Binnenland Openbaar Ministerie beschuldigt Graanoogst 'Bestrijding ziekteverzuim in metaal kost niets extra' Groot aantal banen weg bij Ter Meulen 'Twee jaar thee drinken werd beloond' Rijksrecherche doet onderzoek in De Dreef Akkoord over werk voor gehandicapten 'Geen vrede in haven' Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: WIM ENTIUS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Geen geld voor gevangenbewaarder Een 39-jarige gevangenbewaarder van de Scheveningse strafge vangenis heeft geen recht op een schadevergoeding in verband met televisie- en tijdschriftreportages over de contacten tussen hem en een crimineel. De Amsterdamse rechtbank heeft dat gis teren bepaald. In het televisieprogramma Crime Time en het blad Aktueel waren vorig jaar beelden te zien van de contacten tussen de bewaarder en de crimineel. De twee spraken voor ver borgen camera's over de levering van drugs, schilderijen en hor loges en duidelijk was te zien dat de bewaker een pistool lever de. Einde voor Vereniging Kleine Kernen De Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen (LVKK) houdt op te bestaan. Er is geen toekomst meer omdat de vereniging in 1992 niet hoeft rekenen op subsidie van het ministerie van WVC. Op 22 februari komen de leden van de LVKK voor het laatst bij elkaar in de Gelderse gemeente Lievelde. De LVKK, die opkomt voor de leefbaarheid van de woonomgeving van circa 2,5 mil joen plattelanders, heeft de afgelopen maanden gepoogd ophef fing te voorkomen, maar het ministerie heeft toch besloten de subsidie te staken. De LWK bestond 15 jaar. Miljardenovereenkomst met Kuwayt De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij (NCM) heeft gisteren een overeenkomst ondertekend met de staatsor ganisatie Kuwayt Investment Authority over een exportkrediet faciliteit van 2 miljard gulden. Een syndicaat van Nederlandse banken heeft zich aansluitend bereid verklaard Nederlandse ka pitaalgoederentransacties en aannemingswerken met de over heid van Kuwayt op ad-hocbasis te financieren. Banken en be drijven kunnen de betalingsrisico's dan verzekeren bij de NCM. Deze brengt dit risico weer onder bij de Nederlandse staat. Twente heeft snufjes in de aanbieding Vijftig Twentse uitvindingen liggen te wachten op bedrijven die ze op de markt willen brengen. Vanaf zaterdag worden onderne mers via advertenties opgeroepen daarop in te schrijven. Het gaat om snufjes op het gebied van onder andere fijn mechanica, besturingstechniek, milieutechnologie en dienstverlening. De ideeën zijn ontstaan in bedrijven, waarin het produkt echter niet past. De ideeën werden verzameld na de constatering dat veel bedrijven ideeën of zelfs kant-en-klare produkten op de plank hebben liggen, die ze om de een of andere reden niet op de markt brengen. Record-aantal niertransplantaties Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud heeft vorig jaar met 118 niertransplantaties een absoluut record gevestigd. Dit aantal betekent dat in 1991 ruim een kwart van de 431 nier transplantaties in Nederland in Nijmegen is uitgevoerd. In ons land zijn zeven van dergelijke transplantatiecentra. Al sinds 1979 is het AZN het centrum met de meeste niertransplantaties in ons land. In december 1996 stond de eiridteller bij het Radboud- ziekenhuis op 90, tegenover 406 in het hele lapd. Bij het Rotterdamse postorder bedrijf Ter Meulen Post, eigen dom van Vendex International, verdwijnen 320 van de 440 ar beidsplaatsen. Het bedrijf wordt in afgeslankte vorm verkocht aan het Britse postorderbedrijf Freemans, onderdeel van de de tailhandelsonderneming Sears. Dat heeft Vendex gisteren be kend gemaakt. Van de 320 werknemers die weg moeten, gaan er per 1 janu ari 1993 130 mee met de ver voersdienst van Ter Meulen naar Van Gend en Loos/Selekt- vracht. Voor 190 werknemers zal Vendex trachten een baan elders te vinden, aldus een woordvoerder. Het aantal ont slagen zal volgens hem „zeer beperkt" zijn, omdat een aantal kortlopende contracten vervalt. De reorganisatie zal nog dit jaar worden uitgevoerd. Toen Vendex Ter Meulen Post destijds inlijfde, wilde het con cern het bedrijf onderdeel ma ken van een op te bouwen Eu- De Rijksrecherche gaat een strafrechtelijk onderzoek instel len naar lichamelijke mishande- „ling van pupillen in het ortho pedagogisch instituut De Dreef in Wapenveld. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft dit giste ren bekend gemaakt. Het strafrechtelijk onderzoek zal zich richten op circa tien verdachten. Nadere informatie over deze mensen wil justitie niet geven, zolang het onder zoek loopt. Over de verdere vervolging van hen neemt het Openbaar Ministerie een 'besluit aan de hand van het proces-verbaal dat de Rijksre cherche opstelt. Verwacht wordt dat het proces-verbaal over drie maanden gereed is. Aanleiding voor het strafrech telijk onderzoek vormen de re sultaten van een oriënterend onderzoek dat de Rijksrecher- Surinaamse commandant ontkent betrokkenheid bij drugshandel Ivan Graanoogst, de Surinaamse legercommandant en plaatsvervangend bevelhebber, wordt ervan verdacht be trokken te zijn bij de handel in drugs. Ook Ruben Ro- zendaal, één van de militairen die in 1980 meedeed aan de staatsgreep van legerleider Desi Bouterse, wordt be schouwd als belangrijke schakel in de smokkel van cocaï ne vanuit Suriname naar Nederland. wet aangenomen dat iedere DEN HAAG/PARAMARIBO GPD J;_ j grote jongen die m drugs zit, de Dat heeft de Rotterdamse offi- kogel krijgt. Men is altijd bézig cier van justitie, mr. H. Moraal, de Surinaamse legerleiding gisteren gezegd. „Justitie heeft hierin te betrekken. We hebben er geen enkele behoefte aan om in dit land douanemensen, ex- de betrokkenheid van Graan- hoofden van de narcoticabriga- oogst en Rozendaal bij de de en advocaten voor de rechter drugshandel te ontkennen", zei gehad wegens drugs. Dan wordt hij letterlijk. toch ook niet gezegd dat hele Graanoogst zelf ontkende in korpsen en beroepsgroepen in Paramaribo ooit iets te maken de drugs zitten?", gehad te hebben met de handel Hij zou het op prijs stellen als in drugs. Graanoogst: „Wat mij een diepgaand onderzoek betreft wordt er wereldwijd een wordt ingesteld. Hij is bereid, als hij in Nederland komt, op al le vragen van Justitie te ant woorden. Graanoogst: „Als ze me betrappen met cocaïne, en ik zeg dat het spul van minister Van den Broek is, dan is Van den Broek toch ook niet ver dacht?" Graanoogst en Rozendaal worden onder meer verant woordelijk gehouden voor de smokkel van 187 kilo cocaïne vanaf het Surinaamse vliegveld Pengel naar Schiphol in juni 1990. Een half jaar eerder zou den ze ook betrokken zijn ge weest bij de invoer van 330 lalo coke via de Rotterdamse haven. De officier liet de naam van beide Surinamers vallen naar aanleiding van het proces over de smokkel van de 187 kilo co caïne, dat woensdag voor de Rotterdamse rechtbank speelde. Een 34-jarige Surinamer stond voor deze zaak terecht. Hij wees 'een hoge militair in Suriname' aan, die het brein zou zijn ach ter de cocaïne-transporten. De Rotterdamse rechtbank heeft de zaak aangehouden, zodat dit kan worden onderzocht. De 34-jarige Surinamer werd voor deze zelfde zaak in juni 1990 in Suriname gearresteerd. Volgens de chef van de landelij ke recherche in Paramaribo, Santoki, werd de man door de rechter-commissaris op 'onver klaarbare gronden' vrijgelaten. „Er was genoeg bewijs tegen hem", aldus Sandoki. Ruben Rozendaal werd toen eveneens verdacht, maar werd door Justi tie niet gearresteerd. De naam van Graanoogst is volgens San toki tot dusverre in deze zaak nooit gevallen. ropese keten van postorderbe drijven. Ter Meulen Post zou moeten gaan samenwerken met onder meer Maildex (Lektura- ma en Concordia Mail in Bel gië). Na enige tijd werd het het Vendex-bestuur echter