Regio Economische groei van vier procent in regio Nooit door sjagrijnen geholpen flujt hoofdredactie terug Leidschendam woest over ommezwaai van provincie ,_T Redactie Leidse Courant Zuidhollandse Milieufederatie opent opnieuw aanval op glastuinbouw Politie verhuist volgend jaar Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 18 Uitkomst 'Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling De economische groei in de regio Rijnland heeft het af gelopen jaar vier procent bedragen. Landelijk steeg de omzet van het bedrijfsleven met 2,7 procent. In de bouw trad er een daling op van 2,7 procent. Daar staat een stij ging in de sector groothandel tegenover van 6,6 procent. buitenland. De dienstensecor verloor terrein met 2,7 procent. Het investeringsvolume in de regio Rijnland daalde met 7,3 procent aanmerkelijk meer dan elders in Nederland. De Kamer van Koophandel sluit niet uit dat dit de komende jaren een negatief effect heeft op de werk gelegenheid in de regio. Ruim 92 procent van de be drijven behaalde in 1991 een positief resultaat, vorig jaar was dat 90 procent. De werkgele genheid in de regio Katwijk-Lei- den-Alphen steeg met 3000 ar- De Kamer van Koophandel maakte deze cijfers uit de 'En quête Regionale Bedrijfsontwik keling' (ERBO) gisteren bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie. Voor het onderzoek werden in totaal 3000 bedrijven geënquê teerd. Uit de cijfers blijkt verder dat de export uit deze regio steeg met 3,7 procent. De agrararische sector en de groothandel boek ten met een groei van 5,1 pro cent de beste reultaten in het beidsplaatsen. de sterktse groei ers zijn de groothandel en de dienstensector. Er bestaan opmerkelijke ver schillen in economische ont wikkeling tussen de Duin- en Bollenstreek, de Leidse agglo meratie en de Alphense regio. De Leidse agglomeratie heeft een omzet- en exportgroei van gemiddeld 5 procent. De regio Alphen munt uit in het buiten land met een exportgroei van bijna 9 procent. In de drie regio's was sprake van een groei van de werkgele genheid. In de Duin- en Bollen streek groeide het aantal ar beidsplaatsen met 2,4 procent. De Leidse agglomeratie en de Alphense regio maakten een groei door van gemiddeld vier procent. De Zuidhollandse Milieufederatie wil het Hoog heemraadschap Schieland in Rotterdam dwin gen een eind te maken aan de lozing van ver vuild water door nieuwe tuinbouwbedrijven. In een brief die dinsdag naar het hoogheem raadschap werd verstuurd noemt de federatie vier glastuinbouwbedrijven bij naam die on langs in Bleiswijk zijn gebouwd en niet over een vergunning beschikken volgens de Wet Veront reiniging Oppervlaktewater fWVO). Volgens de federatie is dat in strijd met het beleid van mi nister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) die vorig jaar heeft gezegd dat nieuwe tuinbouwbe drijven een dergelijke vergunning moeten aan vragen. De Zuidhollandse Milieufederatie eist dat het hoogheemraadschap stappen onderneemt om een eind te maken aan de lozingen door de be drijven. Doet het schap dat niet, dan zal de fe deratie maatregelen trachten af te dwingen via de rechter. De actie van de milieufederatie wordt nage volgd door milieugroeperingen elders in het land. De stichting Natuur en Milieu in Utrecht ondersteunt de actie. Een woordvoerster van het Hoogheemraad schap Schieland verklaarde dinsdag dat het schap met ingang van 1 januari 1992 nieuwe tuinbouwbedrijven gaat onderwerpen aan de vergunningplicht. Het wachten is echter nog op provinciale richtlijnen, aldus de woordvoerster. DEN HAAG/LEIDSCHENDAM MEINDERT VAN DER KAAU Het vertrouwen van de provin cie Zuid-Holland in een goede afloop van de bouw van een nieuwe vuilverbranding (GAVI), is tot bijna nul gereduceerd. Vandaar dat de partijen, met uitzondering van het CDA, zon der enige moeite het beleid van milieugedeputeerde Van der Vlist ondersteunden om uitbrei ding van de vuilverbranding in Rotterdam mogelijk te maken. Die houding van de provincie