Leidsch Dagblad Servië in 't nauw na incident heli BaalUSM® Boze klanten sluiten Jeltsin in 3x koopavond! BEL: Roofoverval op juwelier in Hillegom Nieuwe reorganisatie Akzo treft vooral top van concern f4 Donderdag 9 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39745 Losse nummers 1,50 Militairen Geor gië willen macht snel overdragen Bush schaamt zich over flauwvallen De Amerikaanse president Ge orge Bush heeft vandaag zijn bezoek aan Japan afgesloten imet besprekingen met premier Miyazawa. Bush deed zijn plot selinge griepaanval tijdens een staatsbanket gisteren af als een De president zag er vanmor gen vermoeid en afgetobd uit, maar maakte grapjes over het incident, waarbij hij aan de eet tafel in elkaar zakte en braakte. De gebeurtenis werd door tv- 1 camera's opgenomen. Bush zei .dat hij de beelden niet had ge zien, maar gehoord had dat zij „nogal dramatisch" waren. „Ik voelde me zo gegeneerd, werkelijk", zei Bush. De president zei dat hij al eer der misselijk was geworden toen hij naast de Japanse pre mier in de rij stond om de be zoekers te verwelkomen. Hij had zich verontschuldigd en was naar het toilet gegaan. „Ik dacht dat ik het daarmee had gehad, maar dat bleek niet zo te zijn", aldus Bush. „Het was nog maar het begin. De president zei tijdens de af sluitende persconferentie dat zijn bezoek een succes is ge weest De besprekingen hebben ertoe geleid dat het Amerikaan se bedrijfsleven op een gelijk ni veau met het Japanse is geko men. De export van de VS zal daardoor groeien, met als ge volg meer banen voor de Ame- Psychiatrie gaat Conflict dreigt Volksmuzikant regionaal nauw tussen Olivetti en Johnny Meijer samenwerken de vakbonden was uniek Zwitser Hlasek stopt Richard Krajicek af Geen kront ontvangen? "SERVICE President Bush verlaat de ambtswoning van premier Kiichi Miyazawa van Japan in gezelschap van zijn lijfarts Burton Lee (voorgrond). Even tevoren was hij tijdens het diner onwel geworden. foto a rikanen, aldus Bush. Hij heeft vanmorgen zijn pro gramma aangepast om te kun nen rusten. Verder vertelde hij dat hij had gebeld met vice-pre sident Dan Quayle en anderen in de VS. De perschef van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, zei dat Bush een elektrocardiogram was afgenomen om zijn hart te inspecteren. De uitkomst was „volkomen normaal", aldus Fit zwater. De woordvoerder wees iedere suggestie van de hand dat de plotselinge zwakte Bush zou kunnen afhouden van de cam pagne voor zijn herverkiezing. Toen de president afgelopen zomer duidelijk maakte dat hij zich verkiesbaar zou stellen voor een tweede ambtstermijn, verklaarde hij dat alleen ge zondheidsproblemen hem daarvan zouden kunnen afhou den. Pagina 2: Extra aandacht komt voor Bush ongelegen. Pagina Economie: Bush ver kijkt zich op problematiek Ja pan. Amsterdamse haven wil fors uitbreiden AMSTERDAM JAAP SLUIS Amsterdam moet 200 miljoen gulden investeren in de haven. Dat staat in een nota van het Gemeentelijk Havenbedrijf Am sterdam. Door de groei van de haven moet de overslag in het Amsterdam/ Noordzeekanaal - gebied stijgen van 47 miljoen ton nu naar 70 miljoen ton in 2010. De komende twintig jaar is zo'n 1.100 hectare nodig voor havens en havengebonden be drijven. In die periode kan de directe werkgelegenheid met 7.000 arbeidsplaatsen toene men. Bovendien houdt de regio Amsterdam er in de indirecte sfeer (toeleveranciers plus in vesterende en verzorgende sec tor) 15.000 banen aan over, al dus de nota. Buiten de regio kunnen er nog eens 8.000 ba nen bijkomen. De plannen zijn uitgewerkt door het Gemeentelijk Haven bedrijf en ingenieursbureau DHV. Ze voorzien in de aanleg van een 300 meter brede en 1.200 meter lange haven, een transportcentrum, nieuwe auto- en spoorwegen, container-ter minals en bedrijvencomplexen. Bij uitvoering van het plan