mëMm NIKSI Kunst PRIJSVERHOGING! Kings Upside Down voor grootste gemene deler Pools vakmanschap in clichématige operette Authentiek concert van Florestan Welluidend 'Concert voor Koor 'Me Reet' speelt als een mes Maandag 13 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 9 RO begeleidt Van Keulen slordig RECENSIE* JAN RUSDAM Tales of a voice' van het Greetje Bijma Kwintet, met Greetje Bijma (stem). Alan Launllard (sax. percussie). Jan Kuiper (gi taar). Gerard Ammerlaan (contrabas) en Charles Huffstadt (drums, percussie). Gehoord: 11 januari, Schouwburg, Leiden. Is het Greetje? Of is het een gi taar? Vocaliste Greetje Bijma, in 1990 onderscheiden met de 'Boy Edgarprijs', vraagt van haar publiek soms een opperste con centratie om het onderscheid te kunnen horen tussen haar stem en de aanwezige instrumenten. Of tussen haar stem en de ver klanking van allerlei gefanta seerde talen en stemmen. Schijnbaar moeiteloos schakelt zij over van sopraan naar bari ton en kan ze in luttele secon den de meest wonderbaarlijke keelklanken laten horen, een Chinese kinderstem of een compleet kippehok nadoen. Ze zingt, praat, schreeuwt, fluistert, sist en gromt. Wat Greetje uit haar strot krijgt grenst aan het ongelooflijke. We kunnen ons er beter niet aan wagen Greetje Bijma in een vakje te stoppen. Het is on doenlijk haar in te delen bij de pop, jazz of wat dan ook. Gree tje goudkeeltje Bijma is een uniek fenomeen, een stem bandkunstenares met een mu ziekgenre dat zich bijna niet in woorden laat vangen, tenzij we het afdoen als experimentele of geïmproviseerde muziek. Zaterdagavond in de Leidse Schouwburg hield het Greetje Bijma Kwintet het publiek een kleine twee uur in zijn ban met het concert 'Tales of a voice'. Dat is heel knap, want ondanks de bewondering die je kunt hebben voor haar vocale kun sten ligt de verveling toch steeds op de loer. Greetje Bijma en haar uitste kende kwintet weten in hun concertprogramma evenwel een goed evenwicht te brengen tussen enerzijds het perfect imi teren van instrumenten en stemmen, en anderzijds een vo cale en instrumentale prestatie van formaat neer te zetten. RECENSIE KEN VOS Rosa King Upside Down met in het voorprogramma RECENSIE Residentie Orkest o.l.v. Graeme Jenkins. Soliste: Isabelle van Keulen,vioool. Werken van Dukas, Saint-Saens, Tsjaik- ovsky, Glazounov, Gounod en Joh. Strauss. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 11 ja nuari, Leiden In een interview heeft Isabelle van Keulen eens gezegd dat ze zich niet zo aangetrokken voel de tot het spelen van de virtuo ze vioolliteratuur, want wat zou een violist nog kunnen toevoe gen aan de interpretaties van bijvoorbeeld een Heifetz? Deze bescheiden opstelling pleit voor haar, want virtuositeit zonder meer is haar blijkbaar te opper vlakkig. Inmiddels is ze geluldag van dit idee teruggekomen en betrekt ze ook dit gebied in haar concertpraktijk. Nu wist Saint-Saens in de Havanaise en in Introduction et Rondo capriccioso een ideaal evenwicht te bewerkstelligen tussen violistische virtuositeit en expressie. Is dat evenwicht in de uitvoering afwezig, dan slaat de balans al snel door naar hoe- -bestaat-het-techniek of naar goedkoop sentiment. Isabelle van Keulen heeft op bewon derenswaardige wijze beide ele menten verenigd, en wat nog meer is: er een zeer persoonlijk stempel op gezet, waardoor je geboeid blijft luisteren. Een zuivere muzikale intuïtie vertaalt zich schijnbaar moeite loos in beheerst en zelfverze kerd vioolspel, waarin vuur, speelsheid, melancholie en in tensiteit elkaar afwisselen. He laas wist het Residentie Orkest de subtiliteiten van haar spel nauwelijks te evenaren. De slor digheden die het orkest de laatste tijd