Binnenland 'Belastingverlaging onmogelijk' Kerkasiel in Alkmaar voor Vietnamees paar Zilveren Camera voor Frits Meijst Verhaal van KLOZ rammelt Bedrijf moet wao'er passende baan bieden CNV bestempelt reorganisatie Akzo als 'uitverkoop' concern Vrijdag 10 januari 1992 Redactie; 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) f4 DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Nederlandse Koran in paperback Twee jaar na de nieuwe Nederlandse Koranvertaling door dr. F. Leemhuis is nu een herdruk van een oudere Nederlandse verta ling uit 1953 als paperback verschenen. Het eerste exemplaar werd gisteren in Rijswijk aangeboden aan drs. L. Elting, direc teur minderheden, asielzoekers en vluchtelingen van het minis terie van wvc. De paperback is uitgegeven door de Ahmadiyya- beweging, „de meest dynamische missionaire sekte binnen de islam", die overigens door andere moslims niet als islamitisch wordt erkend. De paperback-uitgave bevat de oorspronkelijke Arabische tekst en de Nederlandse vertaling op dezelfde pagina naast elkaar. Deze uitgave is vooral gericht op de tweede genera tie moslims in Nederland, die vaak de Koran niet meer in het Arabisch kunnen lezen. Explosie in tankstation Door een explosie op het terrein van het BP-tankstation aan de Lambertus Hortensiuslaan in Naarden zijn gisteren vier mensen gewond geraakt. Drie van hen zijn overgebracht naar de intensi- ve-careafdeling van het Brandwondencentrum in Beverwijk. De vierde is opgenomen in het ziekenhuis Gooi-Noord in Blaricum. Het ongeluk had plaats tijdens een controle van een onder grondse benzinetank. Bij het vlamvatten van benzinedamp, waarschijnlijk door het uitschakelen van de bouwlamp die over verhit dreigde te raken, ontstond een enorme steekvlam. Tijdens het werk is onzorgvuldig gehandeld, zo hebben de Arbeidsin spectie en de gemeente Naarden meegedeeld. Door het ongeluk zijn de apparatuur (onder meer afleverzuilen) en de inrichting zo beschadigd dat het pompstation na reparatie niet zonder meer weer in gebruik kan worden genomen. Het tankstation is voorlopig gesloten. Burgemeesters verwisseld Het Amerikaanse persbureau Associated Press (AP) heeft in de cember tijdens het bezoek van de Amerikaanse generaal Schwarzkopf aan Nederland abusievelijk wereldwijd gemeld dat de „Eindhovense burgemeester J. Ritsema" weigerde de hand van de generaal te schudden omdat daaraan te veel bloed zou kleven. Als gevolg daarvan zijn op het Eindhovense stadhuis de afgelopen weken enkele tientallen boze brieven binnengekomen uit de Verenigde Staten en een aantal andere landen. De echte burgemeester van Eindhoven, J. van Kemenade, heeft het pers bureau volgens een woordvoerder van de gemeente om een rec tificatie gevraagd. Ritsema is burgemeester van Bergen. Daar opende Schwarzkopf tijdens zijn bezoek aan Nederland het kan toor van een organisatiebureau. Ritsema wilde bij die gelegen heid niet worden voorgesteld aan de Amerikaan omdat hij ern stige kritiek heeft op diens rol in de Golfoorlog. Later op de dag nam Schwarzkopf deel aan een symposium in Eindhoven. Diesel en Ipg goedkoper Diesel en Ipg worden morgen goedkoper. De oliemaatschappij Shell en de zelfstandige oliehandel (Novok) hebben gisteren ge adviseerd de prijs voor een liter diesel met twee cent te verlagen tót 110,6 cent per liter (zelftank). De Novok heeft de zelfstandige pomphouders tevens geadviseerd de prijs van een liter Ipg met ttoëte ceht te verlagen tot 62,9 cent per liter. Reden voor de verla ging is de lagere dollarkoers. ALKMAAR «ANP Een met uitzetting bedreigd Vietnamees echtpaar uit het Alkmaarse asielzoekerscentrum De Vluchthoef krijgt kerkasiel in de rooms-kathoüeke Nood- Gods kerk in Koedijk. Dat heeft pastoor