zal het dorp Ruigoord grotendeels verdwijnen. De gemeente Haar- lemmerliede en Spaamwoude, op wier grondgebied een deel van de uitbreiding moet komen, eist op milieugebied keiharde garanties. Havik Adzic nieuwe minister van defensie Joegoslavië Servië raakt in het nauw. Italië beschuldigt het Joegosla vische leger er openlijk van het vijftiende bestand in de burgeroorlog in Kroatië te ondermijnen. Volgens Rome is de helikopter met vijf waarnemers van de Europese Ge meenschap dinsdag doelbewust neergehaald. Daarmee wijst Italië indirect Servië aan als aanstichter van de oor log. Het federale leger wordt immers overheerst door Ser vië. HET WOORD IS AAN Er blijft altijd een deel van ons vezen gesloten, zelfs voor hen die ons het dierbaarst zijn. James Anthony Froude VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur BELGRADO AP-GPD-Rtr Belgrado doet alle moeite aan te tonen dat het bestand nog steeds wordt onderschreven. President Milosevic oefende gisteren in harde bewoordingen druk uit op de zelfbenoemde 'president' van Krajina, Milan Babic, om in te stemmen met de komst van vredestroepen van de Verenigde Naties. Babic herhaalde echter dat hij geen 'blauwhelmen' zal toelaten in Krajina, een hoofdzakelijk door Serviërs bewoond gebied in Kroatië. „De blauwhelmen zul len bezetters zijn", aldus Babic. Desondanks besloot de Vei ligheidsraad van de VN gisteren alvast 50 militairen naar Kroatië te sturen. Zij moeten de komst van een vredesmacht van uit eindelijk 10.000 man voorberei den. Sercretaris-generaal Bout ros Ghali eist eerst echter betere garanties dat het bestand wordt nageleefd. De federale minister van de fensie Vejlko Kadijevic nam gis teren ontslag, een dag na het neerschieten van de EG-heli- kopter, waarbij een Franse en vier Italiaanse waarnemers om het leven kwamen. Kadijevic (67) zegt om gezondheidsrede nen te zijn afgetreden. Hij wordt opgevolgd door de Servi sche generaal Blagoje Adzic, tot gisteren stafchef van het federa le leger en een uitgesproken an- ti-Kroaat. In Kroatië is dan ook met bange voorgevoelens ken nis genomen van de benoeming van Adzic. De chef van de fede rale luchtmacht, Zvonko Jurje- vic, is dinsdag al op non-actief gezet De 300 EG-waamemers (on der wie 36 Nederlanders) zullen na de begrafenis van hun vijf gedode collega's weer aan het werk gaan, zo verklaarde de woordvoerder van de EG-missie in Zagreb, de Portugees Joeo da Silva, vanmorgen tegenover de ze krant. De teams die aan de fronten toezien op het naleven van het vijftiende bestand wer den na het neerhalen van de heli onmiddellijk naar hun uit valsbases terug geroepen. Het was gisteren overigens voor de vijfde achtereenvolgen de dag in vrijwel alle frontgebie den in Kroatië rustig. Vandaag is in Brussel de vredesconferen tie over Joegoslavië hervat die vorig jaar in Den Haag van start Pagina 5: Adzic droomt van Groot-Servië. Familieberichten Feiten en meningen Film Info 'Moordenaar Palme doodde ook asielzoeker' DEVENTER *GPD Religie RTVSho Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kouder Vannacht opklaringen maar in het zuiden eerst nog veel bewolking. Minimumtemperatuur van -3 in het noordoosten tot 0 graden in het zuidwesten. Overdag flinke zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 3 gra den. Wind uit oostelijke richtingen, matig, kracht 3 a 4. Onvrede over prijzen neigt naar oproer MOSKOU AFP-DPA-AP Woedende klanten in een le vensmiddelenwinkel hebben vanmorgen de Russische presi dent Boris Jeltsin uitgejouwd. De menigte protesteerde op lui de toon tegen de forse prijsver hogingen die vorige week zijn ingegaan. „Ga je gang, scheur me maar in stukken", zei Jeltsin in Saratov, op de tweede dag van zijn rondreis door Rusland. Gisteren was Jeltsin in een win kel in de nabij gelegen stad En gels al door boze Russen