Buitenland Strijd in Georgië nog niet geluwd Sluwe Walen zijn Vlamingen weer stap voor Mauroy, leider Franse socialisten, stapt op Madonna moet Etna laten 'inslapen' 'FIS heeft Algerijnse verkiezingen ontregeld' V-raad maakt weg vrij voor vredesgesprekken Dinsdag 7 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen HESUNGA LUUTJE NIENIANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST United Press International (UPI). IRAK WIL DE OMVANG van zijn le ger beperken, maar de strijdkrachten moeten wel „krachtig en doeltref fend" zijn, aldus Saddam Hussein gis teren. Saddam zei ook dat de tegen standers van Irak in de Golfoorlog als verliezer uit de strijd waren gekomen DE POLITIEKE PARTUEN in het Sal vadoraanse parlement hebben 16 ja nuari uitgeroepen tot de 'Dag van de Vrede'. Op die dag tekenen regering en verzet in Mexico het definitieve akkoord dat een einde maakt aan de twaalf-jarige burgeroorlog. Sjevardnadze wil zijn geboorteland helpen Bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van de ge vluchte president Gamsachoerdia, zijn gisteren in ver schillende Georgische dorpen tien mensen gedood en twintig gewond geraakt. Dat is vanmorgen bekendge maakt door het opperbevel van de Militaire Raad, die in Georgië de macht heeft overgenomen. Over de vervlijf- plaats van Gamsachoerdia bestaat onduidelijkheid. TBIUSI-MOSKOU De gevechten hadden veertig kilometer buiten de Georgische hoofdstad Tbilisi plaats, in de dorpen Natachari en Achiani, waar aanhangers van de verdre ven president zich hebben ver schanst. De Militaire Raad zei dat ze in het duister tast over de huidige verblijfplaats van Gamsachoer dia. „Er zijn twee versies: of hij bevindt zich in Armenië, of hij heeft in Azerbajdzjan een vlieg tuig met onbekende bestem ming genomen", aldus een woordvoerder van de Raad. Vanochtend kwam het nor male leven langzaam weer op gang in Tbilisi. De winkels gin gen weer open en de mensen verdrongen zich voor een exem plaar van de nieuwe krant De Georgische Kroniek van de De mocratische Nationale Partij van Georgi Tsjantoeria. Eduard Sjevardnadze denkt erover zich kandidaat te stellen voor het presidentschap van zijn geboorteland Georgië. Hij sloot zich gisteren aan bij de critici van de verdreven Gamsa choerdia met de opmerking dat diens regime „grote economi sche, politieke en morele scha de" heeft aangericht. Sjevardnadze riep de Geor- giërs op Gamsachoerdia te ver geven en het verleden te begra ven. Gamsachoerdia zou uitein delijk naar Georgië moeten kunnen terugkeren als hij dat wil, aldus de oud-minister. Sje vardnadze zei dat het ook hele maal van het volk afhangt of hij zich kandidaat stelt, voor het presidentschap. NIEUWSLIJN Honeckers eisen achterstallig pensioen Erich Honecker en zijn vrouw Margot stappen naar de rechter om de verdere betaling van hun pensioen te eisen, dat door de Duitse regering werd bevroren toen de voormalige Oostduitse leider vorig jaar maart naar Moskou vluchtte. Volgens de advo caat van Honecker heeft de Duitse staat onjuist gehandeld met het stopzetten van de ouderdomsuitkering. Volgens de Berliner Zeitungheeft Erich Honecker 18.000 mark tegoed, maar meldde niet hoeveel zijn vrouw is misgelopen. Britten praten niet over Falklands Londen heeft een voorstel van het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken om een internationale arbitragecommissie te laten beslissen wie eigenaar is van de Falkland-eilanden afge wezen. Volgens Argentinië is arbitrage een van de „mogelijke al ternatieven" om het conflict tussen beide landen op te lossen. Argentinië zegt dat de Malvinas in zijn bezit waren toen het land in 1816 onafhankelijk werd van Spanje. Volgens Argentijnen hadden de Britten de eilanden 17 jaar later met geweld ingepikt. Qyer drie maanden is het tien jaar geleden dat de oorlog tussen Qfoot-Brittannie èn Argentinië over het bezit van de Falkland- éilanden begon. 