Regio Reorganisatie bij Leids bedrijf Erica 'De omgeving bepaalt je gedrag' Miljardeninvesteringen in Den Haag Leidse ziekenhuizen blijven bij AVR Greenpeace voert actie tegen stort in Braassemermeer Naam KLM blijft niet per se bestaan Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie. CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Directeur Swaak waarschijnlijk weg bij projectontwikkelaar De Leidse project-ontwikkelaar Erica-UM Group wordt gereor ganiseerd. Directeur en mede eigenaar A.H.F. Swaak, ontwik kelaar van een aantal kantoor gebouwen in Leiden, trekt zich hoogstwaarschijnlijk terug uit het bedrijf. Volgens ingewijden doet hij dat op aandringen van de Zweedse investeerder UM Group. Er wordt momenteel on derhandeld over overname van het aandelenpakket van Swaak, die voor 50 procent eigenaar is van het bedrijf. LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De Zweed Nigren van de UM- Group wil nog niets loslaten over de veranderingen bij Erica. „Er is geen sprake van een grote reorganisatié. Er zijn wat pro blemen geweest in het verleden en die willen we volgende week proberen op te lossen". De UM Group trekt zich volgens Nigren niet terug uit Leiden ondanks het feit dat het met dit bedrijf slecht gaat. Verschillende on derdelen van de UM Group zijn failliet gegaan. Swaak zelf zegt dat zijn terug treden nog niet zeker is. Wel houdt hijzelf ook rekening met zijn verdwijnen uit het bedrijf. „Het is zinnig om je na een aan tal jaren af te vragen of het geen tijd is om iets anders te doen. Ik ben als projectontwikkelaar be gonnen en inmiddels algemeen directeur van een bedrijf met 30 werknemers. Ik houd me echter veel liever bezig met het ont wikkelen van een project zoals het Elisabeth-ziekenhuis dan met het leiding geven." Ingewijden stellen echter dat aan Swaak weinig keus is gela ten. Er zou zelfs een peiling on der het personeel zijn gehouden over het functioneren van de di recteur. Deze heeft er zelf andere opvatting over. „Het is toch niet zo gek dat na verloop van tijd in een onderneming ie mands functioneren wordt be keken, dat gebeurt in elk bedrijf. Het bleek dat mijn personeel mij autoritair vindt. Ik vind dat niet zo'n slechte eigenschap. We zijn een bedrijf en geen dis cussie-club, zeg ik vaak". Volgens de directeur wordt er nu bekeken hoe het bedrijf ver der gaat. Mogelijk wordt de on derneming opgesplist. Zo is het mogelijk dat het bouw- en aan nemingsbedrijf dat tot de hol ding behoort, wordt verkocht. Swaak had overigens al eerder problemen met een vennoot. De Katwijkse projectontwikke laar De Raad trok zich terug uit Erica. Het bedrijf verweet Swaak financieel aantrekkelijke projec ten niet met Erica, maar met privé bedrijven uit te voeren. Erica verwierf in Leiden be kendheid door het ontwikkelen van kantoorgebouwen aan het Schuttersveld en Schipholweg en de parkeergarage aan de ir. Driessenstraat. Ook is de pro- jèctontwikkelaar eigenaar van het voormalige Elisabeth-zie kenhuis aan de Hooigracht. Minstens evenveel bekendheid verkreeg het bedrijf overigens door projecten die niet doorgin gen zoals het bouwen van een parkeergarage in het Galgewa ter en de aanleg van een winkel galerij onder het Leidse stad huis. Ook ontwierp Erica .een al ternatief plan voor het stations gebied in Leiden. Het Haagse stadhuis vergt een investering van 350 miljoen. DEN HAAG GPD De ziekenhuizen in Leiden en omgeving - AZL, Diaconessen- huis, Elisabeth Ziekenhuis en Rijnoord - blijven voor het ver werken van ziekenhuisafval voorlopig gebruikmaken vim de AVR-verbrandingsoven in Rijn mond. Dordrecht opent volgen de week een oven waarin uit sluitend ziekenhuisafval (naal den, anatomische resten, or- gaandelen) wordt verbrand. Als het van bovenaf wordt opge legd verhuist het AZL naar Dordrecht. Anders