Feiten Albanië heeft nu vooral warmte nodig Chadli Benjedid: van partijman tot democraat Acht roerige maanden Martelingen en executies in Tunesië aan orde van de dag De enige plaats waar enige activiteit werd ontplooid was de kraamkamer, waar volgens de drie aanwezige verpleegsters 500 bevallin gen per jaar plaats grepen. Er stond een compleet uit gewoond bed, één stetho scoop, een stel roestige naalden en één schaar. Geen bloeddrukmeter, geen weegschaal, geen hand schoenenIn het hele ge bouw was geen patiënt te zien en evenmin een dokter (om 13.30 uur). De sterili satie-machine was 35 jaar oud en leek zelfs ouder. Wasbakken waren van de muur afgebroken, er was geen telefoon. Er waren geen medicij nen, daarvoor moest je naar de apotheek in het dorp, maar die was geslo ten Zomaar een aantekening uit het rapport van Albert Besselsen. Opgetekend na een bezoekje aan het zie kenhuis van Fucha-y-ares, een bergdorp van 4.000 in woners tussen Puka en Ku- kesi. stoffen zijn. Het buitenland heeft de levering stopgezet. Er worden geen kredieten meer verstrekt, want de lek, de Alba nese munteenheid, is niks waard." Momenteel heerst in Albanië een soort anarchie, constateert Besselsen. „De mensen demon streren voortdurend een pro testhouding. Ze roken op plaat sen waar het verboden was. Of ze wachten bij een stoplicht er zijn er trouwens maar twee in de hoofdstad Tirana hoor tot het op rood springt, en steken da'n over. De politie, die vooral tot taak had hen in hun bewe gingsvrijheid te belemmeren, weet totaal niet wat te doen. Het leger heeft wel een oplos sing: het slaapt. Letterlijk. Sol daten die op wacht staan, zak ken diep weg in de kraag van hun jas en knijpen hun ogen dicht." „Waar Albanië momenteel vooral geen behoefte aan heeft zijn Jacobsen en Van Essen met nutteloze spullen, zoals lippeiv stift en panties. Soms zie je eeri vrouw die zich helemaal heeft ondergesmeerd, want die wes terse spullen zijn in hun ogen het toppunt van chique. Iets dergelijks ken ik wel uit reizen door Oost-Europa. Dan puilen de winkels opeens uit van de peperdure kiwi's, rechtstreeks uit Nieuw-Zeeland. Dat ze daar aan dan hun weinige geld uitge ven...." Albert Besselsen bezield in touw Maandag 13 januari 1992 Redactie: 023-150225 e JANINE BOSMA e ALTAN ERDOGAN e RONALD FRISART <cM) ONNO HAVERMANS e PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES e JAN PREENEN e SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA e LUUTIE NIEMANTSVERDRIET e Vomgeving: DRIES DE BOERS •IK WEET NOG hoe koud ik het had in de hongerwinter. En dat ik op mijn kop in de gamellen heb gestaan, om de resten pap van de bodem te schrapen. Dat beeld was ik kwijt, maar het kwam weer terug in Alba- EN MENINGEN nië Helemaal onverwacht kwam het aftreden van de Algerijnse president Chadli Benjedid za terdagavond niet. Al maanden lang had het oppositionele Isla mitisch Reddings Front (FIS) zijn aftreden gëeist. Niet alleen voor het FIS, maar ook voor an dere oppositieleiders als de so cialist Hocine Ait Ahmed en Ah med Ben Bella, de legendari sche eerste president van Alge rije na de bloedig bevochten onafhankelijkheid van Frankrijk In 1962, was en bleef hij de ver tegenwoordiger van het Natio nale Bevrijdings Front (FLN). Het FLN dat dertig jaar lang Al gerije met harde hand heeft ge regeerd en het land in een diep dal van armoede en interne te genstellingen heeft gestort. vormingsstreven Chadli Benjedid zelf noemde opstand van oktc zijn aftreden zaterdagavond op de televisie een 'beslissing in het belang van het land'. „Om het evenwicht opnieuw te her stellen en erger te voorkomen wil ik