Sport Romario: 'Ik sta er nog 13 achter' PSV test speler uit Oekraine Ex-gijzelaar ziet 'zijn' club winnen Bosman op schot bij Anderlecht AC Milan loopt een punt uit Maandag 13 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) HM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: AD VAN KAAM Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 14 GOS richt nieuwe voetbalbond op MOSKOU - Acht lidstaten van de Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) hebben zaterdag in Moskou een nieuwe voet balbond opgericht. De bond van de voormalige Sovjetunie werd in het eerste agendapunt van haar laatste jaarvergadering geli quideerd. De nieuwe voetbalbond zal in 1992 een nieuwe com petitie uitschrijven. Daaraan zullen 22 elftallen deelnemen. De 22 worden verdeeld in 2 groepen van 11. Na een hele competitie spelen de eerste vijf van elke groep om het kampioenschap, de overige om degradatie. Armenië en Moldavië hebben zaterdag het lidmaatschap van de nieuwe bond geweigerd. De drie Balti- sche staten, Oekraine en Georgië hadden al in een eerder stadi um besloten een eigen competitie op te zetten. Door die stap ontbreken in de GOS-competitie sterke clubteams Dinamo Kiev en Dinamo Tiblissi. De verwachting is dat het elftal van de GOS op het EK in Zweden zal verschijnen. Everton koopt Ablett bij de buren LIVERPOOL - Liverpool heeft Gary Ablett gisteren verkocht aan stadgenoot Everton. De 26-jarige verdediger leverde de veelvou dig Engelse kampioen bijna 2,5 miljoen gulden op. Ablett volgt Peter Beardsley, die eerder dit seizoen van Liverpool naar rivaal Everton werd getransfereerd. Met de komst van Ablett is het verlanglijstje van manager How ard Kendall nog niet naar tevredenheid afgewerkt. Hij wil nog meer versterking voor Everton. Kendall denkt daarbij in de eer ste plaats aan aanvaller Dion Dublin van Cambridge United, dat uitkomt in de tweede divisie. Voorts heeft hij belangstelling voor Celtics Poolse international Dariusz Wdowczyk. Liedholm verricht loting van EK GOTEBORG - Nils Liedholm verricht vrijdag in Göteborg de lo ting voor de strijd om het Europees kampioenschap voetbal, dat in juni in Zweden wordt gehouden. Daarbij zijn Nederland als titelverdediger en het gastland geplaatst als groepshoofd. Liedholm geldt als één van de grootste persoonlijkheden uit het Zweedse voetbal. Momenteel is hij bondscoach van de nationale ploeg. De 69-jarige oud-international kwam 23 keer voor zijn land uit. Hij maakte deel uit van de ploeg, die in 1958 voor eigen publiek vice-wereldkampioen werd. Bovendien werd Liedholm in zijn Italiaanse periode vier keer kampioen met AC Milan. Naast Nederland en Zweden nemen Duitsland, Engeland, Joe goslavië, Sovjetunie, Frankrijk en Schotland deel aan de titel strijd. NIEUWSLIJN EREDIVISIE Van Gastel 0-1. 70. Stewart 0-2, 77. Van Geel 0-3 Scheidsrechter: Lüijten. Tóeschouwers: i 1500. Gele kaart: Meeuwsen (Willem II). Decheiver 3-1, 89. Beerens 4-1. Scheidsrech ter: Reygwart. Toeschouwers: 2800. Gele kaart: Van Googdalen (RKC). it 0-0. Scheidsrech- i: 5.100. Gele kaart: De Wijs (De Graafschap) FC Groningen - Fortuna Sittard 2-1 (1-1). 18 Meiier 1-0. 22. Anton Janssen 11. 76. Hol- band 2-1Scheidsrechter: Van der Ende. Toe- Vitesse - VW 6-1 (2-1). 29. HHgers 1-0. 33. Van den Brom 2-0 (strafschop). 45 Van Leen- ders 2-1. 60 Van den Brom 3-1 (strafschop). ■s(VW). - Roda JC 3-2 (2-0). 5 DeFreitasl ■omheer 2-0. 51. Clayton 3-0. 