H. Cassee van de paro chie gisteren bekendgemaakt. Het paar is inmiddels uit De Vluchthoef verdwenen en on dergedoken door bemiddeling van het Internationaal netwerk lokale initiatieven asielzoekers (Inlia) uit Groningen. Zij kun nen onmiddellijk worden uitge wezen nadat de president van de Haarlemse rechtbank be paalde, dat het echtpaar de uit komst van de asielprocedure niet in Nederland mag afwach ten. Naar verwachting zullen beiden op korte termijn hun in trek nemen in de kerk. Het kerkbestuur besloot tot UTRECHT «ANP Werkgevers moeten werkne mers die door de arbeidsom standigheden binnen het eigen bedrijf arbeidsongeschikt zijn geraakt een andere baan aan bieden. Dat blijkt uit een arrest van de Hoge Raad in een proef proces dat een werknemer van een transportbedrijf met steun van de Vervoersbond FNV had aangespannen tegen zijn werk gever. De chauffeur was door zijn werk arbeidsongeschikt geraakt en eiste aangepast werk. Hij wil de chauffeurswerk verrichten met uitzondering van 'bijko mende rugbelastende taken' als laden en lossen. De kanton rechter wees die eis toe, maar de rechtbank stelde de chauf feur in beroep in het ongelijk. In cassatie heeft de Hoge Raad bepaald dat de werkgever verplicht is zijn werknemer aan gepast werk aan te bieden. Het hoogste rechtscollege heeft daarbij overwogen dat.de oor zaak van de arbeidsongeschikt- 'Ontvoering' smoes voor dag winkelen Niet onverwachts bedwelmd, ontvoerd en pas uren later weer bijgekomen op een onbekende plek, maar een dagje er tussen uit om met haar vriendin gezel lig te winkelen. Die gang van za ken heeft de politie van Tilburg vastgesteld, nadat afgelopen maandag een 42-jarige vrouw uit die stad ten onrechte aangif te had gedaan van ontvoering. De Tilburgse heeft toegege ven haar relaas te hebben ver zonnen, zo heeft een woord voerder van de Tilburgse politie gisteren meegedeeld. De vrouw wilde met de valse aangifte een alibi verkrijgen voor haar echt genoot. De vrouw beweerde maandagochtend omstreeks elf uur te zijn bedwelmd en ont voerd bij een bushalte in 7 il- burg-Zuid. In de namiddag, zo luidde haar verhaal, was zij bij gekomen in een onbekend schuurtje, daaruit na een half uur door een onbekende bevrijd en op het politiebureau afgezet. De politie nam de ontvoering zeer serieus en de vrouw bleef bij haar verhaal. Gisteren werd zij opnieuw gehoord en viel zij door de mand. Martinair heeft gisteren een wel zeer bijzondere vracht naar Miami vervoerd: een zeeschildpad van ruim 1 meter groot en bijna 100 kilo zwaar. Het reptiel - bekend als de Dikke - is afkomstig uit het Zeeaquarium in Bergen aan Zee en is nu onderweg naar het Miami Seaquarium in de Verenigde Sta ten. De Dikke behoort tot de fami lie Caretta-caretta, een bescherm de diersoort die in Nederland be kend staat als soepschildpad. Het exemplaar uit Bergen aan Zee werd in 1963 als baby uit Frank rijk gehaald. Na 28 jaar was het dier bijna letterlijk uit zijn aquari um gegroeid. Nadat bleek dat de Dikke niet in de vrije natuur kon overleven, ondernam de Inspectie Dierenbescherming actie. Dank zij talrijke geldschieters werd het mogelijk de zeeschildpad te ver huizen naar een riante, natuurlijke omgeving: een lagune in de Straat van Florida. Het meertje behoort tot een pretpark waar een op vangcentrum voor zeeschildpad den is opgezet. Directeur Ma- jewski van het Zeeaquarium bege leidt het transport. Blijft de Dikke gezond, dan kan het nog wel ze ker 50 jaar een luxe leven leiden, verwacht de Dierenbescherming. FOTO ANP FRANS VANDERLINDE Directeur van SHS blijft voorlopig vast De directeur van de Stichting Haags Sociaal-cultureel werk (SHS) blijft voorlopig in de cel. De rechter commissaris heeft gisteren besloten dat de man voor