Leiden 'Gefeliciteerd met je vijfde kind' Bewoners ook tegen nieuw bouwplan Kaiserstraat Vrijdag 17 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 11 Campagne meidenbeleid van start bouwplan voor het appartementencomplex aan de Kaiserstraat. LEIDEN LOMAN Ook een aangepast bouwplan voor een appartementencom plex in 'het gat' aan de Kaiser straat krijgt geen goedkeuring van de omwonenden. Dat bleek gisteravond tijdens een info- avond met bewoners, de archi tect en ambtenaren van de ge meente. De bewoners van men name het Bethaniën- en Jeruza- lemshof blijven het gebouw te groot vinden voor de omgeving en verder vreest men dat er door .middel van inkijk, inbreuk wordf? gedaan op de privacy. De vorige plannen van archi- 'tect J. Den Ouden vijf bouw lagen met tien appartementen werden niet allen door 'de buurt' maar ook door de wel standscommissie van de ge meente teruggefloten. Het schetsplan van de nieuwe versie- (zie afbeelding) heeft een woon laag en twee appartementen minder en is voorlopig wel de goedgekeurd. Maar de bezwaren var den blijven bestaan. Met name de geplande ramen in de zijge vel vormden een bron van er gernis: „Ze kunnen vanuit hun woonkamer zo in mijn slaapka mer kijken", voorspelde een be woonster de problemen met haar nieuwe buren. Den Ouden liet weten dat de ramen in de zijgevel voor de lichtinval niet nodig waren maar wel voor het aangezicht: Anders ontstaat een blinde muur". Toch zou hij de plaatsing opnieuw bekijken. Massa „De mening van de bewoners zou zwaarder moeten wegen dan die van de welstandscom missie. Kijk maar eens naar de school bij Vliet. Dat heeft die commissie ook goedgekeurd, maar de bewoners kijken op die narigheid uit", leidde een be woner een discussie in over de grote van het gebouw. „De mensa is het enige hoge ge bouw in de Kaiserstraat en dat i eigenlijk het enige moeten Normaal worden mannen er volgens een 'meid' des noods hardhandig verwijderd. Maar gistermiddag waren op de meidenzolder van jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat een paar exemplaren van het sterke ge slacht welkom. In het hol van de leeuwin zagen ze wet houder H. Koek (emancipatie) het startsein geven voor een campagne om meiden zelfbewust over hun toekomst te laten nadenken. blijven", meende van het Bethaniënhof. Ambte naar R. Van Gulick stelde hier tegenover dat de hoogte van de bouw niet tegen de (bestem- mingsplan-)regels was. Een spontane stemming on der de aanwezigen leverde, op twee stemmen na, een algehele afkeuring van de massale bouw op. De twee voorstanders ble ken potentiële kopers te zijn van de bijna 190.000 gulden kostende appartementen. Daar na droegen de aanwezigen nog enkele compromisséri aan maar de architect was tevreden over eigen plan en wilde van geen wijken weten. De bewoners zijn nu aangewezen op dé gemeen teraadsleden om aan hun be zwaren tegemoet te komen. Doen zij dit niet, dan voorspel de Van Gulick dat nog voor de bouwvakvakantie met heien be gonnen zou worden. LEIDEN EMIEL FANGMANN De wethouder onthulde een poster uit een serie die in de eerste helft van februari in de Leidse reclamezuilen komt te hangen en naar scholen en buurthuis wordt gestuurd. 'Een mooi plaatje schiet een meid straks zelf. Maak nu werk van je toekomst', zo luidt de tekst op een tekening, waarop een meid fotografeert. De campagne vloeit voort uit de zogenaamde T990-maatregel| want sinds twee jaar zijn vrou wen vanaf hun achttiende eco nomisch zelfstandig. De ge meente besloot daarom ee gen meidenbeleid te gaan ren. Een werkgroep vergaderde er over en de gemeente kwam vorig jaar met een meidennota. „We hebben een motto voor de campagne gekozen. Meiden moeten gaan nadenken hoe ze willen dat hun leven er over tien jaar uitziet," hield Koek gisteren de genodigden en een tiental meiden op de zolder voor. 'Meid' word je door de ge meente genoemd als je tussen de 12 en 21 bent. En dan moet je niet alleen je gedachten laten gaan over het verdienen van je eigen brood. Ook hoe je eigen leven in sociaal en cultureel op zicht kan worden ingericht ver dient dan al de aandacht. En al kan er ook bij jongens nog wat verbeterd worden Koek had het ook over huishoudelijke zelfstandigheid voorlopig is er voor meiden meer te doen. Het blijft niet bij posters en een folder met nuttige adressen. De doelgroep kan ook aan een wenskaartenwedstrijd mee doen. „Stel dat je 25 bent. Ont werp en schrijf de tekst van een wenskaart, zoals je die zelf dan graag van een vriendin zou ont vangen. Bijvoorbeeld met de woorden 'gefeliciteerd met je eerste kind', of 'met je vijfde kind' suggereerde Koek, Eer ste prijs een fototoestel, voor wie de beste naar de directie welzijn van de gemeente stuurt. De wedstrijd loopt tot