62 3-176. Verhagen 3 19 7 3 9 17 28 - 41 20 5 7 8 17 19 - 29 21 6 5 10 17 21 - 31 21 3 7 11 13 18 - 42 21 3 5 13 11 18 - 37 EERSTE DIVISIE Bosch - Go Ahead Eagles •re 0-1. 90 Bouwmee Schuurmans. 1398. Gele kaart: Bults (Den Bosch). Schen- ningen Pique (GA Eagles). CambuurL 23 12 6 5 30 42 31 Heerenveen 22 13 3 6 29 52 - 31 Telstar 22 11 6 5 28 57 - 36 NEC 23 11 6 6 28 41 - 26 Haarlem 23 12 4 7 28 36 - 34 RRC 23 10 7 6 27 42 33 22 10 5 7 25 28 22 23 10 5 8 25 38 32 23 10 5 8 25 39 34 23 9 7 7 25 39 - 34 23 9 6 8 24 43 30 22 7 9 6 23 34 - 29 22 7 8 7 22 28 31 23 8 5 10 21 27 - 34 24 6 8 10 20 31 39 Aanbiedingen voor Gerets EINDHOVEN «ANP Eric Gerets heeft twee aanbie dingen om na dit seizoen als trainer aan de slag te gaan. PSV heeft de 37-jarige Belg gevraagd te overwegen jeugdtrainer in Eindhoven te worden. De aanvoerder van de lands kampioen twijfelt evenwel, om dat hij in België gevraagd is als trainer/coach in dienst te tre den van Club Luik. Vast staat in ieder geval dat Gerets eind dit seizoen zijn ac tieve carri'ere beëindigt. Romario speelt zijn linkerschoen tussen de benen van arbiter Uilenberg door. Mét schoeisel passeerde de Braziliaan ook tweemaal Sparta-doelman Metgod. i Romario stapte lachend uit de kleedka mer. „Ik kan nog topscorer worden. Ik sta er nu nog 13 achter op Bergkamp sprak de PSV-spits trots. Maar zijn ge zicht betrok snel, toen hij hoorde dat Bergkamp de avond er voor ook twee keer had raak geschoten. Dat Ajax vrij dag tegen MW had gespeeld en gewon nen, was tot huize Romario niet doorge drongen. Zijn achterstand op Bergkamp be draagt dus vijftien doelpunten. Dat is een tikje veel, maar Romario blijft Roma rio: onnavolgbaar, onvoorspelbaar. In zijn eerste wedstrijd sinds drie maanden maakte hij dus weer 'gewoon' twee doel punten. Het zou voldoende zijn geweest voor de zege van PSV op Sparta, die nu door goals van Kieft en Hoekstra te hoog uitviel: 4-1. Na een uur stond het nog 1- 1. Veel meer dan twee doelpunten ma ken deed Romario zaterdag trouwens niet. Zijn voornaamste bezigheid was in feite het de handen ten hemel heffen uit onbegrip voor het feit, dat hij zo weinig aan de bal kwam. De Braziliaan mocht zich met recht beklagen. Als Romario in een thuiswedstrijd niet verder komt dan een stuk of twintig balcontacten, is er iets mis. Zeker als een zwakke broeder als Jeny de Jong wel zestig keer aan de bal komt. Bij PSV komt iedereen in balbezit zo het uitkomt. Van een systeem lijkt geen sprake. In de meeste gevallen wint de ploeg toch, omdat individuele oprispin gen altijd wel voor enkele goals zorgen. Tegen Sparta had Robson zijn opstel ling moeten aanpassen, omdat Heintze (zondag tegen Ajax wel van de partij), Vanenburg, Kalusha en Van Aerle afwe zig waren en Linskens kort voor de wed strijd nog geblesseerd raakte. De oplos sing Koeman naar achteren te halen en Popescu op het middenveld te zetten leek logisch, erg succesvol was de in greep echter niet. Popescu vindt dat maar niks, spelen op het middenveld, en Koeman kon ook zaterdag niet impone ren. Het is een raadsel waarom de oudste van de broers onder de maat blijft spe len. Anderhalf jaar geleden werd Erwin Koeman aangetrokken als vervanger van Lerby en PSV leek een mooie slag te heb ben geslagen. Op het EK van '88 en bij KV Mechelen had de linkshalf uitvoerig laten zien meer dan gemiddelde talenten te hebben. Koeman heeft inzicht, hij be schikt over een mooie trap, hij is hard en hij heeft leiderskwaliteiten. In zijn eerste seizoen bij PSV was hij voornamelijk geblesseerd, in de eerste helft van dit seizoen speelde hij soms