Sport Van Wely is lessen Nunn niet vergeten Fides Pacta bezorgt koploper problemen Basketbal van Leiden is niet om aan te zien Stripverhaal in Katwijkse zaal Zuiderkwartier stelt doel bij Maandag 13 januari 1992 17 De jonge Brabander Loek van Wely had het weekeinde van zijn leven. Hij versloeg twee grootmeesters in een stijl, die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. De Engelsman John Nunn was zaterdag het slachtoffer en gisteren ging de Rus Vladimir Epishin onder het juk door. HANS BOUWMEESTER GPD-VERSLAGGEVER Het publiek genoot van het on dernemende spel van Loek-van Wely. Als jongste deelnemer ge niet hij veel sympathie en alles wijst erop dat hij de opvolger van Jan Timman gaat worden. Nunn speelde zijn geliefde Ko- nings-Indisch wat slordig en reeds na 20 zetten had de En gelsman weinig meer te hopen. Epishin kreeg van Van Wely eveneens een Konings-Indiër te bestrijden. Lange tijd ging de strijd ongeveer gelijk op maar na de eerste tljdcöntrole werd het duidelijk dat de Russische paarden het tegen de Neder landse lopers zouden gaan af leggen. De witte vrijpionnen le ken even gevaarlijk, maar Van Wely had alles onder controle en won verdiend. Voor de rest was er in de tweede en derde ronde eigenlijk weinig te beleven. Veel rémise- partijen met een kort verloop spreken nooit tot de verbeel ding van het publiek. De Hon gaarse grootmeester Sax was zowel tegen Robert Hübner als tegen Alfons Romero Holmes al na een goede 15 zetten klaar en kon op zijn gemak toezien hoe de andere spelers elkaar het le ven zuur maakten. Joris Brenninloneyer liep za terdag tegen Valery Salov in een gemene valstrik en verspeelde daardoor een belangrijk half punt. „Oplettendheid is een grote deugd", zo meende de le gendarische Emanuel Lasker destijds en deze waarheid heeft nog niets aan kracht ingeboet. Boris Gelfand scoorde twee remises, waarvoor hij overigens hard moest werken. De Rus deelt de tweede plaats met Sa lov en Yasser Seirawan. Er volgt een vrij groot peloton waarin zich Leiderdorper Jeroen Piket bevindt. Joris Brenninkmeyer en John van der Wiel delen met Romero Holmes de voorlaatste plaats en de tot dusver wat on gelukkige Nunn draagt de rode Wit: L. van Wely Zwart: J. Nunn Koningsindisch 1. (14 P/B 2. c4g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 e5 7. 0-0 Pc6 8.d5 Pe7 Aan deze positie heeft Nunn een apart boekwerk ge wijd! 9. b4 ...(Enige maanden geleden volgde Van Wely bij Nunn een trainingssessie, waar bij deze methode aan de orde kwam. Nu overwint de leerling de leraar en dat is in de sport nu eenmaal een bekend verschijn sel). 9...Pli5 10. ƒ511. Pg5 Pf6 12. f3 f4 (In het genoemde boek van Nunn wordt 12...C6 als sterkste methode aangegeven.) 13. Kg? Kh8 14. c5 (Een nieuwe zet, die vermoedelijk sterker is dan het bekende 14. Tbl.el4...h6) 15. cxd6 Dxd6 16. Pb5 Db6 17. a4! (Dreigt met 18. a5 een vernietigende overval). H...Pfxd5? (Dit verliest. Zwart had 17...Pe8 moeten spelen. Minder goed was 17...hxg5) 18. a5 Da6 19. Pxc7 Dd6 20. Pxa8 Ld72\.b5 Peg822. La3 Db8 23. LxfB Lx/8 24. g4! en wit wint. 18. exd5 hxg5 19. a5 DfB 20. Pxc7 Tb8 21. g4L. (De kracht van deze zet moet Nunn hebben onderschat. Thans faalt 21...Dd6 op 22. La3 Pf5!? 23. gxfö Dxc7 24. fxg6.) 21 ...Ld7 22. b5 Tfc8 (Van de opmars e5-e4 gaat na Tal-a3 weinig kracht uit. 23. d6 Pg8 24. Ta2 Ph6 25. Td2 Pf7 26. Lc4 e4 27. fxe4 Pe5 28. Le2 Tf8 29. Lb2 Df7 30. Td5 f3+ 31. Lxf3 (De rest is eenvoudig. Zwart heeft geen schijn van tegenspel meer. Van Wely had ook geen problemen met de klok en dus kon hij het karwei op zijn ge mak afmaken. 