Sport Jeroen Piket hogerop in Hoogovenstoernooi Analysemodel nog niet besteed aan De Kromme KNZB kiest voor andere zwemploeg Veldkamp stapt op als Pfrommer komt NIEUWSLIJN Veldrijders mogen tien mille verdelen GROESBEEKBij de wereldtitelstrijd veldrijden in Leeds (2/3 februari) kunnen de Nederlandse profs ongeacht het resultaat 10.000 gulden verdelen. De helft van dit bedrag is door de sectie beroepswielrennen van de KNWU in de premiepot gestopt Het restant wordt door sponsor Houdand ingebracht. De geldschie ter verdubbelt de bijdrage als een Nederlander de mondiale titel mee naar huis brengt. Van Es prolongeert nationale ski-titel FLACHAU Bram van Es heeft in Flachau (Óos) zijn nationale titel op de slalom geprolongeerd. De zeventienjarige skiër uit Vinkeveen werd bij een internationale wedstrijd tiende. De tweede Nederlander werd Michiel Slootweg, die na twee man ches als dertiende finishte. Van Es had voor de zeventig poortjes ruim drie seconden minder nodig dan Slootweg. De derde plaats in de nationale titelstrijd was voor Fabian van Zuylen. Harald de Man II miste in de tweede omloop een poortje en gaf op. Twaalf Nederlandse surfers naar WK DEN HAAG Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) stuurt acht deelnemers naar de wereldkampioenschap pen plankzeilen, die van 12 tot en met 18 januari in Singapore worden gehouden. In de Olympische Lechner-klasse komen de vrouwen Margreet Keijer en Dorien de Vries alsmede de man nen Stephan van den Berg, lacco Koops, Max vein Noorden en Mark Versteegen uit. Alexander Hoekstra en Diederik Bakker vertegenwoordigen Nederland in de raceboard-klasse. Zware dobber voor waterpoloteam DEN HAAG Het Nederlands mannen-waterpoloteam krijgt bij het Olympisch kwalificatietoernooi, van 2 tot en met 10 mei in Calgary, geduchte tegenstand. Bij de wereldzwemfederatie (FI- NA) hebben zich dertien landen aangemeld: Frankrijk, Grieken land, Roemenië, Tsjechoslowakije, Brazilië, Canada, Cuba, Mexico, China, Japan, Zuid-Korea, Australië en Nederland. Er wordt gespeeld in vier poules, waarna de beste twee landenploe gen overgaan naar de halve finales. Er zijn vijf plaatsen te verdie- Hij zag op het instructiebord pijlen die op feestneuzen leken, hoorde veel te moeilijke woor den als 'didactiek' en kreeg les van een trainer die toch wel bij na bij Haarlem betaald voetbal had gespeeld. Willem van Hanegem heeft op de eerste dag weinig van de ultra-korte trai nerscursus opgestoken. Maar hij heeft er zin in, De Kromme heeft er zelfs heel veel zin in. Vooral als op de tweede dag de oefenstof dichter bij zijn voetbalbed ligt, want dan wor den er partijtjes gespeeld. Van Hanegem is dan ook, in tegen stelling tot de eerste dag, op tijd aanwezig. Ooit liep hij van de trainers- cursus weg omdat Georg Kes- sler hem apart zette om spieken te voorkomen. Nu de trainers cursus voor gerenommeerde spelers in het leven is geroepen, gaat 51-voudig international Wim van Hanegem er voor. Net als Jan Peters en Arie Haan, die de eerste lessen later moet in halen omdat hij met Standard Luik in Marokko verblijft. Drie maanden lang elke maandag en dinsdag op het Zeister sport complex. De Kromme krijgt les in leiding geven („Dat ligt me natuurlijk wel") en wed strijdanalyses en moet in mei driehonderd Latijnse woorden in zijn hoofd gestampt hebben. Na 35 jaar terug in de banken. De grap kost