'Paraplu' generaal pleegt zelfmoord De voormalige Bulgaarse minister van binnenlandse zaken ge neraal Stoyan Savov heeft gisteren zelfmoord gepleegd, twee da gen voor hij voor de rechter moest verschijnen omdat hij dos siers over de niet opgeloste „paraplu-moord" op de dissident Georgi Markov zou hebben vernietigd. In 1978 overleed de schrijver Markov nadat hij een scherpe prik in zijn been had ge voeld terwijl hij wachtte bij een bushalte in Londen. In zijn dij werd later een kogeltje met gif gevonden, dat blijkbaar met de punt van een paraplu was geïnjecteerd. Twee maanden geleden kondigde Savov aan dat hij tijdens de rechtszaak alle bijzonder heden rond de moord op Markov bekend zou maken. Amerikanen geloven in Kennedy-complot Drie op de vier Amerikanen menen dat president John F. Kenne dy het slachtoffer is geworden van een samenzwering. Volgens een enquête van het weekblad Time en het televisiestation CNN gelooft driekwart van de ondervraagden dat de waarheid over de moord op Kennedy niet boven water is gekomen. De helft van de aanhangers van de samenzweringstheorie zegt dat de Ameri kaanse geheime dienst, de CIA, bij de moordaanslag op 22 no vember 1963 in Dallas was betrokken. Eenderde beweert dat de Cubaanse leider Fidel Castro achter de moord zat. Een officiële onderzoekscommissie was tot de conclusie gekomen dat de moordenaar van Kennedy, Lee Harvey Oswald, alleen had ge handeld. Geen troepen Nederland in Joegoslavië DEN HAAG-NEW VORK ANP-GPD Nederland is tot nu toe niet ge vraagd troepen beschikbaar te stellen voor een vredesmacht voor Joegoslavië. De kans dat dit ooit zal gebeuren wordt in Den Haag uiterst gering geacht. Servië heeft vorige maand na melijk laten weten dat Neder landse militairen niet welkom zijn. Secretaris-generaal Boutros Ghali heeft gisteren bekend ge maakt dat de Verenigde Naties 50 waarnemers naar Joegoslavië sturen die zullen helpen bij het instandhouden van de jongste wapenstilstand. In een brief aan de Veiligheidsraad laat de secre taris-generaal verder weten vooralsnog niet van plan te zijn ook duizenden vredestroepen naar Joegoslavië te sturen. Daarvan kan pas sprake zijn als blijkt dat alle partijen zich houden aan de wapenstilstand, meewerken aan het instellen van gedemilitariseerde zones en meewerken aan het vertrek van de federale Joegoslavische troe pen uit Kroatië. Het bestand dat sinds vrijdag in Kroatië van kracht is, is gisteren redelijk goed nageleefd. Er was alleen sprake van incidentele schen dingen. maar gevechten op gro te schaal deden zich niet voor. Lichte straf geëist tegen grenswachters BERLUN Rtr-AFP Een openbare aanklager in Duitsland heeft gisteren voor waardelijke gevangenisstraffen geëist tegen vier voormalige Oostduitse grenswachten die in 1989 een vluchteling doodscho ten die naar het Westen trachtte te ontkomen. Zafferana houdt al weken adem in na eruptie vulkaan met explosieven een lavastroom deels wist om te leiden. In het geval van de Etna zijn explosie ven volgens Barberi helemaal niet nodig. De situatie is onder controle en er bestaat geen en kel gevaar voor Zaffarena, zo zegt hij constant. Franco Barberi blijft zeker van zijn zaak, ook al doet de vulka- noloog uitspraken die aller minst geruststellen. Volgens hem neemt de druk in de krater niet af. Dit kan erop duiden dat de komende tijd nog veel meer lava uit de vulkaan zal stromen. Barberi denkt dat de Etna nog weken en misschien zelfs maanden actief zal blijven. Ook is het niet uitgesloten dat, de eruptie met een aardbeving ein digt, zoals in 1984. 