Leiden 'Mijn tranen hielden die muur overeind' Postpunk, brede schouders en een ongenaakbare danseres Op Vrouwenkerkplein wordt niet voor 1993 met bouw begonnen Volgende maand reactie Sleutels op klachtenboek Maandag 13 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (cheO WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS Twee politiemannen bestude ren zaterdagnacht in een mupi in de Haarlemmerstraat het programma van de Leidse jazz-week. Of zij sluitingstijden gaan controleren? Welnee, daar hebben zij geen zin in, dat doen zij een andere keer wel, nu gaan zij wat anders doen. Dan moet de verslaggever maar alleen op pad langs de Leidse kroegen. Be glazen deur klapt W voor de zoveelste maal en een meisje met een modieus, zwartleren jack gaat naar buiten. Zij huilt haast onmerkbaar, als een actri ce in een film: een enkele traan op haar wangen, een ingehou den snik. Ondanks de emoties een verbroken verhouding? een ruzie met een vriendin? blijven haar gelaatstrekken in plooi, is de mascara niet uitge lopen. Haar gezicht blijft toon baar. Café De Burcht grand café zelfs is de gelegenheid van de gezichten, het spiegelgevecht van de beelden. Beneden in ga lerie Stelling proberen leegge haalde prullenbakken aan de muur beeldende kunst te wor den. Boven toont de peperdure tijdschriftenkast talloze glan zende en onbeduimelde bladen met beeldende kunst. Op een tafeltje ligt het glans papieren tijdschrift The Face, met op het omslag het portret van de Franse zangeres en actri ce Vanessa Paradis. Een meisje dat met haar rug zit naar de spiegel, zegt op een toon alsof zij dagelijks samen de thee ge bruiken: „Even kijken naar Va nessa". Het gezicht van Vanessa glanst tussen al die andere jon ge prinsessen (Juliette Binoche, Beatrice Dalle) uit de Franse ci nema, die al jaren dood is. Jonge toneelspelers praten over hun rol in een zojuist op gevoerde Hamlet Uit hun ge zichten valt niet op te maken wie de waanzinnige prins was en wie de geestverschijning. De glazen deur klapt onophoude lijk en blijft gezichten produce ren. (Half drie dicht) iemand kan haar aan op de dansvloer in café 't Centrum, zij al dansend man na welhaast verslindt. Hoge zwarte laarzen waarvan de flap pen tegen het zwarte mini-rokje tikken, helblond haar dat door een speld nauwelijks kan wor den bedwongen en een tomelo ze energie in haar bewegingen. Even leek een donkere man de leiding te krijgen in een energie ke paringsdans met haar. De 'disjockey met het uitdrukkings loze gezicht, een zombie op het podium, had voor de komende woensdag 'een travestenavond' aangekondigd en wat gemor reld aan de zwarte doos op een tafeltapijtje. De Lambada had weerklonken en die dans kende De meeste café eigenaren hielden zich het afgelopen weekeinde vrij re delijk aan de slui tingstijden. Een echte kroegen tocht zat er na drieën niet meer in. de donkere man. Zeker, hij be woog goed en toen hun licha men tegen elkaar opia-open in een weergaloze harmonie, was hij haar gelijke geweest. Maar de boerkes waren in Neder landstalige muziek gekomen en bij die dans had hij geen ver weer meer gehad. Een blond jochie dat bij vori ge dansjes tegen jonge meisjes had aangeleund, wordt verma len onder haar woeste armbe wegingen en achteloos terugge duwd naar zijn brave metgezel linnen. Een brutale jongen met een zwarte tandenborstel onder zijn neus grijpt onder haar rok ken, krijgt een lel maar blijft doordansen. Dan is de tijd de mannen genadig, als van André Hazes het liedje De Hoogste tijd weerklinkt. Als de vrouw de jon ge meisjes en mannen in haar armen sluit bij de laatste dans, staat zij genadelijk enige hand tastelijkheden toe. Zij blijft toch onaanraakbaar en ongenaak baar. (Rond drie uur dicht) Van sommige man nen in Malle Babbe zijn de schouders zo breed, dat je nooit ver genoeg kunt uitwijken om een botsink- je te ontlopen. De truitjes staan strak gespannen om de borst kassen, de gouden kettinkjes bewegen mee met de adamsap pel bij elke slok van het bier en de blonde haarslierten deinen mee op de oorverdovende mu ziek. O, het lijkt wel of de man achter mij steeds bredere schouders lóijgt, zo duwt hij te gen mijn rug. Ik schuif op, hij duwt rpee. Als ik bijna van de kruk glij, draai ik mij om. Dron ken valt hij bijna van zijn stoel. (Rond drie uur dicht) Niet dat de tijd hier niet bestaat, ook hier in De Pijpenla zullen de wijzers van de klok de bezoekers ooit de kroeg uitstu ren. Maar voorlopig worden de tallozen die verjaagd zijn uit an dere cafés, hier met open ar men ontvangen. 