Buitenland Twijfel over tweede ronde verkiezingen Militaire Raad in Georgië ontbindt zich volgende week Serviërs Bosnië 'onafhankelijk' ANC boos op Lubbers Jeugd blijft bij verzet tegen toernee Paul Simon Bezoek Bush aan Japan geen succes Servisch protest tegen niet te winnen oorlog'Maxwell niet geslagen' Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS 5 United Press International (UPI). CHINA IS NIET BEREID gevangen gezette leiders van de in 1989 neer geslagen pro-democratie beweging amnestie te verlenen. De gevangen mogen ook niet worden bezocht door vertegenwoordigers van inter nationale mensenrechtenorganisaties NIEUWSLIJN Vragen over het 'Europa van de open grenzen', zoals dat eind dit jaar tot stand komt? Bel dan een speciale vragenlijn. Dat meldt dit recla mebord dat op meer dan 3000 plaatsen in Groot-Brittannië is ge plaatst om burgers en bedrijven voor te lichten over de voordelen van de Europese integratie. foto epa Blote sheriff zorgt voor opschudding Charlie Wells, de sheriff van Manatee County in Florida, wil dit jaar herkozen worden. Hij lijkt een man die weinig te ver bergen heeft, zeker nu er naaktfoto's van hem de ronde zijn gaan doen. Volgens Wells begon het allemaal als een grap, toen zijn vrouw een foto van hem maakte toen hij uit de bad kamer kwam. „Ik weet niet hoe de meeste mensen dat doen, maar ik ga altijd naakt naar de badkamer", aldus Wells. Hij zegt dat de camera en de nog niet ontwikkelde film later uit zijn huis werden gestolen. Vorig jaar augustus werd hij opge beld door een chanteur, die 100.000 dollar wilde, maar ook eiste dat hij zich terugtrekt uit de verkiezingen. Drie honden krijgen blafverbod De Bassethonden Buddy, Missy en Precious mogen van de rechter voortaan nog maar een keer per uur blaffen en niet langer dan twee minuten. Tussen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens mogen zij hun bek helemaal niet meer open doen. Hun baasje, Bruce Howey uit de Califomische stad Los Osos, gaat tegen het vonnis in beroep. De honden werden veroordeeld door een rechter in San Luis Obispo na een klacht van Howey's buren. Etiopiërs gaan Haile Selassie herbegraven De voormalige Etiopische keizer Haile Selassie, van wie wordt aangenomen dat hij in 1974 doormarxistische opstandelin gen is vermoord, zal worden herbegraven. Dit heeft een woordvoerder van de monarchistische partij Moa Anbessa donderdag meegedeeld. Hij zei dat zijn partij de geheime gronden heeft ontdekt waar de monarch begraven ligt. De partij is van plan de keizer bij te zetten in een tombe in de ka thedraal van de orthodoxe kerk in Addis Abeba. Finland wil referendum over EG De Finse regering is van plan een referendum uit te schrijven over de vraag of Finland zich moet aansluiten bij de Europese Gemeenschap. Premier Esko Aho zei gisteren dat binnen de regering verdeeldheid heerst over het EG-lidmaatschap. De regering gaf gisteren een rapport uit over de gevolgen van het ÉG-lidmaatschap, vooruitlopend op het parlementsdebat dat volgende week over de kwestie wordt gehouden. Estland rantsoeneert voedsel Brood, melk, boter en kaas gaan vanaf morgen in Estland voor minstens drie maanden op de bon. In de hoofdstad Tal linn heerst groot gebrek aan brood, volgens de regering ver oorzaakt door de daling van de graanleveranties uit Rusland. De Russen zouden vorig jaar 125.000 ton te weinig hebben geleverd. Daarnaast zouden Russen in Estland landbouwpro- dukten opkopen. Zeker 21 doden bij explosie veerboot Bij een explosie op een veerboot in Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdzjan, zijn woensdag zeker 21 doden gevallen. Tien opvarenden werden gisteren nog vermist. De veerboot had 250 passagiers aan boord. De explosie zou het werk zijn ge weest van terroristen. Politie heeft aan boord van de veerboot twee ontstekingsmechanismen gevonden. 