Sport Zorgen PDM smelten niet Noordwijk ontdoet zich pas in slotfase van Lisse Haarhuis gewipt in toernooi Auckland Barcelona trekt 170 landen Reker maakt zich sterk voor Meijs Cricketer kraakt aan alle kanten Woensdag 8 januari 1992 21 NIEUWSLIJN Ferrie Nijhuis blijft bij Lugdunum LEIDEN Lugdunum gaat nog een jaar verder met trainer Fer rie Nijhuis. De oefenmeester begint in juli aan zijn tweede sei zoen bij de Kikkerploeg, die uitkomt in de derde klasse zondag. Foreholte maakt ook volgend seizoen gebruik van de diensten van trainer Mart de Groot. Franse motorcoureur verongelukt PARIJS De Franse motorcoureur Gilles Lalay is tijdens de der tiende etappe van de rally Parijs - Kaapstad verongelukt. De Ya maha-rijder kwam gisteren tussen Sibiti en Pointe Noire (Con go) frontaal in botsing met een ambulance. Lalay (29), die na de twaalfde etappe van maandag zevende was in het algemeen klassement, is het derde dodelijke slachtoffer van deze rally. Op 27 december vonden twee Franse leden van een begeleidings team de dood in de Libysche woestijn. Nieuwe impulsen langebaanschaatsen DAVOS - Op het congres van de Internationale Schaats Unie (ISU) in Davos zullen in juni ingrijpende plannen op tafel ko men om het hardrijden nieuwe impulsen te geven. Een werk groep heeft de laatste maanden voorstellen uitgewerkt die de schaatssport een nieuwe injectie moeten geven. Zo zullen de World Cup-wedstrijden als grote finale wereldtitels per afstand krijgen. Het WK over afzonderlijke afstanden moet een kwalita tief sterk toernooi worden, waaraan alleen de echte wereldtop meedoet. De wereldbeker-reeks dient als kwalificatienorm. Om het publiek meer spektakel te bieden komen er verder voorstel len op tafel om estafette (4 x 400 meter en 5000 meter) en ach tervolgingswedstrijden aan het World Cup-programma toe te voegen. Paul Haarhuis is in de tweede ronde van het tennistoernooi van Auckland uitgeschakeld. De Brabander verloor van de Duit ser Zöcke met de cijfers 6-3; 3-6, 7-6. Richard Krajicek bleef na zijn opzienbarende zege tegen Ivan Lendl in Sydney gisteren de nuchterheid zelve. „Deze over winning geeft me een goed ge voel. Maar ik had liever gehad, dat ik van Lendl had gewonnen in een Grand Slam-toernooi." Lendl klaagde over een gebrek aan ritme. „Hij serveerde heel erg goed. Ik kon niet in mijn spel komen." Lendl wilde niet van een terugslag weten. „In dit toernooi ben ik nooit verder ge komen dan de tweede ronde", zei hij. De 20-jarige Nederlander nafh revanche voor de Open Amerikaanse kampioenschap pen van vorig jaar, toen hij te gen dezelfde tegenstander twee matchpoints forceerde, maar uiteindelijk nog verloor. Vorige week won de nationale kam pioen in het toernooi om de Hopman-cup van Woodbridge en 4e Spanjaard Emilio San chez. In hetzelfde toernooi haalde Wimbledon-winnaar Stich de tweede ronde niet De Australiër Todd Woodbrigde zorgde voor de tweede verrassing van de dag. De Duitser klaagde nader hand over het warme weer. LAUSANNE «AFP De Olympische Zomerspelen in Barcelona worden door een re cord aantal landen aangedaan. Het Internationaal Olympisch Comité liet gisteren in een ver klaring weten dat 170 landen of ficieel hebben toegezegd deel te nemen. In de Zuidkoreaanse Erik Breukink (links), Harald Maier en Frank Boden genieten, nu het nog even kan, van de sneeuw in het Oostenrijkse Solden. Als het wielerseizoen losbarst wordt het bittere ernst voor de renners van PDM. foto anp PDM-renners skiën in Solden van de hellingen af, liggen in het zwembad, zitten