Smaak Creatief diner dat snel op tafel staat Groene-Wegslager spreekt aan Michael Jackson kan in België 'n potje breken Vitamine C, zomaar een snoepje? Woensdag 8 januari 1992 „U vraagt om lievelingsrecepten. Dat is best moeilijk", schrijft MARIANNE KOSTELIJK UIT SANTPOORT. „Er zijn zo veel lekkere potjes te koken, van gemakkelijk tot heel in gewikkeld. Laat ik mij nu maar houden bij gemakkelijk en lekker. Nodig voor 4 perso- Shoarmavlees lek- nen: 350 g. shoarma- ker doorbakken en vlees; 500 g sperzle- mengen met de bonen; 1 zak Rösti; gaargekookte sper- 200 g geraspte bele- ziebonen. Dit gen kaas. mengsel in een in gevette ovenschaal doen. Rösti mengen met kaas en op het vlees-bonenmengsel leggen. Daarna 40 minuten in de oven op 200 gra den C. Voor grote eters kun je er een salade bij klaarmaken. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Anderhalve sinaasappel per dag. voorziet In de vitamine-C-behoefte (70 mg) van een volwas sene. Wie rookt, de pil gebruikt, zwanger is of borstvoeding geeft heeft 30 mg meer nodig, pakweg twee sinaasappels. ALS JE EEN lepel wijn In een vat slootwater doet, dan krijg je slootwater. Als je een lepel slootwater in een vat wijn doet, krijg je ook slootwater. duizend brouwers in Duitsland, maar het bier van de een lijkt precies op dat van zijn buurman. In België zijn er bijna even veel biertypen als er brouwers zijn. Elke brouwer brouwt zijn eigen, karakteristieke biertje en hij zal zich door niemand van de wijs laten brengen. Dat maakt België tot zo'n prachtig bierland." Belgen ziin in zijn ogen heel wat verstandi ger dan ae Schotten. Gordon's Scotch Ale, gebrouwen in Edinburgh, is in België een bestseller. Het donkere, zeer moutige bier, wordt door de Schotse producenten, Scot tish and Newcastle Breweries, niet op de Schotse markt gebracht „omdat zij het te duur en te zwaar vinden voor hun eigen markt. Dat de Belgen zich maar hoeden voor dergelijke kortzichtigheid." 'De Grote Belgische Bieren' is een uitgave van Media Marketing Communications in Antwer pen (ISBN 90/5373/002/8). LIEVELINGSRECEPT België heeft niet de grootste bierproduktie, het heeft zelfs niet de meeste brouwerijen in Europa, maar het bezit wel de grootste variatie aan biertypen. Daarmee is België het belangrijkste bierland ter wereld. Mi chael Jackson niet de popartiest maar de Britse bierschrijver heeft het opnieuw ge zegd bij de presentatie van zijn nieuwste boek 'De Grote Belgische Bieren'. Toen Michael Jackson, bekend van onder meer de Bieratlas, een paar jaar geleden voor de Britse televisie de film The Beer- hunter maakte, koos hij als eerste onder werp de bieren van België. Ook in zijn boe ken over de internationale bierwereld ne men onze Zuiderburen een prominente plaats in. „België en zijn bieren hebben mijn hart", zo geeft hij toe. „Laatst vroegen Duitse brouwers mij of ik ook een boek wil de schrijven over hun brouwerijen en bie- Michael Jackson (links) in gesprek met Kris Herteleer, een van de 'Dolle Brouwers' wiens bier hij ren. Ik heb nog steeds niet besloten of ik dat vergelijkt met Bordeaux en Sauternes. foto rien van reems zal doen. Het is moeilijk, er zijn meer dan De Horeca- vierdaagse Het na de feestdagen even gemakkelijk doen Geen viergangenmenu, maar een tafel vol lekkere hapjes waar iedereen zelf uit kan kiezen. Men neme een fonduepannetje, of gourmetstel, een steen- of