Buitenland Prijsoproer in Rusland dreigt Nederland steunt Suriname militair Serviërs de vergeten oorlogsslachtoffers van Kroatië 'IJzeren Vlinder' wil weer vliegen als adelaar Rapport vernietigend voor Franse RK kerk Georgië: Lever Gamsachoerdia uit Bush: Harde toezeggingen Japanners Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST IRAN BOUWTeen enorm wapenarsenaal op door middel van geheime transacties met Rusland, Noord-Korea en andere landen. DE AANKOPEN omvat ten Russische SU-24 bommenwerpers, MIG-29 gevechtsvliegtuigen, tanks, raketten en nucle air onderzoeksmateriaal. United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Sabel wint van keukenmes Gewapend met een keukenmes heeft een jonge vrouw zich maandag op een officier van de Horse Guards gestort terwijl de ze bezig was met het wisselen van de wacht voor hun kazerne in Londen. Door zijn sabel te gebruiken om de stoot af te wenden kwam de luitenant als winnaar uit de strijd. De sergeant van de politie raakte aan de hand gewond toen hij de vrouw het mes af nam. Voor honderden verbouwereerde toeristen had zij zich op een luitenant gestort, die de aflossing van de wacht leidde. Met een flitsende sabelbeweging voorkwam deze dat de vrouw hem stak. Wervelstorm treft Marshall-eilanden De Marshall-eilanden zijn gisteren getroffen door een wervel storm. Het was de eerste tyfoon die dit jaar over de groep atollen in de Stille Oceaan trok. Door de storm waaiden daken van hui zen en braken hoogspanningskabels. Duizenden mensen moes ten een veilig heenkomen zoeken in speciale opvangcentra. Het was de zwaarste storm die de eilanden sinds 1918 heeft getrof fen. Boeing verliest motor, landt veilig Een Boeing 737 van de Amerikaanse maatschappij Delta Airlines heeft gisteren vlak na de start van de luchthaven Dallas-Fort Worth de rechtermotor verloren. De piloot kon het toestel weer veilig aan de grond zetten. De oorzaak van het technisch man kement is niet bekend. Dat wordt nog onderzocht. Algerije ontkent bouw atoombom Algerije bouwt niet aan de eerste islamitische atoombom. Het bericht in de Britse krant Sunday Times dat Irak na de nederlaag in de Golfoorlog tien ton uranium naar Algerije heeft getrans porteerd klopt niet. De Algerijnse premier Ghozali riep de infor manten van de Sunday Times op met bewijzen te komen of an ders hun beschuldigingen in te trekken. Een woordvoerder van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen verklaarde gisteren dat zijn organisatie geen aanwijzing heeft over een mogelijk transport van Iraaks uranium naar Algerije. Minister Ter Beek van defensie heeft met zijn Surinaamse colle ga Gilds op Bonaire afspraken gemaakt over militaire hulp van Nederland aan Suriname, Het gaatj vooral om het uitlenen van Nederlaüdse deskundigen aan Suriname en opleidingsmoge lijkheden voor Surinaamse mili tairen in Nederland. Beide mi nisters sloten gistermiddag het tweedaags topoverleg op Bonai re af. Nederland zal een permanen te militair attaché verbinden aan de ambassade in Paramari bo. Er wordt nog overwogen of een Surinaamse attaché op de ambassade in Den Haag wordt geplaatst. De nu op Bonaire gemaakte afspraken zijn een uitwerking van het protocol tot samenwer king tussen Nederland en Suri name dat op 16 november op Bonaire werd ondertekend. Bei de ministers sloten een tweede ontmoeting niet uit, maar in eerste instantie wordt verder door deskundigen uit beide lan den overlegd over de uitwerking van de afspraken. Er zijn geen afspraken ge maakt over