Feiten De ij delheid van Oekraïne CüHTOt! I Is er voor het gewone PvdA-lid nog iets te kiezen? Malawi sluit gelederen tegen Banda Zwarte - Zeevloot Vrijdag 10januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS 2 EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Republiek heeft Zwarte Zeevloot helemaal niet nodig i"1* Een Russische vrouw balt haar vuist tijdens een betoging in Sebastopol. Enkele duizenden Russen, onder wie zo'n 400 militairen, demonstreerden woensdag in deze Oekraïnse havenstad tegen het besluit van Oekraïne de Zwarte Zeevloot onder gazg van Kiev te plaatsen. foto tass LONDEN CHRISTOPHER De aanspraak die Oekraïne maakt op de Zwarte Zeevloot is deze week door deskundigen van de hand gewezen als 'ijdelheid'. Oekraïne heeft een zo grote marine niet no dig, kan zich die niet veroorloven en er niet mee werken. De republiek zou echter wel een gerechtvaardigde claim kunnen leggen op sommige van de kleinere kustschepen voor de verdediging en patrouille van de kustlijn. Vanaf 1942 was Gorsjkov onder commandant van de regio No- vorossiyk een burgerhaven in Rusland, richting oosten. Ver wacht wordt dat de Russen een deel van de marinefaciliteiten naar Novorossiyk zullen over brengen. Tot nu toe had de Zwarte Zeevloot bases in Odes- sa en Sebastopol nu beide in de Oekranïense republiek, en Poti in Georgië. De laatste jaren is de Zwarte Zee voor de Sovjet-marine ech ter een achterwatertje geweest. Officieren die het ver brengen, willen een post op de nucleair bewapende onderzeeërs en slagschepen die vanuit Moer- mansk in het noorden van Rus land de oceaan op gaan. Het Sovjet-Mediterrane eskadron, opgesteld om zich te verweren tegen de Amerikaanse Zesde Vloot, omvat ook schepen van andere vloten, niet alleen uit de Zwarte Zee. Maar de Zwarte Zeevloot heeft ook honderd patrouille- en ge- vechtsboten, 60 mijnenleggers en 15 amfibievaartuigen. Ande re vaartuigen, meer geschikt voor wat Oekraïne nodig heeft, zijn nooit het eigendom ge weest van de marine, maar van de maritieme grenswachten van de KGB. Onlangs is bekendge maakt dat KGB-krachten onder bevel van het ministerie van de fensie zouden worden geplaatst, dus een deel van deze voertui gen kunnen ook voor een hab- bekrats te krijgen zijn. Eind vorig jaar had de Zwarte Zeevloot 46 grote oorlogssche pen, waaronder het nieuwe 67.000 ton wegende vliegdek- schip Admiraal Koeznetsov, voorheen de Tbilisi, met een vaste luchtgevechtseenheid aan boord. Koeznetsov glipte begin december door de Dardanelles onder begeleiding van een fre gat uit de Krivakklasse, op weg naar de Noordelijke Vloot, die zijn basis heeft in Moermansk. Deze verplaatsing was waar schijnlijk lang geleden gepland, aangezien een dergelijk schip ervoor is ontworpen in de open oceaan te opereren. Een tweede groot vliegdekschip, Varyag ('Viking'), wordt uitge rust op de scheepswerf van Ni- kolajev en aan een derde, Oelja- novsk, wordt nog gebouwd. Hoewel Oekraïne zich tot eige naar van de scheepswerf heeft verklaard, is het twijfelachtig of er geld beschikbaar is om het werk af te maken. Daarnaast heeft de Vloot nog steeds twee heli-dekschepen uit de Moskva (Moskou) klasse, drie slagkruisers uit de Nikolaje- vklasse en één uit de Slavaklas- se, elf torpedobootjagers, 27 an dere oorlogsschepen en 28 on derzeeërs allemaal voorzien van conventionele wapens. Maar veel van de oudere sche pen verkeren in een slechte staat en weinig marineofficieren eri lagereYnaririeófficiereri zijn Öekraïners. Een van de grootste