31...Pc4 32. Lxg7 Dxg7 33. Del Lxg4 34. Lxg4 Txfl 35. Kxfl 7/8+ 36. Kei (Zwart geeft het op). Maickel Martens (met bal) is voor Zuiderkwartier op weg n pel doet een uiterste poging nog tussenbeide te komen. KORFBALMEDEWERKER Zuiderkwartier is het nieuwe jaar slecht begonnen. Met 12-14 werd van koploper Archipel ver loren en dat was de tweede ne derlaag op rij voor de Leidse tweedeklasser. Titelkansen ziet coach Henny Piket nu niet meer voor zijn ploeg, die inmiddels zes punten achterstand heeft opgelopen, maar de tweede plek, eveneens recht op promo tie gevend, acht hij nog altijd haalbaar. „Archipel is nu los", consta teerde Piket na afloop, „maar we blijven ons richten op de tweede plaats. Er zijn nog zes tien punten te halen en we zul len ze moeten pakken ook. De ingecalculeerde verliespunten hebben we nu al opgelopen. Maar anderzijds, als je aan het begin van de competitie had ge zegd dat je zo bovenin mee zou spelen, had niemand je geloofd. Er zit nu duidelijk weer per spectief in..." Er waren in de beginfase van het duel tegen de koploper zelfs duidelijk kansen op meer. Kitty de Wit forceerde in de eerste vijf minuten twee strafworpen, die door Aldo Spadon koelbloedig werden benut. Een derde straf- worp van Spadon betekende na twaalf minuten 4-1. De vele strafworpen, de bal ging in to taal achtmaal op de stip, karak teriseerden het veel te harde treffen. Onder de korf vonden regelmatig forse schermutselin gen plaats, waarbij de vrouwen zich allerminst onbetuigd lie ten. .Archipel speelde het slim mer", vond Piket. „Na die eerste strafWorpen haalden ze het témpo uit het spel en bespeel den voortdurend de scheids rechter. Dat blijkt wel uit het verdere verloop van de wed strijd, want op cruciale momen ten krijgen ze 'em wel mee. In tussen laten wij ons wel provo ceren door die Amsterdamse bluf. Ik had ze er voor gewaar schuwd, maar ze laten zich toch uit de tent lokken en vergeten te korfballen". De Noordamsterdammers, in betere tijden ooit zaalkampioen van Nederland, wisten de ach terstand nog voor rust om te buigen in een 5-8 voorsprong. Na de hervatting liep het ver schil op tot vier treffers (5-9, 7- 11) voordat Zuiderkwartier weer iets terug kon doen. Sandra en Martin Verhorik zorgden voor 9-11, waarna Els van Lunteren met twee doeltreffende acties, een afstandtreffer en een door Martin Verhorik benutte straf- worp, de balans in evenwicht bracht: 12-12. De ruime ervaring van de Amsterdammers gaf in slotfase de doorslag. Onder leiding van ex-international Yik Ping Lau scoorde Archipel 12-13 en ver volgens zorgde hijzelf voor 12- 14. Invaller Erik van Lunteren kon aan de andere kant geen potten meer breken, terwijl Sandra Verhorik een laatste tref fer afgekeurd zag wegens du wen onder de korf. DE SCHOLIER Loek van Wely gaat verrassend met 2,5 punten aan de leiding in in de grootmeester- groep A van het Hoog ovens schaaktoernooi. Hekkesluiter laat weinig heel van TOP KORFBALMEDEWERKER De overgangsklassers verloren beiden. TOP van ODO(M): 14- 23 en De Danaïden van PSV: 14- 11Pemix won van VEO met 19- 14, terwijl Fiks de punten deel de met De Antilopen: 10-10. De Algemene verloor van RODA: 15-14. Fides Pacta snoepte kop loper Koog Zaandijk een punt af: 16-16. Een complete off-day van TOP leidde een fikse terechtwij zing van hekkesluiter ODO op. In een erbarmelijke eerste helft kon de anders zo produktieve ploeg maar vijf keer scoren (Tim van der Horst en Aad Wiegerink beiden 2x). Frank Nijenhuis werd goed uitgeschakeld en werd voor rust (5-12) vervangen door Ron van der Willik. Ook in de tweede helft ont beerde TOP een zuiver schot. Het lengte-voordeel zette zo doende weinig zoden aan de dijk. Daarentegen bleek de Maaslandse ploeg uiterst zuiver. Hardwerkend kwamen de Sas- senheimers door vijf snelle tref fers tot 10-17 (3x Gerco Lange- laan). ODO vertraagde goed en kwam niet meer in gevaar: 14- 23. „Dit kan gebeuren. Volgen de week gooien wij er waar schijnlijk alles weer in", baga telliseerde Korporaal. „Dit had nooit gemogen, deze nederlaag moeten we onszelf zwaar