Sport Schapers weet nog niet van ophouden Johan Cruijff leidt Oranje tijdens WK René Ruitenberg troeft alle marathoncracks af Hooman vroeg in topvorm Maandag 13 januari 1992 13 NIEUWSLIJN Groen licht voor twee schaatsers COLLALBO Hernia Meijer heeft zich geplaatst voor de Olym pische Speten. De vroegere kernploegschaatsster verzekerde zich van een startplaats door tijdens wereldbekerwedstrijden in Collalbo de 1000 meter af te leggen in 1.23.10. Dat is drie-tiende onder de door het NOC gestelde limiet. Naar alle waarschijnlijk heid zal Meijer in Albertvilie zowel op de 500 als de 1000 meter starten. Ook Gerard van Velde zal in Albertvilie van dé partij zijn. Met zijn tijd van 1.14.70 bleef ook hij drie-tiepde van een secon de onder de limiet. Van Velde eindigde in Dayos bij de wereld bekerwedstrijden als vijfde. Motorrijder vergeet verkeersregels GROOTFONTEIN Jn Namibia houdt het verkeer de linker weghelft aan, als in Engeland. De Franse motorrijder Francis Alt! botste zondag tijdens de rallyparijs - Kaapstad in de etappe naar Grootfontein frontaal tegen een auto met toeschouwers, omdat hij de verkeersregels was vergeten. Alti liep breuken op in armen, bekken, benen en neus. Hij is buiten levensgevaar, maar verkeert in shocktoestand en heeft een hersenschudding. Alti werd gisteren overgebracht naar het ziekenhuis in Johannesburg. Hij moet daar ongeveer tien dagen blijven voor de nodige opératies. Joegoslavië wil naar EK-voetbal BELGRADO Joegoslavië is vast van plan deel te riemen aan de eindronde om het Europees kampioenschap voetbal, van 10 tot en met 26 juni in Zweden. Dat verklaarde de secretaris van de Joegoslavische bond, Dusan Marovic, zaterdag in Belgrado. „Wij voldoen aan alle voorwaarden van de Europese Voetbal Unie", zei Marovic. „Bovendien is Joegoslavië lid van de Verenigde Na ties en van de wereldvoetbalbond FIFA". d BROUWER DE KONING René Ruitenberg heeft het hele Nederlandse marathonpeloton een hak gezet. Voor de schaat sers uit de Leidse regio, die vo rig jaar tijdens het Nederlands kampioenschap met Richard van Kempen en Aad Grimber gen goed vertegenwoordigd wa ren, betekende zijn dubbele jump in de slotronde de gena deklap. Terwijl de 21-jarige boekhouder uit Oldebroek za terdag in het mistige Alkmaar als verrassende kampioen in één klap furore maakte, reden de nummers één en drie van 1991 net zo kleurloos als de meeste van hun collega's. Want hoewel het tachtig man sterke veld er een tempo op na hield, dat slechts de helft de vol te 150 ronden kon volhouden, bleef ijsbaan De Meent tot de boeiende slotronden vrijwel verschoond van spektakel. Ri chard van Kempen, die zijn titel verdedigde, kwam enkele keren in actie om het peloton terug te brengen. Dat was ongeveer even veel als andere kansheb bers deden. Piet Kleine bijvoor beeld toonde zich nooit te be roerd om kopwerk te verrichten. Yep Kramer daarentegen, ploeggenoot van Van Kempen, had kennelijk niet de kracht om uit het spoor van de Nieuwve- ner te komen. Door het grote stempel dat de ploegentactiek op de wedstrijd drukte, was er weinig ruimnte voor individuele hoogstandjes. Aad Grimbergen, die onderweg terugdacht aan de tijd dat hij er als ongebonden schaatser on bezorgd kon inkleunen, waagde nog wel een gokje. De gemakke lijk rijdende Rijnsburger kwam even uit de greep van de groep, maar had niet de kracht om de ongelijke strijd lang vol te hou den. Vervolgens schaatste hij opmerkelijk ontspannen tussen zijn zwoegende collega's, in de hoop dat zijn ploegmaat Fausto de Marreiros het werk zou af maken. Maar de onfortuinlijke Haar lemmer werd in de