duidelijk dat „dit niet de markt was waar op Vendex zich thuisvoelt". De woordvoerden „Je moet wel erg groot zijn om op deze markt succes te hebben. En Ter Meu len Post is ten enen male te klein om de noodzakelijke in vesteringen terug te verdienen." Daarbij kwam dat Ter Meulen jaar op jaar in de rode cijfers stond. Over de cijfers wil Ven dex niets kwijt. Volgens bestuurder T. Broere van de Dienstenbond FNV is het verlies inmiddels opgelopen tot 50 miljoen gulden en wordt voor dit jaar een verlies ver wacht van 13 miljoen. Broere zegt dat de bonden er daarom begrip voor hebben dat Vendex het postorderbedrijf wil afsto- Twee meisje omhelzen hun vader, die gisteren als EG-waamemer uit Joegoslavië terugkeerde. „Een groot raadsel." Zo noemde een van zijn collega's het neerschieten van twee helikopters met EG-waame- mers afgelopen dinsdag boven Kroatisch grondgebied. Het ene toestel kon een noodlanding maken. Het andere met één Franse en vier Italiaanse waarnemers, stortte neer. De inzittenden kwamen allen om het leven. foto anp Raymond rutting Industriebond wil alternatieve aanpak het ziekteverzuim de premies voor de Ziektewet fors dalen. En hoewel in de nieuwe Ziektewet de werkgevers een groter eigen risico gaan dragen, schat Hagen dat de kosten voor de werkge vers per saldo op zijn minst ge lijk zullen blijven en waarschijn lijk zullen dalen. Hagen gaat er daarbij van uit dat de werknemer tijdens ziek te, net zoals nu het geval is, steeds zijn volle loon krijgt doorbetaald. In het cao-overleg wil hij'bok geen duimbreed vari dat standpunt afwijken. De werkgevers willen echter dat de werknemers het ook gaan mer ken als zij ziek zijn. Werkgeversonderhandelaar L Vonk ziet vooralsnog een ga pend gat tussen de wensen van de Industriebond en wat de on dernemers eventueel bereid zijn te geven. Met name op het punt van de 'arbeidsvoorwaardelijke prikkels' bij de bestrijding van het ziekteverzuim ziet hij pro blemen. Hij vreest ze ook bij de AMSTERDAM» GPD Vermindering van het ziektever zuim in de metaalnijverheid kost niets extra. T. Hagen, cao onderhandelaar voor de Indus triebond FNV, voorspelt dat en kele weken voordat in de 'klein- metaal' (ruim 275.000 werkne mers) het cao-overleg begint. De werkgevers vinden dat niet voldoende. Zij willen dat werk nemers loon of vrije dagen inle veren wanneer zij zich ziek mel den. De Industriebond heeft giste ren zijn voorstellen voor het cao-overleg naar de werkgevers gestuurd. Daarin staat onder meer een eis tot verhoging van de lonen met 4,5 procent, hand having van de vut-leeftijd op 59 jaar, beperking van overwerk tot 20 uur per maand, een extra va kantiedag en uitbreiding van het aantal atv-dagen van 13 naar 15. Hoewel in de Stichting van de Arbeid een centrale afspraak tussen de werkgevers en werk nemers is gemaakt over de be teugeling van het ziektever zuim, komt dat onderwerp in de voorstellen slechts zijdelings aan de orde. Volgens Hagen niet meer dan logisch: „We hebben ervaring met proeven waaruit blijkt dat ziekteverzuim ook omlaag kan worden ge bracht zonder dat er hoeft te worden getornd aan de arbeids voorwaarden." Hagen voelt dan ook niets voor 'arbeidsvoorwaardelijke prikkels', zoals door politiek Den Haag zijn geëist en door de Stichting van de Arbeid zijn' aanbevplen. „De politiek zou de resultaten van onze proefpro jecten eens moeten lezen. Nu kraamt ze nog de grootste onzin uit." Hagen doelt op begelei dingsprojecten in een groot aantal bedrijven, waardoor het ziekteverzuim daar daalde van gemiddeld 9,2 naar 7,2 procent. Een voorstel van de vakbewe ging om de projecten over de hele bedrijfstak uit te breiden, is vorig jaar door de werkgevers afgewezen. Hagen zal er in het cao-overleg op terug komen. Volgens de Industriebond zul len door de vermindering van HILVERSUM CARINE NEEFJES che de afgelopen maanden op verzoek het Openbaar Ministe rie heeft