Regio Forse uitbreiding aantal ligplaatsen Alle opties raadhuis weer open brug over Noord AA toch mogelijk Voorschoten treedt hard op tegen 'landje pik' Scepsis over fusie tussen corporaties Vrijdag 10 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Vrouw gewond bij aanrijding LEIDERDORP Op de kruising van de Gallaslaan met de Voor hoflaan in Leiderdorp is gisteren een 76-jarige vrouw uit Leider dorp gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw reed met de fiets de Gallaslaan op, toen ze werd aangereden door een auto die werd bestuurd door een 21-jarige Noordwijker. Volgens de politie had de vrouw de auto, die op een voorrangsweg reed, geen voorrang gegeven. De Leiderdorpse is met een lichte her senschudding en een gebroken linkerbeen opgenomen in het Natuurwandeling in Warmond WARMOND Gidsen van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) leiden komende zaterdag een wandeling door het parkbos van 't Huys te Warmont in Warmond. De wan deling begint om 14.00 uur en duurt anderhalf tot twee uur. Deelnemers moeten zich melden bij het toegangshek aan de Herenweg 139. De toegangsprijs bedraagt een gulden, inwoners van Warmond en leden van Het Zuidhollands Landschap en de Stichting Huis te Warmond mogen het park gratis binnen. Tij dens de wandeling is er speciale aandacht voor de wijze waarop bomen en planten de winter doorkomen. Lezing over Islam in Voorschoten VOORSCHOTEN De Wassenaarse predikant R. Steenstra houdt voor de Voorschotense Vrouwenraad drie lezingen over de positie van de vrouw binnen de Islamitische wereld. De bij eenkomsten hebben plaats op 29 januari en 5 en 12 februari in cultureel centrum De Engelenbak en beginnen om 20.00 uur. De kosten bedragen 15 gulden en deelnemers kunnen zich voor 25 januari opgeven bij mevrouw Keuzenkamp, tel 071-615069, of mevrouw Van der Heijden, 071-619098. LEIDERDORP/KOUDEKERK AAN DEN RUN „Ik geloof best dat er nog wel wat auto's langs de afzetting gaan." De Hondsdijk in Koudekerk aan den Rijn mag dan afgesloten zijn, de woordvoerder van de Leiderdorpse politie kan zich niet voorstellen dat er nooit eens iemand tussendoor glipt „We controle ren regelmatig. Als we er dan een half uurtje staan, zie je dat er drie of vier, misschien vijf auto's keren." Toen de Achthovenerweg en de Hondsdijk net waren afgesloten, haalden grote groepen automobilisten wilde toeren uit om toch maar via hun sluiproute van Koudekerk naar Lei derdorp te komen. Via het recreatieve fiets pad langs de Rijn werden de afzettingen om zeild. De burgemeesters van Rijneveld en Lei derdorp drongen er op aan de weg zó af te sluiten dat niemand er meer langs kon. Dat bleek te moeilijk. Het is nog altijd mo gelijk om door de berm op het fietspad te ko men. Voor de fietsers blijft het dus oppassen geblazen. Maar het probleem is niet zo groot meer als in het begin. En voor die paar over treders kan de Leiderdorpse politie wel begrip opbrengen. „Het kan natuurlijk mensen be treffen die daar bij een bedrijf werken. En daar kun je natuurlijk niets van zeggen." Maar je mag toch maar tot de afzetting? Ja, officieel wel, maar die mensen moeten anders natuurlijk wel erg ver omrijden." FOTO BEN DE BRUYN VOORSCHOTEN „Alle illegale beplanting wordt met wortel en al in de tuinen gedeponeerd." Dat antwoordde de Voorschotense wethouder J. van de Poel gisteravond op de vraag wat er gebeurt met privé- beplanting op stukjes gemeen tegrond. Maandagmorgen vroeg gaan medewerkers van de ge meente in de wijk Noord Hof land op pad. Zij zullen door be woners illegaal bij hun tuinen gevoegde gemeentegrond weer aan het Voorschotense areaal toevoegen. De wethouder beloofde gis teravond in de raadscommissie openbare werken dat hij zelf aanwezig zal zijn bij de start van de actie om de ambtenaren steun te geven. Van de Poel zei enige weerstand te verwachten, omdat het in een aantal geval len om aanzienlijke stukken grond gaat. In één geval moet zelfs een schuurtje tegen de vlakte. De actie komt niet als een verrassing, want de bewoners zijn al een tijd geleden gewaar schuwd. Om de grenzen tussen privé- en gemeentegrond exact vast te stellen is het kadaster in geschakeld. De dienst gemeen tewerken gaat maandagmorgen om half negen op pad. Waar de actie