Nederlandse mili taire bijstand bij de douane, omdat dat in Suriname onder het ministerie van financiën valt. Hulp voor oorlogsmisdadiger Touvier PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse oorlogsmisdadiger Paul Touvier wist 45 jaar lang uit handen van de Franse justi tie te blijven dankzij de steun van een hele serie hoge katho lieke geestelijken. Dat is de schokkende conclusie van een rapport dat maandag in Lyon door een commissie van histori- Touviér, leider van de pro- Duitse milities in het bezette Frankrijk van Vichy, werd in 1946 en 1947 door twee recht banken bij verstek ter dood ver oordeeld. Pas in 1989 werd Tou vier aangehouden door de poli tie na een bizarre zwerftocht bisschoppen en andere hoge geestelijken hielpen Touvier en zijn gezin aan schuiladressen en alibi's, zo blijkt uit het rapport. ;,Ik ben verbijsterd en triest", zei de de kardinaal van Lyon, monseigneur Albert Decourtray bij de presentatie van het rap port. „Hoe is het mogelijk dat zoveel kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders onder het mom van liefdadigheid de justitie hebben geminacht?". Kardinaal Decourtray gaf in 1989 een groep historici de op dracht om de rol van de katho lieke kerk in de zaak-Touvier uit te pluizen. „De waarheid ver dient de voorkeur boven ge ruchten", zo motiveerde hij het onderzoek. Ruim twee jaar later blijkt de waarheid wel erg pijn lijk voor de Franse clerus. Het rapport stelt weliswaar duidelijk dat de katholieke kerk als instituut niet schuldig is aan het dwarsbomen van de justitie, maar het aantal hoge geestelij ken dat op eigen gezag Touvier gesteund heeft, is verbijsterend. Diverse bisschoppen hebben zich jarenlang ingezet voor Touvier door hem schuil te houden en door amnestie-ver- zoeken te richten aan diverse Franse presidenten. Zelfs kardi naal Jean Villot, van 1967 tot 1978 staatssecretaris in het Vati- caan en een van de naaste me dewerkers van drie pausen, heeft zich herhaaldelijk voor Touvier ingezet, zo blijkt uit het rapport. In 1971 verleende president Pompidou Touvier gratie. Het lijdt geen twijfel dat dat gebeur de na een intensieve kerkelijke lobby. Kort daarna werd Tou vier echter opnieuw in staat van beschuldiging gesteld, dit keer vanwege misdaden tegen de mensheid. Een zaak die nog niet voor de rechter is geweest. Waarom zoveel hoge geeste lijken Touvier jarenlang hebben gesteund, wordt uit het rapport maar gedeeltelijk duidelijk. Touvier wist zich op te werpen als een martelaar, een ten on rechte vervolgde en zou daar mee heel wat naïeve geestelij ken voor zich gewonnen heb ben. Maar een andere verkla ring is veel pijnlijker voor de kerk. Het rapport verwijst naar de allesbehalve zuivere rol van de katholieke kerk onder de Duitse bezetting. Zonder zijn daden te beoorde len, zouden veel geestelijken zich verwant hebben gevoeld aan Touvier, opgegroeid in een traditioneel katholiek milieu en vechtend voor de daarbij beho rende waarden. Een stroming die anno 1991 nog steeds leeft binnen de Franse katholieke kerk. Jeltsin op reis om stemming bevolking te peilen De Russische president Boris Jeltsin is vandaag begon nen aan een tweedaagse rondreis door zijn republiek, om de stemming onder de bevolking te peilen. Hij doet dat nadat op verschillende plaatsen protest was uitgebroken tegen de prijsverhogingen van afgelopen week. Russen heeft gisteren gezegd dat de Nederlandse hulp aan de Russen geen last ondervindt van de plaatselijke maffia. De hulpgoederen komen op hun bestemming aan