geen obstakel zijn in het streven naar eenheid". Chadli Benjedid werd geboren op 14 april 1929 in het dorpje Sebaa in het oosten van Algerije uit een arme boerenfamilie. Zoals zovele Algerijnse jongeren na de Tweede Wereldoorlog was hij actief in de strijd tegen de koloniale overheersing van Frankijk. In 1960 kreeg hij de leiding over het dertiende batal jon van het nationale bevrij dingsleger, dat langs de grens met Tunesie opereerde. Voortgekomen uit de harde kem van het bevrijdingsleger was hij een van de vertrouwens mannen van kolonel Houari Boumediene en hij koos dan ook diens kant, toen deze in 1966 de eerste president van het onafhankelijke Algerije, Ahmed Ben Bella, afzette. Als dank hier voor mocht hij toetreden tot de Revolutionaire Raad van het FLN en op 1 januari 1979 werd hij na de dood van Boumediene unaniem door deze raad tot se cretaris- generaal van het FLN - en dus ook tot derde president van Algerije- gekozen. Dat hij geen meeloper wilde zijn, bewees hij al op het eerste FLN-congres na de dood van Boumediene. Hij bekritiseerde de economische fouten van zijn voorganger en verklaarde zich voorstander van een discussie binnen de partij over agrarische en industriële hervormingen. In 1984 werd hij per referendum met overgrote meerderheid her kozen als president en in 1988 was dat opnieuw het geval. Doorslaggevend voor zijn her vormingsstreven was de volks opstand van oktober 1988, die aan vele honderden mensen het leven kostte en duidelijk maakte dat het Arabisch marxistisch-le- ninisme van het FLN op een fiasco was uitgelopen. Benjedid zond de regering naar huis, maakte een voorzichtige libera lisering van de economie moge lijk en kondigde een verder de mocratiseringsproces aan. In juni 1990 leidde dat tot de eer ste vrije en algemene lokale ver kiezingen in een van de Noord- afrikaanse Magreb-landen. fundamentalisme, die democra tische verkiezingen slechts wil gebruiken om aan de macht te komen en de democratie ver volgens wil gebruiken voor de vestiging van een -ondemocra tische- islamitische staat. Die overweging heeft bij Benjedid de doorslag gegeven om ontslag ai r.icoc acd dorpen te verlaten en een eind te maken aan de omsingeling van dë moskeeën", nadat para chutisten en tanks zich hebben opgesteld, met name nabij de moskee van Kouba, een buiten wijk van Algiers. -17Junk Het kabinet-Ghozali treedt aan. Het wordt gepresen teerd als een regering van conti nuïteit en openheid. - 25-27junk De onrust laait weer op in de islamitische bol werken in Algiers en op het platteland. In de nacht van 25 op 26 juni vallen er 13 doden en 68 gewonden. Tanks worden in gezet na heftige schermutselin gen op 25 juni in de volkswijk Bab-el-Oued, waar betogers protesteren tegen het weghalen van de borden 'Islamitische ge meente' van de gevels van de is lamitische gemeentehuizen. - 28 junk Abassi Madani dreigt op te roepen tot de Jihad (Heili ge Oorlog) als het leger niet de staat van beleg opheft. Presi dent Chadli treedt af als leider van het regerende Front voor de Nationale Bevrijding (FLN) na Het ontslag zaterdag van de Al gerijnse president Chadli Ben jedid is de voorlopige climax van acht maanden toenemen de onrust, die begon met de staat van beleg. Een overzicht. - 5 juni 1991: President Chadli Benjedid kondigt voor vier maanden de staat van beleg af in heel het land na een oproep van het Islamitische Reddings front (FIS) tot een algehele sta king en tot betogingen in de hoofdstad Algiers die uitliepen op gevechten tussen radicale is lamieten en veiligheidstroepen. Het leger neemt posities in in de hoofdstad. Op 6 juni wordt de avondklok