de voormalige nummer tien van Feyenoord 12.000 gulden. Hij kan dan wel in het bezit komen van het di ploma Trainer Coach 1, maar het is slechts goed genoeg om als hulptrainer in het betaalde voetbal aan de slag te kunnen. En daarna kan hij verder met de cursus Coach Betaald Voetbal. Maar of hij dat doet? „Nee, over drie maanden houd ik er maar weer mee op", zegt De Krom me. Hij kan dan, met het pa piertje op zak, volgend seizoen officieel aan de slag bij de Utrechtse eersteklasser Holland, waar hij nu als 'elftalleider' werkzaam is. Verder reiken zijn ambities voorlopig niet, of durft Van Hanegem niet verder te kij ken? Zal hij eigenlijk ooit trainer bij een eredivisieclub worden? „Ik denk niet dat er in Neder land een bestuurslid rondloopt dat mij wil hebben", zegt de Kromme met een veelbeteke nende grijns. Bovendien, een trainer blijft 'schipperen' en het kost hem ook veel te veel tijd. „Ik ben al bijna nooit thuis en als ik dan zo'n club ga trainen, Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Jan Peters (links) en Wim van Hanegem (midden) lijken niet bijster geïnteresseerd tijdens de trainerscursus voor oud-internationals in Zeist. kom ik er helemaal niet meer. Maar ja, het kan ook handig zijn. Het is misschien goed voor je huwelijk, want als je altijd bij op eikaars lip zit ga je toch maar lopen schreeuwen en tieren." En dat is er in de Zeister bossen ook op de tweede cursusdag niet bij. Na de theorieles loopt De Kromme, met een peuk in zijn handpalm verstopt, het trainingsveld op. Er is geen bal veranderd, Van Hanegem blijft ook in 1992 gewoon roken. Pas op de rand van het veld trapt hij zijn peuk in het gras uit. Hij sloft richting Stanley Brard en tikt met zijn oud-ploeggenoot van Feyenoord lachend de bal heen en weer. Oud-Excelsior-speler Gijs Zwaan, die in de ochtenduren voor de groep een wed strijdanalyse van de competie- wedstrijd Excelsior-Haarlem heeft gegeven, moet zijn tacti sche opmerkingen in de praktijk brengen. Er worden twee ploe gen geformeerd. Jan Peters speelt de inschuivende laatste man van 'Haarlem', 'Excelsior' probeert hem af te stoppen. De docenten Jan Rab en Nol de Ruiter schieten in de lach als De Kromme er vooral een wedstrijd van probeert te maken en de tactische opzet ongedaan maakt. 'Haarlem' krijgt geen kans op een overwicht, want Van Hanegem wacht de opko mende mensen rustig af. Rood scoort er met De Kromme bo vendien flink op los. „Willem speelt het heel link, maar zo loopt de oefening in het honderd", aldus Nol de Rui ter, die vier jaar terug bij FC Utrecht Van Hanegem naast zich duldde. De bondscoaches van Olympische elftal grijpen in, ook al omdat cursist Zwaan er zelf niets van zegt. 'Haarlem' krijgt er een man bij. „Trainer, als ze er doorkomen mogen we dan wel gaan verdedigen?", vraagt De Kromme quasi-ge- hoorzaam naar de kant. 'Excel sior* blijft scoren. Komende zondag gaan De Ruiter en Van Hanegem daar om samen naar Volendam- Roda JC. Dan kan De Kromme vast wennen aan het analyse model, want daar draait het te genwoordig om in de praktijk gerichte aanpak op de trainers cursussen van de KNVB. De Ruiter: „Willem heeft zo'n wed strijd wel in zijn kop zitten, maar het gaat er om dat hij het ook op papier kan zetten. Dat moet hij gewoon leren." Maar volgens Van Hanegem gebeurt dat zondag nog niet. „Ik ga er heen omdat het toevallig dicht bij mij