Binnenland SHS-directeur zou frauderen Ambtenaren willen niet naar 'kippenhok' Vissers blijven regels aan hun laars lappen De kastelein zou wat beter op zijn klanten moeten letten Vier commissies buigen zich over vernieuwing Daf: Herstel na zeer slecht 1991 Dinsdag 7 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Mysterieuze 'ontvoering' in Tilburg De Tilburgse politie zit sinds gisteravond met een 42-jarige vrouw uit die stad, die slachtoffer zegt te zijn van een ontvoe ring. De vrouw maakt een verwarde indruk. Ze zou gisteren bij een bushalte aan de haren in een bestelbusje zijn gesleept en vervolgens zijn bedwelmd. Uren later zou ze in een schuurtje wakker zijn geworden, waarna ze de aandacht van een voorbij ganger trok. Die nog onbekende man zou haar vervolgens heb ben bevrijd en op het politiebureau hebben afgezet Tot nu toe hebben zich geen getuigen gemeld. Politie rolt bende in in Zeeland op De politie van Temeuzen, Hulst en Axel heeft een inval gedaan in twaalf panden in deze gemeenten. Ook werd een inval gedaan in een woning in Capelle aan de IJssel. Bij de huiszoekingen zijn zes mensen aangehouden, die vermoedelijk deel uit maken van een internationaal opererende bende in vals geld. De verdach ten is deelneming aan een misdadige organisatie, het uitgeven en in voorraad hebben van valse bankbiljetten en munten, ver valsing, oplichting, schuldheling, belastingfraude en het overtre den van de opiumwet ten laste gelegd. Portugal en Nederland werken samen Portugal en Nederland gaan nauwer samenwerken op het ter rein van onderwijs en wetenschap. Deskundigen en instituten uit beide landen zullen onderling projecten opzetten en uitvoe ren. Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen en zijn Portugese collega Gomes Durao hebben hiertoe gisteren een protocol ondertekend. De samenwerking omvat onder meer het doceren van de taal van het andere land op verschillende ni veaus en samenwerking bij de opleiding van docenten. Ook het maken van een Portugees-Nederlands woordenboek staat op de rol. Kabinet pakt handel in lege bv's aan Minister Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) hebben gisteren een wetsvoorstel naar de Twee de Kamer gestuurd, dat het ontbinden van lege rechtspersonen eenvoudiger moet maken. Het kabinet wil zo de handel in lege bv's beter tegengaan. Met lege bv's wordt zeer vaak gefraudeerd. Tot nu toe kan alleen de rechter rechtspersonen ontbinden. Het wetsvoorstel maakt het mogelijk dat in bepaalde gevallen de Ka mers van Koophandel deze bevoegdheid krijgen. Het gaat niet alleen om besloten of naamloze vennootschappen, maar ook om coöperaties en onderlinge waarborgmaatschappijen, vereni gingen en stichtingen. AID schrijft steeds meer verbalen uit juist bijhouden van het logboek. Er werden ook 23 processen- verbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte. Bijna honderd vissers in Urk hebben in 1990 gebruik ge maakt van een hen geboden ge legenheid grote hoeveelheden gequoteerde vis (vis die onder "cingen valt) via een De Nederlandse vissers blijven de regels aan hun laars lappen. Dit blijkt uit het groter aantal processen-verbaal dat door de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is opgemaakt Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat de vissers steeds opnieuw mogelijkheden vinden om vangstbeperkende maatre gelen te ontduiken. Werden van 1 september 1990 tot 1 maart 1991 533 pro cessen-verbaal opgemaakt, het daarop volgende half jaar wer den er 646 uitgeschreven. De meeste processen-verbaal wer den opgemaakt bij controle bij