'Uitgezeken' Russen in ziekenhuis Dertien mensen in Tsjeljabinsk (Oeral) zijn in het ziekenhuis beland na het volgen van een 'urinekuur'. Het doorgaans be trouwbare weekblad Kom mersant meldt dat de dertien hun eigen urine waren gaan drinken, nadat zij in het seri euze weekblad Argoementi i Fakti een artikel hadden gele zen over de heilzame werking van een 'urinekuur* voor de al gehele gezondheid. Een van de patiënten hield de kuur liefst twintig dagen vol en moet dit nu met een maag bloeding bekopen. Een andere dient geopereerd te worden vanwege ernstige constipatie, aldus Kommersant. Volgens de Moskouse urino- loog Andrej Gatsjev moeten de vervelende gevolgen van de kuur niet aan het hoofdbe standdeel zelf worden toege dicht. Vermoedelijk, zo zegt hij, is in dit geval de urine be dorven geweest door het nutti gen van met landbouwchemi- caliën besmette aardappelen en suikerbieten. Galtsjev toont zich een tevreden consument van de eigen urine. Hij advi seert 'verslaafden' echter kin- der-urine aan, want daarmee wordt 'het lichaam perfect ge reinigd'. CORRESPONDENT De bewoners van het Siciliaanse plaatsje Zafferana houden al drie weken angstvallig hun ogen gericht op de vuurspuwende Et- na. De experts, die met com puteruitdraaien in de hand de bevolking proberen gerust te stellen, worden argwanend be keken. Hoezo, geen paniek? Be dreigd door kokende lava wen den veel dorpsbewoners zich in wanhopig gebed tot de Heilige Madonna van de Voorzienig heid. De Etna, met een hoogte van 3340 meter Europa's grootste vulkaan, is al 22 dagen actief. Een rode dampende brij van la va en magma stroomt langzaam van de oostelijke helling. Een spectaculair schouwspel, dat wel. maar de ongerustheid neemt toe. Sinds oudejaarsdag wordt gebouwd aan een grote wal die Zafferana moet bescher men. „Een extra voorzorgs maatregel", zegt de Italiaanse Bescherming Bevolking luchtig. De muur kan de 7.500 inwoners van Zafferana niet geruststellen. De afgelopen weken zijn hun kostbare fruitbomen al verdwe nen onder een vier meter dikke lavadeken. De Calannavallei, een natuurmonument van de eerste orde, is vrijwel onherken baar. De bewoners van Zaffarena smeekten de autoriteiten zater dag de krater van de vulkaan te bombarderen om de lavast room van richting te doen ver anderen, Maar vulkanoloog Barberi voelt daar niets voor, ondanks het feit dat hij in 1983 De Algerijnse premier Sid Ah med Ghozali heeft gezegd dat bij de tweede kerstdag gehou den parlementsverkiezingen, die met grote meerderheid wer den gewonnen door het Islami tische Reddingsffont (FIS), on regelmatigheden zijn voorgeko men. Hij suggereerde hiermee dat ongelijk stembusuitslagen ongeldig worden verklaard. Tijdens een televisie-inter view merkte Ghozali op dat de verkiezingen „niet zo vrij en eerlijk verlopen zijn zoals ik mij had voorgesteld". De stemming op 26 december werd volgens Ghozali her en der ontsierd door intimidaties van kiezers door het FIS, dat 188 van de 430 zetels in de Nationale Volksas semblee veroverde. De fouten die door functionarissen zijn gemaakt in de verdeling van zo n 900.000 identificatiekaar ten waarmee men een stem kon uitbrengen noemde Ghozali ernstig. Ook de een miljoen on geldige stemmen door het on juist invullen van de stembiljet ten waren een teleurstellijng voor de Algerijnse premier. Het was de eerste keer dat Ghozali openlijk gewag maakte van onregelmatigheden tijdens de parlementsverkiezingen, de eerste sinds Algerije in 1962 on afhankelijk werd. Deze week be slist de Constitutionele Raad over de geldigheid van, de eerste verkiezingsronde, na klachten en beschuldigingen over onre gelmatigheden die vooral de schuld zouden zijn van het FIS. Soldaten van het uiteenvallende Sovjet-leger zweren in Kiev trouw aan Oekraïne. Die republiek heeft alle voormalige Sovjet-troepen op zijn grondgebied onder Oekraïns bevel geplaatst. fot<? epa sergei supinsky JERUZALEM-NEW VORK AFP-GPD-Rtr De Palestijnse delegatie die deelneemt aan de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten heeft van de PLO toestemming gekregen naar Washington af te reizen om het overleg voort te zetten. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie gaf daarvoor het groe ne licht nadat de VN-Veilig heidsraad gisteren Israël had veroordeeld voor zijn besluit 12 Palestijnse activisten uit te wij zen uit de bezette gebieden. De nieuwe ronde in het vre desoverleg zou oorspronkelijk vandaag beginnen. De Pales tijnse, Jordaanse. Syrische en Libanese delegaties besloten echter hun vertrek naar de Amerikaanse hoofdstad uit te stellen na het Israëlische besluit twaalf Palestijnen te verbannen. De Veiligheidsraad veroor deelde maandag, met instem ming van de Verenigde Staten, het Israëlische besluit 12 Pales tijnse activisten uit te wijzen. De resolutie werd met algeme ne stemmen door de vijftien le den aangenomen. In de resolu tie wordt Israël gevraagd het be sluit tot verbanning onmiddel lijk in te trekken. Tevens moet Israël, krachtens de resolutie, zorgen voor de vei lige en onmiddellijke terugkeer van degenen die reeds gedepor teerd zijn. Israëlische functiona rissen hebben vandaag teleur gesteld gereageerd op de ver oordeling door de Veiligheids raad. Zij lieten weten dat de VN-resolutie geen invloed zal hebben op het Israëlische uit- wijzingsbeleid. De resolutie wordt eenzijdig en onrechtvaar dig genoemd. De leider van de regerende So cialistische Partij van Frankrijk, Pierre Mauroy, treedt deze week af. Hij wordt opgevolgd door Laurent Fabius, die momenteel voorzitter is van de Nationale Assemblée (parlement). Het vertrek van Mauroy komt niet onverwacht. Tijdens het congres van de socialisten in december werd er in de wan delgangen al volop gespecu leerd over het vertrek van de so cialistische leider die zwaar wordt bekritiseerd vanwege de belabberde positie die zijn partij in de opiniepeilingen inneemt. Het vertrek van 'zondebok' Mauroy zou de partij weer in opwaartse richting moeten du- Mauroys vertrek zal volgens waarnemers worden gevolgd door een serie wijzigingen in het kabinet van de eveneens be kritiseerde premier Cresson. Het is overigens al de tweede keer dat Fabius Mauroy opvolgt in een zelfde functie. In 1984 werd de socialistische leidei; als premier opgevolgd door Fabius nadat de aanvallen van de soci alisten op de particuliere scho len in Frankrijk faalden. Volgens ingewijden worden ditmaal de rollen gewoon omgedraaid: Fa bius wordt partijleider en Mau roy voorzitter van het parle ment. De 63-jarige Pierre Mauroy kan terugkijken op een bijna 50- jarige carrière als 'vertegen woordiger van het volkssocialis- me'. Hij is afkomstig uit Noord- Frankrijk, waar hij sinds 1973 burgemeester van Lille is. Op 16-jarige leeftijd trad Mauroy al toe tot de jonge soci alisten. In 1961 werd hij secreta ris van de machtige noordelijke Federatie van Socialisten. In de ze functie ontmoette hij presi dent Mitterrand, die toen voor zitter was van de Federatie van Links-democraten en Socialis ten. In 1971 steunde Mauroy Mit terrand in zijn streven een nieu we socialistische partij op te richten. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat Mitterrand hemi na zijn benoeming tot presi dent. aanstelt als premier. Na zijn aftreden in 1984 wordt Mauroy partijvoorzitter. BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Zes weken na de verkiezingen van eind novem ber heeft België nog steeds geen nieuwe rege ring. Niet dat iemand daar iets van merkt, maar het vervelende is dat niemand weet of zelfs maar durft te voorspellen of en wanneer België weer op een normale manier bestuurd zal wor den. Voorlopig regeert de chaos. Ogenschijnlijk niet in Wallonië, waar gisteren een nieuwe deelregering werd gevormd. Een rooms- rode coalitie die geleid zal worden door Guy Spitaels, de onbetwiste leider van de machtige Parti Socialiste. Aan Vlaamse kant is van een nieuwe deelregering nog geen sprake, om van een nationale regering maar te zwijgen. Formateur Melchior Wathelet, een Waalse christendemocraat, heeft nu drie weken in de grootste stilte gewerkt, maar niemand weer waar mee hij gaat komen. Hijzelf waarschijnlijk ook niet, want Wathelet heeft nog nauwelijks serieuze gesprekken met de