in de buurt is." Tree voor tree gaat schaakgrootmeester Jeroen Piket richting de wereldtop. Al voor zijn fraaie zege in het kersttoernooi van Groningen overschreed de,22-jarige. Leiderdorper op de schaak-rankings de grens van 2600 Elo-punten en nadert hij Jan Timman. Daar ligt Piket, twee dagen voor het Hoogovenstoernooi begint, overi gens niet van wakker. Het is de kampioen van Nederland vooral te doen om de drempel te nemen die hem nog scheidt van de elite. hoofd staat veel meer naar de komende kandidatenmatches om de wereldtitel dan naar wat Elo-punten meer of minder. Een speler van zijn naam kan wat dat betreft wel een stootje hebben. Misschien speelt onze goede relatie daarin ook wel een rol. Gebleken is dat wij elkaar achter het analysebord goed aanvoelen en ook wel enigszins dezelfde instelling hebben. Sinds ik Jan in zijn kandidaten- match tegen Kortsjnoj bijstond, werken wij regelmatig op een vrijblijvende wijze samen. Daar van heb ik duidelijk profijt en ik neem aan dat dat andersom ook wel het geval is. Jan be schouwt mij duidelijk niet als een concurrent." Valt er eigenlijk, Elo punten of geen Elo-punten, wel een goede vergelijking te trekken? „Momenteel eigenlijk nog niet. Jan is een speler van naam, die zich reeds in diverse topeve- nementen heeft bewezen. Voor mij moet dat stadium nog ko men. Het was wat dat betreft bijzonder spijtig dat ik voor het afgelopen Interpolistoemooi niet mocht invallen. Dat had een eerste goede test-case kun nen vormen. Ik voelde mij klaar voor zo'n klus. Nu gaat geleide lijker aan. Het Hoogovenstoer nooi mag dan op papier niet veel sterker bezet zijn dan het Groningse, maar er zijn wel meer grote namen van de partij. Denk je die laatste hobbel te kunnen nemen? „Daar durf ik geen zinnig woord over te zeggen.' Feit is dat ik de laatste anderhalf jaar, na een korte periode van stabilisa tie, gestaag sterker ben gewor den. Ik heb in allerlei toernooi en constant gespeeld en ben van 2495 Elo-punten naar onge veer 2625 punten gestegen. Na Jan Timman ben ik de eerste Nederlander die zo hoog is ge komen. Sosonko en John van der Wiel hebben die 2600-pun- tengrens nooit bereikt. Al moet ik wel stellen dat hun top nog in een andere tijd lag, waarin het wellicht nog moeilijker was om punten te verzamelen. Voorlo pig blijf ik liever reëel. Ik sta momenteel 23ste op de wereld ranglijst, dat betekent dat ik nog een eindje heb te gaan. En als je dan ziet hoe snel de ster van ge neratiegenoten als Ivantsjoek, Gelfland en nu zeer spectaculair ook Anand, is gerezen, dan vor men die spelers misschien toch weer een aparte categorie." Maar kun je dan misschien de hoge status van Timman over nemen? „Daar heeft momenteel de hele pers het over, maar ik moet zeggen dat ik mij daar zelf niet zo mee bezig houd. En Jan Tim man al helemaal niet. Diens Zoals Kortsjnoj, Salov, Hübner, Gelfland en Seirawan. Kom ik in Wijk aan Zee tot een goed resul taat, dan betekent dat voor raij toch heel wat. Een volgende stap zou dan in het voorjaar een toernooi in Dortmund kunnen zijn. Dat behoort tot de catego rie 16 of 17. Dan speel je tegen de absolute top. Overigens wachten mij in februari twee toernooien in Frankrijk en dan tussendoor in maart ook nog eens het NK. Aan open toer nooien kom ik niet meer toe." Het Hoogovenstoernooi staat te boek als een evenement met veel sfeer en traditie. Heb