aanlanding en voor het niet schermd grijs handelscircuit af te zetten. Dit blijkt uit een grootscheeps onderzoek in de vissersplaats, waarvan minister Bukman in een voortgangsrap portage aan de Tweede Kamer melding maakt. Het onderzoek van de AID heeft inmiddels 1138 ton ge quoteerde vis opgeleverd die ten onrechte buiten de vangst registratie is gehouden. De vroegere president-directeur van Volvo Car, ir. A. Deleye, wordt commissaris bij Nedcar. President-directeur F. Sevenstem van Nedcar zei dit gisteren in Helmond bij de onthulling van het nieuwe logo van de automobielfabriek. Nedcar is de voortzetting van Volvo Car. Volvo Zweden, Mitsubishi en de Nederlandse staat bezitten ieder eenderde van de aandelen. Het is de bedoeling dat in het produktiebedrijf in Bom binnen en kele jaren auto's van zowel het Zweedse als het Japanse merk worden gemaakt. De jaarproduktie wordt dan ongeveer 200.000 stuks, tweemaal zoveel als er nu worden vervaardigd. De produktiegroei zal geen gevolgen hebben voor het personeelsbestand. foto anp rujd hoff DEN HAAG ANP Vier commissies, bestaande uit (oud-)politici en wetenschap pers, gaan de Tweede Kamer adviseren over bestuurlijke en staatsrechtelijke vernieuwing. Kamervoorzitter Deetman maakte de samenstelling van die commissies gisteren bekend tijdens een nieuwjaarsreceptie met de parlementaire pers. Eén commissie buigt zich over de relatie tussen ambtena ren, regering en Tweede Kamer. Een tweede commissie zal het kiesstelsel, de kabinetsformatie en de positie van de Eerste Ka mer onder de loep nemen. Daarnaast zal een commissie nader onderzoek doen naar de wenselijkheid van de gekozen burgemeester. De vierde com missie bekijkt hoe de departe menten opnieuw kunnen wor den ingedeeld. De gemeentepolitie van Den Haag heeft gisteren de di recteur van de stichting Haags sociaal cultureel werk (SHS) gearresteerd. De 46-jarige man uit Voorschoten en enkele andere SHS-medewerkers zouden onder meer via steunstichtingen subsidiegeld hebben doorgesluisd. Ze zouden grote bedragen hebben gebruikt voor privé-doel- einden. misbruik van subsidiegeld bij de grootste welzijnskoepel van de stad. Toen al was de 46-jarige Voorschotenaar directeur van de SHS en haar voorloper de SSK (Stichting Samenwerkende Klub- en buurthuizen). Het vermoeden bestond dat de subsidiegelden vooral zijn gebruikt om reizen naar Israël, Canada, Japan en het Verre Oosten te financieren. Dat geld was eigenlijk bestemd voor so ciaal-culturele activiteiten. Op 23 mei 1991 verrichtte de politie op drie plaatsen huiszoe kingen. Daarbij werd vooral de geautomatiseerde administratie in beslag genomen. Dit gebeur de nadat de gemeente Den De directeur is de hoofdver dachte in de fraudezaak. Hem kan onder meer verduistering en valsheid in geschrifte ten' las te worden gelegd. Bij de fraude gaat het om een bedrag van tenminste enkele honderdduizenden guldens. Het geld zou de afgelopen drie jaar voor 'privé-doeleinden' zijn gebruikt. De politie wil voorals nog niet zeggen waar de ver dachte het geld precies aan heeft uitgegeven. De directeur wordt hierover verhoord. Eind april vorig jaar begon het Haagse gemeentebestuur al een onderzoek naar mogelijk Haag aangifte deed van verdui stering van subsidiegeld. De SHS ontvangt jaarlijks enkele tientallen miljoenen guldens van de gemeente Den Haag en exploiteert vele buurtcentra. P. Verheyen, adjunct-direc teur van de SHS, reageert ver baasd op de arrestatie van zijn baas Hij had de indruk dat het onderzoek dood liep. Bij de be schuldigingen kan hij zich niets voorstellen. „In een organisatie