Binnenland Ambtenaren van diefstal verdacht 'Ik hoop dat ze straks stoned en zwanger weer opduiken' KN O V -voorzitter is voorstander van vut Simons wil vrijheid verzekeraar beperken Rotterdams offensief tegen drugskoeriers Oud-minister H. van Doorn (76) overleden NIEUWSLIJN Monteur vindt hasjkwekerij in garage Een monteur van het Rotterdamse energiebedrijf heeft de politie zaterdagnacht op het spoor gebracht van een hasjkwekerij in een garagebox. De monteur was te hulp geroepen na een stroomstoring in een belendend pand, en stuitte tijdens zijn werk op een stroomaftapping. Die leidde naar een afgeschermd gedeelte van de garage, waar duizend oogstrijpe planten ston den. Het spul is afgevoerd naar de reinigingsdienst. Naar de ei genaar wordt een onderzoek ingesteld. Dure benzine schrikt koper niet af Het zogenoemde 'kwartje van Kok', de accijnsverhoging op ben zine per 6 juli vorig jaar, heeft de brandstofverkoop maar korte tijd doen verminderen. In juli en augustus werd minder omge zet, maar vanaf september trok de verkoop weer aan. Dat meldt Shell. In de grensstreek met België werkt de hogere prijs wel door. De benzine in België is ongeveer een kwartje goedkoper. Aan de Duitse grens bleef de omzet gelijk, omdat ook bij onze oosterburen de prijzen stegen. Uitleveringsverdrag met Suriname Het uitleveringsverdrag tussen Suriname en Nederland wordt hersteld. Dat heeft minister Hirsch Ballin van justitie gezegd. Het verdrag maakt het mogelijk dat verdachten over en weer kunnen worden uitgeleverd. Volgens de minister is het verdrag ook van belang voor het uitwisselen van informatie voor een strafproces. Ook zal Nederland steun verlenen bij de bestrijding van drugssmokkel in Suriname. Daarvoor wordt een justitiële missie geïnstalleerd in de Nederlandse ambassade. Vijftienjarige meldt zich voor moord De politie van Amsterdam heeft in het weekeinde een 15-jarige jongen gearresteerd in verband met de moord op een 50-jarige vrouw uit Heiloo. De jongen meldde zichzelf en werd na zijn verklaring direct in verzekering gesteld. Het slachtoffer werd vrij dag doodgestoken in een woning aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de politie is waarschijnlijk diefstal of inbraak het motief voor de moord geweest. 'Kok te voorbarig over energieheffing' Vice-premier Kok is te voorbarig geweest met zijn uitspraken dat er in 1993 een heffing komt op energie. Dat vindt premier Lub bers. Ten eerste moet de commissie Wolfson nog met een advies komen over de heffing en de mogelijke effecten daarvan. Verder bestudeert de Europese Commissie de zaak. Ten derde is er een verband tussen de heffing en plannen voor belastinghervorming op basis van voorstellen van de commissie-Stevens, aldus Lub bers. Het is allerminst zeker dat het kabinet erin slaagt om hier over nog dit jaar een besluit te nemen. Marechaussee verricht tientallen aanhoudingen Zestig ambtenaren van de ministeries van financiën en defensie worden verdacht van diefstal en verduistering van overheidsgoederen. De waarde van de gestolen goe deren loopt in de honderdduizenden guldens. Het gaat om overtollig legermateriaal dat is opgeslagen bij een zo geheten Verzamelplaatscompagnie in Soesterberg. Ook zijn bij de nabijgelegen Dienst der Domeinen goederen gestolen die politie en justitie in beslagen hadden geno men. kocht.Bij dit onderdeel van De fensie wordt het overtollige of onbruikbare materiaal van de landmacht opgeslagen. Het gaat om vrachtwagens, hoogwaardig schroot, gereedschap en moto ren. De bruikbare goederen gaan terug naar de onderdelen, de overtollige en onbruikbare zaken worden overgedragen aan de Dienst der Domeinen ter verkoop. Tijdens het onderzoek