Regio Woonvorm krijgt dependance In pyjama met stenen schuiven D66 niet bij besloten vergadering 'Caravans terecht geweigerd' Belangstelling voor buurtbus in Zoeterwoude neemt af Gespreksgroepen voor verzorgers dementen Maandag 13 januari 1992 Redactie; 071-161400 DICK VAN DER PUS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETER1NGS Eindredactie; NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 8 Sjoelmarathon in 'De Kraton' LEIDEN NIEUWSLIJN Auto te water in Zoeterwoude-Dorp ZOETERWOUDE Langs de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude- Dorp is zaterdagnacht een auto in het water gereden. De 23-jari- ge bestuurster uit Roelofarendsveen kwam in de rechter berm en maakte een te grote stuurcorrectie. Daardoor belandde ze aan de linkerkant in het water. Zij en haar even oude passagier uit Zoeterwoude bleven ongedeerd. 'Bibelebon' terug naar Noord-Hofland VOORSCHOTEN Het Voorschotense kinderdagverblijf Bibele bon verhuist naar het nieuwe multi-cultureel centrum aan het Aletta Jacobsplantsoen in Noord-Hofland. Bibelebon kan door de verhuizing niet groeien in opvangcapaciteit. De twee baby- en peutergroepen en de schoolkinderengroep zijn nagenoeg vol en de wachttijd voor nieuwe inschrijvingen loopt op tot ander halfjaar. Keukenbrand in Oegstgeest OEGSTGEEST De brandweer in Oegstgeest moest zaterdag avond uitrukken voor een keukenbrandje in de Duivenvoorde straat. De bewoonster had een pan met boter op het gas gezet en was vervolgens naar de eerste etage gelopen om iets te zeg gen tegen een medebewoonster. Pas toen ze wat rook, schoot de pan haar weer te binnen. De afzuigkap stond toen al in de brand. Volgens een woordvoerder van de politie is er verder ook veel rook- en roetschade. Er vielen geen gewonden. Film over Katwijkse molen wint prijs KATWIJK Een filmpje van de Vereniging Lokale Omroep Kat wijk en Valkenburg (VLOK) heeft de eerste prijs gewonnen in een internationale wedstrijd in het Franse Albertville. De vijftien minuten durende reportage schetst een beeld van de werking van de molen De Gerechtigheid in Katwijk-Binnen. De film had in de Nederlandse voorronden ook al de eerste prijs gewonnen en mocht daarom meedoen aan de internationale wedstrijd. Man moet schade aan cel vergoeden NOORDWIJK Een 24-jarige Haarlemmer krijgt van de Noord- wijkse politie een schadeclaim van 2500 gulden. De man was vo rige week aangehouden omdat hij met zijn vriend een 22-jari- ge Haarlemmer in Noordwijk een ruit had vernield. „Vanwe ge recalcitrant gedrag" werd het duo ingesloten. De 24-jarige man sloeg het stalen etensluikje uit de celdeur en bewerkte daar vervolgens de cel mee. De politie heeft nu de schade opgeno men. Er bleek voor 2500 gulden te zijn vernield. OEGSTGEEST BRENDA FIUPPO MEDEWERKSTER Ingespannen proberen vier Oegstgeester vrouwen hun ste nen in de gaten van de vier sjoelbakken te manoeuvreren. Een grapje tussendoor kan, als de broodnodige concentratie maar niet al te veel wegvalt. Er wordt serieus gespeeld tijdens de twaalf uur durende sjoelma rathon, die zaterdagavond om acht uur is gestart. Twintig Oegstgeestenaren doen mee aan de wedstrijd die de plaatse lijke buurtvereniging van Bui tenkist in 'De Kraton' heeft ge organiseerd. En niemand valt af in de lange maar gezellige nacht. In pyjama en pantoffels gaan de deelnemers rustig door. Zondagmorgen blijkt dat Jeny Meerbis (4882 punten) eerste is geworden. Regina Verhaar (4554 punten) en Maartje Wijle- veld (4423 punten) worden res pectievelijk tweede en derde. In totaal zijn er 24 potjes van elk twintig beurten (elke beurt is driemaal gooien) gespeeld. Toen de sjoelclub in 1989 be gon, was sjoelen allereerst een gezelligheidsspel, vertelt Oegst- geestenaar G. Verhaar (40), vice-voorzitter en 'sjoelbegelei der' van buurtvereniging De Kraton. „Niet het puntenaantal, maar de lottoballetjes bepaal den wie er won. Op die manier wilden we voorkomen dat elke keer dezelfde mensen wonnen." Maar die tijd is allang voorbij, nu worden de scores twee keer per jaar berekend en krijgen de winnaars echte trofeeën. „Een uit de hand gelopen hobby", al dus Verhaar. Sjoelcursus Buurtbewoonster Lies (44) be aamt dat. „Je moet er een beetje verslaafd aan zijn. Ik doe al van af het