'Corrupte' moefti Oezbekistan ontslagen De leiders van de moslims in de Centraalaziatische republiek Oezbekistan hebben moefti Moehammad Sadykh ontslagen. Hij zou zich aan corruptie schuldig hebben gemaakt De moefti wordt er van beschuldigd giften van moslims op grote schaal ten eigen bate te hebben aangewend. Bovendien zou hij de islamitische wet in de vroegere Sovjetrepubliek te heb ben geschonden. Ook liet hij zich omringen door agenten van de vroegere geheime dienst KGB. Kremlin-kathedraal in handen kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk vestigt zich in het Kremlin. Te gen de wil van het Russische ministerie van cultuur heeft pre sident Boris Jeltsin de Oespenskij-kathedraal (kathedraal van Maria Hemelvaart), kronings- en grafkerk van de patriarchen en metropolieten, aan de kerk overgedragen. De kathedraal zal de patriarchale kerk worden. Het ministerie van cultuur is bang dat de onschatbare fresco's in de kathedraal, die nu als museum dienst doet, te lijden zullen hebben van regelmatige kerkdiensten. De Militaire Raad in Georgië, geleid door de twee voorzitters Jaba Josseliani en commandant Tengiz Kitovani van de Natio nale Garde, zal zich volgende week ontbinden als het parle ment in een speciale zitting bij eenkomt. Dat heeft Tengiz Si- gua, premier van de voorlopige regering, gisteren op een pers conferentie gezegd. De voorlopige regering onder leiding van Sigua zal echter tot de volgende verkiezingen aan blijven. Het parlement zal vol gende week aan moeten geven in welke richting de toekomst van Georgië zich zal begeven. Sigua zei dat de afgevaardigden op 13 of 14 januari hun werk zullen hervatten. „Als dat ge beurt, zal de Militaire Raad zichzelf ontbinden." De afge zette president Gamsachoerdia verblijft nog steeds in Armenië, maar de autoriteiten van die re publiek hebben hem geen poli tiek asiel verleend. Conflict in Algerijnse top over aanpak FIS Het is twijfelachtig of volgende week de tweede ronde van Algerijnse parlementsverkiezingen doorgaan. Bij die verkiezingen zou het Islamitische Reddingsfront (FIS) een absolute meerderheid kunnen halen. Het FIS wil het Noordafrikaanse land omvormen tot een orthodox-isla mitische staat. Tussen de legertop, de regering en presi dent Benjedid bestaat onenigheid over de juiste aanpak van het Front. dreiging van de ontluikende de mocratie ziet Er is een kans dat de regering besluit de voorlopige verkie zingsuitslag op grond van on rechtmatigheden tijdens de eer ste ronde ongeldig te verklaren. Aanhangers van het FIS zou den in de kieslokalen stemge rechtigden hebben geïntimi deerd tot een keus voor hun partij. Bovendien was 11 pro cent van de uitgebrachte stem men, een kleine miljoen, ongel dig en waren er grove fouten gemaakt bij de registratie van de stemgerechtigden. In Algerije moeten kiezers een speciale identificatiekaart tonen om hun ALGIERS-TUNIS Rtr-AFP-AP-IPS De legerleiding, die onder een bewind van het FIS het meest (aan privileges) te verliezen heeft, verwijt Benjedid de deur te hebben opengezet voor de fundamentalisten. Binnen de regering zou op het aftreden van de president zijn aange drongen. De Algerijnse presi dent, die tevens opperbevelheb ber van het leger is, kan het FIS overigens ook bij het behalen van een meerderheid nog flink dwarsbomen. Zijn presidentiële macht stelt hem in staat om het leger in te zetten tegen alle ont wikkelingen, waarin hij een be stem