ge meentehuis meer kost dan de 13,5 miljoen die als maximum bedrag is afgesproken, dan moeten we uiteraard terug naar de andere opties", zei Van der Reijden. De wethouder zit dus duidelijk nog op het nieuw- bouwspoor, waar vooral Groen Links en de WD hem van af willen hebben. Zoals bekend wil de WD de Jelgersmakliniek aanwenden voor ambtelijke huisvesting. Omwonenden van het huidige raadhuis in het Wilhelminapark hebben onlangs een variant op die optie gelanceerd: zij willen van 'de Jel' een dependance maken van het raadhuis. Wet- VRUETUD Nachtzwemmarathon De jaarlijkse Nachtzwemmara thon in Oegstgeest heeft plaats van 18 op 19 januari in zwem bad Poelmeer aan de Lange Voort 273. Wethouder van sportzaken J.P. van der Reijden geeft zaterdagavond om precies 0.00 uur het startsein voor de wedstrijd, waaraan 13 ploegen deelnemen. Tot 08.00 uur in de morgen moeten zij proberen zoveel mogelijk kilometers in het water af te leggen. Sociale zekerheid De toekomst van de sociale ze kerheid is op 23 januari het cen trale thema van een openbare avond van Groen Links Oegst geest in Het Witte Huis aan het Wilhelminapark 33. Als inleider is uitgenodigd het lid van de houder Van der Reijden zit ech ter ook wat de Jelgersmakliniek betreft op een heel ander spoor. Hij prefereert woningbouw bo ven kantoorvestiging en is reeds in gesprek met een 'gegadigde'. Gelijkwaardig Van Eisen van Groen Links en Kuntze van de WD waren ver baasd over de bijstellingen die de wethouder gisteravond pleegde, maar werden er aller minst door van hun stuk ge bracht. Van Eisen zei dat hij vasthoudt aan de conclusie die hij burgemeester Scheenstra tij dens de raadscommissie be stuurlijke zaken heeft horen trekken: alle opties zijn gewoon open en worden 'gelijkwaardig afgewogen'. WD'er Kuntze deelde de con clusie van Van der Reijden dat er geen raadsmeerderheid is te vinden voor bouwplannen in het Wilhelminapark en de Jel gersmakliniek. „Maar", voegde hij eraan toe, „een raadsmeer derheid voor een onderzoek naar de haalbaarheid voor nieuwbouw in het centrum is niet hetzelfde als een raads meerderheid voor nieuwbouw." D66'er Poelmans mengde zich niet in dit debat, maar kwam met het voorstel een refe rendum te wijden aan de sle pende raadhuiskwestie. Volgens het raadslid moet de burger de keuze tussen nieuwbouw in het centrum ('de moderne variant') of de 'vernieuwbouw' van de Jelgersmakliniek ('de klassieke variant) worden voorgelegd. Voor dit D66-voorstel kwam al leen steun van Groen Links. PvdA'er Wegman aarzelt nog. Tweede Kamer Paul Rosenmöl- ler. Er wordt onder meer ge sproken over de wao, maar ook de aow en de vut komen aan de orde. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Tekenen De Sjelter in leiderdorp begint in februari met een cursus teke nen en aquarelleren. De cursus bestaat uit tien lessen en wordt gehouden op woensdag van 19.30 tot 21.30 uur en op maan dag van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten bedragen 75 gulden, in clusief koffie/thee en een basis pakket met onder meer papier en potloden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de Sjelter aan de Heemraadslaan 67 (telefoon 071-893135). NIEUWSLIJN Groen Links Oegstgeest wil bijdrage gemeente Frontale botsing Wassenaar WASSENAAR Bij een frontale botsing in Wassenaar zijn van morgen een 19-jarige Leidse en een 48-jarige Katwijker gewond geraakt. De Leidse reed om ongeveer kwart over zeven op haar snorfiets over de Katwijkseweg ter hoogte van de Bronckhorst- laan. Daar