Russische denkers en zieners op zeevaart- gebied, wijlen admiraal Sergej Gorsjkov, heeft zijn naam tij dens de Tweede Wereldoorlog bij de Zwarte Zeevloot geves tigd. In 1944 werd hij comman dant van de Donauvloot en in januari 1945 van een eskader van de Zwarte Zeevloot. JOHANNESBURG GAVIN EVANS IPS Malawi's partijen in balling schap streven naar grotere een heid, in afwachting van het overlijden van 's werelds oudste en Afrika's langdurigste heerser, Hastings Kamuzu Banda, die nog steeds een ijzeren greep heeft op dit in zuidelijk Afrika gelegen land. Na 27 jaar van absolute heer schappij maakt de 90-jarige Banda nog steeds geen aanstal ten om tenminste enigszins te gemoet te komen aan de roep om meer democratie en de in voering van een meerpartijen- stelsel, die ook onder zijn bevol king steeds luider klinkt. Nu Banda's gezondheid echter snelJ en zienderogen achteruit gaat, bereidt de oppositie zich voor om bij zijn heengaan een vreed zame greep naar de macht te doen. Deze week maakte de leider van de oppositionele Democrati sche Partij van Malawi (MDP), de econoom en voormalig VN- functionaris George Mkali, be kend dat zijn in augustus vorig jaar opgerichte partij een ver bond zal sluiten met de oudere Malawi Partij, die haar hoofd kwartier in Canada heeft. Dat zal gebeuren tijdens een specia le conferentie in Johannesburg, die tot doel heeft het verzet te gen het bewind van Banda te bundelen. Aan de conferentie nemén Ma- lawische ballingen uit de hele wereld deel, terwijl de organisa toren vooral op steun rekenen van de ruim 150.000 zielen tel lende Malawische gemeen schap in Zuid-Afrika. Alles wijst er overigens op dat Banda zelf een andere toekomst yoor Malawi in gedacliten heeft én zijn voornaamste plaatsvan ger, John Tembo, als opvolger heeft bestemd. Deze indruk wordt nog eens versterkt door het ontslag van kabinets- en presidentieel secretaris Justin Malawezi, tot op dat moment een van Tembo's belangrijkste tegenstanders binnen de rege ring. Banda's regime wordt vooral gekenmerkt door een systemati sche onderdrukking van elke oppositie tegen zijn bewind. De president beheert hij zijn land vanuit de hoofdstad Lilongwe als ware het een persoonlijk handelsimperium. Volgens Mkali is 70 procent van alle handel in het land in handen van consortia die eigendom zijn van de president. Daarnaast be zit Banda verspreid over heel Malawi 72 grote landbouwbe drijven en controleert hij de vol ledige import en export van het land. De eens zo bloeiende Malawi sche economie raakt steeds ver der in verval Er is een tekort aan elementaire voedingsmiddelen, terwijl ook de transport- en ge zondheidsvoorzieningen met rasse schreden achteruitgaan. Volgens Mkali is inmiddels een vijfde deel van de 8,6 miljoen Malawiërs drager van het aids- virus en is er regelmatig sprake van epidemieën van huidziek tes, malaria en mazelen. 'Geen behoefte de partij in een vrije val naar beneden te discussieren Rottenberg (links) en Vreeman. foto anp DEN HAAG JAN KUVS POLITIEK REDACTEUR In Heerenveen kwam de klap aan vankelijk hard aan. Stelt de plaat selijke PvdA-afdeling de wat rijpere Ruud Vreeman kandidaat tegen over de wat al te sprankelende Felix Rottenberg en dan verdo rie vallen de twee PvdA-zwaar- gewichten elkaar in de armen. Sterker nog, zij koppelen hun lei derschapsambities, waardoor een keuze voor de een tegelijkertijd een keuze voor de ander wordt. Is er op deze wijze voor het gewone PvdA- lid nog wel een voorzitter te kie zen? Voorzitter Netten van de