niet, denkt een woordvoerder van de reini gingsdienst in Leiden die voor de afvoer van het ziekenhuisaf val zorgdraagt. Het EZ in Lei derdorp blijft bij de AVR. Vol gens een woordvoerder is de in stallatie in Dordrecht er vooral gekomen voor ziekenhuisafval uit het oosten van het land. Want in die omgeving, zegt hij, wordt dit soort afval nog in het weiland (vuilnisbelt) gestort. Het Diaconessenhuis neemt volgende week een kijkje in de nieuwe oven en ziet dan of het van zijn diensten gebruikmaakt. Een unieke verbrandingsin stallatie voor Europese begrip pen. Zo noemde drs. D.T.Fol- mer de Dordtse verbrandings oven voor specifiek ziekenhuis afval die volgende week in ge bruik wordt genomen. De ZAVIN-verbrandingsoven is naar Amerikaans model ge bouwd. Het is de enige in zijn soort op het Europese continent en zal heel Nederland gaan be dienen. Het is voor het eerst dat specifiek ziekenhuisafval vol gens de strenge milieu-eisen wordt vernietigd, die in het NMP (Nationaal Milieubeleids Plan) zijn vastgelegd. Een nieuwe Tweede Kamer naast het 'oude' Binnenhof, een kantoorkolos voor duizen den ambtenaren van het ministerie van VROM naast het Centraal Station en een theatercentrum bij het muziek- en dansthe ater; in het hart van de Hofstad worden dit jaar al enkele spraakmakende gebouwen in gebruik genomen, maar het is pas een be gin. „Tot 2000 wordt er nog voor 2,7 miljard gulden in het nieuwe centrum geïnves teerd", zegt Frans van Deursen, die bij de gemeente de projectorganisatie binnenstad leidt. Nu nog vanuit een gehuurd pand maar in 1994 vanuit het nieuwe stadhuis waarvan de bouw deze week is hervat. Grote voldoening bij ambtenaren en be stuurders; Den Haag krijgt dan toch nog zijn stadhuis met openbare bibliotheek, compleet met sportzaal, parkeergarage en enkele winkels op de begane grond. De bouwput was er al meer dan een jaar, naast het muziektheater. Maar tussen opdracht gever en aannemerscombinatie ging het mis. Door de 3000 gemeente-ambtenaren werd al gevreesd dat het nieuwe stadhuis van de Amerikaanse architect Richard Mei er er nooit zou komen. Financier ABP en aannemer Wilma, die ook het grootste kantoor van Nederland bouwt, het VROM-departementsgebouw, werden het onlangs wel eens. Nu wordt er weer gewerkt tussen Spui en Muzenplein. „Een investering van 350 miljoen", aldus Van Deursen, „maar doordat we nogal wat gebouwen ontruimen en efficiënter kunnen werken, stijgen de gemeentelijke huisves tingslasten niet". Zoals tal van ambitieuze stadsbestuur ders, gaven ook de Haagse eind jaren tach tig te kennen dat wonen en werken, winke len en uitgaan in het hart van de stad, nog leuker en beter zou moeten. „Er was verlies aan koopkracht door moderne winkelcentra elders en het aantal centrum-bewoners liep steeds verder terug", herinnert makelaar Peter Jager zich. Toen de politici het erover eens waren dat het tijd was voor een groot scheepse 'revitalisering': de binnenstad moest een nieuwe impuls krijgen. De zaken werden integraal aangepakt en er kwam een publiek-private samenwerking op on gekend grote schaal. „De overheid nam het voortouw en toen was het bedrijfsleven be reid te investeren", aldus Jager. „En die be reidheid groeit zelfs want deze stad heeft potenties". Van de geraamd^. 