botste zij met de 48-jarige bromfietser. Beiden kwa men ten val en raakten aan het hoofd gewond. Omdat de slacht offers vanmorgen nog te versuft waren om verhoord te worden, kon de politie de toedracht van het ongeval nog niet reconstru eren. Getuigen worden verzocht zich te melden (01751-19244). Boekenmarkt in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In gebouw Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude Dorp heeft op 17 en 18 januari de jaarlijkse boe kenmarkt plaats. Naast 'gewone' boeken worden ook kinderboe ken en langspeelplaten te koop aangeboden. De opbrengst is be stemd voor Braziliaanse zwerfkinderen. Ons Huis is 17 januari van 15.00 tot 19.00 uur open en de 18e van 10.00 tot 14.00 uur. Kledinginzameling in Warmond WARMOND De stichting World Child Care houdt op woens dag 29 januari in de gemeente Warmond een kledinginzame- lingsactie ten bate van kinderen in de Derde Wereld. Iedereen die wil bijdragen kan de spullen voor negen uur 's morgens in een zak langs de stoeprand zetten. Welkom zijn onder andere kleding voor volwassenen en kinderen, schoenen in paren ge bonden, dekens, beddegoed en huishoudtextiel. OEGSTGEEST De twaalf landhuizen in het park van Poelgeest, aan het uiteinde van de Kwaaklaan in Oegstgeest naderen hun voltooiing. De opbrengsten van de grondverkoop aan de Aannemingscombinatie Leiderdorp heeft de gemeente Oegstgeest in de nieuwe gemeentewerf aan de Haariemmerstraatweg gestoken. foto wim dijkman stelde dat die notitie voor de ta rieven van 1992 te laat komt WD'er N. Moonen liet weten dat hij tegen 'die typisch linkse stokpaardjes' als het aanwen den van reserves of het doorbe rekenen in de onroerend-goed- belasting is. „De inkomensposi tie mag geen enkele rol spelen bij de reinigingsrechten." De raad stemde unaniem voor het achterwege laten van een tariefsdifferentiatie, zoals in Warmond is doorgevoerd. Daar betalen huishoudens van één persoon minder reinigingsrech ten dan meerpersoonshuishou- dens. WD'er Moonen vertolte het gevoelen van de hele Oegst geester gemeenteraad met zijn opmerking dat dit een te grofmazige differentiatie is. „Want huishoudens van drie personen betalen dan net zo veel als gezinnen die uit vijf le den bestaan." Volgens Moonen is een eerlij ke differentiatie alleen mogelijk als het afval wordt gewogen tij dens het ledigen van de mini- containers. Op zo'n systeem moet nog even worden ge wacht. Groen Links heeft gisteravond als enige fractie tegen de forse verhoging van de reinigingsrechten in Oegstgeest gestemd. Bewoners van eengezinswoningen betalen met ingang van 1 maart aanstaande 9,25 gulden per maand meer, bewoners van flats zijn 8,45 gulden per maand duurder uit. verhoging dat het gevolg is van genoemde twee gebeurtenissen, voor haar rekening neemt. Dat zou dan moeten door een greep te doen uit de algemene reserve of door een doorberekening van de lasten in de onroerend-goed- belasting. Voordeel van het laatste is dat er een link is tus sen het inkomen en de hoogte van de heffing, waardoor de bredere schouders de zwaarste lasten dragen. Stokpaardjes Wethouder J. van der Reijden (CDA) ging niet inhoudelijk in op het protest van Groen Links. De bestuurder herinnerde eraan dat hij werkt aan een notitie over de gemeentelijke belastin gen. Groen Links moet daar net als alle andere fracties op wach ten. Waarop Van Raalte vast- ZOETERWOUDE Alle Zoeterwoudenaren ontvangen deze week een chemobox. De familie Boom uit de Bemhardstraat kreeg gisteren de eerste