Sport Niemann haalt uit Zandstra nadert Koss Hazeleger als snelle zandhaas De Graaf is kampioenstrui kwijt Veldhoven met stille trom vertrokken Maandag 13 januari 1992 Redactie: o Eindredï JOOST LA LAU greep zaterdag de winst op het loodzware en 4400 meter lange crossparcours in Westerschouwen. In krap een kwartier bouwde de Bataaf een voorsprong op van meer dan een halve minuut. Zijn clubgenoot Jan Kortekaas werd derde. In de Deltacross eindigde Fred Sluys (ook Bataven) als vierde. NIEUWSLIJN KNAU-bestuur draagt voorzitter voor DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Adetiek Unie (KNAU) krijgt weer een voorzitter. Op de voorjaarsvergadering, die 4 april waarschijnlijk in Zwolle wordt gehouden, stelt het be stuur van de unie Willem van Breukelen kandidaat voor de op volging van de in april vorig jaar overleden Ir. Wim de Beer. De 52-jarige Van Breukelen uit Reeuwijk, die tot oktober 1991 als generaal-majoor commandant van het korps mariniers was, is één van de vier kandidaten met wie het KNAU-bestuur de afge lopen maanden heeft gesproken. Afdelingstitel Scylla-speler De Boer DEN HAAG Tijdens de gisteren gehouden afdelingskam pioenschappen van de afdeling Den Haag werd Scylla-speler Michel de Boer winnaar in de A-klasse. In Sporthal Overbosch schudde De Boer, in een poule van zes spelers, al zijn oppon- nenten van zich af. In de B-klasse zegevierde de Leidschendam- mer Rob d'Ancona. Bij de vrouwen in de A-klasse legde Rijnsoe ver-speelster Iris Sjaardema beslag op de titel. Het dubbelspel leverde een triomf op voor het Oegstgeester koppel Friso Reits- maTed van den Berg. Laatstgenoemde werd tweede in het en kelspel. Monique Velzeboer ongenaakbaar LEIDEN Monique Velzeboer heeft via zeges op de 500 en 1000 meter haar leidende positie in de strijd om de Aegon-cup verstevigd. In Den Haag was de rappe schaatsster uit Oud-Ade ongenaakbaar. Broer Mark greep bij de mannen de winst op de 500 meter, terwijl de Belg Geert Blanchard de zege op de kilome ter voor zich opeiste. Een maand voor Albertville lijkt Monique Velzeboer in blakende vorm. De concurrentie in Den Haag had in elk geval niets tegen haar in te brengen. Zowel op de 500 als op de 1000 meter was ze de Belgische Bea Pintens en Simone Velzeboer de baas. De psy chologiestudente leidt in het algemeen klassement. Mark Velzeboer completeerde het familiesucces. De schaatser van IHC Leiden hield in de finale van de 500 meter Geert Blan- chart en Jeroen Otter achter zich. Blancard nam op de 1000 me ter revanche. Velzeboer werd tweede, Woubruggenaar Jan Hoogeveen derde. Richard Suyten behield de leiding in het alge meen klassement voor Velzeboer en Blanchart. Biljarters Oegstgeest een puntje rijker LEIDEN Terwijl de biljarters van Centraal een ondubbelzinni ge nederlaag leden, kroop Sport Veste Assurantiën uit Oegst geest omhoog op de ranglijst. In de tweede landelijke divisie driebanden groot maakte Oegstgeest hét Amsterdamse Café Beekman een punt afhandig (4-4). Hein Jan Salman (35-33) en Kees Zoetemelk (35-29) zorgden voor fraaie winstpartijen met voor beiden een gemiddelde van 0,744. Gijs van Hage (25-30) en Ming Pan (18-30) verloren daarentegen. Oegstgeest bezet de ne gende plaats. Nederlandse schaatssters op 3000 meter weggereden De 'onverslaanbare' Gunda Niemann verloor zaterdag bij de World Cup-wedstrijden in Collalbo op de 1500 meter en wist zich niet meer te herinneren wanneer dat voor het laatst was gebeurd. De concurrentie wreef zich verge noegd in de handen. De allerminst zelfverzekerde we reldkampioene en olympisch favoriete zou van een ne derlaag, vier weken voor Albertville, wel danig in de stress schieten. Tot verbazing van de concurrentie toonde Nie mann zich echter geenszins aangeslagen. Integendeel. De Duitse sloeg gisteren twee keer zo hard terug en liet met name de Oranje-ploeg onthutst achter. beste