Leiden Vervuilde paden mogelijk afgedekt Schilderspleintje Weddesteeg pas klaar na Rembrandt-expositie Alcoholmatigingsbeleid gemeente komt niet van de grond Privatisering van Endegeest kost enige miljoenen guldens Directeur Samsom vertrekt bij Riagg SP houdt enquête over 'flitstrein' Discussie over racisme Vrijdag 10 januari 1992 Y KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 13 NIEUWSLIJN Behulpzame Brit beroofd Een 50-jarige Londenaar heeft gisteren bij de politie aangifte ge daan van beroving van zijn koffer uit een treincoupé. In de koffer zaten een paar duizend gulden en een aantal zakelij ke documenten. De man, die de Iraanse nationaliteit heeft, had zijn coupé even verlaten toen de trein op het Leidse station stilstond. Hij wilde een vrouw met een kinderwagen helpen die moeite had met uit stappen. Bij terugkeer in de coupé ontdekte hij dat zijn koffer was verdwenen. Belangstelling voor tuinbeurs Tot nog toe hebben zich 40 standhouders gemeld voor de regio nale tuinbeurs Tuin Varia 1992. De organisatie noemt die be langstelling groot. Ze verwacht dat uiteindelijk zo'n 20.000 men sen de beurs zullen bezoeken, die van vrijdag 28 februari tot en met zondag 1 maart in de Groenoordhallen worden gehouden. Het is overigens de eerste keer dat het evenement in Leiden plaats heeft. Op de tuinbeurs kunnen bezoekers ideeën opdoen en informa tie krijgen over alles wat met tuinen en tuinonderhoud heeft te maken. Het kost het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest enkele mil joenen guldens om zich los te weken van de gemeente Leiden. Verzelfstandiging houdt name lijk in dat de personeelsleden geen ambtenaar meer zijn, maar vallen onder de cao van de gezondheidszorg. De pen sioenpremies kosten de werkge ver in deze sector veel meer geld. Endegeest heeft geen spaar potje waaruit die hogere premie kan worden gehaald. Daarom wordt volgens directeur J. Kleij- ne met het ministerie van wvc gesproken. Als het departement niet over de brug komt met een financiële bijdrage 'dan ligt er een behoorlijk struikelblok', al dus de directeur. Het overleg met het ministerie voert Ende geest overigens samen met de directies van gemeentelijke psy chiatrische ziekenhuizen in Fra- neker en Rotterdam. Endegeest is een ziekenhuis van de gemeente Leiden. Dit jaar worden besprekingen ge voerd over de privatisering van het ziekenhuis. Een deel van het Niet meer van deze tijd dat lagere overheid een ziekenhuis beheert gemeentebestuur is namelijk van mening dat het niet meer van deze tijd is dat een lagere overheid een ziekenhuis be heert. De directie van Endegeest is eveneens van mening dat de instelling zelfstandig moet wor den. Hoewel de gemeente Leiden zich op dit moment al 'op ge paste wijze afstand houdt', al dus directeur Kleijne. „De voorstellen zijn niet zo gigantisch', beseft hij. „Maar het is de vraag of de gemeente lijke overheid nog een zieken huis moet beheren. Dat is in derdaad een beetje uit de tijd. Bovendien zijn we nu bezig een samenwerking op te zetten met psychiatrisch centrum Lange- vel'd in Noordwijkerhout en met de Riagg in dit gebied. Dan is het handig als de rechtspositie van alle werknemers gelijk is". Endegeest is weliswaar ver bonden aan de gemeente Lei den, maar het ziekenhuis krijgt van heel andere organen geld. „Dat brengt allemaal extra ad ministratieve rompslomp met zich mee", aldus Kleijne. B. Samsom heeft per 1 april een andere baan. foto loekzuyderduin leiden ver kij nog niet prijsgeven, recteur van de Regionale instel - -Het is volgens de scheidende di- ling voor ambulante geestelijke Algemeen directeur B. Samsom recteur een 'organisatie in de gezondheidszorg. De Riagg vertrekt bij de Riagg Zuid-Hol- non-profitsector, dicht tegen de Zuid-Holland Noord is dat jaar land Noord. De directeur heeft gezondheidszorg aan'. ontstaan door een fusie van een per 1 april een andere baan. De Samsom werd in november aantal instellingen in de Leidse naam van zijn nieuwe werkge- 1983 benoemd tot algemeen di- regio en de Bollenstreek. Knappertschool