in de sauna of op een mountain bike. Het leven van een coureur kan mooi zijn. Maar schijn bedriegt. Alsof het PDM-kamp beseft dat het om een afscheidfeestje gaat, zo gedrukt is de stemming. Ook bij de heren Krikke en Gisbers, vorig jaar in de Oosten rijkse sneeuw nog de gangmakers. aantal baanbrekende ideeën die ik wel zal vertellen als we hier GPD-VERSLAGGEVER v()|gend Nu niet. Manfred Krikke, tegen 'geweldige' plannen loslaten op i dank nog even manager deze ploeg, dat vindt hij kenne- heb- lijk niet zo veel van de ploeg, i het andere conflict, slaapt slecht ben. en zegt, met een zucht, zich 'ge- Ook rollen de goede voome- sloopt' te voelen en 'met frisse mens en de gemiste kansen tegenzin' aan nog r de tafels van hotel Huber- te beginnen. Ploegleider Jan tus en bergrestaurant Gisbers, al even uitgeblust Sonnblick. De Tour-en Festina- ogend, verspreekt zich en kan er affaire hebben hun sporen ach- dan niet meer onderuit: hij ter gelaten. Krikke verklapt dat heeft zich al ingedekt 1 het verhaal over is, waarschijn- vertrek uit de Frankrijk de ploeg lijk na dit jaar. Hij blijft verbon- vooralsnog een gegarandeerde den aan de wielrennerij. Hij is toekomst heeft gekost. dan niet meer actief betrokken „Ik heb i bij de wedstrijden. „Zoek het laten, maar ergens in de commerciële i Dijon de Tour ver- esprekingen te voe- ofdsponsor. De hoofdstad Seoul waren vier jaar geleden 160 landen aanwezig. De inschrijvingstermijn sloot aanvankelijk op 25 november. Het IOC verlengde de termijn tot het einde van 1991 om lan den als Afghanistan, Haiti, Pa nama, Somalia en Brunei als nog de mogelijkheid te bieden de invitatie aan te nemen. sfeer." Het zal dus wel met de zaak was mondeling al vrijwel verkoop van fietsen of fietsma- rond toen die Intralipid-affaire teriaal te maken hebben. „Niet ging spelen. Toen kon ik het wel met de spullen van Krikke. Dat vergeten. Daarna is iedereen lijkj me geen goed idee." Intus- over mij heen gevallen. Alsof ik sen wordt de schijn opgehou- die rotzooi had toegediend." den. Want daar zijn ze zo lang- Vervolgens miste de stichting zamerhand goed in geworden PD Magnetics Sport Promotion bij PDM. Krik tra motivatie nu we voor vol gend jaar nog geen sponsor nog verschillende kansen grote vis aan de haak te slaan, eerste omdat enkele buiten hebben." Gisbers zegt 'nog landse vestigingen van een scherp genoeg' te zijn en goo- groot bedrijf hun medewerking chelt in dit verband met „een niet wilden verlenen aan spon- bekend. Het wachten is nu op eind februari, als duidelijk wordt of de Spaanse overheid van plan is de fiscale wetgeving voor de heren Rodriguez en Moreno, respectievelijk eige naar en ploegleider van Lotus- Festina, te versoepelen. Maar eigenlijk gelooft nie mand daar meer in. Ook Krikke niet, die zich haast te zeggen dat het publiciteitsbureau Schraders Van Seggelen niet wacht, onverdroten doorzoekt en dat de continuïteit van de wielersport het hoogste goed is. „We hebben nog grofweg een maand of drie, daama zullen we renners kwijt raken. Tegen Breukink heb ik gezegd dat hij het beste kan wachten tot na de Tour en dan alle aanbiedingen naast elkaar moet zetten. Ook eventueel de onze." Eén ding is wel duidelijk. Dit is het laatste jaar van PDM als hoofdsponsor. Het budget mag er zijn: achteneenhalf miljoen gulden, waarvan zeseneenhalf miljoen direct en de rest aan premies. In het inmiddels ver worpen model Festina-PDM zou het om tien miljoen zijn ge gaan, met de verdeelsleutel zes tig-veertig procent. PDM, een