en worden niet onderschept door misdadi gers. De stichting reageert op be richten dat Duitse voedselhulp op weg naar mensen in nood door misdadigers wordt inge pikt. Volgens voorzitter Sikinghe van de stichting wordt „naar volle tevredenheid" samenge werkt met de plaatselijke autori teiten en met de centrale over heid. De stichting transporteert en distribueert de hulpgoederen zelf, in tegenstelling tot de Duit se organisatie. Om de problemen bij de dis tributie te verminderen, is de Navo gisteren begonnen met het coördineren van het trans port van de westelijke voedsel- MOSKOU AP-GPD-ANP-Rtr-DPA-UPI Gisteren gooiden woedende in woners van Stavropol winkel ruiten in uit protest tegen de enorme stijging van de vlees- prijs. Nadat gemeenteraadsle den met de dood waren be dreigd, werden de prijzen van hogerhand verlaagd. Radio Moskou maakte melding van een 'melkoproer' in Wladimir, waarbij de politie moest ingrij pen. De melkprijs werd ver laagd. De maandsalarissen in Rus land liggen tegenwoordig tus sen de 350 en 650 roebel, zeker het dubbele van een jaar gele den, maar de koopkracht van de roebel keldert door het vrijlaten van de prijzen zo snel, dat veel mensen bijna niets meer kun nen kopen. Een gulden is onge veer 60 roebel. De stichting Voedselhulp aan hulp naar Moskou en St. Peters burg. Twee legervliegtuigen van het type Boeing 707 vertrekken de komende dagen vanuit Keu len naar de Russische hoofd stad. De Navo heeft gisteren in be ginsel besloten formele betrek kingen aan te knopen met de tien republieken uit het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten door ze uit te nodigen voor de nieuwe Noordatlantische Sa menwerkingsraad. Die raad be staat uit leden van de Navo en het voormalige Warschaupact en moet zorgen voor grotere veiligheid in Europa. Estland levert geen' brood meer aan het Sovjet-leger in de Baltische republiek, omdat Rus land graanleveranties aan Est land niet nakomt. Volgens het persbureau Tass is er een groot broodtekort in Estland. De drie Baltische republieken hebben dit weekeinde gezegd dat het Sovjet-leger zo snel mogelijk van hun grondgebied moeten verdwijnen. Volgens Jeltsin kan dat echter pas in 1994 een feit zijn. Omstanders helpen een man, die gisteren tijdens een betoging in Tbilisi vóór de verdreven Georgische presi dent Gamsachoerdia door een kogel werd getroffen. Gemaskerde mannen openden plotseling het vuur op de ongeveer duizend demonstranten. foto epa micharl evstafiev l-TBILISI AFP-Rtr De nieuwe machthebbers in Georgië zijn gisteren onderhandelingen begonnen met de Armeense regering over de uitlevering van de afgezette pre sident Zviad Gamsachoerdia. De gesprekken wor den gehouden in de Armeense grensplaats Idsje- van, waar Gamsachoerdia en 120 aanhangers heen zijn gevlucht. Een woordvoerder van de nieuwe leiding in Tbilisi liet er geen twijfel over bestaan dat Gamsa choerdia voor zijn misdaden terecht moet staan: „Hij is een staatscrimineel en moet terugkomen om berecht te worden", zei hij tegen een plaatse lijke journalist. Of Armenië de maandag gevluchtte president ook daadwerkelijk zal uitleveren, is overigens nog niet duidelijk. De autoriteiten in Armenië ontken den berichten dat zij Gamsachoerdia politiek asiel zouden hebben aangeboden. Wel citeerde het Russische persbureau RIA de Armeense vice- minister van binnenlandse zaken, Voskan Gal- stian, die zei dat Gamsachoerdia de Armeense autoriteiten hulp had gevraagd om naar het wes ten te kunnen vluchten. Ongeveer drieduizend