uit te mogen brengen. Met zo'n 900.000 kaarten was op enigerlei wijze gesjoemeld. Duizenden vrouwen hebben gisteren in Algiers gedemon streerd tegen het opkomende moslim-fundamentalisme. Het FIS, dat een einde wil maken aan betaalde arbeid door vrou wen en weer afzonderlijke scho len wil voor jongens en meisjes, won twee weken geleden bij de eerste stembusronde niet min der dan 188 van de 231 zetels in het parlement, waarover toen een beslissing viel. Het FIS denkt ook hoge ogen te gooien voor de resterende 199 zetels, waarover de kiezers zich op 16 januari zouden moeten uitspre ken. Uit verontrusting over de ver wachte verkiezingsoverwinning van fundamentalisten in het buurland Algerije, heeft de rege ring van Tunesië het leger giste ren gevraagd paraat te zijn. Azeri's vechten voor hun brood. Inwoners van Baku vrezen een stop op de levering van deze dagelijkse levensbehoefte. Vandaar dat zij massaal de bakkerijen bestormen om een deel van de huidige voorraden te bemachtigen. foto epa anatolysapron Carrington optimistisch over vredeskansen Serviërs in Bosnië-Hercegovina hebben gisteren een eigen re publiek uitgeroepen. Ze deden dat omdat de islamieten en Kroaten in Bosnië de Europese Gemeenschap hebben gevraagd om erkenning van de republiek als onafhankelijke staat. De Serviërs, met 4,2 miljoen ongeveer een derde van de Bosnische bevolking, willen deel blijven uitmaken van de 'federatie Joegoslavië'. Waarne mers voorspellen dat Bosnie- brandhaard in het Joegoslavi sche conflict kan worden. Intussen werd in Brussel de vredesconferentie over Joego slavië na een maand onderbre king voortgezet Voor het eerst sinds maanden hadden de opti misten weer eens de overhand. Voorzitter Lord Carrington toonde zich na afloop tevreden. De besprekingen tussen de pre sidenten van de zes (voormali ge) Joegoslavische republieken Geen overleg over bezoek aan Zuid-Afrika Maar het is nu voor het eerst dat een regeringsleider het land bezoekt en „dat zou momenteel een verkeerd signaal kunnen geven aan Pretoria". De komst van de premier wordt opgevat als een „staatsbezoek" en „men had niet eens de hoffelijkheid om ons erover te informeren", aldus Macozoma. Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag is men nogal ongelukkig over de manier waarop het allemaal in zijn werk is gegaan. Het was de bedoeling om het bezoek over een week of twee aan te kondi gen, en in de tussentijd zou de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika contact opnemen met het ANC. Door een verspre king op hoog niveau, kort nadat Nederland en Zuid-Afrika het eens waren geworden over de data van het bezoek, kwam het bericht in de publiciteit Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) is bitter teleurge steld over het bezoek dat pre mier Ruud Lubbers volgende maand aan Zuid-Afrika brengt. ANC-woordvoerder Macozoma omschreef het bezoek gisteren als een „smet op een zeer goed anti-aparheidsverleden Macozoma zei dat het ANC van te voren hierover niet ge consulteerd en ook op geen en kele wijze benaderd is. Hij had „verwacht dat de Nederlanders wat gevoeliger zouden zijn over een dergelijk bezoek gezien de historische banden tussen het ANC en Nederland". Hij wees erop dat het ANC in het verle den bij consultatie nooit be zwaar heeft gemaakt tegen visi tes van regeringsfunctionaris sen en ministers van büitenlan- se zaken. jongerenleider. Hij voegde daar aan toe dat de jongerenorgani satie had aangegeven dat zij er niet op uit is zijn toemee van in totaal zes concerten met geweld te verstoren. Maar Mcerwa ver klaarde van zijn kant dat hij Si- i daarover geen enkele toe- Met de