'Postpunk' noemt een bezoeker het amal- gaan van leren jassen en stu dentikoze brillen. Een jongen wringt zich door de opeenge drongen massa en stoot het je never uit een voorzichtig gehe ven glaasje. „Sorry, sorry, maar neem volgende keer alsjblieft een ander glas", smeekt hij en stapt de wc binnen. Een jongen aan de bar mompelt: „Hoe heet die actrice uit Casablanca ook weer? Nee niet Ingrid Bergman, die andere, die aantrekkelijke". De naam van een Laura duikt op. De weg naar de deur is vol mensen die de smalle kroeg overspoelen als drenkelingen een reddingsbootje. Een oude man zit in een rolstoel als een poortwachter aan de deur en roept tegen een metgezel: „Er is hier een referendum geweest over sluitingstijden". Dan wordt het nacht. (Om half vijf nog niet dicht) De café's in Leiden lijken zich in het weekeinde rede lijk aan de sluitingstijden te houden. Uit een korte kroe gentocht van deze krant blijkt dat de meeste café's ongeveer een kwartier tot half uur na de toegestane 2.00 of 3.00 uur open zijn. Een enkele kroeg had de deuren om een uur of half 5 's morgens nog niet gesloten. De; Leidse politie heeft dit weekeinde niet speciaal ge controleerd, zo meldde de woordvoerder vanochtend. Ook de Leidse jazz-week die zaterdag begon was voor de politie geen aanleiding om te kijken of de sluitingstijden door de horeca worden ge respecteerd. De meeste café's moeten in het weekeinde om 2.00 uur hun deuren sluiten, ter wijl sommige respijt hebben tot 3.00 uur. Sinds 1 januari van dit jaar wordt de politie geacht strenger te gaan toe zien op het naleven van de sluitingstijden in de horeca. De openingsuren van café's zijn in Leiden al sinds jaar en dag omstreden. In een vorig jaar gehouden referendum besliste de Leidse bevolking met een kleine meerderheid dat de sluitingstijden niet vrij mogen worden. LEIDEN LOMAN LEEFMANS „De gemeente wil van alles, maar doet niets." Dat is de re actie van de Amsterdamse pro jectontwikkelaar Breure over de voortgang van de plannen voor het Vrouwenkerkplein. Breure heeft zelfs overwogen om het' plein helemaal links te laten lig gen, maar daar is hij op terug gekomen. In ieder geval wordt ook dit jaar vrijwel zeker niets gedaan aan het verpauperde open stuk binnenstad. De eerste plannen om het ver- ruïneerde en verkeerd gereno veerde plein achter de Haar lemmerstraat op te knappen en deels te bebouwen, werden al bijna vijf jaar geleden gemaakt. De hoofdstedelijke ontwikkelaar DBN wilde de grond verwerven via een ruil tegen een lap grond aan de St. Aagtenstraat. De Leidse architect J. Vollmer maakte een bouwplan voor winkels en woningen die door bouwbedrijf Heembouw zou den worden neergezet. Om diverse redenen moesten de bouwtekeningen echter tel kens opnieuw de tekentafel op. „In maart kregen we een briefje op hoge poten van Van Rij waarom we niets deden. Toen hebben we hem maar fijn tjes teruggeschreven dat dit niet aan ons, maar aan de gemeente lag", aldus Breure wiens bedrijf Immo Selekt met de bevriende firma DBN samenwerkt. Maar in mei kon déze krant melden dat er eindelijk overeenstem ming was tussen de betrokke nen en dat waarschijnlijk al in het najaar de eerste paal gesla gen zou worden. Negatief advies Er zat echter een addertje onder het gras en dat addertje heet de monumentenbeheerscommis sie. Zij bracht, na veelvuldig be raad, een negatief advies uit over het bouwplan aan wethou der Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) en hij nam dit advies over. Breure toont zich verbol gen over dit advies: „Vollmer heeft vier jaar lang vreselijk zijn best gedaan en alles met de ge meente doorgenomen. Ik heb de notulen van die commissie gelezen. Wat een flauwekul en aanstellerij. Het plein wordt be handeld alsof het het Pieters plein in Rome is. Het is gewoon de duurste hondepoepplaats van Nederland. Alles wat je daar doet is al een verbetering." De ontwikkelaar zegt er even over gedacht te hebben de handdoek in de ring te gooien: „Ik dacht, bekijk het maar met je plein, ik knap alleen die twee winkels op in de Haarlemmer straat en ze zien maar", aldus Breure. Een