ingesteld in Al giers en in drie departementen. Chadli aanvaardt het ontslag van de regering van Mouloud Hamrouche en stelt de parle mentsverkiezingen uit aie op 27 juni zouden worden gehouden. Hamrouche wordt opgevolgd door Sid-Ahmed Ghozali. - 14 junk FIS-voorzitter Abassi Madani roept het leger op „de Warmte. Voor alles hebben de Albanezen nu warmte no dig. Tot april is het daar stervenskoud. Dus moeten er de kens naar Albanië. En voedsel. Geen potsierlijk beschil derde vrachtwagens vol babykleertjes, geen massale tv- actie, maar low profile hulpverlening, gebaseerd op de behoeften van het land. Dat bepleit Albert Besselsen, ex- luchtmachtpiloot, ex-hoofd algemene voorzieningen van de Universiteit van Amsterdam en bezield medewerker van Artsen zonder Grenzen. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Besselsen trok in december en kele weken door Albanië, om te onderzoeken of het bergstaatje veilig genoeg is om zendingen van Artsen zonder Grenzen te ontvangen. „Ja hoor, er zijn mensen met zo'n bijl op me af gekomen... (hij houdt ae vlakke hand ergens tussen knie en heup, OH) ...als je dan op de loop gaat, kan zo iemand je nog wel een tijdje achtervolgen, denk ik. En misschien wordt het dan wel even echt gevaarlijk. Maar als je begrijpt uit welke frustratie dat voorkomt... Als je weet hoe je zoiets moet sussen, dan is er niets aan de hand." Dus gaan sinds eind vorig jaar zendingen medicamenten en medische apparatuur naar Al banië, plus, op speciaal verzoek van Besselsen, aparte zendin gen dekens en voedsel. „Natuurlijk is er criminaliteit in Albanië. Er wordt ook wel eens wat gestolen. Als je nu een schaar naar een ziekenhuis stuurt, zal hij daar niet lang blij ven. Misschien neemt een arts hem mee naar huis. Maar ook daar komt die schaar goed van pas. Veel spullen zullen pas op den duur op de juiste bestem ming aankomen." Amsterdam 1945 Hoewel hij eerder verzeild raak te in menselijke tragedies in Cambodja, de Filipijnen en de berghellingen van Turks Kurdis tan, maakte het bezoek aan Al banië diepe emoties in Bessel sen los. „Een blik op dat land met duizenden gerooide bo men... Dat is levend hout, dat rookt meer dan dat het brandt. Die ongelooflijke kou, die onge looflijke honger. Ik heb dit meer meegemaakt, in Amsterdam 1945. Maar wij hadden tenmin ste nog van die houten blokjes die tussen de rails lagen om het geluid van de tram te dempen." „Ik weet nog hoe koud ik het had in de hongerwinter. En dat ik op mijn kop in de gamellen heb gestaan, om de resten pap van de bodem te schrapen. Met mijn moeder heb ik mijn oude kleuterschool staan slopen om te kunnen stoken. De rollen van de pianola, met prachtige mu ziek van Brahms en Schubert, verdwenen in de kachel zodat we een beetje water konden ko ken, met wat maïs. Dat beeld was ik kwijt, maar het kwam weer terug in Albanië." Onder de indruk is de Amster dammer ook van de duizenden geschutskoepels die boven het Albanese land uitsteken. „Er staan daar een miljoen bunkers! Iedere Albanees had er een ei gen plekje. En ze liggen strate gisch nog goed ook. Partijleider Enver Hoxha was dan wel para noia, maar hij was niet dom. Hij heeft Albanië zo goed afgegren deld dat zelfs landkaarten, die toch worden gemaakt op basis van satellietfoto's, niet kloppen. Er staan wegen op die helemaal nooit hebben bestaan, en af standen die in werkelijkheid volkomen anders zijn." Investeringen Met zijn ploegje van Artsen zonder Grenzen heeft Besselsen zitten piekeren over de toe komst van Albanië. „Met die bunkers moet toeristisch wat toe doen zijn. Het is trouwens toch een vreselijk mooi land, veel mooier dan Joegoslavië, al weet ik niet wat ervan over blijft als ze al die bossen kappen. Een cultuurrijk land ook, met tien- FlS-aanhangers tijdens het avondgebed. een bijeenkomst van het cen traal comité van de partij. - 30 Junk Abassi Madani en Ali Belhadj, de tweede man van het FIS, worden aangehouden. - 8 Julk De laatste pantserwa gens trekken zich terug uit het centrum van Algiers. - 1 augustus: Bij de gevechten zijn sinds 5 juni zeker 55 doden en 326 gewonden gevallen, al dus premier Ghozali. Zeker 3000 mensen zijn opgepakt. 