waar jaarlijks miljoenen guldens omgaan is altijd twijfel over be paalde Uitgaven. Maar dat er geld voor privédoeleinden is ge bruikt, zou mij hogelijk verba zen." Bij afwezigheid van de di recteur heeft Verheyen de lei ding bij de welzijnskoepel. De gemeente Den Haag geeft vooralsnog geen commentaar op de arrestatie van de SHS-di recteur. De politie verwacht meer binnenkort mensen te kunnen arresteren. Angst voor krappe werkruimte ministerie opnieuw inzet conflict PENH THEO HAERKENS „Eén, twee, drie, vier, vijf... één, twee, drie, vier, vijf." Met kloeke stappen neemt de ambtenaar van het ministerie van Vrom de maat van zijn werkkamer. „Vijf entwintig vierkante meter heb ben we met zijn drieën", rap porteert hij. Eigenlijk is dat te weinig: ne gen vierkante meter per man geldt als het minimum. Veel lijkt het de ambtenaar niet te kunnen schelen, want het ba- rakkencomplex van het minis terie heeft zijn langste tijd ge had. De noodvoorziening, waar de krielkipjes 's zomers met hun kuikentjes tussen de zonnebloe men scharrelen, heeft zijn lang ste tijd gehad. Komende zomer betrekken 3100 medewerkers van het mi nisterie dat nu nog over een aantal vestigingen is verdeeld, het nieuwe gebouw in de bin nenstad van Den Haag. Maar de ambtenaren zijn daar niet on verdeeld gelukkig mee. Ze zijn bang dat ze te krap komen te zitten. Het nieuwe gebouw tegen over het Centraal Station vol doet aan de normen die golden op het moment dat de architect vijf jaar geleden zijn ontwerp maakte. Inmiddels zijn die nor men bijgesteld. De gezamenlij ke dienstencommissies van het departement willen dat bij de definitieve indeling van de werkruimte wordt uitgegaan van de normen die de Arbeids inspectie hanteert. Die gaat uit van een minimum oppervlakte van 9 vierkante meter per per- De top van het ministerie, vindt dat onzin en verwijst naar de standaard van de Rijksge bouwendienst (RGD): acht vier kante meter per persoon en drie tot vier meter voor ruimten voor gemeenschappelijk gebruik. H. Wardenaar, van de dienst commissie Milieubeheer, die de zaak aan de afdeling recht spraak van de Raad van State wil voorleggen, legt uit dat het niet alleen gaat om de toepas sing van de ene of de andere norm. „Wij gaan ervan uit dat negen meter per werkplek meer zekerheid biedt. De extra ruimte die de RGD-norm zou bieden, raak je gemakkelijk kwijt als er wat tijdelijke krachten worden ingeschakeld.". Los van deze praktische be zwaren voert hij aan dat de wet telijke status van de RGD-nor- mering een stuk minder is dan de standaard van de Arbeidsin spectie die het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid hanteert. „Het kabinet moet daar nog over praten en de maatstaf van Sociale Zaken ligt vast" Het is niet voor het eerst dat ambtenaren op een ministerie met de rechter dreigen om te voorkomen dat ze te krap wor den gehuisvest. Vorig jaar werd ternauwernood een kort geding voorkomen waarmee de ambte naren van Sociale Zaken de top dreigden omdat ze hun nieuwe gebouw met veel meer mensen moesten delen dan was voor zien. Het is opmerkelijk dat juist het ministerie van sociale za ken, waar de Arbeidsinspectie onder valt, en Vrom, met de Rijksgebouwendienst, proble men hebben om het personeel fatsoenlijk onder te brengen. Verzelfstandiging van de af deling Arbeidsvoorziening bracht de oplossing voor Sociale Zaken, zodat de 1850 ambtena ren nu tot volle tevredenheid aan de slag zijn in de nieuw bouw. Weliswaar was er een gi gantische taart nodig om de goede verhoudingen te herstel len, maar nu is het dan ook pais en vree. Of het conflict