Kunst Adriaan Venema stopt met schrijven ülshoff Lissese laat 't Huys Dever spreken Reisverhalenwedstrijd van NBBS en Arbeiderspers Filmfestival Rotterdam: serieus én feestelijk Geen zekerheid voor SLO Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 9 NIEUWSLIJN Ballet als cadeau voor Nieuw Zeeland AMSTERDAM - De Nederlandse regering heeft in het kader van het Tasman-jaar het ballet 'Vier letzte Lieder' van Rudi van Dantzig cadeau gedaan aan het Royal New Zealand Ballet. Van Dantzig gaat zelf naar Wellington om het ballet op de gelijkna mige muziek van Richard Strauss met het gezelschap in te stu deren. De première vindt plaats in het voorjaar van 1992. 'Open huis' bij Exultate Deo VOORSCHOTEN - De Christelijk Oratorium Vereniging Exultate Deo, uit Voorschoten, houdt op dinsdag 14 januari een 'Open huis'. De vereniging kan vooral nog enkele goede sopranen en tenoren gebruiken, maar alten en bassen zijn niet minder wel kom. Geïnteresseerden zijn welkom vanaf 20.00 uur in gebouw De Werf in Voorschoten. Inlichtingen bij mevr. Klein-Kamer- man, tel. 071-172430. Kunst in Gebouw Rijnstaete ALPHEN AAN DEN RIJN - Mart Kempers en Rinie One expose- ren vanaf 17 januari litho's en kunst in steen in het Gebouw Rijnstaete, aan de Prins Bemhardlaan 10 in Alphen aan den Rijn. De expositie duurt tot en met 6 maart. Grammy-nominatie Candy Dulfer DEN HAAG - De Nederlandse saxofoniste Candy Dulfer is geno mineerd voor de belangrijke Amerikaanse muziekprijs Grammy Award. Dulfer werd in de categorie 'beste instrumentale pop' ge nomineerd vanwege haar album 'Saxuality'. Haar naam staat tussen die van onder meer Kenny G. en John Williams. Op 24 fe bruari worden de winnaars bekend. Moishe Mirando (68) overleden ARNHEM - Moishe Mirando, broer van de bekende zigeunervio list Tata Mirando en eerste violist van diens orkest, is dinsdag op 68-jarige leeftijd overleden. Mirando, die eigenlijk Weis heette, had longkanker. De laatste jaren woonde Moishe in het Brabant se Ledeacker en speelde hij slechts incidenteel mee tijdens de concerten van het orkest Tata Mirando. Afgelopen zaterdag nog speelde Moishe met zijn broers en muzikanten van de 'derde Mirando-generatie' zigeunermuziek in het ziekenhuis in Box meer. Ook tijdens de mis in de Arnhemse Walburgiskerk, die vandaag werd gehouden, heeft de familie muziek gespeeld die de Mirando's in Nederland en daarbuiten beroemd heeft ge maakt. Eerste prijs in literaire wedstrijd LISSE» ANNEMIEK RUYGROK Met een verhaal waarin zij het roemruchte Lissese 't Huys De- ver zijn eigen geschiedenis laat vertellen, heeft de uit die plaats afkomstige 12-jarige Femke Mooijekind de literaire wed strijd Open Monumentendag 1991 gewonnen. De eerste prijs in deze landelijke wedstrijd wordt morgen, zaterdag 11 ja nuari, in 't Huys Dever aan haar uitgereikt door de schrijver Evert Hartman. Femke koos voor de verhaalvorm, omdat ze het leuk vindt „als ik tijd en zin heb" om verhalen te schrijven. Voor de deelnemers - tussen de 9 en 18 jaar, verdeeld in drie leeftijdsgroepen - bestond ook de mogelijkheid om een gedicht of limerick over een monument in te sturen. „Mijn lerares Ne derlands mevrouw Edenburg, een heel aardige dame, vroeg op een dag of wij zin hadden om mee te doen aan de wed strijd. Toen ik thuiskwam ben ik meteen achter de computer ge klommen en begonnen, 't Huys Dever vertelt in mijn verhaal over zijn eigen bouw en hoe het weer werd afgebroken. Het