Vrije tijd Aardrijkskundespel test kennis Daglichtlamellen met grote isolatiewaarde Swatch-Pager Voor het afdekken van terrassen, carports, luifels en zovoort worden al sinds jaar en dag polyester golf platen toegepast. Een praktische en vooral fraaiere variant daarop werd enkele jaren geleden geïntrodu ceerd: de Fastlock-Single-lamellen van hard pvc, die in transparante en melkwitte uitvoering te koop zijn. Dit produkt vormt een geheel gedetailleerd systeem, met alle nodige of gewenste hulpmiddelen. De toepassing daarvan riep vanuit de consumenten markt de vraag op naar andere mogelijkheden, waarmee 'dichte' constructies, zoals doorzichtige daken voor een schuur of garage, zelfs serres ge maakt zouden kunnen worden. In zulke situaties is uiteraard een redelijke, tot zeer goede isolatie nodig. Die mogelijkheid is er met de Fastlock-Single-pane- len wel, door ze in een dubbele laag aan te brengen. De fabrikant heeft nu met Fastlock Thermo het 'dubbel beglazen' van een thermisch geïsoleerd dak opgelost. De lamellen van deze uitvoering zijn dub belwandig, inwendig versterkt door een zigzagpro fiel. Ze sluiten aan de langskanten met een klik-in- systeem waterdicht in elkaar, hebben een groot draagvermogen. Ze kunnen over grote lengten vrij- dragend op een balkenconstructie worden geplaatst. Nog een stap verder gaat het type Fastlock Triple. De isolatiewaarde daarvan steekt nog boven dat van dubbelglas zoals Thermopane uit en het leent zich dan ook uitstekend voor aanbouwserres met een groot oppervlak. De totale dikte van Triple is ongeveer 5 cm. Tussen de boven- en onderlaag bevindt zich een dunner 'vlies' dat de compartimenten van alle lamellen vol strekt luchtdicht gescheiden houdt. Voor de doe-het-zelver levert de fabrikant er een ge detailleerde instructie in woord en beeld bij. De prij zen variëren, afhankelijk van type, van 210 tot 320 gulden per vierkante meter. Meer informatie: Andreae Handelsonderneming, Helle- voetsluis, 01883-2 02 55. Vrijdag 10 januari 1992 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: DRIES DE BOERS DINGEN DOE HET ZELF Fontana De klassieke vormen van de eeuwenoude Moorse fonteinen zijn te rug te vinden in deze wastafel Fontana van Alape. Het wastafelbas sin wordt gedragen door frêle metalen cilinders, die op de vloer in een halve bol verdwijnen. De wastafel, zuilvoet en geemailleerde bovenlijst zijn te koop in diverse kleuren. Meer informatie Ladrak Agenturen, tel. 01870-1 17 20. Bijzonder Nog niet in de winkel te koop maar dat zal niet zo lang duren. Wel zijn ze straks op de woonbeurs in Keulen, die 26 januari ook voor de consument toegankelijk is, te bewonderen. De bijzondere tweezitter is van Ron Arad en het kleurige kastje is een ontwerp van Alessandro Mendini. Vijfjaar lang is aan dit 'toverdoosje', dat horloge en pieper tegelijk is, gewerkt: de Swatch-Pager. Wie niet gestoord wil wor den zet de Pager gewoon op 'silence'. In dat laatste geval worden inkomende oproepen opgeslagen. Ze zijn dan later oproepbaar. Voorlopig wordt dit stukje high-tech nog al leen verkocht in Zwitserland en functio neert alleen daar. Het is de bedoeling dat de Swatch-Pager 400) dit jaar op de Neder landse markt wordt geïntroduceerd. Meer informatie 043-25 25 50. Jenever Jenever, het is onze nationale drank maar wat weten we er eigenlijk van? Wie alles over over deze drank wil weten moet voor 14,50 het boekje 'Jenever, Ode aan een volksdrank' van Kees Kingmans aanschaf fen. Want als je dat boekje hebt doorgeno men, kun je er echt van begin tot einde over meepraten. Het is ook een leidraad bij het kopen van een fles goede jenever. Het boekje is uitgeven bij BZZTöT (ISBN 90- 6291-642-2) Vector Kantoormeubelen hoeven niet saai en ook niet heel pom peus te zijn, zoals blijkt uit deze op