werd al snel duidelijk dat een groot aan tal medewerkers van deze com pagnie aan de diefstallen had meegedaan. Zij verduisterden DEN HAAG CPD Veertig ambtenaren moeten zich binnenkort voor de recht bank in Utrecht verantwoorden. Zeventien verdachten hebben inmiddels een schikking aange boden gekregen. Zes ambtena ren zijn geschorst. De arrestaties zijn het eerste resultaat van een onderzoek dat de Koninklijke Marechaussee in mei vorig jaar startte. De mare chaussee vermoede dat zowel militairen als burgerpersoneel van de Verzamelplaatscom pagnie goederen stal en ver onder meer benzine, banden, accu's en onderdelen. Tijdens het onderzoek bleek dat ook op het nabij gelegen opslagterrein van de Dienst der Domeinen dat valt onder het ministerie van financiën iets niet in de haak is. Domeinen heeft als taak het wettelijk be waren van bewijslast van justi tie. Dat betekent dat de dienst allerlei goederen opslaat die door politie en justitie in beslag zijn genomen. Als de rechter deze spullen verbeurd verklaart, verkoopt Domeinen ze. Zes medewerkers van deze dienst worden be schuldigd van diefstal van kle ding, huisraad, sigaretten en onderdelen en autoradio's. De betrokkenen zijn inmiddels ge schorst. De Koninklijke Marechaussee onderzoekt verder of er ambte naren zijn omgekocht door handelaren. Ze zijn er nog, de echte liefhebbers. In de Brabanthallen in Den Bosch bekeken het afgelopen weekeinde de laatste Nederlandse dragers van bontjassen enkele dierenhuiden op een beurs voor bonthandelaren. De Stichting Bont voor Dieren was er ook. Volgens deze organisatie sterven er jaarlijks nog twee miljoen pels- dieren in bontfokkerijen. •foto anp Maandag 13 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (ctef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Zoektocht naar Belgische meisjes blijft zonder resultaat In een eerste opwelling zegt Jan Gorissen, de plaatsvervangend commandant van de rijkspoli- tiegroep Zundert: „Eigenlijk hadden die mensen net zo goed alle hoerenkotten en jongerencentra af kunnen struinen. Er bestaat geen enkele aan leiding om te veronderstellen dat ze in de bossen van het grensgebied iets zullen vinden dat te ma ken heeft met de verdwijning van de beide Belgi sche meisjes". Nuanceert dan: „Maar het gaat hier wel om een toonbeeld van saamhorigheid. Het hele dorp loopt uit om sympathie te betuigen aan de ou ders van de meisjes. Dat vind ik prachtig. Als ze in de grote stad een buurman neerknallen, gaat het leven gewoon verder. Dat werkt hier gelukkig an ders". Het is zaterdag. Honderdvijftig Nederlandse vrijwilligers staan op het punt om de bos- en hei degebieden bij Zundert en Schijf in te trekken. Op zoek naar 'iets' dat licht zou .kunnen brengen in de duisternis rond de verdwijningen. Restaurant Sinjorenhof, net over de Belgische grens bij Wemhoutsburg, puilt uit van de mensen. Ieder een heeft zijn eigen reden om mee te doen aan de zoekactie. Jac Hereijgers (57) uit Zundert verloor veertien jaar geleden zijn toen negentienjarige zoon door een verkeersongeluk. „Elke keer als je die vreselij ke berichten in de krant leest, word ik er weer aan herinnerd. Maar nu speelt het wel heel erg dicht bij. Ja, aan de andere kant van de grens, maar wat zegt dat? We zijn toch allemaal mensen? Ik be schouw het gewoon als een plicht om mee te zoe ken". Zijn dorpsgenote Rita Jochems (30): „Ik doe het puur om te helpen. Ik kan het moeilijk onder woorden brengen. Het is puur emotioneel". De klok staat op even .over tienen als de vrijwil ligers naar buiten worden gedirigeerd om te wor den ingedeeld in vijftien groepen. Het is ijzig koud. Over het landschap hangt een dikke deken van mist. Iedereen