Binnenland 'CNV wacht harde strijd met politiek' Marechaussee speurt naar nep-'Code 3' Hulpverlening zet moeder misbruikt kind in kou Den Haag Centraal moet ondergronds 'Geef psychiatrische patiënten ov-kaart' Timmer: nt is koning Dinsdag 7 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 3 Personeel Bijenkorf stal kleding Enkele personeelsleden van de Bijenkorf hebben, naar nu pas blijkt, gedurende zeven maanden kleding ter waarde van enkele tonnen gestolen. De diefstallen werden ontdekt door het waren huis zelf. De politie arresteerde eind november in totaal zes mensen: twee leden van de bewakingsdienst, een van de techni sche dienst, een personeelslid van een schoonmaakbedrijf en twee helers uit Amsterdam en 't Gooi. De politie zegt de zaak niet naar buiten te hebben gebracht op verzoek van de Bijen korf. Honderden varkens dood bij brand Bij een brand in een varkensstal in het Brabantse Sint Oedenro- de zijn gisteren 540 varkens om het leven gekomen. De brand is ontstaan door kortsluiting. Daardoor zijn isolatiemateriaal en dakbeschot gaan smeulen. In de hevige rook die daarop ont stond, zijn de varkens gestikt De schade is beperkt gebleven tot het dak. Chauffeurs Rabobank staken Vijftig chauffeurs van het Rabo-computercentrum in Zeist en van de Rabo-vestiging in Best hebben het werk neergelegd. Zij protesteren daarmee tegen het voornemen van de hoofddirectie om het aantal chauffeurs terug te brengen van 145 naar 70. De Rabo-top is volgens de bonden teruggekomen op eerdere toe zeggingen dat bij de onlangs aangekondigde reorganisatie geen gedwongen ontslagen zouden vallen bij de afdelingen transport, drukkerij, postkamer en magazijn. De bank wil de afdelingen de komende vier jaar inkrimpen en het werk grotendeels uitbeste den. Aantal kamermoties flink gedaald Het streven van de Tweede Kamer veel terughoudender te zijn met het indienen van moties begint resultaat op te leveren. Vo rig jaar daalde het aantal ingediende moties met ruim 170 tot 512, vergeleken met 1990. „Maar we zijn er nog niet. Het aantal moties is nog steeds te hoog", aldus kamervoorzitter Deetman tijdens zijn nieuwjaarsbijeenkomst met de parlementaire pers. Deetman riep bewindslieden op de Kamer duidelijk te maken dat een motie overbodig is als die niets anders doet dan het ge voerde beleid ondersteunen. Het aantal demonstraties op het Binnenhof is opnieuw gestegen. Vorig jaar vonden 124 demon straties plaats, tegen 110 in 1990. Beloning NS voor tip overval De Nederlandse Spoorwegen hebben een beloning uitgeloofd van 15.000 gulden voor de tip die leidt tot de aanhouding van de daders van de overval op het grenswisselkantoor in het Amster damse Centraal Station op 30 december. Bij die overval werd een 29-jarige agent van de spoorwegpolitie in beide armen ge schoten en gingen de drie daders er vandoor met enkele tiendui zenden guldens. De onbekenden wisten bij de geldcassettes te komen door de ruiten uit de gevel te blazen met behulp van een explosief. Volgens de pqlitie ontbreekt van de daders tot op he den elk spoor. Het drietal maakte ach uit de voeten met een ge stolen rode Mazda stationwagen die kort na de overval werd te ruggevonden in de Haarlemmer Houttuinen. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Het Haagse Centraal Station moet na de eeuwwisseling on dergronds uitbreiden. Omdat er geen ruimte meer is om zes nieuwe sporen naast de be staande twaalf aan te leggen, moet dat ondergronds gebeu ren. Volgens een studiegroep van de gemeente Den Haag en de Nederlandse Spoorwegen moet de ruimte onder het Babylon- complex naast CS daarvoor worden gereserveerd. Ook deze uitbreiding zal echter niet vol doende zijn om in de toekomst (in 2010 is het reizigersaantal naar verwachting verdubbeld) op te vangen. Daarom moet er volgens de studiegroep een soort metro komen tussen Den Haag Centraal en Hollands Spoor. Zo kunnen mensen snel tussen beide stations reizen als ze moeten overstappen. Met de uitbreiding wordt waarschijnlijk pas in de volgen de eeuw begonnen en gaat en kele honderden miljoenen gul dens kosten. Psychiatrische patiënten heb ben doorgaans te weinig geld om te kunnen reizen, zelfs voor familiebezoek, en moeten daar om een ov-jaarkaart krijgen. Dat is voor hun gevoel van on afhankelijk zijn en dus voor hun genezing belangrijk. Dat idee lanceerde directeur A. Hoppen- er van psychiatrisch ziekenhuis de Willem Arntsz Hoeve in Utrecht in zijn nieuwjaarstoe spraak. Het gaat om zon 20.000 pa tiënten, aldus Höppener, die overigens niet allemaal medisch gezien 'reisvaardig' zijn. „Maar de meesten kunnen wel met of zonder begeleiding reizen, al is het maar naar dorp of stad in de buurt, en naar familie. Dat is ontzettend belangrijk". Alleen: langdurig psychiatri sche patiënten hebben maar weinig geld. De meesten heb ben een aaw-uitkering, waar na een jaar duizend gulden per maand vanaf gaat als bijdrage aan de behandelkosten. Blijft over zo'n 250 gulden aan zak en kleedgeld, stelt Höppener. „We zouden ook eens met de verzekeraars moeten praten. Nu nemen nogal wat patiënten een taxi, die wel wordt vergoed als het medisch-noodzakelijk ver voer is, maar daar wordt na tuurlijk mee gesjoemeld. De verzekeraars zijn misschien wel goedkoper uit met een massaal ingekochte ov-jaarkaart voor patiënten". De Nederlandse Spoorwegen willen wel met Höppener pra ten over zijn plan. „We sluiten grootverbruikcontracten af en de voorwaarden zijn afhankelijk van het soort vervoer: woon- werk, recreatief, spits of dal. Ik kan er niets over zeggen wat dit zou moeten kosten, wel dat het wat ons betreft een leuk idee is. Elk idee om meer reizigers te krijgen is namelijk leuk", aldus NS-woordvoerder Binnendijk. ABN AMRO: 150 miljoen erfpacht AMSTERDAM GPD Voor de bouw van het nieuwe hoofdkantoor van de ABN Amro vraagt de gemeente Amsterdam de hoogste erfpacht uit de geschie denis. Voor het afkopen van de erfpacht over een periode van vijftig jaar moet de bank ruim 150 miljoen gulden neertellen. Het nieuwe hoofdkantoor wordt gevestigd in Buitenveldert, vlak langs de ringweg om de hoofdstad. De plek geldt als een van de aantrekkelijkste van Amsterdam. NIEUWSLIJN AMSTERDAM THEA VAN BEEK Hulpverleners schieten vaak ernstig te kort als moeders seksueel misbruik .van een kind melden. Niet zelden wordt de moeder geheel ten onrechte ervan verdacht al langer te weten van het mis bruik. Het vinden van hulp blijkt voor hen vaak een lange en frustrerende weg. Dat stelt de Alphense mevrouw Jonker-De Put ter in haar proefschrift 'Als je kind misbruikt is'. Donderdag promoveert zij op de Universiteit van Amsterdam op een onderzoek naar wat het voor moeders betekent te ontdekken dat hun kind seksueel wordt misbruikt. Tussen 1987 en 1990 interviewde zij 153 moe ders die de afgelopen tien jaar werden geconfron teerd met misbruik van hun kinderen. De daders waren in de meeste gevallen familieleden. Moe ders die zelf duidelijk waren betrokken bij het seksueel misbruik, hield zij buiten haar onder zoek. De moeders stuitten vaak op een muur bij de hulpverlening. Slechts de helft kreeg enig gehoor. Dat uiteindelijk tweederde hulp kreeg, is vooral te danken aan het eigen doorzettingsvermogen. Jonker: „De moeder wordt vaak als zondebok neergezet. Ik ben geschrokken van de vooroorde len bij hulpverleners. Ze zou er zelf al lang van op de hoogte zijn. Ze zou het hebben aangemoedigd uit gemakzucht. Of de hulpverlener zegt dat het haar eigen projectie is uit een verleden van seksu eel misbruik". Jonker werkte zelf