afdeling Heerenveen ziet het voorval inmid dels als een bescheiden rimpeling in het licht van de eeuwigheid. Ak koord, het gebeuren heeft wrevel ge wekt, maar je kunt niet blijven age ren tegen zaken, die door de tijd achterhaald zijn. Trouwens, de afde ling heeft haar gram al gehaald door een aangekondigd optreden van kandidaat-voorzitter Vreeman te an nuleren. Op dat moment was Vree man immers al geen kandidaat voorzitter meer. „We zijn geen Don Quichotte", roept Netten, die nog niet weet of zijn afdeling in de hui dige situatie de vakbondsbestuurder Vreeman wil voordragen als kandi daat voor het vice-voorzitterschap. Het duo-optreden van Rottenberg en Vreeman heeft menig PvdA-lid voor een voldongen feit geplaatst. Na de energie wetende wao-discus- sies vorig najaar lijkt voor de partij nu het moment te zijn aangebroken voor een duidelijke koersbepaling. Voorzitter Sint stapte op en een nieuwe voorzitter kan de bakens uit zetten voor een opleving van de so ciaal-democratie in Nederland. De vraag was of de Nieuwe Weg voert langs de dynamische vemieuwings- bakens van deze tijd (Rottenberg) of langs de meer fundamentele piket palen van de sociaal-democratie, zoals Vreeman die voor ogen heeft. De te kiezen weg blijkt hetzelfde tra ject te volgen. Dynamiek en realis me gaan bij het duo-leiderschap van Rottenberg en Vreeman hand in hand. En de PvdA-leden kunnen slechts volgen. Dit laatste is ten dele waar. Ook Ineke van Dijk (Rooie Vrouwen) en Bob Suurhoff (De Pijp, Amsterdam) opteren voor het voor zitterschap, maar normaal gespro ken zijn zij kansloos tegen de gere nommeerde status, die Rottenberg en Vreeman binnen en ver buiten de Amsterdamse grachtengordel heb ben opgebouwd. Een stem op Van Dijk of Suurhoff is een proteststem, meer niet. Betrokkenheid De PvdA'ers, die een keuze willen maken voor óf dynamiek óf realis me, constateren teleurgesteld dat de hervormingsvoorstellen van Van Ke- menade, het volk te laat hebben be reikt. Tijdens het partijcongres op 13 en 14 maart behandelt de partij on der meer het voorstel in de toe komst de partijtop voortaan direct door de leden te laten kiezen. Een voorbeeld van meer democratie in de partijstructuur en een instrument om de betrokkenheid van de leden bij het partijgebeuren te vergroten. Maar het voorstel moet nog door enkele tijd kostende procedures, voordat het werkelijkheid wordt. En tijdens hetzelfde congres dient ook al de nieuwe voorzitter te worden gekozen. Gewoon, op de sinds jaar en dag gebruikelijke manier, zonder een directe inbreng van de leden. Suggesties om de procedure zo aan te passen dat de leden al op het ko mende congres de nieuwe voorzitter direct kunnen kiezen, wuift het zit tende partijbestuur weg. „Da's ner gens voor nodig", reageert waarne mend voorzitter Frits Castricum kortaf, „de mensen kunnen nu toch ook kiezen!" En vervolgens: „Ja, na tuurlijk is technisch alles mogelijk. Je kunt de Telegraaf ook door de be zorger van Trouw laten rondbren gen. Maar we hebben onze eigen re gels en die volgen we. Op dit mo ment is de partij aan het praten over andere regels en het is heel raar, als je tijdens het praten ineens roept 'we gaan het anders doen'." Statuten Het partijbestuur beklemtoont het zinloze van de roep om directe ver kiezingen. Immers, Vreeman is geen kandidaat voor het voorzitterschap dus een keuze tussen hem en Rot tenberg is absoluut niet aan de orde. Tweedens, het congres zal eerst moeten uitspreken of het wel directe verkiezingen wil. Zo ja, dan zullen de