ver telt over de steeds weer andere mensen die het hebben be woond, hoe het in tijden van oorlog werd bekogeld en weer hersteld. En het verhaal eindigt met: 'Nu ben ik in goede han den. De gemeente Lisse en de beheerscommissie Dever zor gen goed voor mij'." Femke weet niet hoeveel deelnemers hebben meegedaan. Haar is zelfs niet bekend of klasgenoten in de pen zijn geklommen. Maar dat zij de eerste prijs heeft gewonnen, daar is zij wel een beetje trots op, want: „Uit het hele land hebben kinderen meegedaan. Allemaal bij elkaar waren dat er toch wel veel, denk ik. Ik was één van de jongste deelnemers en heb gewonnen. Ja, dat vind ik heel erg leuk." Adriaan Venema stopt definitief met schrijven en publi ceren. Dit jaar zal nog het reeds voltooide 'Uitgevers en hun collaboratie' verschijnen, maar daarmee houdt het op. „Een hardloper blijft ook niet tot zijn tachtigste door gaan, een violist neemt ook een keer afscheid, waarom ik dan niet? Ik heb altijd gezegd dat ik rond mijn vijftigste zou stoppen en nu is het zover. Ik wil niet verhelen dat de bedreigingen die ik in het verleden heb gehad, mee spelen in deze beslissing, maar dat is het zeker niet al leen. Als ik van tevoren had geweten hoeveel werk dit was, had ik gezegd: nee, ga maar naar een ander. Ik ben er moe van. Dat neemt echter niet weg dat ik met vol doening op mijn werk terugzie." del in Nederland 1940-1945', heb ik verkocht aan De Slegte." Venema publiceerde vorig jaar het geruchtmakende deel Illb van 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie', een boek dat geheel gewijd is aan het weinig frisse oorlogsverleden van Si mon Vestdijk. Tal van gerenom meerde Vestdijkkenners toon den zich geschokt over Vene ma's bevinding dat Vestdijk flink aan de Duitsers had ver diend door gemene zaak met hen te maken. In interviews die naar aanleiding van dat boek verschenen, maakte de auteur LEIDEN/AMSTERDAM CEES VAN HOORE De stem van, Venema heeft door de telefoon iets galmends. „Dat kan wel kloppen", zegt hij, „het is hier een stuk ruimer gewor den. Ik heb mijn eigen biblio theek volledig van de hand ge daan. Er is alleen nog een klein plankje met de boeken die ik zelf heb geschreven. Mijn ge- bruiksbibliotheek, een grote verzameling boeken en ge schriften die ik raadpleegde het schrijven van werken als 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie' en 'De kunsthan- Adriaan Venema: „Een hardloper blijft ook niet tot zijn tachtigste doorgaan, een violist neemt ook een keer afscheid, waarom ik dan niet?" ARCHIEFFOTO er geen geheim van dat hij nog meer 'grote vissen' op de korrel had, daarmee doelend op nog levende schrijvers. Die zullen dus nu wel opgelucht ademha lend achteroverleunen? Venema: „O ja, dat zou best kunnen. Er zijn er nog heel wat met een lijk in de kast, als u be- wat ik bedoel. Maar één ting moet u goed weet altijd natuurlijk 1 dan je voor de volle honderd procent kunt bewijzen. Van een redelijk vooraanstaande, nog le vende schrijver - laten we zeg gen dat hij tot de top twintig van Nederland behoort - weet ik bijvoorbeeld dat hij in de oorlog iemand heeft aangegeven in de wetenschap dat dit de dood van die persoon zou betekenen. Als ik dat volledig 'hard' had kun nen maken, zou de literaire we reld hebben geschud op haar grondvesten. Maar ach, zoals ik al zei, ik heb er geen zin meer in. Ik ben erg cynisch geworden van dit werk. Als ik het allemaal zo eens bekijk - nu weer met dat Vlaams Blok en het opko mende neo-nazisme - moet ik Schopenhauer wederom gelijk geven. Hij zei: Het enige dat wij van de geschiedenis leren is dat de geschiedenis ons niets leert, en daarin heeft hij gelijk." Venema vertrekt over enkele weken naar het eiland Saba, waar hij zijn brevet diepzeedui- ken wil gaan halen. „Daar heb ik nu ineens enorme zin in, ja. Het is weer eens wat anders. Ik vind de tijd waarin we nu leven mateloos oninteressant, zeer vervelend. Vooral op het gebied van kunst en cultuur staat het er maar armoedig bij." Wat de auteur nog het meest heeft verbaasd, zijn de heftige, „bijna hysterisch emotionele" reacties op zijn boeken over collaboratie onder schrijvers en kunsthandelaren. Voor Venema is het een gegeven dat de mens geneigd is tot alle kwaad. „Kent u een zoogdier dat zo geestach tig heeft gemoord als de mens? Nou dan." Heeft Lou de Jong Venema ei genlijk wel eens laten weten wat hij van diens werk vond? Vene ma: „Ja, maar zijdelings. Ik heb hem eens een keer in een res taurant ontmoet. Toen kwam hij naar me toe en drukte hij me de hand. Hij zei: Ik wil graag met u kennismaken. Mag ik mijn respect uitdrukken. Dat vond ik een aardige reactie." (Op bovenvermelde prij zen is de kadobon reeds in mindering gebracht.) Verrassend goed zitten met langdurig comfort begint nü bij Hulshoff Den Haag Spui Rijswijk Winkelcentrum In de Boga'afd Leiden Nieuwe Ri|ri Leidschendam Winkelcentrum Leidschenhage Hilversum Groest Rotterdam Mariniersweg hk Hoogstraat-Zwolle Weversgildeplein 2 Voorschoten produktie- en distributiecentrum Werk van Ali Ghaddafmist zeggingskracht BEELDENDE KUNST RECENSIE MARTINE BALLAST Expositie: schilderijen van Ali Ghaddaf. Te zien: tot 31/1, dit/m vrij 11-18, za 10- 17. zo 13-16. do 19-21 uur. Vereniging Toegepaste Kunsten, Nieuwstraat Leiden Ali Ghaddaf is een van de be langrijkste hedendaagse kunste- uit de arabische wereld. Yemeniet van geboorte, woon de en werkte hij het grootste deel van zijn leven in Koeweit Sinds hij Koeweit anderhalf jaar geleden verliet, is hij niet meer teruggekeerd. Over het lot van al zijn achtergebleven werk ver keert hij in grote onzekerheid. Reden voor Ghaddaf om als een razende aan de slag te gaan, zo dat hij nu op 4 plaatsen tegelijk in Nederland werk kan laten i het afgelopen jaar. Bij de Vereniging voor Toege paste Kunst hangen elf recente schilderijen van Ghaddaf. Iets arabisch is er, geheel tegen mijn verwachtingspatroon in, niet in terug te vinden. Ghaddafs werk is allemaal abstract. Af en toe schemeren er wat herkenbare vormen in door. Zijn werk vormt geen eenheid, zijn zeer uiteenlopend. Er zijn wel groe peringen te maken. Zo hangen er vier 'winterlandschappen' die i stijl en thema duidelijk bij sikaar horen. Ghaddaf: „Elk van deze vier werken laat iets anders zien van de winter in Nederland aan de grond: smeltende sneeuw, modder, ijs op rivieren etc." Rechthoekige kleurvlakken zijn met zwart omlijnd. De kleuren zijn natuurgetrouw, bruin, wit, grijs, diverse blauwen. De kleur vlakken hebben dezelfde rich ting. Dat geeft de werken bewe ging, dynamiek. Ze doen ro buust aan, maar ik vind ze saai. Werk van Ali Ghaddaf dat te zien is in Leiden. FOTO PR Drie werken hebben de titel 'Shapes on old wall'. Ook deze werken vormen een reeks. Ze zijn echter heel anders geschil derd. Veel gladder. Geen dikke maar dunne lagen. Het lijken wel uitvergrotingen van stukken muur