9 Sport Van der Poel heeft geen concurrentie VIE ZEI DAT Bekvechtende neven vieren familiefeestje Titelstrijd volgend jaar in Tilburg VALKENSWAARD - De Nederlandse kampioenschappen veldrij den worden volgend jaar op 9 en 10 januari in Tilburg gehou den. De organisatie is in handen van wielerclub Pijnenburg die een traject in de Beekse Bergen heeft uitgestippeld. Sterk debuut Möhlmann bij junioren LEIDEN De Nederlandse wielerjunioren weten nu al wie An- dré Möhlmann is. Tijdens zijn debuut in zijn nieuwe leeftijds klasse rukte de coureur van Swift/Casba gisteren tijdens het na tionaal kampioenschap in Valkenswaard van de dertigste plaats op naar de twaalfde. Danny de Bie haalt zijn gram D1KSMU1DE - Danny de Bie jaagt op eerherstel. Donderdag werd de Belgische veldrijder door de rechtbank beboet voor zijn dopingftaude van vorig jaar in Zillebeke, drie dagen later haalde hij zijn gram door de concurrentie in de nationale titelstrijd op grote achterstand te rijden. In Diksmuide zegevierde hij met een voorsprong van een halve minuut op Guy van Dijck. Selectie amateurs en junioren WK-veldrijden VALKENSWAARD GPD Martin van Dijk, bondscoach van de nationale amateurselectie, heeft voor het WK veldrijden, dat op 1 en 2 februari in het Engelse Leeds wordt gehouden, naast nationaal kampioen Edward Kuyper (Tilburg) ook Wim de Vos (Oos terhout), Richard Groenendaal (Sint Michielsge stel) en Frank Groenendaal (Eerde) aangewe zen. Marcel Gerritsen uit Hooglanderveen, die zaterdag Frank Groenendaal in een sprintje om de vierde plaats voorbleef, gaat mee als reserve. Voor Van Dijk waren Kuyper en De Vos, dit jaar incidenteel al vrijwel gelijkwaardig aan de profs, geen enkel punt van discussie. De overige plaatsen waren echter nog open. „Tot dit week einde reed Richard Groenendaal erg wisselval lig. Hij heeft echter de laatste strohalm gegre pen. Ik heb Frank Groenendaal geselecteerd omdat ik verwacht dat hij beter uit de voeten kan in Leeds dan Marcel Gerritsen. Dit was een parkoers dat Gerritsen op het lijf geschreven was. Desondanks kon hij Frank pas in de sprint kloppen." Bij de junioren werden wel de eerste vier uit de eindrangschikking van de nationale titelstrijd geselecteerd. Willem-Jan van de Broek'(Veghel), Willem Wolting (Assen), órétienus Gommers (Kollumerzwaag) en Arno van Zandbeek (Heeswijk Dinther) gaan naar Leeds. R heden-trainer Jan van Eijck, over zijn persoonlijke in schattingsfout die de eerste competitie-nederlaag oplever de, in VI: „Ik heb mijn spelers gezegd: „Jullie zijn bevoorreclite men sen. Van de honderd keer heb ik 99 keer gelijk. Prijs jezelf geluk kig, want jullie hebben het mee gemaakt dat ik een keer geen ge lijk heb. Ruud Gullit in zijn column voor de Telegraaf, n.a.v. Ajax- FC Den Haag: „De wijze waarop de Haagse verdediger Marco Gentile Dennis Bergkamp partij gaf vond ik heel opvallend. Het was dè manier waarop ook interna tionaal verdedigd wordt: steeds goed kijken naar de posi tie van de bal, je te genstandergeen me ter ruimte gunnen en hard maar fair ingrijpen. Zoals hij tegen Dennis Berg kamp speelde, zou Marco Gentile zo als een Italiaanse verde diger uit de Serie A door het leven kun nen gaan. Club-archivaris Daan Vrolijk van EDO in VI: „Er wordt nu gepraat over die onafitankelijke klasse. Als ver eniging staan wij daar voor open, maar meer ook niet. Wij willen niet naar het betaalde voetbal, wel zou het fijn zijn wanneer de amateurbepalingen wat werden verruimd. Dat je ef- fe iets meer mag doen. Idem, over de Engelse trainers die vlak n^de oorlog naar Ne derland werden gehaald: „Mister Ware en Mister Lawren ce hebben we in die tijd hier ge had. Ja, die haalden we gewoon uit Engeland. De gage die ze kre gen was een lachertje, want ze stonden voor een appel en een ei week-in-week-uit te ploeteren. Maar ze kwamen wel. Ik denk dat het in Engeland na de oorlog nog veel slechter was dan hier, vandaar. René Notten, over de woede van de toenmalige Ajax-coach Hans Kraay na een avond stap pen van de selectie voor een wedstrijd in