wijzigingen in de statuten hun neerslag moeten vinden, waarna het congres zich moet uitspreken over de statutenwijziging. Ten slotte die nen dan de reglementen nog te wor den veranderd. Tegen die tijd is 1992 voorbij en resteert slechts een paar maanden, voordat de regle menten in april 1993 een nieuwe verkiezing van de partijtop voor schrijven. Met andere woorden: Wie maakt zich voor een overbruggings jaar druk over de wijze van kiezen van het leiderschap. Bovendien gruwt het partijbestuur van de term duo-leiderschap. Secre taris Allard Beek spreekt vanuit een formalistisch maatkostuum, als hij zegt: „Voor het partijbestuur is er geen duo-leiderschap en dat kun je ook niet lezen uit de bereidverkla ring van Rottenberg als kandidaat voor het voorzitterschap. Het con gres kiest een voorzitter en een vice- voorzitter. Bovendien zal het be stuur erop toezien, dat voor beide functies aparte taakomschrijvingen komen." Intussen weet Beek beter. Vooral nu het bestuur heeft uitge sproken geld vrij te zullen maken voor de functie van vice-voorzitter (tot nu toe onbetaald), als het con gres daar via een keuze voor èn Rot tenberg èn Vreeman op aandringt. Mag het bestuur op formele gron den de koppeling van het leider schap ontkennen, binnen de PvdA- gewesten bepaalt het optreden van het duo wel degelijk het denken van de regionale bestuurders over een nieuwe voorzitter. Niet dat zij mas saal tegen deze constructie zijn, in tegendeel, voor- en nadelen worden nauwkeurig gewikt en gewogen. Op de keper beschouwd blijken de meesten vrede te hebben met de nu ontstane situatie. Vooral, omdat al gemeen 'rust in de tent' na de uit puttende wao-discussies heel be langrijk wordt gevonden. Maar ook, omdat er al na een jaar nieuwe ver kiezingen zijn. In die tijd kunnen Rottenberg en Vreeman bewijzen dat zij de dynamische voormannen zijn, die het ledental doen groeien en het geloof in de partij weer doen herstellen. Schroom Er zijn echter ook andere geluiden. Uit alweer Friesland bijvoor beeld. „Het is allemaal weinig bril jant wat er tot nu toe bedacht is", moppert voorzitter Bijl. „Maar het is nog lang geen maart. Er kan nog best een andere optie naast komen. En we hebben altijd nog de keus tussen alles of niets." Bijl wacht af wat er gaat gebeuren. Wel onder kent hij in zijn gewest ook een zeke re schroom bij de leden om op nieuw een hoogóplopende discussie te starten. „De mensen hebben wei nig behoefte de hele partij in een vrije val naar beneden te discussië ren. Persoonlijk zou ik echter liever een discussie over de kwaliteit van personen hebben gehad." Voor de regionale bestuurders blijkt het moeilijk in te schatten, hoe de afdelingen gaan reageren. „Ik heb het nog maar zelden meegemaakt dat mensen zo voorzichtig zijn in hun uitlatingen", meldt de eveneens Bijl hetende voorzitter van het ge west Gelderland. „Vermoedelijk komt het door een beperking in de keuze van het voorzitterschap", zegt hij voorzichtig. Of de discussiestilte een gevolg is van een optredende verzadiging na de wao-zieleroerse- len of een stilte is voor de storm, durft hij niet te beoordelen. Het ge voel van 'wat kunnen we nog kiezen' leeft ook in Gelderland sterk, onder streept Bijl. Het Amsterdamse front, meestal niet wars van een uitgesproken me ning, huldigt ditmaal de harmonie- gedachte. De combinatie Rotten berg-Vreeman is volgens gewest voorzitter Kooien mogelijk heel vruchtbaar, omdat beiden een inte ressante stroming vertegenwoordi gen. Rottenberg van de in Amster dam gewaardeerde