afgeleide van Phi lips, is dus voor het zesde en laatste jaar een gouden sponsor gebleken. Helemaal uitgesloten is het niet dat Philips volgend jaar de kar gaat trekken, nu het moederbedrijf gaat werken aan een nieuw, moderner, imago. Gisteren, toevallig op de dag dat PDM zich presenteerde, hield het concern een zogenaamde 'consumers-day'. Krikke: „Via de satelliet wordt bij alle vesti gingen aangedrongen op een meer klantvriendelijke benade ring. Volgens mij past de spon soring van een wielerploeg als de onze wel in die strategie. Die tien miljoen is voor een derge lijk concern peanuts. We wer ken hier dus aan. Resultaten zijn er nog niet. Te prematuur." Prematuur is ook een uit spraak over de afloop van de Festina-affaire. Mocht de zaak in februari, zoals verwacht, niet rond komen voor drie jaar (zo ja, dan wordt Gerry van Gerwen alsnog manager), dan overwe gen PDM en de Philips-juristen een eis tot schadevergoeding. Maar daar koop je dan niets voor, als de formatie uiteen spat, Krikke zich gedesillusio neerd afkeert van het zo langza merhand door hem gehate mé tier, Gisbers fietsen gaat verko pen en de renners naar elders verhuizen. Gisbers: „Het ziet er slecht uit voor het wielrennen. Wij zoeken een sponsor, maar ook Post en Raas, en in het bui tenland RMO en Castorama. In België is het een complete cha os en in Spanje zijn er vier ploe gen die stoppen." Buiten schijnt de zon, ligt de sneeuw er prachtig wit bij en reiken de bergen tot in de he mel. LEIDEN HERMAN JQUSTRA Jan Reker is er alles aan gelegen om Leon Meijs voor Willem II te behouden. De trainer bespreekt binnenkort de situatie rond de rechter verdediger met het be stuur en legt dan enkele voor stellen op tafel om de 27-jarige Rijnsburger voor langere tijd aan de Tilburgse club te binden. Meijs, die een eenjarig con tract heeft bij Willem 11, sprak enige tijd geleden zijn twijfels uit over een voortzetting van zijn carrière in het betaalde voetbal. De Rijnsburger vindt zijn part-time-baan in de och tenduren als biochemisch ana list bij het Leidse Centocor moeilijk te combineren met het voetballen. Vooral de reistijd, dagelijks tweeëneenhalf tot drie uur voor het bezoeken van de middagtrainingen, vormt voor hem een groot probleem. Hij liet onlangs weten dat een fiill- profcontract, in combinatie met een verhuizing naar Tilburg, de beste oplossing zou zijn. Op die wens is hij na overleg met Reker enigszins teruggeko men. Volgens de trainer is een andere invulling van het semi- profcontract het verstandigst „Ik zou graag willen dat Leon hier kwam wonen. Maar een full-profcontract lijkt mij niet raadzaam. In zijn vak kan hij het zich niet veroorloven er een paar jaar tussenuit te zijn. Het beste zou zijn dat Meijs zijn be roep hier in de buurt kwam uit oefenen. Ik wil dat aan het be stuur voorleggen. Daarin zitten genoeg mensen die connecties hebben met het bedrijfsleven, dus dat moet mogelijk zijn", al dus Reker. De oefenmeester, opvolger van de naar VCV Zeeland ver trokken Piet de Visser, legt uit waarom hij zich sterk maakt voor het aanblijven van Meijs: „Hii is een goede eredivisie speler, een hele degelijke verde diger met een gezonde offensie ve drang. Een goede kopper. Maar vooral: i Voor Meijs, die eerder uit kwam voor UVS, AZ en Katwijk, is het nu voorlopig afwachten geblazen. „Ik weet natuurlijk niet of het bestuur er mee ak koord gaat. En zelf moet ik er nog maar eens heel goed over nadenken. Kijk, het liefst blijf ik werken. Ik zou graag zien dat er een clausule in het contract