tafelgrill en het feest kan beginnen. Gegarandeerd dat het een gezellige avond wordt als de fonduepan of het gourmetstel op tafel wordt gezet. Want creatief tafelen is zelf naar hartelust kokkerellen, waarbij ein deloos veel culinaire combinaties mogelijk zijn. Feestelijk en gemakkelijk tegelijk, met een keuze uit vele soorten vlees, sausjes en salades, rijst, gepofte aardappels, stok brood, kruidenboter, champignons, maïs, vruchten en rauwkost. Voor het vlees kan men kiezen uit diverse soorten: varkens-, rund-, kalfs-, lams- en paardevlees, maar ook orgaanvlees (zoals lever) en vleeswaren. Aan te bevelen is om het vlees in niet al te grote stukken te (la ten) snijden. Dat geldt zeker voor varkens vlees, want juist die vleessoort dient altijd goed gaar te worden gegeten. Sommige vleessoorten moeten kort geblan cheerd worden, voordat ze in de olie of op de grill worden gelegd. Saucijsjes, zwezerik en niertjes moeten bij voorbeeld altijd even kort worden voorgekookt. Dat geldt ook voor barbecueworstjes, gehaktballetjes en spare-ribs die men op de steen- of tafelgrill legt. Is het vlees gemarineerd, dan is het raadzaam om het eerst even droog te deppen. Dat voorkomt verbranding. Oosters fonduen Veel mensen zijn gek op bouillonfondue. Deze vorm van kokkerellen komt uit China en heeft een onmiskenbaar oosters tintje MENU VAN DE DAG fRfc Voorlichtingsbureau voor de Voeding VARKENSFILET MET ANANAS BLOEMKOOL AARDAPPELEN KARAMELPUDDING MET ADVO- CAATSAUS Bestrooi 2 lapjes varkensfilet met kerrie en bloem. Bak het vlees in 20 gram (dieet)mar- garine of boter in 10 minuten bruin en gaar. Bak 2 plakken ananas even mee. Leg het vlees op een voorverwarmde schaal en doe op elk lapje vlees een schijf ananas. Per persoon 940 kj (220 kcal), eiwit 24 gram, vet 13 gram, koolhydraten 5 gram. CHILI CON CARNE SOEP CUSTARDPUDDING MET TUTTI FRUTTI Fruit een klein gesneden ui met een uitge perst teentje knoflook in een eetlepel olie. Voeg 100 gram gehakt toe en bak dit al om scheppend rul en gaar. Voeg toe een kleine gesneden paprika, een blikje tomatenpuree, 5 dl bouillon, chilipoeder en peper en zout. Kook de soep 10 minuten op een zacht vuur. Voeg een pot of blik bruine bonen toe en warm de soep goed door. Strooi er wat fijngeknipte peterselie over. Per persoon 1600 kj (380 kcal), eiwit 27 gram, vet 10 gram en koolhydraten 49 gram. BOUILLON MET CHAMPIGNONS SCHOL MET CHINESE GROENTE MIE Maak een marinade van 1 dl sinaasappel sap, een eetlepel ketjap en een mespuntje gemberpoeder. Leg 4 gewassen scholfilets hier 30 minuten in. Maak een kleine prei, een kleine paprika, een halve winterwortel en 100 gram kool schoon en snijd de groen te in smalle repen. Verwarm een eetlepel olie. Bak de groente even mee. Voeg de vis filets en wat marinade toe en stoof dit 10 minuten. Voeg 50 gram gewassen taugé toe en verwarm het geheel. Per persoon 790 kj (190 kcal), eiwit 22 gram, vet 7 gram, koolhydraten 10 gram. (Alle recepten zijn bedoeld voor 2 personen). Verkoudheid Overigens heeft men nooit wetenschappe lijk kunnen bewijzen dat het gebruik van grote hoeveelheden vitamine C verkoud heid en griep voorkomt Als iemand die ver kouden is veel vitamine C gaat slikken, zal de duur van de verkoudheid met hooguit een halve dag op de vijf dagen worden be kort. In suikervrije vitamine-C-snoepjes zit een zoetstof die als je er veel van gebruikt diarree kan geven. Daar zit dan eerder de beperking dan bij de vitamine C. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding raadt aan een gevarieerde voeding te ge bruiken, dan is de opname van vitamine C zeker voldoende. Een andere naam voor vitamine C is ascor- binezuun het is een witte stof die zuur smaakt en goed oplosbaar is in water. Het hoort dan ook bij de 'wateroplosbare vita mines'. In het lichaam is vitamine C betrok ken bij allerlei processen: bindweefselvor ming, botweefselvorming, ijzerstofwisseling en hormoonproduktie. Er zijn ook aanwij zingen dat vitamine C een beschermende werking heeft op het ontstaan van maag kanker. Vitamine C komt veel voor in fruit, groente en aardappelen. Wat het fruit betreft zit de meeste vitamine C in sinaasappelen, grape fruits, citroenen, kiwi's en aardbeien. Bana nen bevatten ook vitamine C, maar er zijn aanwijzingen dat uit een mengsel van ba naan en sinaasappel vitamine C verdwijnt. Dat zou gebeuren onder invloed van enzy men uit de banaan. Bij de groente bevatten koolsoorten (spruitjes, witte kool, rode kool, bloemkool, broccoli) de meeste vitamine C. In bladgroente komt het nauwelijks voor. Vitamine C in voedsel is temperatuurgevoe- lig en wordt gemakkelijk onwerkzaam ge maakt door zuurstof uit de lucht. Kook daarom groente niet te lang. En bewaar groente en fruit op een koele plaats 12 tot 15 graden C) of in de koelkast. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelin -sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Gourmet is gezellig en vraagt geen lange voorbereidingen in de keuken.l foto cpd door de fijne groenten die aan de bouillon worden toegevoegd. Voor bouillonfondue is een Mongoolse vuurpot nodig. Deze 'pan' heeft de vorm van een Mexicaanse hoed, waaronder een spiritusbrander staat. Deze bijzondere 'pan' is te koop in toko's en de betere huishoudspeciaalzaken. Bij de bouillon voegt men een in dunne reepjes (julienne) gesneden bouquet toe van rauwe ui, wortel, prei en selderij. Hij wordt vervolgens afgemaakt met een scheutje droge sherry en een beetje ketjap. Tip: serveer bij bouillonfondue stukjes paprika, geblancheerde champignons, een gepofte aardappel en wat knapperige sla. Grillen aan tafel raakt steeds meer 'in'. Vooral steengrillen wint aan populariteit. Voor deze originele manier van grillen zijn speciale lavastenen te koop, die al of niet elektrisch zijn te verhitten. Ook bij steen grillen zijn diverse combinaties met tal van smakelijke ingrediënten (vleesj sausjes, rauwkost, maïskolfjes) mogelijk. Voor het maken van spiezen is het raadzaam om niet te grote lapjes of blokjes vlees te gebruiken. Desgewenst snijdt de slager het vlees alvast voor en maakt er een mooie schotel van. Bij steen- of tafelgrillen smaakt een verse vruchtensalade of aardappelsalade erg lekker. Er zijn snoepjes op de markt die veel vita mine C bevatten. Snoepjes die vragen op roepen als: heb je extra vitamine C nodig? En als je een hele zak snoepjes leeg eet, krijg je dan te veel vitamine C binnen? Aanbevolen wordt om per dag ongeveer 70 mg vitamine C te gebruiken. Dat komt overeen met anderhalve sinaasappel, ruim één ons aardbeien of twee groentelepels spruitjes. Onder bepaalde omstandigheden is meer vitamine C nodig: bij roken, pilge bruik, zwangerschap en borstvoeding moet ongeveer 30 mg meer vitamine C gebruikt worden. Via de voeding is