teisteren werden door Graeme Jenkins onvol doende weggewerkt. Vanzelf sprekend was er een groot ap plaus van de nagenoeg uitver kochte zaal, dat meer de werken dan de uitvoering moet hebben gegolden. Pas echt leuk werd het bij de toegift, waarin de vonk zowel naar het orkest als naar het publiek oversloeg. Greetje Bijma schreeuwt sist en gromt d op 11 januari in de Waag tijdens de Jazzmara- De jaarlijkse jazzmarathon in de Waag had zaterdagmiddag een veelbelovende start, toen een behoorlijk aantal winkelende Lei- denaars belangstelling toonde voor de zes bands die meededen aan het Dixie-Swing Concours. De drie finalisten, Blue Friends jazz Band, The Intercity Stompers en het Hollander Zestet zullen aanstaande zater dag onderling uitmaken wie de ISW Jazzbo- kaal verdient. Tijdens deze jazzmarathon is in de Waag een week lang elke avond mu ziek te horen. De hoofdact van de avond werd het aar dig moeilijk gemaakt door het solide spe lende fusion-sextet Shoot Again, bestaande uit nog jonge musici uit de Leidse regio. Hoewel nog niet gesproken kan worden van een duidelijk eigen gezicht, heeft de band techniek genoeg in huis om zijn Ameri kaanse voorbeelden van de cd na te spelen zonder veel steken te laten vallen. Het ge luid werd vooral bepaald door de zelfverze kerd spelende alt- en tenorsaxofonist. Rosa King, de in Leiden inmiddels over bekende tenorsaxofoniste-vocaliste, mag dan veel amusementswaarde hebben, be paald een duivelskunstenares op haar in strument is ze niet. Zoals altijd verzekerd van een goed geoliede backing-groep die qua samenstelling overeenkwam met Shoot Again (keyboards, gitaar, basgitaar, drums en percussie), kon ze in elk geval haar bege leiders technisch nauwelijks bijhouden. Het gebrek aan techniek maskeert ze door, evenals haar voorbeeld Hans Dulfer, veel speeltijd over te laten aan de jonge instru mentalisten en af en toe een ingestudeerde lick op de toegestroomde massa los te laten. Beter zingen dan Dulfer kan ze gelukkig wel, maar zelfs in dat opzicht werd ze door een solofeature van de synthesizerspeler overvleugeld. Het programma van Upside Down is evenwel met veel overleg in eikaar gezet door in sfeer en vooral ritmiek verschillende stukken te combineren. Zo kunnen in een set achtereenvolgens een rock-achtig stuk afgelost worden door een medium-tempo blues, vervolgens een bossa nova en dan bijvoorbeeld een Afrikaanse reggae, alles voorzien van vrij lange, maar stilistisch niet verschillende soli. Het publiek bleef, ook tij dens een kortstondig technisch manke ment, daardoor nieuwsgierig genoeg om zich langer in de Waag op te houden. De muziek van Kings Upside Down is bedoeld voor de grootste gemene deler, opgebouwd uit het kleinste gemene veelvoud van rock en fusion-elementen. De Leidse Jazzweek werd zaterdagmiddag officieel geopend door oud-wethouder Tesselaar (met baard) en oud WD-raadslid en mede-organisator Cor Elzenga (rechts). Dat gebeurde in aanwezigheid van Justin Verhoog en Dennis Burggraaf van het Holtlant-college die het affiche voor de jazzweek en hoezen voor cd's ontwierpen. foto hielco kuipers de Staatsoperette Warschau, o.l.v. Andrzej Knap (dirigent) en Urszula Trawinska- Moroz (regie) en met o.a. Jan Zakrzewski d Cellini), Kiystyna Tyburowska Valera). Grazyna Brodzinska (Ju- liszka). Gezien: 12 januari. Schouwburg, Leiden. „Schau einer schoner Frau nie zu tief in die Augen"... en een lelijke ook niet, was mijn eerste gedachte nadat ik Maske in Blau in de Schouwburg had ge zien. Deze operette is namelijk beslist geen hoogtepunt in het genre. Maske in Blau is, zowel tekstueel als muzikaal, zelfs uit gesproken clichématig. Om en kele voorbeelden te geven: een temperamentvolle