29 september De staat van beleg wordt opgeheven. - 75 oktober President Chadli kondigt aan dat de eerste ronde van de parlementsverkiezingen, waaraan meerdere partijen mo gen deelnemen, op 26 decem ber zullen plaatsvinden. -14 december Het FIS kondigt aan dat het aan de verkiezingen zal meedoen. - 26 december Het FIS wint met 47,54 procent van de stem men 188 zetels in de eerste ron de. Het Front van Socialistische Krachten (FFS) krijgt 25 zetels en het FLN 15. Drie zetels gaan naar onafhankelijke kandida ten. Over 199 zetels moet in een Albert Besselsen: Die ongelooflijke tallen oude kastelen, daar moet toeristisch toch wat mee te doen zijn, ook al is de infra structuur miserabel. In elke ho telkamer ruist het water, omdat zeker twee van de drie kranen lekt." Net als de voormalige Oostblok landen heeft Albanië dan ook dringend investeringen nodig, meent Besselsen. „Het land heeft aardgas, olie en minera len, waarmee het een toekomst kan opbouwen. Maar daarvoor zijn wel pijpleidingen en pom pen nodig. Of zelfs maar ja knikkers. Daarvan staan er nu ook wel een paar, maar zodra er wind opsteekt vallen ze om. Maar Albanië heeft pech dat het achteraan komt in de rij. Eerst zijn Polen, Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Bulgarije en Roeme nië aan de beurt. En nu komt er weer de uiteen gevallen Sov jetunie bij. De grote industrie landen staan nu niet bepaald te trappelen om Albanië te hei- Bovendien schrikt de onduide lijke politieke situatie in Albanië potentiële investeerders af, be seft Besselsen. Ze zullen in elk geval afwachten wat de parle mentsverkiezingen van 1 maart gaan opleveren. De eerste vrije verkiezingen, afgelopen jaar, hielden de voormalige commu nisten en hun leider Ramiz Alia, nog altijd aan de macht. „Die Alia is een sluwe vent, veel slu wer dan Lubbers, meer iemand van het kaliber Saddam Hus sein. Hij speelt mensen tegen FOTO LEX VAN ROSSEN elkaar uit. Hij is leider van de voormalige communisten, die zich nu democraten noemen. Maar iedereen is nu democraat in Albanië, al denk ik dat nie mand weet wat dat'precies is. De kans op corruptie is nog al tijd groot. Bovendien zijn veel gestaalde partijkaders eenvou dig de besten. Zij hebben ken nis van de problemen in een bepaald gebied, zij weten wat er moet gebeuren." Anarchie Albanië telt 3,2 miljoen inwo ners. „Van hen is nu 80 procent werkloos. Die mensen waren in staatsdienst en ze krijgen nu ge woon doorbetaald. Maar werk is er niet, omdat er geen grond- •FOTO AP tweede ronde worden gestemd. Maar liefst 41 procent van de kiezers blijft thuis. - 2 januari 1992: Een grote be toging van de FFS voor de be scherming van de democratie in Algiers brengt 300.000 mensen op de been. - 9 januari: Honderden vrou wen betogen in Algiers tegen het FIS. - 11 januark President Chadli Benjedid treedt af, vijf dagen voordat de tweede ronde van de parlementsverkiezingen moet plaatsvinden. Doodstraf voor religieuze en politieke activiteiten TUNIS CAROLINE MOOREHEAD THE INDEPENDENT Eind oktober kregen de ouders van Faisal Bakarat te horen dat hun 25-jarige