Binnenland Rechters spreken elkaar tegen over Vietnamezen Griepgolf over hoogtepunt Marcel van Dam eerste man bij Vara/Veronica WVC vindt verbod op siliconen-gel niet nodig 'PvdA moet afzien van mini-stelsel' 'Getuigen kunnen alsnog anoniem blijven' Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomigeving: JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Illegale werknemers opgepakt Functionarissen van de politie en de Inspectiedienst Arbeidsver houdingen van het ministerie van sociale zaken hebben gisteren 22 illegale werknemers aangehouden in Poeldijk en De Lier. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Naaldwijk bekendge maakt. Het was de eerste actie dit jaar van een nu wekelijks uit te voeren opsporing van illegalen in het Westland. Het betrof dit maal voornamelijk Turkse medewerkers van een groenteveiling en een aannemersbedrijf. Tegen de ondernemingen is proces verbaal opgemaakt. De groep illegalen is overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Den Haag. Tros overtreedt reclameregels De Tros heeft afgelopen voorjaar in een aflevering van Medisch Centrum West reclame gemaakt voor één bepaald slaapmiddel. Dat heeft het Commissariaat voor de Media gisteren betoogd tij dens een hoorzitting van de commissie van deskundigen in Hil versum. In het programma schreef dokter Jan van der Woude een van zijn patiënten een slaapmiddel voor. Hij noemde daar bij de merknaam. Volgens het Commissariaat gebeurde dat in een onnatuurlijke dialoog. De wet laat niet toe dat in een ver strooiend programma merken worden genoemd. Na het advies van de commissie beslist het Commissariaat of de Tros een boe te wordt opgelegd. De omroep moet in elk geval 70.000 gulden betalen naar aanleiding van het feit dat in het tv-programma Belfleur te nadrukkelijk de voordelen van haarverzorgingsmid- delen van het merk Schwarzkopf werden belicht. Uitstoot kooldioxyde toegenomen De uitstoot van kooldioxyde (C02), het gas dat voor de helft ver antwoordelijk is voor mogelijke klimaatverandering door het broeikaseffect, is voor wat betreft de verbranding van brandstof fen het afgelopen jaar met zes miljoen ton toegenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Over de industriële uitstoot van C02 in 1991 zijn nog geen cijfers bekend. Brandstoffen zijn voor ongeveer drie kwart verantwoordelijk voor de totale kooldioxyde-uitstoot. Die brandstof-uitstoot bedroeg het afgelopen jaar 148 miljoen ton, tegen 142 miljoen in 1990. Dit komt neer opeen stijging van on geveer 4,5 procent. Volgens L. Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu (SNM) komt de doelstelling van het kabinet om in 1994/95 uit te komen op stabilisatie van de totale kooldioxyde- uitstoot in gevaar. HILVERSUM ANP ming bereikt tussen beide par tijen. Hij voorziet geen ontslag golven. Bijna alles kan volgens hem met natuurlijke regelingen worden opgelost. De daadwerkelijke oprichting kan naar de mening van Van der Reijden worden geëffectu eerd zodra de commissie Don- ner adviseert een ethernet aan commerciële gegadigden uit de publieke omroep af te staan. De commissie zal naar verwachting begin volgende week haar rap port uitbrengen aan minister d'Ancona. Volgens een woordvoerder van de Vara loopt Van der Reij den hard van stapel. De Vara voert onderzoek uit naar toe komstmogelijkheden binnen en buiten het publieke bestel. Voor beide varianten wordt alle rele vante informatie verzameld. De gesprekken met Veronica moe ten informatie leveren voor de variant buiten het bestel. Eind januari moet het interne Vara- rappoprt over beide varianten klaar zijn. Pas dan zal bij de Vara de echte discussie over de te maken keuze beginnen. Marcel van Dam wordt de be langrijkste man als Vara en Ve ronica gaan samenwerken in een produktie-vennootschap. Joop van der Reijden zal bij het doorgaan van commerciële sa menwerking tussen beide om roepen voorzitter blijven van de Veronica Omroep Organisatie. Dat zegt Van der Reijden deze week in een interview in Else- De juridische constructie voor