begint, blijft nog een ver- Videoband tegen criminaliteit LEIDERDORP/OEGSTGEEST Staatssecretaris A. Kosto van justitie komt naar Oegstgeest. Op 14 januari ontvangt hij op het gemeentehuis uit handen van de lande lijk coördinator voorkoming misdrijven, dr. J. Hom, de videoband 'Drempels'. Vervolgens wordt de band, met een speelduur van acht minuten, vertoond. De band is bedoeld voor gemeentebesturen en moet deze ervan overtuigen dat de politie bij nieuwbouw- en reno vatieplannen advies kan geven over maatregelen om criminaliteit te voorkomen. Het initiatief voor de videoband is uitgegaan van het regionaal bureau criminaliteitspreventie politie in Leiderdorp. Oegstgeester politiek verdeeld over toekomstige ambtelijke huisvesting Herinrichting Dorp-Zuid en bOUW Winkels slecht bereikbaar voor gehandicapten VOORSCHOTEN Winkels in het centrum van Voorschoten zijn over het alge meen slecht bereikbaar voor mensen met een handicap. Dit concluderen twee leden van de Stuurgroep Toegankelijkheid Gehandicapten Voorschoten uit een in oktober vorig jaar uitge voerde steekproef. De resulta ten worden volgende week dinsdag in de vergadering van de middenstandscommissie be sproken. Slechts 4 van de 38 beoor deelde winkels bleken goed toe gankelijk. In bijna vijftig pro cent van de gevallen was de drempel te hoog om soepel te kunnen passseren en ook de looppaden in de winkels bleken in de helft van de gevallen ver sperd door plantenbakken, stel lingen of andere obstakels. Bij krap 50 procent van de winkels is de toonbank te hoog of te diep en bij eenzelfde percenta ge is geen zitgelegenheid aan wezig. Bij tachtig procent van de kledingzaken werd de pasge legenheid niet in orde bevon den. Volgens de samenstellers van het rapport moet de gemeente Voorschoten het initiatief ne men om de obstakels op te hef fen. De gemeente zou zelf trot toirs moeten ophogen bij win kels waar de drempel aan de buitenkant te hoog is. Verder zou zij in een briefde plaatselij ke ondernemers er op moeten wijzen hoe zij vaak met betrek kelijk eenvoudige middelen hun winkels beter toegankelijk kun nen maken. VOORSCHOTEN De mededeling dat de twee Voorschotense woningbouw verenigingen en de gemeente intensief gaan samenwerken leidde gisteravond in de raads commissie openbare werken tot gemengde reacties. Op termijn moet de samenwerking tot één federatie leiden. CDA-raadslid Valkenburg was zeer tevreden met wat WD- wethouder J. van de Poel had bereikt. „Al jaren wordt ge streefd naar samenwerking en geen enkele wethouder heeft dat voor elkaar gekregen. Mijn complimenten aan de wethou der dat het nu wel is gelukt." D66 en Groen Links reageer den sceptischer. D66-er E. Brus- see wil 'afwachten of hier iets positiefs uit groeit'. Groen links vertegenwoordiger S. Harlaar liet zich in soortgelijke bewoor dingen uit. Van de Poel besloot met te zeggen 'zeer positief ge stemd te zijn'. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Hoewel hij gisteravond in de raadscommissie bestuurlijke za ken stevig is aangepakt door an dere raadsleden, meent de Oegstgeester fractievoorzitter G. van Eisen van Groen Links-dat hij zijn doel heeft bereikt. „Het gemeentehuis is vanaf nu een politiek onderwerp geworden. Onze bijdrage was vooral be doeld als breekijzer in een dis cussie die vast zat op het nieuwbouwspoor." Het is Van Eisen na gister avond weliswaar duidelijk dat zijn plan nooit meer op tafel zal komen, maar alle andere opties maken thans weer net zo veel kans als de optie 'nieuwbouw in het centrum'. Er kan weer wor den gepraat over de Jelgers- makliniek, die als dependance kan dienen (zoals de Vereniging Wilhelminapark en Omgeving wil) of als een compleet ge meentehuis (een WD-wens). Maar ook het oude CDA-plan om de huidige dependances aan het Wilhelminapark 21, 23, 25 en 27 te verbouwen tot één kantoorgebouw is plots weer ra zend actueel. Wethouder J. van der Reijden (CDA, ambtelijke huisvesting) zei gisteravond inderdaad dat alle opties open zijn, maar be nadrukte dat dat nooit anders was geweest. De bestuurder voegde er wel in één adem aan toe dat hij dependance-vorming 'wil tegengaan. Waarmee hij toch weer een streep trok door alle plannen voor bouwen en verbouwen in het Wilhelmina park en omgeving. Zijn