sympathisanten van Gamsachoerdia demonstreerden gisteren Tbilisi voor zijn terugkeer. Zij werden na ruim drie uur beschoten door een twaalftal onbekenden, van wie later bekend werd dat zij in opdracht van de Militaire Raad handelden. Ioseliani, de voorman van de Raad, ontkende echter dat bij het uiteen jagen van de demonstratie gewonden zouden zijn gevallen, zoals ooggetuigen en westerse fotogra fen meldden. De leider van de Nationale Democratische Par tij, Georgi Tsjantoeria, beschuldigde de aanhan gers van Gamsachoerdia er van dat zij in de par lementsgebouwen mensen hebben gemarteld en gedood. „Veel, veel mensen werden geëxecuteerd in de regeringsbunker", zei hij. „We weten niet hoeveel, maar dat zullen we uitzoeken." BELGRADO ADAM LEBOR THE INDEPENDENT Het decor is idyllisch. Een dik ke deken van sneeuw bedekt de glooiende dennebossen. De bomen rijzen majestueus op in de avondschemering. Kinde ren spelen in de bossen. Ze schreeuwen en lachen. Toen de Servische orthodoxe kerken maandagnacht hun nachtmis hielden, oogde het als een plaatje op een kerstkaart Toch klopt er iets niet. De kin deren, allen Servische vluchte lingen, spelen oorlogje en roe pen 'Ik ben een Chetnik, ik ben een Chetnik'. Ze zijn uit hun huizen in Kroatië verdreven en hebben hun toevlucht gezocht in het Pionirski Grad vluchtelin genkamp in Belgrado, een voor malig onderkomen van de Jon ge Pioniers, de communistische versie van de padvinders. Terwijl Kroatische en etnische Hongaren die in Kroatië hun huizen hebben moeten ont vluchten alle aandacht krijgen, zijn de Servische ontheemden van Kroatië de vergeten slacht offers van de oorlog. „Wanneer je hier aankomt, zeg je 'Goddank, ik ben gered' zegt Natasja, die in de herfst met haar 11-jarige zoon Milan uit de Kroatische hoofdstad Za greb vluchtte. „Maar dan word je langzaam gek door de manier waarop je moet leven. De toe stand is volslagen hopeloos. Mijn flat in Zagreb is bezet door de Kroatische Nationale Garde, dus ik kan niet terug naar het verleden, naar waar ik altijd heb gewoond. Ep ik zie geen toe komst." Ook in het Kroatische Zagreb vierden orthodoxe Serviërs gisteren Kerst mis. Een leider van de Servische gemeenschap houdt hier de collecte tij dens de mis, die vanwege de burgeroorlog niet zo druk werd bezocht als andere jaren. foto ap hrvoje kniez kende. Ik had veertig jaar in Za- op de koffie en ik hoorde nooit greb geleefd en ik kende het als meer 'Hallo, hoe gaat het?'. Aan mijn achterzak. Maar opeens het eind van ieder gesprek s het mijn stad niet r Het maakte mij nooit uit of ie mand een Kroaat was of een Macedoniër. Ik heb mijn zoon ook nooit geleerd dat hij een Serviër was, of een Kroaat. Nu gebeurt in Zagreb hetzelfde als e steevast of ik achter hem (Tudjman) stond of niet. Natuurlijk kon ik hem niet steu nen. Ik snap niet hoe mensen twee persoonlijkheden kunnen hebben." Voordat Natasja besloot s Een Servisch meisje steekt kaarsen aan voor oorlogsslachtoffers, bij een orthodoxe kerstviering in Belgrado. De orthodoxe christenen hanteren de Juliaanse kalender voor het vaststellen van de feestdagen, die daar door altijd later vallen dan in het Westen, dat sinds 1582 de Gregori aanse kalender gebruikt. foto epa maja iuc in andere steden, maar de men- met haar zoon Zagreb te verla- sen merken het niet, omdat Za- ten, was ze het doelwit gewor- greb zo groot is. Mensen wor- den van een haatcampagne, den ontslagen, moeten zich waarbij ze was bedreigd met trouw verklaren aan de regering verminkingen en zelfs