begin mee. Ik wil steeds beter worden en een goede richting over mijn hand krij- Lies heeft zich niet extra op de marathon voorbereid. „Ik heb een rustig dagje gehouden, lekker op de bank een filmpje gekeken, weinig gegeten. Ik zie er niet tegenop om twaalf uur te sjoelen. Thuis kunnen we twin tig potjes doen, dan is mijn arm een beetje moe en dat is alles." Ze is zo enthousiast dat ze op woensdagavond in het buurt huis een sjoelcursus voor kinde ren tot veertien jaar geeft. De leeftijd van de deelnemers varieert van twintig tot achten zestig. Het merendeel is vrouw. Ook tweede prijswinnares Regi na Verhaar (20) is een clubdeel neemster van het eerste uur. „Ik sjoel elke week mee. Op het moment gooi ik rond de hon derd. Het is leuk om elke keer hoger te gooien, maar voor mij blijft het toch gewoon ontspan ning. Hoewel je wel fanatieker wordt." Ze is evenals haar vader erg bij de buurtvereniging be trokken. "Op maandagavond begeleid ik de dartclub, op vrij dagavond de klaverjasclub." Aan de marathon heeft ze 'een tevreden gevoel' overgehouden. Het is de eerste keer dat de vereniging een sjoelmarathon organiseert. In navolging van het succes van een dartmara thon in november 1991, kwam Verhaar op het idee om zoiets ook voor 'zijn' club op te zetten. Elke deelnemer heeft vantevo- ren vijf gulden betaald. Voor dat geld krijgen zij rond twee uur 's nachts soep, beschuit, broodjes en drinken. Verder hebben ver scheidene Oegstgeester mid denstanders de marathon ge sponsord. De opbrengst is be stemd voor een nieuw mengpa neel voor de play-backavonden, die de vereniging voor kinderen organiseert. Na afloop schat Verhaar dat er zelfs nog zo'n 150% gulden over is. „Daarvan kunnen we een nieuwe sjoelbak of spelletjes voor de kinderen kopen." VOORSCHOTEN» De Voorschotense gemeente raadsfractie van de D66 weigert deel te nemen aan een raads commissie die in beslotenheid vergadert. De democraten vin den dat besloten vergaderingen de belangen van de burgers aantast. In de brief aan het col lege, waarin D66 zich veront schuldigt voor het besloten ge deelte na de commissie financi ën van vanavond, noemen de democraten echter ook zelf niet „Wij vinden het ongewenst dat de raadpleging van de raad in de beslotenheid plaatsvindt", schrijft D66 aan het college. „Zeker nu het een onderwerp betreft dat de belangen van een groep burgers direct raakt, ach ten wij het onjuist dat de raad deze kwestie bespreekt voordat met de betreffende personen overleg is gepleegd." OEGSTGEEST» De vergunning voor vier cara vans op het terrein van jachtha ven Poelgeest aan de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest is terecht geweigerd. Dat stelt de gemeentelijke commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Donderdag neemt de gemeen teraad een definitief besluit. De caravans staan er al jaren. Ze zijn in strijd met de kam- peerwet. Burgemeester en wet houders hebben er dan ook nooit toestemming voor gege ven. Wel is er in 1984 'gedoog- toestemming' verleend, gedu rende een aantal maanden. De caravans worden gebruikt door enige watersporters die gebruik maken van de diensten van de jachthaven. Tegen de weigering van bur gemeester en wethouders om een vergunning te verlenen hebben betrokkenen geprotes teerd. Zij stellen dat burgemees ter en wethouders een vergun ning weigeren voor sta-cara- vans terwijl er toercaravans in het geding zijn. Verder zouden burgemeester en wethouders zonder dat te bewijzen, hebben beweerd dat er sprake is van 'overlast', in milieu-technische zin. De commissie voor beroep en bezwaarschriften stelt dat burgemeester en wethouders heel duidelijk toercaravans be doelen. Bovendien worden ze, gezien de aangesloten nutslei- dingen, wel degelijk gebruikt als sta-caravan. „Daaraan valt wel licht ook de verschrijving van burgemeester en wethouders toe te schrijven", aldus de com missie. De commissie heeft ook wei nig boodschap aan de stelling dat de caravans voldoen aan de criteria voor een aanhangwagen in de zin van het wegenver keersreglement en dus niet weg zouden hoeven. Verder is er .volgens de com missie wel degelijk sprake van milieu-overlast. De gebruikers van de caravans lozen zonder vergunning op het boezemwa ter van de Holle