vrouw uit Budapest heeft natuurlijk „een hart van paprika"; als het woord Argentinië valt (de handeling speelt zich voor een deel af in dat Zuidamerikaanse land van zwoele couleur locale) schallen er overspannen trompetjes en als hoofdpersoon Armando Cel lini zijn ware ontmoet wordt dit muzikaal omlijst met explode rend vioolspel. In feite is Maske in Blau, dat in 1937 zijn première beleefde, een soort revue, want de hande ling wordt zelfs voor een operette afgewisseld met wel héél veel dansjes. Niettemin moet ik erkennen dat ik gisteravond ben gevallen, niet zozeer voor de operette, als wel voor het Poolse gezelschap, dat met enthousiasme, vak manschap en met puur speel- plezier dit minderwaardige ma teriaal toch iets bijzonders wist te geven. Niet alleen zongen het koor en de solisten heel goed, ze acteerden ook uitstekend. Ze schmierden niet, maar doseer den de sentimentaliteit op zo'n manier, dat het leuk bleef om naar te kijken. Bovendien spra ken zij het Duits goed verstaan baar uit (al was de uitspraak af en toe op z'n zachtst gezegd op merkelijk). Ook het orkest speelde tech nisch hoogstaand, alert en met perfect gedoseerde schwung. De dirigent slaagde er op die ma nier in de samenwerking tussen koor, orkest en solisten, altijd cruciaal in deze theatervorm, perfect te coördineren. Jammer was wel, dat de de cors en vooral de kostuums ar moedig en gedateerd oogden. Sommige kledingstukken pas ten de zangeressen gewoon niet, waardoor ze er potsierlijk uitzagen. Bovendien hadden de dameskostuums zulke lelijke en rare voorgevormde cups, dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat ze er geen vreselijke pijn van in hun borsten kregen. LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag in De Burcht van Leo Helms, directeur van de Leidse drukkerij Nautilus, het eerste exemplaar van de gedichtenbundel 'Proefstrepen' aangeboden ge kregen. Het gaat hier om het zogenaamde 'koppermaandagwerk stuk'. Al sinds de gildetijd is het bij drukkers gebruikelijk eens per jaar een meesterstuk te maken. Dat kan een prent zijn maar ook een fraai versierd gedicht. Op de maandag (in dit geval dus zondag) na Driekoningen (koppermaandag) wordt dit meesterstuk aangeboden aan een van de notabelen van de stad. Nautilus wilde deze traditie voortzetten. 'Proefstrepen' bevat gedichten van een aantal jonge Ne derlandse dichters, maar ook beeldende kunstenaars hebben eraan meegewerkt. De bundel is helaas (nog) niet in de handel verkrijg baar. foto hielco kuipers RECENSIE «JOHN MAY Concert Florestan Ensemble met werken van Mendelssohn en Schumann gehoord: 12 januari Raadhuis De Paauw, Wassenaar Het Florestan Ensemble legt zich toe op het vertolken van kamermuziek uit de eerste helft van de 19e eeuw. Dat gebeurt op een zo authentiek mogelijke wijze. Zo gebruiken de leden van het ensemble met darms naren bespannen strijkinstru menten en een vleugel uit 1838. Jet Roling (piano), Tony Rous (viool) en Christiaan Norde (cel lo) openden het concert met het Pianotrio in d kl.t. op.49 van Felix Mendelssohn. Deze com ponist uit de vroegromantiek maakte mooi afwisselend ge bruik van krachtige en intieme thema's en het lukte het ensem ble goed dit over te brengen op het publiek in Raadhuis De Paauw. Het is erg mooi om deze oude instrumenten te horen. Viool en cello klinken bijvoor beeld veel warmer met darms naren dan met metalen. Een nadeel is natuurlijk het snelle ontstemd raken van de instru menten. Vooral de cello had hier nogal last van. De muziek van Mendelssohn is in dit stuk zeer afwisselend te noemen. Erg romantisch en ge voelig werd er met de verschil lende delen omgegaan. Ook al was het hier en daar wat vals, het bleef optimistisch