Leidsch Dagblad 'Premies kunnen 30 procent lager' snaramnEsinisiE #V Number One //NO Erkenning republieken onzeker 's Werelds grootste juwelier stapt op rr\c Gemeente zet pachters na 23 jaar aan de dijk 4 FEITEN EN MENINGEN 'Tolerantie een deugd, toegeef lijkheid zwakte' I Prijzen koopwo ningen in regio stijgen gestaag Leidse jazzweek begint: tot in de I puntjes verzorgd. Staatssecretaris Simons haalt uit naar verzekeraars De particuliere ziektekostenverzekeraars zouden dit jaar hun premies met 20 tot 30 procent kunnen verlagen. In elk geval kan er geen twijfel over bestaan dat de door het kabinet verlangde daling van 15 procent haalbaar is, zelfs als de sombere voorspellingen van de verzekeraars over de kostenontwikkeling uitkomen. npw HAAr.amp r.pn meer invloed op het handelen van ziekenhuizen, artsen en apothekers en hij betreurt het dat ze die nu niet gebruiken om te helpen de kosten te beheer- Dat heeft staatssecretaris Si mons van volksgezondheid gis teren de organisatie van de ver zekeraars, het KLOZ, laten ten. Volgens hem zijn de Maar zelfs als de sombere kenhuiskosten vorig jaar relatief voorspellingen uitkomen blijft sterk gestegen omdat ze in de voorgaande jaren zijn achterge- volgens Simons voldoende ruimte voor premieverlaging. blevenbijdeverwachtingen.be Sinds 1989 zijn de uitkeringen verzekeraars hebben daardoor in die jaren een spaarpot kun nen opbouwen waardoor het volgens Simons niet aangaat nu de premies te verhogen. Hij gelooft al evenmin, schrijft hij, dat de kosten in 1992 sterk zullen stijgen. De verzekeraars zijn volgens hem zelf medever antwoordelijk voor de kosten ontwikkeling in de gezond heidszorg. Ze krijgen steeds met een gewone ziektekostenpolis met 30 pro cent gedaald. Dat komt doordat veel verzekerden met hoge ziek tekosten, vooral bejaarden, zijn overgestapt op de standaard pakketpolis. De verliezen die de verzekeraars op de standaard pakketpolissen lijden, krijgen ze volledig terugbetaald via een toeslag op de premies voor alle particulier verzekerden. zn NIEUWSWEEK ALLEEN in ons filiaal LEIDEN Begint dinsdag 14 januari om 9.00 ui /Vf\ The Hifi Studio lm.****. f Noordeinde 75 - tel. 070 - 356 08 81* liis'i JAAR I Simons overweegt maatrege len te nemen indien de KLOZ bij haar lijn blijft. „Als bij het slechtste scenario de verzeke raars deze lijn vasthouden, dan vind ik dat wij veel uit de kast moeten halen om de burgers recht te doen", aldus Simons. Na afloop van het kabinetsbe raad van gisteren ging ook pre mier Lubbers in op het conflict. Volgens hem is het goed als de feiten zichtbaar worden. „Laat de feiten spreken en niet de re toriek", aldus de eerste minis ter. De minister-president wilde niet ingaan op vragen over een mogelijke aktie vanuit het kabi net indien de KLOZ bij het ei gen standpunt blijft. In een eerste reactie liet de KLOZ weten niet onder de in druk te zijn van Simons' bereke ningen en aan de eigen ziens wijzen vast te houden. Komen de week praten Simons en KLOZ met elkaar. In de week daarna houdt de Kamer een hoorzitting over de zaak met daarna een kamerdebat. Meer klachten over rechts-extremisme NIEUWSLIJN Lubbers prijst Van Vollenhoven Premier Lubbers heeft gisteren Pieter van Vollenhoven geprezen voor de wijze waarop hij zich in de maatschappij nuttig heeft weten te maken. De minister-president deed dat in een tv-toe- spraak ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van Prinses Margriet en Pieter. Pieter moest na zijn huwelijk een baan vin den die noch commercieel, noch politiek was. „Hij heeft die klippen heel behendig omzeild. Hij bekleedt vele maatschappe lijke functies waar wij, om het kort en goed te zeggen, iets aan hebben", aldus Lubbers. Premier Lubbers biedt het zilveren paar en zijn vier zonen op 18 januari een diner aan op het Cats- Alternatieve arts