Engeland, in VI: „Kraay was woedend en stelde ons een flinke boete in het voor uitzicht, waarop Arie (Haan) per ongeluk op de bril van Kraay ging zitten. Dat is op een gewel dige ruzie uitgelopen. Een jaar later speelde Arie Haan bij An- clerlecht. Ik kan niet bewijzen dat het waar is, maar het zou best eens zo kunnen zijn dat die kapotte bril van Kraay ertoe ge leid heeft dat Arie Haan voor Ajax verloren is gegaan. Idem, over René van de Kerk hof: „ledereen mocht hem graag, maar hij werd wel voortdurend gedold Bij FC Twente hadden we een keer tijdens een duurloop een touw meegenomen en René onderweg aan een boom vastge bonden. We trokken zijn broek naar bene den en smeerden zijn jongeheer vol met zwarte verf. Zo heb ben we hem daar achter gelaten." Schaatser Falko Zandstra over zijn hobby's in de Volks krant: „Dan ontspan ik me pas echt, als ik samen met mijn vader langs het water zit of door de weilanden trek. Ik kan uren naar een dobber kijken of de gedragingen van een kievit bestuderen. Zo ben ik in de natuur opgegroeid. PSV-manager Kees Ploegsma over Romario in VI: ,Als hij niet kan sporten, lijdt zijn psychische gesteldheid daar onder. President Akentiev van het Russische CSKA in VI: „Onze potentie is enorm. Waar om zouden we dan wanhopen over onze toekomst?" Dennis Bergkamp in VI: „Het schijnt in het voetbal zo te zijn, dat je op je 21,22ste al moet samenwonen of opz'n minst uit huis moet zijn. Je bent 21, woon je nu nog thuis?', dat soort vragen krijg je. Op een ge geven moment vroegen ze zelfs: Hou je wel van meisjes? Ja, wat moet ik daar nou mee. met dat soort achterlijke vragen? Waar slaat dat nou op? Alleen maar omdat ik niet aan de normen en wetten van het betaalde voetbal voldeed. Ja, dat soort gevraag ir riteert me mateloos. Donker Afrika heeft de Europese wereld van de snelheid voorbij zien flitsen. De armen vergaapten zich tijdens Parijs - Kaapstad aan de rijken. De rally duurt nog vier dagen, af te leg gen in de relatief welvarende landen Namibië en Zuid-Afrika. De tegenstellingen waren groot. Eerst de woestijn. Niger, het avondeten. Africatours serveert de warme hap. Europeanen ha len soms hun neus op, maken grappen over de kwaliteit. Zwarte kindertjes loeren op een aardappel. Ze vechten om etensresten, achteloos wegge gooid door de rally-ganger. Later het bos. Pointe Noire, Congo. De rustdag. Kijkdag in het wagenpark. Een moeder geeft een beetje beschaamd toe dat ze niet wist dat zo'n snelle auto's echt bestonden. Haar kinderen speelden wel eens met een dinky-toy, maar zij dacht altijd dat dat een fantasievoer tuigje was. Zomaar voorbeelden die aange ven dat twee totaal verschillen de werelden elkaar tijdens Parijs - Kaapstad ontmoeten. De rij ken crossen door het mooie cir cuit dat toevallig in de tuin van de armen ligt. Wat heeft de rally Afrika eigenlijk te bieden, bui ten een prestigieus wedstrijd element? P -v* ilbert Sabine, voor- malig tandarts, te- genwoordig organi sator, zou het moeten weten. Hij noemt de zegeningen puntsgewijs op. „We laten veel geld achter, in de gebieden waar wij komen heerst meestal vrede en de pers kan zich op de hoogte stellen van de situatie. Bovendien verenigt sport. De rally verbindt Libië met Zuid- Afrika, staten die politiek gezien vijanden zijn." Waar is, dat de karavaan geld spendeert. De weinige Afrika nen die profiteren, vragen woe kerprijzen. Soms dertig gulden voor een liter benzine, in Libië. Een eenvoudig onderkomen in Tchads hoofdstad N'Djamena kostte een groepje van vijftien personen tienduizend gulden voor twee nachten. Een astro nomisch bedrag voor 's lands armste en hongerigste landen ter wereld te trekken. Monteur Ben Lix sluit zich bij hen aan: „Voor mij was het eens, maar nooit meer. Het contrast is me te groot. Het is als met de lied jes van je favoriete zanger. Je vindt de melodieën prachtig, je zingt alle teksten mee en leest alles. Als je je idool eindelijk te zien krijgt, valt hij zwaar tegen." Ondanks alle kritiek gaat de rally onver stoord, maar niet zonder hindemissen, verder. Ari