Leidsch Dagblad PvdA dreigt met breuk in coalitie BEL: a Val regering-Shamir lijkt onafwendbaar Electronisch betalen bij Albert Heijn Zuydtwijck wordt mogelijk gesloopt Topdrukte voor reisbureaus wss'ïr.fsrs.'sïE FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND BUITENLAND Cyprus: Er is altijd PvdA-plan voor Bossano geeft Gi- Weinig jazz tij- nog hoop op her- banenpools loopt braltar zelfver- dens drukke eniging [uit op mislukking trouwen kroegentocht Donderdag 16 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39751 Losse nummers 1.50 IREGIO Onrust over mo gelijke ontslagen bij LOI jKUNST Schrijfsters onder vuur in Kunst kring Burcht sKrajicek wel, Haarhuis niet ver ier in Australië Geen krant ontvangen 071 161499 JACKS HALVE PRIJS 1 st. 50% korting v.a. 17 jan. 2e st. 60% korting Kom snel Oude Rijn 12 Leiden. Tel. 071-125475 Cassidy en Sundance Kid gevonden De Amerikaanse gerechtsantropoloog Clyde Snow meent de overblijfselen te hebben gevonden van Butch Cassidy en de Sun dance Kid. Snow was eerder betrokken bij de (omstreden) iden tificatie van het lijk van nazi-arts Josef Mengele. De vogelvrij ver- 1 klaarde Amerikaanse bandieten zouden begraven liggen op het kerkhof van het dorp San Vicente in de Boliviaanse Andes. De beenderen werden vorige maand ontdekt na aanwijzingen van een inwoner van het dorp, die Snow zei dat zijn vader hem had verteld dat Butch en Sundance 83 jaar geleden in een en hetzelf de graf werden gelegd, naar plaatselijk gebruik. Butch Cassidy en de Sundance Kid waren desperado's, die voor de Amerikaanse justitie op de vlucht moesten na een serie bank- en treinoverval- len. Op een gegeven moment verdwenen de bandieten, v wilde verhalen over hun lot de ronde gingen doen. Analfabetisme in de wereld daalt Voor het eerst in de geschiedenis neemt het analfabetisme in de wereld af. Dat heeft de Unesco de organisatie van de Verenig de Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur gisteren be kendgemaakt. Eind 1989 werd met ongeveer 950 miljoen vol wassen analfabeten een 'piek' bereikt. In 1990 het internatio nale jaar tegen het analfabetisme kwam de groei van het aan tal analfabeten volgens de VN-organisatie tot stilstand en op het ogenblik is sprake van afname. Dat is vooral te danken aan ver beterde scholing in Azië en Latijns-Amerika. Belgische rechter veroordeelt Greenpeace ïpe rechtbank in Brussel heeft de milieu-organisatie Greenpeace opgedragen affiches die ze heeft aangeplakt over te plakken. Als de organisatie daar niet aan voldoet moet ze per affiche een boete van bijna 14.000 gulden betalen. Greenpeace had aan de vooravond van de officiële opening van de internationale auto tentoonstelling („het Salon"), gisteren in Brussel, in zeven Belgi sche steden reclameborden voor auto's overgeplakt met de leus „de auto schaadt het milieu". Maar Febiac, de federatie van Bel gische automobielconstructeurs, nam dat niet en liep naar de rechter. Voor ouders en leerlingen VOORLICHTINGSAVOND LOUISE DE COLIGNY Voorlichtingsavond, vrijdag 17 pnuan 1992 vanaf 20 00 uur Kagmtraat 7 te Leiden. Open school, zaterdag 18 lanuan 1992 van 10.00 tot 13.00 uur. Kagersrraat 7 te Leiden. Open school, zaterdag 25 ianuan 1992 van 10.00 tot 13.00 uur Buitenhoflaan 1 te Leiderdorp. LOUISE DE COUGNY Openbare scholengemeenschap voor VWO, Havo en Mavo. Kagemraar 7 te Leiden. Tel 071-154121 HET WOORD IS AAN De menselijke geest is als een pa rachute; hij functioneert alleen maar als hij open staat Anoniem. VANDAAG Familieberichten Feiten en meningen - Film Info- Programma's Regio Weg en Wiel VANDAAG