heeft zich op die barre om standigheden gekleed met laarzen, dikke jassen en mutsen. Sommigen gaan te voet, anderen rij den met auto's naar de Oude Buissche Heide. De missie begint. Iedereen heeft een lunchpak ket gekregen en een A4-tje, waarop staat dat ze speciaal moeten letten op een jeansbroek, een beige jasje, bruine halfhoge schoenen, een groene skibroek, rose pul met paarse stippels, een lila- /paarse lange jas, zwarte laarsjes maat 32/33, een donkergrijs jasje, een grijze jeansbroek, een groe ne skimuts, blauwe lederen laarsjes en een zwarte sporttas. Sergant-majoor Leijser gaat voorop. „We oefe nen deze techniek regelmatig in het leger. Dan kammen we hele bospercelen uit om de bad guys uit hun schuilplaats te krijgen. Dat komt nu mooi van pas". Mooi? „Nou, da's het goede woord niet. Eigenlijk hoop ik dat die meiden over een maand stoned en zwanger in Amsterdam opduiken. Als we vandaag niets vinden, is er tenminste nog hoop. Misschien dat de twee dan ergens aan het losbollen zijn". Nauwgezet wordt het struweel in het buitenge bied nageplozen op voorwerpen. De politie wordt op de hoogte gesteld van de oogst: pornovideo's, seksboekjes, een bos sleutels, een rijbewijs, een kinderbeugel, messen, ballpoints en munitie. Halverwege de middag zijn de meeste vrijwilli gers terug in restaurant Sinjorenhof. Kees Hereij gers, de Zundertse makelaar die de zoekactie aan Nederlandse zijde op poten zette, staat de ver slaggevers kalm en netjes te woord. „Ik praat lie ver niet over succes", zegt hij behoedzaam. „We zijn hier niet aan begonnen om per se een li chaam te vinden. Laat dat voorop staan. Nu er niets boven water is gekomen, bestaat er toch nog hoop". Aan de tafeltjes verderop zitten vrijwilligers bij te komen van de inspanningen. De meesten zijn heelhuids teruggekeerd. Anderen hebben strie men op hun ledematen van zwiepende takken, bleven met hun broek hangen in het prikkeldraad of liepen in het moerassige gebied van het na tuurreservaat een natte voet op. „Als er over twee weken weer een zoekactie was, deed ik zo weer mee. Want we hebben vandaag bewezen dat er eigenlijk geen grens bestaatzegt de Tilburger Ad Spijkers. UTRECHT» ANP KNOV-voorzitter Kamminga heeft afgelopen zaterdag voor de Vara-radio gepleit voor uit breiding van de vervroegde uit tredingsregeling, de vut. Tijdens een discussie met toekomstig CNV-voorzitter Westerlaken maakte de voorzitter van de grootste organisatie van werk gevers in het midden- en klein bedrijf (mkb) duidelijk dat de vut voor sommige sectoren van het mkb veruit te verkiezen is boven de wao. Volgens de nieuwe wao- maatregelen van het kabinet moeten werkgevers oudere wao'ers passend werk binnen het bedrijf aanbieden, maar vol gens Kamminga is dat in het mkb niet altijd mogelijk. De vut zou dan een prima oplossing zijn, aldus de KNOV-voorzitter. Kamminga toonde zich in dat kader voorstander van zoge noemde deeltijd-vut's. „Bijvoor beeld dat mensen alleen 's mor gens werken of slechts drie vol ledige dagen in de week. Daar bij kunnen tegelijk jonge men sen beter worden opgevangen in de bedrijven, waardoor ze sneller ervaring opdoen." Kam- minga's pleidooi voor handha ving van de vut staat haaks op die van de werkgeversorganisa ties VNO en NCW, die eerder af schaffing van de vut bepleitten. Westerlaken toonde zich ver heugd over het standpunt van het KNOV. „Ik ben blij dat er werkgevers zijn die inzien dat de vut een goed en net instru ment is. Wij zullen de argumen ten van de heer Kamminga dan ook meenemen tijdens de cao onderhandelingen. Werkgevers die denken dat ze dit jaar in het teken kunnen zetten van het af schaffen van de vut, zullen het CNV tegenover zich krijgen." 