geschorst Het medisch tuchtcollege heeft een Amsterdamse arts de be voegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst ontnomen na het overlijden van een door hem behandelde kankerpatiënte. De vrouw bezocht na een operatie aan borstkanker de arts, maar ondanks toenemende klachten liet de arts haar niet door een re guliere arts onderzoeken. Uiteindelijk overleed de vrouw aan kanker. Volgens de arts was de vrouw toch al ten dode opge schreven, maar volgens een deskundige was er met een andere therapie nog wel een kans op genezing geweest. Volgens het tuchtcollege heeft de arts blijk gegeven van grove onkunde en - heeft de vrouw door zijn nalatigheid in de laatste periode van haar leven buitengewoon hevige pijn geleden. Cambodja geeft lijken vrij De Cambodjaanse regering geeft vandaag de stoffelijke resten van vermoedelijk twee Amerikaanse militairen terug, die in 1975 bij de laatste gevechtshandelingen omkwamen. Negenendertig Amerikanen kwamen in 1975 om het leven in een poging 38 zee lieden te bevrijden die door de communistische Rode Khmer ge vangen waren genomen op het containerschip Mayaguez, een maand nadat de Rode Khmer de macht had overgenomen. Het Mayaguez-incident op 15 mei van dat jaar was de laatste Ameri kaanse gevechtshandeling in het Indochinese conflict. KERKBALANS "voor het nodige evenwicht" 12-26 jan. 1992 De Leidse kerken rekenen op u! SPORT Vermorzelde droom van Kat- wijkse rallyrijder Zaterdag 11 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39747 Losse nummers 1,50 Nog geen abonnee? npi 071 - 161400 DEL. 071 161353 Mitterrand wil EG nucleair beschermen De Franse president Mitterrand heeft de EG indirect de Franse kernwapens aangeboden als atoomparaplu. „Het debat over de Europese defensie stelt ons voor problemen. Slechts twee van de EG-leden (Frankrijk en Groot-Brittannië) beschikken over atoomwapens en hebben een duidelijke doctrine voor hun nationale verdediging. Is het mogelijk een Europese doc trine voor te stellen? Die vraag zal zeer spoedig een van de grootste kwesties worden in de opbouw van een Europese de fensie", aldus de president tij dens een tweedaagse bijeen komst van het parlement over de resultaten van de conferentie in Maastricht over de Europese monetaire en politieke eenwor ding besproken worden. Daar werd ook de weg geopend voor een gemeenschappelijke Eu ropese defensiepolitiek. Het is voor het eerst dat Mit terrand de kwestie aansnijdt Franse atoomi Het aantal klachten bij het Leid se Meldpunt Discriminatie over racisme en antisemitisme is in een jaar tijd ruim verdubbeld. Het afgelopen jaar heeft het ver zamelpunt 12 klachten over rechts-extremistische uitingen ontvangen. In 1990 waren dat er nog 5. Als verklaring voor deze toe name verwijst Th. Ong van het Leidse meldpunt naar de 'ople ving' van het rechts-extremisme in Duitsland en België. Boven dien denkt hij dat de 'steeds hardere taal in eigen land in de discussie rond de opvang van asielzoekers' een voedingsbo dem vormt voor racistische en antisemitische sympathieën. Twee vrouwen, gevlucht uit het belegerde stadje Vincova' in Slavonië, genieten van het bestand in de Joego slavische burgeroorlog. Gezeten op een trapje voor hun tot woonruimte omgebouwde treinstel borduren ze een tafelkleed. •foto epa robertrajvc Slovenië levert geen probleem op, omdat het daar overal rustig is. Voorts zal Badinter de aan vraag van Bosnië-Hercegovina mogelijk niet ontvankelijk ver klaren, omdat zij onvoldoende wordt gesteund. vuui de EG-partners. Hoewel -:y Mitterrand zich verder niet over de kwestie uidiet, zei voorzitter Delors van de Europese Com missie, die naast Mitterrand op het podium zat en getipt is als diens opvolger, dat Frankrijk mettertijd zijn atoomparaplu moet uitspreiden over de gehele Europese Gemeenschap. „Als de