omsin geld. de president reist door Rus land om „de situatie in de regio te evalueren en te bekijken wat de effecten van de vrijlating van de prijzen zijn, en meer in het algemeen van de economische en landbouwhervormingen, en hoe de geestesgesteldheid van de mensen is", aldus persbu reau Tass. Door de vrijlating van de prij zen op 2 januari zijn basispro- dukten als brood, melk en boter drie keer zo duur geworden. De winkels zijn echter nog even leeg als vorig jaar. „Natuurlijk staan ze niet staat te juichen", zei Jeltsin vanmor- r de reactie van de Rus gen sen op de vrije prijzen. „Ze ap plaudisseerden voor de presi dentsverkiezingen van juni", zei hij, staande naast een roestige tractor op een staatsboerderij. „Nu applaudisseren ze niet meer." Jeltsin verklaarde dat geen enkel land dat van een geleide economie op een marktecono mie is overgestapt een liberali sering van de prijzen heeft kun nen vermijden, en hij legde de schuld voor de huidige econo mische crisis bij zijn oude ri vaal, de voormalige Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov. „Ze ven jaar lang heeft niemand de ze hervorming durven doorvoe ren", aldus de president. Ook elders in Rusland dreigt de onvrede over de prijsverho gingen om te slaan in oproer. Volgens RIA hebben de brood prijzen in Jakoetië, een auto noom gebied in het oosten van Siberië, „alle grenzen van de re delijkheid overschreden". Ter wijl een brood in Rusland na 2 januari tussen de twee en vijf roebel mag kosten, vragen som mige bakkerijen in Jakoetië al bijna vijftien roebel. Deze prij zen zijn „een record in Rusland, en ongetwijfeld voor het hele GOS", aldus het persbureau President Jeltsin geeft het winkelend publiek in de stad Engels uitleg over zijn op 2 januari van kracht g prijsmaatregelen. 1941 door Stalin opgeheven, in Rusland hun republiek terug Tijdens zijn bezoek aan Duits- krijgen. In de voormalige Sov- land, in november vorig jaar, jetunie leven nog zo'n twee mil- beloofde Jeltsin dat de Duitsers joen etnische Duitsers. Jeltsin heeft zich intussen ook gemengd in de discussie over de Zwarte Zeevloot, die Oekraï ne opeist. Het Zweedse commerciële tv- station Channel 4 legt verband tussen de moord op de Zweed se premier Olaf Palme en de moord in Overijssel op een asielzoeker. In een reportage daarover komt onder anderen de Nederlandse ex-politiecom missaris Van Soest uit Deven ter aan het woord. Hij gelooft dat beide moorden door de zelfde man zijn gepleegd. Channel 4 stelt de zaak aan de orde op het moment dat in Stockholm ex-commissaris Hans Holmer terechtstaat we gens afluisterpraktijken tijdens het Palme-onderzoek. Holmer heeft aangekondigd dat hij vandaag de naam zal noemen van de Kurdische moordenaar van Palme. Channel 4 meldt dat die moordenaar in 1987 ook de asielzoeker Mahmut Biigili in Nederland heeft vermoord. Van Soest laakt het gebrek aan interesse bij de Nederlandse justitie voor een verband tus sen de twee moorden. Hij vindt de betrokken officier van justi tie „incapabel en rancuneus". Justitie heeft de zaak twee keer onderzocht en zag geen reden tot verdere actie. Van Soest is ervan overtuigd dat Biigili in 1987 is omge bracht omdat hij de rol van Kurden in de Palme-moord had verraden. In januari van dat jaar werd een groep Kurdi sche verdachten in Stockholm aangehouden, volgens Van Soest na tips van BilgilL Toen de Kurden wegens gebrek aan bewijs werden vrijgelaten, ver dween korte tijd later Biigili. Hij werd eind maart 1987 ver moord gevonden in het Twen tekanaal bij Markelo. HILLEGOM W1LLEKE HEUKOOP Twee gemaskerde mannen heb ben gisteren een supersnelle ge wapende overval gepleegd op een juwelierszaak aan de Hoofdstraat in Hillegom. De twee eisten geld terwijl ze het personeel van de zaak onder schot hielden. Met een onbe kende buit maakten ze zich ver volgens uit de voeten. De hele overval duurde vol gens de Hillegomse politie min der dan drie minuten. Degenen die voor of na de overval iets bijzonders hebben gezien, wordt dringend verzocht con tact op te nemen met de politie in Hillegom. NIEUWSLIJN Paspoorten niet veilig opgeborgen 1 De gemeente Harlingen, die het afgelopen weekeinde werd be roofd van 375 blanco paspoorten, heeft niet voldaan aan de vei ligheidseisen voor het opbergen van deze documenten. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken gisteren gezegd. Sinds 1 januari geldt voor Nederlandse ge meenten de verplichting om de voorraad reisdocumenten naar een bank of een postkantoor te brengen als het stadhuis niet is uitgerust met een alarminstallatie. In het gemeentehuis van Harlingen was zo'n veiligheidsvoorziening niet aanwezig. Vermiste man dood aangetroffen Een 41-jarige Rotterdammer, die sinds eind november vorig jaar werd vermist, blijkt door schoten in het hoofd om het leven te zijn gebracht. Zijn stoffelijk overschot is eind december vorig jaar aangetroffen langs een snelweg in de Belgische hoofdstad Brussel. Pas nu is bekend geworden dat het om de vermiste Rot terdammer ging. De Belgische politie is nog intensief bezig de toedracht rond het misdrijf te achterhalen. Twee dagen na de vondst van de man werd zijn auto gevonden op de rondweg om Brussel. betaal ik daarna I Per maand (f27.80) via automa- I tische betaling* '□Per kwartaal (f80,10) via accept I giro Per kwartaal (f80,10) via auto- matische betaling*. J Naam en voorletters: ARNHEM GPD-ANP Het Arnhemse chemieconcern Akzo gaat dit jaar opnieuw een drastische reorganisatie doorvoe ren. Die treft vooral de top van het bedrijf. Daar naast worden de divisies chemie en zout op 1 fe bruari samengevoegd, terwijl slecht renderende divisies worden afgestoten. Akzo weigert te zeggen hoeveel banen door de nieuwe reorganisatie op de tocht staan. Wel er kent het concern dat banenverlies „onvermijde- lijk" is. Bestuursvoorzitter jhr. A. Loudon maakte de re organisatie gisteren bekend tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. De ingrijpendste verandering voor de top van het concern is de concentratie van de staven van de verschillende divisies in het hoofdkantoor in Arnhem. Daarnaast krijgt de raad van bestuur een andere samenstelling om dat de president-directeuren van de vier (nu nog vijf) divisies erin worden opgenomen. Volgens Loudon is dit alles nodig om de „eenheid" te be vorderen en de slagvaardigheid van het concern te vergroten. Het staat vast dat duizend topfunctionarissen door de reorganisatie worden getroffen, hetzij door verhuizing, hetzij door het verlies van hun baan. Als gevolg van een andere reorganisatie verdwenen vorig jaar al zo'n 2.300 arbeidsplaat sen bij het concern. In Nederland werken ruim 22.000 mensen voor Akzo. Loudon presenteerde ook de resultaten van een onderzoek naar de sterke en zwakke onderdelen van Akzo. Dat is verricht door ex-milieuminister Winsemius. Gebleken is dat de sterke bedrijfseen- heden (business-units) 45 procent van de omzet en 80 procent van het bedrijfsresultaat voor hun rekening nemen. Deze eenheden wil Akzo waar mogelijk verder versterken. Zwakke units hebben een aandeel van 15 procent in de totale omzet en per saldo een negatief bedrijfsresultaat. Deze een heden zullen worden afgestoten. Woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 januari. Een Goed Begin voor iedereen! In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd Dus kom snel kijken! We staan er deze week 3 extra avonden voor klaar. H MEUBELPROMENADE IÖL1 SfSSSSlS."" IffSffiK.. 'ssaaa"— MEUBELPROMENADE lÖVTWUK MEUBELPLEIN LEIDERDORP j Postcode: I Woonplaats: Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2 300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1