het niet gauw mogelijk om te veel vitamine C binnen te krijgen. Tot 10 gram per dag (ongeveer 140 maal de aanbevolen hoeveelheid) wordt als niet- schadelijk beschouwd. U kunt zelf uitreke nen hoeveel snoepjes u kunt opeten om aan deze grens van 10 gram te komen. Een waarschuwing is hier wel op zijn plaats. Mensen die hiervoor gevoelig ziin, hebben bij een hoog vitamine-C-gebruik een ver hoogde kans op nierstenen. Ook belangstelling van de horeca groeit Voor de vaderlandse horeca be gint het nieuwe jaar eigenlijk op de Horecava, de grootste hore- ca-vakbeurs van ons land die jaarlijks in de eerste week van januari in de Amsterdamse Rai nagenoeg alle hallen in beslag neemt. Een ontmoetingsplaats bij uitstek, waar alle vakbroeders uit heel Nederland op afko men. En dat zijn er heel wat, want ons land telt maar liefst 40.000 bedrijven in de hotel-, restaurant- of cafésector. De bezoekers ko men gedurende vier dagen ogen en oren te kort. Dit jaar zijn het niet minder dan 675 exposanten uit binnen- en buitenland, met in hun stands allerhande noviteiten vari ërend van moderne keukenapperatuur, in- terieuren, serviezen en glasgoed tot koel technieken, fastfood en snacks. Maar ook levensmiddelen, frisdranken, bier, wijn en nog véél, véél meer. Voor horeca-ondememers is een bezoek aan de Horecava een 'must'. Ze krijgen er een interessant en leerzaam programma voorgeschoteld waarbij men zich geen mi nuut hoeft te vervelen. Ieder jaar opnieuw een hoogtepunt zijn de wedstrijden, die door de jaren heen zijn uitgegroeid tot eve nementen waarbij de toeschouwers zich verdringen om een plaatsje. Een goed voor beeld is de finale van de Nationale biertap wedstrijden. Daaraan zijn 60 regionale voorronden voorafgegaan met in totaal 3000 deelnemers. De uiteindelijke kam pioen staat binnen de branche in hoog aan zien. En dan zijn er nog de traditionele kookwedstrijden met de Zilveren Koksmuts als bekroning. Meer dan 300 koks hebben zich hiervoor ingeschreven en twaalf finalis ten zullen om de eer strijden. Dat het leveren van culinaire topprestaties geen sinecure is, ondervond ook KRO-pre- sentator Willibrord Frequin. Hij deed mee aan de voorronde voor de Zilveren Koks muts, als onderdeel van zijn tv-serie 'Voor de leeuwen'. Met vallen en opstaan pro beert hij een vak te leren. Koken is een vak dat je nu eenmaal niet in een paar weken onder de knie krijgt. Willibrord belandde dan ook niet in de finale. Een wedstrijd die ik niet onvermeld wil la ten is de strijd om 'Het lekkerste broodje van Nederland'. Een goed belegd broodje vereist vakmanschap en kwaliteit. Deelne mers zijn serieus met hun vak bezig en ook deze wedstrijd is uitgegroeid tot een uiterst spannend evenement Dat een bezoek aan de Horecava ook zeer gezellig is zult u be grijpen. Collega's onder elkaar bespreken de nieuwste trends en de verwachtingen voor het nieuwe jaar. Een uur voor slui tingstijd van de beurs treft men elkaar in de stands waar onder het genot van een drank je en een hapje de nieuw opgedane ervarin gen worden uitgewisseld. Die dagen zijn ze zelf de gast, en dat laten ze zich die ene keer per jaar graag aanleunen. Proost, op het nieuwe jaar. Van één biologisch-dynamische slagerij in Utrecht tot een keten van twintig winkels verspreid over het hele land. Binnen tien jaar groeide de ambachtelijke Groene-Weg- slagerij uit tot een onderneming met