Leidsch Dagblad Ook Jeltsin claimt Zwarte Zeevloot -H 3x koopavond! 0P=0PRUIMINC BESTOL Jongeren mishandelen bejaarde man 'Premies ziektekosten kunnen wèl omlaag' t&m0 Kroatische minister kan niet overtuigen: 'Dat wordt Kreta' Vrijdag 10 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39746 Losse nummers 1,50 Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn vandaag 25 jaar getrouwd. Cisteren sneden zij speciaal voor fotografen op Paleis het Loo een feestelijke slagroomtaart aan. Pagina 4: Twee jaar thee drinken werd beloond. foto nieuw anefo* rob c. crocs Met asbest ver- Adriaan Venema vuilde paden mo- stopt met boeken gelijk afgedekt schrijven SPORT 'Marathon Man' Van Kempen is doof voor gefluit Ministers twaalf GOS-republieken vandaag bijeen Rusland en Oekraïne maken sinds gisteren openlijk ruzie over de Zwarte Zeevloot. De twee machtigste republie ken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) doen geen moeite meer het conflict te verbloe men. President Kravtsjoek van Oekraïne probeerde de gemoederen nog te sussen door te verklaren dat de vloot pas in juli eigendom van Oekraïne zal worden. Maar zijn Russische ambtgenoot Jeltsin benadrukte dat de Zwarte Zeevloot Russisch is en blijft. Moskou over de problemen rond de voormalige Sovjet strijdkrachten. De Sovjet-vloot in de Zwarte Zee was jarenlang de tegenhan ger van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee. MOSKOU HANS GElflJNSE CORRESPONDENT De opperbevelhebber van de vloot, admiraal Kasatonov, wil over dit conflict een spoedzit ting van de presidenten van de voormalige Sovjet-republieken. Ze heeft haar belangrijkste ha- De ministers van buitenlandse vens in Odessa en Sebastopol. zaken van de republieken van het GOS praten vandaag Imit. vachtlaars met soepele zool. In wit en blauw. Maten 22 - 42. Normaal 29.95 Bristolprijs 25.- fgMjS Alléén vandaag en morgen Hogere boetes voor rijden onder invloed DEN HAAG «GPD (BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS) I tel. 071-226154 Donderdag koopavond I De boetes voor het rijden onder invloed worden verhoogd. Be stuurders van motorvoertuigen met een alcoholpromillage in hun bloed tussen de 0,54 en 0,80 moeten 400 gulden gaan betalen. Nu is dat nog 250 gul den. Bij promillages tussen 0,81 en 1,00 wotdt de boete 600 gul den (nu nog 500) en bij promil lages tussen 1,00 en 1,3 gaat zij omhoog van 750 naar 800 gul den. Dit hebben de procureurs generaal besloten. Betrapte automobilisten die geen schikking willen, maar hun zaak voor de rechter laten komen, worden geconfronteerd met zwaardere eisen van het openbaar ministerie. Die wor den in de drie genoemde cate gorieën gesteld op respectieve lijk 500 gulden (nu 300), 750 gulden (nu 600) en 1.000 gulden (nu 900). Wie nog meer drank op heeft, zal altijd voor de rech ter moeten verschijnen. LISSE. ERIC WENT Vier jongeren uit Llsse, In leeftijd variërend van 14 tot en met 17 jaar, zijn vanmorgen In hun woonplaats aangehouden omdat zij ervan worden verdacht een bejaarde man te hebben bestolen en mishandeld. Op 30 december bezochten zij het slachtof fer in zijn woning in Lisse en beschilderden zijn kale hoofd met antisemitische teksten. Daarnaast bekladden zij de muren van zijn officier van justitie In woonkamer. Ook nam het viertal de afgelopen weken geregeld geld en goederen mee uit de woning van de man. De Lissenaar, die lijdt aan de ziekte van Al zheimer, zou zich van deze terreur nauwelijks bewust zijn geweest Volgens een woordvoer der van de politie is hij Inmiddels opgenomen In een verpleeginrichting. De politie sluit niet uit dat de aangehouden Haarlem!'' op de Krim, het Russische schiereiland dat na de Tweede Wereldoorlog door Stalin aan Oekraïne werd toegevoegd. De Oekraïnse president en opperbevelhebber Kravtjoek eist de Zwarte Zeevloot op, net als alle andere voormalige Sov jet-strijdkrachten op zijn grond gebied. Aanvankelijk kondigde Kravtsjoek aan dat de ongeveer 300 schepen tellende vloot met onmiddellijke ingang