2,7 miljard aan investe ringen neemt de gemeente 'slechts' 150 miljoen voor haar rekening, het rijk betaalt een futuristische sneltram-tunnel dwars door het centrum en de rest is voor reke ning van particuliere investeerders uit bin nen- en buitenland. Tussen het winkelcentrum Babyion bij het station en de warenhuizen aan de Grote Markt, waar ook het nodige mee gaat ge beuren, zal het beeld van Den Haag de ko mende jaren ingrijpend veranderen. Het autoverkeer wordt omgeleid, het aantal par keerplaatsen ondergronds wordt uitgebreid, het aantal centrum-bewoners eveneens. Nu al is in de Hofstad in een straal van een ki lometer rond het station de grootste kanto renconcentratie van Nederland, 2 miljoen vierkante meter. Er komt nog 450.000 m2 bij. Tussen station en winkelcentrum ligt het bouwterrein al gereed. Kantoortorens De Weense stedebouwkundige Rob Krier heeft hiervoor, samen met vier Nederlandse architecten, een indrukwekkend bouwplan ontworpen: slanke kantoortorens, 410 com pacte woningen aan een hoefvormig plein, een parkeergarage en enige winkels. Het le lijke Transitorium dat er nu staat, wordt ge splitst en verfraaid. Totale kosten 600 mil joen, op te brengen door het ministerie van WVC dat dan van Rijswijk naar het Haagse centrum verhuist en door particuliere in vesteerders. „Geen enkel probleem", vol gens projecdeider Van Deursen. ,,'t Is alleen wel een ingewikkeld plan, de komende tijd gaan we 't verder ontwikkelen en dan be gint de bouw in 1993". Tegen die tijd is de vormgeving van de Spui-boulevard in volle gang, een autovrije zone met bijzondere architectuur en een veelvoud aan publieksfuncties, van Lange Voorhout langs Binnenhof en Passage naar het stadhuiscomplex. Monumentale gebou wen met een rijke geschiedenis staan er al, evenals de statige Hofvijver en een aantal pleinen. Wat erbij komt is onder een modem vormgegeven hoekpand de bouw in april al begint. Stope ra-architect Cees Dam is de ontwerper. „Er zal sprake zijn van een fantastische mengeling van stijlen", voorspelt makelaar Jager, die bij de centrum-bebouwing als ad viseur betrokken is. En dat Den Haag ten opzichte van Amsterdam (IJ-oeverproject) en Rotterdam (Kop van Zuid) vooroploopt wat grootschalige stedebouw in de jaren negentig betreft, geeft de Hagenaars een ex tra reden tot voldoening. Hoogleraar gedragsanalyse aangesteld bij Leidse universiteit LEIDEN JAN WESTERLAKEN Gedrag, allemaal hebben we er mee te maken. Waarom is ie mand crimineel, waarom is ie mand creatief of waarom gooit iemand ruiten in? Een helder antwoord op die vragen kan ook prof. P.M. Smeets, die vanaf vandaag hoogleraar experimen tele gedragsanalyse is aan de Rijks Universiteit Leiden, niet geven. „We zeggen er wel iets over, maar kunnen geen verkla ring geven. Zolang we niet we ten hoe crimineel gedrag tot stand komt, begrijpen we nooit waarom het zo is. Het komt door de buurt hoor je wel eens zeggen. Een ander geeft een laag inkomen de schuld en een derde zegt dat opgroeien in een vaderloos gezin tot criminaliteit leidt. Op dit punt blijven we ste ken, we weten niet meer. Wat ik probeer is bij kinderen aanto nen waarom ze zich op een be paalde manier gedragen. Ik geef een impuls, het kind reageert met dat bepaalde gedrag. Geef ik die impuls niet, dan doet het kind ook niks. Kortom, ik beïn vloed hun gedrag." Omgeving Dus gedrag komt niet van bin nenuit? „Precies", zegt Smeets. „De meeste mensen denken dat gedrag met je hoofd te maken heeft. Maar dat is niet zo. De bepaalt het. Zodra kincT wordt geboren heeft het gedrag. Dat gedrag is voor bij als de dood intreedt. Je zou Prof. Smeets: 'Zolang we niet weten hoe crimineel gedrag ontstaat, begrijpen we nooit waarom iemand zo is.' FOTO HIELCO KUIPERS gedrag als volgt kunnen be schrijven: een constant aanpas sen aan de omgeving. Een kraai zit niet zo maar op een tak, dat is gedrag. Zou hij niet op die tak zitten, dan was 'ie dood, duvel de hij uit die boom." Met andere woorden: gedrag kan worden beïnvloed. Prof. Smeets: „Inderdaad. Dan moet je naar die omgeving kijken want die moet worden veran derd. Van veel kinderen is be kend dat ze in het begin moeite hebben om onderscheid te ma ken tussen de d en de b. Op zo'n moment moet je voor hen iets doen, de omgeving als het ware sturen, waardoor ze het verschil tussen die twee letters gaan zien." Smeets