zoon, een wiskun- de-student, dood was. De poli tie legde uit dat er een ongeluk was gebeurd in de cel waarin de jongeman meer dan een week was vastgehouden. Later ont dekten Faisals ouders dat het li chaam van hun zoon was be dekt met blauwe plekken en dat zijn voetzolen kapotgeslagen waren. Falaga, het slaan op de voetzolen, is één van de vele vormen van marteling die in Tunesië met grote regelmaat worden toegepast op politieke gevangenen. Faisal Barakat is niet de enige jongeman die de afgelopen maanden in politiebewaring is omgekomen. De vrouw van de 2§-jarige Rachid Chammakhi werd verteld dat haar man aan geelzucht was bezweken. Maar toen haar een korte blik werd gegund op zijn gezicht, zag ze diepe wonden. Fathi Khiari, een 33-jarige postbeambte, zou tijdens zijn drie weken durende verblijf in een politiecel het slachtoffer zijn geworden van een fatale ziekte. Zijn zwager, Abdel Raouf Laaribi, stierf na 24 dagen de tentie aan een hartaanval, even als de ambtenaar Abdelaziz Ben Hamuda Mahuashi. Wat deze slachtoffers gemeen hadden, was dat ze allemaal aanhangers waren van een isla mitische oppositiegroepering genaamd Hizb al-Nahda, de De verkiezingswinst van het Islamitisch Bevrijdingsfront in Algerije, dat de socialistische staat wil omvormen tot een islamitische republiek, heeft met name in het buurland Tunesië voor onrust gezorgd. De regering van president Ben Ali probeert met harde hand de orthodoxe islamieten onder de duim te houden. Uit onderzoeken van buitenlandse waarnemers en getuigenissen van ex-gevangenen blijkt dat Tunesië daarbij geen middel schuwt. Partij van de die niet geregistreerd staat een wettelijke politieke partij. Vorig jaar zijn er in Tunesië vele duizenden sommigen spre ken zelfs van 20.000 religieu ze en politieke activisten gear resteerd. De meesten werden midden in de nacht gearres teerd en vervolgens weer vrijge laten. Velen keerden terug met ver halen over marteling: ze waren opgehangen in uiterst pijnlijke houdingen, hadden elektrische schokken toegediend gekregen, waren met sigaretten gebrand en geslagen. Een vooraanstaand wiskundeprofessor, Moncef Ben Salem, zit nog steeds vast. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis wegens 'het ver spreiden van onjuiste informa tie'. Hij heeft in het openbaar uitgebreid verslag gedaan van de marteling en de langzame dood van een goede vriend die samen met hem in de gevange nis zat. Toen president Habib Bour- guiba nd dertig jaar in 1987 werd vervangen door Ben Ali, kende Tunesië een korte ople ving van de mensenrechten. Tienduizenden politieke en an dere gevangenen kregen am nestie. Het wetboek van straf recht werd ingrijpend gewijzigd en de nieuwe president ver klaarde zichzelf tegenstander van de doodstraf. Maar in de afgelopen twee jaar hebben harde confrontaties tussen de politie en politieke en religieuze tegenstanders van de regering geresulteerd in een enorme arrestatiegolf. Tegelij kertijd namen de berichten toe over martelingen, standrecht in militaire rechtbanken en schen dingen van door de Tunesische regering ondertekende verdra gen over de mensenrechten. Onlangs werd zelfs de doodstraf ingevoerd voor religieuze en politieke activiteiten. Tot nog toe heeft de interna tionale gemeenschap verras send weinig aandacht geschon ken aan de snel toenemende schendingen van de mensen rechten in Tunesië. Mensen rechtengroepen proberen daar nu een einde aan te maken. Na de winst van de fundamentalis ten in Algerije zou de onder drukking in Tunesië anders wel eens verder kunnen toenemen. VERTAUNC: MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2