Oekraïns bezit zou worden, maar gisteren beloofde hij uitstel tot 1 juli. De dreigende taal van Jeltsin neemt hij niet al te serieus. „Moskou probeert gewoon onze veer kracht te testen", zei hij giste- Kravtsjoek zei ook te betreu ren dat Oekraïne heeft inge stemd met de benoeming van maarschalk Sjaposjnikov tot op perbevelhebber van de GOS- strijdkrachten. Sjaposjnikov, de fensieminister van de voormali ge Sovjetunie, beschouwt de Zwarte Zeevloot als 'strate gisch'. Op hun top in Minsk hebben de GOS-presidenten af gesproken dat de strategische strijdkrachten onder centraal commando blijven. Er is echter niet duidelijk vastgesteld wat onder de term strategisch wordt verstaan. Pagina 2: De IJdelheid van Oekraïne. Noord-Holland-Noord spreekt reserve aan ALKMAAR. CPP NIEUWSLIJN Man stikt in bal gehakt Een 60-jarige inwoner van Oisterwijk is gistermiddag in een ca fetaria in zijn woonplaats gestikt in een bal gehakt. Hij kreeg het benauwd en raakte bewusteloos. Personeel van de cafetaria en een gewaarschuwde arts probeerden via reanimatie het leven van de man te redden. Bij aankomst per ambulance in het Elisa- beth-ziekenhuis in Tilburg bleek hij te zijn overleden. Uit onder zoek bleek dat een stuk gehakt 's mans luchtpijp heeft geblok keerd. Overal in ex-DDR Gorbatjsovstraat Elke plaats in de voormalige Duitse Democratische Republiek zou oud-president Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie moeten eren door een straat of plein naar hem te vernoemen. Dat vindt de Duitse minister Krause (transport). „Zo'n straat zal eén er kenning zijn van de grote historische verdiensten van deze poli ticus, wiens glasnost en perestrojka de Duitse eenwording en de ineenstorting van het communisme in Oost-Europa hebben voortgebracht", aldus Krause. Woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 januari. Een Goed Begin voor iedereen! In de Opvallende Opruiming van 8aalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd Dus kom snel kijken! We staan er deze week 3 extra avonden voor klaar. SS MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP UTRECHT/KATWIJK - De Katwijkse fotograaf Dick Hogewoning, verbonden aan deze krant heeft de der de prijs gewonnen in de wedstrijd voor de Zilveren Camera 1991, de belangrijkste prijs voor fotojournalis ten in Nederland. Hogewoning kreeg zijn derde prijs voor een foto van een ongeval op de Secundaire weg 1 in Noordwijkerhout die in maart in deze krant werd gepubliceerd. Zie ook pagina 3. archieffoto dick hogewoning wel degelijk mogelijk, r goeding van medicijnen voort aan via de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (awbz) verloopt. De andere verzekeraars hou den de premie gelijk, of verho- Nederlandse F-16 stort neer maar inclusief wapen- en ande re systemen en reserve-onder delen 42 miljoen. Vorig jaar zijn twee F-16's verongelukt. Daar bij kwam één piloot om. UTRECHT HANS JACOBS De minister aarzelt even. Een flauw lachje verschijnt op het besnorde gezicht. „Nee, we ver wachten niet dat de toeristen vandaag of morgen al terug ko men, maar we hopen wel dat al les aan het begin van het sei zoen weer veilig zal zijn." De burgerkrijg in Kroatië is nog niet afgelopen, maar de Kroatische minister van toeris me, Anton Popovic, is met zijn staatssecretaris Toncinic reeds naar de Vakantiebeurs in Utrecht gekomen om de Neder landers naar zijn verminkte land te lokken. Buiten wappert ondanks protesten nog vrolijk de Joegoslavische vlag, hoewel het Joegoslavisch verkeersbu reau in de Jaarbeurs verstek laat gaan. Voor wie de beelden van ka pot geschoten steden als Osijek en Vukovar en de dikke rook wolken boven Dubrovnik nog vers op het netvlies staan, doet het bezoek van de Kroaten on wezenlijk aan. Popovic spre- Minister Popovic foto anp kend via een Sloveense tolk; een Serviër wilde hij niet ont: moet bij zijn gehoor vooral veel scepsis. Op een kaart van het 'voor malige Joegoslavië' wordt aan gegeven waar de hevigste ge vechten de afgelopen maanden hebben