gesprek met Van Rij bracht hem echter op andere gedachten. Afgesproken werd dat het plan van Vollmer aan een 'second opinion' wordt on derworpen door architectenbu reau Verheyen/Heuer/De Haan, ook afkomstig uit Leiden. Vertraagd Leo Meijer, hoofd van de afde ling stadsbeheer van de ge meente en belast met het Vrou wenkerkplein vèrgoeilijkt de trage voortgang van het project. De ambtenaar spreekt niet te gen dat bebouwing van het plein een aanzienlijke tijd is vertraagd. Op het nieuwe ont werpplan, dat Meijer over een aantal weken tegemoet hoopt te zien, moeten weer een aantal procedures worden losgelaten waardoor het vrijwel zeker is dat de eerste paal ook in 1992 niet geheid wordt. „Bedenk wel, dit is de laatste kans", waar schuwt Breure de gemeente in direct NIEUWSLIJN Dakloos: binnen vier maanden woning Leidenaars die plotseling dakloos zijn geworden, hebben meestal binnen vier maanden een andere woning. Dat blijkt uit het verslag over het eerste jaar dat met een speciale regeling wordt gewerkt voor 'extreem urgent woningzoekenden'. Er meldden zich 159 mensen, van wie 92 een ander huis accepteer den. De overigens weigerden, voornamelijk vanwege de buurt waarin de door de gemeente aangeboden woning stond. In het verslag staat dat de meeste 'extreem urgenten' in de problemen kwamen door echtscheiding. Twee mensen moesten verhuizen omdat ze overlast veroorzaakten. Verreweg de grootste groep verdiende minder dan 2450 gulden per maand. Gewapende overval op drankzaak Twee mannen hebben zaterdag tegen sluitingsuur een gewa pende overval gepleegd op een drankzaak in de Haarlemmer straat. Ze bedreigden de 16-jarige verkoopster met een vuurwa pen toen zij een fles drank wilde afrekenen. Het meisje liep naar achteren en haalde de 37-jarige eigenares erbij. Die werd, even eens onder bedreiging van het vuurwapen, gedwongen de kassa open te maken. Dat lukte niet snel omdat de kassa al vergren deld was. Toen een klant de winkel binnenkwam vluchtte een van de daders via een andere deur het pand uit. De andere man, die het vuurwapen droeg, nam even later ook de benen. De da ders renden, zonder buit, weg via de Van der Werfstraat. Vuurwapens in beslag genomen De politie heeft vrijdagavond een aantal vuurwapens in beslag genomen in een woning aan de Uiterstegracht. Na een enkele tip over de aanwezigheid van illegale wapens deed de politie omstreeks kwart voor acht een huiszoeking in de woning van een 44-jarige Leidenaar. In het huis werden twee kogelgeweren met vizieren en geluiddempers aangetroffen, een gasalarm- pistool en vijftig scherpe patronen. De Leidenaar is voor verhoor naar het politiebureau overgebracht. Woningbouwvereniging De Sleutels reageert waarschijnlijk volgende maand op het klach tenboek van de bewonersraad. Directeur en medewerkers van De Sleutels formuleren momen teel hun standpunt op de gang eind oktober vorig jaar. Het be- worden, net als het zwartboek, voorgelegd aan het bestuur. Naar verwachting gebeurt dit in februari. Hierna neemt het be stuur contact op met de bewo nersraad. Het klachtenboek, ook wel zwartboek genoemd, verscheen izaken. Het ziet er overigens niet naar uit dat de woningbouwvereni ging diep wil ingaan op indivi duele kwesties die in het klach tenboek worden opgesomd. In informatieboekje opsomming van wrij vingen tussen de bewoners commissies en de verhuurder. De bouwvereniging reageerde fel op het rapport. „Mijn haren gaan ervan overeind staan", liet directeur Lepelaar zich komende ledenvergadering stelt eerste reactie ontvallen. Het dat 'niet te lang moet worden steekt de directeur vooral dat stilgestaan bij incidenten verleden'. „Het gaat er vooral om oplossingen aan te dragen voor de toekomst". Medewerkers van De Sleutels schrijven deze maand hun reac- Puinhopen Formido verdrijven de zondagse verveling Met een blik op de Beirut-beelden van wat eens de For mido was zegt een werknemer verslagen: „Mijn bloed, mijn zweet en mijn tranen zitten in dit gebouw". Een voorbijganger hoont, leunend op zijn wandelstok: „Die tranen gaven niet genoeg water om de zaak hier te blus sen". „Jawel, jawel", antwoordt de werknemer, wijzend op een zwartgeblakerd stukje muur, „dat wandje heb ik overeind gehouden". het schrijven veel kritiek bevat op individuele medewerkers van De Sleutels. „Het publieke lijk door