tien jaar als hulpverleenster bij de vereniging voor Seksuele Kindermishande ling binnen het Gezin en was werkzaam bij het bureau Vertrouwensarts in Den Haag. Daarbij viel het haar op dat voor de slachtoffers van seksueel misbruik en voor-de daders voldoende hulp aan wezig was. Voor de moeders daarentegen be stond nauwelijks aandacht. Voor haar onderzoek verdeelde Jonker de moe ders in twee groepen: zij die het misbruik van hun kinderen zelf ontdekten en moeders die het misbruik vernamen van buitenstaanders. De eer ste groep bleek aanzienlijk gemakkelijker met het onderwerp seksualiteit om te gaan en daarover te kunnen praten. Ook bleken deze moeders beter op de hoogte van seksueel misbruik. Weinig verschil constateerde Jonker tussen bei de groepen waar het gaat om het gevoel die de ontdekking oproept. „Vrouwen ervaren een enorm gevoel van verraad door de dader en een beschaamd vertrouwen. Hun misbruikte kinde ren verwijten ze waarom die haar niet eerder op de hoogte stelden. Ze voelen zich niet schuldig, maar wel tekortgeschoten. Dat schuldgevoel krij gen ze overigens wel vaak door de omgeving aan gepraat. En dat leidt in veel gevallen tot een ge voel van isolement bij de moeders. Veel moeders die misbruik van hun kind ontdekken, vertonen daarna lichamelijke klachten of voelen zich de pressief'. Somber constateert zij: „Moeders maken deel uit van een maatschappij die is doortrokken van seksueel geweld. We tolereren dat zoveel mannen in deze maatschappij zich gedragen als vijanden ten opzichte van vrouwen en kinderen". Uit het onderzoek van Jonker blijkt dat moe ders er gemiddeld twee jaar over deden om ge paste maatregelen te nemen. Opvallend was dat de moeders daarbij vaak een vertrouwenspersoon vonden in hun eigen moeder. Die was het ook meestal die actief stappen ondernam en fungeer de als vertrouwenspersoon voor het misbruikte kleinkind. Overigens werd slechts in twee van de vijf gevallen de zaak behandeld door justitie. De overige zaken liepen veelal vast bij gebrek aan be wijs. Toch is Jonker niet pessimistisch. „We hebben al veel bereikt. Kinderen kunnen nu dingen be praten. Ook wordt veel misbruik gestopt omdat er via de bureaus van vertrouwensartsen iets aan wordt gedaan." Bovendien staan hulpverleners tegenwoordig in de rij om cursussen te volgen voor de opvang na seksueel misbruik. Voorzitter Hofstede: '92 moeilijk De verhouding tussen vakbeweging en de politiek, vooral de PvdA, komt ook het komende jaar onder zware druk te staan. Keer op keer heeft het kabinet vorig jaar finan ciële doelstellingen voorrang gegeven boven afspraken over het sociaal-economische beleid. Dit jaar zal dat niet anders zijn, zo vreest CNV-voorzitter Hofstede. In zijn nieuwjaarstoespraak zei Hofstede gisteren dat de vakbe weging een dam zal moeten op werpen tegen de dreigende ont manteling van de sociale zeker heid. Hij constateerde dat steeds meer politieke partijen dicht tegen liberalisme en prag matisme „aankruipen" nu het socialisme onder zware druk staat. Dat is het geval bij D66, maar volgens Hofstede „mis schien ook" bij de JVdA. „Een PvdA die hard het mes zet in de sociale uitkeringen. Een PvdA die zelfs de ontkoppeling mee maakt. Een PvdA die, waar het gaat om de toekomst van de so ciale zekerheid, ook nauwelijks een betrouwbare partner is voor de vakbeweging". Nog even en de studieclub van PvdA, D66 en WD kan aan de slag met een studie van een fusie, stelde Hofstede. „Immers, met een toch ook socialistisch begrip als solidariteit win je vandaag de dag niet zo veel le den meer. De neiging uit lijfsbe houd te kiezen voor pragmatis me kan dan gevaarlijk groot zijn", aldus Hofstede. Gevaarlijk, omdat liberalise ring en pragmatisme niet veel goeds met zich meebrengen. Hofstede sluit