zes dagen in bewaring wordt genomen. Gisteren eindigde de maxi male termijn van in verzekering stelling van vier dagen. De di recteur werd maandag gearres teerd. Hij en enkele medewer kers van de SHS worden ver dacht van verduistering en vals heid in geschrifte. Volgens de politie richt het onderzoek zich momenteel op werknemers en bestuurders van de SHS. Er worden meer arres taties verwacht. Politici bij de gemeente Den Haag worden niet als verdacht aangemerkt. Wel zijn topambtenaren als ge tuigen verhoord in het kader van het onderzoek, aldus een woordvoerder. Het bestuur van de SHS heeft in verband met de arrestatie van de directeur diens tekenbe voegdheid van financiële trans acties ingetrokken, zo is giste ren bekendgemaakt. Plan-Simons torpedeert voorstellen Commissie-Stevens Het Plan-Simons voor een volksverzekering tegen ziekte kosten maakt verdere belastingverlaging onmogelijk. Dat heeft voorzitter Stevens van de commissie die vorig jaar in opdracht van de regering studeerde op verdere belas tingvereenvoudiging, gisteren in Amsterdam gezegd. Ste vens is tevens lid van de Eerste Kamer voor het CDA AMSTERDAM ANP-GPP de stap uit onvrede met „een gevoel van rechtsongelijkheid". De rechtbankpresidenten van Den Bosch, Haarlem en Zwolle hebben uiteenlopende vonnis sen gewezen in kort gedingen van met uitzetting bedreigde asielzoekers. Volgens het kerk bestuur gaat het echter om vol komen vergelijkbare zaken. Een tweede overweging is de hoop dat het onderzoek van Inlia in Tsjecho-Slowakije „harde argu menten" zal opleveren die te rugkeer van de Vietnamezen naar dat land uitsluit. Pastoor Cassee zegt er van uit te gaan dat staatssecretaris Kosto (justitie) de gewijde kerk ruimte zal respecteren. Eerder verklaarde Kosto kerkasiel ach terhaald te vinden en illegale vreemdelingen door de politie uit de kerken te zullen laten ha len. Door het plan-Simons zullen de belastingtarieven volgens Ste vens buitensporig stijgen, waar door Nederland uit de pas loopt met de andere EG-landen. Ho gere belastingen zullen er bo vendien toe leiden dat de beste krachten en Nederlands kapi taal wegvloeien naar het buiten land. Door de overheveling van de medicijnen naar de awbz (Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten) op 1 januari is het tarief van de eerste belastingschijf met 1,5 procent al verhoogd tot 38,55 procent. De eerste schijf is namelijk een gemengde schijf van belasting en sociale pre mies, waaronder de awbz. Wan neer de volgende stappen van het Plan-Simons vanaf volgend jaar worden doorgevoerd en meer voorzieningen uit de ge zondheidszorg worden overge heveld naar de awbz, zal de pre miedruk oplopen tot 7,3 pro cent. Het tarief van de eerste schijf komt daardoor uit rond de 43 procent. Door de stijging van premies aow en aaw als ge volg van de vergrijzing, zal het tarief zelfs stijgen tot Wen de 45 procent. Volgens Stevens zal die ver hoging beslist leiden tot gemor, waardoor de kosten uiteindelijk worden afgewenteld op de in komens die vallen onder de tweede en derde belastingschijf. Vooral de middeninkomens worden de dupe, aldus Stevens. De Commissie-Stevens pre senteerde vorig jaar zomer haar plannen voor verdere belasting verlaging. De belangrijkste pun ten waren het schrappen van de derde schijf en een verlaging van het tarief in de eerste schijf naar 33,6 procent. De tweede en derde schijf zouden moeten worden samengevoegd tot één schijf met een tarief van 55 pro cent Ondanks druk van staatsse cretaris Simons (gezondheids zorg) blijven de ziektekosten verzekeraars bij hun weigering de premies te verlagen. Dat heeft directeur Hehne van de organisatie van de particuliere verzekeraars KLOZ gisteren op een persbijeenkomst bekendge