waarop o.a. resten van graffiti en oude papierresten. De kleuren zijn overwegend bruin en wit. Af en toe een rood accent. Hiér en daar ook een ophoging, voor het 3-dimensio- nale aspect. Het mooist vind ik een van de 'Couples of dancing'. Op een bruine achtergrond bevinden zich in het midden van het schilderij twee opgehoogde rechthoeken. Ze doen aan stuk jes keramiek denken, qua kleur gebruik en qua schilderstijl. Ze spatten van het doek af. In prachtige kleuren, turquois, azuurblauw en wit. Figuren zijn nog maar net te onderscheiden. Het is het vloeiende lijnen en kleurenspel wat een indruk geeft van een romantisch dan send paar. Totaal onbegrijpelijk is daarom het zich boven in het schilderij bevindende prikkel draad, wat volgens Ghaddaf verder geen specifieke bedoe ling heeft. Het irriteert mij. Het verstoort iets idyllisch. Gevraagd naar de grote ver schillen in zijn werken zegt Ghaddaf: "Ik wil vrij zijn, zowel in mijn denken als in mijn kunst. Ik heb veel gereisd en veel gezien. Van stijlen en kun stenaars die mij aanspreken zijn dingen terug te vinden in mijn eigen werk. Ook heb ik mijzelf een groot aantal technieken ei gen gemaakt: keramiek, mo- zaiek, grafiek etc. Ook die tech nieken verwerk ik soms in schil derijen. En ik werk in reeksen. Van een stijl, een soort maak ik meestal ongeveer 10 -werken. Dan is het over. Dan hou ik er mee op. Anders blijf je jezelf herhalen". Het lijken niet Ghaddafs inte ressantste werken die nu in Lei den te zien zijn. Op een uitzon dering na hebben ze mij niet beroerd. Ik heb iets gemist, zeg gingskracht? Maar ik kijk uit naar een volgende expositie. Want een aantal werken uit het presentatieboek beloven veel teur Mark Blaisse, hoofdredac teur van De Arbeiderspers Mar tin Ros en de directeur NBBS Reizen Maarten van het Kaar. De uitslag wordt vóór 1992 aan de prijswinnaars bekendge maakt. Bij de hoofdprijs, een 18- daagse reis door Brazilië, waar bij ook het Amazonegebied wordt aangedaan, behoort ook het door De Arbeiderspers uit gegeven boek 'Braziliaanse brie ven' van August Willemsen. De tweede prijs is een driedaags 'tussendoortje' naar Londen voor twee personen, aangevuld met de actiebundel 'Op reis met', een bloemlezing uit de beste reisverhalen die bij De Ar beiderspers zijn verschenen en als thema Latijns-Amerika heb ben. De derde prijs is een pak ket reisboeken van onder ande ren V.S. Naipaul, Cees Noote- boom, Bruce Chatwin en Paul Theroux. Het reisverhaal mag maxi maal 2500 woorden omvatten en moet in drievoud getypt worden aangeleverd. Voorzien van naam, adres en telefoon nummer moet het vóór 31 au gustus worden opgestuurd naar NBBS Reizen, afdeling Publici teit en Promotie, Postbus 360, 2300 AJ Leiden. LEIDEN/AMSTERDAM ANNEMIEK RUYGROK Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Een motto dat opgaat voor de wedstrijd die NBBS Rei zen en De Arbeiderspers uit schrijven. Het reisbureau en de uitgeverij organiseren samen een reisverhalenwedstrijd waar aan reislustigen met een vlotte pen kunnen deelnemen. De actie, ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de NBBS en de jaarlijkse reisboek actie van De Arbeiderspers die dit keer in het teken van Zuid- Amerika staat, loopt in 300 boekhandels verspreid over het hele land en in de 32 NBBS Reiswinkels. Hoofdprijs in de reisverhalenwedstrijd is een avontuurlijke rondreis door Brazilië (voor 2 personen) èn publikatie van het winnende verhaal