samenwerking tussen Veronica en Vara is tot in detail uitge werkt. Beide verenigingen zul len een stichting oprichten. Ver volgens zullen beide stichtingen een besloten vennootschap in het leven roepen. De plannen voorzien verder in een produk- tiebureau en een advertentiebe drijf. Van een fusie wil Van der Reijden niet horen. De twee verenigingen zullen de eerste tijd afzonderlijk blijven voortbe staan. Volgens Van der Reijden is over de verdeling van de sleu telposities binnen het nieuwe bedrijf volledige overeenstem- Na een afwezigheid van dertien dagen is het beeld van Michaïl Gorbatsjov weer terugge keerd in Amsterdam. Ingrid Guepin, mede werkster van het museum Madame Tussaud, kon gisteren constateren dat de schade voor lopig beperkt lijkt tot een schramme^e op het voorhoofd van de voormalige Sovjet-leider. „Voor de rest ziet het er prima uit". Aange voerd in een onopvallend vrachtwagentje van de dienst Groenvoorzieningen arriveerde het i beeld van Gorbatsjov gistermiddag weer in Amsterdam. Hoofd en ledematen ge scheiden van het lichaam. Geklemd tussen twee medewerkers van Madame Tussaud en onder escorte van twee Amsterdamse recher cheurs was de tocht vanuit het politiebureau in Ooststellingwerf ondernomen. Op tweede kerstdag zagen leden van de Friese oude- jaarsvereniging Vesuvius uit Elsloo kans het beeld uit het museum te ontvreemden. Een publiciteitsstunt, die op oudejaarsavond we reldkundig werd gemaakt. Museum-directeur Andrew Tansley kan de gpap nog steeds niet waarderen. Hij blijft er bij de schade te zullen verhalen op Vesuvius. Justitie moet nog be slissen of ook tot vervolging wordt overge gaan van de oudejaarsvereniging. foto anp hanssteinmeier Haarlem vóór, Zwolle tegen uitzetting asielzoekers DEN HAAG»GPD Prinses Margriet Beklimt de trappen van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Ze bezocht daar gisteren de traditionele nieuw jaarsreceptie van koningin Beatrix voor vertegenwoordigers van ver schillende groepen uit de Nederlandse samenleving. De zieke prins Claus ontbrak voor het eerst op deze bijeenkomst foto anp»ruudhoff De Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag opnieuw de uitzetting van Vietnamese asielzoekers toelaatbaar ge acht. President mr. CA. Terwee-Van Hilten volgde in een zaak van twee in Alkmaar verblijvende Vietnamezen het standpunt dat vice-president mr. G.W.S. de Groot eerder in andere gevallen innam. genstatus. De Haarlemse president gaat er ook van uit dat Tsjecho-Slo- wakije zich, bij terugkeer van de Vietnamezen, aan zijn interna tionale verplichtingen zal hou den. Ook als ze terug moeten naar Vietnam, voorziet Terwee-Van Hilten geen grote problemen. Zij baseert zich daarbij onder meer op berichten van de Vere nigde Naties. Volgens haar is niet aannemelijk geworden dat de Vietnamezen bij terugkeer in hun geboorteland een oneven redig zware bestraffing wacht. „Het blijkt dat de overheid al daar weinig belangstelling toont De president van de rechtbank in Zwolle heeft echter tegelijker tijd bepaald dat drie andere Vietnamese asielzoekers in Ne derland mogen blijven tot over hun herzieningsverzoek is be slist. In Haarlem ging het ook gis teren in het kort geding om Vietnamezen die via Tsjecho- Slowakije naar Nederland zijn gpkomen. Volgens de Haarlem se rechter kan er geen twijfel over bestaan: ze komen niet in aanmerking voor de vluchtelin- voor de wijze waarop zij terug keren. Er zijn onvoldoende gronden om aan te nemen dat hen bij terugkeer in Vietnam een behandeling als bedoeld in artikel drie van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens staat te wachten." Artikel drie van het EVRM zegt dat „niemand mag worden onderworpen aan folteringen in dit geval van minder belang noch aan onmenselijke of vernederende behandelingen of straffen." De fungerend president van de rechtbank in Zwolle gebruik te juist dit verdragsartikel om aan te tonen dat de aan hem voorgeleide Vietnamezen niet terug kunnen naar Tsjecho-Slo- wakije. In het vonnis van giste ren zegt mr. D.J. van Dijk dat