maakte het bestuur van Leids chendam verschrikkelijk boos. „De arrogantie is stuitend, een belediging voor Leidschen dam", zo stelde burgemeester W.F. de Vreeze gistermiddag tij dens een persconferentie die na afloop van de spoedvergadering van provinciale staten werd be legd. B en W van Leidschendam stellen de besluitvorming over de bouw van de GAVI uit tot na het onderzoek van de SAVA, een samenwerkingsverband van 35 Zuidhollandse gemeenten. Hierdoor loopt het GAVI-project hoogst waarschijnlijk enige ja ren vertraging op. Ook de ge plande hoorzitting die Leids chendam op 21 januari voor de 9500 bezwaarmakers wilde hou den, wordt nu afgelast. Directe aanleiding voor het besluit van het gemeentebe stuur zijn de uitspraken van .milieugedeputeerde Van der Vlist bij Radio West. Hij zei dat een samenwerking van de SAVA met de AVR zijn goedkeuring zou kunnen krijgen. B en W vin den het 'hoogst onzorgvuldig' dat dit niet eerst aan Leidschen dam is verteld. Daarnaast zijn er inhoudelijke bezwaren tege de 'ommezwaai' van Van der Vlist. Met heel moeite ging de ge meenteraad eind 1990 akkoord met de bouw van een omstre den vuilverbranding. „Van de provincie werd op ons grote druk uitgeoefend om dat besluit erdoor te drukken', bracht De Vreeze nog eens in herinnering. „Geen enkele gemeente wilde de verbranding hebben. Wij na men de bestuurlijke verant woordelijkheid wel en moesten dit moeilijke besluit verdedigen naar onze inwoners toe. Daar is nu geen enkele begrip voor", al dus De Vreeze. Of van dit uitstel ook afstel komt, wilde De Vreeze niet zeg gen. „Maar het is wel de vraag of het vertrouwen dat wij tot voor kort in de provincie stel den, ooit nog goed komt". De gemeente Leidschendam werd tijdens de statenvergade ring gesteund door de CDA- fractie, die vond dat Van der Vlist onzorgvuldig had gehan deld door de beleidsverande ring via de radio af te kondigen. .Afwijking van de lijn bij een zo omstreden project als de GAVI behoort eerst met de betrokke nen besproken te worden", zo zei fractieleider Van der Meer. Het CDA stond overigens daarbij wel helemaal alleen. Alle andere partijen meenden dat het niet zinvol was om een extra vergadering voor dit onderwerp in te lassen. Zij steunen boven dien Van der Vlist in zijn streven om naast de GAVI het alterna tief van De la Mar te onderzoe ken. Geschiedenis vuilverbranding De mogelijke bouw van de vuil verbranding, die nu hoogst waarschijnlijk wordt afgeblazen, kent een geschiedenis van ruim drie jaar. Die begint eind 1988 wanneer de provincie een plan opstelt om de vuilverbrandings ovens in Leiden en Den Haag te vervangen. November 1988: Er wordt het Samenwerkingsverband Af valverwijdering Zuid-Holland West in het leven geroepen om dit project van de grond te krij gen. Er doen 35 gemeenten uit Duin- en Bollenstreek, Leidse regio, Den Haag, Zoetermeer, Delft en Westland aan mee. December 1989: na eerdere af wijzing van onder meer het Leidse Roomburg als mogelijke bouwlokatie valt de definitieve keuze na veel touwtrekken op de voormalige vliegbasis Ypen- burg, in de oksel van het Prins Clausplein, liggend op Leids- chendams grondgebied. Ge durende 1990: milieugedepu teerde Van der Vlist brengt be zoeken aan Leidschendam om de gemeente zover te krijgen dat het akkoord gaat met de bouw. Begin december 1990: gemeenteraad van Leidschen dam is eindelijk en met veel moeite bereid om mee te wer ken aan de bouw van een Geïn tegreerde Afvalverbrandingsin stallatie (GAVI), een verbran dingsoven met daarnaast een composteringsinstallatie. Eind december 1990: het Duitse bouwconsortium Babcock krijgt de opdracht een vuilverbran dingsinstallatie te bouwen. Dat bedrijf, zo blijkt later, lijdt de laatste jaren aanzienlijke verlie zen. Tegelijkertijd wordt duide lijk dat de bouwkosten waar schijnlijk een miljard gulden gaan bedragen, veel meer dan eigenlijk begroot was. Eerste half jaar 1991: bewoners van Leidschendam, Voorburg, Nootdorp en Rijswijk dienen in totaal