stelling uit de serie Vector. De Barcelo- nese ontwerper An- toni Flores baseerde zijn ontwerpen op de denkbeelden van Mondriaan en ging uit van vijf elemen taire geometrische vormen. Het stijlvol le programma uit gevoerd in blank es- sehout en zwart elastisch kunststof materiaal omvat bu reaus, vergadetafels, laden- en wandkas ten. Meer informa tie Polydes Buro Design, tel. 023- 35 44 11. NIEUWE CD'S Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES Jolanda Oukes Adrian Belew 'Desire of the rhino king' (Is land) Taylor (ex-Stones), Nils Lofgren (ex-E Street Band), Steve Hackett (ex-Genesis), Dominic Miller (ex-Pretenders), Steve Morse (ex- Dixie Dregs) en Robert Fripp (ex-zichzelf). Slechts Gary Myrick (nu: Havana 3M) is een tamelijk onbeschreven blad. Maar hoe leuk is nu deze 'Guitaj- Speak 3'? Om het maar boud té zeggen: er is geen zak aan. Het gaat hier andermaal om een generatie muzikan ten die gevormd zijn in een gitaartijdperk van veel techniek en weinig inhoud, en dat is te horen ook. Duizelingwekkende techni sche loopjes zonder al teveel samenhang winnen het aldoor van iets wat naar com positie ruikt. En iedere gitarist weet: een synthetisch pedaaltje maskeert veel onkun de. Een plaat om bloednerveus van te wor den. (WS) JAZZ Diverse artiesten - 'Key Town Swings' Vol. 3 (NVG) Ter gelegenheid van de jaarlijkse Leidse Jazzweek is voor de derde keer een album met jong regionaal talent uitgebracht. Wa ren in het verleden nog de oudere stijlen vertegenwoordigd, ditmaal zijn tien groe pen met ieder één stuk bijeengebracht die zich, op een enkele uitzondering na, bezig houden met de bop-mainstream. Een van de uitzonderingen is het fusion spelende Shoot Again, een van de technisch wat vaardiger formaties. De meeste groepen zullen bekend zijn bij het publiek dat regel matig enkele Leidse jazzpodia bezoekt. Zo blijkt ook in loeiden al sprake te zijn van veel kruisbestuiving, getuige bij voorbeeld de aanwezigheid van drummer Rob Carréein drie bands. Sommige groepen klinken een stuk beter op hun gemak dan andere, en de meeste muzikanten hebben nog te weinig persoonlijkheid ontwikkeld om vast te stel len of het iets wordt in de toekomst, maar afgemeten naar de prestaties op deze cd is er meer dan genoeg potentieel. De opna men door Norbert Veel zijn zonder meer goed, met uitzondering van het vrij grote Hot House Leerorkest. Dit geluidssouvenir is voor slechts 17,50 tijdens de Leidse Jazzweek (11-18 januari) verkrijgbaar in de Waag en café The Duke.(KV) Ben van den Dungen-Jarmo Hoogendijk Quin tet: 'Run For Your Wife' (Timeless) Wat zou Miles Copeland, de vroegere manager van The Police en broer van drummer Stewart, toch hebben met gitaris ten? Zelf is hij een manager van het hard boiled kaliber reden om ziin eigen pla tenlabel te vernoemen naar de Amerikaan se fiscale opsporingsdienst IRS. Toch koesterde Copeland onaangepaste typetjes als Jan Akkerman aan de borst. Op het der de album dat Miles in de reeks 'No Speak' uitbrengt, heeft hij opnieuw een tiental op- 'Run For Your Wifé' is de derde cd van dit vallende gitaristen verzameld. Zo uiteenlo- kwintet in drie jaar tijd. In vergelijking met pend als Stratocaster-liefhebber Tom Ver- de cd 'Speak Up' is de samenstelling van de laine (ex-Televison), Bob Mould (ex-Hüsker groep, evenals het muzikale concept, niet Dü)Adrian Belew (ex-Talking Heads)Mick veranderd. Nog steeds ligt de nadruk op Een tekenfilmkat, een bombardement, een walvis, een neushoorn, een schaterlach en een trein; Adrian Belew, ten onrechte vooral bekend van zijn werk voor en met Bowie, The Talking Heads, King Crimson en Zap pa, trekt en perst ze uit zijn gitaar. Zijn laatste twee platen zijn nogal conventioneel en mede daarom niet zo interessant. Op de eerste drie albums daarentegen komt er geen 'normaal' gitaargeluid uit zijn Fender. 