laatste bocht slachtoffer van een valpartij in de kopgroep. Ook de sterk rij dende Hans Pieterse ging on deruit in het gedrang, waarbij ook Andries Kasper was betrok ken. Kasper bleef overeind en fi nishte als snelste van de oor spronkelijke kopgroep. De on tembare Ruitenburg, die in de opwindende slotfase als enige de zeventig meter van het pelo ton naar de kopgroep overbrug de, was echter iedereen te snel af en won zijn eerste marathon op kunstijs. Sip Hans van Leeuwen, Frans Bie- mond en Piet van der Geest be keken de spannende ontkno ping van de vlakke en door de mist bovendien moeilijk te vol gen vertoning vanaf de tribune. Zij bleken zaterdag niet toe aan het grote werk. Grimbergen, Jan Dirk Corts en Rick van der Hoorn hielden het peloton wél tot het einde toe bij. Henk An- genent, die als snelste van het peloton de elfde plaats pakte, en Van Kempen ook, maar met Een erepodium vol verrassingen bij het NK-marathon. Winnaar Rene Ruitenberg met de nummers twee en drie Andries Kasper en Arend Veenhof. foto a name de laatste keek na afloop toch sip. „De wedstrijd liep niet lekker", mopperde Van Kem pen. „Het ijs was stroef. Dat is steeds zo bij het NK. Als je dan wat onderneemt, rijdt de rest fluitend in je kont. En ik had geen zin om Lammert Huitema in een zetel naar de eindstreep te rijden." Dat zijn ploeggenoten Lex Cazemier en Arnold Stam hun stempel niet op de twaalf man sterke kopgroep drukten, kwam Van Kempen slecht uit. „Maar eigenlijk hadden Yep (Kramer, red.) of ik er bij moeten zitten. Trouwens, niet alleen onze Klerk's ploeg grijpt naast de prijzen. De andere grote ploe gen zitten ook met een kater. Want Ruitenberg, die hier knap won, zie je verder het hele sei zoen niet." Borst Bij de vrouwen lieten de favo rieten zich in de kaart kijken door een dapper trio, dat hal verwege de benen nam en nooit meer werd teruggehaald. Kitty Snel versloeg Sonja Groot en Si- mone van der Heide in de eind sprint. De Leiderdorpse wielrenster Marion Borst probeerde het fut loze peloton nog naar de kop- loopsters te leiden, maar slaag de daarin niet. Wel hield Borst aan haar inspanning de vijftien de plaats over. Ook Siemerink naar de tweede ronde Michiel Schapers wil niet weten van een terugkeer op het eerste plan. Simpelweg omdat hij vindt daar nog steeds te zijn. De 32-jarige Rotterdammer heeft gelijk. Hij heeft het aangetoond op de eerste dag van de Open Australi sche. De overwinning op Thierry Champion was een in dicatie, zijn spel het bewijs. even doorheen en vooral de constante lijn in mijn spel hou- MELBOURNE ANP Van de vijf Nederlandse man- den. Ik denk dat Champion zich nen die meteen aan het werk daar een beetje op verkeken moesten, was de op één na heeft. Te vlug heeft gedacht dat oudste deelnemer in het enkel- hij het werk gemakkelijk kon spel de enige die zichzelf bleef, klaren en dat heeft mij natuur- Die een hele partij het tennis lijk in de kaart gespeeld." speelde dat binnen zijn moge lijkheden ligt. De anderen de- Van de tweede set af had dén dat niet, ook niet de win- Schapers veel meer zekerheid in naars Haarhuis, tegen Hlasek, zijn spel dan de Fransman. Zijn Siemerink tegen Palmer en El- service-volley lukte, hij bewoog tingh, de volgende tegenstander, gemakkelijker dan zijn tegen- van Schapers, tegen Braasch. stander en bleef, met een kleine Koevermans zeker niet. Hij terugval in de vierde set, eigen- werd koel ingepakt door Fitz- lijk steeds meester over de si- gerald, ooit een sub-topper tuatie. „Ik kreeg het idee dat maar diep weggezakt. Champion, die toch zeven jaar Nederland had het, met uit- jonger is