niet uit dat in het jaar 2000 veel uitkeringsgerech tigden 20 tot 30 procent minder hebben dan in 1980. „Tegen die tijd zegt onze regering dan mis schien wel wat in Amerika heel gewoon is, namelijk dat ieder een het recht heeft om arm te zijn. Maar daar horen dan wel gaarkeukens bij", aldus Hofste de. Hij vindt ook dat de vakbe weging nationaal en internatio naal haar stem moet laten ho ren tegen het oprukkende racis me en de groeiende vreemde lingenhaat in Europa. Hij con stateerde dat de „horden weer optrekken" en „met opgeheven rechterarm de huizen van asiel zoekers in brand steken". Hofstede wil dat de vakbewe ging in de hele Europese Ge meenschap 1992 uitroept tot het jaar van de multiculturele samenleving. De vakbeweging moet het in woord en daad op nemen voor de allochtonen. Uitgebreide voorlichting is no dig en bij voorbeeld via de cao's moet gelijke behandeling van allochtonen worden afgedwon gen. Het CNV groeide overigens in 1991 flink. De christelijke vak centrale boekte vorig jaar een ledengroei van 13.000, een re cord. Begin 1990 telde het CNV nog 300.000 leden, twee jaar la ter zijn dat er iets meer dan 320.000. Smit ruimt wrakken op in Bangladesh ROTTERDAM GPD Smit Internationale gaat in op dracht van de regering van Bangladesh twintig wrakken en een deel van een brug oprui men, die sinds het zware nood weer van april vorig jaar de doorvaart van een rivier belem meren. In het kader van een ontwikkelingsproject worden de kosten gedeeld door Nederland en Bangladesh. Ook het toezicht op de werk zaamheden wordt gedeeld door beide landen. De uitvoering is in handen van de vestiging uit Singapore van Smit Internatio nale. De werkzaamheden vin den plaats tussen januari en mei. Er worden negen bergings vaartuigen ingezet. Weer 'aanslag' op kantoor voor migranten DEN HAAG» GPD Bij het Migrantenkantoor in Den Haag is gistermorgen een molotov-cocktail naar binnen gegooid. Er werd, behalve een gebroken raam, geen schade aangericht. Vorige week zater dag was hetzelfde kantoor aan de Lange Lombardstraat het doelwit van een bomaanslag, die is geclaimd door de onbe kende groepering Aktieftont Nationalistisch Nederland. Volgens de Haagse politie werd gistermorgen in het pand glas aangetroffen „met doeken die naar benzine roken". Een raam was kapot. De molotov cocktail was niet ontploft. De aanslag is volgens de woord voerder nog door niemand op geëist. Het Migrantenkantoor houdt zich onder meer bezig met arbeidsbemiddeling voor buitenlanders. EINDHOVEN «ANP Hoe de klant over onze produk- ten denkt, is van wezenlijk be lang voor de toekomst van Phi lips. Dat zei president Timmer vanmorgen tijdens een speciale televisie-uitzending vanuit het Evoluon in Eindhoven. De uit zending luidde het begin in van de derde fase van Operatie Cen turion, de omvangrijke reorga nisatie die van Philips weer marktleider moet maken. Fase drie is erop gericht Philips meer klantvriendelijk te maken. In achttien Europese landen keken tachtig- tot honderddui zend werknemers van Philips naar de rede van Timmer. In Eindhoven werd de uitzending onder andere door enkele hon derden werknemers gevolgd in het PSV-stadion. Als een echte verkoper prees president Tim mer in de half uur durende uit zending de produkten van zijn onderneming aan. Hoe Philips met zijn klanten communiceert is zeer belangrijk, aldus Tim- Voor klanten is het vaak moeilijk om in contact te ko men met een kolossaal bedrijf als Philips. Timmer stelde vast dat veel klachten de onderne ming dan ook niet bereiken. „Dat is jammer. Een klacht is immers geen overlast, maar een welkome kans om met een klant in contact te komen", al dus de president van Philips. Timmer wees erop dat de af deling Consumenten Elektroni ca in de Verenigde Staten de af