'Desire of the rhino king', waarop 21 door Belew zelf geselecteerde nummers van die eerste drie freakplaten staan, is derhalve nogal zware kost, niet in de laatste plaats door zijn indringende stemgeluid. Toch houdt de snarenkneder de spanning er voortdurend in. Het gebodene is dan ook uiterst gevarieerd. Zijn verbazingwekkende geluiden-imitaties zijn meer dan trucjes al leen. Ze vormen de grondstoffen van meni ge compositie.(WK) Diverse gitaristen - 'Guitar Speak 3' (IRS) energie en fors uithalen in de soli, vooral van de blazers. Trompettist Hoogendijk en tenorsaxofonist Van den Dungen ontwikke len zich langzamerhand tot instrumentalis ten met een herkenbaar dynamisch geluid. Het soms overdadig harde slagwerk van Iric Ineke blijft dit keerbinnen de perken en doetef en toe zelfs aan Elvin Jones denken. Het kwintet begint steeds meer als een zich intuïtief aanvoelende hechte eenheid te functioneren. Verheugend is ook dat Van den Dungen zo vlot composities schrijft. Een Betere Europese harde mainstream- groep kan ik mij niet voorstellen.(KV) KLASSIEK Beethoven - Sonates voor fortepiano en cello nr. 1 in F, nr. 2 in g - Malcolm Bilson, fortepia no; Anner Bijlsma, cello (Nonesuch) De 'authentieke' muziekpraktijk heeft in korte tijd een lange weg afgelegd en is nu bij veel beoefenaaars al van de rigide, musi cologisch verantwoorde authenticiteit te rechtgekomen bij een stijl van musiceren die ook de moderne interpretatie en de per soonlijkheid van de uitvoerende alle kans geeft. Een van de mooiste voorbeelden biedt deze opname met twee sonates voor fortepiano en cello, door Bilson en Bijlsma gespeeld met een muzikaal vuur en overtui gingskracht zoals die zelden te horen zijn. Hun instrumenten en uitgangspunten zijn authentiek, maar de invulling door deze twee rasmuzikanten is zo 'modem' als men zich maar wensen kan. Een fenomenale uit- gave.(PK) Bach: Magnificat - Vivaldi: Gloria - Barbara Hendricks (sopraan), Ann Murray, Jean Rigby (alt), Uwe Heilman (tenor), Jorma Hynninen (bas), Academy Chorus of St. Martin in the Fields o.l.v. Sir Neville Marriner (EMI) Op deze 'cd van de maand' gebeurt min of meer het tegengestelde: hier wordt 'tradi tioneel' gemusiceerd onder invloed van wat de authentieke praktijk ons geleerd heeft, en al is het resultaat minder meeslepend, het is een alleszins fraaie uitgave geworden. Geen wonder, want met Marriner en zijn Academy klinkt het resultaat altijd uiterst verzorgd en vaak ook nog zo dat het musi- ceerplezier er van af straalt. Hun Bach en Vivaldi zijn niet te grootschalig van opzet, levendig van aanpak en prachtig van klank. Een fraai solistepensemble met als uitschie ters de jonge tenor Uwe Heilmann en de Finse bas Jorma Hynninen rondt het geheel op niveau af. Van de stem van Barbara Hendricks moet je wel houden.(PK) 'Waar ligt Honolulu prachtig maar saai Spellen kunnen de mens testen op behendig heid, vindingrijkheid, intelligentie en ken nis. Er zijn momenteel tal van aardrijkskun- despellen op de markt waarbij het vooral op vindingrijkheid neerkomt. Bij voorbeeld hoe verplaats ik me het snelst van punt A naar punt B. In het aardrijkskundespel Waar ligt Honolulu? van Ravensburger echter gaat het vooral om kennis. In de doos vinden we een fraai uitgevoerd speelbord met daarop de wereld, 4 kaarten tor de kennisstenen, 157 gele landenkaar- n, 6 gele rampenkaarten, 47 groene kaar ten met extra vragen, boekie met 6 land kaarten en spelregels, 20 blauw-witte ken nisstenen, 24 grote fiches en 80 kleine fi ches in vier verschillende kleuren. Doel van het spel: zo snel mogelijk 3 kennisstenen de verschillende continenten verzame len. Voordat het spel kan beginnen moeten de landen-, rampen- en extra vraagkaarten worden gesorteerd