onorthodoxe aanpak en Vreeman als aanhanger van de sociale kant. Beiden willen bovendien zaken veranderen en dat kan volgens Kooien een 'partij in cri sis' alleen maar ten goede komen. Naar zijn inschatting komt het ge voel van 'voor het blok te zijn gezet' in Amsterdam slechts beperkt voor. Ministelsel Ook andere gewesten stellen het be lang van de partij boven alles. „Gro ningers zijn nuchter en we moeten nu de zaak tot rust brengen", zegt mevrouw Brusse. In Rotterdam leeft vooral het sterke verlangen 'eindelijk weer eens' een inhoudelijke discus sie te kunnen voeren. Niet over per sonen, maar over de wenselijkheid of niet-wenselijkheid van het invoe ren van een ministelsel in de sociale zekerheid, bijvoorbeeld. Voorzitter Schuiling over het voorzitterschap: „De mensen zijn moe van dit soort dingen. We hebben onze portie wel gehad." Volgens het gewest Noörd- Brabant-Oost is het duo een goed compromis. Smeets, de voorzitter, meldt dat elke constructie zijn voor- en nadelen heeft. Zijn advies: Vooral niet teveel drukte maken. Mevrouw Reesinck uit Utrecht sig naleert geen grote problemen rond de verkiezing van een nieuwe voor zitter. „Zo'n ramp kan het nieuwe duo toch niet zijn?", luidt haar reto rische vraag. „Trouwens", voegt ze eraan toe, „als er kritiek is dan heb ben we dat aan onszelf te wijten. Dan hadden we zelf maar moeten zorgen voor goede kandidaten." Haar stelling is' dat het met het kop pel wel goed komt, als het zich maar vooral met organisatorische en min der met politieke zaken bezig houdt. „Maar ik vrees dat beide heren nogal wat politieke noten op hun zang hebben." Voorzitter Klaver uit Overijssel moedigt het duo aan. „Gewoon proberen. Het is een expe riment dat we moeten doorzetten. We moeten ophouden elkaar con stant in de nesten te werken. Dank zij het koppel kunnen we een rich tingenstrijd voorkomen." Schrikbeeld Richtingenstrijd; het woord is geval len. De woordvoerder van Rotten berg en Vreeman heeft in één zin de noodzaak van het samengaan van de twee kandidaten vastgelegd: „De twee wensen niet een karikatuur te worden van een richtingenstrijd." Deze verklaring is terug te voeren op het in de PvdA nog immer levende schrikbeeld van de titanenstrijd tus sen Max van den Berg en Wim Meij er in 1979. Vandaag de dag draagt Van den Berg als gevolg daarvan nog steeds de gebrandmerkte kentekens 'Ayatollah van het Hoge Noorden' en 'de Raspoetin van Groningen'. Zoiets nooit meer, redeneert men binnen de PvdA. En dus hebben Rottenberg en Vreeman de handen ineen geslagen. „Op zich is samenwerking mooi", mijmert voorzitter Netten van de af deling Heerenveen. Hij sluit niet uit dat Vreeman als vice-voorzitter 'best nuttig' kan zijn voor de partij. Toch wringt bij de Fries het gevoel dat een echte keus hem is ontnomen. Maar er is nog hoop. Eind februari be zoekt het 'dynamische duo' Heeren veen om uit te leggen, hoe het als koppel gaat functioneren. Vooral Vreeman mag rekenen op een kri tisch gehoor. OEKRAÏNE Dnepropetrovsk Russische Federatie Sebastopol anp/alp bron: h$t Pentagon Zwarte zee Istanbul - 22 grote oppervlakteschepen, (o.a. vliegdekschepen en heli-dekschepen) - 24 fregatten, destroyers en korvetten - 60 mijnenleggers of -jagers -100 patrouillevaartuigen -15 amfibievaartuigen - 28 onderzeeërs, waarvan de meeste nucleair aangedreven 300 marineluchtvaart toestellen Bulgarije 300 km Kruiser "Stave" Lengte: 185 m rw-Snelheid: 33knopen 61 km/h) Actieradius 18 500 km

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2