gelopen twee jaar als beste uit de bus is gekomen wat betreft klantvriendelijkheid. Nergens in Europa is nog hetzelfde excel lente en professionele niveau bereikt als in de VS, aldus Tim mer. Om daar iets aan te doen, introduceert Philips in de loop van dit jaar onder andere een Europees garantiebewijs. Na afloop van de uitzending, die overigens gisteravond al was opgenomen op een band, kwam in alle Europese vestigin gen van Philips een discussie op gang over de manier waarop op lokaal niveau de klantvriende lijkheid kan worden verbeterd. AJle Philips-vestigingen kregen de mogelijkheid vragen voor te leggen aan Timmer, die daar in de loop van de middag 'live' op reageerde. De uitzending was mogelijk gemaakt door de Nederlandse PTT die Philips ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in 1991 satelliet zendtijd heeft aangeboden. Philips heeft op 350 plaatsen speciale schotelan tennes geïnstalleerd. Defensie gebruikt decoderingsprogramma DEN HAAG GPD Het ministerie van defensie maakt al langer gebruik van het computerprogramma Code 3, waarmee data-communicatie via de ether van overheid en po litie kan worden ontcijferd. Het programma kwam onlangs in het nieuws omdat de ontwer per, Hoka Electronic uit Oude Pekela, opzettelijk een op code 3 gelijkend nep-programma in omloop heeft laten brengen dat grote schade toebrengt aan computerbestanden. Het bedrijf wil daarmee de verspreiding van illegale kopieën bestrijden. De marechaussee bevestigde gisteren dat al sinds augustus wordt onderzocht of deze nep- programma's op Defensie in omloop zijn. De echte Code 3 ontcijfert met behulp van een radio^ontvanger, een computer en speciale elektronica de geco deerde data-communicatie via de ether van onder meer politie en overheids-instellingen. Vol gens Hoka Electronics zijn er le gaal al honderden van verkocht. Het is overigens een raadsel hoe Defensie aan Code 3 komt, want Hoka-directeur Diesperger ontkent dat het departement tot zijn klantenkring behoort. Het bedrijf uit Oude Pekela lijkt met de strijd tegen de ille gale kopieën meer succes te hebben gehad dan Defensie in de afgelopen vijf maanden. Vol gens Diesperger heeft de politie bij een inval bij een firma in Hilversum illegale kopieën van het nep-programma aangetrof fen. Hij hoopt dat daarmee een einde is gekomen aan het ille gaal kopiëren van Code 3. De berichten over de 'onher stelbare schade' die het pro gramma aan computers zou kunnen toebrengen, noemt Diesperger overdreven. „Het kan onder bepaalde omstandig heden schade toebrengen aan computers. Welke omstandig heden? Dat zeg ik niet. Maar ik heb nog geen berichten over beschadigde computers gekre gen. En al zijn die er wel, dan is dat niet onze zaak. Dan had men maar geen illegaal pro gramma moeten kopen". Volgens de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) is het de eerste keer dat een be drijf op deze manier poogt een einde te maken aan het illegaal kopiëren van computerpro gramma's. Volgens de CRI kan pas worden onderzocht of Hoka regels heeft overtreden als aan gifte wordt gedaan. Daarvan is nog niets bekend. Hoewel de winter al weer een paar weken oud is, zorgen zuidwestelijke stromingen voor hoge temperaturen. Dit bokje lag gisteren in een bleek middagzonnetje op zijn gemak in het gras te kijken naar een molen bij Kinderdijk. Voor de komende dagen worden lagere temperaturen ver wacht. »FOTO anp koensuyk De nieuwbouw van de Tweede Kamer schiet op. Gisteren hield de Kamer al de nieuwjaarsreceptie in de ontvangsthal. Intussen werd in de nieuwe vergaderzaal hard gewerkt om op 28 april, als de nieuwbouw officieel in gebruik wordt genomen, alles klaar te hebben. •foto dijkstra willem ten veldhuys

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3