je daarmee nog een speciale band? „De periode rond nieuwjaar betekende voor mij altijd de dubbel Groningen-Wijk aan Zee. Dat eerste toernooi stond aanvankelijk in het kader van de Europese jeugdkampioen schappen, terwijl ik bij de Hoogovens langzaam maar ze ker naar de hoogste groep ben opgeklommen. Ik speel hier in elk geval altijd wel goed. Was ik vorig jaar aan het einde niet in gestort, dan had ik zelfs al een keer gewonnen. Het sfeertje in Wijk aan Zee is heel speciaal. Niet alleen heb je in de speel zaal al die andere groepen om je heen, maar je komt de deel- nationaliteiten ook overal in het dorp tegen. De inwoners zelf leer je van gezicht kennen. Bij andere toernooien in Nederland wil ik de huiselijke rust nog wel eens prefereren, maar hier, bij dit toch oer-Hollandse toernooi, - kies ik voor het hotel, 's Avonds raak je in gesprek met Jan en Al leman en is de sfeer gemoede lijk. Bij andere evenementen zit je vaak met al je rivalen in een en hetzelfde hotel weggestopt en dat vind ik lang niet altijd even prettig." Jeroen Piket: „Na Jan Timman ben ik de eerste Nederlander die zo hoog is gekomen. SCOREBORD VOETBAL Zuylen (Amsterdam) RCL - Rijnsburgse Boys 0-1, Blauw Zwart - phense Boys 1-0, SV'35 AUTOSPORT o 5.28.27, 10. Wambergue (Fra) Toyota 6.47.00,31. Tijsterman 21.57.53,49. Van Tuyl 27.09.55, 60. Bezemer 31.55.34, SNOOKER d Katwijk Snooker Ranking: Kees Essaa Vilbert wan der Klugt 58. Job Bavelaar 4 schoten 2 9-47, Grey Elephants 3 9-36, Center 3 9-34, center 4 Hoofddorp 9-32, Center 5 9-26, The Pocket Ladies 9-25; Tweede divisie Zuid Holland 2: Center 1 - The Pocket 2 7-2, Center 2 - Bull's Inn 2 4-5. Damlaan Prutsers - SP Voorschoten 4 5-4, Jumbo 6 4-5. Snookerij 4 - Bull's Inn 3 0-9. Stand: Center 1 9-73. Jumbo 6 9-57, SP Voor schoten 1 9-52. Jumbo 5 9-51, Bull's Inn 3 9- 49. Jumbo 7 9-40, Bull's Inn 2 9-39. Center 2 9-31. Damlaan Prutsers 9-31. The Pocket 2 9- 28. SP Voorschoten 4 9-22, Snookerij 4 9-13 laitre (Fra) 6-4 6-2, Forget (Fra/3) chez (Spa) 6-2 f (Ita) 4-6 6-3 6-3. Krickstem (VSt) - Caratti Bodegraf (Ned) Shri- POOL Saby/Maimon (Fra) SKIEN TENNIS ver (VSt) 7-5 2-6 7-5. tweede ronde: Frazier (VSt) - Muns-Jagerman (Ned) 6-4 7-6, Eerste ronde: Eltingh (Ned) - Novacek (Tsj/1) 7-6 (7-5) 7-6 (7-3). tweede ronde: Volkov (GOS) - Lavalle (Me*) 6-2 4-6 7-5. Yzaga (Per) - Clavet (Spa/4) 6-4 7-6, Zflcke (Dui) - Haar huis (Ned/5) 6-3 3-6 7-6, Nawie (Dui) - Frana (Arg) 6-2 6-3. TAFELTENNIS /Gallagher (Zwe/GBr) Citroèn 2 18. Nederlan- 6.33, 98. Tijsterman/Tijsterman, Toyota, Holland 1: Center 3 - The Pocket Ladies 5-4, Center 4 - Snooker Acade my Van der Kamp 1 -8, Center 5 - Snooker Aca demy Hoofddorp 3-6. Grey Elephants - SP 1.46.99. 3 Oos) 1 47.78. 10. Van Es (V.nke- 1.49,51, 13. Slootweg (Hilversum) ir Beigie - Zweden. Troostronde: Polen - De KNZB vaardigt steeds wisselende ploegen af naar de wedstrijden, die meetellen voor de wereld-beker. Bij de ontmoeting op 21 en 22 ja nuari in Malmö (Zweden bestaat de Nederlandse af vaardiging uit Kirsten Vlieg huis, Mary Peters, Naomi van der Woerd en Karen Wammes. Coach is Hans Elzerman. 