ingesteld. Dat er in sprake zou zijn van dergelijke wantoestanden in De Dreef, is vorig jaar door mede werkers van net instituut in de publiciteit gebracht. Het zestal is door de instelling op non-ac tief gesteld. De kantonrechter is daarna om ontbinding van de arbeidsovereenkomst gevraagd. Een in opdracht van de rech ter aangestelde bemiddelaar is inmiddels tot de slotsom geko men dat de verhoudingen tus sen de zes medewerkers en De Dreef zo zijn verstoord, dat hun terugkeer is uitgesloten. Volgens directeur Karrenbeld „zal er best wel eens wat gebeu ren" in zijn instelling. De bewe ring dat pupillen er systema tisch worden mishandeld, spreekt hij echter met klem te gen. „Ik had ons huwelijk niet door laten gaan, als we geen goedkeuring hadden gekregen van het parlement. Op dat moment stond ik op de tweede plaats als troonopvolgster. Ik voelde dat ik verplichtingen had aan de Nederlandse samenleving. Plichtsbesef is er nu eenmaal met de paplepel ingego ten." Dat vertelt prinses Margriet in het televi sie-interview 'Margriet en Pieter 25 jaar', dat zondag door de NOS ter gelegenheid van het zilveren huwelijk wordt uitgezon den. In het 65 minuten durende gesprek is vooral mr. Pieter Van Vollenhoven een openhartige gesprekspartner voor inter viewster Maartje van Weegen. Hij draait er niet omheen dat de beginperiode 'ver schrikkelijk moeilijk was'. Prinses Margriet daarentegen aarzelt soms over haar woord keus. Werpt regelmatig een vragende blik naar haar echtgenoot en aait wat nerveus over de hond die naast haar op de bank ligt. Het huwelijk tussen de derde prinses Van Oranje en de gewone Hollandse jongen, dat door een groot deel van het volk werd toe gejuicht, was voor de zoon van een Schie- damse fabrikant helemaal niet zo vanzelf sprekend. Pieter: „Tijdens onze verlovingstijd, die twee jaar duurde, was het lang niet zeker dat we ooit zouden trouwen. Ik was de eer ste verloofde van een Nederlandse prinses die geen adelijk bloed had. Ik had geen titel. Tja, eigenlijk was ik niets." Margriet: „Sommigen vonden een huwe lijk met een gewone jongen uit het volk prachtig, maar veel Nederlanders meenden dat ik een vergissing maakte. 'Wat denkt dat kind wel' oordeelden de tegenstanders." Gedurende de verlovingstijd spraken de twee geliefden uitvoerig met elkaar over hun toekomst. Pieter: „Het was verschrikke lijk moeilijk. We konden niet gewoon' sa men uitgaan. Ik moest mijn leventje veran deren. We zagen elkaar alleen op feestjes van koningin Juliana en prins Bemhard. Dan mochten we samen boven thee drin ken en een beetje met elkaar praten. Ik moest nog leren communiceren, iets wat ik absoluut niet kon." "Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. foto anp „Na twep jaar werd de thee-drink periode beloond", vertelt Pieter opgelucht. Het hu welijk werd goedgekeurd door het parle ment en ze trouwden op 10 januari 1967. „De huwelijksdag was een rare dag. Voor ons werd een spannende periode afgeslo ten, maar zo n dag wordt eigenlijk kapot ge organiseerd." Prinsen Het interview met Pieter en Margriet wordt afgewisseld door een apart gehouden ge sprek met hun vier zoons. Maar ook zonder het toeziend oog van hun ouders, klappen de vier prinsen Van Oranje niet uit de school over pa en ma. Het gezinsleven wordt als zeer harmonieus afgeschilderd. De jongens klagen er niet over dat vader en moeder zo vaak weg zijn. „Want als ze er zijn, vliegt alles wat ons dwars zit in één keer over tafel. We kunnen vreselijke ruzies hebben en tien minuten la ter lachend onder de douche staan. We zijn jongens onder elkaar en die zijn nogal di rect. Meisjes houden hun problemen nogal eens voor zich. Voor mijn moeder is die di rectheid soms wel eens lastig", vertelt oud ste zoon Maurits (23). Van Weegen stelt aan de orde of ze het niet vervelend vinden dat ze Van Oranje' heten in plaats van Van Vollenhoven'. Maurits: „Vooral als je