Sport Van Kempen doof voor gefluit Bedorven kip velt spelers Cambuur Stamsnijder vertrouwt op grijze muis Van Bakel Haarhuis in eerste ronde tegen Hlasek Christa Thorsen niet meer beschikbaar voor Oranje handbalteam Piket opent met wit tegen Nikolic VELSEN Voor de winnaar van het 54ste Hoogovens-schaak toernooi. dat van 10 tot 26 januari in Wijk aan Zee wordt gehou den, ligt een bedrag van 14.000 gulden ldaar. In de groot- meestergroep A heeft Boris Gelfand uit de voormalige Sovjetunie de hoogste ELO-rating met 2665. Vier Nederlanders zijn tot de hoofdgroep toegelaten: Jeroen Piket, Loek van Wely, John van der Wiel en Joris Brenninlcmeijer. De loting voor de eerste van de dertien ronden leverde gisteren het volgende resultaat op: Sa- lov (GOS) - Hübner (Dui), Brenninkmeijer - Van Wely, Nunn (Eng) - Seirawan (VSt), Episjin (GOS) - Van der Wiel, Piket - Nik olic (Joe), Gelfand (GOS) - Romero (Spa) en Kortsjnoi (Zwi) - Sax (Hon). Borrel valt slecht bij Franse turners PARIJS—Vier Franse turners zullen met weinig plezier terug denken aan de wereldtitelstrijd in Indianapolis. Zij bezochten in september vlak voor de start van het evenement 's nachts een plaatselijke kroeg. Tijdens het nuttigen van een borrel werden ze gesnapt. Frankrijk miste later op eentiende punt kwalificatie voor de Olympische Spelen. Voor de Franse gymnastiekbond aanleiding het viertal donderdag zware schorsingen, variërend van een half tot een heel jaar, op te leggen. De Franse kampioen Jean-CIaude Legros, Sebastien Darrigade, Olivier Marcus en Fabrice Guelzec weigerden volgens de bond in de bewuste nacht twee keer gehoor te geven aan het bevel te rug te keren naar het hotel. Guelzec werd voor een halfjaar ge schorst, de andere drie mogen een jaar niet in wedstrijdverband uitkomen. Het viertal mist door de straf in april de wereldtitel strijd in Parijs. Rechter veroordeelt De Bie wegens doping en fraude shirt, dat hij wilde legen in het flesje van de dopingcontro- leur. De aanwezige arts ont- De rechtbank van leper heeft dekte het condoom en gaf de de Belgische kampioen veldrij- coureur aan bij de wielerbond, den Danny de Bie schuldig be- De Bie ontkende zijn schuld vonden aan gebruik van dope in alle toonaarden. Maar zijn en poging tot fraude. De wiel- aanklagers waren zo pertinent renner kreeg een boete van dat de wereld-wielrenunie 60.000 francs (4400 gulden). hem een startverbod oplegde De feiten dateren van vprig voor het wereldkampioen jaar. Na afloop van de veldrit schap in het Drentse Gieten, in Zillebeke probeerde De Bie De veldrijder is de laatste we- te frauderen bij de dopingcon- ken in grote vorm. Hij behaal- trole. Hij had een condoom de onlangs binnen acht dagen met 'schone' urine onder zijn vier overwinningen. VALKENSWAARD GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Nog één selectie, en dan is Hennie Stamsnijder van het gezeur af. Hoogstwaarschijnlijk volgend seizoen al is de FICP-stand bepalend voor deel name aan het WK veldrijden. Dan kan de Twent se bondscoach zich beperken tot leiding, advie zen en centrale trainingen. AI wekt Stamsnijder nu niet de indruk gebukt te gaan onder de kritiek die ook hij de laatste tijd te verduren heeft gekre gen. Stamsnijder is, ook toen hij zelf nog met veel succes door moddër en zand ploeterde, nooit een 'grijze muis' geweest en zei altijd direct wat hem op de lippen lag. Dat doet hij ook nu en als het anderen niet zint, dan haalt hij slechts de schou ders op. Zoals direct na Overijse, toen Martin Hendriks zich teleurgesteld toonde omdat hij niet werd voorgeselecteerd. Stamsnijder reageerde slechts met: „Ik vond hem gewoon slecht rijden. Dus selecteer ik hem niet. Je doet het toch nooit voor iedereen goed. Daar ben ik al lang achter. Maakt ook niet uit. Kies je de weg van de minste weerstand, dan be hoor je tot de grauwe middelmaat. Er telt bij mij slechts één ding: de sterkste vier moeten naar het