Leiden 'Niet te diep in verleden spitten' Klacht over handelwijze belastingdienst gegrond 'Korpschef politie handelde verkeerd' Donderdag 9 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EA/UEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LtEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON OE GRAAF verhuisberichten van gemeen ten accepteert. Naar aanleiding van deze en andere klachten worden nu ook verhuisberich ten van particulieren direct ver werkt. Het verhuisbericht van de ge meente Lisse is waarschijnlijk verdwenen als gevolg van de re organisatie. De belastingdienst schrijft daar over „Het lijkt er op dat in deze zaak de Belas tingdienst verstrikt is geraakt in de eigen reorganisatieperike len." De Alphense belastingdienst had toch ten minste binnen drie weken een briefje kunnen stu ren met de mededeling dat de brief vaij de Bodegraver in be handeling was, aldus de om budsman. Het duurde echter tweeënhalve maand vor de man eindelijk antwoord kreeg. HAZERSWOUDE/DEN HAAG Korpschef H. Molenaar van de rijkspolitie Hazerswoude heeft in februari 1990 niet behoorlijk gehandeld. Hij liet weten be zwaar te hebben tegen het in dienst nemen door een beveili gingsbedrijf uit Den Haag van een Alphense beveiligingsbe ambte voor de beveiliging van het Zoeterwoudse industrieter rein Grote Polder. Molenaar heeft daarbij ten onrechte ge bruik gemaakt van zijn be voegdheden als politieambte naar om gegevens over de solli citant na te trekken. Dit schrijft de nationale om budsman M. Oosting in een rapport naar aanleiding van een klacht van de gedupeerde solli citant. De korpschef maakte in 1990 deel uit van de stichting beveili ging industrieterrein Grote Pol der. Hierin werkten B en W van Zoeterwoude en de rijkspolitie groep Hazerswoude (waaronder ook Zoeterwoude valt) samen met de bedrijven op het indu strieterrein. Als lid van de raad van toezicht van de stichting ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN De Leidse belastingdienst is na latig geweest bij het doorvoeren van de adreswijziging van een inwoner van Lisse die in sep tember 1990 naar Bodegraven verhuisde. Het Alphense kan toor liet hem onbehoorlijk lang op antwoord wachten toen de man liet weten dat hij de oor spronkelijk aanslag door de ver huizing nooit had ontvangen. Hij deed dit nadat hij in juni 1991 een dwangbevel ontving aan de Alphense belasting dienst. Dat oordeelt nationale ombudsman M. Oosting in een rapport naar aanleiding van klachten van de Bodegraver. Bij de Leidse belastingdienst werd niet gereageerd op het verhuisbericht dat de man ge stuurd had. Het was gebruike lijk dat de belastingdienst alleen had de korpschef in januari 1990 een gesprek met de sollici tant. Daarvóór had hij bij de Al phense politie de antecedenten van de man nagetrokken. Op grond van het gesprek conclu deerde de korpschef dat de Alp- henaar ongeschikt was als be veiligingsbeambte. Hierop be sloot het beveilingingsbedrijf de man niet aan te nemen. Niet alleen de ombudsman, ook de minister van justitie is van mening dat Molenaar on juist handelde door bij de Al phense politie gegevens over de sollicitant op te vragen. Overi gens gaat de minister er van uit dat de korpschef naar beste eer en geweten heeft gehandeld. In de experimentele situatie waar in bestuurders, politie en bedrij ven samenwerkten aan een vei liger industrieterrein, waren de taken en bevoegdheden niet he lemaal duidelijk. De ombudsman vindt dat de stichting eigenlijk haar bezwaar tegen de aanstelling van de Alp- henaar zou moeten intrekken. Dit is echter onmogelijk omdat de stichting inmiddels is ont bonden. Rector Smits van Stedelijk Gymnasium wil 'littekens' doen vergeten Op het Stedelijk Gymnasi um aan de Fruinlaan zit weer een rector die met de school communiceert. M. Smits voerde inmiddels zo'n 80 gesprekken, waarin ze kennis maakte met het voltallige docentenkorps en het ondersteunend per soneel. „Veel docenten zijn met deze school 'ge trouwd', dat kom je niet overal tegen, en het is op vallend hoeveel leerlingen 'wonen' op deze school", zegt de uit Amsterdam af komstige Smits. „Ik had niet verwacht dat ik me op het Stedelijk zo snel thuis zou voelen". LEIDEN EMIEL FANGMANN Het wij-gevoel kwam voor rec tor Smits snel. „Het is opvallend hoe snel je over wij spreekt, als je het over het gymnasium hebt, terwijl ik hier pas kort werk." Sinds oktober geeft ze leiding aan het