stemming het hotel op zocht. Emese Hunyady, bij de World Cup-wedstrijden in Berlijn en Albertville reeds tweede op de 150Ö meter achter Niemann, had een halve seconde minder nodig voor de metrische mijl dan de Duitse. De 25-jarige Oostenrijkse kreeg er prompt fraaie visioenen van. „Dit was geen grote verrassing voor mij. Ik denk dat Niemann behoorlijk geschrokken is. Ja, je mag mij nu als favoriet voor het olym pisch goud beschouwen." Het antwoord van Niemann gisteren op de 3000 meter kwam derhalve als een moker slag aan. Met 4.17,41 minuten noteerde de 25-jarige bibliothe caresse de beste seizoentijd. De won met maar liefst zes secon den voorsprong op de nummer twee, haar landgenote Heike Wamicke. Waarna Niemann het door Koops en Hunyady begon nen verbale steekspel vrolijk voortzette. „Nerveus maken ze met niet. Ik ben de afgelopen jaren veel zelfbewuster gewor den." Dat ze een dag eerder verlo ren had noemde ze zelfs gun stig. „Hunyady is in supervorm. Ik wilde haar te graag verslaan, daardoor ging ik verkrampt rij- Evenals in de voorgaande drie seizoenen reist Niemann als to renhoge favoriet naar het Euro pees kampioenschap, dat ko mend weekeinde in Heeren veen wordt gehouden. Op de lange afstanden is de kloof tus sen haar en de overige rijdsters zo groot, dat het woord concur rentie nauwelijks van toepas sing is. De interesse van Nie mann gaat echter niet uit naar het EK. De Duitse kopvrouw be schouwt de driedaagse in het Thialf-stadion als een training en zegt zelfs allerminst rouwig te zullen zijn om een eventueel verlies van de titel. „Dan weten de mensen tenminste ook dat ik geen machine ben." De buitenwacht rekende bij de start van dit seizoen op drie maal goud voor Niemann in Al bertville. Toen ze aanvankelijk niet zo kon imponeren als in voorgaande jaren, wakkerde de olympische hoop in de harten van de concurrentie aan. Kern- ploegcoach Arie Koops merkte herhaaldelijk op, dat een onver wachte nederlaag in de loop van het seizoen Niemann wel eens erg nerveus zou kunnen maken. Vandaar dat de Oranje- ploeg zaterdagmiddag in opper den en kwam niet in mijn ritme. Daar heb ik zaterdagavond goed over nagedacht. Zoiets ge beurt me niet weer. Op de drie kilometer heb ik mijn eigen tac tiek gevolgd en mijn ritme weer teruggevonden." Om over haar scherpe tijd nog luchtig op te merken: „Ik ben meer tevreden met het feit dat ik mijn ritme weer vond, dan met die tijd." Koops hield de moed erin. „De Duitsers kiezen een andere strategie dan wij. Het heeft geen zin om er twee dagen vol in te knallen. We moeten ook reke ning houden met het EK." Daarom had hij zijn pupillen de opdracht gegeven een rustig schema - rondjes 35 - te volgen en daar hadden Zijlstra, Van Schie en Van Gennip zich vol gens de coach prima aan ge houden. Koops: „Wij gaan straks ook harder openen. Maar niet op een manier zoals Nie mann dat doet. Want dan strompelen ze op het laatst naar het einde." Zijlstra en Van Schie hadden meer tijd nodig om de mentale opdoffer, die Niemann had uit gedeeld, te verwerken. Zijlstra: „We gingen niet voluit, maar we hadden toch gehoopt op een tijd in de buurt van 4.25 minu ten. Het is onvoorstelbaar dat Niemann opent met een rondje 31,9. Dat kan ik gewoon niet." En Van Schie: „We dachten dat ze minder goed was dan voor gaande jaren. Dan rijdt ze in eens zo hard. Dat is verdraaid vervelend." Alleen Van Gennip leek on aangedaan door het Duitse en Oostenrijkse geweld. De Haar lemse vertrouwt op haar eigen koers. Ze had veel pluspunten en slechts enkele minnetjes ge constateerd. „In Albertvlle maak ik de rekening wel op", zei de koningin van Calgary. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING MEDEWERKER Ronald de Graaf is zijn rood- wit-blauwe trui kwijt. De Kou- dekerkse B-rijder kwam zater dagavond op de Groningse kunstijsbaan niet verder dan de achtste plaats tijdens de strijd om het nationaal kampioen schap marathon. In de onrustige strijd lukte het niemand een serieuze ontsnap ping op touw te zetten. Met nog vijf ronden voor de boeg leek een massasprint beslissend. Marcel Nat uit Oostgraftdijk gaf daarin kennelijk geen stuiver voor zijn kansen en waagde als nog een poging alleen weg te komen. Met succes. Aan de meet hield hij luttele meters voorsprong over op het sprin tende peloton. Achter Ronald de Graaf kwam Rijnsburger Pe ter Pauw als tiende over de streep, terwijl André Hogervorst uit Lisse op de vijftiende plaats belandde. Alex Jansen (Leiden) reed de wedstrijd uit, maar klas seerde zich niet bij de eerste twintig. De Graaf kreeg voor zijn acht ste plaats een behoorlijk aantal punten voor de strijd om de promotie naar het A-peloton. De beste tien B-rijders mogen volgend jaar op het hoogste plan strijden. De Graaf bezet momenteel de vijfde plaats. Lei- denaar Aad Berg kwam als acht tiende bij de veteranen over de finish. Jeroen Straathof heeft giste ren tijdens wedstrijden op Thi- alf zijn persoonlijk record op de 3000 meter verbeterd. De 19-ja- rige Zoetewoudenaar, vorige week opvallend aanwezig tij dens de NK-afstanden gleed naar een tijd van 4.08,65, en was daarmee vier seconden sneller dan zijn oude toptijd. Martin Hersman ging in zijn rit tegen oud-wereldkampioen Oleg Bozjev te hard weg en kwam de man met de hamer te gen. De 17-jarige schaatser uit Sassenheim kwam desondanks uit op een nette tijd van 4.13,64. Leon Veefkind uit Roelofs- arendsveen was gisteren tijdens een sprinttoemooi in Den Haag de snelste. De eerstejaars A-ju- nior legde de vier afstanden (300, 500, 700 en 1000 meter) af in achtereenvolgens 26,14. 59,29,41,65 en 1.25,25. Marion Borst uit Hoogmade haastte zich afgelopen zaterdag, na het NK-marathon in Alk maar, naar Eindhoven om een plaatsingswedstrijd voor het NK-junioren te rijden. De Lei- derdorpse legde de sprint af in 45,40 en gleed even later op de 3000 meter naar 5.02,00. Giste ren reed Borst in Utrecht, waar deel twee van de plaatsingwed strijd werd georganiseerd, de 1500 meter in 2.22,3. Met deze prestaties slaagde Borst in haar opzet en zal zij eind februari in Heerenveen aan de start van de NK-juioren verschijnen. Haar broer Ruud plaatste zich via de volgende reeks: 42,7 (500 me ter), 2.06,3 (1500) en 4.20,7 (3000). Charles Veldhoven doet niet meer aan shorttrack. Uitgerekend in het Olympische seizoen werd de 26-jarige Oegstgeestenaar plotseling door de BCK (Begeleidings Commissie Kernploeg) uit de natio nale selectie gezet omdat hij tijdens het wereld kampioenschap 1991 een grove aflossingsfout tij dens de koppelkoers had gemaakt. Daardoor liep Nederland op dat nummer een Olympische ticket Volgens Veldhoven ligt een geheel andere re den aan de beslissing van de BCK ten grondslag. „Ik werd in juni uit de selectie gezet en pas in september kreeg ik de ware reden te horen. De heer, Scheepstra, tot medio 1991 voorzitter van de BCK, liet me weten dat de blessure die ik vlak voor het NK 1991 opliep, miin prestaties nadien nadelig had beïnvloed. KlinkJare onzin, want tij dens de selectiewedstrijden die op het NK volg den, was ik tweemaal tweede en eenmaal derde Nederlander, ik heb vervolgens de heer Mol, de opvolger van Scheepstra, gevraagd alles nog eens te overwegen. Hij vond dat ik me weer moest be wijzen. Dat deed voor mij de deur dicht. Hoe moet iemand met vijf nationale en twee Europese titels, die in Cagary zilver en goud won en vier keer bij de eerste tien reed tijdens de diverse we reldkampioenschappen zich nog bewijzen?" Snelle tijden jeugdatleten A V Holland Bart Veldkamp (achter) reed in Davos een bekeken 5000 meter tegen Johann Olav Koss, die met zijn gedach ten al bij het Europees kampioenschap in Heerenveen leek. foto anp davos opd Een kleine week voor het Euro pees