WK. Al vanaf de centrale training in Groesbeek is de selectie-procedure doorgesproken. Iedereen weet dat." Anoniem De sterkste uit het inmiddels lange voorseizoen is zonder twijfel Frank van Bakel. De niet bepaald spraakmakende Brabander is in dat opzicht ei genlijk de tegenpool van Stamsnijder. Van Bakel reed de afgelopen jaren anoniem rond, in de schaduw van Stamsnijder, Reinier Groenendaal, Adrie van der Poel en Henk Baars, maar kan toch bogen op een vrij constante vorm en carrière. „Pieken kan ik niet", geeft hij eerlijk toe. „Dat ligt niet in mijn aard. Ik heb een nogal hoog ver antwoordelijkheidsbesef en wil presteren van het begin tot het einde vin het seizoen. Voor mijn sponsor en voor de organisatie. Ik rijd zes maan den van het jaar, Op 8 september werd ik al derde in Hoogstraten. Ik doe zeker tien of vijftien cros sen meer dan anderen. Een wedstrijd als een trai ningsritje beschouwen, omdat dat het beste in een bepaalde opbouw naar een groot evenement uitkomt, kan ik niet. Mijn geld ophalen zonder mijn uiterste best te hebben gedaan? Ik zou er niet van kunnen slapen." Van Bakel is gedoemd het vijfde wiel aan de wagen te zijn. Zijn erelijst bewijst dat: steeds voorin maar nooit een win naar. Als hij goed reed, zoals op de twee laatste WK's, dan doorkruiste altijd wel iets zijn titelkan- sen. Twee jaar geleden deed Henk Baars dat. Van Bakel werd toen vierde. Ook vorig jaar in Gieten reed Van Bakel een sterk kampioenschap maar werd hij door pech achteruit geworpen. Het is zijn twaalfde seizoen als veldrijder, vanaf 1985 is hij professional. Zijn meest succesvolle ja ren waren de laatste seizoenen bij de amateurs. In 1984 werd Van Bakel Nederlands kampioen en derde op het WK. Het leverde hem direct een (privé-)sponsorcontract op. Van die privé-spon- sors heeft Van Bakel het trouwens altijd, op de ja ren bij SEFB na, moeten hebben. Ook nu weer, in het jaar waarin hij vrijwel altijd bij de eerste tien van de Super Prestige-ritten reed en vier keer derde werd achter De Bie en Si- munek, sloeg Van Bakel een privé-sponsor aan de haak: het transportbedrijf Mode Express. Hij zou er het liefst tot zijn 35ste blijven rijden. „Daarna hoop ik er als vrachtwagenchauffeur te gaan wer ken. Want daar ben ik niets te beroerd voor. Ik heb nu een redelijk maandsalaris, maar veel weg zetten is er toch niet bij. Voor mij straks heus geen zwart gat." Dat zwarte gat was er voor Stam snijder ook niet, na diens imposante crosscarriè re. De Twentenaar tumde zich razendsnel om tot een succesvolle verkoopleider bij sportartikelen - firma Rentmeester en is 'in zijn vrije tijd' part-ti me bondscoach. Over Van Bakel: „Hij is zonder meer de sterkste Nederlandse renner van het sei zoen. Op het WK in Gieten vond ik hem vorig jaar trouwens al de beste. Hij heeft alle vertrouwen De Open Australische tennis kampioenschappen, die maan dag beginnen, geven al in de eerste ronde een vingerwijzing voor de strijd om de Davis-be- ker tussen Nederland en Zwiu seriand. Paul Haarhuis speelt in Melbourne in de eerste ronde tegen Jakob Hlasek, de Zwitser se nummer één, die overigens gisteren in Sydney van Richard Krajicek won. De loting voor de eerste ron de, met onder andere het Fran se duel Henri Leconte - Guy Forget, is voor de Nedèrlandse mannen redelijk uitgevallen. Geen van de zes treft in de eer ste ronde een geplaatste speler en bij winst zal dat ook in de tweede ronde niet gebeuren. In die tweede ronde kunnen wel de partijen Siemerink - Koever mans en Schapers - Eltingh op het programma komeft. De vrouwen hebben niet het voordeel van een ruime afstand tot iemand van de plaatsings lijst. De vier speelsters die direct tot het hoofdtoernooi zijn toe gelaten wacht eventueel al in de tweede ronde een geplaatste speelster. De tegenstanders van de Ne derlandse mannen in de ope ningsronde zijn: Siemerink - speler uit de kwalificaties, Koe- 5 - Fitzgerald (Aus), voor