plaatsgevonden. De in druk bestaat dat er buiten Istrië en het grensgebied van Slovenië (eveneens in de Jaarbeurs met een stand vertegenwoordigd) weinig niet is geraakt door de oorlog. „Een deel van de toeris tische attracties is niet beschik baar. Die zijn in andere han den", geeft Popovic na aandrin gen toe. De kuststeden, zoals Zadar, Split en Dubrovnik, zijn ook be schadigd. „Moedwillig", bena drukt Popovic. „Maar van de hotels staat het merendeel nog overeind. De gasten kunnen bij wijze van spreken morgen al komen", verzekert de minister. De komende jaren zal Kroatië de infrastructuur verder verbe teren en aanpassen aan de wen sen van de westerse consument. „Ja, de reisverzekeraars zijn nu nog een probleem", erkent Popovic, maar met de huidige wapenstilstand is er kans dat er definitief vrede en rust komt. Eén verslaggever is in ieder geval niet overtuigd door het betoog. „Dat wordt dit jaar weer Kreta." De laatste fase de verbouwingsoprui ming breekt bij Dennis Mannenmode en Penseel Herenkleding aan. Om binnen de geplande periode alle s rekken leeg te maken, hebben we het voor- deel nog wat opgevoerd. Nu koopt u de beste merken werkelijk voor rock bottom prijzen. Inclusief de gebrui- kelijke topservice! AATAI STYLE Haarlemmerstraat 179 Leiden. Tel. 071-142940 1ENSEEL Haarlemmerstraat 175/177 Leiden. Tel. 071- 122823 HET WOORD IS AAN Een ruziezoeker is ontevreden over zichzelf. William Hazlitt VANDAAG Familieberichten - Programma's Regio RTVSho Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Weinig wind Vannacht enkele opklaringen een kleine kans op wat mist en een minimumtemperatuur van min 3 graden. Overdag wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Droog. Middagtemperatuur 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. gen die zelfs. Dat heeft tot grote woede geleid bij staatssecretaris Simons van volksgezondheid, omdat de uitgaven voor medi cijnen vijftien procent van de totale uitkeringen door verzeke raars bedragen. De premies zouden daarom volgens Simons Ziektekostenverzekeraar Noord- Holland-Noord in Alkmaar zal de premies voor particulier ver zekerden verlagen. Andere ver zekeraars doen dat niet. Volgens directeur T. Sikkema is een ver laging met vijf tot tien procent met datzelfde percentage naar beneden kunnen. De verzekeraars zeggen ech ter dat de kosten van de ge zondheidszorg het afgelopen jaar dermate sterk zijn gestegen, dat een bevriezing of verhoging van de premies gerechtvaardigd is. „Natuurlijk betekent die vijf tien procent die we nu jaarlijks minder kwijt zijn een verlich ting voor de verzekeraars. Maar de kostenstijging is afgelopen jaar zeker tien procent geweest. Er is dan nog een marge van vijf procent en die sluizen we terug naar de verzekerden", aldus Sikkema. Grote groepen oudere verzekerden kunnen volgens hem zelfs een verlaging van tien procent tegemoet zien. „Met die kostenstijging heb ben wij óók te maken gehad. Maar Noord-Holland-Noord heeft een sterke reservepositie", zegt Sikkema. „Die mag je in een onzekere situatie best ge bruiken. In het verleden hebben het aanzien vanaf morgen in de boekhandel Een F-16 jachtbommenwerper van de Nederlandse luchtmacht is vanmorgen kort na tienen net ten noorwesten van Vlieland in zee gestort. Defensie kon nog niet zeggen hoeveel personen aan boord waren en of die het ongeluk hebben overleefd. De F-16 is het 24ste toestel van dit type op een totaal van 210 dat sinds 1980 is ver ongelukt. 'Kaal' kost een F-16 wij ook altijd gezegd dat de kans ongeveer 20 miljoen gulden, op een kostenexplosie aanwezig Als dat dan gebeurt, moeten we dus niet meteen onze pre mies fors gaan verhogen. Daar hebben we nu juist die spaarpot 1 Mijn abonnement betaal ik daarna: I Per maand (f 27,80) via automa- tische betaling*, j O Per kwartaal (f80.10) via accept- I 9'«>. jp&gj Neam en voorletters: controle bezorging): Nummer bank/girorekening: i I Handtekening I Deze bon in een envelop, zonder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1