grijpt terug op het cri minele gedrag. „In Amerika zei men: dat ziin mensen die heel snel rijk willen zijn. Eén voor beeld. Er was een crimineel die dure auto's stal. Justitie zei dat hij kon kiezen: de gevangenis in of een strenge opleiding volgen. De dief koos voor de opleiding. Het eind van het liedje was dat hij van heel nabij met peperdu re autp's kon werken, namelijk in de pits bij autoracen. Zo kon hij legaal geld verdienen en viel niet terug in z'n oude doen. Ze ker, je kunt iemand jaren in de gevangenis stoppen, maar daar verander je hem niet mee. Wat je nogal eens ziet is dat len na hun straf in hun oude doen terugvallen." Gedrag is aanpassen aan de omgeving. Smeets zei het al. Wat zie je op scholen? Buiten landse kinderen krijgen hun ei gen leraar. Is dat wel goed? „Ik vraag me dat af. De kinderen worden later toch 'Nederlands' beoordeeld, 't Is best te waarde ren dat de buitenlanders hun cultuur in stand willen houden, maar ze leven wél in Nederland. Als ik een buitenlands kind zou adopteren zou ik het zo snel mogelijk Nederlands laten spre ken. Foto's van het land waar het kind vandaan komt zou ik wel zorgvuldig bewaren." Van Smeets hoeven kinderen niet op een zmok-school (zeer moeilijk opvoedbare kinderen) te zitten. „Vraag je maar af hoe je het gedrag van die kinderen kunt veranderen. Er moeten op deze scholen mensen werken die de vaardigheid hebben om de kinderen die dingen te leren waar de gewone school niet toe in staat was. Zeg maar faalde. Mongolen kun je leren lezen. En ze begrijpen het nog ook. Na tuurlijk, het kost moeite. Maar het kan. We vragen ons niet af wat er in het koppie omgaat. Daaraan hebben we geen hou vast. De omgeving, daar draait het om. Want die kunnen we sturen. Omdat wij die omgeving zijn." LEIDEN MONICA WESSEUNG De milieuorganisatie Greenpea ce voert actie tegen de stort van lichtverontreinigd slib in het Braassemermeer. De organisa tie heeft de politie gevraagd te controleren of er wel volgens de voorschriften wordt gewerkt Greenpeace beraadt zich op ac ties tegen het Hoogheemraad schap van Rijnland die vergun ningen voor stort heeft afgege- Het slib is afkomstig uit ver schillende watergangen in Zuid- Holland. De stort van slib uit De Does is inmiddels voltooid. Het gaat in totaal om ruim 250.000 kubieke meter (25.000 vracht wagens slib). Rijnland geeft ver gunningen af voor stort ervan in het Braassemermeer. Slib wordt op grond van de verontreiniging ingedeeld in vier klassen. Klasse 4. het meest verontreinigd, mag op grond van de vergunningen niet in het Braasssemermeer worden gestort, maar 2 en 3 (lichtverontreiniad) en helemaal schoon slib wel. Greenpeace- woordvoerder Arends: „Het is toch idioot om een vergunning te geven voor stort van viezig heid. Bovendien vragen we ons af of er wel conform de voor schriften wordt gewerkt. Ais blijkt dat het Hoogheemraad schap inderdaad vergunningen voor deze vuilstort heeft afgege ven, dan ondernemen we stap pen tegen die instantie. Wij zijn voor een schoon milieu". Greenpeace heeft het milieu bureau van de politie Hollands- Midden gevraagd onderzoek te doen. Coördinator R. Bastiaan- sen van het bureau: „Er wordt voor en na stort goed bemon sterd door zowel de rijkspolitie te water als het Hoogheemraad schap. Van een onrechtmatige daad lijkt absoluut geen sprake te zijn. Alles gaat volgens ae re gels". Bastiaansen zegt daarmee als politieman niets tegen de stort te kunnen doen. „Met de pet van milieuman op denk ik dat het niet verstandig is om verontreinigd slib te storten, maar dat is een heel andere kwestie". Het Hoogheemraadschap van Rijnland is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de opper vlaktewateren en geeft vergun ningen voor stort af. Voorlichter H. van der Hoek van Rijnland maakt melding van 'de wildste