beiden in de derde ronde even tueel Edberg (Zwe/1). Schapers - Champion (Fra), Eltingh - Braasch (Dui), mogelijke tegen stander in de derde ronde Emi- lio Sanchez (Spa/13). Krajicek - Saceanu (Dui), vierde ronde Chang (VSt/14). Haarhuis - Hlasek (Zwi), derde ronde Cou rier (VSt/2). Het schema voor de vrouwen: eerste ronde: Bollegraf - Jaggard (Aus), tweede ronde: Huber (Dui/12). Kamstra - speelster uit de kwalificaties, Katerina Ma- leeva (Bul/10). Schultz - Rittner (Dui), Mary-Joe Fernandez (VSt/7L Muns-Jagerman G'odridge (Aus), SüRova (Tsj/15). Het programma in de eerste ronde voor de top-acht van de plaatsingslijsten is: mannen: Edberg (Zwe/1) - qualifier, Cou rier (VSt/2) - Gilbert (Fra), Bec ker (Dui/3) - Gunnarsson (Zwe), Stich (Dui/4) - Javier Sanchez (Spa/5) - Fromberg (Aus), Sam pras (VSt/6) - Mansdorf (Isr), Forget (Fra/7) -- Leconte (Fra), Novacek (Tsj/8) - qualifier. Vrouwen: Seles (Joe/1) - Kiji- muta (Jap), Graf (Dui/2) - Oel- jeklaus (Dui), Sabatini (Arg/3) Halard (Fra), Sanchez (Spa/4) - Provis (Aus), Capriati (VSt/5) - Medvedeva (Oek), Novotna (Tsj/6) - Zrubakova (Tsj), Mary- Joe Fernandez (VSt/7) - Javer (GBr), Martinez (Spa/8) - Staf ford (VSt). Van Kempen, rietdekker in het bedrijf van zijn vader, streeft ook als marathonschaatser naar het hoogste." archii Richard van Kempen wordt dit jaar ongetwijfeld de kam pioen aller tijden onder de marathonschaatsers. De sprintspecialist uit Nieuwveen, een dorpje onder Aals meer, heeft in zijn carrière al 43 keer gewonnen. Aange zien hij pas 27 is, kan hij ver uitkomen boven de huidige lijstaanvoerder Dries van Wijhe, die zijn A-rijdersloop baan als veertiger afsloot met 45 zegepralen. GPD-VERSLAGGEVER 'Dolle Dries' is inmiddels een levende legende. Richard van Kempen, zijn logische troonop volger, blijft voorlopig nog even strijden tegen de oppositie die hij vooral vanaf de tribune on dervindt. De laatste jaren wordt hij uitgefloten, terwijl Van Wijhe indertijd juist werd bejubeld. Van Kempen zegt er niet zó mee te zitten als hij weer eens onder een striemend fluitcon cert een erepodium beklimt. „Mijn specifieke kwaliteiten, mijn snelheid in de laatste ron de, worden blijkbaar minder ge waardeerd dan de kwaliteiten van Van Wijhe", constateert hij nuchter aan de vooravond van het Nederlands kampioenschap marathon in Alkmaar. „Maar dat gefluit doet me geen pijn. Het prikkelt me alleen maar om nog beter mijn best te doen. Om nog meer te winnen. Die fluiters neem ik niets kwalijk, die weten blijkbaar niet hoe ik met mijn sport bezig ben. En, trouwens, ik heb heus niet altijd alles alleen maar in massa sprints gewonnen." Van Kempen, rietdekker in het bedrijf van zijn vader, is al vanaf het prille begin een 'win ner'. In twee seizoenen B-klasse won hij 31 keer. Ook in de A- klasse bleek hij vanaf het begin opnieuw met grote regelmaat te kunnen zegevieren. Meestal in de sprint en dan op een manier die vergelijkingen opriep met de legendarische Belgische wieier- sprinter Jef Scherens. Van Kem pen deed het net zo katachtig als 'Poeske' en kreeg al snel de zelfde bijnaam. Maar terwijl Van Kempen furore maakte en het publiek zich de handen stuk klapte, vol trok zich een merkwaardig pro ces. De belangstelling voor het marathonschaatsen verflauwde na de grote opleving in de eer ste helft van de jaren tachtig. Daarbij vervreemdde ook Van Kempen van het publiek dat hem aanvankelijk op handen droeg. Tegenwoordig halen ve len opgelucht adem als er eens een ander wint dan Van Kem pen. De nationale en wereldkam pioen marathonschaatsen blijft de sport, waaraan hij sportief en ook financieel veel te danken heeft, op zijn eigen manier toch positief uitdragen. Hoe verschil lend daarover door anderen ook wordt gedacht. Hij wil een am bassadeur zijn van een tak van de schaatssport waaraan de KNSB zelf volgens hem vaak geen boodschap heeft. „Aan pu blic relations voorafgaande aan wedstrijden doen