half maart. De komende maanden wor den ook activiteiten georgani seerd. Volgende week woensdag worden de meiden van het 'Holtlantcollege' en 'de Emilie Knappert' onder leiding van Koek op het stadhuis wegwijs in de politiek gemaakt. Voor Turk se en Marokkaanse meiden Wethouder H. Koek gaf gisteren op de meidenzolder van het Stathuys het startsein voor de 'meidencampag ne'van de gemeente Leiden. FOTO JAN HOLVAST wordt op 29 januari in de Louise de Coligny Scholengemeen schap een middag over beroe pen en opleidingen gehouden. Eind maart is er een 'sportin- stuifHoe denkt een meid er ei genlijk zelf over? De 16-jarige Marlijn is een HAVO-scholiere die al zo'n drie jaar de meiden zolder van 't Stathuys bezoekt. „Een conrector waarschuwde me een keer toen hij hoorde dat ik hier kwam, voor de jongens en zo, maar daar heb ik me niets van aangetrokken". Een campagne kan volgens haar geen kwaad. „Die is nodig, want de emancipatie zakt tegenwoor dig wat af en dat is zonde. Het huwelijk schijnt weer in te zijn en een vrouw kan het huishou den doen". Het bezoeken van het jongerencentrum werkt op zich al inspirerend, zo blijkt als Marlijn naar haar toekomst wordt gevraagd. „Ik ben op zich niet tegen huisje, boompje, beestje. Maar ik wil ook een baan, jongerenwerker worden, ik ga HBO-J doen." VRUETUD Klaverjassen Speeltuinvereniging Stevenshof begint vandaag met een klaver- jascompetitie. Aanvang 20.15 aan het Carry van Bruggenpad 2 in Leiden. Inl. tel. 765989. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, suikerzakjes, sigarenband jes, enz. De beurs wordt gehou den tussen 19.00 en 20.00 uur in De Leidse reddingsbrigade houdt op vrijdagavonden een cursus zwemmen voor volwas senen in het Vijf Meibad. De les in kleine groepen duurt van 19.30 tot 20.00 uur. De cursus kost dertig gulden per jaar en twee gulden per les. Voor inlich tingen: 071-215885. Tandenborstels In het gebouw van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 is de komende maand tot 6 fe bruari een tentoonstelling te zien van tandenborstels. Martin Bezemer is de verzamelaar van deze opmerkelijke collectie. Volksdansen In de zaal van FETA (Middelste gracht 8) wordt morgen een volksdansinstuif gehouden. Aanvang 20.00 uur. Voorhout tegen claim Elsgeestpolder LEIDEN/VOORHOUT Op geen enkele wijze zal medewerking worden verleend aan de bouw van woningen en bedrijven in de Elsgeestpolder. Met deze bewoordingen reageren burgemeester en wethouders van Voor hout op de structuurschets 'Leidse regio aan zet'. In die nota wordt tot verbijstering van het college een claim op Elsgeest ge legd. „De polder staat bekend om zijn grote natuurwetenschap pelijke en landschappelijke waarden. Om die redenen wordt deze polder vrijgehouden van bebouwing", aldus het college van BenW. MEDISCHE DIENSTEN Recept: Men neme twee gewone videorecorders. Daarmee worden willekeurig wat beelden van TV opgenomen. Die stukjes worden thuis tot een 'clip' samengevoegd en van bijpassende muziek voorzien. Vervolgens komt het resultaat nog wereldwijd op MTV ook. Dat overkwam de Leidse Engelsman William Hines (39). Hij raakte een kleine tien jaar geleden, toen nog woonachtig in zijn geboorteland, geïnteresseerd in een van de nieuwste kunstvormen die toen ontstond. Video-art. De videorecorder dus niet de videocamera werd ontdekt als een voorwerp waar meer mee gedaan kon worden dan TV-programma's opnemen en films afspelen. Op een relatief goedkope manier kunnen zeer creatieve filmpjes worden gemaakt én 'clips' die een nieuwe CD van beeld kunnen voorzien. Video-art De interesse van Hines kwam voort uit het feit dat hij zowel operateur in een bioscoop als electricien was geweest. Door zijn betrokkenheid bij een En gelse band besloot hij een vi deorecorder te kopen om te zien of hij voor hen een film kon maken: „Al snel krijg je dan door dat je twee recorders no dig hebt", aldus Hines die steeds meer en steeds beter be gon op te nemen en dus ook steeds geavanceerdere appara tuur nodig had. Een bijzonder voorval zou voor het eerste succes van Hines zor gen. Hij stuurde een van zijn thuis vervaardigde clips 'op goed geluk' op aan de in Enge land bekende popgroep The Young Gods. Maar in de post werden naam en adres van af zender Hines onleesbaar. De 'jongen goden' zagen wel wat in zijn film en gebruikten het bij hun nummer TAmouria'. Om dat ze Hines niet konden berei ken deden ze een opmerkelijke oproep om hem te vinden. Na melijk door een boodschap ach ter te laten op hun CD. Video-artiest Inmiddels was Hines naar Ne derland verhuisd. Maar het con tact met The Young Gods werd uiteindelijk gelegd: „Ik had hun plaat niet eens gekocht maar een vriend van mij kwam er mee aandragen", en nu nog is zijn 'clip' te zien op MTV, de belangrijkste popzender ter we reld. Dit succesje hielp Hines een klein beetje op weg. Voor de in Leiden bekende groepen Lovecramps en Toy Factory maakte hij ook de bijpassende beelden en hij richtte zijn eigen maatschappij op onder de naam ADP (Another Dutch Pro duction). Inmiddels werkt hij af en toe ook met een videocame ra naast de recorders. „Het gek ke is dat ik alle hulp heb gekre- gen van de overheid om een be drijfje op te zetten maar een permanente verblijfsvergunning zit er nog steeds niet in. Ik moet er niet aan denken dat ADP echt goed gaat lopen en dat ik za E. Op 't Land, Middelweg 21tel: 13056, zo M.H. van Tolmgen, Hof- campweg 7* tel: 15939. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 7. Leiden, tel. 123553: Linnaeus Apotheek, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest. tel. 173330: Apo theek Voorschoten. Leidseweg66, tel. 612525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36. Leiden, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23. tel: 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161: of DJ. Brandt. Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.6. Heemskerk, De Kempenaer straat 21Oegstgeest. tel: 071 - 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe, Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R.P. Snoep, Rijnsburgerweg 94, Lei den, tel. 175636: spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar J. Sauerbier Couveé, Van Beethoven- laan 69b. Voorschoten, tel: 071- 614252. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141 Video-dipmaker William Hines heeft in scène gezette problemen met opnemen. Video-artistiek Hines kwam ook in contact met de Leidse firma 'Beelding Vi deo'. „Zonder de hulp van hen was er nooit wat van gekomen. Ik werd in de gelegenheid ge steld om van de perfecte appa ratuur die zij hebben gebruik te maken. Echt, ik ben ze heel dankbaar", aldus Hines, die het meeste werk echter nog gewoon in zijn woning aan de Middel weg doet. „Het afhuren van een studio kost ongeveer zeshon derd gulden per dag. Daarom kan ik wel huilen als ik zie dat ze bij Omroep Rijnland, bij de parkeergarage, een hele kant en-klare studio hebben die al tijden ongebruikt staat. Ik heb daar wel eens navraag naar ge daan maar ik kon mij niet aan de indruk onttrekken dat ze daar niet in het minst geïnteres seerd zijn in wat er met die ap paratuur gebeurt". Zijn eerste ambitie, een clip maken die op MTV wordt ver toond, heeft hij bereikt. Aan zijn tweede ambitie werkt hij hard. Hines wil een clip maken met een groot budget: „Zo'n clip, daar doe je wel een maand over om te maken". Bijna slaagde hij ook daarin. Een Arnhemse band, 'Mother' genaamd, had van een platenmaatschappij veel geld gekregen om een dure clip te maken. Mother zag Hi nes wel zitten maar de platen FOTO HENK BOUWMAN bazen wilden liever een filmpje dat bij een bekende clipmaker werd opgenomen. Het grote' werk moet dus nog komen. In de tussentijd blijft hij 'low-bud get' maar op een heel eigen ma nier voor kleinere popgroepen dé aangewezen man om een vi deoclip te maken. De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiönten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen. Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: Janssen, Ros molen 2. tel: 155010. zo 8 uur tot 24 uur: M. van Schie. Rijnsburgerweg 96. tel. 177100. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange. Van Luyk, Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uurj. Rus. Middel ste Gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur:G. Nering Bögel, tel. 124403. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: F.M.M. Hui bers, Burggravenlaan 102,tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens. Burggravenlaan 102, tel: 125820. Groep 4 - Bénit, Horn,-de Kanter. Lahr, Lodder. Nieuwenhuis. Paulides, Van Rijn, Van Wingerden. J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Win gerden, Boshuizerkade31,tel. 310047. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, Zocher- straat 1. tel. 766123. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstem, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: Godrie, tel. 144676 zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Von dellaan 58, tel."761754. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp J. v.d. Leden en U. Arndt. tel. 894539: spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7 30 uur: D. van Overvest, Terwee weg 152, tel. 173994. Voorschoten za: J. Baars. R. Wagnerlaan 63. tel. 612520; zo: F Koopmans. Churchill- weg 19. tel. 616352. Warmond Huisartsenpraktijk 'Oosthout'. Anijs- weg 38. Voorhout, tel. 02522- 30697

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11