het slijk halen van mensen die werken onder ver antwoordelijkheid van bestuur LEIDEN KAREL BERKHOUT Ondanks een fijne motregen die de zondagmiddag druilerig maakt, is er een druk ramptoe risme op gang gekomen naar de zwartgeblakerde puinhopen aan de Hoge Morsweg. Gezin nen verdrijven de zondagse ver veling bij de haastig opgebouw de hekken, waar twee bewakers erop toezien dat niemand de overgebleven bouwmaterialen en gereedschappen weghaalt. Mannen met druipende haren bieden tegen elkaar op met blufferige grappen over de brand. „Mijn vrouw heeft eerst tien minuten zelf uit het raam staan kijken, voordat zij mij ein delijk wekte", moppert een man op een fiets. De werknemer, 'hoofd hout en zagerij', is niet in de stem ming voor grappen en wijst lie ver naar een ingezakte muur, waarachter vorige week nog zijn eigen afdeling schuil ging. Op zaterdagochtend was hij om een uur of negen aangekomen om te gaan werken als op een gewone dag. De brandweer was nog ijverig bezig met het na blussen, de recherche wachtte totdat de puinhopen voldoende afgekoeld waren voor onder zoek en een menigte keek ge fascineerd toe. Koffie-automaat De acht winkelbedienden wa ren perplex geweest bij de aan blik van de vuurzee, die lange tijd ook de aangrenzende hout groothandel Pontmeijer be dreigde. „Mijn collega's en ik hebben de hele koffie-automaat bij Pontmeijer leeggedronken. Wat moet je anders?", zegt de werknemer. De filiaalhouder was toen al enkele uren aanwe zig, na de afstand IJsselstein- Leiden met de auto in een half uur te hebben overbrugd. Maanden heeft het personeel naar zijn zeggen keihard ge werkt aan de opbouw van de winkel in gereedschap, inbouw- keukens, hout, en andere doe- het-zelf-spullen. Na jaren een tobberig bestaan te hebben ge leid, trad april vorig jaar een nieuwe baas aan, die het roer drastisch omgooide. Enkele maanden geleden werd de zaak verbouwd, waardoor de omzet omhoog vloog naar een gemid delde van 60.000 gulden per week. „De hele Stevenshof kwam hier", zegt een perso neelslid. Voor dit weekeinde was de showroom weer volgezet met inbouwkeukens, de bestelling boormachines was binnen en de verfvoorraad was aangevuld. De chemicaliën zoals de terpen tine lagen opgeslagen in de wc: de enige betonnen ruimte in de voor het overige houten hal, die was gebouwd rond een stalen frame op een betonnen funda ment. Terpentine Het enige resultaat van die ade quate vooraad was dat het ge bouw brandde als een lier. „De gasflessen die wij voor de ver huur hadden klaargezet knal den, toen ging de verfvooraad eraan en uiteindelijk ook de chemicaliën. Toen wès er geen houden meer aan, want de ter pentine drijft al brandend op het bluswater", zegt een werk nemer. De container met che misch afval ging de lucht in, de chemicaliën verdwenen in een put. „Het kan bijna niet anders of er zijn ook een heleboel che micaliën in de Rijn achter For mido gestroomd", denkt een werknemer. De brand dreigde over te slaan naar buurman Pontmeij er. die gelukkig door een brand deur van Formido werd ge scheiden. „In die hal is wel veel hout verloren gegaan en het duurste dat zij hebben, van 80 gulden de vierkante meter", zucht een werknemer. „Als je dat ziet, springen de tranen ge woon in de ogen. Toen wij de tussendeur opentrokken kwam er een vloedgolf van bluswater binnen". De geruchtenstroom over de oorzaak van de brand is intus sen al op gang gekomen. Een getuige zou om 2.00 uur al de voordeur open hebben zien De geblakerde resten v n bouwmarkt Formido trokken het nodige aantal 'rampen-toeristen'. FOTO HENK BOUWMAN geen alarm hebben „Wij hebben al zo'n idee", zegt zaamaan verregend af. „Wij geslagen. „Hij reed dronken in een werknemer, „een ontslagen gaan elders aan de slag bij For- personeelstid heeft gezegd dat mjdo. of helpen de zaak hier ie ons een keer te grazen zou nemen, o, als ik de dader in mijn vingers krijg". Het personeel druipt lang- zijn auto rond en durfde daar om niet naar de politie", vyeet een omstander. Het wijst in elk geval op inbrekers, die de brand zouden hebben aangestoken. opbouwen. Thuis blijven zitten, doen wij in elk geval niet. Wij gaan er weer tegenaan, want werken kunnen wij" De brandweer kon in de nacht van vrijdag op zaterdag weinig meer uitrichten voor Formido.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5