bij Vrom eveneens met een sisser afloopt, moet nog bijken. Het Nederlands Normalisatie- instituut maakte uitgebreid stu die van wensen en mogelijkhe den voor de ruimten waar de Nederlandse witte boorden- werker zijn dagen slijt. De werk zaamheden voor kantoorperso neel zijn maar liefst in zes cate- goriën verdeeld. Een archief kast, een beeldscherm met toet senbord, een fax, een extra tele foon. of een werktafel voor grote tekeningen, rechtvaardigen ook elk extra decimeters. Ing. R. Vellinga, als ergonoom werkzaam bij de PTT, maar als adviseur verbonden aan het Normalisatie-instituut, legt uit dat de meetlat alleen niet vol doende is om het de Neder landse klerk naar de zin te ma ken. „Je gaat uit van een nor maal bureau. De kastjes moeten open kunnen, je moet er achter kunnen zitten en je nog een beetje' bewegingsruimte heb ben." Die ruimte is met de lineaal in de hand nog te berekenen, maar we vinden het ook heel gewoon dat iemand kan schui len voor een tochtend raam. Dat het comfort groeit als de werknemer ook nog achter zijn bureau vandaan kan zonder dat hij eerst zijn lades of kastdeur moet sluiten, laat zich raden. De Europese normen lopen behoorlijk achter bij de Neder landse. Maar er is dan ook heel wat geregeld. De verhouding tussen lengte en breedte van een kamer, de kleur en de hoog te, alles heeft zijn invloed. „Je wordt ongelukkig als je geen daglicht ziet of als je nooit weet of het regent. Wie in een pij- pelade het verst van het raam zit, wordt het snelst en het vaakst ziek. Kantoren zonder daglicht zijn verboden", aldus Vellinga. DEN HAAG «GPD Het is Nederland niet moeilijk om een kroeg te beginnen. Bij na iedereen kan een pilsje tap pen. Het horecadiploma is zo gehaald. Gevolg: Jan en Alleman staat achter de tap. „Het wordt hoog tijd dat het kaf van het ko ren wordt gescheiden", vindt G. van der Veen van Horeca Ne derland. Hij is dan ook enthousiast over het plan van de gemeente Den Haag om strengere eisen te stellen aan mensen die een café willen openen. Cafébezoekers veroorzaken, zeker op weg naar huis, nogal wat overlast. De verhalen over onder meer lawaaioverlast zijn bekend. Drugsgebruik, illegaal gokken en schiet- en vechtpar tijen zijn geen uitzondering. Sommige kasteleins doen wei nig moeite om dat soort uitwas sen te vermijden. De gemeente Den Haag wil daarin verande ring brengen. Zo zou de kroeg baas, voordat hij een vergun ning krijgt, aan strengere eisen moeten voldoen. Een soort be wijs van goed gedrag. Ook wil het gemeentebestuur van Den Haag in een groot deel van de stad een horeca-stop in voeren. Dat betekent dat in be treffende buurten, vooral in woonwijken, geen nieuwe hore ca mag worden gevestigd. Van der Veen van Horeca Ne derland is ook voorstander van strengere eisen voor horeca-on- dememers. „Wij willen dat in de toekomst mensen een horeca diploma behalen aan de mid delbare hotelschool. Zo krijgen ze een gedegen ondergrond die nodig is om in de horeca te wer ken. Voor oudere mensen en al lochtonen zouden er aangepas te onderwijsprogramma's moe ten komen, zodat iedereen een kans heeft om dat diploma te behalen. Zo'n opleidingseis schrikt in elk geval de mensen af die snel geld willen verdie nen." Volgens Van der Veen is het verloop in de horeca veel te groot. „Elk jaar vertrekken zes duizend van de veertigduizend mensen die in de horeca wer ken. Om-het Haagse initiatief tot een succes te maken, wil Van der Veen graag met deze sief BTW xenten J,,:! 