Koran in de hand neemt het in traditionele kledij gestoken Algenjnse meisje deel a van het Islamitische Reddingsfront Jongeren van de radicale zwarte verzetsgroep Azapo blijven be zwaar maken tegen het voorne men van Paul Simon om een aantal concerten te geven in Zuid-Afrika. Simon had gisteren een gesprek met de voorzitter van de Azapo-jongerenorgani- sa tie, Th ami Mcerwa. Maar daarin kwamen beide partijen, twee dagen voor de start van Si mons toemee van twee weken, nauwelijks nader tot elkaar. „We zijn het er allemaal over eens dat we geen geweld willen zien bij de concerten," zei Si mon op een personferentie na afloop van het gesprek met de De Azapo vindt dat de cultu rele boycot tegen Zuid-Afrika' overeind moet blijven, tot daar een zwart meerderheidsbewind aan de macht is. Met zijn toer nee maakt Simon inbreuk op die boycot, meent de Azapo, die deze week in Johannesburg al een aanslag pleegde op een pand waarin de organisatie van de toemee is gehuisvest. zijn volgens hem in „construc tieve" atmosfeer verlopen. „Voor het eerst ziet het er naar uit dat het staakt-het-vuren stand houdt. En dat is zeer goed nieuws," zei Carrington. Carrington zei dat hij blij was dat de Servische president Milo sevic krachtig is opgetreden te gen de leider van de Serviërs in Krajina, Milan Babic. Die heeft gezegd vredestroepen van de VN te zullen beschouwen als bezetters van de Servische en clave in Kroatië. TOKYO Rtr-UPI-AFP Het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Japan is geen onverdeeld succes gewor den. De Japanse beloften om onder andere meer auto's en auto-onderdelen te importeren, worden door het Amerikaanse bedrijfsleven als „zeer vaag" omschreven. De Amerikaanse president sloot gisteren zijn vierdaagse bezoek aan Japan af en vloog vandaag terug naar de VS. Hoofdthema tijdens de Ame rikaans-Japanse besprekingen was de auto-export van de VS naar Japan. Dat werd extra on derstreept door de aanwezig heid van een zware delegatie topmannen uit de Amerikaanse auto-industrie, waaronder Lee Iacocca van Chiysler. Op het ogenblik hebben Amerikaanse autoproducenten in Japan een marktaandeel van slechts 0,4 procent, terwijl hun Japanse concurrenten dertig procent van de Amerikaanse automarkt in handen hebben. Bush was erop uit om de Ja panse markt verder open te krij gen, zodat Amerikaanse onder nemingen meer produkten in Japan kunnen slijten. Volgens de president, die als een van de weinigen het Japanse bezoek een „succes" noemt, levert dat „banen, banen en banen" op in de VS. Bij eerdere gelegenheden heeft de Amerikaanse president steeds gezegd dat elke miljard dollar aan export goed is voor 20.000 banen. Volgens critici worden de Amerikaanse econo mische problemen, zoals een gigantisch handelstekort, niet opgelost door een paar miljard dollar extra aan Amerikaanse auto-export. THE INDEPENDENT Het was de eerste keer dat de soldaten kwa men. Het saaie kaki van hun uniformen stak af tegen de fleurige winterkleren van de vredesdemonstranten, toen de soldaten sa men met hen neerknielden in de sneeuw bij het Servische parlement. Ook de soldaten brandden een kaars ter na gedachtenis van de oorlogsdoden, de kaar sen flikkerden in de frisse avondwind. Geen van hen wilde hun naam geven, aangezien zij hun kazerne illegaal hadden verlaten en gestraft zouden worden als hun officieren zouden ontdekken waar zij zijn geweest. Maar allen zijn zojuist teruggekeerd van het front in Kroatië. „Ieder van ons is iemand kwijtgeraakt in de oorlog, een geliefde broer of een vriend. Maar wij zijn hier niet gekomen als solda ten, maar als gewone mensen zegt eeh soldaat van