eigen fractie echter, als mede de WD en Groen Links, eisen van burgemeester en wet houders dat ze hun uitgangs punt verlaten dat alle ambtena ren onder één dak moeten wor den ondergebracht. Wethouder van der Reijden werd gisteravond over nóg een streep getrokken. Ook al is de uitslag van het lopende onder zoek naar de haalbaarheid van nieuwbouw aan de Lijtweg of omgeving positief, kan er pas een definitief besluit vallen na dat alle andere plannen met nieuwbouw en met elkaar zijn vergeleken. Tot gisteravond leek het er alleen maar om te gaan of nieuwbouw een haalbare zaak was. Banaan Het plan van Groen Links voor een banaanvormige kantoor vleugel op poten in de linker flank van het bestaande raad huis en een bestuurdersvilla aan de achterzijde, blijft in de prul lenmand, zo werd gisteren tij dens de drukbezochte en uiterst emotionele bijeenkomst duide lijk. Eerder hadden burgemees ter en wethouders een aanste ker onder het plan van Van Ei sen en de zijnen gehouden. Zij beweren dat het plan van Groen Links niet 5,5 maar minstens twaalf miljoen gulden kost, veel te weinig vierkante meters be drijfsvloeroppervlakte oplevert en het Wilhelminapark stede bouwkundig beschouwd com pleet verziekt. Gisteravond deed vooral frac tievoorzitter P. Hellinga van het CDA het nog eens dunnetjes over. Hij vergeleek de banaan van Groen Links met 'een direc tiekeet op poten'. En: „Hoe kan het bestaan dat een door het CDA zo gerespecteerde partij met zo'n alternatief komt. Hoe kan het bestaan dat Groen Links in de kostenopstelling van het eigen plan zo maar enkele miljoenen guldens vergeet. Hij die zelf zo kritiekloos met al die cijfers omspringt en tegelijk constateert dat de anderen wel heel dom moeten zijn als ze zich op nieuwbouw blindstaren. Dit is op het randje van het ver wijtbare." Alleen WD-voorman A. Kuntze vindt dat er ook goe de kanten aan de bijdrage van Groen Links zitten. „Het is de enige fractie die buiten de grep pels van het standaarddenken durft te treden. Punt is alleen wel dat als je je buiten de grep pels begeeft je de wind van vo ren loijgt." Even daarvoor was er een ste vige aanvaring geweest tussen wethouder van der Reijden en Van Eisen die elkaar van de magogie beschuldigden. G. van Eisen, fractievoorzitter van Groen Links: „Nodig was een breekijzer in de discussie die vast zat op het nieuwbouwspoor." FOTO WIM DIJKMAN ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER De herinrichting van het Dorp- Zuid en de vervanging van de brug over de Noord-AA in Zoe- terwoude gaan dit jaar waar schijnlijk toch door. Het grote personeelstekort op de afdeling weg- en waterbouw van de ge meente hoeft geen obstakel te zijn als deze projecten op zoge naamde 'turn key-basis' worden uitbesteed. Dat betekent dat een aannemersbedrijf de op dracht krijgt alle facetten van het karwei uit te voeren zonder dat daarbij een beroep wordt gedaan op het ambtelijk appa raat. Directeur M.H. Geerling van gemeentewerken maakte dit gisteravond bekend tijdens de vergadering van de raadscom missie openbare werken. Op de afdeling weg- en waterbouw van de Zoeterwoudse secretarie zijn door vertrek en promotie drie vacatures. Er is op dit mo ment nog slechts één ambte naar werkzaam. Als gevolg van dit personeelstekort zouden aanvankelijk drie grote projec ten uit het investeringspro gramma worden geschrapt. Be halve de herinrichting van het Dorp-Zuid en de bouw van een nieuwe brug. behoort ook de herinrichting en de vervanging van het riool in de Vogelweide tot dit rijtje. De commissieleden, die altijd hebben aangedrongen op het uitvoeren van deze projecten, voelden gisteravond wel wat voor het voorstel van de direc teur gemeentewerken. WD- fractievoorzitter H. van der Kooi vroeg echter de verzekering dat de politieke partijen toch een vinger in de pap houden, bij voorbeeld bij de beslissingen over de wensen die tijdens in spraakavonden worden geuit. Wethouder A. Ringersma, die Personeelstekort op afdeling weg- en waterbouw van gemeente hoeft geen obstakel te zijn op deze avonden als voorzitter optreedt, wilde die verzekering wel geven. De raadsleden dron gen er verder op aan dat bur gers met problemen niet alleen bij de gemeente terecht kun nen, maar ook bij een contact persoon