1 Oranker I Maaltijden/Sp •ijzer '1 ZpLo0ie» j Overige omzet 0 1 2 3 4 5 6 7 Groei aantal horeca-werknemers M'Eil'l Café, bar, nachtclub Slip msp Kiosk V 137; 256: IJssalon Kantine bij recreatiebedrijf i Contractcatering Strandbedrijf j Buffetexploitatie sportaccomm. Zalen/partycentrum .....'.473; SPIJSVERSTREKKERS 16.363 i Restaurant jÊf Café-restaurant Cafetaria i Restauratie Bistro i Partycatering j Wegrestaurant Crèperie Automatiek 3.952! 7.421 U3: 95 171 87 Hotel-garni i*, "*66" 1 Hotel-café fpÉlllËi Hotel-restaurant Hotel-café-restaurant Pension/kamerverhuurbedrijf ?57. .288 502 "per 30-9-91 gemeente en het ministerie van economische zaken waaron der de Drank- en Horecawet valt samenwerken. In steden waar hetzelfde probleem speelt, moeten volgens Van der Veen soortgelijke maatregelen wor den genomen. Hij hoopt dat de eisen aan de kroegbaas worden aangescherpt bij de wijziging van de Drank- en Horecawet die op stapel staat. De gemeente Den Haag gaat zelfs de bierbrouwers inschake len om een oplossing voor de overlast te vinden. Verantwoor delijk ambtenaar P. van den Bronk: „Door het afsluiten van contracten met kasteleins, kun nen de brouwers veel invloed uitoefenen. Als een café geen bier meer mag schenken omdat de gemeente na herhaalde klachten dé alcoholvergunning intrekt, kost dat ook de brou wers geld. Bovendien, wat stelt een kroeg voor waar geen bier wordt getapt?" De bierbrouwers zélf zien het nut van hogere eisen aan eige naars van cafés overigens niet in. Nederlands grootste bier brouwerij Heineken benadrukt dat bij het afsluiten van con tracten wel degelijk op zaken als ondernemerschap en vakman schap van de exploitant wordt gelet. Om er voor te zorgen dat er niets mis gaat, laat Heineken bij twijfels of grote financiële belangen zelfs een anteceden ten-onderzoek uitvoeren. Vrachtwagenfabrikant hoopt op herstel afzetmarkten anp Daf meldde over het eerste halfjaar van 1991 I een (netto)verlies van 180 miljoen gulden. De al gemene economische situatie dwingt Daf tot voorzichtigheid wat betreft uitspraken over een herstel in de nabije toekomst. Vooral de stijgende inflatie en de rentetarieven in Duitsland en Ne derland kunnen een negatieve invloed hebben, evenals de gecompliceerde toestand in Midden en Oost-Europa. Positief noemt Daf echter da een marktgroei wordt verwacht in Groot-Brittan- nië en Spanje en een lichte verbetering van de markt in Nederland, België en Frankrijk. De maatregelen die vorig jaar zijn genomen, hebben geleid tot een verdere terugloop van het aantal personeelsleden. Midden 1991 bedroeg het aantal medewerkers 14.798, eind 1991 was dit aantal met meer dan 1.200 gezakt. Vergeleken met eind 1989 is het aantal Daf-medewerkers over de gehele wereld met meer dan 3.000 gere duceerd. Vrachtwagenfabrikant Daf zal in de eerste helft van dit jaar de produktie beperkt houden, wat zal leiden tot een verdere onderbezetting in de pro- duktiebedrijven. Daardoor is werktijdverkorting nodig in de eerste maanden van 1992. Dit zal het resultaat over het eerste halfjaar negatief beïn vloeden. Daf verwacht dan ook nog een verlies 'te boeken. Voor heel 1992 verwacht Daf echter een be langrijke verbetering van het totale resultaat, on der meer door een hogere produktie. Ook zullen de effecten van de lager kosten zichtbaar worden. Voor Daf is 1991 een bijzonder slecht jaar ge weest. Het aantal afgeleverde voertuigen daalde met 2.600 ten opzichte van 1990. In vergelijking met 1989 zijn 7.500 voertuigen minder afgele verd. De totale produktie van bestelwagens en trucks samen was in 1991 bijna 6.000 stuks lager dan in 1990 en bijna 9.800 lager dan in 1989.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4