grootste categorale gymnasium van Nederland met zo'n 950 leerlingen. Geheel on voorbereid op haar taak was de 38-jarige Smits niet, want het verschil met haar vorige baan aan de Amsterdamse Joke Smit Scholengemeenschap is ook weer niet zo groot. „Dat is een school van 3000 leerlingen met zeven afdelingen, zodat ik als conrector van de bovenbouw havo-vwo eigenlijk ook zelfstan dig op een afdeling van duizend leerlingen werkte." Net als in Amsterdam wordt in Leiden bij bepaalde functies aan vrouwen de voorkeur gege ven boven mannen wanneer beiden even geschikt zijn. De associatie met het Barlaeus Gymnasium is snel gemaakt. Die lastige schooiin Amsterdan verzette zich massaal tegen de 'politieke' benoeming van een vrouwelijke rector. Maar in Lei den verliep de benoeming van Smits vlekkeloos, al zag De Krant op Zondag een Barlaeus- affaire opdoemen. Smits lacht: „Ik heb niet voor niets niet op het Barlaeus gesolliciteerd". De Amsterdamse is opvolger van O. Roefs, die sinds 1984 rec tor van de school was. Hem Rector M. Smits: „Ik had niet gedac werd in september eervol ont slag verleend, omdat zijn func tioneren al jaren ter discussie stond. Hij bleek niet in staat om leiding te geven. Wat er zich de laatste jaren precies op het 'gym' heeft afgespeeld, hoeft Smits evenwel niet allemaal te weten. „Nee, ik wil zelf niet te diep in het verleden spitten, maar de^school heeft wat litte kens opgelopen. Als rector kom je nu met goodwill binnen, en het vertrouwen in de rector moet waar worden gemaakt. Het belangrijkste is op dit mo ment dat je communiceert, vandaar die gesprekken." Renovatie Een klein detail. Smits draaide op de rectorskamer haar bureau een kwartslag, zodat ze op de gang kan uitkijken. En haar draagbare computer heeft er tussen de oude boeken en kaar ten zijn intrede gedaan. „Mijn notebook", zegt de rector. De rector, van huis uit lerares Duits, benadrukt echter dat een school niet vanachter een bu t dat ik me hier zo snel zo thuis voeli reau te leiden is. Ze geeft zelf geen les, maar ze begeeft zich wel onder de leerlingen. „Ie moet zichtbaar aanwezig zijn. Het is opvallend hoe vaak ik op de gang door leerlingen wordt aangesproken. Die laten zich vervolgens niet met een kluitje in het riet sturen. Maar ze zijn gevoelig voor argumenten. Re delijk, dat is het goede woord." In vergelijking met ervaringen op vorige scholen is Smits nog iets opgevallen: de hoeveelheid en de kwaliteit van de buiten schoolse activiteiten,„Onder leiding van vierdeklassers stu deren hier de brugklassers to neel- en muziekstukken in voor een thema-avondj terwijlop an dere scholen met veel jiijn en moeite onder leiding van een docent er een playback-avond tot stand komt. Hier heb ik nog geen playback gezien." Personeelsbeleid en perso neelszorg behoren tot de voor naamste taken van deze rector. Zo draagt ze bijvoorbeeld de verantwoording voor schoon makers en conciërges nu blijkt dat deze relatief veel ziekte dagen hebben. „En dat is heel legitiem, maar het betekent dat er dingen geregeld moeten wor den." Zoals ook voor de groot scheepse renovatie, die de school misschien dit najaar al wacht. De dependance in de Du Rieustraat met acht lokalen blijft voorlopig nog. Plannen om achter het hoofdgebouw nieuw bouw te plegen zijn er, maar daarvoor is nog geen geld ter beschikking gesteld. Basisvorming Daarnaast ontkomt het gymna sium niet aan enige onderwijs kundige verandering als straks in 1993 de basisvorming wordt ingevoerd en elke school de eer ste jaren vijftien verplichte vak ken krijgt. Zoals een het gymna sium vreemd vak als 'techniek'. Maar volgens Smits zullen de veranderingen voor het Stede lijk Gymnasium meevallen, juist omdat het geen scholenge meenschap is en er geen breed samengestelde brugklassen zijn, waar 'op het midden' wordt ge mikt. Dat op jonge leeftijd voor FOTO HENK BOUWMAN het gymnasium-niveau gekozen kan worden, blijft Smits van harte ondersteunen. „Voor een beperkte groep leerlingen hoeft een keuze niet tot het allerlaats te moment te worden uitge steld, vind ik." De vrije ruimte die elke school ook na de basisvorming krijgt staat garant voor de profi lering van het gymnasium. „Het wordt hier geen eenheidsworst. En de extra vakken? Iedereen denkt bij het vak 'techniek' vooral aan loodgieters- en fiet- senmakerswerk, maar je kunt de tijd bijvoorbeeld ook aan de werking van 'elektriciteit' beste den, als aanvulling op de