heeft nieuwe opleidingen Scholengemeenschap Emilie Knappert begint het komend seizoen met twee nieuwe oplei dingen. Een tweejarige dagop leiding (met aangepaste lestij den) voor apothekersassisten ten is speciaal gericht op perso nen vanaf 21 jaar die willen (her)intreden in het arbeidspro ces. Een eenjarige basisopleiding leid(st)er kindercentra is be doeld voor personen vanaf 18 jaar die, wegens het ontbreken van een geschikte vooroplei ding, niet aan de opleiding leid ;(st)er kindercentra kunnen be ginnen. Donderdag 23 januari houdt de school (gebouw 5 Meilaan) open huis van 18.30 tot 21.30 uur. Belangstellenden kunnen dan meer informatie krijgen over de nieuwe en be staande opleidingen van de Emilie Knappert. Weinig klachten over horeca met feestdagen LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het aantal klachten over hore- ca-overlast was in december bijzonder laag. Slechts 17 klach ten werden bij de politie ge meld. Dat is meer dan een hal vering van het gemiddelde aan tal klachten dat doorgaans per maand wordt gemeld. Nu alle problemen rond het pleintje aan de Weddesteeg zijn opgelost kan het eerbetoon aan Rembrandt gestalte krijgei „Het lijkt wel of mensen met al die vrije dagen meer tole reren, want de overlast was ze ker niet minder", zegt J. Olde Juninck van de afdeling bijzon dere wetten van de politie. De strengere aanpak van ca fés, disco's, koffieshops en shoarmazaken bij gegronde klachten is door het geringe aantal klachten voorlopig nog niet aan de orde. Het 'horeca-team' van de ge meente en politie had zich voorgenomen om na een aan loopperiode van een halfjaar, in 1992 de zogeheten 1, 2, 3-me- thode (1. waarschuwing, 2. ste vige waarschuwing, 3. intrek king vergunning) strikter te gaan toepassen. De gemeente hoopt eind febru ari te beginnen met de inrich ting van het zogeheten schil derspleintje aan de Wedde steeg. Dit pleintje is bedoeld als eerbetoon aan Rembrandt die in de buurt van deze plek is geboren. Het wordt daarvoor onder meer opgesierd met een groot kunstwerk een aantal op artistieke wijze verspreide panelen en een zuil met re- produkties van etsen van de 17de eeuwse schilder. Overigens streefde de ge meente er aanvankelijk naar om het pleintje nog voor 1992 (het Rembrandt-jaar) klaar te heb ben. Samen met het gerecon strueerde Rembrandt-atelier in de Stadstimmerwerf moest het een van de attracties worden waarmee de gemeente extra toeristen naar de stad hoopte te lokken. Het college vroeg de ge meenteraad vorig jaar dan ook snel een besluit te nemen over het drie ton kostende plan. 'La ten we opschieten, want... de nacht wacht', stelden burge meester en wethouders destijds kolderiek. De uitvoering werd echter op gehouden omdat botenver huurder J. Veringa weigerde een rek met kano's te verwijderen, zoals de gemeente aanvankelijk van hem eiste. Bovendien was er onenigheid met omwonende Kingsma over de hoogte en de vorm van zijn tuinhek langs het plein. Die problemen zijn nu opgelost, verklaart gemeente woordvoerder A. van der Ree. „We hebben met Veringa af spraken gemaakt over het aan tal kano's dat op het pleintje ge stald kan worden. Ook de me ningsverschillen met Kingsma over het hek zijn uit de wereld". Het plan gaat nu de 'procedure molen' in, zodat de gemeente in de loop van de volgende maand Laatste resten asbest opgeruimd De met asbest vervuilde wandelpaden op het recreatie eiland Strengen en Tengnagel krijgen waarschijnlijk een nieuwe deklaag. Op die manier wil de provincie, de eige nares van het gebied, voorkomen dat wandelaars ooit nog in aanraking komen met dit spul. LEIDEN «WIM WEGMAN gDe kans dat er nog asbest ligt, is oMjwgens nihil, meent milieu- hoofd G. in 't Veld van de ge meente Leiden. Ambtenaren van de provincie hebben deze week, toen ze het terrein onder zochten, de laatste resten ver wijderd uit het bouw- en sloop afval waarmee de paden zijn aangelegd. Eerder had de ge meente het overgrote deel van de rommel al weggehaald. Of het gebied nu inderdaad schoon is, moet het