aanrekenen", verklaarde Janko Breedveld na afloop van PSV tegen De Danaïden. Ook bij de Leidenaars bleek de scherpte van het afstandschot verdwenen. Door op de re bound te spelen en het voorver- dedigen achterwege te laten was er veel balbezit voor de Leidse ploeg. Dat moest leiden naar een ingecalculeerde over winning op een niet echt sterk PSV. Maar de korf werd slechts in cidenteel doorboord door de Breedveld - brigade. Bij 2-4 (San dra Slingerland en Eric Krom hout 3x) stagneerde de produk- tie en zorgde de Eindhovense ploeg voor een 6-6 (Marcel Key- zer) ruststand. De invallers Arne Heyman en Marco Roest brach ten de stand op 12-10. Het hu zaren-stukje van vorige week kende geen vervolg. Eric Krom hout bepaalde de eindstand op 14-11. Het woord off-day nam ook Cor Gravenkamp van De Alge mene in de mond. „We waren vijftig minuten aanwezig en hebben daarna nog tien minu ten tegen RODA gekorfbald." Een 4-1 stand werd door Wilma Sinteur en Annemieke Molloy omgezet in 5-3, waarna de Zaankanters doorstoomden naar een 10-5 ruststand. Met minder emoties en voor elkaar werkend lukte het De Algemene ineens in de laatste tien minu ten wel. Via 14-7 werd het 15-10 (Ramond Terwiel) en treffers van Alfred en Amoud Lambooy betekenden 15-14. Een aantal kansen bleven onbenut waar door er niets meer aan deze stand veranderde. Fides Pacta haalde een kunststukje uit door koploper Koog Zaandijk een lastige mid dag te bezorgen. Dat het er een punt aan overhield was niet meer dan verdiend. Op het scherpst van de snede werden de onderlinge duels uitgevoch ten. Aan het einde van de eerste helft plaatste Fides een demar rage en kwam op 6-3 (Bettina Buikstra). De bezoekers kwa men op slag van rust op 6-5. Het publiek beleefde een enerverende tweede helft. Buik stra, Patricia Gottmer en Con- chita Prins scoorden 9-6. Waar na Koog Zaandijk met individu ele staaltjes langszij kwam. Re- né van der Vooren en Gottmer zette hun team weer voor sprong, maar met nog drie mi nuten werd het 12-13. Bettina Buikstra, gedurende de hele partij in verbeten lijf-aan-lijf duels verwikkeld met haar te- genstanster, schoot koelbloedig en terecht 13-13 in. Pernix behaalde een regel matige 19-14 overwinning tegen VEO. De eerste tien minuten gingen gelijk op, maar bij 4-4 (Erika Velders) nam Pemix het initiatief in handen. Met uit blinker Peter Kuipers in de punt van de aanval liep de LD-cup- houder uit naar 8-4. Ook in het tweede bedrijf (9-6 rust) vorm den de Voorburgers weinig ge vaar. Het tweede Leidse aan- valsvak had wat problemen met het op de rebound verdedigen de VEO, maar dat belette niet dat Lian Tieleman. Heieen Zuurmond (3x), Casper de Rooij (2x) en Robin Amoldus (3x) hun treffers meepakten. Peter Kui pers zorgde voor het laatste doelpunt van de wedstrijd. Door het fysieke spel van De Antilopen had Fiks moeite om in het aanvalsspel te komen. Een mindere eerste helft werd mede door goals van Marleen Boomgaard en een excellerende Tanja Huizing met 4-3 afgeslo ten. Onder haar aanvoering nam Fiks na 5-5 (Jaap Rietdijk) een 5-7 voorsprong. Daar ver zuimde de ploeg van coach Daan Vreeken om door te druk ken. De Hilversummers kwa men op 8-7. Huizing, Theo Vreeken (2x) en Matthijs de Vis ser (3x) zorgden voor 9-10. Bij 10-10 onthield de arbiter Fiks twee strafworpen. „Je verspeelt een punt door de scheidsrech ter, maar feitelijk hebben we zelf verzuimd de wedstrijd te beslissen," verwoordde Daan Vreeken de teleurstelling. In Oranje-Nassau kende Crescendo een fysieke tegen stander. Consequente leiding leverden de Leidenaars de be nodigde strafworpen op. llone Lepelaar en Henk Alberts (bei den 3x) zorgden mede voor 6-9. Een doelpuntloze fase van Cres cendo bracht onverwachte pro blemen. De Vlaardingers kwa men op 10-9. Anita en Henk Al berts zorgden voor 11-11 en Ar no Kooloos benutte de