OOK EEN JAAR NA DE GOLFOORLOG PAGINA'S 26,27 HET WEER Verwachting tot morgenavond Wolkenvelden, maar ook en kele opklaringen. Droog weer. Middagtemperatuur 6 graden. Noordwestelijke wind, matig, kracht 3 4. gj BMW nieuws van V.D. PLAS zie pag. 28 ZAANDAM RONALD MASSAUT Albert Heijn gaat in alle vijfhon derd supermarkten electroni- sche betaalautomaten installe ren. Daarover heeft AH gisteren overeenstemming bereikt met BeaNet BV in Hoofddorp. Bin nen drie jaar moet het mogelijk zijn in alle AH-winkels te beta len met bankpassen die een pincode hebben. Eind vorig jaar konden de banken en de Raad voor het Fi liaal- en Groot Winkelbedrijf (RFGW) het niet eens worden over de kosten van electronisch betalen. Albert Heijn bleef als enige met de banken overleg gen. Het nu bereikte principe- akkoord is een gevolg van de door BeaNet aangekondigde prijsverlaging naar maximaal 21 cent per geldhandeling. BeaNet is een gezamenlijke onderneming van de Neder landse banken en heeft jaarlijks 150 miljoen transacties nodig om quitte te spelen. AH zal daarvan straks eenderde voor zijn rekening nemen. Dat levert AH een extra korting op van 2 cent per geldhandeling. Het Zaanse supermarktbedrijf is al jaren een groot voorstander van electronisch betalen. Met NRC en Postbank ontwikkelde AH een eigen systeem (Pinkas), dat sinds 1988 operationeel is in 25 winkels. Het nadeel is echter dat alleen mensen met een gi rorekening bij de Postbank dat kunnen gebruiken. BeaNet heeft op dit moment zo n 4600 aansluitingen, vooral bij benzi nestations. Albert Heijn verwacht dat straks vijftien procent van alle betalingen per bank- of giropas plaatsvindt. De aanschaf en de installatie van de benodigde ap paratuur kosten AH naar ver wachting zo'n tien miljoen gul den. RUNSBURG - Eind vorig jaar werd hij door een vrachtwagen van zijn sokkel gereden: De Pionier op het plein achter het Rijnsburgse raad huis. Gisteren keerde het beeld weer op zijn sokkel terug. Van de zware beschadigingen is nu niets meer te zien. De kruiwagen, die bij het ongeluk van het beeld werd gescheiden en ook werd be schadigd, wordt nu weer vakkun dig gehanteerd door de Pionier. Het beeld van de Voorburgse kun stenaar Jan Gobius stamt uit 1973 en werd geplaatst als eerbetoon 'aan hen die Rijnsburg groot heb ben gemaakt'. »FOTO JAN HOLVAST Wrevel over plan-Simons neemt steeds verder toe Thijs Wöltgens, PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, voorziet een breuk in de coalitie als het CDA niet loyaal meewerkt aan de uitvoering van de stelselwijziging ge zondheidszorg (het plan-Simons). Hij zei dat gisteren voor de Vara-radio. Volgens Wöltgens is een goed geor ganiseerde lobby bezig het plan-Simons onderuit te ha len. Hij stelde dat naar aanleiding van de commotie rond de premies voor particuliere ziektekostenverzekeringen. scheid te maken tussen het al- Wöltgens wijst er op dat die lob by veel gehoor heeft gekregen bij de Eerste Kamer. „De PvdA zit in de regering om een aantal doelstellingen, onder meer dit plan-Simons, te realiseren. En het spreekt vanzelf dat je je op je positie moet bezinnen als je de indruk krijgt dat dat niet mo gelijk is", aldus Wöltgens. De PvdA'er legde een verband tussen commissariaten die veel CDA- en WD-senatoren naar zijn mening bij verzekeraars hebben en de opstelling van beide fracties in de Senaat. Wöltgens betichtte de betrokke nen er indirect van geen onder in de Eerste Kamer, Kaland en Luteijn, wezen de opmerkingen van de PvdA'er meteen van de hand. In een interview met het weekbad Vrij Nederland voor spelt ook staatssecretaris