zo'n 9.500 bezwaarschrif ten in tegen de GAVI. Juni 1991: alarmerende berichten over de bouwkosten bereiken verschillende gemeenten die in de SAVA zitten. De term stope ra-effect valt. Uit berekeningen blijkt dat elke maand vertraging een strop van minstens vijf mil joen gulden oplevert. De juridi sche procedures schieten maar niet op. Dacht men aanvanke lijk dat de vuilverbranding 1993 operationeel zou zijn. halverwe ge '91 wordt eerder gedacht aan eind 1996. Begin november 1991: rapport van adviesbureau Berenschot wijst uit dat de or ganisatie van de SAVA uiterma te zwak is. Er melden zich ge meenten - onder meer Zoeter- woude - die van het project af willen omdat ze het niet aan kunnen. Zij doen verzoek om het miljardenproject naar de provincie Zuid-Holland over te hevelen. Medio november 1991: Uit cijfers van het lande lijke Afval Overlegorgaan (AOO) blijkt dat er in Nederland een overcapaciteit aan verbran dingsinstallaties dreigt. De Rijs- wijkse burgemeester Roscam Abbing - een verklaard tegen stander van de GAVI - stelt dan dat de bouw 'volstrekt overbo dig' is. 19 December 1991: in een vergadering van de SAVA legt milieugedeputeerde Van der Vlist nog eens uit dat de GA VI er beslist moet komen, on danks de cijfers van het AOO. De Leidse wethouder De la Mar komt met het voorstel een on derzoek te laten doen naar sa menwerking met de Afvalver- wering Rijnmond (AVR), waar bij door de bouw van een extra oven de GAVI overbodig is. 23 December 1991: in een gesprek met Radio West zegt Van der Vlist: „Als de AVR en SAVA het eens worden om bij de AVR te verbranden, dan mag dat van mij". Gemeenteraad en B en W van Leidschendam voelen zich hierdoor in de steek gelaten door Van der Vlist en zijn woe dend. Topjaar voor Leidse McDonalds aan Beestenmarkt LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Dinsdagmiddag, lunchtijd. Het opmerkelijk rustig bij hambur gerrestaurant McDonalds aan de Leidse Beestenmarkt. De scholieren zijn blijkbaar weer naar school of hebben in de pauze braaf hun pakje brood van thuis opgegeten. Het zijn vanmiddag vooral 65-plussers die zich zichtbaar te goed doen aan dikke hamburgers, milksha ke en koffie toe. Het gaat opvallend goed met McDonalds in Nederland: vorig jaar haalden de 69 restaurants een recordomzet van 285 mil joen gulden. Dat is een stijging van 20 procent ten opzichte van 1990. In 1991 werden er negen nieuwe vestigingen geopend. Dit jaar zullen er nog eens 15 nieuwe McDonalds bijkomen. De elf jaar oude Leidse vesti ging, met 250 zitplaatsen een van de grotere in Nederland, krijgt wekelijks gemiddeld 10.000 mensen over de vloer. „Dat aantal stijgt nog steeds. Onze klanten, onder wie veel vaste, zijn afkomstig uit de hele regio en zijn van alle leeftijden", aldus restaurant-manager Ge rard Stroes. In de Leidse ham burgerrestaurant werken 117 mensen, voor het merendeel parttime scholieren en studen ten. McDonalds is een franchise- organsatie: de restaurant wor den zelfstandig gerund door on dernemers die tegen betaling gebruik maken van het logo, de produkten en de bedrijfsfiloso fie van het van origine Ameri kaanse bedrijf. McDonalds verklaart het suc ces uit zijn bedrijfsfilosofie: KSK W. Dat staat voor: Kwaliteit, Service, Kraakhelderheid en Waar voor je geld. PR-mede- werker S. Kindereit: „De klanten worden snel en vriendelijk be diend, de produkten zijn van hoge kwaliteit en het restaurant en de omgeving zijn altijd brandschoon. Service met een glimlach dus." De topdrukte, zo verzekert een van de eters, een scholier, is in Leiden vooral 's avonds rond een uur of vijf, zes en op koop avond. „Dan moet je echt in de rij staan hier", zegt de Hage naar. Hij doet zich tegoed aan de dampende en druipende snacks, vergezeld door drie me de-scholieren. Het viertal dat regelmatig in de schoolpauzes bij een McDo- DEN HAAG/LEIDEN Hoofdredacteur Jan Leune van Het Binnenhof/Leidse Courant heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de redacties van