Gemeenschap een sterke po- jL lirieke kracht wordt, waarom dan niet de kernwapens over dragen aan een sterke politieke autoriteit?" zo vroeg Delors zich af. BRUSSEL «HANS DE BRUUN Het staat nog allerminst vast dat de twaalf EG-landen volgende week gezamenlijk één of meer Joegoslavische republieken als onafhankelijke staten zullen er kennen. Zeker is alleen dat Duitsland op 15 januari de al in december uitgesproken erken ning van Kroatië en Slovenië in daden zal omzetten. Maar wel licht zullen de andere landen Bonn voorlopig niet volgen. Alles hangt af van het rapport dat een commissie onder lei ding van de Franse oud-minis ter Badinter heeft opgesteld in opdracht van de EG-vredescon- ferentie over Joegoslavië. Dat rapport wordt dit weekeinde verwacht en zal aangeven of de zes republieken die de EG in de cember om erkenning hebben gevraagd, volledig voldoen aan de door de twaalf daartoe ge stelde voorwaarden. De Duitse regering heeft laten weten dat zij Kroatië en Slove nië zal erkennen, ongeacht de bevindingen van de commissie. Maar de meeste andere EG-lan den, waaronder Nederland en Groot-Brittannië, willen hun oordeel laten afhangen van wat de commissie-Badinter te zeg gen heeft. In december spraken de twaalf af dat zij uiterlijk op 15 januari een besluit zouden ne men. De ministers van buiten landse zaken konden het giste ren in Brussel echter nog niet eens worden. Mogelijk zullen zij komende week nog eens bijeen moeten komen om zich over het rapport van de commissie- Badinter uit te spreken. Minis ter Van den Broek is daar in elk geval een voorstander van. In Kroatië baart de situatie van de Servische minderheden zorgen. De Kroaten zouden on voldoende garanties gegeven hebben dat deze Serviërs volle dig hun rechten behouden. De EG-voorwaarden zijn in Kroatië niet vervuld. Volgens Van den Broek is mogelijk als de Kroatische rege ring politieke toezeggingen doet de rechten van de minderheid te zullen beschermen. Dat zou dan nog voor 15 januari moeten gebeuren. Weigert Kroatië dat, dat zullen de meeste EG-landen Kroatië niet willen erkennen. 071-140745i In Bosnië heeft de Servische minderheid, ongeveer eenderde van de bevolking, zich eenzijdig onafhankelijk verklaard. Waar schijnlijk zal pas van erkenning sprake kunnen zijn, wanneer ook daar een VN-vredesmacht is gelegerd. Montenegro en Ser vië hebben geen erkenning ge vraagd; de laatste omdat het zich beschouwt als de wettige vertegenwoordiger van het oor spronkelijk Joegoslavië. Een probleem is ook Macedo nië, dat oude aanspraken heeft op Griekse grond. Griekenland wil alleen erkenning, als Mace donië afstand doet van die aan spraken. De Macedonische re gering heeft dat informeel al toegezegd, maar dat bleek giste ren voor de Griekse minister Sa maras nog niet voldoende. Hij zal zich voor 15 januari uitspre ken over de houding van de Griekse regering. JUWELIER Fantastische OPRUIMING bij uw Juwelier Kortingen tot maar liefst 50% 'We verkopen zoveel onulat het rotzooi is 0PAUE KINPfRJAGKS KINDfRTRUIEN KINDER BROEKEM KINPER MOUSES LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 CORRESPONDENT Gerald Ratner heeft gisteren zijn ontslag ingediend als hoofddi recteur van 's werelds grootste juweliersbedrijf, Ratners. De Britse zakenman trok zich terug omdat Ratners vorig jaar een verlies heeft geleden van 70 mil joen pond (230 miljoen gulden). Het jaar daarvoor was er nog een winst geboekt van 112 mil joen pond (370 miljoen gulden). Voor een deel was het miljoe- nenverlies te wijten aan een 24- karaats blunder van de juwelier. Tot een zaal vol directeuren in de Royal Albert Hall zei Ratners afgelopen zomer: „Sommige mensen vragen zich af hoe het komt dat wij zoveel sieraden verkopen. Dat komt omdat het rotzooi is. We verkopen zelfs oorbellen voor minder dan een pond, wat goedkoper is