'Binnen sociale spelregels functioneren Staatssecretaris Simons van volksgezondheid vindt dat de particuliere ziektekostenverze keraars zijn plan voor een basis verzekering tegen ziektekosten saboteren en daarmee hun maatschappelijke verantwoor delijkheid ontlopen. Simons zei gisteravond voor de tv dat hij daarom versneld politiek overleg wil om de parti culiere verzekeraars 'binnen de sociale spelregels te laten func tioneren'. Binnen enkele maan den wil hij concrete maatrege len nemen. Simons onderhandelt don derdag met de verzekeraars over de hoogte van de premies. Volgens hem kunnen die met twintig tot dertig procent om laag, volgens de verzekeraars is dat door de gestegen kosten on mogelijk. Omdat per 1 januari wel de awbz-premie voor ieder een met 1,5 procent is gestegen, zijn particuliere verzekerden daardoor dit jaar vele honder den guldens duurder uit. Beide partijen staan op dit ogenblik onverzoenlijk tegen over elkaar. Voorzitter Fruitema van het samenwerkingsverband van de verzekeraars KLOZ, vindt dat Simons zich hoe lan ger hoe meer ontwikkelt tot een „agressieve politicus". „Ik zet er vraagtekens bij of we op deze manier nog verder met elkaar om moeten gaan", aldus Fruite ma. CDA-senator Boorsma, een verklaard tegenstander van het plan-Simons, zei gisteren dat Simons te snel heeft gereageerd met zijn opmerking dat de pre mies omlaag kunnen. Boorsma vindt het vreemd dat Simons niet heeft voorzien dat de kos ten in de gezondheidszorg zo sterk zouden stijgen dat de ver zekeraars de premies nu niet omlaag kunnen brengen. „Simons had de nodige signa len moeten opvangen, al heb ben de verzekeraars niet ge waarschuwd voor een dreigen de tegenvaller." Boorsma sluit overigens niet uit dat de verze keraars een spel spelen. Boetes voor roekeloze 'runners' De Rotterdamse politie heeft in vijf dagen tijd honderd proces sen-verbaal uitgedeeld aan zo geheten runners. Deze drugs koeriers werven vooral Belgi sche en Franse drugstoeristen en begeleiden hen vanaf de grens naar drugspanden jn de Maasstad. Deze 'gidsen' gingen op de bon, omdat ze op onder meer rijksweg A16 roekeloze ma noeuvres uithaalden om poten tiële klanten in de praktijk vrijwel iedere auto met een bui tenlands kenteken te werven. De koeriers komen naast een vaak nietsvermoedende Belg of Fransman rijden, draaien het raampje open en informeren of hij soms drugs wil kopen. In an dere gevallen seinen de koeriers met bordjes of stappen zelfs over in de auto van een klant. „De runners scheurden regel matig over de vluchtstrook, hin derden andere weggebruikers, reden door rood of bleven bij gtoen licht juist stilstaan om een klant op te wachten. Vooral vervelend voor échte toeristen, die er niets mee te maken wil len hebben", zegt politiewoord voerster Zuidhoom. Al vanaf november vorig jaar voeren politie en justitie be sprekingen om te bekijken wat er tegen het verschijnsel 'run- te doen. Vooralsnog luidde de conclusie dat alleen bekeuren weinig zin heeft. De drugskoeriers zouden zich wei nig van zo'n bon aantrekken. De politie besloot om toch tot het uitschrijven van bonnen over te gaan. De runners-activi teiten dreigen behoorlijk uit de hand te lopen. „Bovendien brei den de koeriers hun gebied uit, tot aan de Belgische grens. De concurrentie onder hen speelt daarbij ook een rol", aldus Zuidhoom. De drugstoeristen, die er drie uurtjes autorijden voor over hebben om in Rotterdam voor weinig geld drugs te kopen, la ten zich door de runners tot vlakbij een drugspand in vooral Rotterdam-West en het cen trum leiden. Daar gaan ook de koeriers zelf vaak op pad om de gevraagde verdovende middelen aan te schaffen, en die met winst door te verkopen aan de Franse of Belgische klanten. Die rijden vervolgens weer terug naar de grens. Ze gebruiken de drugs soms al op de eerste de beste parkeerplaats langs de A16, met alle overlast van dien. Bekend is dat met name de Belgische drugstoeristen hun portie verdovende middelen nogal eens met wapens 'beta len' in plaats van met geld. 