goed, meestal matig. Ooit hekelde hij de instelling van Romario, waarvoor hij door de club werd berispt. Sinds die tijd doet Koeman er het zwijgen toe, maar het moet hem zelf geweldig irriteren dat er op de een of andere manier geen uit- blinkersrol voor hem is weggelegd. Tegen Sparta kwam hij door blessures van anderen dus achterin terecht. Daar had Koeman zich kunnen opwerpen als 'eerste spelbepaler' van de ploeg, maar daarvoor mist PSV dus een ordentelijk systeem. Koemans beste actie werd daarom een mooie comer die door Hoekstra werd ingekopt: 3-1. Fit De eerste en laatste goal waren van Ro mario. De Braziliaan („De laatste twee kwartier was ik een beetje moe") werd dus de held van de avond, al maakte hij z'n eerste doelpunt op de rand van bui tenspel en kreeg hij de tweede op een presenteerblaadje aangeboden door Kieft. Tussendoor liet de kleine Brazi liaan zien in elk geval fit te zijn en niet te zijn veranderd; hem gaat het om de goals en niets anders dan de goals. Na een half uur liet hij dat nog eens zien. Gerard de Nooijer had inmiddels met een zondagsschot gelijk gemaakt, nadat Jerry de Jong dom balverlies had geleden. Aan de andere kant stond Ro mario ineens met diezelfde De Jong voor één tegenstander; de Braziliaan weigerde echter zijn ploeggenoot te laten scoren en probeerde het zelf. Hij liep zich vast. Dat was de egoïst Romario ten voeten uit, hoewel hij een andere speler dan De Jong misschien de bal wel had toege speeld. „Ik denk sneller dan de anderen, hè", zei hij na de wedstrijd onbeschei den, maar naar waarheid en niet spe ciaal De Jong bedoelend. Sparta bleef in elk geval nog behoorlijk lang in de race voor een punt. Coach Ja cobs blufte na afloop dat zijn ploeg aan vallend had gespeeld, maar dat was flau wekul. De opstelling was aanvallend, de instelling was behoudend, hoewel de Rotterdammers verschillende scorings kansen kregen. PSV won echter ver diend, zij het zonder te overtuigen. Draai Kieft maakte weer een doelpunt nadat hij een mislukt schot van Hoekstra had gecontroleerd en hij in de draai kon uit halen. De mooiste was de laatste, van Romario. Met een verre bal van Peter Hoekstra, die even aan Frans van Rooij deed denken, werd Wim Kieft bereikt. Het balletje terug op Romario en diens schot in de verre hoek waren uit het boekje. De grote inhaalrace van de Bra ziliaanse topscorer kan dus beginnen. EINDHOVEN «GPD PSV heeft contact met een spe ler uit de Oekraine, die volgens chief-scout Kees Rijvers 'een hele grote' kan worden. Afgelo pen week trainde de 20-jarige Sergei Scherbakov al een keer met de selectie mee, in februari komt hij voor een langere perio de. Scherbakov is een aanvallen de linkermiddenvelder. Hij speelt in het Olympische elftal. „Maar hij zit dicht tegen een se lectie voor het A-elftal aan", al dus PSV-manager Ploegsma gis teren. „Rijvers heeft hem op verschillende jeugd-WK's ge zien en dit seizoen nog in Por tugal bij een interland. Hij zegt dat het een hele grote kan wor den. Daarom laten we hem in februari enkele weken terugko men." Over een transfer van de spe ler van Donetsk is zaterdag, toen Ploegsma met Scherbakov en twee bestuursleden van de club om de tafel zat, niet ge sproken. Scherbakov moet ech ter een zeer sterke indruk ma ken in februari om voor een contract in aanmerking te ko men. Volgend seizoen mag PSV in Europa Cup-duels nog maar drie buitenlanders opstellen. Op dit moment telt de selectie zes buitenlanders: Romario, Popes cu, Heintze, Van Mol, Kalusha en Gerets. De