Zaken 'Het kon mislukken maar ik had geluk' Bollenhandelaar ontwikkelt dompelontsmettingsmachine Albert Heijn opent regio-supermarkt Zittend werk slecht voor de gezondheid NIJMAN Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 19 STAND VAN Herbruikbare stands Leiderdorps bedrijf schot in de roos Je koopt een Rolls Royce niet in een schuur. En voor een duur pak ga je naar een winkel waar je een goede service verwacht. Een bedrijf dient dus terdege rekening te hou den met de uitstraling die het heeft. Dat is kortweg de boodschap die F.L. Laarhoven vanuit zijn nieuwe, 2500 vierkante meter grote bedrijfspand aan de Leiderdorpse Achthovenerweg wil uitdragen. ze produkten zijn herbruikbaar. Panelen worden tien of soms wel vijftig keer per jaar herge bruikt. Steeds meer bedrijven krijgen daar belangstelling voor. We zien voor ons bedrijf in de nabije toekomst dus nog meer mogelijkheden". Met andere woorden: de hui dige omzet van tien miljoen gulden zal jaarlijks met tien, vijftien procent groeien. Aan de Leiderdorpse Achthovenerweg werken nu 28 mensen, terwijl vijf franchise-vestigingen in den lande nog eens 22 werknemers tellen. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE MIEP DE GRAAFF Laarhoven Design, opgericht in 1975, bedenkt en vervaardigt presentaties voor bedrijven. Stands voor beurzen, displays, mobiele presentaties, show rooms, complete winkelinteri eurs, decoraties en vitrines. Zo mocht het Leiderdorps bedrijf onlangs meehelpen bij de in richting van de modelwinkel die Albert Heijn in Zaandam heeft geopend. Een andere belangrij ke 'klant' is de reizende Rem- brandt-tentoonstelling waar mee de Rijksvoorlichtingsdienst momenteel bij alle ambassades Als eerste legde het bedrijf zich destijds toe op de produktie van demontabele stands, die telkens opnieuw te gebruiken zijn. De almaar toenemende aandacht voor het milieu speelt Laarho ven daarbij aardig in de kaart Een land als Duitsland bijvoor beeld accepteert het niet meer dat stands na gebruik in de vuil nisbak belanden. Het hout, staal, kunststof en glas dat na afbraak van een stand overblijft, dient gescheiden te worden in geleverd. Laarhoven: „Wij heb ben dat probleem niet al on- Investering Veelbelovende cijfers. En dat terwijl Laarhoven (51) het eerste jaar van zijn bestaan net iets meer dan 100.000 gulden omzet draaide „En daar bleef toen na aftrek van de belasting heel wei nig van over. Het was ploeteren. Het was dat mijn vrouw zei: probeer het toch nog even. En inderdaad: de tijd die ik in die aanloopfase had geïnvesteerd in het produkt en in mogelijke Jdanten, kreeg ik uiteindelijk te rug in opdrachten." Laarhoven begon relatief laat hij was midden dertig voor zichzelf. Hij zag na jaren lang als vertegenwoordiger stad en land te hebben afgereisd zijn kans schoon toen hij hoorde van een demontabel tentoon- stellings-systeem van een klein, Brits bedrijfje. „Ik nam een dag vrij van m'n werk, reisde naar Engeland en kwam in dat net beginnende bedrijfje terecht. Ze vonden het best als ik dat spul in Nederland zou gaan verko pen. Zo primitief ging dat. Een maand later ben ik begonnen". „Na die moeilijke beginfase bleek het een schot in de roos te zijn. Ook in Nederland ontstond behoefte aan demontabele ten- toonstellings-systemen. Ik heb daarmee een goed, klein bedrijf opgebouwd met een man of vijf, zes. Zo had ik best kunnen doorgaan, maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Ik wilde méér". „Op dat moment, ik spreek over de beginjaren tachtig, ver anderde de beurzenmarkt sterk. Het ging slecht in Nederland. Menig bedrijf had best beurzen en presentaties nodig om zich naar