in het literaire tijdschrift 'Maatstaf. Het hoofdthema is - natuur lijk - reis of reizen, al dan niet fictief. Het verhaal mag maxi maal 2500 woorden omvatten en kan tot 31 augustus van dit jaar worden opgestuurd. Een deskundige jury zal de verhalen op hun literaire waar de beoordelen: de schrijfster Marion Bloem, journalist en au- „Ik hoop dat het programma van de 21ste editie van het Filmfestival Rotterdam aan leiding geeft tot betrokken heid van het publiek bij films en bij de makers ervan. In dertijd bij de eerste festivals trof mij de aandacht voor se rieuze films in een feestelijke sfeer gepresenteerd. Die mengeling streef ik na." Directeur Emile Fallaux van het Filmfestival is geïn spireerd door 18 festivals die Huub Bals, de legendarische initiator en organisator van het Rotterdamse filmfestival tot stand bracht: politiek zonder boodschapperigheid, waar intimiteit en onge dwongen contacten mogelijk zijn. Tussen de 160 en 170 films van de ongeveer 1200 films die Fallaux en 'zijn' redactie hebben gezien, zullen in Rot terdam worden vertoond van 23 januari tot en met 2 febru ari. Het is hem niet gelukt het filmaanbod op het inter nationaal hooggewaardeerde festival verder te beperken. „Er worden zoveel goede films gemaakt, ik ben daar door aangenaam verrast." Naast het hoofdprogram ma is een reeks films te zien waarin de regisseurs (onder wie Godard) tevens acteren of acteurs (zoals Jack Ni cholson en Roberto Begnini) zich met de regie hebben be last. Verder zijn ongeveer 15 films te zien die in het land van herkomst zijn geweigerd of met censuur te kampen hadden. Een ervan is de eer ste film in de Koerdische taal die voor driekwart klaar was toen de Turkse autoriteiten de regisseur ervan arresteer den en vervolgens martel den. Het ruwe filmmateriaal is na de arrestatie het land uit gesmokkeld. Gouden Harpen 1991 voor drs. P. en Eshuijs De vocaliste Margriet Eshuijs en de auteur Heinz Polzer (beter bekend als drs. P.) krijgen de Gouden Harpen 1991 van de Stichting Conamus. De Gouden Harp is de hoogste onderschei ding die deze stichting kent. Zij is bedoeld voor degenen „die zich gedurende hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Ne derlandse Lichte Muziek, onge acht hun nationaliteit". De Gouden Harp werd voor het eerst uitgereikt in 1962. De Zilveren Harpen zijn toegekend aan de Nederlandse vocalisten Gordon, Esther Tuely en Robby Valentine. De Zilveren Harp is een als aanmoedigingsprijs ingestelde onderscheiding voor veelbelo vende jongere scheppende en/of uitvoerende kunstenaars die op succesvolle wijze hebben bijgedragen aan de promotie van muziek en teksten van Ne derlandse componisten en au teurs. De Zilveren Harp werd in 1969 voor het eerst uitgereikt. MAASTRICHT» ANP Minister D'Ancona (WVC) heeft de provincie Limburg gisteren geen toezeggingen gedaan over een eventueel voortbestaan van het Limburgs Symfonie Orkest LSO. Bij het werkbezoek dat de minister aan Limburg bracht stond de dreigende opheffing van dit orkest centraal. Zowel het provinciaal bestuur als burgemeester en wet houders van Maastricht plus de directies van verschillende kunst instellingen drongen er bij de minister op aan het meer dan 100 jaar bestaande LSO. evenals Opera Zuid, te laten voortbestaan. De minister zei geen concrete toezeggingen te kunnen doen om de Raad voor de Kunst niet voor de voeten te lopen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9