er geen zekerheid bestaat over de vraag of Tsjecho-Slowakije zich zal houden aan dit verdrag. Tsjecho-Slowakije heeft het wel ondertekend, maar niet be krachtigd. „In dit verband zijn de uitla tingen in de pers van verschil lende Tsjechoslowaakse autori teiten van belang. Onder ande ren de ambassadeur in Neder land heeft niet direct het ver trouwen kunnen wekken, dat op dit punt geen problemen zijn te verwachten", aldus Van Dijk. „Zolang hieromtrent geen duidelijkheid bestaat, moet er rekening mee worden gehou den dat de Vietnamezen bij ver wijdering naar Tsjecho-Slowa kije geen bescherming aan het EVRM kunnen ontlenen." Ook in Vietnam hebben de Vietnamezen wel degelijk te vrezen voor straffen of onmen selijke behandeling, vindt Van Dijk Ook op dit punt spreken de vonnissen in Haarlem en Zwolle elkaar tegen. Het ministerie van wvc verbiedt de siliconen-gel die wordt ge bruikt bij borstoperaties, voor alsnog niet in Nederland. De Amerikaanse overheidsdienst FDA heeft de artsen in dat land onlangs afgeraden siliconen-gel te gebruiken. Het middel zou zorgen voor vervelende bijwer kingen bij duizenden vrouwen. In afwachting van een gron dig onderzoek naar het middel heeft het Amerikaanse bedrijf Dow Coming de gel 45 dagen uit de handel genomen. Het mi nisterie van wvc laat het van de resultaten van het Ajnerikaansé onderzoek afhangen of maatre gelen worden genomen. De twintig- tot dertigduizend vrouwen in Nederland die een borstoperatie hebben onder gaan waarbij gebruik is gemaakt van siliconen-gel, hoeven zich geen zorgen te maken over ver velende bijwerkingen, zegt plas tisch chirurg A. de Boer. Hij is secretaris van de plastisch-chi- rurgbond. De FDA. die toezicht houdt op de kwaliteit van voedsel en medicijnen, heeft zo'n 2.500 klachten ontvangen van vrou- Kritiek op wetsvoorstel van Hirsch Ballin DENH De PvdA moet ervoor zorgen dat de ww- en wao-uitkeringen afhankelijk blijven van het laatste loon dat iémand ver diende. De partij moet afzien van een 'mini-stelsel' in de soci ale zekerheid, waarbij een werk loze of arbeidsongeschikte in één klap op 70 procent van het minimumloon belandt, f Tot dit advies komt de com- missie-Wolfson in een rapport dat volgende week verschijnt. In opdracht van de PvdA heeft de commissie zich gebogen over de toekomst van het sociale ze kerheidssysteem. Het rapport van Wolfson moet uitgebreid in de partij-afdelingen worden be sproken om een herhaling te voorkomen van de commotie rond de ingrepen in de wao. Volgens de commissie moet de PvdA niet de weg op van ver dere kortingen op de uitkerin gen. De nadruk moet juist ko men te liggen op het opnieuw verkrijgen van werk. Uitkerings- gelden moeten worden aange wend om uitkeringsgerechtig den daar waar mogelijk aan een baan te helpen. Daartoe moet onder meer de werkwijze van de uitkeringsinstanties drastisch veranderen. Met haar pleidooi voor hand having van loongerelateerde uitkeringen neemt de commis sie afstand van het CDA. Binnen deze partij zijn steeds meer voorstanders te vinden van het mini-stelsel, onder wie CDA- minister De Vries van sociale zaken. Invoering van het mini stelsel zou omstreeks acht mil jard gulden besparen. De Vries denkt dit geld nodig te hebben om de aow, de uitkering voor bejaarden, in de toekomst veilig te stellen. De econoom Wolfson heeft zich altijd een tegenstander ge toond van het mini-stelsel. Hij vindt dat het huidige uitkerings systeem het niets-doen bevor dert. Het sociale zekerheidsstel sel moet juist een 'trampoline'- functie krijgen, zodat het men sen stimuleert om weer aan het werk te gaan. Ook PvdA-leider Kok en fractievoorzitter Wölt- gens hebben steeds twijfels ge uit over het nut van het mini stelsel. Berichten over een naderende griepgolf in Nederland, afkom stig van het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam, zijn in middels achterhaald. Ze zijn vermoedelijk gebaseerd op ge gevens van de week voor Kerst mis. Uit de jongste cijfers, die gistermiddag zijn vergaard, blijkt dat de griep al weer op haar retour