maakt. „Ik zou duvels graag zeggen dat de premies op 1 april omlaag gaan maar dat is te gevaarlijk. Ik ben betrekkelijk somber over de kostenontwik keling. Die is zeer verontrus tend", aldus Hehne. Volgens Simons kunnen de verzekeraars hun premies ge makkelijk verlagen omdat de kosten van medicijnen nu on der de awbz vallen. De verzeke raars stellen echter dat de kos ten van de gezondheidszorg zo zijn gestegen dat van premie verlaging geen sprake kan zijn. De ziekenfondsen hebben overigens laten weten dat de kosten in de gezondheidszorg volgens hen niet dusdanig stij gen dat een premiedaling on mogelijk wordt Volgens de KLOZ zijn de kosten in de ge zondheidszorg in 1991 met minstens 10 procent gestegen. Voor dit jaar wordt op een kos tenstijging van 5 procent gere kend. Dat sommige particuliere ver zekeraars hun premies zelfs hebben opgetrokken, is volgens Hehne begrijpelijk. Simons heeft immers de wettelijke bij dragen die particulier verzeker den moeten betalen om pre mies voor bejaarden laag te houden, opgetrokken, zo stelde hij. Hehne zei verder dat de KLOZ bereid is om met Simons om de tafel te gaan zitten om over de premies en de kosten te praten. Hoge Raad stelt chauffeur in het gelijk heid binnen het bedrijf ligt. Of zo'n arbeidsplaats in de onder neming vrij is, doet niet ter za ke, aldus de Hoge Raad. De FNV noemt het arrest in een reactie „een versterking van de arbeidsrechtelijke positie van ziek geworden werknemers te genover de eigen werkgever". Volgens FNV-jurist Van Veen is het belangrijkste van het arrest dat „het beroepsrisico in het ar beidsrecht de kop opsteekt". De werkgeversorganisatie Ko ninklijk Nederlands Vervoer (KNV) noemt de uitspraak van de Hoge Raad rampzalig. „De extra kosten van de bijrijder zul len al snel leiden tot faillisse menten", aldus het KNV. De Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) verplicht werkgevers al sinds 1986 om binnen de onderneming te zoe ken naar passend werk voor ar beidsongeschikte werknemers. Volgens de FNV is die wet ech ter een papieren tijger, omdat er geen sancties in zijn opgeno men. DEN HAAG CAREL GOSEUNG Het is niet te bewijzen, maar je voelt het aan je water. Er klopt iets niet in het verhaal van de particuliere verzekeraars in de gezondheidszorg dat een pre miedaling met 10 tot 15 procent écht met kan. De KLOZ, waarin de particu liere verzekeraars zijn verenigd, voert kostenstijgingen in de ge zondheidszorg aan als reden voor het niet verlagen van de premies. Tot en met september 1991 was die toename gemid deld 10,2 procent. Vooral de kosten van ziekenhuizen waren daar debet aan. Die gingen met ongeveer 16 procent omhoog. Hoewel, een KLOZ-woordvoer- der repte onlangs van een stij ging met ruim 7 procent. Vreemd is ook de berekening de gestegen ziekenhuiskos ten. In KLOZ-stukken staan daarvoor drie cijfers. Plus-mi- nus 16 procent, circa 15 procent en ongeveer 11,9 procent Dat de, ziekenhuizen zelf aangeven dat de kostenstijgingen eenma lig waren, wordt door de KLOZ weggewuifd met de stelling dat de toename blijvend is. Niet alleen de berekening van de ziekenhuiskosten is schim mig. Datzelfde geldt voor een ander bewijsstuk van de verze keraars: een toename van het aantal verwerkte declaraties van verzekerden met 18 procent in 1991. Alsof meer declaraties iets zeggen. Het gaat toch om de bedragen die daar op staan. De KLOZ veronderstelt echter dat de bedragen minstens gelijk waren als in 1990. En dus is er een kostenstijging. Logica zo krom als een ba naan. Maar laten we de KLOZ eens volgen. Wat is dan de re den dat er zoveel meer declara ties kwamen. Is de gezondheid van de Nederlander ineens dra matisch slechter? Artsen heb ben gewoon meer medicijnen en behandelingen