een omzet van meer dan 10 milioen gulden. Voor veel consumenten is de Groene Weg een begrip. Maar niet alleen de consument krijgt steeds meer aandacht voor milieu vriendelijke en gezonde voeding, ook de be langstelling van de horeca groeit. „De toe nemende vraag naar biologisch-dynamisch (bd) vlees leidde tot de bouw van het nieu we slachthuis van de Groene Weg in het Brabantse Hedel", zegt Peter de Ruijter, op richter en directeur van de Groene Weg. Behalve een slachterij is in Hedel ook een worstmakerij en een afdeling horeca, waar vlees voor de horeca wordt verwerkt en ver pakt. De Ruijter „Slagers die net beginnen, raad ik aan niet meteen zelf alle vleeswaren te maken, zodat ze eerst alle aandacht aan hun winkel kunnen besteden. Voor hen en voor slagers die de vraag naar vleeswaren zelf niet aankunnen of -willen, maken wij hier rundersalami, ham, spekjes en noem maar op." Dit jaar komen er in Nederland vijf nieuwe Groene-Wegslagerijen bij en in februari gaat in Gent de eerste Belgische vestiging open. Dat doet De Ruijter goed. En niet alleen omdat zijn bedrijf een schot in de roos blijkt te zijn, maar ook omdat dit betekent dat mensen milieubewuster worden. „Zelfs de politiek stemt me hoopvol. Ik heb het gevoel dat de overheid ook begint in te zien dat het zo niet langer kan met de gangbare landbouw. Door de strengere maatregelen van het ministerie gaan steeds meer boeren inzien dat het mestoverschot, de kunstmest en de giftige bestrijdingmiddelen echt heel slecht zijn voor het milieu. Hierdoor groeit de belangstelling voor milieuvriendelijk boeren". In Hedel wordt nog lang niet alle capaciteit benut, zodat de komende jaren op ae groei ende vraag De Ruijter is er van overtuigd dat de vraag blijft toenemen kan worden ingespeeld. Dit jaar verwerkt de Groene Weg ongeveer 900.000 kilo bd-vlees. De on derneming levert behalve aan de slagerijen en natuurvoedingswinkels ook al vlees aan ruim dertig horeca-bedrijven. Vier van deze horeca-bedrijven zijn volledig overgescha keld op bd-vlees. Te weinig Ook al zou De Ruijter willen, dan zou hij op De initiatiefnemers van de biologisch-dynamische slagerijen in het nieuwe slachthuis in Hedel. Links Peter de Ruijter, rechts Henk van Oers.. foto cpd dit moment de slachtcapaciteit in Hedel toch niet geheel kunnen benutten. In Ne derland werkt namelijk nog maar een heel klein deel van de boeren biologisch-dyna- misch, hoewel het aantal zich wel snel uit breidt. De nu 250 bd-boeren, waarvan een deel 'boeren-in-omschakeling', houden reke ning met de evenwichtige ontwikkeling van plant en dier. De dieren van de boeren mo gen samen niet meer mest produceren dan zij voor hun grond nodig hebben. Dit bete kent dat zij maar een beperkt aantal dieren kunnen houden die allemaal veel ruimte en frisse lucht krijgen. Ook gebruiken zij abso luut geen chemische bestrijdingsmiddelen of kunstmest. Verder houden ze rekening met de arbeidsomstandigheden en natuur krachten die de landbouw positief kunnen beïnvloeden. Bd-produkten, ook het vlees van de Groene Weg, zijn te herkennen aan het internationale Demeter-keurmerk. Alleen van de bd-boeren wordt vee gekocht voor de slacht. En dat betekent een beper king. „Maar tot nu toe kunnen we de vraag aan en het lijkt er op dat het aantal bd-boe- ren meegroeit met de vraag", aldus De Ruij-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9