Vatanen boekte zaterdag twee de achtereenvolgende etappe zege geboekt. De Finse Citroën- coureur hield in de vijftiende rit, die de karavaan van Namibe (Ang) naar Ruacana (Nam) voerde, zijn Zweedse teamge noot Björn Waldegaard en de Fransman Bruno Saby achter zich. In de algemene rangschik king veranderde nauwelijks iets. Alleen Hubert Auriol (Fra) en Erwin Weber (Dui) doen er nog toe. De etappe zag er anders uit dan verwacht. Door de hevige re genval in de bergen waren nor maal stoffige rivierbeddingen veranderd in woest kolkende stromen. Het aantal klasse mentskilometers moest worden ingekort omdat de deelnemers werden gestuit door het was sende water. De karavaan keer de na de neutralisatie terug naar Namibe en reed vi^ de ge asfalteerde „snelweg" naar de Namibische grensplaats Ruaca- Gisteren was de etappe naar Grootfontein. Auriol was de eer ste die verdwaalde, nadat een meer was gepasseerd en zich meer afslagen aandienden dan was verwacht. Navigator Mon- net wist dat na aftderhalve kilo meter een controlepunt moest volgen. Toen dat niet opdoem de, besloten de twee rechtsom- keerd te maken. Ze kwamen verschillende auto's tegen die ook verkeerd reden en die de fout dus eerder ontdekten. Later zette de Fransman de motor een tijdje af, omdat alle tempe- ratuurlichtjes op rood spron gen. Het water was 110 graden Celsius, de olie zelfs 180. De enige toppers, die meteen goed reden, wonnen de etappe: de Spanjaarden Servia en Puig. Naam: Marianne Schuit Leeftijd: 20 jaar Beroep: Scholiere Club: Grasshoppers Iedere basket baller droomt er waarschijn lijk wel eens van. Je team staat een punt achter en er zijn nog maar een paar se conden te spelen. Je krijgt de bal, vanaf de middellijn gooi je hem richting basket, de bal gaat door de ring en je bezorgt je land Olympisch goud. Nu was het geen Olympische titel, maar wel de winst in de competitie wedstrijd tussen het Katwijkse Grasshoppers en Groningén waarvoor Marianne Schuit zorgde. Wat ging er door je heen toen je de bal kreeg? „Ik dacht: ik moet naar voren. Die bal moet er in." Was jij de aangewezen per soon, want je. zat met twee punten niet echt goed in de wedstrijd? „We hadden afgesproken dat als zij de eerste vrije worp zouden missen we de bal vast zouden. Mochten ze allebei de vrije wor pen scoren dan moest de bal naar Marja van Duyn voor de driepunter. We hadden niets af gesproken als alleen de eerste raak zou gaan. Toen ik de bal kreeg zag ik Marja staan maar in haar buurt ook een verdedi ger. Ik keek op de klok en zag dat ik nog maar twee seconden had, dus gooide ik hem maar op goed geluk richting basket. Dit is niet de eerste keer dat je in de laatste seconden de wed strijd beslist. „Nee, uit tegen Akrides scoorde ik ook de laatste bal. Ook toen stonden we een punt achter. An- ja Kuyt pakte een interceptie en daarna kon ik gewoon een lay- up lopen. Dat was dus een stuk makkelijker. Geven ze jou nou voortaan de bal als het echt belangrijk is? „Nee, ik denk niet dat je zoiets kan instuderen, want dan gaat het de volgende keer zeker mis. Je moet gewoon geluk hebben. Voor het zelfde geld was het aan cle andere kant gebeurd en dan hadden wij aan de kant zitten janken. VALKENSWAARD ANP Vorig jaar gingen de twee neven nog met elkaar op de vuist. Za terdag stonden ze, de armen om de schouders geslagen, sa men op het podium. Edward Kuijper als nationaal kampioen veldrijden der amateurs. Neef Wim de Vos als winnaar van de zilveren medaille. De gelijmde breuk was indi rect de oorzaak dat Richard Groenendaal genoegen diende te nemen met het brons. De ti telverdediger was op het mistige en vrieskoude Eurocircuit in Valkenswaard niet opgewassen tegen de familiecombine, die een jaar geleden onmogelijk leek. Een half jaar reed het koppel elkaar in de wielen. Het waren gezworen vijanden, veroor zaakt, zoals De Vos na de een drachtige samenwerking ont hulde, door een familielid. De Vos en Kuijper zagen evenwel snel het heilloze in van het onderlinge gekissebis. Zij sloten vrede en besloten voort aan een