dan ik, het conditio- zondering van Schapers en een neel moeilijk had." Zelfverze- winstpercentage van tachtig bij kerd voltooide Schapers zijn de mannen, moeilijk op de zeer werk met drie gewonnen sets warme openingsdag. Haarhuis op rij. „Ik ben tevreden, het is met zichzelf tegen Jakob mijn mooiste overwinning op Hlasek, die over ruim twee we- hard-court in Melbourne." ken met de Zwitserse Davis-be- Schapers was aanzienlijk kerploeg naar Den Haag komt. sneller klaar dan Koevermans, De 'oude' Schapers behoort die tegen Fitzgerald drie sets niet tot Frankers selectie voor naar zijn vorm zocht en niet het Nederlandse team. Dat vond: 6-7,4-6,6-7. steekt hem een beetje, hoewel Jacco EItingh gaf tegen de hij zegt begrip te kunnen op- Duitser Braasch de eerste sets brengen voor de keuze van de op, won de derde en kreeg van- coach.Als je 32 bent, heb je de af dat moment weer hoop, want tijd een beetje tegen je. Ik had lange partijen lijken in zijn graag in het team gezeten, maar voordeel. Snelle breaks in de mijn afwjzing is geen extra prik- vierde en vijfde set zetten Ei kel geweest." tingh inderdaad op het goede Vanochtend was hij voorna- spoor. „Er zijn mensen die zich melijk een mooie tennisser, die zorgen maken omdat het niet soms zo gemakkelijk speelde, goed gaat, ik dacht: het moet dat het vanzelf leek te gaan. „Na vanzelf beter worden, Want de eerste set, die ik dikker dan slechter kan niet" Het werd be- met 4-6 had kunnen verliezen, ter en EItingh was daardoor aan kwam ik op toeren. Ik moest er het beslissende einde van de partij gewoon goed en zelfver zekerd. Paul Haarhuis heeft tegen Hlasek soms losse-floddertennis gespeeld. De Zwitser deed het ook. In de eerste set, maar na zeven verloren games op rij luk te het plotseling wel. De wedstrijd viel in drie delen uiteen. De eerste en de laatste periode - en dat is nu eenmaal de belangrijkste - waren voor Haarhuis. „Er was niets op mijn tennis aan te merken in de eer ste set. Daarna echter ging Hlasek veel beter serveren, hij zette mij onder druk en als je dan twee sets verliest, voel je je niet lekker. Er stond echter te genover dat het krachtsverschil kleiner was dan de score deed voorkomen. Een break tegen in de vierde was ook niet prettig." Haarhuis stond tegen de muur, maar daarin vond hij de zekerheid dat hij alleen nog maar vooruit kon. „Doordat ik mijn verloren service-game kon terugpakken, kwam ik weer in de winning-mood. Dat helpt ze ker als het niet echt lekker gaat. Misschien was ik iets te gehaast. In de laatste twee sets kreeg ik de ballen weer diep, werd zijn service wat minder." Jan Siemerink trof een leef tijdsgenoot uit het kwalificatie toernooi, de twintigjarige Ame rikaan Jared Palmer. Altijd moeilijk speten tegen iemand uit de kwalificaties", vond Sie merink, vorige week uitgeroe pen tot Leids sportman van het jaar. „Hij heeft al drie partijen gewonnen en heeft in het hoofdtoernooi niets te verlie- Extra probleem voor de Rijns- burger was een polsblessure, die zijn voorbereiding op de Australische Open ernstig ver stoord heeft. „Ik ben al op 21 december hier gekomen, maar door die pols heb ik twee keer Het is 38 graden Celsius op het centre-court als Ivan Lendl moet won de Tsjech in drie sets van de Australiër Richard Fromberg. een week nagenoeg stilgele- van de ranglijst was hem bijna van zijn servicekracht gebruiken gen." Dat is veel, het verweer te veel. In de laatste set moest om dreigende doorbraken te van Palmer, de nummer 425 Siemerink al zijn mogelijkheden voorkomen. Dat lukte. BARCELONA ANP Johan Cruijff leidt het Nederlands Elftal bij de