onderzoek van de provincie uitwijzen. De resultaten daarvan worden in de loop van vandaag verwacht. Afhankelijk van de uitslag be sluit de provincie welke maatre gelen in het gebied getroffen moeten worden. „Blijken er in derdaad nog flinke hoeveelhe den asbest voor te-komen wat mij zou verbazen dan worden de paden uiteraard grondig schoongemaakt", stelt In 't Veld. Maar zelfs als het pro bleem volledig blijkt te zijn op gelost, verwacht hij dat de pa den opnieuw woraen afgedekt. „Al is het alleen maar om de laatste zorg bij mensen weg te Een woordvoerder van de provincie wilde gisteren nog niet vooruitlopen op de eventu ele maatregelen van de provin cie. Volgens In 't Veld, die de af gelopen dagen verschillende ke ren met de provincie over deze foto hielco kuipers Dat eind februari de grote Rembrandt-tentoonstelling in Amsterdam is afgelopen voor buitenlandse 'Rembrandt-toe- risten' toch de belangrijkste aanleiding om Nederland aan te doen is volgens Van Ree niet zo'n probleem. „Het is geen mosterd na de maaltijd, want de aandacht die wfj aan Rem brandt besteden, heeft een heel ander karakter. We hangen het niet op aan die ene tentoonstel ling, maar hopen er iets blij vends van te maken", zegt hij De Socialistiese Partij houdt maandag 13 januari op de NS-sta- tions in onder meer Leiden en Alphen aan den Rijn een enquête over de TGV, ook wel flitstrein genoemd. In totaal wil de partij die dag zo'n 25.000 mensen benaderen. Ze hoopt daarmee een beter inzicht te krijgen over de opvattingen die burgers hebben over de plannen met de hoge snelheidstrein. De uitslag van de enquête wordt te zijner tijd voorgelegd aan minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat. Aanleiding voor het onderzoek zijn de plannen voor de aanleg van een nieuw spoortraject, dat speciaal is bestemd voor de TGV. Dit tracé kost in totaal 3,3 miljard gulden. Volgens de SP gaat deze investering, waarvan maar een beperkt aantal reizigers profiteert, ten koste van de uitgaven voor het gewone spoorver voer. De partij roept de regering daarom op de 'flitstrein' over het bestaande spoornet te laten njden. Met de enquete hoopt ze steun te krijgen voor haar opvattin gen. Medewerkers van de SP staan maandag tussen half zeven en half tien 's ochtends op het Leidse station. Het blijft tobben met de poging van de ge meente Leiden en de GGD om het alcoholge bruik onder de bevolking terug te dringen. „Het lijkt wel of er een banvloek ligt over het alcoholmatigingsbeleid", zei gisteravond SP- raadslid C. Vergeer. Hij stelde vorig jaar nog voor om de drank geheel uit het gemeente huis te bannen. „Termen als doem, ban en vloek lijken inderdaad van toepassing", be vestigde C. de Groot van de GGD de lijdens weg van de campagne, die ten onder lijkt te gaan aan tijdgebrek en bestuurlijke versplin tering. Met de nieuwjaarsborrel van maandag nog vers in het geheugen boog de Leidse raads commissie zich gisteren voor de zoveelste maal over de campagne, die drie jaar geleden enthousiast begon onder de olijke titel 'Water bij de wijn'. Inmiddels is er nog niets van de grond gekomen, zodat Groen Links-raadslid J. Laurier constateerde dat er in in feite op nieuw wordt begonnen met de alcoholpre ventie. De campagne is nog altijd de notitie niet ontgroeid en kaatst al jaren heen en weer in de politiek en in het veld. „Nog maar ander half jaar houd ik mij bezig met alcoholpre ventie en inmiddels heb ik drie wethouders en twee directeuren daarover meegemaakt", zei De Groot. „Bij de GGD hadden wij ie mand gevonden voor de alcoholpreventie, de bloemen stonden al op het bureau en vervol gens vertrok die naar Roermond" Het grote probleem is dat niemand echt tijd heeft om te leren het glas en de fles wat vaker te laten staan. De Groot: „De Stichting Alcohol heeft prachtige cursussen ontwikkeld voor onder meer Shell en Heineken en zou ook in Leiden aan de slag kunnen gaan. Maar helaas is de gemeente bezig met een reorga nisatie en de ambtenaren hebben wel iets an ders aan het hoofd". Hetzelfde geldt voor scholen, waar