geruchten' die de ronde doen over stiekeme stortingen mid den in de nacht. Van der Hoek verwijst deze geruchten reso luut naar het rijk der fabelen. „De politie te water en de plaat selijke politiekorpsen controle ren op uiteenlopende tijdstip pen de stort. Er gaat daar ecnt niets fout". DETROIT HENNY VAN EG MOND Het is onzeker of de naam KLM in de toekomst blijft bestaan als de onderhandelingen tussen de koninklijke luchtvaarmaat schappij en British Airways over samenwerking succesvol wor den afgerond. „Ik hecht buitengewoon veel waarde aan de naam KLM. Niet alleen emotioneel, ook zakelijk. Er is ontzettend veel in geïnves teerd. Maar ik ben te genuan ceerd om te zeggen: de naam KLM moet coüte que coüte blij ven bestaan. Als de eventuele samenwerking met British Air ways van de grond komt, dan zal ook deze kwestie worden bekeken. Maar met het wijzigen van de naam moet je heel goed oppassen", aldus president-di recteur Pieter Bouw van de KLM gisteren in Detroit ter gele genheid van de eerste vlucht van de KLM en Northwest Airli nes naar deze stad. Bouw weigerde in te gaan op de onderhandelingen met de Britse maatschappij, maar ver klaarde wel dat voor het moei lijke punt van de landingsrech ten een oplossing is bedacht. Landingsrechten worden verge ven in bilaterale verdragen tus sen landen. Als de KLM en BA samengaan ontstaat er een in ternationale maatschappij, die de kans loopt alle landingsrech ten te verliezen. Dat probleem vormde een struikelblok in de onderhandelingen. „Maar wij denken voor de bilaterale ver dragen een oplossing te hebben gevonden, die voldoet aan de Europese en Amerikaanse regel geving. Of dat ook werkelijk zo is, zal blijken als de Europese commissie een en ander bekijkt en als we in discussie gaan met anderelanden." Bouw wilde geen voorspelling doen over de kant die de onder handelingen opgaan. Hij bena drukte dat het voor de KLM van belang is een samenwerking aan te gaan. Als het met BA niet lukt, zullen andere partners worden gezocht. Wanneer er duidelijkheid is over de onder handelingen, kon Bouw niet zeggen. Eerder deze week zei hij te hopen eind januari of begin februari meer mededelingen te kunnen doen. Tijdens de persconferentie werd ook duidelijk dat de KLM en Northwest Airlines, waarin de Koninklijke deelneemt, het goed doen vergeleken met hun collega's. Alle Europese maat schappijen zagen het vervoer in de periode juli 1990 en juni 1991 stijgen met een procent, bij de KLM steeg het met 8 pro cent lezers schrijven Oorlogsmisdadigers In het Leidsch/Alphens Dagblad van 4 januari staat de mening van Dr. J.D. van der Meulen, hoofddocent strafrecht univer siteit Amsterdam, over crimina liteit en over het feit dat de ware schurken en ploerten diegenen zijn die over ons wel en wee be slissen, zoals Kosto, Lubbers en d' Ancona. Dr. van der Meulen zou als hij de moed heeft de schurken en ploerten die in 1946-1950 het bevel gaven tot de massamoord in Nederlands-Indië van 250.000 mensen, voor het ge recht kunnen slepen. Is het niet levend dan wel posthuum. In de Oostbloklanden is het een fluitje van een cent, hier in onze de mocratie schijnt dit niet moge lijk te zijn 45 jaar na dato. Hij heeft de capaciteit en vakman schap in huis en wat let hem dit varkentje alsnog te wassen. Als ik hooggeplaatste perso nen hierover aanschreef, als zij het onrecht op de wereld op de korrel namen, gaven zij niet thuis om het bloedbad in Ne derlands-Indië ter sprake te brengen. Een in de toekomst te verwachten onderscheiding van Hare Majesteit houdt alle lippen stijf op elkaar. Geldt dat ook voor Dr. Van der Meulen? Goe de raad, begin eens aan de ar chieven van de BVD 1945-1950, want daar stinkt het. Oud- Indië veteraan PATh. van der Zalm Tramsteeg5 Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19