Si mons grote spanningen in de coalitie als het CDA in zijn op stelling volhardt. Hij zit op de zelfde lijn als Wöltgens en beticht alle betrokken partijen van dubbelhartigheid. „Binnen skamers betuigt men steun aan de voornemens, om vervolgens elders een heel ander verhaal te houden." „Het plan dient nu door het CDA in Eerste en Tweede Ka mer te worden gedragen. De proef op de som wordt de uit voering ervan. Ontstaan daar over weer problemen met het CDA, dan is mijn stelling dat we in de coalitie op een breder front spanningen krijgen. Dan zullen de meningverschillen niet tot het plan-Simons be perkt blijven." Als voorbeeld noemt de bewindsman de ko mende wetsvoorstellen over de wao, waarbij de PvdA dan wel eens 'dwars zou kunnen gaan liggen. Vanuit CDA-kring werd niet officieel gereageerd op de uit spraken van de bewindsman. Op een spreekbeurt in Zwolle had WD-voorzitter Van Leeu wen gisteravond geen goed woord over voor Simons en Wöltgens. Volgens haar zit Si mons nu zo knel met zijn plan nen, „dat hij het nodig heeft een zakelijke discussie in het persoonlijke vlak te trekken". Pagina 4: Spanning in 'ver standshuwelijk' stijgt Het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan moet worden gesloopt. Op het terrein kan een nieuw verpleeg huis met twee verdiepingen voor 90 dementerende bejaar den en 90 ouderen met licha melijke gebreken worden ge bouwd. Zo luidt het gisteren uitgebrachte advies van bureau Twijnstra Gudde en het Arn hemse architectenbureau Wie- gerinck. De sloop- en nieuw- bouwkosten bedragen 40 mil joen gulden. Eerder bestonden plannen om op het grasveld bij het te huis een nieuw 'woongebouw' neer te zetten en de onderste verdiepingen van het bestaande gebouw in te richten als kan toor-, recreatie- en therapie ruimten. De rest van het acht verdiepingen tellende pand zou moeten worden verhuurd aan bijvoorbeeld kantoren. Volgens Twijnstra Gudde is dat echter niet rendabel. Pagina Leiden: Leegstand kan toren zit Zuydtwijck dwars NIEUWSLIJN JERUZALEM-WASHINGTON AD BLOEMENDAAL-HENK DAM In Israël lijkt een kabinetscrisis niet meer te vermijden. De ex treem-rechtse Techiya-partij heeft gisteravond besloten uit de regering te stappen. Als de Moledet-partij vandaag dezelf de beslissing neemt en daar ziet het naar uit verliest de regering-Shamir haar meerder heid in het parlement. Dat bete kent vervroegde verkiezingen, waarschijnlijk in mei. Premier Shamir heeft gisteren geprobeerd de leiders van Te- chiya en Moledet, de ministers Yuval Ne'eman en Rechavam Ze'evi, ertoe over te halen in de coalitie te blijven. Hij vertelde hun onder meer dat een kabi netscrisis op dit moment een negatief effect kan hebben op de bereidheid van de Ameri kaanse regering Israël krediet garanties te verstrekken voor de opvang van Russische immi granten. Volgens Shamir heeft Israël de Palestijnen nog geen zelfbe stuur aangeboden, wat zou blij ken uit documenten die tijdens het vredesoverleg in Washing ton zijn aangeboden aan de Pa lestijnse delegatie. Ne'eman en Ze'evi hebben steeds gezegd dat ze uit het kabinet zullen stap pen zodra Israël zijn plan voor Palestijns zelfbestuur op tafel legt. Ze menen dat zelfbestuur automatisch zal leiden tot de vestiging van een Palestijnse staat en, zoals Ze'evi gister avond opmerkte, „de vernieti ging van de staat Israël". Shamir is er niet in geslaagd de leiders van de twee extreem rechtse regeringspartijen te overtuigen. Grote partij vals Nederlands geld in Londen LONDEN GPD De politie van Londen heeft gisteravond 60 miljoen gulden aan valse Nederlandse bank biljetten in beslag