'Conflict over asielzoekers kan opgelost' DEN HAAG GPD Het kabinet ziet volgens pre mier Lubbers mogelijkheden om een botsing te voorkomen tussen staatssecretaris Kosto (justitie) en de CDA-fractie in de Tweede Kamer over de op vang van asielzoekers die wor den uitgewezen. Lubbers heeft de kwestie al met Kosto doorge sproken. Kort voor de kerstvakantie nam de Kamer een motie-Kraj- enbrink (CDA) aan. Daarin werd gevraagd om een 'sluiten de' aanpak voor afgewezen asielzoekers. De CDA'er wil zo voorkomen dat deze mensen in de illegaliteit verdwijnen voor dat zij worden uitgezet. De mo tie kreeg steun van de WD. Volgens Kosto is de motie on uitvoerbaar. Er zou geen slui tend systeem te bedenken zijn, tenzij de asielzoekers worden opgesloten. Daar is Kosto tegen. Volgens Lubbers heeft Kosto vooral problemen met de woor den 'sluitende aanpak' in de motie. De premier stelt echter dat er best een systeem moge lijk is waardoor weliswaar niet precies aan de wens van de Ka mer wordt voldaan, maar wel wordt gehandeld naar de 'geest' daarvan. Volgens Lubbers moet dan worden gedacht aan het samen brengen van afgewezen asiel zoekers in bepaalde asielzoe kerscentra en hen daar onder „een zeker toezicht en contro le" te plaatsen. Rechter uit kritiek op Halt-projecten ROTTERDAM GPD De bewijsvoering bij het alter natief straffen van jongeren rammelt aan alle kanten. Jonge ren kunnen via een Halt-proce dure aan strafvervolging ontko men als ze de aangerichte scha de vergoeden of herstellen. Maar volgens de Rotterdamse kinderrechter mr H. Prins wor den hierbij vaak fouten ge maakt. Zo oefent de politie soms on toelaatbaar veel druk uit op jon geren om mee te doen aan een Halt-procedure. Oók als nog he lemaal niet vaststaat dat de ver dachte zich werkelijk schuldig heeft gemaakt aan vernieling of bekladding. Mr. Prins: „Dan hebben ze negen jongens opge pakt en zeggen ze tegen num mer tien: 'doe nou ook maar mee, want je hoorde erbij'." Oud-minister mr. H.W. van Doom is vandaag op 76-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Amersfoort overleden. Hij was al enige tijd ziek. Van Doom was van 1973 tot 1977 minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk namens de PPR in het kabinet-Den Uyl. Het overlijden van Van Doom is bevestigd door een woordvoerder van het Neder lands Centrum Buitenlanders, waarvan de oud-minister voor zitter was. Van Doom is lid geweest van verschillende politieke partijen. Hij was tot 1968 lid van de Katholieke Volkspartij (KVP). Van 1956 tot 1968 zat hij namens die partij in de Tweede Kamer. Van 1954 tot 1962 was hij voorzitter van de KVP. In 1968 stapte hij over naar de PPR, later werd hij lid van de PvdA. Van Doom was ook actief in omroepland. Hij was voorzitter van de KRO (van 1961 tot 1973) en vice-voorzitter van de NOS. De jurist Harry van Doom begon zijn loopbaan na zijn afstu deren in 1940 bij het openbaar ministerie in Rotterdam. Na de oorlog werd hij hoofd Politieke Opsporingsdienst in Rotterdam. Daarna was hij advocaat-fiscaal bij net bijzonder gerechtshof in Den Haag (1947-1951) en subsituut-officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam (1951-1961). H.W.' Doom Moeder-giraffe Toos is blij. Ze schonk gisteren in het Noorder Dierenpark in Emmen het leven aan een kerngezonde baby. •foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3