de dood. ri zich aansluiten bij de Natio- Volgens het Pode Kruis zijn bij- i, zegt de Kroatische president Franjo dat haar leven en dat van haar Tudjman aan de macht kwam. zoon totaal veranderden toen „Ik wist dat dat het einde bete- nale Garde, anders worden ze gearresteerd." „Mijn Kroatische vrienden, waar ik al tientallen jaren goed mee omging, keerden mij de rug toe. Het ging allemaal heel iel: ik kreeg geen telefoon- na een half miljoen mensen ontheemd door de gevechten. Ruim 300.000 van hen komen uit Servië en Kroatië. Hulporga nisaties van de Verenigde Na ties, de Wereld Gezondheids Organisatie, het internationale woonachtige Joegoslaven pro beren hulp te bieden. „Onze verantwoordelijkheden worden steeds groterzegt een woordvoerster van het Rode Kruis, Milanka Cvetkovic. „Ieder dag komen er meer vluchtelin gen. Zelfs als de oorlog nu on middellijk zou stoppen, hebben we nog hatYdehvol werk voor de toekomst:"' De situatie van de Servische vluchtelingen uit Kroatië is ver gelijkbaar met die van de Kroaten en etnische Hongaren die Servië zijn ontvlucht. Nata sja deelt een kamer met Milan, een andere jonge moeder met twee kinderen en hun groot moeder. Ze brengt de dag door met praten, wachten op de maaltijden, het helpen van nieuwe vluchtelingen en het uitdelen van zeep en andere goederen. Milan is totaal geobesedeerd door de oorlog, zegt Natasja ter wijl ze toekijkt hoe haar zoon bladert in een boek over de ver meende Kroatische oorlogsmis daden. „Hij volgt het nieuws op de televisie. Wanneer een echt genoot of een vader van het front komt om zijn familie te bezoeken, praat iedereen over oorlog, dood en vernieling." „Gisteren vertelde een 9-jarige me hoe de Kroaten zijn buren hadden vermoord. Hij vermeld de elk gruwelijk detail. Als ik nu een Kroatische vrouw zou te genkomen, zou ik haar omhel zen en van vrouw tot vrouw te gen haar zeggen: „Waar zijn we mee bezig? Wat gebeurt er met onze wereld?" VERTALING: MARGREET HESUNGA tjes meer, ze kwamen niet meer Rode Kruis en in het buitenland RAMON ISBERTO Imelda Marcos heeft een week moeten nadenken over het verzoek van de Be weging voor een Nieuwe Maatschappij (KBL) of ze zich kandidaat wilde stellen voor het presidentschap van de Filipij- nen. Niet echt nadenken natuurlijk, want in het midden van de jaren zeven tig, toen haar man Ferdinand Marcos nog op het hoogtepunt van zijn macht was, dacht zij er al hardop over na om hem op te volgen wanneer hij zou over lijden. Maar de 'IJzeren Vlinder' weet als geen ander dat je nooit direct ja moet zeggen op zo'n verzoek. Eerst de mensen een tijdje in spanning houden. Dat vergroot het theatrale effect. Zal het Imelda alsnog lukken om presi dent te worden, nadat Corazon Aquino haar in februari 1986 de kans ontnam om haar man direct op te volgen? Daar-1 op worden verschillende antwoorden ge geven. Haar kansen hangen niet alleen af van de steun die ze onder de bevolking geniet en van het vele geld dat ze aan haar campagne kan besteden, maar in eerste instantie veel meer van de men sen die zich al kandidaat hebben gesteld. De belangrijkste persoon in dit verband is Eduardo Cojuangco Jr., ooit een van de belangrijkste bondgenoten van Ferdi nand Marcos. Cojuangco heeft de laatste twee jaar veel energie en geld gestoken in de voorbereiding op het president schap. Hij ging ervan uit dat hij de vroe gere maentsbasis van de Marcosfamilie in Ilocos op het noordelijke eiland Luzon moest veroveren om een goede kans te maken. Cojuangco is kandidaat namens