eindronde van de wereldtitelstrijd in de Verenig de Staten. Waarschijnlijk in samenwerking met Dick Advocaat, die zich positief over de con structie heeft uitgelaten. Oranje moet zich voor dien nog wel kwalificeren. Cruijff had in het weekeinde op initiatief van de KNVB in Barcelona een tweede gesprek met Martin van Rooijen, voorzitter van de sectie be taald voetbal, en Paul Boels, bestuurslid techni sche zaken. Een positief onderhoud. „Wij hebben serieus met Cruijff gesproken over de lefding bij Oranje tijdens de eindronde van het WK in 1994. We hebben goede hoop dat hij dan beschikbaar is", meldde Boels na afloop van het onderhoud. Cruijff verklaarde in Barcelona tot een akkoord te zijn gekomen over de periode. „Ik heb welis waar geen handtekening gezet, maar wel mijn woord gegeven. Dat is voor mij net zo officieel als het zetten van een handtekening onder een contract" De Amsterdammer liet weten geen trek te heb ben in het trainerschap tijdens de kwalificatie wedstrijden. Dat strookt met de opvatting van de ICNVB-bestuurders, die Dick Advocaat graag tij dens die cyclus als leidsman willen hebben. De assistent van Rinus Michels heeft in eerste in stantie positief reageerd op de voorgehouden constructie. „We gaan met het resultaat van het gesprek met Cruijff terug natir Advocaat", aldus Boels. Advocaat moet de leiding tijdens de kwalifica tieronden in handen krijgen. ,Als hij met Cruijff kan werken tijdens de eindronde van het WK, moet je daar gebruik van maken", verwoordde Boels de overtuiging van het sectiebestuur. De constructie wordt geen goedkope voor de KNVB. „De cijfers zijn nog niet concreet ingevuld, maar voor Cruijff was dat van secundair belang", ver klaarde Boels. Volgens het bestuurslid is het uitgesloten dat de voormalige vedette van Ajax eerder dan het WK in 1994 bij Oranje de touwtjes in handen krijgt, bijvoorbeeld over zes maanden in Zwe den. „De eindronde van het Europees kam pioenschap in juni is niet ter sprake gekomen. Waar geen problemen zijn, moet je ze ook niet maken", meende Boels. Het contract van Cruijff bij Barelona loopt tot juli 1993. De Nederlander zelf denkt het seizoen daarna ook nog in de Catalaanse stad werkzaam te zijn. Twee functies gelijktijdig bemannen, ziet de Amsterdammer niet zitten. „Ik wil niet dat mijn werk bij Barcelona wordt geschaad door de taak van bondscoach", aldus de trainer. Voorzitter Nunez van de Spaanse landskam pioen verklaarde eerder niet toe te staan dat Cruijff zich gelijktijdig met zijn werk in Barcelo na ook nog over het Nederlands elftal zou ontfer men. Dat gebeurde na de eerste flirt tussen de KNVB en de Nederlander, enkele weken geleden. Nunez kende een gelijke situatie in 1974, toen Rinus Michels de twee jobs met elkaar combi neerde. De KNVB volgt met het akkoord met Cruijff de wens van de spelers, die voor de eindronde van het mondiale toernooi in Italië geen succes had den met hun roep om de voormalige vedette van Ajax. „Uit de spelersgroep hebben we ook gelui den gehoord, dat men graag met Advocaat ver der wil", zei Boels. Leiderdorpse wint Brits Open Topvorm is bijna iets ongrijp baars. Mirjam Hooman-Klop- penburg kan er al lang over meepraten. Sinds zaterdag kan de Leiderdorpse tafeltennis- speelster er weer een hoofdstuk aan toevoegen. Vanuit het niets won ze de open Britse titelstrijd in Birmingham. In de finale versloeg ze de kleine Roemeense Badescu in vier games, 21-13 21-18 18-21 21-19. Daarvoor had ze zich in de kwartfinales ontdaan van de Europese nummer een, Csilla Batorfi en in de halve eindstrijd van de Japanse nummer een, Hoshino. Tot zaterdag