aller laatste mogelijkheid van de wedstrijd: 11-12. Schotloosheid brak Velocitas op. Het jonge team presteert te wisselvallig en de ontmoeting tegen Korbis was illustratief. De vele kansen bleven onbenut, waardoor Korbis uiteindelijk de wedstrijd' naar zich toe kon trekken. Een sterke invalbeurt van Steven de Ronde (3x) ten spijt verloren de Leiderdorpers met 6-»9. KNS werd overklast door kop loper DKC. Al in de eerste helft (4-9) ontving Hans Kooien een rode kaart omdat hij de bal in de buik van zijn tegenstander gooide. Vanaf dat moment was wedstrijd. Drie treffers van Ka rin Ultzen bepaalden mede de eindstand op 6-17. Grasshoppers fortuinlijke winnaar KATWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Hoe je een wedstrijd in je zak kan hebben, weg kunt .geven en vervolgens in de laatste seconde nog in je voordeel kan beslissen, dat bewees Olivetti/ Grasshop pers voor eigen publiek zater dag tegen Groningen. Marianne Schuit zag, met een achterstand van één punt, haar noodschot doel treffen terwijl de zoemer ging: 77-75. Het was een van de weinige hoogtepunten in deze matte wedstrijd. Grasshoppers startte zonder Heieen van Duyn, die op wintersport was. daarom was Han Wallaart gedwongen met Ada Kraaijenoord te begin nen. Met agressief spel werd Groningen al gelijk op achter stand gezet. Met snel spel stond het al gauw 12-4. Groningen, met de Joegoslavische Zora Ma- lacko en de beide internationals Laura Schaap en Bea Hermse, moest knokken om bij te blij- Het was vooral Anja Kuyt, die de thuisploeg aan het scoren hield. Haar zestien punten in de eerste helft zorgden ervoor dat Grasshoppers steeds aan de lei ding bleef. Na rust (38-30) viel Grasshoppers wat terug. De grootste voorsprong werd nog bij 42-30 gemeten, maar na der tig minuten kwam Groningen langszij: 50-50. Met Schaap en Malacko op vier fouten leken de bezoekers echter het meeste kruit verschoten te hebben. Grasshoppers pakte al snel de draad weer op om bij 61-55 een inzinking te krijgen. Groningen, inmiddels zonder Malacko, scoorde tien punten op rij in drie minuten zodat de slotfase toch nog een thriller werd. Met 72-72 op het scorebord en nog een minuut te gaan was alles mogelijk. Wonder Met nog 25 seconden op de klok leek Marie-losé Allers de wedstrijd in Katwijks voordeel te beslissen. Zij kreeg een één- om-één situatie met daarop nog eens twee vrije worpen wegens een technische fout voor Gro ningen. De eerste twee vielen feilloos raak, de volgende twee waren niet aan haar besteed. Omdat Groningen vervolgens de stand gelijk trok, Allers de bal in de hand van een tegenstan der gooide en Kuyt haar vijfde fout maakte waren de troeven ineens in handen van de bezoe kers. Met nog vijf seconden een gelijke stand en twee vrije wor pen. De eerste viel ra^k (74-75) en bezorgde Groningen vrijwel zeker de winst. En toen ge schiedde het wonder. Kraaijen oord pakte de reboufld op de tweede gemiste vrije worp en gaf het leer aan Schuit. Die maakte een paar dribbels en ondernam een uiterste poging van grote afstand om toch nog de winst te behalen. En jawel, hij viel. Schuit op de schouders en Groningen als door een bom getroffen. Zoiets gebeurt niet al leen in een stripverhaal, maar ook gewoon op een zaterdag avond in Katwijk. Scores Grasshoppers: Kuyt 28, Marja van Duyn 16. Allers 10. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Luba Leiden is niet goed uit de winterstop tevoorschijn geko men. In de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar werd de ploeg genadeloos afgeslacht dooi; Weert 2:40-79. Opvallend was de terugkeer van Bert Kragtwijk in de Vijf Meihal. De oud-Leidenspeler is wat aan het afbouwen bij de re serves van Weert. Samen met Jelle Esveldt, ook goed voor meer dan honderd interlands, vormt hij de routine in de ploeg. Leiden had een complete off day. In de eerste wedstrijd van het seizoen werd er nog gewon nen van Weert. Wat de ploeg op eigen bodem liet zien was niet veel soeps. In totaal werd er 25 van de veertig minuten niet ge scoord. Bij rust tekende zich al een catastrofe aan. Slechts 18 punten konden de Leidenaren tegenover de 37 van Weert zet ten. Het schotpercentage over de hele wedstrijd van 25% te genover de ruim 50% van de te genstander verklaarde genoeg over het verlies. De bezoekers vonden het allemaal wel goed en bleven rustig het eigen spel bepalen. De tweede helft bracht niets meer voor Leiden om de schade nog enigszins beperkt te houden. Scores Leiden: Van der Maas 10, Wals 8, Zevenhoven 8. Weert: Esveldt 16, Kragtwijk 10. De mannen van Lisse moes ten het in Amhem tegen Arnhe- mia Eagles stellen zonder de be langrijke Jurgen Goudswaard en verloren met slechts een punt: 75-74. Een gelijkopgaande wed strijd kon niet duidelijk aanwij zen wie het meeste recht had op de zege. Bij rust leidden de Lissenaren nog met 30-37. Er werd slecht geschoten in de tweede helft en dat gaf de thuis ploeg de kans om bij te blijven. Met nog veertien seconden te gaan stond Lisse nog met een punt voor maar twee vrije wor pen brachten Arnhemia Eagles de overwinning. Scores Lisse: Koek 24, Zonne veld 16, Koot 12. Het wedstrijdverloop bij Blitz was erg opvallend. Tegen de re serves van Rotterdam leken de Voorschotenaren regelrecht op een verlies af te stevenen. Blitz bleef na rust (27-32) vijf minu ten lang vrijwel scoreloos. Om dat Rotterdam wel bij de les was was de stand met nog een kwar tier te spelen 29-46. Toen de thuisploeg vervolgens wat agressiever ging rebounden stortte Rotterdam in elkaar. De bezoekers konden nog slechts zes punten aan hun totaal toe voegen en Blitz kroop door het oog van de naald door vlak voor tijd de winst veilig te stellen: 55- 52. Grasshoppers kon het uit te gen Shooters niet redden. Zon der Lace Strong - in zijn plaats zat René Mulder op de bank - maar met de herstelde Kees Messemaker zat het Grasshop pers niet mee. De ruststand van 43-37 gaf nog wel hoop. Toen et van 60-41 naar 66-62 terugge komen werd was de overwin ning zelfs heel dichtbij. Shooters bleek uiteindelijk toch over de langste adem te be schikken en trok met 84-72 de zege naar zich toe. Scores Grasshoppers: Van der Mey 15, Kees Messemaker 14, Vos 13, De Jong 10. De vrouwen van Lisse kregen een ongéïnteresserd Akrides te genover zich en dat leidde wel tot de winst, maar niet tot goed spel. Met 28-45 werd aan het langste eind getrokken. In IJmuiden liet Lisse zich meesle pen in de algehele malaise die bij Akridefc heerst. Bij rust had de thuisploeg slechts zeven punten gescoord tegenover de 22 van Lisse. In de tweede helft toonde Akrides zich iets slag vaardiger, maar Lisse kon door goed te verdedigen en meer het eigen spel te spelen niet meer in gevaar komen. Scores Lisse: Lindaard 12, Van der Heuvel 11. MSV vreesde voor een slechte uitslag in de altijd moeilijke uit wedstrijd tegen DAS. Renate Sluys was grieperig en Yvonne van der Put geblesseerd. Een goede invalbeurt van juniore Ju dith Sievers hielp echter. Met tien punten voor rust had zij een goede inbreng. MSV had dit keer weinig te vrezen van DAS. Er werd agressief verdedigd en de press- van DAS kon steeds eenvoudig omzeild worden. Bij rust was het verschil dan ook al groot: 23-44. DAS kon in de tweede helft maar heel kort dichterbij komen. Het gat werd dertien punten, maar een aantal goede schoten van Renate Sluys werd de thuisploeg teveel. MSV kon de wedstrijd uitspelen en eindigen 60-87. Scores MSV: Sluys 19, Ter Laak 15, Janson 15, Van der Diederik Hofstede (16) vraagt zich vertwijfeld af of het hem wèl gaat lukken te scoren. Bert Kragtwijk (15) en Salm 13. Jelle Esveldt (8) wachten af. >ioto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17