na tuurkundeles." De kans dat typische havo of atheneum-leerlingen die nu in eerste instantie voor een brede scholengemeenschap kiezen, het na de invoering van de ba sisvorming eerder op een gym nasium gaan proberen acht Smits niet uitgesloten. „Dat zag je na de invoering van de Mam moetwet. Tegen de verwachting in steeg het aantal gymnasium leerlingen." Nu niet eens een reünie van een jubilerende vereniging, oude school of voormalig bedrijf. Nee, gewoon van je vriendjes en vriendinnetjes uit je oude buurt Dat idee hebben twee voormalige bewoners van de Granaathof en omgeving bedacht en uitgewerkt De respons is overweldigend. Shannon Ooms (32), in het dagelijks leven beheerder van een Wassenaars pompstation, speelde een jaar geleden met dat idee: „Je zou ze allemaal nog eens terug moeten zien", filosofeerde hij. Maar het plan kreeg pas gestalte toen hij zijn oude vriend en postbesteller Frans Corba (31) weer ontmoette. „Frans zei 'nou, dan doen we dat toch'. We hebben eerst allebei een lijst gemaakt van namen die we nog wisten. Dat ging zo van 'ken je die nog?' en 'hoorde die er niet ook bij?' en binnen de kortste keren liep het aantal flink uit de klauwen", herinnert Ooms zich. Morskwartier Halverwege de jaren zestig hield Leiden aan de zuid-west kant, over het spoor, ongeveer op bij het Pesthuis. Alleen de kleine, op zichzelf staande en slecht bereikbare wijk Lage Mors lag verderop. Door de groeiende bevolking besloot de gemeente om midden in de polder een klein rijtje flats neer te zetten en noemde deze naar edelstenen. Diamant, granaat, onyx en amethist. Dit eerste stuk naoor logs Morskwartier vormde het begin van de expansie van de gemeente Leiden richting Was senaar en Voorschoten die met de bouw van de Stevenshof nog niet beëindigd lijkt. De eerste bewoners van die edelsteenflats waren vrijwel zonder uitzondering kleine, jon ge gezinnen. Het wemelde al snel van de kinderen in de buurt voor wie de directe omge ving een paradijs aan 'natuurlij ke' speelgelegenheden bood. Voor de deur lag, tot begraaf plaats Rhijnhof een kilometer verderop, een lang uitgestrekt soort moeras, slechts onderbro ken door een kunststoffabriek. Heerlijk om te banjeren, maar een hel voor de moeders die van de was een bijna dagelijkse bezigheid moesten maken. La ter werd in die polder de rest van de juwelenbuurt neergezet en ook de massale bouw daar van leverde voor die jeugd uit de eerste hoogbouw ideale, maar ook gevaarlijke speel plaatsen op om fikkie te stoken, te klimmen en winkelhaken op te lopen. Morsspeelkwartier Het zijn die kinderen, die het veld met het iglo-klimrek bij de Granaathof als verzamelplaats gebruikten en het bijbehorende veld kaal voetbalden, naar wie Ooms en Corba op zoek zijn ge weest. „Ze zijn nu allemaal tus sen de 27 en 33 jaar oud, en gek genoeg wonen ze allemaal nog in Leiden. De helft in de Ste venshof overigens. We hebben er eerst een paar gebeld en alle maal gaven ze een positieve re actie. Ook toen we briefjes met antwoordstrookjes verstuurden was de respons 90 procent", al dus Ooms. Corba en Ooms geven alvast een vooiproefje van de herinne ringen die ze aanstaande zater dagavond tijdens de reünie in Zestig bedden uit Hillegom voor Roemenië op transport Frans Corba en Shannon Ooms zien zaterdag hun oude vriendjes van twintig jaar geleden terug. het Antonius Clubhuis willen gaan ophalen. „Weet je nog, ik had zo'n hoogbrommerstuur op m'n fiets gezet", weet Corba nog, want de super BMX was nog lang niet uitgevonden. Ook de jaarlijkse kerstbomenjacht komt aan bod: „En dan op de vlucht voor de Ottenhoffies", denkt Ooms terug aan de oude buurtrivalen. Het tweetal weet verder uiteraard nog van hun eerste 'verkerinkies', Joop's Pa tat en 'ijssie brauwen' op de be vroren sloten. In de zomer met de bus naar zwembad de Does omdat die enige bus recht streeks van de Mors naar Lei derdorp reed. Maar het straatvoetbal staat nog het best in hun geheugen ge grift. Hele toernooien werden georganiseerd tegen andere straten. In een tijd dat de politie nog uitgebreid de tijd nam om je achterna te zitten en je 'bled- der', afpakte om nooit meer te rug te geven. Jassen waren doel palen en een hinderlijke boom vormde de middenstip. En, hoe Pietje Kluivers de beste voetbal ler uit de straat was en zeker la ter ook een Cruijffie zou wor den. Verder dan UVS 2 is hij nooit gekomen. Morspartij De muziek van begin jaren ze ventig, de