Kampioenschap, dat vrij dag begint in Heerenveen, heb ben Falko Zandstra en Bart Veldkamp de Noorse titelfavo- riet Johann Olav Koss een paar gevoelige tikken uitgedeeld. Zandstra was tijdens de World Cup in Davos een klasse apart op de 1500 meter en leverde met zijn tijd van 1.53,73 minu ten de beste wereldseizoen- prestatie. De Fries boekte in Zwitserland zijn tweede WC-ze- ge en mag zich vanaf nu kandi daat noemen voor olympisch goud. Veldkamp versloeg Koss gisteren in een rechtstreeks duel op de vijf kilometer. Voor bondscoach Ab Krook blijft Koss desalniettemin over vier dagen de te kloppen man in Thialf. De snelste slotronde van alle 41 deelnemers op de 1500 meter kwam op naam van de Noor, die achter het Friese duo Zandstra-Ritsma als derde ein digde. Op de 5000 meter liet hij niet het achterste van zijn tong zien. Krook: „De trainingen van Koss waren in verband met zijn voorbereiding op de Olympi sche Spelen tot nog toe afge stemd op de langere afstanden. Daardoor is hij op dit moment op de 1500 nog lang niet op topniveau. Het is eigenlijk het zelfde verhaal als vorig jaar vlak voor het EK in Serajewo. Toen werd hij ook geklopt in Davos om vervolgens zonder zijn top niveau te halen toe te slaan bij het EK. Ik verwacht dat nu weer van hem. Zandstra kan tijd op hem winnen op de kortere af standen, maar dat maakt Koss weer goed op de vijf en tien ki lometer. Voor Bart Veldkamp geldt waarschijnlijk precies het omgekeerde." Veldkamp reed op de 5000 meter voortdurend een paar meter voor Koss, die geen mo ment aanstalten maakte zijn Nederlandse concurrent te ver slaan. Geir Karlstad haalde even later in een curieus opgebouw de race wel de rem er vanaf en dook daardoor als enige nog onder de tijd van Veldkamp door. Veldkamp: „Karlstad heen op het EK niets te zoeken en kon hier voluit gaan. Ik heb in gehouden geschaatst, omdat ik me een paar dagen voor Heerenveen niet over de kop wilde rijden. In tegenstelling tot Karlstad geef ik mezelf wel eens kans op een podiumplaats. Ten opzichte van Koss en Zandstra kom ik te kort. Ik gok op de der de plaats." DEN HAAQ WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Met volwaardige seniorenpres taties hebben en Fabian van den Barselaar en Bianca Ver mond hun visitekaartje afgege ven voor het atletiekjaar 1992. Beide junioren van AV Holland legden gisteren tijdens indoor- wedstrijden in Den Haag tijden neer, waarop menig senior ja loers zou zijn. Sprinter Van den Barselaar benutte de 400 meter om zich te manifesteren, Ver mond de 800 meter. Van den Barselaar gaf in de Houtrusthallen aan dat hij zijn zomerse progressie ook indoor doortrekt. De Wassenaarse at leet, afgelopen zomer met 22,39 al de snelste regioatleet op de 200 meter, toonde zijn kracht ditmaal op de dubbele 'afstand. In een goed ingedeelde race re kende hij op de laatste meters op imponerende wijze af met zijn tegenstanders en finishte hij in 51,10. Bij de 800 meter voor juniores A moesten Saskia Engels (Bata ven), en Vermond (AV Holland) direct na het startschot achter Iris Wullems (ex-AV Holland) aan. Alleen Vermond lukte dat. Eén ronde voor het einde greep die de race naar zich toe. Ze de marreerde sterk en besloot win nend in een persoonlijk (in- door- en outdoor) record van 2.15,23. Engels kon net niet pro fiteren van de inzinking van Wullems, maar was met haar derde plaats en tijd van 2.19,57 ook tevreden. Op 1500 moest Cor Brandwijk de regionale eer hooghouden. Brandwijk liep voor zijn gevoel een snelle race, waarna de tijd van 4.06,53 toch enigszins te genviel. Verhoudingsgewijs sterk was de prestatie van vete raan Arie van Tol (Bataven), die finishte in 4.25,15, vier secon den sneller dan veertien dagen eerder. Bij de B-junioren presteerden naast Hollander Bram Tijdhof (winnend op de 1500 meter in 4.15,30) met name (Bataven- meisjes goed. Marlies Koster vestigde