beide kranten niet verder mee te werken aan de voorbereidin gen voor integratie van de twee dagbladen met de Haagsche Courant. Dit in afwachting van een rapport van een externe deskundige over de integratie dat op 20 januari gereed moet zijn. Op een maandag gehouden bijeenkomst van de leden van de redacties, waar volgens woordvoerder Kooistra ruim de helft van het totale aantal re dacteuren aanwezig was, „werd met ruime eensgezindheid een verklaring aangenomen waarin het beleid van de hoofdredac teur werd afgekeurd". „Ik ben daarop met die verklaring naar de hoofdredactie toegestapt en heb hem geadviseerd die mede deling te accepteren", aldus Kooistra. „De hoofdredactie heeft zich daarna op de ontsta ne situatie beraden." In een reactie op de medede ling van de redactie stelden Leune eri adjunct-hoofdredac teur Timmers „dat wij begrepen hebben dat het door ons ge voerde beleid niet de goedkeu ring heeft van de vergadering omdat we de redactie niet tevo ren hebben gekend in de af spraken met de directie van Sijthoff Pers inzake het beleids plan." Tussen de directie van de Sijt hoff Pers enerzijds en de onder nemingsraad (or) én de vakbon den anderzijds zijn ook afspra ken gemaakt over een contra expertise van het beleidsplan dat voor 20 januari gereed moet zijn. Directie en or en vakbon den kwamen ook overeen tot die datum geen stappen te ne men die zouden kunnen leiden tot effectuering van het beleids plan. „Het mag duidelijk zijn wij ons houden aan de proce dure-afspraken", aldus Leune en Timmers in hun verklaring aan de redactie. Volgens Kooistra blijft de re dactie niet rustig afwachten tot dat rapport bekend is. „Wij wil len de tussentijd benutten om oplossingen voor continuering van de beide dagbladen te be studeren en om procedure-af spraken met Leune te maken over hoe het nu verder moet. Volgens de directie van de Sijthoff Pers is sanering van be paalde onderdelen van het be drijf noodzakelijk omdat het concern in de rode cijfers te recht is gekomen. 'Districtsbureau is net een legbatterij' De Rijksgebouwendienst huurt het pand. „U kunt zich voorstellen dat we daarbij anti ciperen op de toekomstige si tuatie. Vervangende nieuw bouw voor een districtskantoor dat kort na de verhuizing wordt opgeheven, lijkt dan ook niet voor de hand liggen.", aldus de voorlichter van de Rijksgebou wendienst. Aannemingsbedrijf Du Prie bouwt op het braakliggende ter rein tussen ziekenhuis en Meu belplein, twee panden. Het grootste, 6000 vierkante meter, is bedoeld voor de politie. Er is daarnaast een pand van 4000 vierkante meter gepland, maar met de bouw hiervan wordt pas begonnen als er een huurder voor is. Het district Den Haag is al lange tijd 'in blijde verwachting' van een nieuw pand. Begin 1991 zegden het ministerie van justitie (de baas van de rijkspo litie) en de Rijksgebouwen dienst de nieuwbouw toe. Het ziet er nu naar uit dat de onge veer 350 man van het districts bureau in elk geval dit jaar nog in het pand aan de Van der Valk Boumanweg blijven zitten. Plaatsvervangend korpschef van het district Den Haag van de rijkspolitie, H. van Gangelen, noemt het huidige onderkomen van 'zijn' district bijna gênant. „Het begint hier echt op een legbatterij te lijken. Dit kan echt niet". Het gebouw voldoet zijns in ziens absoluut niet meer aan de eisen van deze tijd. Er werken te veel mensen in kleine ruimten en de klimaatregeling laat veel te wensen over. In de zomer maanden is het er bloedheet, 's winters is het vernikkelen van de kou. Het district zal echter in elk geval dit jaar nog in het oude pand gehuisvest blijven. „Met ventilatoren en andere lapmiddelen zullen we probe ren het hier draaglijk te hou den". Van Gangelen toont zich zeer gebelgd over de trage besluit vorming. "Deze beslissing hangt al weer een jaar. Ze heb ben in Den Haag blijkbaar geen idee hoe je met mensen om gaat. Ook de groepen in Hazers- woude en Bodegraven zijn abo minabel gehuisvest. Daar komt ook nog steeds niks van verbe