laatste stopt aan het einde vai PSV heeft overigens een ver weerschrift ingediend tegen het in staat van beschuldiging stel len van Berry van Aerle. De middenvelder trapte in de laatste wedstrijd voor de winter stop tegen Fortuna na, waar voor hij de gele kaart kreeg. De waarnemer meende dat rood op zijn plaats was geweest, waarna de tuchtcommissie alsnog be sloot Van Aerle aan te klagen. Zondag in de topper tegen Ajax is de geblesseerde interna tional er waarschijnlijk sowieso niet bij. Heintze daarentegen kan wel spelen, wat Vanenburg betreft is het afwachten. De blessure van Ellerman lijkt mee te vallen. Tegen Sparta viel de buitenspeler na een trap van De Getrouwe met een pijnlijk scheenbeen al in de eerste helft GLASGOW «REUTER Onder de ogen van een bijzon dere gast heeft Glasgow Rangers zaterdag de leiding heroverd in de Schotse Premier Division. Bij de 40.000 toeschouwers, die de Rangers met 2-0 zagen winnen van Hibernian Edinburgh, was ex-gijzelaar Thomas Suther land, onlangs in Libanon vrijge laten na vijf jaar opgesloten te zijn geweest. De 60-jarige Sutherland, een tot Amerikaan genaturaliseerde Schot, stond ooit als zeventien jarige onder contract bij Glas gow Rangers, maar haalde het eerste elftal niet. „Eerlijk ge zegd, was het één van de treu rigste momenten uit mijn leven, toen mr. George Brown (de toenmalige manager) mij een vrije transfer gaf', aldus Suther land. Glasgow Rangers, dat won door treffers van Dale Gordon in de 17e minuut èn Ally McGoist twee minuten voor tijd, nam dankzij betere doelcij- fers de eerste plaats over van Hearts, dat op eigen terrein en nog wel met 0-4 de eerste ne derlaag van het seizoen te slik ken kreeg van FC Aberdeen. Paul Mason, in het verleden voor FC Groningen uitkomend, maakte één doelpunt. Eoin Jess twee. De vierde treffer kwam op naam van 'Broken Hearts'-ver- dediger Craig Levein. Engeland Leeds United heeft zijn status van nog wat wankele koploper in de Engelse eerste divisie dit weekeinde meer dans gegeven. Gisteren leverde de uitwedstrijd tegen subtopper Sheffield Wed nesday een eclatante zege van 6-1 op. Manchester United had een dag eerder eventjes de leiding overgenomen. Aridrej Kants- jelskis hielp de Mancunians za terdag langs Everton. De rappe vleugelaanvaller uit de Oekraïne maakte het enige doelpunt in de wedstrijd. Het verschil tus sen Leeds en Manchester Uni ted bleef daardoor één punt, waarbij moet worden aangete kend, dat Leeds twee duels meer heeft gespeeld. Kantsjelsius snelde in de 56ste minuut door de Everton-verde- diging en gaf ook doelman Ne ville Southall met een venijnige schuiver het nazien. De ruim 46.000 toeschouwers waren daarmee op slag de dikke ne derlaag van vorige week tegen QPR (1-4) vergeten en juichten de titelfavoriet, die ook het be kertoernooi goede vooruitzich ten heeft, weer als vanouds hartstochtelijk toe. Alex Ferguson had zich al in het programmaboekje veront schuldigd bij de aanhang. „Dit maal zullen jullie iets heel an ders te zien krijgen", beloofde de United-manager namens zijn elftal. Hij kreeg gelijk, hoe wel de eerste helft gelijk op ging. Na rust nam Manchester United het initiatief en won ver diend. Bij de rust stond Leeds voor 32.228 kijkers al met 3-1 voor. Chapman (2) en Dorigo teken den voor de treffers in de eerste helft. Drie minuten voor de pauze, toen het 2-0 was voor de bezoekers, kon Sheridan iets te rug doen. In de tweede helft hadden Whitlow, Wallace en opnieuw Chapman succes. BUITENLAND AFRIKA-CUP Teamgenoten