buiten toe te laten zien, maar er was weinig geld voor. Stands werden meestal in elkaar getimmerd en verdwenen na gebruik in de vuilnisbak. Ik ben me toen gaan toeleggen op het hergebruik van die stands. We hebben zelf een tentoonstel- lings-systeem ontwikkeld dat geheel demontabel én herbruik baar is. Met de investering van een slordige drie ton hebben we het bestaande bedrijf daar min of meer aan vastgeknoopt. Dat was een groot risico. Het had Directeur F. Laarhoven: „Demontabele en opnieuw te gebruiken stands blijken kunnen mislukken, maar ik had het geluk dat het slaagde". Prijzen Laarhovens zogeheten Lacet- systeem wordt vandaag de dag ook aan het buitenland tot en met de Verenigde Staten en Japan toe verkocht. Hij heeft er patent op aangevraagd en in middels zelfs internationale prijzen mee in de wacht ge sleept. De markt is en blijft de laatste jaren florerend. Laarhoven daarover: „Vroeger ging een be drijf uit gewoonte of uit concur- rentie-overwegingen naar een beurs. Tegenwoordig presente ren ze zich niet zozeer meer voor de directe verkoop, maar om de naam van het bedrijf uit te dragen. De bedrijven zien beursdeelname als onderdeel van de marketing-mix. Veihuizing De groei maakte dat het bedrijf, sinds 1979 op het Zoeterwoudse industrieterrein gevestigd, uit zijn jasje barstte. Laarhoven zat in Zoeterwoude op een gegeven moment verspreid over vier panden. „Het was dus tijd om te verhuizen, ook omdat de afge lopen jaren een heel andere manier van denken hebben ge kregen". Leiderdorp werd 'uit verkoren' „omdat we deze regio altijd een heel plezierig gebied hebben gevonden om in te wer ken. Veel werknemers wonen hier in de buurt, we wilden er blijven". Sinds een paar jaar is het be drijf als marketing-organisatie gesplitst in Laarhoven design international als leverancier van hard-ware (panelen, onderde len stands, winkels, vitrines) en Laarhoven design, exporteur van een aantal tentoonstellings systemen en franchisegever van zes vestigingen. Laarhoven ver gelijkt de franchise-constructie met die van hamburgergigant MacDonalds ("de hamburger die je in Maastricht eet, smaakt in principe hetzelfde als die je in Leiden koopt"). „We zijn er net een goed jaar mee bezig, maar verwachten er veel van. En: we lopen daarmee voorop. Ik ken geen bedrijf die een franchise-organisatie heeft op ons vakgebied. En het werkt veel beter. De verkooppunten worden vanuit Leiderdorp ge voed, maar kunnen zelf de re gionale markt veel beter bedie nen dan wij. Onze franchise-ne- mer in Heerenveen bijvoor beeld kan ter plekke net die kleine klant toch een goed ad vies geven. Vanuit Leiderdorp is het veel moeilijker om met pak weg een klein project in Delfzijl te communiceren". De bollen gaan voortaan in bad NOORPWUKERHOUT Bollenhandelaar Victor de Groot uit Noordwijkerhout kijkt reikhalzend uil naar 1 juli. Na die datum is het officieel niet langer toegestaan om bollen te ontsmetten door ze, compleet met kist, te 'douchen' met een beschermend middel. Sinds jaar en dag worden de bollen op deze manier tegen bodem schimmels behandeld. Aan deze methode kleeft echter een groot nadeel. Behalve op de bollen, komt het ontsmettings middel ook op de kisten (het fust) terecht, en dat levert voor wie de kisten oppakt ongezonde situaties op. Variaf juli is het wettelijk verboden dat het fust met bestrijdingsmiddelen in aanraking komt. Koren op de molen van De Groot, want hij ontwikkelde een machine waar mee bollen kunnen worden ontsmet, zonder dat mensen handen met de ontsmetter in aanraking komen. Het grote verschil met de oude methode is dat de bollen niet langer onder de douche, maar voortaan