drie te genstanders die bijkans onver slaanbaar wa ren voor de speelster van Socman is pas terug van een lange bles sure. Ze stond een half jaar buiten spel door een slepende polsblessure. Ze had een ontste king in de handwortel van haar speelarm. Op de nationale titelstrijd schoot j ze in de finale tegen Bettine Vriesekoop nog Mirjam Hooman. te kort. In wed- •fotoarchief strijdritme, in vastheid, in concentratie, in conditie. In Birmingham stond ze er. Kaarsrecht. Fier. „Ik heb lekker getraind. Hard gewerkt", verklaarde ze. „Was na die pauze van zes maanden bijzonder gemotiveerd. Voelde me goed en dat was in mijn spel merkbaar." De winnares van de Top-12in 1991 deelde een groot compliment uit aan haar trainer Frits Kantebeen. De Leidenaar hield zijn pupil scherp en in kleine crises overeind met ge spierde pep-talks. Voor Hooman was de Britse titel een verrassing, maar geen enorme. Toch was ze zonder verwachtingen afgereisd naar Birmingham. „In de training liep het gesmeerd. Ik wist dat de vorm er aan kwam. Maar pie ken in Birmingham was voor mij geen noodzaak." Het toer nooi gold als voorbereiding op twee belangrijke evenementen: de Olympische kwalificatie in Bolzano (6-9 februari) en de verdediging van haar Top-12 ti tel, eind februari in Wenen. In Birmingham liep alles vlek keloos. Tegen Batorfi, die ze twee jaar geleden voor het laatst ontmoette en van wie ze zelden won, bleef ze zonder gamever- lies overeind. De Hongaarse heeft de beschikking over een steeds rijker arsenaal aan ge- tructe opslagen, maar Hooman werd er allerminst tureluurs van. Met 21-19 21-17 21-19 sloeg ze zich bij de laatste vier. De overwinning bracht in de .winning mood'. Tegen Hoshino. van wie ze nog nooit gewonnen had, ging het gemakkelijker dan ooit. De winst werd veroverd in de derde set, die ze in de verlenging naar zicht toe haalde. Met 21-14 19- 21 23-21 en 21-13 was ze Analis te. Tegen Ottilia Badescu, een klein propje uit Roemenië, ooit winnares van de Top-12 en een vast lid van de Europese top-10. Badescu, de nummer drie van Europa die na het WK een contract van één jaar te kende in Japan, was tot zaterdag slaanbaar voor Hooman. Badescu speelt het typisch Roemeense spel, zoals Nemes dat in haar hoogtijda gen speelde. Kort achter de tafel, ra zendsnelle sprei ding, ongrijpbaar. „Vroeger kon ik haar tempo niet bijbenen." In Birmingham wist Hooman er wel raad mee. „Ze liep nu achter mij aan", glunderde Hooman, zesde van Europa. Ze versloeg haar op- ponente, hoewel ze de derde game ondanks een ruime voor sprong nog uit handen gaf. De inzinking werd weggemasseerd door Kantebeen, haar privé- trainer, die haar terugbracht op het winnende spoor. Kantebeen zal haar ook bij staan op de Top-12 en het Olympisch kwalificatietoernooi. Dat Hooman zich moet plaat sen voor Barcelona, zit haar hoog. „Ik heb een slecht WK ge speeld", geeft ze toe. „Daardoor ben ik op de ranglijst terugge vallen naar rond de 30. Maar er gaan nu speelsters naar Bar celona die in Europa lager staan dan ik. Ik hoor in Europa bij de top. En toch moet ik kwalifica ties spelen. Dat vind ik zacht ge zegd vreemd." Bij de mannen ging de titel naar de Fransman Gatien. Hij zette de achterstand 0-2 in ga mes tegen Wang Yangsheng om in de overwinning met 3-2. Wang, spetend in de Duitse competitie, kwam uit voor Noorwegen. Van oorsprong een Chinees emigreerde hij vijf jaar geleden naar Noorwegen. Gati en analyseerde twee games het spel van zijn tegenstander en sloeg daarna hard toe. Vooral de afsluiting, 21-4, was een triomf tocht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13