tering". McDonalds in Leiden krijgt wekelijks zo'n 10.000 mensen over de vloer. nalds binnenloopt, is te spreken over de kwaliteit van het voed sel en de bediening. Althans, als je het vergelijkt met een ge wone snackbar. Het voordeel is hier dat je nooit door sjagrijnige mensen wordt geholpen. In een snackbar is dat wel eens anders en word je geacht meteen na je bestelling te vertrekken. Maar hier kun je er rustig bij gaan zit ten. De hamburgers zijn ook veel minder vet." Drie 65-plussers uit Ba- rendrecht hebben na een muse- umbezoek in record-tempo een Big Mac naar binnen gewerkt. Dat ging niet altijd even makke lijk, want "er zit geen bestek bij". Een servetje biedt uit komst. Een van hen worstelt met het plastic dekseltje op een beker koffie. Het drietal bezoekt McDo nalds zo af en toe. „Je hebt hier wel een beperkte keus, maar het is gewoon een snelle warme hap. De prijs in aanmerking ge nomen, is het wel lekker. Wel een beetje vet hoor, ik heb lie ver boerenkool. Ze zouden ook af moeten van die schuimplas- tic bekertjes, dat is niet goed voor het milieu." Het bedrijf dat al zijn produk ten verpakt in plastics, kunst stoffen en karton, heeft een sys teem ontwikkeld waarbij het af val uit de keuken wordt geschei den en hergebruikt. Het afval wordt gescheiden in karton, plastic, voedselresten, frituurvet en een restgroep. De grote berg afval die de bezoekers in het restaurant op de dienbladen achterlaten, verdwijnt echter nog steeds in de prullenbak. „We kunnen niet alles tegelijk", aldus Kindereit. Mc Donalds wil nadrukkelijk open staan voor suggesties van klanten. Stroes: „We hebben speciale suggestiekaarten en een gastenboek waarin mensen hun mening kunnen geven. Sinds kort hebben we ook een bak waarin kantoormensen hun visitekaartjes kwijt kunnen. Eens per week trekken we dan vijf kaartjes en bellen die men sen op om te vragen hoe hun ervaringen waren." Het hamburgerrestaurant werkt op dit moment, op ver zoek van vele klanten, aan de ontwikkeling van een vegetari sche hamburger. Een proefpa- nel van vaste McDonalds-be zoekers heeft er inmiddels een getest, maar die werd te droog bevonden. Een paar jaar gele den begon het bedrijf, ook weer op verzoek van de consument. met de verkoop van salades en kipprodukten. „Een groot suc ces", zegt Stroes. Een bejaard echtpaar uit Vlis- singen is in de Leidse McDo nalds neergestreken. „Je loopt hier makkelijk binnen omdat je het kent: je hebt haast en niet altijd de tijd om naar iets anders op zoek te gaan. In de regel is het eten hier goed en de zaak is tenminste niet zo'n rommeltje. Ze zijn hier altijd vriendelijk. De toiletten zijn ook altijd netjes. Als 65-plusser krijg je boven dien korting op warme drank en." Stroes verwacht dat de omzet en het aantal klanten in Leiden alleen maar zal stjjgen. „Het is een trend om buitenshuis te gaan eten: mensen hebben meer vrije tijd en zijn mobieler. Ze komen bovendien graag daar waar service wordt verleend." De bouw van een nieuw bureau voor de politie op het bouwter rein tussen het Elisabeth-zie- kenhuis en het Meubelplein in Leiderdorp begint hoogstwaar schijnlijk volgende maand. Vol gende week wordt het huurcon tract gesloten tussen de Rijksge bouwendienst en bouwer Du Prie uit Leiden. Begin 1993 is het pand klaar en kan er wor den verhuisd. Welk onderdeel van de politie verhuist is echter nog onduidelijk. Het nieuwe pand was oor spronkelijk bedoeld ter vervan ging van het huidige rijkspoli- tie-districtskantoor aan de Van der Valk Boumanweg in Leider dorp. Rijks- en gemeentepolitie worden echter april 1993 sa mengevoegd tot een groot poli tiekorps Hollands-Midden, zo dat district Den Haag van het korps rijkspolitie na april niet meer bestaat. Naar verwachting wordt het pand dan ook direct betrokken door de nieuwe regio Hollands-Midden van de poli tie. In feite zijn dat voor een groot deel dezelfde mensen, nu in dienst van een iets andere or ganisatie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18