jonge ren van de drank moeten worden afgehou den. „Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) heeft een programma ont wikkeld voor scholen, maar het onderwijs sputtert. Daar zijn docenten bezig na te den ken overt incest en seksueel geweld en kun nen dat er rtiet nog eens bij hebben", zei De Groot. „Het kruiswerk en de gezinszorg zijn erg enthousiast, maar helaas net verwikkeld in een fusieproces". Het regionale Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) heeft precies één mede werker voor Leiden, Den Haag en de Bollen streek. De sportverenigingen zijn te druk met het tappen van pilsjes om jongeren te leren van de drank af te blijven. De Groot „In Lei derdorp werkte een experiment met het werkboek 'effectief barbeheer' niet door al de rompslomp. Bovendien moeten mensen wor den beloond voor matiging, al zie ik niet zo snel hoe". Ondanks de strubbelingen vindt de Leidse politiek dat er wel al wat had kunnen gebeu ren. „Waarom is de afgesproken alcoholmati- gingsdag er in Leiden nooit gekomen? Wat is er gebeurd met de campagne nul-promille?" vroeg Vergeer zich af. D66-raadslid P. Ver- zantvoort voelde er wel wat voor om vrijwilli gers op scholen bij de les maatschappijleer voorlichting te laten geven. En in buurthui zen en sportkantines kan voorlichting ook geen kwaad, vinden de radasleden. Vooral op de sportvelden moet het drank gebruik aan banden moet worden gelegd. „We kunnen beginnen met een alcoholver bod voor de jeugdsport en verder gaan expe rimenteren met alcoholvrij bier uit het vat of andere consumpties, want op bierelftallen zit niemand te wachten", zei Laurier. Volgens CDA-raadslid P. Biegstraten mag de gemeen te de sportclubs dan wel wat extra subsidie geven, omdat de clubs een groot deel van hun inkomsten halen uit de baromzet. Een dilemma dat door wethouder S. Vreeze (welzijn) werd samengevat: .Als wii minder alcohol in de sportkantine willen, dan moe ten wij daarvoor betalen. Het is net als met de sigarettenreclame in de mupi's. Het is van de gekke dat wij 40.000 gulden per jaar kriigen van Marlboro, terwijl wij aan de andere kant het roken willen tegengaan". zaak heeft overlegd, is een volle dige afsluiting van het gebied in elk geval niet aan de orde. De Leidse Socialistiese Partij heeft vorige week om deze stap ge vraagd. „Het is niet nodig", meent In 't Veld, „want de risi co's zijn heel klein". De asbest die er is gevonden, behoort tot de minder schadelijke soorten. De aangetroffen hoeveelheden warep --bovendien betrekkelijk klein. Wie de kosten betaalt voor de eventuele maatregelen, is nog niet helemaal duidelijk. Het re creatie-eiland is ingericht door de provincie Zuid-Holland, sa men met de gemeenten War mond en Leiden. Volgens In 't Veld is de provincie de echter belangrijkste betrokkene. „Ze is de eigenares van het eiland. Bo vendien heeft zij de vergunning gegeven voor het gebruik van het bouw- en sloopafval". Het puin was overigens afkomstig van de firma Westbreker Recy cling uit Zoetermeer. Het Leidse anti-racisme-plat form-in-oprichting houdt dins dag 21 januari in samenwerking met de Boycot Outspan Aktie een discussie over racisme. D. van Arkel, emeritus hoogleraar sociale geschiedenis, houdt een inleiding. De discussie begint om 20.00 uur in openbare ba sisschool Lucas van Leyden aan de Vliet 20. Vereniging van Huisvrouwen viert jubileum De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt in verband met haar 75-jarige bestaan een jubileumdag. Op 23 januari is er een presentatie van alle activi teiten die er van het voorjaar door de Vereniging georgani seerd gaan worden. Voor infor matie: 132036 of 175046. In ademnood door rookbom Een 23-jarige Leidse vrouw heeft vannacht ademhalings- moeilijheden gekregen door een rookbommet je. Onbeken den gooiden de bom in een trapportaal op de achtste ver dieping van een flat aan de Arendsnorst. De vrouw was op weg naar haar woning. Zij is voor nader onderzoek naar het AZL gebracht. Van de daders ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13