jong bent, voel je je niet op je gemak. Mensen doen nooit echt de moeite om je te leren kennen, omdat je een prins bent. Maar ja, je kan moeilijk aan 16 miljoen mensen uitleggen dat je best een aardige jongen bent." Bemhard (22): „Wij zijn vrij om op wie dan ook verliefd te worden, of het nu een jongen of een meisje is. Ach, en dat mensen erg op mij Ietten, vind ik niet zo erg, maar voor m'n vriendin zou ik dat erg vervelend vinden. Buitenstaanders denken dan toch: „Ze gaat zeker met die jongen omdat hij een titel heeft" Moeilijk Terug naar het zilveren paar. Pieter vertelt dat hij de eerste huwelijksjaren erg moeilijk vond.Als je trouwt met een prinses, ben je eigenlijk niets meer. Bij alles wat je doet, denken de mensen: 'Kan hij dat wel'. Je wordt niet beoordeeld op wie je bent, maar als man van een prinses." Dan, enigszins verontschuldigend: „Maar laten we niet te lang over mij praten." Margriet laat zich zien als een trouwe ïjouw vol plichtsbesef. Ze vertoont geen te ken van ontevredenheid over haar onvrije leven als prinses. Van Weegen herinnert er aan dat koningin Beatrix bij haar troonop volging in haar toespraak heeft gezegd „dat zij rekent op de steun van prinses Margriet en haar man", waarbij zij doelde op repre sentatieve taken. Margriet heeft dit niet als belastend erva ren. De prinses: „Ik vond het eerder een schouderklopje. Een reden voor mij om er mee door te gaan." 'Margriet en Pieter 25 jaar*. Zondag, Ne derland 3,20.10 uur UTRECHT» ANP De werkgeversorganisatie in het midden- en kleinbedrijf KNOV en de Gehandicaptenraad gaan samenwerken om meer mensen met een handicap of chronische ziekte en gehandicapte school verlaters aan werk te helpen. Daartoe zal een convenant wor den ondertekend. Dat maakte voorzitter A. Vriethoff van de Gehandicap tenraad gisteren bekend op een nieuwjaarsbijeenkomst. Beide organisaties werken momenteel ook aan een voorlichtingscam pagne, gericht op gehandicap ten en werkgevers. Vriethoff vond het hoog tijd voor een werkgelegenheidsbeleid waarin ook gehandicapten en chro nisch zieken een kans hebben op de arbeidsmarkt. De voorzitter zei verder te vrezen dat een verenigd Europa de positie van deze mensen ernstig zal aantasten. „Verwor ven rechten worden ontkracht, zekerheden vallen weg." eind deze maand behandelt de Tweede Kamer een kabinets voorstel dat erop neerkomt de meeste AAW-voorzieningen (zoals rolstoelen, woningaan passing en braille-apparatuur) over te hevelen naar onder meer de volksverzekering awbz. De Gehandicaptenraad is te gen die plannen en ook de Soci ale Verzekeringsraad sprak zich tegen deze wijzigingen uit. Vriethoff riep de aanwezigen op om als het nodig is „samen met mij dan maar als eerste actie groep het nieuwe Tweede Ka mer-gebouw te bezetten. Het is immers nu ook toegankelijk voor rolstoelers, heb ik begre pen." ROTTERDAM» GPD zorgvuldig is geweest en te star vasthoudt aan traditionele vak bondswaarden. Bosselaar stelde tevens voor om te komen tot 'vredesbepalingen'. Hij denkt aan afkoelingsperiodes, consul taties en arbitrages. „Nu de werkgevers de taal van de haviken nebben aange nomen, moeten we geen vreemde toestanden optuigen", meent Heilig. .Zaken als arbi trage passen niet in de maat schappelijke verhoudingen in Nederland en zijn ook niet no dig. Elk probleem moeten we gewoon op zich bekijken." De Vervoersbond fNV ziet ab soluut niets in afspraken met de Rotterdamse havenwerkgevers om stakingen in de toekomst te voorkomen. „De werkgevers vragen om vrede in een oorlogs verklaring", zo laat bestuurder J. Heilig van de bond weten. Hij pareert daarmee uitlatin gen van voorzitter B. Bosselaar van de havenwerkgeversvereni ging SVZ, die in zijn nieuwjaars toespraak zei dat de bond het stakingswapen vorig jaar te snel uit de kast heeft gehaald, on- Legercommandant Graanoogst. archieffoto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4