en met name Jet Roling liet zich door niets van de wijs brengen en speelde er lustig op los. Het was jammer dat het Scherzo iets te snel werd inge zet wat enkele slordigheden op leverde. Men vervolgde het con cert met het Pianokwartet in Es gr.t. op.47 van Robert Schu mann. Het ensemble werd aan gevuld met altvioliste Ruth Hes- seling. De muziek van Schu mann kenmerkt zich door lyri sche, brede en lange melodieën. Het Sostenuto is prachtig van opbouw en direct veel rustiger dan bij Mendelssohn het geval zou zijn. De romantische ken merken werden bij Schumann tot het ^uiterste doorgevoerd. Ook bij dit pianokwartet viel het spel van pianiste Roling op. Zij weet precies hoe haar oude in strument het beste tot zijn recht komt. Koor" van Alfred Schnittke o.l.v. Rob Vermeulen. Gehoord op 12 januari in de Harte- Het hele concert duurde niet langer dan één uur. De Har- tebrugkerk was gisteravond behoorlijk gevuld met lief hebbers en belangstellenden. Het grote koor bestond voor namelijk uit niet professio neel geschoolde zangers. Ze zongen slechts één werk: 'Concert voor Koor' van de hedendaagse componist Alf red Schnittke. Eén uur lang sonore, boeiend klanken. Eén prachtig uur lang. Welk koor zet een dergelijk werk op zijn programma? Ze ventig hartstochtelijke, erva ren koorzangers, afkomst^ uit alle delen van het land, formeert zich eenmaal per jaar tot het Projektkoor Utrecht Zeven dagen lang sluiten ze zich af van de bui tenwereld en concentreren zich op eén groot, weinig uit gevoerd koorwerk. Drie con certen vloeien daaruit voort en Leiden was het eerste aan de beurt. Alfred Schnittke, geboren in 1934 uit een Duitse moe der en een ioodse vader, maakte voor de muziek van dit koorwerk gebruik van tek sten van Gregor van Narek. Deze Middeleeuwse Ar meense dichter is de auteur van 'Het Boek van de Klaag zangen'. De tekst is niet zo zeer religieus als wel hu manistisch en filosofisch en heeft het innerlijk leven en lijden* van de mens tot in houd. Schnittke heeft gepro beerd woorden en begrippen die een belangrijke rol in de tekst spelen, in klanken aan schouwelijk te maken en hij is daar zonder meer in ge slaagd. Zelfs zónder de verta ling in de hand kon de luiste raar begrijpen wanneer het over vertwijfeling en innerlij ke nood ging. Dirigent Vermeulen was zo attent om vóór de aanvang de grote lijnen van het vier delige werk te bespreken en met klinkende voorbeelden toe te lichten. Het klokachtig beierende Halleluja met de melancholieke altmelodie bijvoorbeeld uit het tweede deel en de opstekende storm in deel drie. De muzikale stijl van Schnittke is niet schok kend modem. Onder de Moskouse Avantgarde ken merkt hij zich zelfs als een buitenbeentje. Zich altijd be wust van de traditie combi neert hij in zijn muziek vaak elementen uit de Russisch orthodoxe lithurgie met mo tieven uit Joodse synagoge gezangen. Daarom was de Hartebrugkerk een uitsteken de plaats voor dit concert. De ruimte zelf is nogal galmend van akoestiek en dat werkte in het voordeel van Schnittke en het Utrechts Projektkoor. Prachtige, welluidende bas partijen die uit de kelder van de menseljke stem leken te komen. Een zoet melancho lieke sfeer die onmiddellijk beelden opriep van duistere ruimten en ikonen. Herinne ringen aan de eeuwige 'Rus sische Ziel'. Schitterend uit gevoerd door de vol overgave zingende leden van dit 'een- jaarlijkse' koor. Jazz is, jazz was, jazz blijft, jazz spreidt jazz sluit jazz c maakte gisteravond zijn debuut als percussionist LEIDEN CEES VAN HOORE Trio 'Me Reet' met Ger (Sax) van Voorden (saxofoon). Jules Deelder (drums). Aad van der Pijlen (bas) Met een gastoptreden van Boris van der Lek (saxofoon). In het voorprogramma The