wordt opgenomen. Daarin zou moeten staan dat het bestuur werk voor me probeert te vin den. Lukt dat niet. dan zou het alsnog een full-profcontract moeten worden. Tenminste, zo kijk ik er nu tegenaan." Vier vervangers voor Kelly Na het bewogen seizoen 1991 is er in de personele sfeer bij PDM niet veel veranderd. In vergelijking met vorig jaar is de ploeg wel uitgebreid van 19 naar 22 renners. Tegenover het vertrek van Sean Kelly staat de komst van drie talentvolle amateurs: Kai Hundertmarck, Jans Koerts en de Belgische amateurkam pioen Peter van Petegem. De Duitser Mario Kummer, af komstig van Gatorade-Cha- teau d'Ax moet Erik Breukink in het hooggebergte gaan steunen. Wim Sanders, de arts die na de Intralipid-affaire in de Tour zijn biezen pakte, is opgevolgd door de Belg Jules Mertens. Van de 22 coureurs hebben er slechts drie een contract dat doorloopt in het seizoen 1993, het jaar waarin sponsoring overigens nog niet is gewaar borgd. Dat zijn Tom Cordes, Jean-Paul van Poppel en Maarten den Bakker. Zij heb ben een contract met de wie- lerstichting PD Magnetics Sport promotion. Slaagt die stichting er niet in een andere hoofdsponsor te vinden, dan ontstaat een probleem. Sa menstelling van de PDM- ploeg: Jos van Aert, John van den Akker, Raul Alcala, Maar ten den Bakker, Falk Boden, Erik Breukink, Tom Cordes, Thomas Durst, Martin Earley, Kai Hundertmarck, Gert Ja- kobs, Jans Koerts, Mario Kum mer, Harald Maier, Danny Ne- lissen, Peter van Petegem, Jean-Paul van Poppel, Uwe Raab, John Talen, Nico Ver hoeven, John Vos en Martin Hendriks. Ploegleiding-management: Manfred Krikke, Jan Gisbers, Ferdi van de Haute en Piet van deKruys. Medische staf-verzorging: Jules Mertens (arts), prof. Saris (voedingsdeskundige). Jos Geysel (sportfysioloog), Henk Arts, Rudy Bergmans, Jan van Kuijk, Cock van Leeuwen (al len soigneur). Mechaniciens: John Krijnen, Herman van de Slagmolen, Ju- lien Stevens. USSE ROB VAN DER ZANDEN Noordwijk was gisteren in de derde ronde van de Leidsch Dagblad Cup veel te sterk voor de dappere zondagvoetballers van FC Lisse. Maar tot halver wege de tweede helft bleef de derdeklasser zicht houden op een kleine stunt. Toen de thuis ploeg bij een 0-1 achterstand echter enkele riante mogelijk heden weigerde te verzilveren, maakte Noordwijk het karwei zelf resoluut af: 0-4. Noordwijk kreeg al na vijf mi nuten een voorsprong omdat Lennart van der Zalm (een tweede-elftalspeler) raak kopte uit een hoekschop van Patrick Scheurwater. Het was één van de weinige hoogtepunten voor de pauze, die inging met die magere voorsprong voor de za terdageersteklasser. Niettemin waande Noordwijk zich in het eerste kwartier na rust al in veilige haven. Geheel ten onrechte, want de Lissena- ren waren allesbehalve uitge teld. De nonchalante houding van de bezoekers leverde een paar aardige kansen op voor de geelhemden. Zo verspeelde Leonard van Utrecht de bal op het middenveld waarna Paul Pijpers vrije doorgang kreeg. De lange spits produceerde echter in kansrijke positie slechts een afzwaaier. Frans Bouckaert was even later nog dichter by de ge- Zijn kopbal werd or Rick van Dijk met kunst en vliegwerk van de doellijn ge haald. Ook aanvoerder Marco Was senaar was op weg naar een doelpunt. Letterlijk, maar toen de libero met een leep passje op zichzelf de buitenspelval van Noordwijk omzeilde en wilde doorlopen, werd hij bruut on deruit gelopen door Van der Zalm. Arbiter Molleman wuifde het geval weg alsof er niets was gebeurd. Een zwakke beurt van de leidsman, die