begin twintig. „Dit is de eerste keer dat we hiervan horen." De anti-oorlogssentimenten in Servië groei en en de bevolking wordt moe van de men selijke en economische tol die de gevechten eisen. De stem van de vredesbeweging klinkt luider in haar pogingen op te wekken tot oppositie tegen de gevechten. Voor een land dat in oorlog is zijn er maar weinig ac tivisten, maar, zo zeggen zij, zij verwoorden de woede en wanhoop van een groot deel van de bevolking. Tot nu toe hebben ongeveer 80.000 mensen een petitie ondertekend waarin wordt ge- eist dat het Servische parlement een ïefe- rendum houdt over de vraag of Serviërs buiten hun eigen land moeten vechten. Volgens de grondwet is het parlement ver plicht aandacht te schenken aan iedere pe titie waaronder 100.000 namen staan. Bij de Servisch-orthodoxe kerk St. Markus in het centrum van Belgrado worden regelmatig vredesdemonstraties gehouden die soms door duizend mensen worden bijgewoond. „De anti-oorlogssentimenten zijn sterker dan men in het Westen weet, maar niet zo sterk als zou moeten", zegt een van de de monstranten, een vrouw van begin twintig. Niet iedereen is het met de vredesbeweging eens. Buiten de St. Markus slingerde ie mand verwensingen naar de voor vrede biddende gelovigen en noemde hen wc-pa- pier van de Ustasja (de Kroatische fascis ten)'. Maar de activisten weten dat het een lange weg zal zijn. Hoewel velen tegen de oorlog zijn, zijn weinigen bereid hun nek uit te steken en zich bloot te stellen aan de vijandigheid van de ultra-nationalisten. Of te riskeren dat ze de aandacht trekken van de militaire autoriteiten. Hoewel veel gezin nen een zoon of een neef hebben die in dienst is of reservist, vrezen velen dat open lijke oppositie ertoe zal leiden dat hun fa milieleden snel naar het front worden ge stuurd. Toch vormt zich een veelkleurige coalitie van liberalen, radicalen en feministen, die haar hoofdkwartier heeft in het anti-oor logscentrum in het centrum van Belgrado. „De vredesbeweging is klein, maar groeit. En de protesten van de gelovigen vormen daarvan slechts een klein deel", zegt Violet, studente en vredesactiviste. „Maar de men sen zijn bang. Er zijn hier veel paramilitaire groeperingen, gewelddadige ex-criminelen die van de oorlog houden." LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse pathaloog-anatoom dr. Ian West heeft een opzien barend verhaal in het Franse weekblad Paris Match over Ro bert Maxwells dood gisteren naar het rijk der fabelen verwe zen. Volgens het Franse blad is de Britse uitgever in november een gewelddadige dood gestor- Het verhaal in Paris Match is gebaseerd op een vide-opname van de lijkschouwing, die West kort voor de begrafenis in Israël had verricht. Op de video-band, die het weekblad in handen had gekregen, zou de Britse arts hebben verklaard dat de ver wondingen op Maxwells li chaam het gevolg waren van slagen. Maar West verklaarde giste ren dat Hij op de video-band zegt dat de verwondingen na Maxwells dood waren toege bracht Voor een deel waren zij eenvoudig het gevolg geweest van eerdere lijkschouwingen door de Spaanse autoriteiten, aldus de arts. Een andere Frans medium, het dagblad Le Parisien Uberé, schreef dat de sectie een gebro ken neus, botbreuken en bloed- stolsels aan het licht had ge bracht. De bloedstolsels zouden alleen kunnen zijn ontstaan tij dens Maxwells leven, aldus de krant. Maar ook die lezing verwierp West. De enorme hoeveelheden bloed die hii bij zijn lijkschou wing op het lichaam van de uit gever aantrof, waren eveneens net gevolg van eerdere lijk schouwingen geweest.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5