Mare. buurtbuscomité. Volgens secretaris J.W. Harland van In het plaatselijke weekblad wordt deze week een en- ZOETERWOUDEhet comjté heeft de buurtbus in-zijn tienjarig bestaan quête verspreid waarin de inwoners van Zoeterwoude, jaarlijks 5000 passagiers vervoerd. De laatste jaren is Hazerswoude-dorp en Benthuizen om hun mening dat aantal teruggelopen tot 4100. Geen reden tot pa- wordt gevraagd. Daaruit moet dan blijken of de buurt- Te weinig mensen in Zoeterwoude maken gebruik van niek, aldus de secretaris, maar wel aanleiding om de bus misschien een verkeerde route of voor veel mensen de buurtbus. Dat is de mening van het plaatselijke buurtbus nader onder de loep te nemen. op de verkeerde tijd rijdt. OEGSTGEEST Voor de 'fietskijkdag' op het Oegstgeester politiebureau waren zaterdagmiddag 37 be langstellenden. Niet één van hen trof er zijn of haar gestolen karretje. Toch keerden uiteindelijk zeven per en huiswaarts met een fiets, waarop ze een bod hadden gedaan. rorohielco kuipers Voor lichamelijk gehandicapten Verzorging en begeleiding staan centraal in de woon vorm voor lichamelijk gehandicapten aan de Leiderdorp- se Hans Vonkstraat. Toch moeten de spastici of deels verlamden ook zo zelfstandig mogelijk functioneren. De stichting 'Voorzieningen gehandicapten noordelijk Zuid- Holland' bereidt de 23 gehandicapten voor op zelfstandig wonen of verzorgt ze in een woonvorm midden in de 'normale' samenleving. Op het Jan de Hartogplein komt binnenkort een dependance met nog eens acht woon eenheden. aan de Hans Vonkstraat zit helemaal vol en een wachtlijst met veertig na men maakte het bij de oprich ting in 1983 al noodzakelijk om te denken aan uitbreiding. Met bebouwing van het Jan de Har togplein worden twee vliegen in één klap geslagen. „Het par keerterrein is iedereen, de be woners, de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp en de gemeente, een doom in het oog", aldus een ambtelijk stuk. „Dre parkeerplaats wordt niet goed gebruikt en de jeugd maakt daar misbruik van en daarom is er een bestemming voor gezocht", weet woonvorm- hoofd W. van de Kamp. Het idee voor een woonvorm midden in een gewone woon wijk is ontstaan uit de ervarin gen met het Dorp bij Arnhem. „Die actie 'Open het Dorp' was de eerste grote actie voor licha melijk gehandicapten waar iets werd gedaan aan zelfstandig wonen", aldus Van de Kamp. „Later is men van dat idee afge stapt, gehandicapten wonen zo toch weer op een kluitje in een speciaal dorpje. Daarom is ge kozen voor kleine Crisis De woonvorm aan de Hans Vonkstraat telt twintig woon eenheden. In de drie twee-per soonskamers wonen stellen, verder 'zijn het één-persoonska mers. „De doorstroom is niet groot, gemiddeld komt er maar één kamer per jaar vrij." Toch zijn de woonvorm en het activi teitencentrum Gading de enige Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van een dependance van de woonvorm aan de Leiderdorpse Hans Vonkstraat. Lichamelijk gehandicapten wonen daar, met verzorging en begeleiding, zo zelfstandig mogelijk. foto ellen martens. voorzieningen voor lichamelijk gehandicapten in het noordelijk deel van Zuid-Holland. Van de Kamp: „Al vanaf de opening zijn we bezig met plan nen voor een uitbreiding. We hebben gedacht aan aanleun woningen en aan een tweede woonvorm, maar het was een slechte tijd door de economi sche crisis. Pas in 1990 viel er weer wat geld te verdelen." De woonvorm viel daarbij echter net buiten de boot. „We hebben toen wel de garantie gekregen voor een nevenvestiging met minimaal vier plaatsen. We krij gen er nu acht. De opzet is om daar mensen te laten wonen die veel begeleiding nodig heb ben." „We hebben hier allerlei mo gelijkheden", vertelt Van de Kamp. „Een gehandicapte kan in zijn eigen woning eten als hij dat wil en kan. Daarvoor heb- melijke verzorging nodig heb ben, horen hier niet thuis. Wij begeleiden de bewoners, onder psycho-sociaal." achterstand op. Vaak is er ook een hersenbeschadiging, en dat is iets anders dan een verstan delijke handicap." De meeste Verschillende mensen in de bewoners gaan overdag woonvorm worden voorbereid het activiteitencentrum Gading, op zelfstandig wonen. „Die „Een aantal heeft een vrijwilli- woontraining duurt twee jaar, gersbaan en