op zijn minst een boeking en een vrije trap had moeten geven. Wakker Noordwijk leek wakker geschud door de plotselinge dadendrang van de underdog. In het bijzon der Scheurwater veerde op. Twee versnellingen van de agressieve rechterspits waren voldoende voor even zovele doelpunten: 0-3. Met nog twin tig minuten te spelen was er voor Lisse weinig eer meer te behalen. De techneuten van John Eel- man konden zich naar hartelust uitleven. Want dat was het vooral gisteravond: Lisse had te veel tijd en ruimte nodig om een bal goed voor de schoen te krijgen, Noordwijk daarentegen had de techniek om de bal snel en kort onder controle te heb ben waardoor de voortzetting ook veelal soepel verliep. Maar al was het in voetbal lend opzicht dan allemaal beter bij de Noordwijkers, weglopen konden ze niet. Dat was vooral te wijten aan linksbuiten Cliff Comvalius, die de fraaiste kan sen om zeep hielp. De aanvaller kon weinig goeds doen en maakte het helemaal bont na dat Martin van Kins hem voor een leeg doel had gezet. Met een slap rollertje stelde hij kee per Piet Warmerdam in staat te redden. Eén ding deed de spits wel goed. Na een voorzet van Rob van der Meer legde hij de bal met het hoofd voor de voe ten van Van Utrecht en dat be tekende 0-4. FC Lisse stond toen al met tien man op het veld, omdat Frans Wessels ge blesseerd was uitgevallen en de wissels al waren opgebruikt. Een regelmatige overwinning dus voor de vrijwel complete Noordwijk-ploeg, die het duel serieus aanpakte en slechts in één opzicht experimenteerde. Spits Bram Marbus namelijk speelde achterin in een vrije rol, zoals hij dat vroeger in de jeugd van Noordwijk ook jarenlang deed. De talentvolle slungel kwam daardoor in de wedstrijd veel aan de bal en liet zien dat hij een topper is. Hij verloor vrijwel geen duel en zijn voort zetting was steeds goed. Soms stak hij zelfs het hele veld over met een solo. Aan Marbus gaat Bram Marbus speelt zijn tegenstander uit en snelt in de richting van het Usse-doel. Noordwijk deze competitie nog Zalm 0-1. 55 Scheurwater 0-2. 66 Scheurwa- FC Lisse: Warmerdam. Van Nobel veel plezier beleven. 50 "toSS FC Lisse (zo) - Noordwijk 0-4 (0-1). 5 Van der Wassenaar (Lisse). Van Kms (Noordwijk. D-jk (Annokkee), Hoogendoorn foto loex zuyderduin Smrt. Oosterme>er Trevor Franklin had dubbel pech in een cricketwedstrijd van zijn Nieuwzeelandse selec tie tegen Engeland. Hij brak gis teren zijn arm en werd vervol gens onterecht na een vangbal uitgegeven omdat de scheids rechter meende in het gekraak van het gewricht het raken van het bat herkend te hebben. Franklin, openingsbatsman van de Nieuwzeelanders, blok keerde met zijn arm een stijgen de bal van bowler David Law rence. Vervolgens ving Alec Ste wart de wegkaatsende bal, waarop scheidsrechter Rodger McHarg de ongelukkige slag man uit gaf. Hij dacht, dat het duidelijk hoorbare gekraak al leen maar kon betekenen, dat de bal tegen het bat was geko- Franklin verscheen na behan deling op het véld en zwaaide met de röntgenfoto's naar de scheidsrechter. „De arm is ge broken". zei hij. Om er grap pend aan toe te voegen: „Die scheidsrechter zal zijn beslis sing moeten herroepen. Hij moet me toestaan me terug te trekken wegens een blessure in plaats van me zomaar uit te ge ven." In 1990 werd Franklin, die nu de testmatches van Nieuw-Zee- land tegen Engeland moet mis sen, getroffen door domme pech op Heathrow Airport. Hij brak toen een been bij een bot- singmet e PDIV)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21