en op aparte stapels worden gelegd. Het speelbord wordt mid den op de tafel gelegd. De landenkaarten worden goed geschud. Een derde deel van deze kaarten wordt met de landnaam naar boven naast het spelbord gelegd. De ram penkaarten worden ook door deze stapel geschud. De groene kaarten ook goed schudden en met de vraag naar boven naast de landenkaarten leggen. Er wordt een spelleider aangewezen die de fiches en kennisstenen beheert. Iedere speler krijgt i kaart voor de kennisstenen en nog 10 kleine en 2 grote fiches in één kleur. De bovenste landenkaart geldt voor alle spelers. Zij kunnen kiezen tussen de vol gende vragen: 1Op welk continent ligt het betreffende land? 2. Hoe groot is de opper vlakte van het land ongeveer? 3. Wat is de hoofdstad? 4. Hoeveel inwoners heeft het land ongeveer? 5. Wat is de valuta van het land? en 6. de vraag 'algemeen', over de bij zonderheden van het betreffende land. De ze vragen staan afgebeeld op het speelveld. De spelers moeten minimaal 3 en mogen maximaal 5 vragen beantwoorden. Met een klein fiche geeft de speler aan waarvoor hij heeft gekozen. Nadat de fiches zijn gelegd, schrijven de spelers de antwoorden c De op lossingen voor, zodat de spelers hun ant woorden daarmee kunnen vergelijken. Voor ieder goed antwoord verdubbelt ae spellei der het fiche dat is ingezet. Een fout ant woord betekent fiche inleveren. De kennisstenen kunnen worden bemach tigd door in één beurt 5 goede antwoorden te geven of 4 goede antwoorden en 1 groot fiche in te leveren. Ook de speler met maar 3 goede antwoorden kan een kennissteen verkrijgen. Hij moet dan wel 1 groot fiche inleveren en een extra vraag goed beant woorden. De kennisstenen die de spelers winnen, gel den voor het continent waarbij het land hoort waarover de vragen zojuist zijn ge steld. De speler legt zijn kennissteen met de blauwe kant naar boven op het juiste vakje van zijn kennissteenkaart. Ligt er in plaats van een landenkaart een rampenkaart bovenop, dan verliezen alle spelers de kennissteen van het continent aat door de ramp is getroffen. Bij 'Waar ligt Honolulu?' kun je elkaar niet lekker dwarszitten. FOTO PR Gelukkig kun je hier wel iets tegen doen. Een kennissteen is veilig voor rampen als deze met de witte kant naar boven ligt. Dat mag als de speler in kwestie voor de tweede keer een kennissteen van dat continent zou krijgen. Een speler krijgt nooit meerdere kennisstenen voor een continent, maar een bonus van 2 kleine fiches in zijn kleur. Het einde van het spel is bereikt als een van de spelers 3 kennisstenen heeft bemach tigd. Hij is dan de winnaar. Als er twee gelijk eindigen, wint degene met de meeste fi ches. Daarbij moet nog even worden aan getekend dat 10 kleine fiches probleemloos kunnen worden ongeruild voor twee grote. 'Waar ligt Honolulu?' is geen onaardig spel, maar van snelheid en spanning is geen sprake. Als er een landenkaart is getrokken, buigen alle spelers zich over de vragen. De denktijd is onbeperkt, zodat daar behoorlijk wat tijd in kan gaan zitten. Je kunt natuur lijk van tevoren een bepaalde tijd afspreken, maar ook dan blijft het een beetje saai. Je speelt niet echt samen, je-kunt elkaar niet echt dwarszitten. Het is ieder voor zich. Belangrijkste minpunt is het feit dat de fa brikant niet voor blocnotes en pennen heeft gezorgd. Uit alle hoeken van het huis moet het schrijfgerei komen. Een gemiste kans. Pluspunt is de uitstekende uitvoering van het spel. Het ziet er allemaal heel fraai uit. En als je het spel zat bent, kun je de landen kaarten op alfabet leggen en heb ie een aar dig naslagwerkje. Het spel is geschikt voor 2 tot 4 spelers vanaf 11 jaar. Waar ligt Honolulu?' van Ravensburger. Speelduur minimaal een uur. Richtprijs: 50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7