ze nul komma nul procent. Volgens mij zijn ze nu al weer bezig om een sys teem te bedenken waarin Van Kempen niet kan winnen. Ze zouden zich beter wat drukker kunnen maken om de sport zelf. Daaraan schort het nogal „Allrounders die net buiten de kernploegen vallen krijgen geen enkele kans om mee te doen. Niet bij de mannen en niet bij de vrouwen. Dat js toch doodzonde. En wie splitst nu een nationaal kampioenschap marathon met twee klassen in Alkmaar en twee in Groningen. Dat ligt toch veel te ver uit el kaar. Splitsen oké, maar dan de ene wedstrijd in Alkmaar en de andere in Haarlem of Amster dam. Denk ie dat er morgen nog iemand vanuit Alkmaar naar Groningen gaat?" Het feit dat ploegleider Frans Overdevest van sponsor Klerk's de grote kemphanen Kramer en Van Kempen bij elkaar heeft ge bracht, heeft ook nogal wat kri tiek veroorzaakt. De duels tus sen de twee zorgden vaak voor pikante wedstrijdmomenten. „Vanuit mijn eigen positie ben ik er blij om", geeft Van Kem pen toe, „ik heb er een grote concurrent minder door gekre gen. En Yep ook, al is de samen smelting sportief voor mij wat beter uitgepakt dan voor Yep. Maar ik geef toe, als toeschou wer zou ik dat samengaan be treuren." Of de publieke belangstelling ooit weer zo wordt als jaren te rug, is ook voor Van Kempen de vraag. „Zeker is wel dat we een nieuwe Elfstedentocht best kunnen gebruiken. De mara thon is er al vanaf 1972, voor ve len is het nieuwtje er een beetje vanaf. De mensen zijn ook veel meer met zichzelf bezig. Vroe ger gingen ze hier van het dorp met twee bussen naar de wed strijd, nu soms en dan ook nog maar met één bus. Uiteraard zijn er ook velen die na zo veel jaren een andere tijdsbesteding, zoeken. Wat dat betreft vond ik het probeersel van Ron Mulder in Heerenveen met die drie daagse nog niet eens zo gek." Net als alle betrokkenen hoopt Van Kempen zaterdag op een mooie wedstrijd. Op een betere vooral dan vorig jaar toen hij zelf in de massasprint na 150 ronden de titel verover de. „Er zijn heel wat kansheb bers met Vunderink, Kramer, Huitema, Kleine en ikzelf. Het mooiste is als er snel een groep een ronde voorsprong neemt, dan is de koers open en hebben we de kans het publiek iets te laten zien. Niet alleen de toe schouwer op de tribune maar ook de kijker thuis. De wedstrijd wordt live op tv uitgezonden. Die kans moéten we grijpen." Het is ongewoon rustig tijdens de middagtraining van Cam- buur-Leeuwarden. Trainer Rob Baan laat zes spelers sprintoefe ningetjes doen en besluit ver volgens tot een partijtje tennis- voetbal. Baan staat er wat verlo ren bij. Hij mist een aantal spe lers door blessures. Bovendien liggen twaalf spelers doodziek in bed. Waarschijnlijk geveld door voedselvergiftiging, opge lopen tijdens een trainings kamp het afgelopen weekeinde in het Noordlimburgse Blitters- wijk. Het is logisch dat Cambuur uitstel bij de KNVB heeft ge vraagd voor het competitieduel morgenavond in en tegen Em- men. „Ik heb geen spelers meer over", zegt Baan. „Ik zou jon gens van zestien jaar moeten opstellen. Of met amateurs uit het tweede team moeten spe len, waarvoor we 8000 gulden vergoeding aan hun vroegere amateurclub moeten betalen. Het gaat in totaal om minimaal vijf spelers, oftewel 40.000 gul den. Een bedrag dat we niet wil len en kunnen ophoesten. Ook al verplicht de KNVB ons naar Emmen af te reizen, we gaan niet. Dit is pure overmacht. En komen we er niet onderuit? Dan vraag ik een spelerslicentie aan. Dan doe ik zaterdag mee en breek het record van Paul van der Meeren van Telstar als oud ste actieve speler in het betaald voetbal." Voorzitter Jan Piet Stam heeft contact opgenomen met twee de secretaris Gerard Schoenma kers van de KNVB en faxen met medische verklaringen van de clubarts naar Zeist gestuurd. „Ik reken op medewerking van' de KNVB", zegt Stam. „Als Ajax en PSV aan het begin van het sei zoen voortdurend wedstrijden uitgesteld krijgen, omdat