Grassboppers. Gezien: zondagavond 12 januari in De Waag. Leiden „Je kunt je wangen wel een beetje als een bever staan te bollen, maar dat is het niet al leen. Schijt aan de buren, mu ziek maken dét is jazz." Be- hartenswaardige woorden van René Vallentgoed, manager van trio 'Me Reet'. Dit speciaal voor de Leidse Jazzweek geformeer de trio speelde gisteravond sa men met gast-saxofonist Boris van der Lek in De Waag als een mes. Jules Deelder, die eerder op de avond zijn verbale pun ches op de toeschouwers had losgelaten („Jazz is, jazz was, jazz blijft, jazz spreidt, jazz sluit, jazz over, jazz uit") maakte zijn debuut als percussionist. Op de sticks was Deelder enigszins on- Spanjaard Sabaté wint concours choreografen GRONINGEN «ANP De Spanjaard Joaquim Sabaté heeft de eerste prijs gewonnen op het internationaal choreo- grafenconcours 1992 in Gronin gen. Sabaté is sinds vorig jaar verbonden aan het Groningse dansgezelschap Reflex. Zijn stuk „Bubamxicoi" werd uitgevoerd door dansers van Reflex. De Vlaamse danseres-choreo- graaf Veerle Bakelands won de tweede prijs van 5.000 gulden met haar „Studie no 2". De pu blieksprijs van 2.500 gulden was voor de Israëliër Itzik Galili. Het tweejaarlijkse choreoga- fenconcours werd voor de derde keer in Groningen gehouden. Uit 90 aanmeldingen uit de hele wereld waren afgelopen week einde, na een selectie, 21 stuk ken te zien uit 16 verschillende landen. Belcanto houdt open huis tijdens repetitie VOORSCHOTEN De Voorschotense operettevere niging Belcanto brengt in maart drie avonden lang haar eerste lustrumvoorstelling op de plan ken. Gekozen is voor de groots opgezette produktie van de operette 'lm weissen Rössl', waarvoor sinds april vorig jaar is gestudeerd. Om het publiek van dat instu deren te laten meegenieten houdt Belcanto morgenavond open huis in het repetitielokaal in het Rode Kruisgebouw aan de ijsbaan in Voorschoten. vast, maar met de brushes liet hij het betere veegwerk zien. Ger (Sax) van Voorden voelde Boris van der Lek in de soli per fect aan. Dat rivierenlandschap van gezwollen aderen als hij weer eens een noot uit zijn te nen perste! Het trio speelde voornamelijk standards', maar dan wel de hele goeie, van men sen als Sonny Rollins en Thelo- nious Monk. Bloedlinke jazz, el ke noot een spiegelscherf die de zaal in werd geslingerd. Eén kwam er in mijn haft terecht, bij het nummer 'The Other Wo man'. zo bekend geworden in de vertolking van Billie Holiday. Het muzikale geweld van Van der Lek en Van Voorden werd van een stevige fundering voor zien door de Leidse bassist Ad van der Pijlen, die vanonder zijn Paturain-klotje 'cool' De Waag in blikte. 'Me Reet' vormde een schril contrast met The Grassboppers, een zes man sterke formatie die in het voorprogramma stond. Keurige heren, beetje de diplo maten van de jazz. Niks kwaads over hun virtuositeit, o nee. Vooral in 'Song for my father', een nummer van Horace Silver, lieten ze goed zien waartoe ze in staat waren. De uitschieter van dit gezelschap was Lode- wijk van Gorp op altsax. Een na tuurtalent die jongen. Alles aan hem swingt, zijn timing en fra sering zijn perfect, en hij heeft precies de juiste dosis eigen- wijsheid in huis. „Van jazz moet je een beetje doodgaan" ik weet niet meer wie dat eens heeft gezegd, maar aan die uitspraak moest ik den ken bij het zien van 'Me Reet'. Bij The Grasshoppers heb ik ge noten. Van 'Me reet' kreeg ik een alarmerend gevoel in de hartstreek. Programma Leidse Jazzweek: vanavond 20.00 uur Heelkun de Combo, 22.00 uur Bernard berkhout All Stars in de Waag; 20.30 uur 'Brazilian Breeze' in het Volkshuis. brood (circa *»m) met 8 cent omhoog.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9