ftont te vormen. Op sportief gebied, maar ook in hun zoektocht naar sponsors. Noodzakelijk voor het verkrij gen van de professionele status. Kuijper, De Vos en Groenen daal degradeerden zaterdag in de nevel de concurrentie letter lijk en figuurlijk tot schimmen. De neven startten alsof de laatste trein op punt van ver trekken stond. Alleen Richard Groenendaal behield in de mist zicht op de koplopers. De ach terstand van de 20-jarige zoon van Reinier Groenendaal schommelde tussen de vijf en tien seconden. Het lukte hem evenwel niet het gaatje te dich ten. Een beperkt relativerend vermogen. Het was gistermid dag een absolute must om niet gillend gek te worden op het mistroostige Euro-circuit in Valkenswaard. Tuurlijk, op de titelprolongatie van de lichtgeblesseerde Adrie van der Poel was niets af te dingen, maar het vertederende tegenspartelen van de vijf 'echte' veldrijders en het mee lijwekkende geploeter van een vijftiental, als broodren ners te boek staande toerfietsers, gaf toch te denken. Broodjes hamburger uit de magnetron en een grauwe mistsluier maakten dat de meest melancholische onder de paar duizend toeschouwers al voor de bel van de laatste ronde Valkenswaard de rug hadden toegekeerd. VALKENSWAARD EDWARD SWIER GPD-VERSLAGGEVER Degene die de titelstrijd voor- en achteraf verbaal misschien wel het meest degradeerde, was de uiteindelijke kampioen zelf. Van der Poel, die zich vrijdag tijdens de training verstapte, wilde gisteren onder geen be ding risico's nemen. Voor de zeer selectief rijdende Van der Poel is er deze winter slechts één prijs die telt: de wereldtitel, die in het eerste weekeinde van februari in het Engelse Leeds te vergeven is. Geen risico „Als tijdens de koers de pijn in mijn rug de kop weer opsteekt, stap ik direct af. Ik neem hier absoluut geen risico", liet hij een uur voor de start nog weten. Met zijn palmares van de afge lopen jaren, de tweede plaats achter Huub Kools in de Super Prestige-cross van Asper afgelo pen week en het enorme ver- trouwén van bondscoach Hen- nie Stamsnijder in de gelegen heidscrosser, wist Van der Poel zich immers toch al vrijwel ze ker van een WK-ticket. De 32-jarige Brabander er kende achteraf dat het binnen halen van zijn vierde nationale titel op rij hem nog eenvoudiger was vergaan dan hij gedacht had. „Ik heb me nooit hoeven forceren. Frank van Bakel, Huub Kools en Henk Baars wa ren op dit parkoers, waar je veel moest draaien en keren, duide lijk in het voordeel. Kleintjes zijn immers veel wendbaarder. Maar, het enige waar ik me tij dens de wedstrijd druk over maakte, was mijn rug en het feit dat ik eigenlijk te vroeg was ge demarreerd. Ik maakte het me zelf daardoor onnodig lastig." Van der Poels enige serieuze tegenstander was, de inbreng van de pure crossers ten spijt, z'n rug. „Ik verstapte me vrijdag tijdens het verkennen van het parkoers. Mijn rug sprong daar bij op slot. Ik liep als een oud mannetje. Het is een fami liekwaal. Broer lacques heeft er ook weieens last van. Zelf moest ik een keer de Tour de France erdoor verlaten. Normaal doe ik 's winters speciale krachttrai ning voor mijn rug, maar die had ik dit keer een beetje ver waarloosd. Zaterdag heb ik de hele dag bij mijn twee fysiothe rapeuten en een Belg, die me heeft gekraakt, gezeten. Zij zei den dat het 's zondags wel weer zou gaan. Maar, ik had mijn twijfels want de eerste twee op- begrippen. De eigenaar besloot meteen een tijdje te sluiten, na dat de ronkende motoren over de stadsgrens verdwenen wa- De buit was binnen. Soms overspeelden de Afrika- i hun hand en annuleerden de volgers bestelde kamers of voertuigen. Niet vanwege liqui de problemen, maar omdat ze zich belazerd voelden. Kinderen bedelden. Vaak kregen ze een grote mond van de gasten, die zich vaak negatief over negers uitlieten. De rally laat naast geld vooral rommel achter. Het tenten kamp een dag later heeft wat van een voetbalveld na een popconcert, maar dan veel er ger. Een garage in de openlucht. Afgewerkte olie, versleten ban den. Alles wat oninteressant