dan een kant-en-klaar boterham bij Marks en Spencer. Weet u wat het verschil is tussen de oorbel len en de boterham? De boter ham gaat langer mee". Na zijn geruchtmakende rede tot de directeuren daalden de verkoopcijfers met De dagen voor Kerst, hoogtijdagen voor het juwe lierswezen, waren rampzalig. Gerald Ratners dagen waren ge teld. De 42-jarige zakenman gold als een der wonderen van de ja ren tachtig. In 1984 had hij de failliete boedel van zijn vader overgenomen om drie jaar later aan het hoofd te staan van 's werelds grootste en meest winstgevende juweliersconcern. Hij genoot een jaarsalaris van twee miljoen gulden, en als hij geen zin had achter het stuur te kruipen van zijn Mercedes Sport was daar altijd het alter natief van de Bentley-met- chauffeur. ZATERDAG*" BIJVOEGSEL Touroperators bundelen steeds meer hun krachten. Van de 300 reisorganisaties zullen er over enkele jaren nog maar zo n 5 tot 6 over zijn. Asbest. Wat ooit een ideaal produkt leek, blijkt een sluipend gif. Musicus Lou Reed over dood en leven op zijn nieu we plaat Magic ana Loss. Kinderen vertellen over hun ervaring met Bijna dood zijn. Denkwijzer: sabotage van het zelfrespect Een Meester-brandkast- kraker komt tot inkeer. De gemeente Leiden heeft na 23 jaar het contract met de pach ters van het restaurant bij de Groenoordhallen opgezegd. Dat is gebeurd omdat zij bij de voorbereidingen voor de reor ganisatie en de verbouwing van de hallen 'de handen vrij wil houden', zo zegt burgemeester Goekoop. De reorganisatie moet van de Groenoordhallen een winstgevend bedrijf maken. De beide pachters van het res taurant, J. de Haas en C. de Bock, zijn verbitterd over het besluit. Ze overwegen het aan te vechten. Volgens burgemeester Goe- HET WOORD IS AAN Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie Het Is beter Helemaal niet te bid den dan het slecht te doen. Giovanni Bosco VANDAAG VANDAAG PAGINA'S - Binnenland Buitenland Cultuur 13 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën16,17 Info19 Programma's Regio Religie Sport - 10,11 25,27,29 Zaterdags Bijvoegsel 37 t/m 47 VANDAAG OOK VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 15 HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Huize Vreewijk krijgt mogelijk nieuwe functie LBDEN» JANET VAN PUK Het kost zoveel geld om het kleine verzorgingshuis Vreewijk draaiende te houden, dat het monumentale pand aan de Vreewijkstraat in de toekomst wellicht een andere bestem ming krijgt. In Vreewijk wonen 26 bejaar den. Interim-directeur Verbeek heeft het idee geopperd om van Huize Vreewijk bijvoorbeeld een woongemeenschap voor 55-plussers te maken of een centrum voor allochtone oude ren die niet zoveel verzorging nodig hebben. Het plan past in de voorne mens van de provincie die het aantal 'verzorgingsbedden* in Leiden wil verminderen. On danks het feit dat er nog steeds wachtlijsten zijn voor opname in een bejaardentehuis, zit Lei den boven de norm die de pro vincie heeft gesteld. Restaurant Leidse Groenoordhallen koop, de verantwoordelijke be stuurder voor de Groenoordhal len, heeft de gemeente geen an dere keus. „We weten nog niet precies wat er straks met het restaurant gaat gebeuren. Mis schien is er wel helemaal geen plaats meer voor. Het punt is echter dat we maar eens in de vijf jaar het contract kunnen opzeggen. Dat moet bovendien een jaar van tevoren gebeuren. De termijn liep juist nu af. Ge zien alle onzekerheden, beslo ten we het niet te verlengen". Het restaurant komt daarmee op l januari van het volgende jaar 'vrij'. Pagina Leiden: Pachters ver bijsterd abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 27.80) via automa tische betaling" Per kwartaal (f 80.10) via accept- Naam en voorletters Telefoon (i.v.rt. controle bezorgmg) j Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1