voorgeschre ven, stelt de KLOZ. Alsof de me dici dat zonder de patiënt doen. Zo maar uit zichzelf. Voor de lol. Kletskoek. Net als de KLOZ- stelling dat men een in het ver leden opgebouwde 'vergrij zingsreserve' niet kan gebruiken om de premies nu te verlagen. Het betreft hier een spaarpotje bedoeld om extra kosten voor ouderen in de gezondheidszorg mee op te vangen. Gevoed met 2,5 procent van de jaarlijkse premieopbrengst. Geld dat de verzekerden op brachten. En dat niet meer no dig sinds zo'n vijf jaar geleden de zogenoemde standaard pak ket polis voor ouderen werd in gevoerd. Dat laatste wordt in KLOZ-kring weliswaar erkend maar de reserve uitkeren? Nee, dat zit er niet in. Maar waarom hebben KLOZ- leden dan wel besloten om kos ten van duurdere medicijnen volledig te blijven vergoeden? Dezelfden die menen dat er geen geld is voor een premie - verlaging? In KLOZ-kring spreekt men over het doorgeven van in 1991 „opgetreden bespa ringen" aan de verzekerden. En wij, achteloze buitenstaanders, dachten maar steeds dat de kosten vorig jaar met zo'n 10 procent waren gestegen. Dat zei de KLOZ toch? Frits Meijst (23) van het fotobu reau Hollandse Hoogte heeft de Zilveren Camera 1991 gewon nen. De belangrijkste prijs voor fotojournalisten in Nederland is hem toegekend voor een serie acht zwart-wit foto's van Koerdische vluchtelingen op de grens tussen Irak en Turkije. Tot fotojournalist van het jaar werd Wubbo de Jong verkozen. Hij is fotograaf van Het Parool. De jury ning dat de serie van Meijst „uitstekende fotojoumalistiek" laat zien, „waarbij op een in dringende wijze het vluchtelin genprobleem in beeld wordt ge bracht". Ook fototechnisch vol doet de winnende serie aan ho ge eisen, aldus de jury. Wubbo de Jong, vorig jaar de Zilve ren Camera, is uit vijf tien kandidaten verko zen tot fotojournalist van het jaar. De jury is vooral onder de indnik van de betrokkenheid van De Jong bij de on derwerpen die hij foto grafeert. „Wubbo de Jong is niet alleen een voortreffelijk fotograaf, hij is bovenal de mens achter een camera." Volgens de jury is De Jong „overduidelijk op een internationaal ni veau gekomen". De Utrecht Prijs, een stimuleringsprijs, is toegekend aan de free lance-fotograaf Cor de Koek. ARNHEM. TON V De aangekondigde reorganisatie bij het Arnhem se chemieconcern Akzo is niets meer of minder dan een uitverkoop van het concern. Dat stelt de Industrie- en Voedingsbond CNV. „Akzo wil zich terugtrekken op zijn kernactiviteiten, maar het lijkt erop dat de enige kernactiviteit geld is", al dus bestuurder T. Hubert. In zijn nieuwjaarstoespraak maakte voorzitter A. Loudon van de Raad van Bestuur van Akzo woensdag bekend dat bedrijfsonderdelen die geen winst maken, allemaal worden afgestoten. „Bepaalde bedrijfsonderdelen die van wezenlijk belang zijn voor een chemieconcern, worden van de hand gedaan. Ik vraag me af of je zo rigoureus alleen maar kunt kijken naar winstgevendheid of niet", aldus Hubert. De reorganisatie behelst verder het afslanken van de top en het overbrengen van een groot aantal hogere functionarissen naar het hoofdkan toor in Arnhem. De divisies zout en chemie wor den samengevoegd, waardoor het aantal divisies van vijf naar vier wordt teruggebracht. Het is nog niet bekend hoeveel banen als gevolg van de re organisatie komen te vervallen. In de top komen vermoedelijk zo'n duizend banen te vervallen. Bestuurder R. van Baaien van de vereniging voor hoger Akzo-personeel (VHP Akzo) is niet verrast door de aankondiging van Loudon. „Maar er is veel onduidelijkheid. Zo vraag ik me af waar Akzo die duizend managers vandaan haalt? Zijn er wel zo veel topmensen werkzaam binnen het concern?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3