is. Het hoogtepunt van het influenza-golfje lag ver moedelijk in de kerstweek. Dat heeft huisarts A Bartelds, eilstations van Instituut voor onderzoek van de Eerstelijnsge zondheidszorg (Nivel) in Utrecht meegedeeld. Het Nivel heeft vijftig peilstations, ver spreid over het hele land, die het aantal griepgevallen weke lijks registreren. Vorige week (de laatste meet- periode) leden 35 tot 40 op de 10.000 Nederlanders aan griep, vooral aan de zogenoemde A- Peking en A-Singapore-varian- ten. In de week van Kerstmis was dat ongeveer 45 op de 10.000, iets meer dan de week daarvoor: 40 op de 10.000. Overigens houdt Bartelds bij zijn veronderstelling dat de griep al weer op haar retour is een kleine slag om de arm. De opmars van de griep zou theo retisch kunnen zijn vertraagd door het feit dat scholen en be drijven de laatste twee weken van her jaar zijn gesloten. Het griepvirus, dat zich veiplaatst in uitgehoeste of uitgeniesde druppeltjes vocht, gedijt juist goed in afgesloten ruimten waar veel mensen bij elkaar zijn, zoals schoollokalen of bedrij ven. De jongste cijfers wijzen er echter niet op dat de griep zich nu nog zal uitbreiden, aldus Bartelds. „We moeten nog even afwachten, maar er is zeker geen sprake van een explosieve groei". De meeste ondervraagde huisartsen meldden gisteren dat het aantal griepgevallen in hun praktijk vorige week was afge nomen. Slechts enkelen rappor teerden een stijging. Uit de cij fers blijkt dat de griep zich lang zaam verplaatst van het zuiden en zuidwesten van het land naar het noorden en noordoos- Het nieuwe wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin van justitie over anonieme ge tuigenverklaringen is zo lek als een mandje. Dat vinden de Nederlandse Orde van Advo caten en de Coomhert Liga, de vereniging voor strafrechthervorming. Hirsch Ballin wil de anonieme getuigen verklaringen aan banden leggen. Zijn wets ontwerp staat echter vol uitzonderingen. Daardoor krijgen getuigen vaak alsnog de kans anoniem te blijven. „Wil je serieuze straffen geven, dan moeten alle kaarten op tafel komen. Verklaringen van mensen die wij niet kennen, kunnen wij niet controle ren", vindt voorzitter P. Wiewei van de Coomhert Liga. Een getuige hoeft zijn identiteit volgens de minister van justitie niet prijs te geven, als hij denkt dat z'n leven, gezondheid of veiligheid in gevaar komt. Ook is hij niet verplicht zijn naam te noemen als zijn ge zinsleven of zijn 'sociaal-economische be staan' wordt ontwricht. P. Baauw, lid van de commissie strafrecht van de Nederlandse Orde van Advocaten, vindt dat het voorstel in feite niets veran dert: „De minister noemt zóveel uitzonde ringen. Getuigen kunnen nog steeds op al lerlei manieren de boel oplichten. Ze kun nen zeggen dat ze worden bedreigd, terwijl ze in werkelijkheid wraak willen nemen op de verdachte." Makkelijk Volgens de Nederlandse Orde van Advoca ten en de Coomhert Liga wordt in Neder land te gemakkelijk omgegaan met anonie me getuigenverklaringen. Of het nou gaat om een ordinaire burenruzie, een vechtpar tijtje of een simpele verkeersovertreding: veel «getuigen zijn bang voor represailles van de verdachte. En bij gebrek aan bewijs materiaal wordt ook in deze lichte strafza ken regelmatig gebruik gemaakt van een 'onbekende zegsman'. Als het aan Hirsch Ballin ligt, wordt juist bij deze zaken anonimiteit onmogelijk. De Coomhert-Liga wil een stapje verder gaan en de anonieme getuigenverklaring helemaal afschaffen. „Er is nooit bewezen dat getuigen worden bedreigd door een ver dachte. Nergens staat de omvang van re presailles geregistreerd", aldus voorzitter Wiewei. Advocaat-generaal P. Cremers, bestuurs lid van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, geeft toe dat er geen statistie ken zijn waaruit blijkt hoe vaak getuigen worden bedreigd. Maar hij vindt het vol strekt onverantwoord als ze zich in élle ge vallen bekend moeten maken. „In crimine le milieus is zeker sprake van wraak. Bij be langrijke drugssmokkel bijvoorbeeld kan een getuige wel degelijk gevaar lopen. Dan