ze zo nodig in het buitenland willen spelen, moet de KNVB even coulant zijn als wij door over macht niet kunnen spelen." Het verzoek werd vooralsnog niet ingewilligd. De KNVB beslist vandaag. Van de twaalf bedlegerige spelers is Jaap de Jong er het ergst aan toe. Hij werd dinsdag morgen met de ziekenauto naar ziekenhuis Oranjeoord in Har- lingen overgebracht met ernsti ge uitdrogingsverschijnselen. Hij ligt inmiddels een paar da gen aan het infuus, mag weer drinken en wat smakeloze pap naar binnen scheppen, maar voelt zich nog steeds verre van lekker. „Woensdagmorgen ben ik in bad geweest. Daarna heb ik op de weegschaal gestaan. Ik was nog maar 72 kilo, normaal weeg ik twaalf kilo zwaarder. Dat zegt genoeg." Doelman Fred Grim kon door vroegtijdige medicade nog net aan het zie kenhuisbed ontkomen. Niette min heeft ook hij acht kilo ver loren. Van een griepvirus kan bijna geen sprake zijn. .Alle verschijnselen wijzen op voedselvergiftiging, al moeten we voor een definitieve diagno se de uitslag van de kweekjes af wachten", zegt clubarts Theo Velsink. Hij vergelijkt de getrof fen spelers met 'uitgeknepen ci troenen'. Een ambtenaar van de keuringsdienst van waren in Leeuwarden legt intussen alle spelers een vragenlijst voor. Het antwoord op vragen over het eten, het tijdsüp van de eerste ziekteverschijnselen en de aard van de klachten, moet meer duidelijkheid verschaffen. Col lega's van de afdeling Nijmegen zullen de keuken onderzoeken van het restaurant op vakantie centrum Het Roekenbosch in Blitterswijk, waar Cambuur het afgelopen weekeinde zijn trai ningskamp had opgeslagen en de maaltijden nuttigde. De spelers aten op zaterdag avond kipfilet en dezelfde avond nog dienden de eerste klachten zich bij een.§aptal spe lers aan. Jaap de Jong: „Ik werd helemaal koud, van kop tot teen en kreeg diarree." De Jong hob belde een dag later nog een kwartiertje mee in de oefen wedstrijd tegen Fortuna Sittard en werd vervolgens volkomen groggy gewisseld. Liggend on der drie dekens wachtte hij in de spelersbus het eind van de wedstrijd af. Maandag maakte hij twintig keer de gang naar het toilet. „Ik kon niets meer, zelfs niet meer mijn bed uitstappen." Frank van Bakel: „Pieken ligt niet in mijn aard." Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Twaalf voetballers ziek LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Christa Thorsen heeft besloten om zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Nederlands vrouwenhandbalteam. De handbalster van het jaar (1991) en voormalig topscorer in de eredivisie gaat deze week bondscoach Ton van Linder of ficieel op de hoogte stellen. Afgelopen zaterdag hadden Thorsen en Van Linder al een gesprek over de toekomst van de opbouwster. De bondscoach wil de speelster dolgraag mee nemen naar het B-WK voor vrouwen in november van dit jaar. Omdat Thorsen nog twij felt over een voortzetting van haar carrière na dit seizoen, heeft ze Oranje uit haar hoofd gezet „November is voor mij te ver weg. Wellicht handbal ik te gen die tijd helemaal niet meer", aldus Thorsen. „Dan •archieffoto heeft het geen zin om wel de hele voorbereiding mee te ma ken." De Brabantse handbalster kondigde vorig jaar al aan te stoppen met competitiehand bal. Ze zette toen ook een punt achter haar interlandcarrière. Toch plakte ze er nog een jaar tje aan bij eredivisionis Bollen streek. De Voorhoutse club nam de schutter over van PSV. Eerder benaderde Van Linder al Marianne Bult, die jaren gele den al uit Oranje stapte. De rou tinier heeft nog geen besluit ge nomen over een terugkeer in de selectie. De Internationale Handbal Federatie heeft deze week be sloten dat het B-WK in Litou wen wordt gehouden. Tijdens het toernooi kan Nederland zich plaatsen voor het WK van 1993 in Noorwegen. Tot voor kort was Nederland ook nog in de race voor de organisatie van het evenement.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21