een aantal doet een ben we een soort tafeltje-dekje anderen eten." worden klaarge stoomd voor zelfstandigheid. Als mensen uit het ouderlijk huis komen, is er steeds voor ze gezorgd. Er werd voor ze ge kookt en gewassen en gestre ken. Dat moeten ze dan alle maal zelf leren", stelt Van de Kamp. „We hebben bij voor beeld een bestelsysteem om ze te laten wennen aan de hoe veelheden in een klein huishou den. Sommigen krijgen geld voor eten met de boodschap: je zoekt het maar uit. Als iemand niet met geld kan omgaan, krijgt hij in de keuken onge kookt in een pannetje wat de Geen van de bewoners heeft een baan, vertel Van de Kamp. „Gehandicapten worden niet zo gemakkelijk aangenomen. Bo- zichzelf kan redden, of vendien: als je geboorte-gehan- die uitsluitend licha- dicapt bent, bouw je toch een systeem. Mensen die moeten worden gevoerd, eten beneden in de gezamenlijke ruimte. Ie mand die heel gehandicapt computercursus. Het plicht om vier dagdelen bezig heden buitenshuis te hébben. Dat was eerst vijf dagen per week, maar toen dat verander de, hebben we niet meer geld gekregen om personeel aan te trekken." Veel woonvormen zijn er niet in Nederland, maar die aan de Hans Vonkstraat kan wel bogen op de grootste vloeroppervlakte. Elke kamer heeft een open slaapgedeelte, een keukenblok en een douche. Alles is groot, want er moet ruimte zijn voor rolstoelen en til-liften. De een heden boven hebben ruimte balkonnen, op de begane grond zijn er zelfs tuintjes. De depen dance krijgt ëen soortgelijke in deling van de kamers, een ont moetingsruimte en een grote tuin op het zuiden. De bouw moet nog dit jaar van start gaan. LEIDERDORP ERIK BASSEUER MEDEWERKER Verzorgers van thuiswonende demente bejaarden moeten meer steun krijgen. Dat is het uitgangspunt van een nieuw op te richten Leiderdorpse onder steuningsgroep, die op poten zal worden gezet door het Ge coördineerd Ouderenwerk Lei derdorp, de Kruisvereniging Hart van Holland en de Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening Midden Nederland. Om de vele vragen rond de mentie te beantwoorden en om deelnemers te werven voor de ondersteuningsgroep, worden op 16 en 23 januari speciale voorlichtingsavonden gehou den in Leiderdorp. De Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijn streek organiseert de avonden, in samenwerking met de eerder genoemde instellingen. Dementie is een ziekteproces waarbij het geestelijk functione ren langzaam achteruit gaat. Het meest in het oog springen de verschijnsel is vergeetachtig heid, ook van zaken die zich kortgeleden hebben voorge daan. Het proces van geestelijke achteruitgang gaat in de meeste gevallen langzaam en in fasen. De patiënt gaat zich anders ge dragen, besef van tijd en plaats gaan verloren en bekende per sonen worden niet meer her kend. Het karakter kan verande ren en soms wordt de zieke Volgens J. Fossen, projectme dewerker van de Gezondheids voorlichting en -Opvoeding (GVO) van Kruisvereniging Hart van Holland, verdient het ver zorgen van dementerende men sen speciale aandacht. „Je kunt met dementie niet omgaan zoals met een andere ziekte. Je moet goed weten hoe te reage ren als een patiënt bij voorbeeld in paniek raakt als hij iets is ver geten, of dingen of personen ziet die er niet zijn. Vooral aan de vragen 'wat is dementie' en 'hoe ga je om met een demen terende' wordt op de voorlich tingsavonden ruime aandacht besteed." De ondersteuningsgroep voor verzorgers van dementerenden begint in maart. In zo'n ge spreksgroep zullen 10 tot 12 verzorgers wekelijks bij elkaar komen om ervaringen uit te wisselen en tips te krijgen over de verzorging van de patiënt. Belangstellenden voor de on dersteuningsgroep kunnen zich tijdens de voorlichtingsavonden opgeven, of anders telefonisch bij het Gecoördineerd Ouderen werk in Leiderdorp (tel. 071- 413536). De voorlichtingsavon den op 16 en 23 januari hebben plaats in het wijkgebouw van Kruisvereniging Hart van Hol land aan de Berkenkade 7 in Leiderdorp. Beide avonden be ginnen om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Twaalf uur achtereen werd er tussen zaterdag en zondag gesjoeld in buurthuis De Kraton in de Oegstgeester wijk Buitenlust. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8