moet hij worden beschermd". De Nederlandse Vereniging voor Recht spraak is overigens wèl tevreden over het wetsontwerp van Hirsch Ballin. „Nu is het nog onduidelijk wanneer een anonieme ge tuige mag worden ingeschakeld. De minis ter heeft de regels zo opgesteld, dat anoni miteit alleen bij zware zaken is toegestaan. - Dat vind ik prima." Alternatieven De Nederlandse Orde van Advocaten vreest dat de minister nog niet streng genoeg is. Het Europese Hof van de Rechten voor de Mens in Straatsburg oordeelde in 1989 dat het bewijsmiddel van de anonieme getui gen in Nederland te ver was doorgeschoten. Het Hof kwam tot deze conclusie toen een Joegoslaaf in 1982 alleen op basis van twee anonieme getuigenverklaringen werd ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Het Europese Hof verzocht Nederland met klem het fenomeen anonieme getuige als bewijs middel aan banden te leggen. Woordvoerder Baauw van de Nederland se Orde van Advocaten: „De minister moet op een andere manier de getuige bescher men. Zo moet de advocaat via telecommu nicatie vragen kunnen stellen aan de getui ge. De zegsman blijft dan onzichtbaar tij dens een verhoor. Dat is nog nauwelijks mogelijk in Nederland. We geven briefjes door met vraag en antwoord. Dan kan je de getuige natuurlijk niet goed uithoren." De Orde van Advocaten vindt dat een anonieme getuige wel door de politie als opsporingsmiddel mag worden gebruikt, maar niet meer mag dienen als bewijsmate riaal in een rechtszaak. „Daar wordt te veel mee gerotzooid. Het is al diverse malen ge beurd dat twee of drie verschillende ano nieme verklaringen afkomstig waren van één persoon. Als je het bewijs niet kan con troleren, moet je het ook niet gebruiken. Bij eerlijke rechtspraak gelden spelregels. Een verdachte sla je ook niet in elkaar in de hoop dat hij bekent". wen over het middel. Zo zou de gel in het lichaam lekken. Hoe wel in Nederland hetzelfde pro- dukt wordt gebruikt, is er vol gens De Boer geen reden tot ongerustheid. „Problemen zoals die in Amerika voorkomen, zijn mij onbekend". Verhalen dat het menselijke afweersysteem door de gel wordt afgebroken, verwijst hij naar het rijk der fa belen. „Als een vrouw na een borstoperatie een verminderde afweer krijgt, kan dat nooit aan de siliconen-gel liggen. Daar kunnen vele oorzaken^ voor zijn." De woordvoerder in Europa van Dow Coming is er overi gens vast van overtuigd dat er niets negatiefs uit het Ameri kaanse onderzoek komt. De Boer zet vraagtekens bij de ma nier waarop in de Verenigde Staten met medische klachten wordt omgegaan: „Door de om gekeerde bewijslast bij dit soort gevallen, moet de fabrikant be wijzen dat zijn produkt veilig is. Ook kunnen patiënten artsen aanklagen als ze klachten heb ben na een behandeling. De arts moet dan aantonen dat hij de lichamelijke problemen niet heeft veroorzaakt." Automobilist kan overtreding op video terugzien DRIEBERGEN» ANP De eigen verkeersovertreding direct terugzien op video, al dan niet vergezeld van een fikse be keuring. Deze nieuwe manier van werken zal de rijkspolitie binnenkort ook gaan toepassen op de autosnelwegen in Zuid- HoUand. De „videowagen" zal vanaf maandag vooral toezien op za ken als afstand houden, onei genlijk gebruik van de vlucht strook, de maximum-snelheid en het rijgedrag van vrachtwa genchauffeurs. Dit heeft de Al gemene Verkeersdienst (AVD) van het korps rijkspolitie in Driebergen gistermiddag be kendgemaakt. Volgens AVD-woordvoerder T. Dellebeke is de met video apparatuur uitgeruste onopval lende surveillance-wagen een uitstekend middel om de auto mobilist te confronteren met de fouten in zijn rijgedrag. „Onze ervaring is dat de mensen toch vaak schrikken van hun eigen verrichtingen als ze de opna men bij ons in de auto terug zien", aldus Dellebeke. De speciale wagen zal zich veelvuldig mengen in het ver keer op de route Breda-Rotter dam-Den Haag en de omgeving van de Beneluxtunnel. De nieu we methode is geen vervanging voor de bekende bekeuring.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3