genomen. De 600.000 vervalste biljetten van 100 gulden werden aange troffen in een huis in Noord- west-Londen. De bewoner er van is gearresteerd. De politie hield het huis al enige tijd in de gaten. „Dit is de grootste vondst van vervalst geld die we ooit hebben gedaan", verklaar de hoofdinspecteur Chris New man voldaan. Hans van Wijk is wereldberoemd, kerkse buitenwijk. Als in een ren weer een normaal leven op te ar het publiek kent de 28-jarige sprookje trouwde hij vanochtend bouwen. Maar kranten en televi- 'erwijker alleen als de 'shovel- dan toch nog met de vriendin die sie staan te dringen. Je kunt er rijk rijder* die zeven maanden geleden hem destijds zo verdrietig maakte, van worden. Men wil er zelfs een zijn teleurstelling over een stukge- De gevangenisdirecteur gaf hem film over maken. Maar ik heb iets lopen relatie afreageerde door met voor het huwelijk een dagje ver- gedaan waar ik spijt van heb en ik z'n shovel voor tonnen vemielin- lof. Hans wil niet meer over zijn wil daar geen cent beter van wor- i aan te richten in een Heems- dollemansrit praten. „We probe- den. •fotoanp Morgen extra vakantiebijlage bij deze krant De reisbureaus hebben het deze week zo druk dat meer vanuit wordt gegaan dat 1992 het recordjaar het er naar uitziet dat alle records zullen worden 1990 zal overtreffen. Vooral de belangstelling voor gebroken. Alleen maandag al werden bij de grote vakantiereizen naar Griekenland, Turkije en (zeer touroperators Holland International, Vrij Uit en verrassend) Cyprus is overweldigend. Ook Ameri- Arke Reizen binnen acht uur in totaal meer dan ka is - relatief gezien - buitengewoon in trek, net 25.000 vakantiereizen verkocht. als België dat een uitgezocht land lijkt te gaan Hoewel een echte conclusie nog niet mag wor- worden voor korte vakantietrips, den getrokken, lijkt het erop dat het boekingspa- Morgen wordt in deze krant, in een extra va- troon van de jaren tachtig terugkeert. De laatste kantiebijlage, veel aandacht besteed aan deze po- jaren leek het er sterk op dat vakantiegangers pulaire bestemmingen. Daarbij wordt de nadruk steeds later naar de reisbureaus zouden komen, gelegd op nog niet door toeristen overlopen stre- Een stortvloed van goedkope last minute-reizeri ken en steden die zelfs daar nog te vinden zijn. Gamsachoerdia weer in Georgië MOSKOU AP Zviad Gamsachoerdia is van morgen teruggekeerd naar Ge orgië. In de stad Zoegdidi sprak de verdreven president sympathisanten toe. Hij ver klaarde te zijn teruggekomen om zijn aanhangers aan te voeren in een burgeroorlog te gen de nieuwe machthebbers. Gamsachoerdia sloeg ander halve week geleden op de vlucht na een twee weken du rende belegering van het par lementsgebouw in Tbilisi, waar hij zich ai die tijd in de kelder had schuil gehouden. Tengjz Kitovani, een van de leiders van de Militaire Raad die de macht heeft overgenomen, be vestigde vanmorgen de terug keer van de president. Gamsachoerdia heeft veel aanhang in het westen van Ge orgië, waar hij is geboren. Ook op het platteland kan hij over het algemeen op steun reke nen. De president riep het volk op een kruistocht naar Tbilisi te ondernemen en een burger oorlog te ontketenen, aldus een getuige. r 11 I II 11 I II I I I Per maand (f 27.80) via automa tische betaling' I Per kwartaal (f80,10) via accep I giro. Per kwartaal (f80,10) via auto- matische betaling*. i i i i i i Woonplaat I j Nummer bank/girorekening J Handtekening I Deze bon in een envelop. zond« postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141"400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1