in bad gaan. Bij de machine, die speciaal werd ontwikkeld voor leliebollen, worden de bollen gestort op een aanvoerband, waarna ze terecht komen in een ronde trommel met ontsmetter. Schoepen dompelen de bollen onder, en als ze boven komen, rollen ze op een afvoerband die ze naar de kistjes brengt. Aan dit nieu we procédé, dankt de machine zijn naam: dompelontsmet tingsmachine. Victor de Groot kwam vier jaar geleden op het idee van het 'bollenbad'. „Net als de Ar beidsinspectie vond ik dat de .gangbare methode niet zo fris r de die i werken", vertelt de bollenhan delaar. „Zonder dat je het in de gaten hebt kun je gemakkelijk ontsmetter binnen krijgen". Hij maakte een schets, laste wat aan elkaar en een maand later was zijn uitvinding klaar. De Groot: „De machine werk te en veel mensen zagen er wel wat in. Ik heb een vooronder zoek laten doen naar de haal baarheid voor een octrooi, en dat pakte gunstig uit. Via het In novatiecentrum in Rotterdam ben ik in contact gekomen met een mechanisatiebedrijf in Avenhorn die de machine in produktie heeft genomen. Van wege de langdurige procedure is het octrooi nog niet binnen, maar zolang de aanvraag loopt, is de ontsmettingsmachine een beschermde uitvinding". Op dit moment zijn er tussen de twintig en dertig dompelma chines verkocht in vooral het Westland en Noord-Holland. „Gezien de kleine markt voor dit soort machines een behoor lijk succes", aldus De Groot. Hij verwacht dat het verbod op de oude bollendouche hem geen windeieren zal leggen. Wie de dompelontsmettings machine van Victor de Groot van dichtbij wil bekijken, kan terecht op de mechanisatie-ten- toonstelling in Lisse van 6 tot 10 januari. De dompelontsmettingsmachine in haar meest simpele v netwerk van lopende banden en bedrading. i. In gebruik is de machine omgeven door e ZAANDAM RONALD MASSA UT Concurrerende kruideniers hebben zich er met hand en tand tegen verzet. Geen argu ment werd onbenut gelaten om de plannen van Albert Heijn voor een 'super-supermarkt' te gen te houden. Deze week kon den collega-detailhandelaren in Zaandam zien waartegen ze hebben gevochten: de Albert Heijn regio-supermarkt, volgens Ahold 'de Nederlandse winkel standaard van de toekomst'. AH wil op termijn regio-supermark ten openen in Amsterdam, Zwolle en Maastricht. Het be drijf heeft geen plannen voor dergelijke winkels in de regio Leiden. Wel wil AH deze vesti gingen in de nabije toekomst uitbreiden. De regiosupermarkt, met een winkeloppervlakte van 2600 vierkante meter, herbergt de nieuwste snufjes op winkelge bied en biedt keuze uit 18.000 artikelen. Meer keus is er bij geen enkele AH in Nederland te vinden. Volgens F. Ahlqvist, lid van de raad van bestuur van Ahold, is er bij de winkel van de toekomst alles aan gedaan om boodschappen doen tot plezier te verheffen. Ahlqvist sprak in Freshcompany. Nieuw is, ook naar Amerikaans model, een verse vis-afdeling. De combinatie van de kleuren wit, grijs, blauw en zalmrose moeten de winkels een chique uitstraling geven. Ook in de aangeboden produkten wil AH dat benadrukken: veel delica tessen en luxe artikelen. Nieuw zijn de beeldschermen •met informatie over vlees- en wijnsoorten, en de plaats waar artikelen zich bevinden. De vleeswijzer geeft naast produkt- informatie ook recepten, die met een druk op de knop ook kunnen worden uitgeprint. Midden in de winkel staat een zogenaamd kookeiland, waar demonstraties worden verzorgd en waar mensen produkten kunnen testen. Voor het jongere publiek heeft AH in de regio-super markt extra aandacht: de winkel heeft een kinderhoek, waar de kleintjes met speelgoed en films worden beziggehouden, terwijl