'Niet meer dan oppasser jeugdschaatsers' De schaats-kemploeg heeft bij monde van Bart Veldkamp ne gatief gereageerd op het plan van de KNSB om Leen Pfrom mer aan te stellen als opvolger van Ab Krook, de huidige coach van de allrounders. „Als Pfrom mer komt, stap ik uit de kern ploeg. En ik ben niet de enige", meent Veldkamp, die momen teel in het Zwitserse Davos ver blijft om zich voor te bereiden op het Europees kampioen schap in Heerenveen. Krook heeft het bestuur van de schaatsbond al in mei vorig jaar laten weten, dat hij er na dit olympisch seizoen een punt achter wil zetten als allround- coach. De Loosdrechter is bang, dat zijn pupillen en hij na vier jaar intensieve samenwerking op elkaar raken zijn uitgekeken. „Na zo'n lange periode ben je misschien niet meer objectief tegen iedereen", aldus Krook. De KNSB heeft de afgelopen periode aangeklopt bij Henk Gemser, Krooks voorganger, en Pfrommer. Gemser is vanwege zijn financiële eisen afgevallen, maar Pfrommer heeft wel oren naar de functie, die hij in de pe riode van Ard Schenk en Kees Verkerk ook al bekleedde. De inmiddels gepensioneerde be roepsmilitair uit Apeldoorn werd in 1977 opgevolgd door Egbert van 't Oever. Sinds 1984 is Pfrommer met veel succes trainer van Jong Oranje, in wel ke hoedanigheid hij talenten als Van der Burg, Bos, Zandstra en Ritsma voor het grotere werk heeft klaargestoomd. De talenten van toen zijn de toppers van nu. Ze zitten niet te wachten op een hernieuwde kennismaking met hun jeugd trainer. Veldkamp, die zelf ove rigens in zijn juniorentijd wei nig te maken heeft gehad met Pfrommer: „We hebben nieuwe mensen nodig met een frisse kijk, die openstaan voor veran deringen. Mensen, die van deze tijd zijn. Pfrommer is niet meer dan een oppasser voor jeugd schaatsers. Hij is al te lang weg uit het topschaatsen. Men roept, dat hij zulke geweldige talenten heeft voortgebracht, maar dat bestrijd ik. Die hebben zich aangediend via de gewes ten en de clubs. Pfrommer heeft ze daarna op allerlei gebied wegwijs gemaakt, maar hij heeft ze geen wedstrijdmentaliteit bijgebracht." „Binnenkort moeten we maar eens om de tafel met de bond. Ik denk wel, dat we inspraak krijgen en ik hoop, dat we Krook op andere gedachten kunnen brengen. Het is het bes te, als hij blijft. Ik weet zo gauw geen ander. Ik ben in ieder ge val nog niet op hem uitgeke ken." SPORT OP TV uppique vanuit Zuidla- Weltergewicht voor junioren vanuit Las Ve- 1^.10-17.15 Did 2: Sport Heute. 18.00-19.00 EURO: Paardesport: WK dres- 22 30-23 30 EURO Zaalvoetbal te Toulou- 23 30-00 00 EURO Transworld sport. 23.30-01.30 Sportnet: NHL IJshockey De* troit-St Louis 00 00-00.30 EURO: Rally. Panjs-Kaap- 00.15-00.55 BBC 2 WK Darts. 00.30-01 00 EURO: Eurosport nieuws 01.30-02.00 Sportnet: Bowlen: Brunswick 19.00-19.30 EURO: Motorsport. DONDERDAG 08 00-08 30 Sportnet Eurob.cs 08-30-09 00 Sportnet 8owlen Brunswick 20.00-21 00 Super: Prime sport. 20.00-21.00 Super: Prime Sport 20 00-21 30 EURO: Basketbal: EK vanuit Mee helen 20 00-22 00 Sportnet. American college 20 30-22 00 BRT 2 Sportavond reportage over Maradon, Jrijdenenwu 22.00-23.30 Sportnet: GoMVSPGAtour Ben Hogan invitational vanuit Pebble Beach 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal 22.30-22 45 Super. Supersports news 22.30-22.55 BRT 1Sport 09.00-09.30 EURO: Rally: Panjs-Kaap- 10.30-11 00 Sportnet: Eurotxcs 11.00-12 00 EURO Autorally op het ijs 11 00-12 00 Sportnet Strandvoi'eroa. Pro celebrity vanuit de Royal Albert Hall m 14 00-14 30 EURO: Rally Parijs-Kaap- 14 00 15 00 Sportnet Rugby A Xl 11 Ca-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23