periode waar het om gaat, vormt aanstaande zater dag het decor. Corba heeft er oude Top-40's op nageslagen: „Het was de tijd van Slade, The Sweet, Suzie Quatro, Golden Earring en natuurlijk Catapult." Verder heeft het duo foto's en films verzameld voor de reünie. FOTO HOLVAST Meer dan dertig van die voor malige schoffies en meisjes, met aanhang, gaan elkaar dus zater dag, soms voor het eerst in twintig jaar, begroeten. „En mochten we echt nog mensen zijn vergeten die het toch leuk zouden vinden om te komen, dan kunnen ze mij altijd nog bellen", besluit Ooms wiens nummer 071-314863 is. Ruim zestig ledikanten, spi ralen en matrassen stonden gisteren bij verpleeghuis Den Weeligenberg in Hillegom klaar voor een transport met als einddoel Roemenië. De bedden werden gisteren naar Heemskerk gebracht. Daar worden ze tijdelijk opgesla gen door de Stichting Kin dertehuizen Roemenië. Op advies van de 'til-com- missie' werden recentelijk in het verpleeghuis oude bed den vervangen door nieuwe bedden. Naast het gemak voor de gebruikers van de bedden speelde bij deze nieuwe aanschaf mede de gezondheid van het perso neel waarvan de rug minder wordt belast, een belangrijke rol. Het beddenbestand in het verpleeghuis bestaat nu volledig uit moderne bed den. Om een goede bestem ming voor de oude bedden te vinden, zocht mevrouw Vij verberg van Den Weeligen berg contact met de Stichting Kindertehuizen Roemenië uit Heemskerk. Die wilde de bedden graag hebben voor tehuizen voor zieken en ou deren. De bedden worden in het voorjaar naar Roemenië ge bracht. Vrijwilligers van de stichting gaan de spullen zelf brengen om toe te zien dat de bedden op de juiste plaats belanden. VRUETUD Binnenste buiten De binnenkant van je lichaam onderzoeken door allerlei proeven: dat is de bedoeling van het project 'Je binnenste buiten' dat op 10 januari in buurthuis Matilo begint voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Het project beslaat vier vrijdagmiddagen van 15.30 tot 17.00 uur. Voor informatie 412515. Prestatieloop De Leidse ren- en toervereni- ging Swift organiseert zaterdag 11 januari een prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden, 5, 10 en 15 ki- lomter. De start is om 10.45 uur bij het clubhuis aan de willem van de madeweg (park De Bult). Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houden zon dag 12 januari een bingomid dag in buurthuis 't Spoortje (Bemhardkade 40). Aanvang 14.00 uur. Ouderen De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid-West orga niseert op zondag 12 januari een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. Accordeon-Ver eniging D.V.S. uit Wassenaar treedt op. Aanvang 14.30 uur in verzorgingstehuis "Van der Willigenhof, Apollolaan 264. Toegang 2 gulden 50. Voor vervoer: tel. 313987 of 310916. Pasen In buurthuis Joppensz wordt een cursus 'wandversiering voor pasen' gehouden. De cur sus begint aanstaande maan dag (13 januar) om 9.30 tot 11.30 uur. Voor informatie: 071-132462. Literatuurgeschiedenis In het Leidse Volkshuis wordt vanaf 14 januari een cursus 'Nederlandse literatuurge schiedenis' gegeven. Deze cur sus bestaat uit zestien bijeen komsten van anderhalf uur waarin de literatuurgeschiede nis van Nederland behandeld wordt. Voor opgave en infor matie: 071-149180. Volksdansen In de zaal van FETA (Middel stegracht 8) wordt 18 januari een volksdansinstuif gehou den. Aanvang 20.00 uur. Karate Karate, zelfverdediging, straat- vechten en stokvechten: dat zijn de onderdelen van de be ginnerscursus Shuri-Ryu kara te voor vrouwen die midden januari van start gaat. De be ginnerscursus duurt ongeveer een half jaar. Voor opgave en informatie: 015-120477 AGENDA WOENSDAG 8 JANUARI Noordwijk Vergadering van de raadscom missie voor onderwijs en wel zijnszaken, aanvang 20.00 Vergadering van de Emancipa tiecommissie Noordwijk, in het Gemeentehuis aan de Voor straat, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Wit te Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 9 JANUARI Noordwijk Vergadering raadscommissie voor algemene bestuurszaken. Gemeentehuis Voorstraat. Aan vang 16.00 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst CDA in hotel-restaurant Royal, Voor straat, aanvang 20.00 uur. Vergadering Ned. Chr. Vrou wenbond in het Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal (bij sportschool Goe- deraad), Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15