pa en ma boodschappen doen of een kopje espresso drinken in de koffiebar. Het winkelwagen- zijn openingstoespraak van ook over een salade-bar, waar komstig uit de Verenigde Staten tje past onder de tafeltjes op 'funshopping'. klanten hun eigen salades kun- en is eerder toegepast in de de- borsthoogte, waar de klant de De nieuwe winkel beschikt nen samenstellen. Dit idee is af- licatessenwinkels van AH. de koffie staande moet nuttigen. e winkel beschikt ook over een salade-bar, CAROUNE VAN OVERBEEKE Mensen die zittend werk doen, hebben meer kans op rug- nek- en schouderklachten dan mensen die moeten staan. Zittend werk belast de rug maar liefst 40 procent meer dan staand werk. Meer dan een uur achter elkaar zitten, ook op een goede stoel, is ronduit slecht voor de gezondheid en moet worden voorkomen. Dit schrijft het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandig heden (NIA) in het pas verschenen boekje 'Arbeidsomstandighe den kort en goed'. In dit boekje staan tips waarmee bedrijven ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid kunnen terugdringen. Volgens H. Beune van het NIA is uit metingen gebleken dat bij lang zitten de druk op de rugwervels groter is dan in een staande houding. „Zittend gebruikt het lichaam meer spierkracht en worden de gewrichten als het ware op elkaar geperst. Bovendien kunnen de benen gaan opzwellen omdat het bloed niet goed doorstroomt. Bovendien kunnen mensen het zitten langer vol houden dan staan, waardoor de beslasting en dus de gezond heidsrisico's groter worden." Volgens Beune moeten werknemers die zittend werk doen, daarom minimaal eens per uur een paar minuten iets anders gaan doen. „Even in beweging komen is belangrijk. Op kantoor kunnen mensen wat andere klussen tussendoor doen zoals de post halen of kopiëren. Maar die afwisseling is niet bij elk bedrijf mogelijk. In de industrie bijvoorbeeld waar veel produktiewerk wordt gedaan en mensen aan machines moeten zitten, kun je er niet even tussenuit. En die afwisseling is juist zo belangrijk. Be drijven moeten de taken en werkplekken in de toekomst zoda nig aanpassen dat de veiligheid, gezondheid, comfort en presta ties van werknemers gewaarborgd zijn. Dat monotone produk tiewerk moet zoveel mogelijk worden vermeden." Record export snijbloemen en potplanten De export van snijbloemen en potplanten is het afgelopen jaar met 9,5 procent gestegen tot de recordhoogte van bijna zes mil jard gulden, aldus het Bedrijf schap voor de Groothandel in Bloemkwekerij produkten. Voor dit jaar wordt een minder sterke groei verwacht. De goede omzetresultaten werden vooral behaald in de eerste helft van vorig jaar. In de tweede helft viel de vraag uit Oosteuropese landen terug en was er een ruim aanbod van produkten. Belangrijkste exportland was Duitsland met een aandeel van 45 procent. De EG is met een af name van bijna 5 miljard gul den goed voor 83 procent van de uitvoer. De uitvoer naar de Verenigde Staten viel verder te rug naar 115 miljoen gulden door de daling van de dollar koers en de toenemende con currentie uit Zuid-Amerika. De export naar Japan steeg met 20 procent tot 73 miljoen gulden. De vraag zal volgend jaar slechts bescheiden toenemen, terwijl het aanbod zal toene men door verbetering van pro- duktiviteit en vergroting van teelt-oppervlakte. aa. licht en krachtiiistallalies zijn van «lic zaken die om Nijman Elektrotechniek vragen Vraag «Jr uitgebreide brochure aan. Nijman Elektrotechniek. Üudewrg 11 Poatbu. 9570.2003 LN lUarhm. Telefoon 023-319309. fax 023 314931 ELEKTROTECHNIEK De enthousiaste experts

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19