Rudi Voller en Ruggiero Rizzitelli verdringen zich voor Cremonese-doelman Rampuila. Roma won met 3-0 mede dankzij twee goals van de Westduitser. foto ap Het ongeslagen AC Milan heeft op de zestiende speeldag van de Italiaanse Serie A door een overwinning met 1-0 bij Hellas Verona een voorsprong van drie punten genomen. Naaste con current Juventus speelde bij Cagliari gelijk, 1-1. Nummer drie, Napoli, heeft al een achter stand van zes punten. AC Milan bewaart geen pret tige herinneringen aan wedstrij den tegen Verona. In 1973 en 1990 hield die club AC Milan vap het landskampioenschap af. Ook dit keer waren de per spectieven voor de koploper al lerminst gunstig. De ploeg moest door schorsingen Costa- curta, Tassotti en Albertini mis sen. Bovendien was Gullit, na een griep, niet fit genoeg. Hij werd door trainer Capello op de bank gehouden. Met vier invallers wist AC Milan toch de overwinning tei bevechten. Dat ging redelijk ge makkelijk. Het enige doelpunt kwam in de 32ste minuut. Icar- di trof zijn eigen doel. Spanje Barcelona heeft geprofiteerd van de uitglijer van Atletico Ma drid (0-1 tegen Logrones) en zich opgewerkt naar de tweede plaats in de Spaanse voetbal competitie. De nadruk lag in derdaad op werken. De ploeg van Cruijff zegevierde voor ei gen publiek slechts met 2-1 over Valladolid. Barcelona mag voorlopig nog niet aan titelprolongatie den ken, want de achterstand op de Madrileense rivaal Real bleef vijf punten. De Koninklijke liet zich niet verrassen door Osasuna: 5- 2. De Roemeense spelbepaler Hagi scoorde tweemaal. Barcelona was technisch su perieur en speelde veel beter dan Valladolid, maar slaagde er maar moeilijk in dat verschil in doelpunten tot uitdrukking te brengen. De uitsluiting van de Colombianen Leonel en Val- derama, die van het bezoeken de team een negental maakte, resulteerde niet in meer ruimte. Salinas, die de geblesseerde Sema al na tien minuten was komen aflossen, opende de sco re toen hij een kwartier in het veld stond. Na rust leek Salinas, al dan niet in buitenspelpositie, op aangeven van Koeman de wed strijd te beslissen. Toch kwam Valladolid door Engonga in de 69ste minuut nog terug tot 2-1. BRUSSEL «ANP Een kleine maand rust heeft Johnnie Bosman goed ge daan. De door Aad de Mos naar Anderlecht gehaalde spits had in de eerste helft van de Belgische competitie weinig hoogtepunten om naar terug te kijken. Bij de start van de tweede periode wees Bosman alle kritiek naar de achtergrond door in het duel tegen Kortrijk met drie treffers de helft van de Brusselse produktie voor zijn rekening te nemen. Van de concurrentie bleef alleen KV Mechelen door ruime 4-0 winst op Lokeren in het spoor van de koploper. Anderlecht speelde zater dagavond tegen Kortrijk een aantrekkelijke wedstrijd, die zes treffers opleverde. Bos man, in de afgelopen maan den vaak door De Mos naar de reservebank verwezen, liet zien zijn scherpte niet verlo ren te hebben. In de eerste helft liep de thuisploeg uit naar 3-0, onder meer door een doelpunt van Bosman. De van PSV gehaalde spits liet er in de tweede periode nog twee volgen. De andere doelpunten werden gemaakt door Nilis, Crasson en Boffin. De laatste werd gewisseld voor Bruno Versavel, die de buteerde. De topper tussen Club Brugge en Standard Luik werd een anticlimax. De 13.000 toeschouwers zagen geen opwindende wedstrijd en ook geen doelpunten. Brugge-speler Disztl werd in de slotminuut na een over treding uit het veld gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14