op het werk. De commissie gaf gisteravond het groene licht om de plannen voor de projecten Dorp-Zuid en Vogelweide verder uit te wer ken, op de manier zoals de di recteur gemeentewerken voor stelde. De woordvoerders van de verschillende partijen zeiden vooral benieuwd te zijn naar de uiteindelijke kosten. Voor de Vogelweide noemde directeur Geerling deze werk wijze minder geschikt omdat aan dit project al veel tijd en geld in de vorm van plan voorbereiding en inspraakavon den is besteed. Het leek hem te gecompliceerd om dit karwei nu nog volledig uit handen te geven. Kloostermuur Het plan voor de opknapbeurt van de restanten van de tuin muur en de brug van het voor malige klooster 'De Goede Her der' in Zoeterwoude, kreeg gis teravond de nodige kritiek. WD-raadslid Van der Kooi noemde het bedrag van tussen de 10 en 12.000 gulden veel te hoog. „Aan die twee brokstuk ken zit alleen emotionele waar de. Ze passen nergens bij en niemand kan vertellen hoe het geheel er ooit heeft uitgezien meende hij. Woordvoerders van het CDA en PZ konden zich wel in het voorstel vinden, maar vonden ook het geraamde bedrag veel te hoog. De dienst gemeente werken zal voor een nieuwe kostenraming zorgen. VRIJE AANLEG JfAX tfiSGTE T5M Tachtig meter lange steiger in het Warmondse Joppe Aanlegplaatsen bij Koudenhoom in Warmond. Met de bouw in 't Joppe v vergroten. langs de Leede zijn particulier bezit en de laatste kans op een openbare insteekhaven langs dit water ging verloren met de n steiger v ri enkele tientallen meters, wil de gemeente de capaciteit FOTO HIELCO KUIPERS bouw van een woonwijk. De verwachting is dat de nieuwe aanlegplaatsen onder hetzelfde regiem komen te val len als de reeds bestaande. Dat kan worden aangelegd gedu- wil zeggen dat de maximaal rende een aantal uren. Alleen toegestane lengte van de vaar- voor overnachtingen moet wor- tuigen 15 meter is en er gratis den betaald. Van de twee plannen om het aantal aanlegplaatsen bij het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoom uit te breiden, vinden burgemeester en wethouders de duurste variant de beste. „Dit plan voorziet in de meeste aanleg- gelegenheid en comfort",; zo maakt het college zijn keuze duidelijk. uit de pot open luchtrecreatie en toerisme. Om de subsidie in de wacht te slepen moet Warmond de steiger nog dit jaar gereed voor gebruik krijgen. Burgemeester en wethouders vragen de raads commissie openbare werken woensdag 48.000 gulden te ste ken in het zogenaamde 'be- steks- en aanbestedingsgereed maken' van het plan. De stichting Zeilvaart Warmond is de bedenker van het plan. Met de bouw van een steiger van 80 meter lang, 't Joppe in, kunnen er maar liefst 36 extra aanlegplaatsen worden gecre ëerd. Momenteel zijn er dertien. Het andere plan heeft gemeen tewerken samen met een inge nieursbureau gemaakt. De kosten van het uitverkoren plan worden op 3,2 ton ge raamd. Daar komt in elk geval 60 mille bij omdat de bestaande steiger nodig moet worden op geknapt. Warmond hoeft hoogstwaarschijnlijk niet alles zelf te betalen. Het rijk subsidi eert het project voor minimaal 225.000 gulden. Dat geld komt Langszij Volgens directeur gemeente werken H. Boelmans is de keus van burgemeester en wethou ders vooral op de steiger van de zeilvaartstichting gevallen om dat er langszij kan worden afge meerd. „De bezoekers kunnen dan over de volle lengte van hun boot in- en uitstappen. Kops afmeren is veel moeilijker. Weliswaar is er dan ruimte voor nog meer boten, maar er zijn dan ook dwarssteigers nodig en alles is veel wankeler." „De stichting Zeilvaart War mond heeft vooral voor langszij afmeren gekozen in verband met de 'bruine vloot' op de Westlander Zeildagen. Zou er massaal kops worden afge meerd, dan zouden die schepen hier niet of nauwelijks kunnen passeren." Burgemeester en wethouders zien in de steiger een belangrijk initiatief tot versterking van de recreatiehinctie die Warmond heeft. Van de middenstand wordt een enthousiaste reactie verwacht. Deze klaagt al jaren over de beperkte mogelijkheden tot aanleggen in het dorp. Voor al op mooie zomerdagen gaan er hele vloten pleziervaartuigen letterlijk en figuurlijk aan Warmond voorbij. De oevers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17