is voor de juttende Afrikanen, blijft liggen. De wind ruimt op, is de vrij algemene opvatting. Onzin, blijkt het duidelijkst in Tumu (Libië), waar de kamelen tussen troep van jaren laveren. Veel gehoord is de kritiek dat Sabine minder uitstraling heeft dan de in 1986 verongelukte zoon Thierry, de „uitvinder" van Parijs - Dakar. De Spaanse monteur Ben Lix: „Thierry hield echt van het volk, van Afrika. Hij liet in woestijngebieden pom pen achter om water aan te bo ren. De huidige karavaan gooit alleen zijn rotzooi weg." De Afrikaanse landen stellen blijkbaar lage (milieu-)eisen. De regeringen krijgen een fiks, angstvallig geheim gehouden bedrag voorihun medewerking, de Afrikaanse staten zien de ral ly bovendien als propaganda en verstrooiing. Het kostte Sabine betrekkelijk weinig moeite toe stemming te krijgen voor zijn trektocht, waarbij aangetekend dat zes van de tien landen op de route voormalige Franse kolo- cesvol actie in Zuid-Afrika. De gebruikelijke, spectaculaire slot- kilometers op het strand van Dakar, die in Kaapstad gecopi- eerd zouden worden, zijn ge schrapt. Namibië, qua flora en fauna een van de rijkste landen ter wereld, weigerde de fraaiste duinen van de wereld te laten ploegen door Mitsubishi's, Ci- troëns en andere wonderen der techniek. Botswana protesteer de hevig nadat de autoriteiten antwoord kregen op de vraag waar iedereen zijn behoefte doet: achter of tegen een boom, midden in de woestijn. Kritiek op de rally zelf kwam van verschillende kanten. Van de kerk, die via Vaticaans krant l'Osservatore Romano een dag na de dood van motorrijder Gil les Lalay fel uithaalde. De schaamteloze gesprekken over techniek zouden alle slechte ei genschappen van sport over treffen. „Uit respect voor de slachtoffers en de waardigheid van de landen die de rally door kruist, is slechts een eis op zijn plaats: afschaffen", aldus de spreekbuis van de paus. Een regeringsgezinde krant in Cameroun vroeg zich af wat de deelnemers bezielt om door de Parijs-Kaapstad bevat dagelijks vele verrassingen. Hevige regenval in zuid-west Afrika versperde de coureurs de doorgang in de etappe Namibe (Angola) - Ruacana (Namibië). Bruno Berglund, Ari Vatanens navigator, gaat voor in de verkenning van de diepte van het wassende water. foto epa Maandag *13 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: GUS VAN OOSTEN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN warmrondjes was ik vreselijk stijf." Tijdens de wedstrijd twijfelde Van der Poel echter geen mo ment. Hij hield eenvoudig het overzicht in het aanvankelijke kopgroepje van zeven man (Van der Poel zelf, Kools, Baars, Van Bakel, Reinier Groenendaal, Martin Hendriks en Marc van Orsouw), liet Van Bakel en Kools (die beiden middels een solo hun geluk beproefden) uit razen en zette vervolgens aan voor een vlucht van een klein half uurtje. Op de streep had Van der Poel, die de laatste ron de op zijn gemak volbracht, nog negen tellen voorsprong op Kools en 34 op Baars. Herkansing Laatstgenoemde, bezig aan een zeer matig seizoen, dacht met het behalen van de bronzen plak de laatste strohalm voor een WK-ticket stevig beet te hebben. Tot teleurstelling van de wereldkampioen van 1990 wilde Stamsnijder echter niet zo ver gaan. Hendriks, die al vroeg de aansluiting verloor en zich daarna nota bene ongegeneerd op sleeptouw liet nemen door de veertiger Groenendaal, krijgt een herkansing. De Assenaar (zesde) zou volgens Stamsnijder enkele keren zijn gevallen, al had niemand anders dat gezien. Bovendien is Van Orsouw, die als vijfde finishte, ook nog in de markt voor het vierde startbe wijs. Een week voor het WK maken de drie in het Zwitserse Wetzi- kon uit wie naast Van Bakel, Van der Poel en Kools naar Leeds mag. Reinier Groenen daal, die na dit seizoen stopt, gaat ook mee naar Engeland. Niet als deelnemer, maar als- Alleen wereldtitel telt voor gelegenheidscrosser Op z'n jan-boeren-fluitjes prolongeerde Adrie van der Poel zijn nationale titel veldrijden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18