topmensen van de diverse po litieke 'families' gevoerd. Men neemt het er kennelijk van. vooral aan Vlaamse zijde. Iedereen kijkt naar de christende mocraten van 'uittredend' premier Wilfried Mar tens. Maar de CVP onderneemt niets. Zij liet di rect de voor alle gevestigde partijen zo desastreus verlopen verkiezingen in november al weten geen initiatief te zullen nemen. De andere partijen moesten de politieke rotzooi maar opruimen die de kiezer had achtergelaten. Maar de oude partijen stralen machteloosheid uit. De socialisten' doen niets, de SP wacht af en de liberalen roepen dat de CVP en de SP de boel bewust laten 'verrotten'. Intussen lachen Spitaels en de zijnen in hun vuistje, want zoals zo vaak hebben zij ook nu weer België op sleeptouw ge nomen. Waarheen? Dat blijft de vraag. Nadat de Vlaamse liberale leider Guy Verhof- stadt zijn pogingen om een socialistisch-liberaal- groene coalitie (zonder christendemocraten) te vormen had zien mislukken op een groen 'nee' en de besluiteloosheid van de socialisten, deed Spitaels wat hij meteen al wilde: weer een rooms- rode coalitie in Wallonië vormen. Dat ging razendsnel. De PS en de christende mocratische PSC (van de nationale informateur) werden het eens over een beperkt programma en gisteren werd Spitaels die in Wallonië ook wel Dieu (God) genoemd wordt tot regeringsleider gebombardeerd. En kon hij zijn eisen aan de an dere partijen in België formuleren. De vorming van de twee deelregeringen en de nationale regering lopen in dit verdeelde land im mers op een merkwaardige manier door elkaar. Dat komt ten dele omdat België voor een staats hervorming staat, die een tweederde parlemen taire meerderheid vereist èn een meerderheid in de twee gewestelijke regeringen. Bovendien zitten de Vlamingen met het pro bleem dat hun deelregering anders dan de Waalse 'proportioneel' moet zijn samenge steld, dus met alle grote partijen er in. De Vlamin gen willen daar vanaf, maar daarvoor is weer die zelfde tweederde meerderheid en medewerking van de Waalse deelregering en -parlement nodig. Dat biedt de Walen een unieke gelegenheid de Vlamingen te chanteren en in dat spel is Spitaels een ware meester. Waalse hulp bij het regelen van de Vlaamse bestuurlijke problemen koppelt hij zonder met de ogen te knipperen aan Waalse financiële eisen. En die heeft hij in overvloed. Alles draait immers om geld. België wordt steeds federaler, en dat betekent dat de deelrege ringen over hun eigen financiën beschikken. Wal lonië is echter zo arm als een kerkrat, maar heeft dure sociale verlangens en onderbetaalde onder wijzers. Alleen met geld kan er rust aan het Waal se front blijven. Dat geld moet van de nationale regering komen en dus van het rijke Vlaanderen, dat i tweederde van de Belgische inkomsten zorgt. Spitaels eist nu zelfs onomwonden de overheve ling van het Waalse deel van het nog steeds natio naal geïnde kijk- en luistergeld in ruil voor steun aan de Vlaamse wensen. De Vlamingen vrezen dus dat zij, net als in het verleden, weer voor de Waalse rekening zullen moeten opdraaien. En daar heeft aan Vlaamse kant iedereen de buik van vol. De harde taal van de Vlaamse partijen en kranten aan het adres van Spitaels en de zijnen liegt er dan ook al weken niet om. De besluiteloosheid van de Vlaamse partijen, die Spitaels volledig het initiatief hebben gelaten, dreigt zich nu dus tegen hen te keren. Tenzij zij één front vormen en de Waalse eisen afwijzen. Maar dan verzandt België pas echt in een politie ke impasse, waar geen enkele formateur of infor mateur nog weg uit zal weten. De kabinetsformatie in 1988 duurde bijna zes maanden. Een herhaling daarvan is niet denk beeldig. Intussen groeit tegelijk met de toch al niet geringe afkeer bij de gewone Belg van het po litieke bedrijf, de vrees dat die zich na zoveel ge knoei de volgende keer wellicht nog extremer zal uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5