met 9,66 een nieuw clubrecord op de 60 meter hor den. Elsemieke Roksnoer vestig de met 27,26 clubrecord op de 200 meter en realiseerde 9,84 op de 60 meter horden. De meest opvallende senior ten slotte was Martijn dc Lange, met 7,28 op de 60 meter. Geen zee ging Tonnie Dirks (rechts) te hoog tijdens de halve marathon van Egmond. Toch lukte het hem niet de Keniaan Joseph Keino (links) van de overwinning af te houden. foto anp ATLETIEKMEDEWERKER Aart Stigter en Jan-Dirk Hazeleger hebben een prima halve marathon van Egmond aan Zee achter de rug. Stigter deed met zijn negende plaats ook goede zaken in het win- tercircuit, terwijl Hazeleger als dertiende (en zevende Nederlander) velen de hielen liet zien. Joke Kleyweg werd tweede Neder landse. In Egmond gaven dit jaar vrijwel alle Ne derlandse toppers acte de presence. Dicht achter mannen als Tonnie Dirks (tweede in 1.03,42), Bert van Vlaanderen (derde in 1.04,10) en Marti ten Kate (achtste in 1.04,58) waren echter ook hoofdrollen weg gelegd voor Stigter (AAV '36) en Hazeleger (in zijn eerste wedstrijd als volwaardig Ba taaf). Stigter ging vanaf de start mee in het ho ge tempo van de eerste groep. Pas na veer tien kilometer, op het Egmondse strand waarop het laatste traject wordt gelopen, moest Stigter de voorsten laten gaan. Met de wind in de rug op het redelijk te belopen zand handhaafde Stigter zich bij de eerste tien. Hierdoor staat de man uit Wijk bij Duurstede na vijf van de zeven wedstrijden (met de Twintig van Alphen en de City- landers als Jan van Rijthoven en Michel de Maat klasseerde hij zich als dertiende. De Katwijker, de afgelopen maanden al vaker goed op dreef, arriveerde in de tweede groep op het strand. Geprikkeld door een valpartij vocht hij zich terug en demarreer de vervolgens. Zijn dertiende plaats werd niet meer bedreigd. Kleyweg eindigde door de sterke buiten landse deelname als negende bij de vrou wen. De Leidse Sparta-atlete was gezien haar trainingsachterstand vanwege een aantal blessures uiterst tevreden met haar 1.16,56: „De inhoud is er nog niet. Dat merk je op een halve marathon nog beter dan op de vijftien kilometer, vooral als die extra zes kilometer ook nog op het strand liggen. Het belangrijkste is dat ik lichamelijk weer in orde ben en dat ik tot aan mijn (vooijaars- marathon goed kan trainen." Huub Pragt was na Egmond minder posi tief. Het missen van een aantal trainingen door een griepje gecombineerd met het voor Pragt traditioneel ongunstige parcours wierpen de Leidenaar terug in de rang schikking. Pragt hoopt dan ook dat de 45ste plaats in 1.09,01 zijn de slechtste prestatie van 1992 is. De Bataven Jaap van Duyvenvoorden en Henk Ravensbergen deden het daarentegen rd in Egmond. Van Duyvenvoorden haal- Pragt op het strand in en finishte in 1.08,14, de vierde sterke prestatie op rij na een blessure. Henk Ravensbergen bracht het tot 1.10,43 én een aansprekende zestig ste plaats. Ook bij de veteranen deden regio-atleten het goed. De overwinning bij de veteranen 2 ging naar Vic Sonneveld (De Spartaan). Sonneveld, die in de loop van het jaar stopt met wedstrijdatletiek, realiseerde een tijd van 1.14,06. Bij de veteranen 1 werd clubge noot Anton Hens was met 1.12,07 achtste. De Keukenhofloop in Lisse was gisteren een prooi voor Bataaf Ben Kerkvliet. Met precies één seconde voorsprong op Delfte naar Vermaas kwam hij na 21,1 kilometer in 1.10,29 over de finish. Ook Henk van Velzen en met name veteraan Piet van dér Poel van respectievelijk De Bataven en De Spartaan klasseerden zich bij de eerste zes (vierde en zesde met 1.10,54 en 1.11,12). De overwin ning bij de vrouwen ging naar de Haagse Keuning (1.23,45). Op ruime achterstand werd Tineke van Gerven van NSL tweede. De winst op de korte afstand (acht kilome ter) was voor Marcel Waaning in 26,02.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19