een van de drie facties van de Nationa listische Partij (NP) en ziet zichzelf als de erfgenaam van de Marcos-dynastie. Maar nu Imelda op het toneel verschijnt zijn Cojuangco's kansen opeens een stuk minder. „Nu Imelda Marcos meedoet zal zij kunnen rekenen op de steun van Ilo cos", zegt Bias Ople, secretaris-generaal van de NP. Cojuangco heeft Imelda nog wel te verstaan gegeven dat hij ondanks alles zijn kandidatuur zal handhaven, maar de druiven zullen voor hem wel eens erg zuur kunnen worden. Een andere kandidaat is Salvador Laurel, die een eigen factie leidt van de NP. Hij had in 1986 ook al ambities in die rich ting, maar sloot toen een akkoord met Corazon Aquino. Zelf werd hij vice-pre sident, premier en minister van buiten landse zaken. Maar al gauw liepen de meningsverschillen met Aquino zo hoog op, dat hij de samenwerking met haar beëindigde. Sindsdien bereidt hij zich voor op de opvolging van Aquino. Volgens sommige waarnemers is Irrielda's aanhang nog steeds erg groot. Anderen beweren dat zij de machtsbasis die ze had toen zij en haar man aan de macht waren, heeft verloren. Vooral de schandalen die na 1986 aan het licht kwamen en de processen waarin ze nu verwikkeld is, hebben haar imago geen „De arme bewoners van Metro-Manila, zo'n 40 procent van de totale bevolking van acht miljoen, zal zeker op Imelda stemmen", zegt Bias Ople. „Bovendien is er niemand in de Filipijnen die zo goed als zij de massa's weet te bespelen en mensen naar haar hand weet te zetten". Segundo Romero, hoogleraar politieke wetenschappen aan de universiteit van Manila, slaat de kansen van Imelda Mar cos echter niet hoog aan. „Ik zie die kan didatuur nog niet van de grond komen. Er zit niets achter, geen idee, niets". Daarnaast meent hij dat het Filipijnse volk, ondanks de schijnbare apathie van het moment, de wandaden van haar en haar man nog niet is vergeten. Die me ning wordt ondersteund door recente opiniepeilingen. De grote onbekende factor is of Corazon Aquino, die vorig jaar al te kennen heeft gegeven zich niet meer kandidaat te zul len stellen, nog op haar schreden zal te rugkeren. In dat geval zal zich een bittere strijd afspelen tijdens een campagne die op voorhand al is gedoopt tot de Oorlog van de Weduwen'. Imelda kan Corazon Aauino verwijten dat deze haar het pre sidentschap al een keer heeft afgestolen en dat Aquino bovendien haar man heeft belet in de Filipijnen te sterven en er begraven te worden. Corazon Aquino verwijt Imelda dat zij achter de moord in 1983 zit op haar echtgenoot Benigno Aquino. Die be schuldiging is nooit omgezet in een offi ciële juridische aanklacht, maar de ver denking is gebleven. Vast staat dat Imelda allerminst rouwig was om de dood van Benigno Aquino. De Verenigde Staten zullen bij hun pogingen de Japanse markt geopend te krijgen voor Ameri kaanse produkten niet tevreden zijn met overeenkomsten die „stukje bij beetie" tot stand ko men. De Amerikaanse president Bush eaf met die uitspraak een worschot op de besprekingen die hij vandaag heeft met de Ja panse premier Miyazawa. Miya- zawa zei dat hij zich ervoor zou inspannen om de Amerikaanse autofabrikanten te helpen de af zet in Japan te vergroten. Een regeringsfunctionaris be vestigde berichten dat 23 Japan se bedrijven bereid zijn mee te werken aan een vergroting van de import. Daarmee is meer dan 10 miljard dollar (17.1 mil jard gulden) gemoeid. De helft van ae import-produkten zal uit de Verenigde Staten komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5