uit handen van wethouder T. Ringersma. foto wim dijkman ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse familie J. Boom uit de Bem hardstraat ontving gistermiddag uit handen van milieu-wethouder T. Ringersma de eerste chemo box. Deze week krijgen alle Zoeterwoudse huis houdens een dergelijke box, waarin klein che misch afval (KCA) kan worden bewaard en aange boden. Met ingang van 1992 heeft Zoeterwoude het systeem om KCA op te halen veranderd. De chemokar stopt niet langer op een vaste tijd en op een vaste plaats om het afval in ontvangst te nemen. Voortaan wordt het huis-aan-huis opge haald door medewerkers van de gemeente. De boxen worden gratis aan de bewoners beschik baar gesteld. De KCA-box is voorzien van een kindveilige sluiting. Het afval moet wel herkenbaar zijn, zo dat medewerkers van de gemeente weten op wel ke wijze zij het aangeboden materiaal kunnen verwerken. Vloeibaar afval moet altijd in dichte flessen of potten worden overhandigd. Bij de box ontvangen alle huishoudens een schema waarop staat aangegeven op welke vier dagen dit jaar KCA-afval wordt opgehaald. Dat gebeurt in principe in de maanden maart, juni, september en december. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Volgens J. van Raalte van Groen Links is het niet rechtvaardig dat 'de zwakste financiële schouders' nu net zó veel voor de verwerking van hun afval moeten betalen als de Oegst- geestenaren die het veel breder hebben. De explosieve stijging van de reinigingsrechten in Oegstgeest is onder meer een gevolg van de sluiting van de Leidse verbran dingsinstallatie en een uitspraak van de Raad van State, waar door het Leiderdorpse gebied De Does niet als stortplaats mag worden gebruikt. Van Raalte wees erop dat Opgstgeestenaren noch hun gemeentebestuur iets aan deze gebeurtenissen kun nen doen. Het raadslid pleitte ervoor dat de gemeente dat deel van de Radio Leiderdorp zendt non-stop muziek en praatshows uit UESBETH BUITINK Service en satire, sport en een Surinaams programma: Radio Leiderdorp zendt vanaf morgen radioprogramma's uit die een beeld moeten geven van Leider dorp. Wanneer er geen actuali teiten, uittips of een Leider- dorpse Top 20 zijn te horen, is er non-stop muziek. Met die 24- uurs uitzending is Radio Leider dorp de eerste lokale omroep die voortdurend te beluisteren De omroep zendt uit vanuit een studiootje in de zusterflat van het tehuis Leythenrode. Met de Interne Radio-omroep Leythenrode (IROL) bestaat ook een nauwe samenwerking. „Sa men met de IROL maken we op zaterdag tussen tien en elf 's ochtends het programma 'Punt uit'. Die 'punt' staat voor de py- ramide, de gemeenschappelijke ruimte van Leythenrode", ver telt Jaap van Sandijk, die Radio Leiderdorp samen met Hans van der Heyden oprichtte. „Er zijn een heleboel Leider dorpers dié in Leythenrode fa milie hebben en de samenwer king tussen de IROL en ons kan het contact tussen Leiderdor pers en bewoners misschien verbeteren", hoopt Van Sandijk. „Er zijn veel lokale omroepen en ziekenomroepen die langs elkaar heenwerken. Verbinden die handel, vinden wjj." De radiomakers hebben ge probeerd een Leiderdorps ge zicht aan de uitzendingen te ge ven. Van Sandijk: „We kunnen wel Hilversum gaan kopiëren, maar we zijn in de eerste plaats een lokale omroep. En we halen onze neus niet op voor groeten en verzoekjes." Reclame mag Radio Leiderdorp voorlopig nog niet uitzenden. „We wachten op de vergunning, zodat we recla meblokken kunnen maken. We mogen nu wel sponsors vermel den aan het begin van een pro gramma, maar daarbij mogen geen wervende teksten zitten", aldus Van Sandijk. Huisvrouwen Elke werkdag tussen vier en vijf uur 's middags zendt de om roep 'Tot uw dienst' uit. Het moet een service-programma worden met steeds dezelfde ru brieken. „Op maandag hebben we bijvoorbeeld de politie met een wisselend thema, op dins dag de UW, de unie van vrijwil ligers", vertelt Van Sandijk. „Elke woensdag om kwart voor vijf zijn er tuintips en eens in de twee weken is er de ru briek voor de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. We hopen dat de andere week op woensdag het vrouwenoverleg de uitzending wil doen, want dan blijft het eenduidig." Sportschoolhouder en de voormalige beheerder van sportcomplex De Does Theo van Houdt krijgt ook een ru briek in 'Tot uw dienst'. „Van Houdt gaat een sportrubriek doen. Met een fitnessles, maar ook met achtergrondpraatjes over bijvoorbeeld blessures en hoe je daarmee omgaat", aldus Van Sandijk. Hij hoopt dat luis teraars ook reageren op het ser vice-programma. „Als mensen zelf met vragen komen, hebben we pas een echte service-ru briek." De lokale actualiteiten komen dagelijks tussen vijf en zes aan bod. Van Sandijk: „Net als elke lokale omroep gebruiken we daarvoor voornamelijk de kran ten. Maar we hebben zelf ook vaste aanspreekpunten om het nieuws vandaan te halen, zoals de politie en de gemeente. Hans van der Heyden en ik komen al lebei van Radio Rijnmond en daardoor kennen we aardig wat 'Schudden voor gebruik', da gelijks tussen zes en zeven uur, is vooral een satirisch program ma. Van Sandijk: „Achtergrond, humor en satire. Elke dag heeft een vaste columnist en Jaap Sloof, van De Hollandsche Tuyn, presenteert het." Uittips voor het weekeinde worden ge geven in 'Zin in zaterdag' en 'Zin in zondag'. „Die tips betref fen natuurlijk niet alleen Leider dorp. We neirten aan dat de mensen verder kijken dan de dorpsgrenzen." Aan kinderen en jongeren wordt speciale aandacht be steed. ..Op zondagochtènd heb ben we 'Kinderen los!' en die naam zegt wel genoeg. Er zijn natuurlijk altijd ouders die wil len uitslapen als de kinderen al op zijn. We willen dan onder anderen kinderen in de studio uitnodigen en er is een boeken rubriek. De 'Paul de Keyzer show' op zaterdag is een jonge renprogramma. Daarin hebben we veel muziek die jongeren leuk vinden. We willen ook bands uit de regio naar de stu dio halen. En er is elke week een thema, bijvoorbeeld een leer ling met een bijzondere hob- by." De omroep denkt op de val reep van de zondag ook aan de gelovige Leiderdorpers. „Op za terdagavond hebben we een re- li-programma, met de nieuwste gospels, religieuse gedichten en een overdenking. 'Een ander geluid', heet het." Radio Leiderdorp is ook bui ten de grenzen van de gemeen te te ontvangen. De uitzendin gen op 106.1 FM zijn tot aan Leiden, Voorschoten, Oegst geest en Roelofarendsveen te beluisteren. Radio Leiderdorp zendt pro gramma's uit op werkdagen tussen 16.00 en 19.00 uur. Op zaterdag beginnen de vrijwilli gers om tien uur 's morgens en gaan door tot twee uur 's nachts. Zondag zit de omroep van 9.00 tot 19.00 uur met pro gramma's in de ether. Alle an dere uren zijn gevuld met non stop muziek. Jaap van Sandijk bedient het mengpaneel bij Radio Leiderdorp en mede-oprichter Hans van der Heyden zit in de geluiddichte spreekcel. Vanaf morgen zendt de omroep behalve non-stop muziek ook eigen lokale programma's uit foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14